
Dacia Sandero vs. Mazda 2: Kompletne porównanie 2026
Porównanie Dacia Sandero (Stepway) vs Mazda 2 (Mazda2). Który używany hatchback oferuje lepszą niezawodność? Przeczytaj realne spostrzeżenia i nasz jasny werdykt!
7 maj 2026
Artykuły
Recenzje
Test Volkswagena Polo Mk6: opinie właścicieli, typowe usterki, polecane silniki i ceny na rynku wtórnym — wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.
18 października 2026

Szósta generacja Volkswagena Polo zajmuje kluczową pozycję w europejskim segmencie B. Oparta na modułowej platformie MQB A0, przyniosła zdecydowaną zmianę koncepcji, debiutując na rynku wyłącznie jako praktyczny, pięciodrzwiowy Volkswagen Polo hatchback. Trafia w potrzeby szerokiego grona kierowców: osób dojeżdżających codziennie do pracy, mniejszych rodzin szukających uniwersalnego pierwszego auta, a także kierowców przesiadających się z większych modeli, którzy w dalszych trasach nadal oczekują stabilności i pewności prowadzenia.
Po światowej premierze w czerwcu 2017 roku zamówienia ruszyły w sierpniu, a pierwsze egzemplarze wyjechały na drogi Europy kontynentalnej w listopadzie 2017 roku. Nastawiony na sportowe osiągi wariant Polo GTI trafił do rąk klientów w czerwcu 2018 roku. W trakcie cyklu produkcyjnego oferta silnikowa stopniowo ewoluowała – w sierpniu 2020 roku z europejskich cenników zniknęły wersje wysokoprężne.
W kwietniu 2021 roku zadebiutowała modernizacja w połowie cyklu rynkowego, która przyniosła odświeżony pas przedni i tylny, zmienioną sygnaturę świetlną oraz zmodyfikowane cyfrowe elementy sterowania we wnętrzu. Pierwsze dostawy do klientów rozpoczęły się pod koniec 2021 roku. Na rynek europejski model montowano w hiszpańskiej Pampelunie do lipca 2024 roku, po czym zaopatrzenie Europy przeniesiono w całości do fabryki w Kariega, co pozwala tej generacji pozostać w ciągłej sprzedaży.
Doświadczenia użytkowników szóstej generacji Volkswagena Polo wskazują, że to z reguły bezproblemowy przedstawiciel segmentu B, choć na europejskich drogach dały o sobie znać powtarzające się usterki mechaniczne i problemy z oprogramowaniem. W egzemplarzach wyposażonych w 7-biegową przekładnię automatyczną z suchymi sprzęgłami, zestawioną z silnikiem benzynowym 1.0 TSI, kierowcy często skarżą się na szarpanie przy niskich prędkościach, zawahania podczas powolnego toczenia się w korkach czy mało płynną zmianę biegów między jedynką a dwójką. Choć we wczesnym stadium problemu pomaga adaptacja oprogramowania wygładzająca pracę sprzęgieł, w autach z większym przebiegiem zazwyczaj nie obywa się bez wymiany całego pakietu podwójnego sprzęgła lub interwencji w układzie hydraulicznym mechatroniki w razie spadków ciśnienia.
Mechaniczna konstrukcja trzycylindrowych jednostek 1.0 MPI i 1.0 TSI jest trwała, jednak powracającym problemem okazują się ubytki płynu chłodzącego. Z doświadczeń warsztatów wynika, że plastikowa obudowa termostatu zintegrowana z pompą wody potrafi rozszczelnić się na łączeniach pod wpływem ciągłych zmian temperatur – usterka ta ujawnia się zazwyczaj między 60 000 a 100 000 km. Dokręcanie korpusu nic nie daje; konieczna jest wymiana kompletnej kompozytowej obudowy wraz z uszczelką. Z kolei w podwoziu wersji ze standardowym zawieszeniem podczas pokonywania progów zwalniających w niskich temperaturach często słychać wyraźne skrzypienie lub jęki gumy dochodzące z tulei przednich wahaczy i stabilizatora. Smarowanie elementów gumowo-metalowych przynosi jedynie chwilową ulgę – trwałe rozwiązanie zapewnia dopiero montaż zmodyfikowanych fabrycznych tulei.
Elektronika pokładowa odpowiada za sporą część narzekań właścicieli – dotyczy to zwłaszcza aut po modernizacji przeprowadzonej w 2021 roku oraz egzemplarzy z końca produkcji przed liftingiem, wyposażonych w nowsze multimedia. Kierowcy regularnie zgłaszają zawieszanie się ekranu, sporadyczne gaśnięcie wyświetlacza i powracające komunikaty na zegarach o ograniczonej dostępności funkcji połączenia alarmowego. ASO w większości przypadków radziły sobie z tymi przypadłościami za pomocą aktualizacji oprogramowania stacji multimedialnej oraz modułu telematycznego, choć przy uporczywych problemach z łącznością bywała konieczna wymiana samego modułu lub zasilającej go baterii podtrzymującej.
W trakcie obecności rynkowej tej generacji europejskie instytucje ds. bezpieczeństwa ruchu ogłosiły kilka akcji przywoławczych. W egzemplarzach przedseryjnych oraz z wczesnego etapu produkcji, wyprodukowanych między 29 października 2016 a 17 października 2018 roku, oficjalna akcja serwisowa usunęła wadę zamka lewego tylnego pasa bezpieczeństwa, który przy gwałtownej zmianie kierunku jazdy mógł się samoczynnie rozpiąć, jeśli na środkowym miejscu również siedział pasażer. W serwisach montowano wówczas zmodyfikowaną podwójną obudowę, fizycznie rozdzielającą oba zatrzaski. Oddzielna kampania, skierowana do aut z hamulcami bębnowymi wyprodukowanych w tym samym okresie, dotyczyła luzu w mechanizmie linki hamulca postojowego.
Nowsze kampanie skupiają się na poduszkach powietrznych i elektronice dbającej o bezpieczeństwo. Akcja ogłoszona w lipcu 2025 roku obejmuje samochody wyprodukowane między 17 maja 2022 a 27 maja 2025 roku, w których obudowa generatora gazu poduszki powietrznej pasażera mogła pęknąć podczas wybuchu – autoryzowane stacje bezpłatnie wymieniają cały moduł poduszki. Wcześniejsza akcja dotyczyła roczników 2020–2021 i problemu z napełnianiem poduszki pasażera w temperaturach poniżej -15 °C z powodu szwów poszycia deski rozdzielczej, z kolei aktualizacja oprogramowania z 2023 roku eliminowała błąd zestawu wskaźników, na którym nieprawidłowo wyświetlał się status zapięcia pasów. Ponadto w autach wyprodukowanych między sierpniem a wrześniem 2021 roku serwisy kontrolowały tylne spojlery dachowe z uwagi na ryzyko ich odpadnięcia przez wadliwe fabryczne klejenie.
W gamie jednostek napędowych szóstej generacji Volkswagena Polo dominują trzycylindrowe silniki benzynowe, choć nie zabrakło w niej także krótko oferowanych diesli, odmian zasilanych gazem ziemnym oraz wariantów o sportowych osiągach. W zależności od rocznika kupujący mają do wyboru jednostki wolnossące, doładowane motory TSI lub topowy, czterocylindrowy wariant GTI.
| Silnik | Paliwo | Moc | Skrzynia biegów | Lata produkcji |
|---|---|---|---|---|
| 1.0 MPI | Benzyna | 48 kW (65 KM) | 5-biegowa manualna | 2017–2019 |
| 1.0 MPI | Benzyna | 55 kW (75 KM) | 5-biegowa manualna | 2017–2019 |
| 1.0 MPI | Benzyna | 59 kW (80 KM) | 5-biegowa manualna | 2018–2021 |
| 1.0 MPI | Benzyna | 59 kW (80 KM) | 5-biegowa manualna | 2021–obecnie |
| 1.0 TGI | CNG / benzyna | 66 kW (90 KM) | 6-biegowa manualna | 2017–2022 |
| 1.0 TSI | Benzyna | 70 kW (95 KM) | 5-biegowa manualna / 7-biegowa automatyczna | 2017–2021 |
| 1.0 TSI | Benzyna | 70 kW (95 KM) | 5-biegowa manualna / 7-biegowa automatyczna | 2021–obecnie |
| 1.0 TSI | Benzyna | 81 kW (110 KM) | 6-biegowa manualna / 7-biegowa automatyczna | 2020–2024 |
| 1.0 TSI | Benzyna | 85 kW (115 KM) | 6-biegowa manualna / 7-biegowa automatyczna | 2017–2020 |
| 1.0 TSI | Benzyna | 85 kW (115 KM) | 7-biegowa automatyczna | 2024–obecnie |
| 1.5 TSI | Benzyna | 110 kW (150 KM) | 7-biegowa automatyczna | 2018–2020 |
| 2.0 TSI GTI | Benzyna | 147 kW (200 KM) | 6-biegowa manualna / 6-biegowa automatyczna | 2018–2021 |
| 2.0 TSI GTI | Benzyna | 152 kW (207 KM) | 7-biegowa automatyczna | 2021–obecnie |
| 1.6 TDI | Diesel | 59 kW (80 KM) | 5-biegowa manualna | 2017–2019 |
| 1.6 TDI | Diesel | 70 kW (95 KM) | 5-biegowa manualna / 7-biegowa automatyczna | 2017–2020 |
Do typowo miejskiej jazdy i codziennych krótkich dojazdów bazowy motor 1.0 MPI będzie w sam raz – to prosta konstrukcja bez skomplikowanego osprzętu w postaci turbosprężarki. Skromna moc sprawia jednak, że w trasie wyraźnie brakuje mu tchu.
W cyklu mieszanym bezkonkurencyjnym, najbardziej uniwersalnym wyborem pozostaje doładowany 1.0 TSI. Zapewnia wystarczający ciąg od niskich obrotów do sprawnego wyprzedzania oraz spokojnej jazdy autostradowej, a przy tym zadowala się niewielkimi ilościami paliwa.
Kierowcy, którzy często pokonują dłuższe odcinki autostradowe lub podróżują z większym obciążeniem, docenią mocniejsze wersje 1.0 TSI z 6-biegową skrzynią bądź czterocylindrowy motor 1.5 TSI – choć ten ostatni to rzadkość na rynku wtórnym. Jeśli w planach jest holowanie niewielkiej przyczepy, to właśnie te mocniejsze odmiany benzynowe poradzą sobie najlepiej spośród standardowych wersji.
Na rynku wtórnym Volkswagen Polo z silnikiem diesla (1.6 TDI) ma sens jedynie dla osób regularnie pokonujących duże dystanse, co pozwala uniknąć typowego dla jazdy miejskiej ryzyka problemów z filtrem cząstek stałych. Z kolei entuzjaści dynamicznej jazdy przekonają się, że benzynowy Volkswagen Polo GTI sprawdza się raczej jako dojrzałe, szybkie auto w stylu grand tourera niż narowisty, bezkompromisowy hot hatch.
Ogólna trwałość mechaniczna jednostek benzynowych stoi na wysokim poziomie, pod warunkiem że nie zaniedbuje się regularnego serwisu.
| Wersja | Długość (mm) | Szerokość (mm) | Wysokość (mm) | Rozstaw osi (mm) | Pojemność bagażnika (l) |
|---|---|---|---|---|---|
| Hatchback (przed liftingiem, 2017–2021) | 4 053 | 1 751 | 1 446–1 461 | 2 551–2 564 | 351 / 1 125 |
| Hatchback (po liftingu, 2021–obecnie) | 4 074 | 1 751 | 1 451 | 2 552 | 351 / 1 125 |
Powyższe dane nie dotyczą odmiany zasilanej gazem ziemnym ani wersji sportowych, w których instalacje umieszczone pod podłogą ograniczają dostępną przestrzeń bagażową.
Dzięki przemyślanemu rozplanowaniu wnętrza Volkswagen Polo w wersji hatchback zapewnia znakomitą jak na swój segment praktyczność na co dzień. Kierowca i pasażer z przodu mają pod dostatkiem miejsca nad głową i na nogi. Z tyłu bez problemu usiądą dwie dorosłe osoby średniego wzrostu, mając wystarczająco dużo przestrzeni na kolana nawet w dłuższej trasie, choć komplet trzech pasażerów odczuje już ograniczenia wynikające z szerokości kabiny na wysokości ramion. Elastyczność transportową zapewnia stałe siedzisko z asymetrycznie dzielonym i składanym oparciem w proporcji 60:40. W połączeniu z łatwo dostępną podłogą bagażnika oraz szerokim otworem załadunkowym pozwala to bez trudu przewozić większe, nieporęczne przedmioty codziennego użytku.
W profesjonalnych testach drogowych regularnie podkreśla się, że Volkswagen Polo w trasie prowadzi się jak samochód o klasę większy. Podwozie ze stoickim spokojem tłumi długie autostradowe nierówności, dzięki czemu szybka podróż – jak na auto segmentu B – w ogóle nie męczy. Oceny komfortu są jednak bardziej podzielone przy niższych prędkościach: o ile wersje na mniejszych felgach sprawnie wybierają nierówności asfaltu, o tyle na poprzecznych, ostrych miejskich wybojach zawieszenie potrafi pracować sztywno i twardo. Układ kierowniczy działa precyzyjnie i przewidywalnie, choć recenzenci powszechnie zwracają uwagę na brak czytelnych informacji zwrotnych z kół oraz małą podatność podwozia na zmiany obciążenia. Samochód zachowuje się bezpiecznie, a na granicy przyczepności przechodzi w łagodną podsterowność. W mieście kabina jest dobrze odizolowana od hałasu, ale na chropowatym asfalcie wyraźnie słychać szum opon, z kolei przy prędkościach autostradowych w okolicach słupków A pojawia się szum wiatru.
We wnętrzu testujący chwalą solidną architekturę deski rozdzielczej, wytykają jednak twarde i podatne na zarysowania tworzywa na dolnych partiach drzwi oraz w tylnej części kabiny. Najbardziej odczuwalna różnica między autami z początku i końca produkcji dotyczy ergonomii. Egzemplarze z pierwszych lat wytwarzania miały tradycyjne pokrętła i fizyczne przyciski do obsługi klimatyzacji, które w recenzjach zbierały bardzo dobre noty za intuicyjność. Z kolei od końca 2021 roku w bogatszych wersjach wyposażenia wprowadzono dotykowe panele pojemnościowe. Dziennikarze zgodnie krytykują to rozwiązanie jako mało poręczne i nadmiernie odwracające uwagę od drogi. Eksperci zgadzają się, że konstruktorzy postawili przede wszystkim na stabilność, dopracowanie i przestronność, poświęcając w zamian sportowe emocje z jazdy oraz prostotę obsługi fizycznych przełączników.
Wszystkie wykresy w tej sekcji bazują na ogłoszeniach z serwisu Carvago dotyczących całej rodziny Volkswagena Polo, w tym także innych uwzględnionych w bazie generacji, a nie wyłącznie tej opisywanej. Ponieważ dane te obejmują różne okresy produkcji, zestawienie nie wyodrębnia poziomu cen zawężonego ściśle do szóstej generacji. Wśród aktualnie oferowanych samochodów mediana cen ofertowych wynosi 64 000 zł dla rocznika modelowego 2019 i systematycznie rośnie wraz z kolejnymi latami produkcji, osiągając 71 500 zł dla roku 2021, 78 000 zł dla 2022 oraz do 103 000 zł dla rocznika modelowego 2026.
Od kwietnia do września 2026 roku liczba aktywnych ofert Volkswagena Polo wzrosła z początkowych 19 771 do szczytowego poziomu 21 107 w lipcu. Poniższe zestawienie pokazuje, jak na przestrzeni tych sześciu miesięcy zmieniała się rynkowa podaż tego modelu.
Liczba aktywnych ogłoszeń w czasie
| Miesiąc | Volkswagen Polo |
|---|---|
| 2026-04 | 19 771 |
| 2026-05 | 20 231 |
| 2026-06 | 20 803 |
| 2026-07 | 21 107 |
| 2026-08 | 20 247 |
| 2026-09 | 20 720 |
Źródło Carvago
Kupujący mogą liczyć na bardzo szeroki wybór na rynku – miesięczna liczba dostępnych ogłoszeń przez cały ten czas utrzymywała się w przedziale od 19 771 do 21 107, osiągając we wrześniu 2026 roku poziom 20 720.
W aktualnych ogłoszeniach Volkswagena Polo mediana cen ofertowych waha się od 64 000 zł za egzemplarze z 2019 roku do 103 000 zł w przypadku samochodów z roku 2026. Poniższy wykres pokazuje, jak kształtują się stawki ofertowe na dzisiejszym rynku w zestawieniu kolejnych lat produkcji.
Mediana ceny ofertowej według roku produkcji
| Rocznik | Volkswagen Polo |
|---|---|
| 2019 | 64 000 |
| 2020 | 70 000 |
| 2021 | 71 500 |
| 2022 | 78 000 |
| 2023 | 87 500 |
| 2024 | 98 500 |
| 2025 | 99 500 |
| 2026 | 103 000 |
Źródło Carvago
Kupujący przeglądający starsze oferty z rocznika 2019 spotkają się z medianą cen na poziomie 64 000 zł. Wybór modeli z 2023 roku podnosi medianę do 87 500 zł, a najnowsze egzemplarze z rocznika 2026 osiągają pułap 103 000 zł.
Krzywa utraty wartości obrazuje spadek wartości Volkswagena Polo wraz z wiekiem auta – po pierwszym roku traci on 14% wartości rezydualnej, a po trzech latach już 28%.
Wartość rezydualna według wieku pojazdu
| Wiek pojazdu | Volkswagen Polo |
|---|---|
| Nowy | 104 500 |
| 1 rok | 90 000 |
| 2 lata | 81 000 |
| 3 lata | 75 000 |
| 4 lata | 70 500 |
| 5 lat | 66 500 |
| 6 lat | 58 500 |
| 7 lat | 53 500 |
Źródło Carvago
W prezentowanym siedmioletnim okresie model traci łącznie około 49% początkowej wartości rezydualnej, zachowując nieco ponad połowę wyjściowego poziomu. Najgwałtowniejszy spadek następuje w ciągu pierwszych dwóch lat, po czym tempo utraty wartości wyraźnie wyhamowuje.
Od kwietnia do września 2026 roku zdecydowaną większość oferowanych aut stanowiły modele z silnikami benzynowymi, których liczba wzrosła z 19 009 ogłoszeń w pierwszym miesiącu do 20 004 w ostatnim. Poniższy wykres przedstawia miesięczny rozkład ofert z podziałem na wszystkie odnotowane rodzaje paliwa.
Struktura oferty wg rodzaju paliwa
Benzyna
Diesel
Hybryda
Elektryczny
CNG
LPG
| Miesiąc | Benzyna | Diesel | Hybryda | Elektryczny | CNG | LPG |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04 | 19 009 | 576 | 1 | 0 | 146 | 9 |
| 2026-05 | 19 432 | 628 | 1 | 0 | 123 | 10 |
| 2026-06 | 19 997 | 622 | 1 | 0 | 121 | 17 |
| 2026-07 | 20 310 | 613 | 0 | 0 | 118 | 17 |
| 2026-08 | 19 547 | 521 | 0 | 0 | 116 | 24 |
| 2026-09 | 20 004 | 525 | 2 | 2 | 124 | 21 |
Źródło Carvago
Dla kupujących silniki benzynowe są w praktyce domyślnym wyborem – we wrześniu 2026 roku dotyczyło ich 20 004 ogłoszeń, podczas gdy propozycje z silnikiem Diesla stanowiły zaledwie 525 ofert. Każdy, kto szuka alternatywnych napędów, ma mocno ograniczony wybór: w tym samym miesiącu odnotowano jedynie 124 oferty aut na gaz ziemny (CNG) oraz 21 z instalacją LPG.
Od kwietnia do września 2026 roku średnia cena ofertowa Volkswagena Polo wynosiła początkowo 82 000 zł, po czym w czerwcu 2026 roku spadła do 81 000 zł. Poniższy wykres przedstawia średnie stawki w ujęciu miesięcznym.
Rozwój średniej ceny w czasie
| Miesiąc | Volkswagen Polo |
|---|---|
| 2026-04 | 82 000 |
| 2026-05 | 81 500 |
| 2026-06 | 81 000 |
| 2026-07 | 81 000 |
| 2026-08 | 82 000 |
| 2026-09 | 82 000 |
Źródło Carvago
W całym tym okresie średnia cena ofertowa pozostała praktycznie bez zmian – we wrześniu 2026 roku wyniosła 82 000 zł, a wszelkie wahania zamknęły się w wąskim przedziale od 81 000 zł do 82 000 zł.
Stabilne, pewne prowadzenie przy wysokich prędkościach, przywodzące na myśl auta wyższych klas
Praktycznie rozplanowane wnętrze z wystarczającą ilością miejsca na nogi dla dorosłych z tyłu i łatwym dostępem do bagażnika
Oszczędny i harmonijnie rozwijający moc popularny silnik benzynowy 1.0 TSI
Automatyczna skrzynia biegów miewa tendencję do szarpania przy niskich prędkościach i zawahań sprzęgła podczas jazdy w korku
Rozpraszające uwagę dotykowe panele klimatyzacji w modelach po liftingu z 2021 roku
Sztywne, twarde resorowanie na ostrych miejskich nierównościach i mało komunikatywny układ kierowniczy
Najbardziej wszechstronnym wyborem do jazdy w cyklu mieszanym jest plasujący się pośrodku gamy turbodoładowany silnik benzynowy 1.0 TSI, który łączy zrównoważone osiągi z niskim zużyciem paliwa. Wolnossący motor 1.0 MPI najlepiej sprawdza się podczas dojazdów po mieście, z kolei wersje wysokoprężne to propozycja wyłącznie dla osób pokonujących bardzo duże przebiegi.
Ogólna trwałość mechaniczna stoi na dobrym poziomie, choć w silnikach o pojemności 1,0 l plastikowa obudowa termostatu bywa podatna na wycieki płynu chłodzącego. Z kolei w Volkswagenie Polo ze skrzynią automatyczną dwusprzęgłowa przekładnia z suchymi sprzęgłami może szarpać przy powolnej jeździe w gęstym ruchu miejskim.
Warto sprawdzić numer VIN w autoryzowanej bazie danych, aby potwierdzić wykonanie wszystkich akcji przywoławczych związanych z bezpieczeństwem. Podczas oględzin przed zakupem należy także skontrolować szczelność układu chłodzenia oraz upewnić się, że ekran systemu multimedialnego nie ma tendencji do zawieszania się.
W przypadku benzynowego Volkswagena Polo na rynku wtórnym mediana cen ofertowych za egzemplarze z rocznika 2019 zaczyna się od około 64 000 zł. Młodsze roczniki kosztują odpowiednio więcej – zależnie od przebiegu i poziomu wyposażenia.
Źródła: volkswagen-newsroom.com, adac.de, autocar.co.uk, autobild.de, autoexpress.co.uk
Artykuł został przygotowany przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. Gwarantem sekcji jest Petr Dušek.

Porównanie Dacia Sandero (Stepway) vs Mazda 2 (Mazda2). Który używany hatchback oferuje lepszą niezawodność? Przeczytaj realne spostrzeżenia i nasz jasny werdykt!
7 maj 2026

Renault Clio vs. Seat Ibiza: Szczegółowe porównanie popularnych hatchbacków. Odkryj różnice w silnikach, wyposażeniu i niezawodności oraz przeczytaj nasz ostateczny werdykt.
2 maj 2026

Porównanie aut używanych: Citroën C3 vs Suzuki Swift. Przeczytaj szczegółowe porównanie silników, niezawodności i wyposażenia. Dowiedz się, który miejski hatchback jest tym właściwym.
28 kwi 2026