Artikuj

Recensione

Recension Lamborghini Urus: Çfarë thonë vërtet pronarët dhe ekspertët?

Vlerësimi i Lamborghini Urus: përvoja reale e pronarëve, defektet më të shpeshta, kostot e përdorimit, çmimet e modeleve të përdorura dhe verdikti i plotë përpara se ta blini.

2 nëntor 2026

Lamborghini Urus

Hyrje

SUV-i Lamborghini Urus zë një vend të veçantë në pikëtakimin mes inxhinierisë së veturave ekzotike sportive dhe prakticitetit luksoz. I ndërtuar mbi platformën MLB Evo të Volkswagen Group, ky model i gjeneratës së parë hyri në prodhim serik në fund të vitit 2017, ndërsa dërgesat te klientët evropianë nisën në pranverën e vitit 2018.

Një përditësim i ndjeshëm në mes të ciklit jetësor erdhi në fund të vitit 2022. Urus Performante, i optimizuar posaçërisht për pistë, pati premierën më 19 gusht 2022, i ndjekur pak kohë më pas nga Urus S më 29 shtator 2022, i cili zëvendësoi versionin origjinal. Gama nisi kalimin drejt elektrifikimit më 24 prill 2024 me premierën e modelit plug-in hibrid Urus SE, i cili zuri vendin e versioneve me benzinë kur nisën dërgesat evropiane në fund të vitit 2024. Një tjetër variant hibrid, Urus SE Performante, hapi porositë në Evropë më 1 korrik 2026, me dërgesat te klientët ende në pritje.

I shitur ekskluzivisht si crossover me pesë dyer dhe performancë të lartë, qoftë me ndenjëse standarde të pasme me pesë vende ose me konfigurim opsional me katër ndenjëse, Lamborghini Urus tërheq shoferët që kërkojnë performancë ekzotike së bashku me aftësi përballuese në çdo mot dhe prakticitet të përditshëm.

Përvojat e pronarëve: defektet e shpeshta dhe tërheqjet

Raportet nga përvoja reale e pronarëve tregojnë se baza mekanike e Lamborghini Urus është përgjithësisht e qëndrueshme, ndonëse përvojat ndryshojnë dukshëm në varësi të vitit të prodhimit. Për sa i përket modelit Lamborghini Urus hibrid, i cili filloi t'u dorëzohej blerësve evropianë në fund të vitit 2024, të dhënat nga terreni ende nuk e kanë vërtetuar besueshmërinë afatgjatë me kilometrazh të lartë të baterisë së tensionit të lartë dhe të komponentëve të sistemit hibrid të transmetimit.

Te modelet e para me benzinë të prodhuara midis viteve 2018 dhe 2020, pronarët raportojnë probleme me baterinë e startimit prej litium-joni 12V me peshë të lehtë, të montuar në fabrikë. Nëse automjeti qëndron i parkuar pa një karikues mirëmbajtës të lidhur për më shumë se shtatë deri në dhjetë ditë, sistemi i brendshëm i menaxhimit të baterisë mund të aktivizojë një bllokim automatik gjumi. Në disa raste, makina mbetet e paaftë të ndizet dhe shfaq njoftime të rreme gabimi në kroskot për stabilizimin aktiv kundër animit, kontrollin e shasisë ose frenën elektronike të parkimit. Përveç kësaj, pronarët përshkruajnë vonesa periodike, ngrirje ose shfaqje të ngadaltë të kamerës së parkimit me pamje 360 gradë në sistemin info-argëtues me dy ekrane te modelet e prodhuara deri në vitin 2023; këto defekte zakonisht zgjidhen përmes përditësimeve të softuerit dhe firmuerit në një servis të autorizuar.

Disa tërheqje të konfirmuara për arsye sigurie në Evropë kanë trajtuar problemet në sistemin e karburantit dhe të motorit. Për modelet e prodhuara midis korrikut 2017 dhe korrikut 2020, në prill të vitit 2021 u shpall një tërheqje në shkallë të BE-së, pasi temperaturat e larta të punës në hapësirën e motorit mund të dëmtonin bashkuesin e shpejtë të tubit të furnizimit me karburant, duke krijuar rrjedhje karburanti dhe rrezik zjarri. Në shkurt 2026, autoritetet evropiane të sigurisë regjistruan një tërheqje për modelet plug-in hibride të prodhuara midis 23 tetorit 2024 dhe 10 shtatorit 2025: sipas njoftimit zyrtar, pompa e karburantit me presion të lartë mund të mos jetë fiksuar siç duhet në kokën e cilindrave, çka mund të sjellë rrjedhje karburanti nën presion të lartë dhe të rrisë rrezikun e zjarrit. Serviset e autorizuara kontrollojnë lidhjet dhe, nëse është e nevojshme, zëvendësojnë pompën dhe tubat e karburantit. Po ashtu, një tërheqje në gusht të vitit 2021 përfshiu një seri motorësh të prodhuar midis 6 tetorit 2020 dhe 21 tetorit 2020 për shkak të defekteve në derdhje që mund të shkaktonin çarjen e bllokut të motorit, duke kërkuar zëvendësimin e plotë të motorit.

Edhe elementet e karrocerisë kanë qenë objekt i masave të sigurisë. Në gusht 2024, nisi një tërheqje globale për automjetet e prodhuara midis viteve 2020 dhe 2024, pasi ribatinat e formuara gabimisht në kapësen e bravës së kapakut të motorit mund të liroheshin me kalimin e kohës, duke rrezikuar hapjen ose shkëputjen e kapakut gjatë lëvizjes. Përfaqësitë e autorizuara kontrollojnë mekanizmin dhe instalojnë falas një pllakë shtesë mbështetëse për kapësen. Përtej tërheqjeve të sigurisë, shpenzimet e zakonshme të funksionimit dominohen nga pjesët e konsumueshme të shasisë. Për shkak të peshës së konsiderueshme të automjetit, pronarët raportojnë se gomat sportive të montuara në disqet opsionale prej 21 deri në 23 inç kërkojnë shpesh zëvendësim pas 11 000 deri në 19 000 km, ndërsa dëmtimi i buzëve të disqeve është i shpeshtë te profilet e ulëta. Disqet standarde të frenave prej karbon-qeramike ofrojnë jetëgjatësi të madhe gjatë ngasjes në rrugë, por ciflosjet ose dëmtimet nga goditjet në skaje kërkojnë zëvendësimin e plotë të diskut.

🔍 Çfarë duhet të kontrolloni përpara blerjes

  • Verifikoni përmes një servisi të autorizuar, duke përdorur numrin e identifikimit të mjetit (VIN), nëse janë zbatuar të gjitha tërheqjet e sigurisë — veçanërisht instalimi i pllakës mbështetëse të bravës së kapakut dhe fushatat për tubat e karburantit.
  • Testoni gjendjen e baterisë së startimit 12V te modelet e para me benzinë, duke u siguruar që makina ndizet pa vështirësi, pa mesazhe paralajmëruese për tension të ulët dhe që karikuesi mirëmbajtës origjinal i baterisë është i pranishëm.
  • Inspektoni me hollësi të gjithë disqet e frenave prej karbon-qeramike për brazda në sipërfaqe, ciflosje ose dëmtime anësore, në vend që të mjaftoheni vetëm me kontrollin e trashësisë së ferrodove.
  • Provoni suspensionin adaptiv pneumatik në të gjitha regjimet e shasisë dhe përdorni butonin e uljes së bagazhit për të konfirmuar që kompresori dhe blloku i valvulave funksionojnë pa hezitim.
  • Kontrolloni mekanizmin e lëvizjes së xhamave pa kornizë dhe bravat me mbyllje të butë (soft-close) në çdo derë, për t'u siguruar që xhami ulet lehtë gjatë hapjes dhe izolohet puthur gjatë mbylljes.

Motorët: cilin të zgjidhni

Çdo version i Lamborghini Urus përdor një motor V8 me dy turbo, të kombinuar me një transmision automatik me tetë shpejtësi dhe tërheqje të përhershme integrale, duke evoluar nga motori tradicional me djegie të brendshme drejt një sistemi hibrid plug-in.

MotoriKarburantiFuqiaKutia e shpejtësisëVitet e modelit
4.0 V8 (Urus)Benzinë478 kW (650 hp)Automatik me 8 shpejtësi2018–2022
4.0 V8 (Urus Performante)Benzinë490 kW (666 hp)Automatik me 8 shpejtësi2022–2024
4.0 V8 (Urus S)Benzinë490 kW (666 hp)Automatik me 8 shpejtësi2022–2024
4.0 V8 PHEV (Urus SE)Benzinë hibrid plug-in588 kW (800 hp)Automatik me 8 shpejtësi2024–tani

Cilin motor të zgjidhni

Për lëvizjet e përditshme urbane dhe rrugët e shkurtra të shpeshta, modelet e hershme vetëm me benzinë penalizohen nga koha e ngadaltë e arritjes së temperaturës optimale të punës dhe konsumi i lartë në qytet. Lamborghini Urus hibrid (Urus SE) është i vetmi variant i projektuar për të lëvizur ekskluzivisht me energji elektrike me shpejtësi të ulëta urbane, ndonëse testuesit kanë vënë re hezitime të herëpashershme në transmetim gjatë kalimit nga motori elektrik te ai me djegie në trafikun me ndalesa dhe nisje të vazhdueshme.

Për një ngasje të ekuilibruar dhe të kombinuar, Urus S mbetet zgjedhja më praktike midis versioneve vetëm me djegie të brendshme për përdorim të përditshëm në rrugë. Në të kundërt, Urus Performante, i përqendruar te pista, vjen me një kalibrim më agresiv të pedalit të gazit dhe një diferencial me prirje më të theksuar nga rrotat e pasme, duke ofruar kënaqësi të vërtetë sportive në pista të mbyllura dhe rrugë dytësore plot kthesa.

Në udhëtime të gjata në autostradë, Lamborghini Urus me benzinë garanton lëvizje jashtëzakonisht të qëndrueshme me shpejtësi të lartë. Transmisioni automatik me tetë shpejtësi mban xhirot e motorit të ulëta me ritmin e autostradës, ndërsa kabina mbetet e izoluar shkëlqyeshëm nga zhurmat mekanike. Modeli origjinal para-facelift ofron aftësi udhëtimi praktikisht identike me modelet e mëvonshme të përditësuara, duke qenë një alternativë shumë tërheqëse në tregun e makinave të përdorura për udhëtime të gjata ndërkufitare.

Për sa i përket tërheqjes së rimorkios, të gjitha versionet me suspension pneumatik—përfshirë modelin origjinal Urus, Urus S dhe Urus SE—ofrojnë nivelim automatik të pjesës së pasme dhe fuqi të madhe tërheqëse në xhiro të ulëta kur pajisen me çengelin origjinal të fabrikës. Urus SE përfiton nga momenti rrotullues i menjëhershëm elektrik që në nisje, ndërsa modelet vetëm me benzinë shmangin peshën shtesë që sjell sistemi i baterisë me tension të lartë.

Për informacione të hollësishme mbi problemet e njohura mekanike, tërheqjet teknike nga tregu dhe kërkesat e mirëmbajtjes për të gjitha variantet, referojuni seksionit përkatës mbi përvojat e pronarëve.

Hapësira dhe praktika

ParametriUrus / Urus SUrus PerformanteUrus SE
Gjatësia (mm)5 1125 1375 123
Gjerësia pa pasqyra (mm)2 016–2 0182 0262 022
Lartësia (mm)1 6381 6181 638
Distanca mes boshteve (mm)3 0033 0063 003
Kapaciteti i bagazhit, me ndenjëset ngritur / të palosura (l)616 / 1 596616 / 1 596454 / —

Shifrat pasqyrojnë konfigurimin standard me pesë ndenjëse. Zgjedhja e konfigurimit opsional me katër ndenjëse e zvogëlon vëllimin standard të bagazhit te modelet vetëm me benzinë; vëllimi me ndenjëset e palosura i homologuar nga prodhuesi për versionin hibrid plug-in Urus SE mbetet ende i pakonfirmuar.

Komoditeti për pasagjerët e pasmë te SUV-i Lamborghini Urus bazohet ose në një stol standard për tre pasagjerë me rregullim të rrëshqitjes dhe pjerrësisë, ose në një konfigurim opsional me dy ndenjëse të veçanta të rregullueshme elektrikisht. Hapësira për këmbët është plotësisht e përshtatshme edhe për të rritur shtatlartë, ndonëse vija e pjerrët e çatisë lë dukshëm më pak vend për kokën krahasuar me rivalët luksozë me siluetë më vertikale. Prakticiteti i bagazhit përfiton nga hapja e gjerë e derës së pasme dhe mbështetëset e palosshme të ndara, të cilat lejojnë transportin e sendeve të gjata pa pasur nevojë të hiqen ndenjëset anësore të fëmijëve. Gjithsesi, shfrytëzimi i bagazhit kufizohet te modeli hibrid plug-in, ku bateria tërheqëse e montuar në pjesën e pasme ngre dyshemenë e ngarkimit dhe eliminon hapësirën e poshtme të ruajtjes.

Çfarë thonë testet

Testet në rrugë e përshkruajnë Lamborghini Urus si një automjet me performancë të lartë, të shkathët dhe nën kontroll të rreptë, megjithëse ai sakrifikon izolimin e butë të goditjeve dytësore, tipik për SUV-të luksozë tradicionalë. Te modelet me suspension standard me ajër, ai mbetet i qëndrueshëm në autostrada me asfalt të lëmuar, por asfalti i dëmtuar dhe fugat e zgjerimit të urave provokojnë dridhje të vazhdueshme. Stabilizimi aktiv kundër animit të karrocerisë e mban makinën të sheshtë në kthesa, ndërsa drejtimi standard i boshtit të pasmë lehtëson manovrimin në shpejtësi të ulëta. Megjithatë, vlerësimet e profesionistëve ndahen sa i përket përfshirjes së shoferit në timon: versionet e hershme arrijnë një kapje anësore të jashtëzakonshme, por testuesit vunë re se elektronika ndërhyrëse e shasisë dhe timoni i lehtë e maskojnë reagimin nga gomat, duke i dhënë përparësi kontrollit pothuajse klinik përballë shkathtësisë nëpërmjet gazit. Gjithashtu, gomat e gjera sportive prodhojnë zhurmë të ndjeshme rrotullimi në asfalt të ashpër.

Kabina vlerësohet për komoditetin e sediljeve dhe pozicionin e drejtimit, por testuesit theksojnë vazhdimisht kompromise ergonomike. Çelësat, levat e kolonës së timonit dhe arkitektura bazë e ekraneve me prekje, të huazuara nga platformat e zakonshme të Volkswagen Group, dallohen qartë nën elementet e personalizuara të stilit të Lamborghini-t.

Evolucioni përgjatë modifikimeve

Përditësimet e mesit të ciklit jetësor e ndryshuan dukshëm përvojën e drejtimit. Versionet e pajisura me pezullim me susta çeliku të ulura e mprehën reagimin e pjesës së përparme dhe sollën një ekuilibër më të theksuar drejt boshtit të pasmë, por ngurtësia e pezullimit komprometoi rehatinë në udhëtimet e përditshme. Modeli pasues hibrid plug-in riktheu fleksibilitetin e suspensionit pneumatik dhe mundësoi një kontroll më të mirë përmes gazit falë një friksioni me shumë disqe me kontroll elektronik. Megjithatë, testuesit vunë re se pesha e tij shtesë ndihet gjatë ndryshimeve të menjëhershme të drejtimit, rikuperimi i energjisë së frenimit i heq pedalit kafshimin natyral mekanik, ndërsa motori me djegie të brendshme mund të ndizet në mënyrë të paparashikueshme në modalitetet e komoditetit.

Çmimet dhe oferta në treg

Të gjithë grafikët në këtë seksion bazohen në njoftimet e Carvago-s për të gjithë gamën e modelit, përfshirë edhe gjeneratat e tjera të pranishme në të dhëna, e jo vetëm në gjeneratën e analizuar. Për Lamborghini Urus, njoftimet aktuale në platformë tregojnë një çmim median të kërkuar prej 220 000 EUR për prodhimet e vitit 2019, krahasuar me 329 900 EUR për modelet e vitit 2023 dhe 345 000 EUR për ekzemplarët e vitit 2025. Vlerat e tregut ndryshojnë në varësi të pajisjeve specifike të fabrikës, zgjatjes së garancisë dhe konfigurimit të ndenjëseve të pasme.

Numri i njoftimeve të publikuara për gamën e Lamborghini Urus ra nga 1 114 automjete në maj 2026 në 835 në tetor 2026. Grafiku më poshtë pasqyron ndryshimin e numrit mujor të njoftimeve aktive përgjatë kësaj periudhe gjashtëmujore.

Lamborghini Urus - disponueshmëria me kohë

Shpalljet aktive me kalimin e kohës

MuajiLamborghini Urus
2026-051 114
2026-06987
2026-07939
2026-08939
2026-09937
2026-10835

Burimi Carvago

Me 835 makina të listuara në tetor 2026, blerësit kanë ende një përzgjedhje mjaft të gjerë në treg, ndonëse numri i automjeteve të disponueshme pësoi një rënie të përgjithshme në vend që të mbetej i qëndrueshëm.

Çmimi median i kërkuar për makinat e shpallura sot në shitje, të prodhuara në vitin 2019, është 220 000 EUR, ndërsa për ato të prodhuara në vitin 2025 arrin në 345 000 EUR. Në përgjithësi, vitprodhimet më të reja reflektojnë çmime mediane më të larta, ndonëse ecuria nuk është rreptësisht monotone, pasi modelet e vitit 2026 qëndrojnë më poshtë se ato të vitit 2025.

Lamborghini Urus - mediana e çmimit sipas vitit

Mediana e çmimeve të shpalljeve sipas vitit të prodhimit

Viti i prodhimitLamborghini Urus
2019220 000
2020235 000
2021249 000
2022264 200
2023329 900
2024335 900
2025345 000
2026339 800

Burimi Carvago

Blerësit që përqendrohen te vitprodhimet nga viti 2019 deri në vitin 2022 shohin çmime mediane të kërkuara që variojnë nga 220 000 EUR deri në 264 200 EUR. Për modelet nga viti 2023 deri në vitin 2026, çmimet tipike të shpallura janë më të larta, me çmime mediane që luhaten midis 329 900 EUR dhe 345 000 EUR, ku përfshihen edhe makinat e vitit 2026 me 339 800 EUR.

Gjatë harkut kohor prej gjashtë muajsh, njoftimet për këtë familje modelesh u ndanë tërësisht mes motorizimeve me benzinë dhe atyre hibride, duke nisur në maj 2026 me 786 makina me benzinë dhe 326 hibride. Grafiku i mëposhtëm tregon se si evoluoi numri i njoftimeve për secilin lloj karburanti përgjatë muajve në vijim.

Lamborghini Urus - oferta sipas karburantit

Përbërja e ofertës sipas karburantit

  • Benzine

  • Hibrid

MuajiBenzineHibrid
2026-05786326
2026-06709277
2026-07663275
2026-08629309
2026-09625309
2026-10561271

Burimi Carvago

Benzina mbetet opsioni mbizotërues në treg, me 561 njoftime në tetor 2026 krahasuar me 271 modele hibride, ndërkohë që nuk u shfaq asnjë njoftim për versione me naftë apo plotësisht elektrike. Blerësit që kërkojnë mes njoftimeve do të gjejnë përzgjedhjen më të gjerë pikërisht te modelet me benzinë, ndërsa automjetet hibride përbëjnë një alternativë të dytë.

Midis majit 2026 dhe tetorit 2026, çmimi mesatar i kërkuar për Lamborghini Urus nisi në 281 400 EUR dhe përfundoi në 277 200 EUR. Grafiku më poshtë pasqyron ecurinë e çmimeve të shpallura gjatë këtyre gjashtë muajve.

Lamborghini Urus - trendi i çmimit

Zhvillimi i çmimit mesatar

MuajiLamborghini Urus
2026-05281 400
2026-06278 200
2026-07276 500
2026-08278 400
2026-09277 100
2026-10277 200

Burimi Carvago

Gjatë kësaj periudhe, mesatarja mujore shënoi luhatje të lehta, duke zbritur në 276 500 EUR në korrik 2026 përpara se të mbyllej në 277 200 EUR në tetor 2026, çka përfaqëson një ndryshim të përgjithshëm prej më pak se dy për qind.

Të mirat dhe të këqijat

Lamborghini Urus

Përparësitë

Shkathtësi në kthesa me kontroll të shkëlqyer të animit të karrocerisë dhe aftësi në çdo kusht moti

Qëndrueshmëri e lartë në shpejtësi udhëtimi dhe izolim i qetë akustik i kabinës në autostrada me asfalt të rregullt

Hapësirë e bollshme për këmbët e pasagjerëve prapa dhe konfigurim praktik i palosjes së sediljeve

Disavantazhet

Amortizim nervoz mbi asfalt të dëmtuar dhe zhurmë e dallueshme e rrotullimit të gomave

Komanda dhe arkitekturë e ekranit me prekje të huazuara nga platforma e përbashkët, të dukshme në kabinë

Konsum i shpejtë i gomave dhe disqe frenash karbon-qeramike të ndjeshme ndaj dëmtimeve në rrugë të vështira

Pyetjet më të shpeshta

Pjesa mekanike bazë është e qëndrueshme, megjithëse te modelet e para me benzinë bateria 12 V mund të shkarkohet nëse nuk mbahet e lidhur me një karikues mirëmbajtës. Për versionet hibride plug-in mungojnë të dhënat afatgjata mbi besueshmërinë, ndërsa për disa vite prodhimi është e nevojshme të verifikohet kryerja e tërheqjeve zyrtare nga tregu për arsye sigurie.

Mes varianteve vetëm me benzinë, Urus S me pezullim pneumatik ofron kompromisin më të balancuar për përdorim të përditshëm. Versionet me pezullim më të ulët me susta çeliku rezultojnë të ngurta në rrugë me disnivele, ndërsa hibridi plug-in garanton lëvizje të qetë në qytet, por me koston e një bagazhi më të vogël.

Verifikoni nëpërmjet numrit VIN pranë një servisi të autorizuar nëse janë kryer të gjitha ndërhyrjet e tërheqjeve zyrtare për sistemin e karburantit dhe bravën e kapakut të motorit. Një inspektim fizik para blerjes përmes CarAudit duhet gjithashtu të kontrollojë disqet e frenave karbon-qeramike për dëmtime në skaje dhe të testojë funksionimin e pezullimit pneumatik.

Çmimet e zakonshme për një Lamborghini Urus të përdorur nisin nga një vlerë mesatare prej rreth 220 000 EUR për modelet e vitit 2019 dhe kalojnë mbi 340 000 EUR për vitet më të reja. Shumicën e ofertave e përbëjnë variantet vetëm me benzinë, ndërsa modelet hibride kanë çmime më të larta.

Burimet: lamborghini.com, adac.de, autocar.co.uk, quattroruote.it, autobild.de

Ky artikull u përgatit duke përdorur mjete inteligjence artificiale. Garanti i seksionit është Petr Dušek.

Artikuj të ngjashëm

Car battle

Audi Q8 vs. Volvo XC90: Krahasim i plotë 2026

Audi Q8 vs Volvo XC90: Krahasim i detajuar i SUV-ve premium. Zbuloni detaje rreth pajisjeve, karakteristikave të drejtimit dhe lexoni verdiktin tonë. Cilin të zgjidhni?

16 tet 2026

Recensione

Recension Range Rover: Çfarë thonë vërtet pronarët dhe ekspertët?

Vlerësimi i Range Rover L460: përvoja reale e pronarëve, variantet e motorëve, kostot e përdorimit dhe besueshmëria. Gjithçka që duhet të dini para se ta blini.

27 tet 2026

Recensione

Recension Aston Martin DBX: Çfarë thonë vërtet pronarët dhe ekspertët?

Rishikim i detajuar i Aston Martin DBX: përvoja reale e pronarëve, performanca, besueshmëria, kostot e përdorimit dhe verdikti i ekspertëve për SUV-in luksoz britanik.

20 tet 2026

Ne pranojmë pagesa online dhe me transfer bankare.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo