
Peugeot 208 vs. Renault Clio: Kompletne porównanie 2026
Szczegółowe porównanie Peugeot 208 vs Renault Clio. Dowiedz się, który francuski hatchback ma lepsze wyposażenie, zużycie paliwa i niezawodność. Przeczytaj nasz werdykt!
8 kwi 2026
Artykuły
Recenzje
Test Renault Clio VI: opinie właścicieli, koszty eksploatacji hybrydy, pojemność bagażnika, ceny oraz nasz ostateczny werdykt na temat nowego miejskiego hatchbacka.
22 października 2026

Renault Clio to jeden z najdłużej obecnych na europejskim rynku modeli segmentu B, rywalizujący z uznanymi miejskimi autami. W tym materiale przyglądamy się szóstej generacji, która świętowała światową premierę we wrześniu 2025 roku. Zbieranie zamówień ruszyło we Francji 15 października 2025 roku, a pierwsze dostawy do europejskich klientów rozpoczęły się na początku 2026 roku.
Wytwarzany wyłącznie jako pięciodrzwiowy hatchback Renault Clio zadebiutował z tradycyjnymi silnikami benzynowymi oraz pełną hybrydą, do których 5 maja 2026 roku dołączyła dostępna na zamówienie odmiana dwupaliwowa zasilana benzyną i LPG. Ze względu na krótki staż rynkowy szósta generacja nie przeszła dotąd żadnego liftingu.
Renault Clio przyciąga klientów indywidualnych, osoby dojeżdżające do pracy oraz mniejsze rodziny szukające poręcznego auta do jazdy po mieście, które oferuje przy tym wystarczającą wszechstronność w trasie. W tym poradniku szczegółowo omawiamy najnowszą generację pod kątem codziennej eksploatacji, oceniając walory praktyczne, koszty utrzymania oraz właściwości jezdne z myślą o nabywcach aut używanych i niemal nowych.
Ponieważ dostawy szóstej generacji Renault Clio do klientów ruszyły na początku 2026 roku, jest jeszcze za wcześnie na miarodajne statystyki wieloletniej bezawaryjności, ocenę trwałości czy stopnia zużycia podzespołów przy wysokich przebiegach. Z pierwszych relacji właścicieli i profesjonalnych testów drogowych wynika, że początkowe niedociągnięcia dotyczyły głównie drobnych kaprysów elektroniki oraz kalibracji oprogramowania układu napędowego, a nie poważnych usterek mechanicznych.
Najbardziej zauważalna anomalia w zachowaniu hybrydowego Renault Clio wiązała się z logiką zarządzania temperaturą. Dziennikarze i użytkownicy zauważyli, że przy niskich temperaturach otoczenia wyłączenie automatycznego trybu klimatyzacji zmusza silnik spalinowy do ciągłej pracy w celu ogrzewania kabiny. Nawet gdy akumulator trakcyjny ma odpowiedni zapas energii, jednostka benzynowa w ruchu miejskim nie gaśnie, dopóki klimatyzacja nie zostanie przestawiona ściśle w tryb automatyczny. Renault poprawiło tę logikę sterowania termicznego za pomocą bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania (OTA), udostępnionej wiosną 2026 roku.
W autach z pierwszych miesięcy produkcji pojawiały się też sporadyczne problemy wieku dziecięcego z centralnym systemem multimedialnym. Część kierowców zgłaszała krótkotrwałe trzaski lub szumy w głośnikach w drzwiach podczas nawiązywania bezprzewodowego połączenia ze smartfonem, a także chwilowe opóźnienia w reakcji ekranu dotykowego bezpośrednio po rozruchu na zimno. Wdrożona wiosną 2026 roku bezprzewodowa aktualizacja oprogramowania układowego wyeliminowała te opóźnienia i skróciła czas startu systemu.
W oficjalnych rejestrach bezpieczeństwa figuruje jedna akcja przywoławcza dotycząca tej generacji. Kampania ogłoszona w marcu 2026 roku na rynkach europejskich obejmuje samochody wyprodukowane między 18 a 20 października 2025 roku i dotyczy przedniego zawieszenia. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, z powodu wady na etapie montażu nakrętki sworzni dolnych wahaczy przedniego zawieszenia mogły zostać dokręcone z niewystarczającą siłą. Wczesnym symptomem problemu są stuki bądź trzaski dochodzące z okolic przednich kół przy niewielkim przebiegu. Zbagatelizowanie tego objawu może doprowadzić do poluzowania połączenia i utraty prawidłowej geometrii koła. W ramach akcji autoryzowane serwisy kontrolują mocowania sworzni wahaczy i w razie potrzeby wymieniają nakrętki na nowe nakrętki samozabezpieczające.
Kupujący, którzy rozważają egzemplarz z początku produkcji na rynku wtórnym, mogą zlecić niezależną weryfikację jego udokumentowanej historii oraz faktycznego stanu technicznego w ramach usługi CarAudit.
W szóstej generacji Renault Clio gama jednostek napędowych została wyraźnie uproszczona i podporządkowana wydajności oraz elektryfikacji – z oferty całkowicie zniknęły silniki Diesla oraz konstrukcje wolnossące. Klienci mają do wyboru turbodoładowany silnik benzynowy, wariant dwupaliwowy z fabryczną instalacją LPG oraz pełną hybrydę benzynową.
| Silnik | Paliwo | Moc | Skrzynia biegów | Lata produkcji |
|---|---|---|---|---|
| 1.2 TCe 115 | Benzyna | 84 kW (115 KM) | 6-biegowa manualna | 2026–obecnie |
| 1.2 TCe 115 EDC | Benzyna | 84 kW (115 KM) | 6-biegowa automatyczna | 2026–obecnie |
| 1.2 Eco-G 120 EDC | Benzyna / LPG | 90 kW (120 KM) | 6-biegowa automatyczna | 2026–obecnie |
| 1.8 E-Tech full hybrid 160 | Pełna hybryda (benzyna) | 115 kW (160 KM) | Wielotrybowa automatyczna | 2026–obecnie |
Jazda miejska i krótkie trasyDo typowego ruchu miejskiego z ciągłym ruszaniem i zatrzymywaniem się najlepiej nadaje się hybrydowe Renault Clio. Wspomaganie silnikiem elektrycznym zapewnia płynną jazdę przy niskich prędkościach w gęstych korkach, uwalniając kierowcę od konieczności ręcznej zmiany biegów.
Cykl mieszany i niskie koszty eksploatacjiKierowcom łączącym dojazdy podmiejskie z trasami regionalnymi znakomicie przysłuży się Renault Clio z instalacją LPG. Układ dwupaliwowy przynosi wymierne oszczędności przy dystrybutorze i zapewnia duży łączny zasięg dzięki dwóm zbiornikom, a seryjna automatyczna skrzynia biegów upraszcza codzienną jazdę.
Podróże autostradowePrzy regularnych trasach drogami szybkiego ruchu najbardziej wyważonym wyborem okazuje się benzynowe Renault Clio ze skrzynią manualną. Przy prędkościach autostradowych pracuje cicho i harmonijnie, a ręczna przekładnia pozwala uniknąć sporadycznych opóźnień przy redukcji biegów, jakie zdarzają się skrzyni dwusprzęgłowej.
Ciągnięcie przyczepyDo holowania lekkich przyczep użytkowych najlepsza będzie pełna hybryda, oferująca najsilniejszy ciąg od najniższych obrotów, co ułatwia płynne ruszanie z dodatkowym obciążeniem. Z lekkimi zadaniami transportowymi bez trudu poradzi sobie również wersja benzynowa z turbodoładowaniem i przekładnią manualną.
Więcej informacji o udokumentowanych pierwszych akcjach serwisowych oraz trwałości poszczególnych podzespołów znajdziesz w sekcji z opiniami właścicieli.
| Wymiar / parametr | Hatchback (benzyna) | Hatchback (pełna hybryda) |
|---|---|---|
| Długość (mm) | 4 116 | 4 116 |
| Szerokość bez lusterek (mm) | 1 768 | 1 768 |
| Wysokość (mm) | 1 451 | 1 451 |
| Rozstaw osi (mm) | 2 591 | 2 591 |
| Pojemność bagażnika, fotele rozłożone (l) | 391 | 309 |
| Pojemność bagażnika, fotele złożone (l) | >1 000 | >1 000 |
Wersje dwupaliwowe z instalacją LPG zachowują standardową pojemność bagażnika nad podłogą, ponieważ zbiornik gazu umieszczono we wnęce na koło zapasowe.
W Renault Clio hatchback priorytetem jest przestrzeń w przedniej części kabiny oraz duża podstawowa pojemność bagażnika, co odbyło się kosztem miejsca dla pasażerów w drugim rzędzie. Osoby podróżujące z przodu mają do dyspozycji wystarczającą ilość miejsca i prostą regulację foteli, jednak dorośli siedzący z tyłu podczas dłuższych podróży wyraźnie odczują ograniczoną przestrzeń na nogi i kolana. Możliwości aranżacji wnętrza są konwencjonalne: tylna kanapa jest zamontowana na stałe i nie przesuwa się, a do przewozu dłuższego bagażu służy standardowe oparcie dzielone i składane w proporcji 60:40. Codzienne pakowanie ułatwia niski próg załadunku, jednak wybór hybrydowego Renault Clio wiąże się z płytszym kufrem ze względu na akumulator trakcyjny umieszczony pod podłogą bagażnika.
Na drodze Renault Clio wyróżnia się sprężystym, dość sztywnym zestrojeniem zawieszenia. Testerzy zauważają, że o ile na gładkim asfalcie auto radzi sobie bez zarzutu, o tyle zniszczona nawierzchnia i poprzeczne łączenia jezdni ujawniają wyraźną twardość podwozia. Układ kierowniczy pracuje lekko i bezpośrednio, zapewniając zwinną reakcję przodu oraz skuteczną kontrolę przechyłów nadwozia. Wyciszenie kabiny przy prędkościach przelotowych stoi na wysokim poziomie – zwłaszcza gdy hybrydowe Renault Clio porusza się w trybie elektrycznym. Z kolei trzycylindrowe benzynowe Renault Clio odznacza się wysoką kulturą pracy na biegu jałowym, choć obie dostępne automatyczne skrzynie biegów wykazują wahanie przy gwałtownym dodaniu gazu.
Wnętrze zbiera pochwały za solidne materiały wykończeniowe deski rozdzielczej oraz intuicyjny cyfrowy kokpit. Centralny ekran multimediów reaguje sprawnie, a najważniejsze elementy sterujące kierowca ma zawsze pod ręką. Codzienna ergonomia wymaga jednak pewnych kompromisów: grube tylne słupki i wysoka linia okien ograniczają widoczność do tyłu, a ukryte klamki tylnych drzwi okazują się mało poręczne w obsłudze.
Profesjonalne testy zgodnie doceniają precyzyjne zachowanie w zakrętach oraz spokojny charakter podczas płynnej jazdy, różnią się jednak w ocenie stabilności podwozia w sytuacjach granicznych. O ile w codziennych warunkach recenzenci chwalą przewidywalne prowadzenie, o tyle próby gwałtownego ominięcia przeszkody wykazały nagłe zerwanie przyczepności tylnej osi przed spóźnioną interwencją systemu stabilizacji toru jazdy.
Wszystkie wykresy rynkowe w tej sekcji opierają się na ogłoszeniach całej gamy Renault Clio w serwisie Carvago i uwzględniają również inne generacje obecne w danych, a nie wyłącznie opisywaną generację. Ponieważ statystyki agregują oferty z szerszego rynku, zestawienie to nie wyznacza odrębnego poziomu cen dla najnowszej generacji. W oferowanych rocznikach mediana cen w aktualnej ofercie waha się od 48 000 zł za egzemplarze z 2019 roku do 109 000 zł za samochody z rocznika 2026.
W kwietniu 2026 roku liczba aktywnych ofert Renault Clio wynosiła 14 988, a w kolejnym miesiącu sięgnęła szczytowego poziomu 15 439. Poniższy wykres przedstawia, jak kształtowała się liczba ogłoszeń w całym sześciomiesięcznym okresie.
Liczba aktywnych ogłoszeń w czasie
| Miesiąc | Renault Clio |
|---|---|
| 2026-04 | 14 988 |
| 2026-05 | 15 439 |
| 2026-06 | 15 382 |
| 2026-07 | 15 177 |
| 2026-08 | 14 158 |
| 2026-09 | 13 951 |
Źródło Carvago
Kupujący mogą liczyć na bardzo szeroki wybór na rynku, choć w okresie letnim oferta stopniowo się kurczyła, by we wrześniu zamknąć się liczbą 13 951 ogłoszeń.
Mediana cen ofertowych obecnie ogłaszanych samochodów z rocznika 2019 wynosi 48 000 zł, podczas gdy w przypadku aut z 2026 roku sięga 109 000 zł, przy czym stawki te rosną z każdym kolejnym rokiem produkcji.
Mediana ceny ofertowej według roku produkcji
| Rocznik | Renault Clio |
|---|---|
| 2019 | 48 000 |
| 2020 | 56 500 |
| 2021 | 61 000 |
| 2022 | 64 000 |
| 2023 | 72 000 |
| 2024 | 80 500 |
| 2025 | 83 000 |
| 2026 | 109 000 |
Źródło Carvago
Kupujący celujący w egzemplarze z rocznika 2021 musi liczyć się z medianą cen ofertowych na poziomie 61 000 zł, natomiast wybór samochodu wyprodukowanego w 2024 roku oznacza medianę rzędu 80 500 zł.
Krzywa utraty wartości pokazuje, jak cena tego modelu spada wraz z wiekiem: w pierwszym roku samochód traci około 17% wyjściowej wartości rezydualnej, a po trzech latach spadek sięga 31%. Dane obrazują stały spadek na przestrzeni siedmiu lat.
Wartość rezydualna według wieku pojazdu
| Wiek pojazdu | Renault Clio |
|---|---|
| Nowy | 105 000 |
| 1 rok | 88 000 |
| 2 lata | 81 000 |
| 3 lata | 72 500 |
| 4 lata | 66 000 |
| 5 lat | 62 500 |
| 6 lat | 56 500 |
| 7 lat | 50 500 |
Źródło Carvago
W całym siedmioletnim okresie auto traci około 52% swojej początkowej wartości, zachowując niemal połowę wyjściowej wartości rezydualnej. Najgwałtowniejszy spadek następuje w pierwszym roku, po czym tempo utraty wartości wyraźnie wyhamowuje.
W okresie od kwietnia do września 2026 roku największą część ogłoszeń Renault Clio stanowiły wersje benzynowe. W maju 2026 roku ich liczba wzrosła do 9542, po czym we wrześniu spadła do 8439. Poniższy wykres pokazuje, jak w tym czasie zmieniała się liczba ofert dla poszczególnych rodzajów napędu.
Struktura oferty wg rodzaju paliwa
Benzyna
Diesel
Hybryda
CNG
LPG
| Miesiąc | Benzyna | Diesel | Hybryda | CNG | LPG |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04 | 9 288 | 1 874 | 2 840 | 0 | 962 |
| 2026-05 | 9 542 | 2 026 | 2 894 | 0 | 957 |
| 2026-06 | 9 492 | 1 922 | 2 991 | 0 | 957 |
| 2026-07 | 9 427 | 1 748 | 2 972 | 1 | 1 008 |
| 2026-08 | 8 768 | 1 484 | 2 945 | 1 | 942 |
| 2026-09 | 8 439 | 1 533 | 2 971 | 2 | 981 |
Źródło Carvago
We wrześniu 2026 roku silniki benzynowe wciąż dominowały na rynku z liczbą 8439 ogłoszeń, wyprzedzając hybrydy (2971 ofert) oraz diesle (1533 oferty). Największy wybór mają osoby poszukujące wersji benzynowych i hybrydowych, natomiast warianty wysokoprężne oraz z instalacją LPG tworzą znacznie skromniejszą pulę.
W okresie od kwietnia do września 2026 roku średnia cena ofertowa Renault Clio wynosiła początkowo 68 000 zł, po czym w maju nieznacznie spadła do 67 500 zł, co obrazuje poniższy wykres.
Rozwój średniej ceny w czasie
| Miesiąc | Renault Clio |
|---|---|
| 2026-04 | 68 000 |
| 2026-05 | 67 500 |
| 2026-06 | 68 000 |
| 2026-07 | 68 500 |
| 2026-08 | 70 000 |
| 2026-09 | 70 000 |
Źródło Carvago
W ciągu tych sześciu miesięcy średnia cena ofertowa wzrosła z 68 000 zł do 70 000 zł, co stanowi umiarkowaną zmianę o niespełna 3%, zanim w sierpniu i wrześniu nastąpiła stabilizacja. Wahanie to jest niewielkie w odniesieniu do całkowitej ceny pojazdu i nie świadczy o trwałym trendzie rynkowym.
Fabryczna instalacja LPG zapewnia niskie koszty eksploatacji i duży zasięg na dwóch zbiornikach
Zwinne prowadzenie w zakrętach, lekko pracujący układ kierowniczy i skutecznie kontrolowane przechyły nadwozia
Dobre wyciszenie kabiny przy prędkościach przelotowych i intuicyjna obsługa cyfrowych elementów sterowania
Zawieszenie pracuje dość twardo i sucho na zniszczonej nawierzchni oraz poprzecznych nierównościach
Ograniczona przestrzeń na kolana dla dorosłych z tyłu i płytszy bagażnik w odmianie hybrydowej
Automatyczne skrzynie biegów wykazują zwłokę przy gwałtownym dodaniu gazu
O długoterminowej niezawodności trudno jeszcze mówić, ponieważ dostawy ruszyły dopiero na początku 2026 roku. Początkowe problemy wieku dziecięcego ograniczyły się do kalibracji oprogramowania, które wyeliminowano za pomocą aktualizacji zdalnych.
Do jazdy miejskiej najlepiej sprawdzi się hybrydowe Renault Clio, które w gęstym ruchu zapewnia płynną jazdę na napędzie elektrycznym. Z kolei na regularne trasy autostradowe najbardziej zrównoważonym wyborem jest benzynowe Renault Clio z manualną skrzynią biegów – pozwala uniknąć wahania przy redukcji przełożeń, które bywa zauważalne w przekładniach automatycznych.
Warto w autoryzowanym serwisie sprawdzić po numerze VIN, czy wykonano akcję przywoławczą dotyczącą sworzni wahaczy przedniego zawieszenia. Podczas jazdy próbnej należy upewnić się, że ekran dotykowy działa płynnie zaraz po uruchomieniu na zimno oraz że zainstalowano wszystkie aktualizacje oprogramowania.
Renault Clio oferuje wystarczająco dużo miejsca z przodu i konkurencyjny bagażnik, jednak ograniczona przestrzeń na nogi z tyłu sprawia, że gorzej nadaje się do regularnego przewożenia dorosłych pasażerów. Najlepiej sprawdzi się u osób dojeżdżających do pracy i w mniejszych gospodarstwach domowych.
Źródła: renaultgroup.com, renault.fr, ec.europa.eu, adac.de, autocar.co.uk
Artykuł został przygotowany przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. Gwarantem sekcji jest Petr Dušek.

Szczegółowe porównanie Peugeot 208 vs Renault Clio. Dowiedz się, który francuski hatchback ma lepsze wyposażenie, zużycie paliwa i niezawodność. Przeczytaj nasz werdykt!
8 kwi 2026

Dacia Sandero (i Stepway) vs Seat Ibiza: Który używany hatchback wybrać? Przeczytaj szczegółowe porównanie wyposażenia, kosztów eksploatacji i nasz ostateczny werdykt.
16 paź 2026

Test Volkswagena Polo Mk6: opinie właścicieli, typowe usterki, polecane silniki i ceny na rynku wtórnym — wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.
18 paź 2026