
Ford Kuga vs. Renault Austral: Kompletní srovnání 2026
Srovnání ojetých SUV: Ford Kuga vs. Renault Austral. Zjistěte, který model nabízí lepší motory, výbavu a reálnou hodnotu. Čtěte náš konečný verdikt!
16. 10. 2026
Články
Recenze
Recenze Volva XC40: reálné zkušenosti majitelů, spolehlivost, provozní náklady a ceny ojetin. Přečtěte si náš podrobný verdikt před nákupem.
1. listopadu 2026

SUV Volvo XC40 představuje zástupce švédské značky v segmentu kompaktních prémiových crossoverů. Tato recenze se zaměřuje na jeho první generaci, jejíž sériová výroba odstartovala v listopadu 2017 a první evropští zákazníci se svých vozů dočkali v únoru 2018.
Vůz se prodával výhradně jako pětidveřové SUV a jeho nabídka se postupem času rozrůstala. V dubnu 2019 se otevřely objednávky na plug-in hybridní varianty, na něž koncem roku 2020 navázaly čistě elektrické modely dodávané evropským zákazníkům. V březnu 2022 přinesl facelift pozměněný design přídě a sjednotil nabídku spalovacích motorů na 48V mild-hybridní benzinové jednotky. Dne 20. února 2024 se čistě elektrická verze osamostatnila pod vlastním modelovým označením, takže jméno Volvo XC40 zůstalo vyhrazeno pro mild-hybridní benzinové motorizace. Druhá výrazná modernizace pak byla představena 10. září 2026.
Model oslovuje především řidiče dojíždějící ve městě, menší rodiny a zákazníky přecházející z větších aut, kteří ocení vyšší pozici za volantem i osobitý skandinávský design interiéru v praktickém a kompaktním balení.
Zkušenosti majitelů i data z redakčních testů ukazují, že Volvo XC40 nabízí solidní mechanický základ. Rané ročníky výroby a modernizace přinášející složitější elektroniku však provázejí opakované stížnosti na software a palubní systémy. U verzí s operačním systémem Google Android Automotive, zavedeným od roku 2022, majitelé často poukazují na zamrzání centrálního displeje, dočasné výpadky LTE připojení pro navigaci či zpožděné zobrazení parkovací kamery po zařazení zpátečky. V chronických případech stojí za výpadky signálu telematický a anténní modul – vůz pak může ztratit spojení s mobilní aplikací nebo dočasně nerozpoznat klíč při bezklíčovém vstupu. Bezdrátové aktualizace (OTA) sice chod softwaru stabilizovaly, přetrvávající potíže s konektivitou si však v některých případech vyžádaly hardwarový restart modulu nebo výměnu antény v autorizovaném servisu.
Statistiky z technických kontrol poukazují na předčasné opotřebení přední nápravy, a to zejména u těžších naftových, benzinových a hybridních verzí z let výroby 2018 až 2022. Tyčky předního stabilizátoru i zadní hydrolůžka spodních ramen snadno chytají vůle, což se při přejezdu nerovností projevuje zřetelným kovovým klepáním. Výměna opotřebených táhel nebo celých ramen doplněná seřízením geometrie kol hluk obvykle vyřeší. Ve statistikách asistenčních služeb je pak častou příčinou nepojízdnosti napříč všemi pohony vybitá pomocná 12V baterie. U vozů odstavených na několik týdnů nebo provozovaných výhradně na krátkých městských trasách způsobuje telematika parazitní odběr, který vede k poklesu napětí v nízkonapěťové síti a následnému zablokování startu – a to i v případě, že je trakční akumulátor plně nabitý.
Pro tuto generaci byla v Evropě vyhlášena řada svolávacích akcí, které řeší jak softwarové chyby, tak důležité mechanické komponenty.
| Popis závady | Pohon / rozsah | Dotčené období výroby | Celosvětový rozsah | Servisní opatření |
|---|---|---|---|---|
| Tepelné přetížení a riziko požáru modulu vysokonapěťové baterie | Plug-in hybrid (PHEV) | 12. března 2019 – 6. prosince 2021 | 64 089 vozidel | Kontrola článkových modulů baterie a výměna vadných modulů |
| Vyřazení brzdné funkce při delším sjíždění svahu | Plug-in hybrid a elektromobil | 17. května 2019 – 11. června 2025 | 76 365 vozidel | Aktualizace softwaru přes OTA nebo u autorizovaného prodejce |
| Selhání těsnicího O-kroužku přívodu oleje k turbodmychadlu a riziko požáru vlivem úniku oleje | Benzinové a mild-hybridní benzinové motory | 12. května 2021 – 21. června 2023 | 58 245 vozidel | Výměna těsnicího O-kroužku přívodního vedení oleje k turbodmychadlu |
| Chyba softwaru řízení brzd (výpadek posilovače brzd) | Všechny pohony (modelový rok 2023) | 1. ledna 2022 – 18. listopadu 2022 | 106 691 vozidel | Kalibrační aktualizace softwaru řízení brzd |
| Softwarové vyřazení levého zadního ukazatele směru | Všechny pohony (modelový rok 2024) | 13. října 2022 – 20. prosince 2023 | Globální / EU a Spojené království | Aktualizace softwaru centrální elektroniky |
| Koroze kabelového svazku pedálu akcelerátoru | Čistě elektrický pohon (Recharge) | 2021–2022 | Globální / EU a Spojené království | Kontrola kabelového svazku, utěsnění proti vodě a výměna snímače |
Zdaleka nejzávažnější bezpečnostní svolávací akce se týká plug-in hybridního Volva XC40. Svolávací akce ohlášená v září 2026 upozorňuje, že článkové moduly vysokonapěťové baterie mohou mít výrobní vadu, která při plném nabití vede k tepelnému přetížení a následnému požáru vozidla. Do provedení servisní prohlídky a výměny modulů oficiální pokyny vyzývají majitele, aby vůz nenabíjeli ze sítě a neparkovali v uzavřených garážích; jízda se spalovacím motorem je však nadále povolena. Další významná kampaň, ohlášená v červenci 2025, odstraňuje softwarovou chybu brzd, při níž se po delším sjíždění svahu bez plynu mohlo vypnout rekuperační brzdění v režimu „B“ nebo One-Pedal Drive. U každého benzinového Volva XC40 vyrobeného mezi květnem 2021 a červnem 2023 je rovněž zásadní prověřit výměnu těsnění olejového vedení turbodmychadla, aby se vyloučilo riziko úniku oleje. Zájemci si mohou tyto záležitosti i celkový technický stav nechat před nákupem důkladně prověřit prostřednictvím služeb, jako je CarAudit.
Během celé doby výroby nabízela první generace modelu Volvo XC40 neobyčejně pestrou paletu pohonných jednotek. V nabídce se vystřídaly klasické benzinové i naftové motory, 48voltové mild-hybridy, plug-in hybridy s pohonem předních kol i čistě elektrické varianty se dvěma elektromotory.
| Motor | Palivo | Výkon | Pohon | Převodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|---|
| T2 | Benzin | 95 kW (129 k) | Pohon předních kol | 6stupňová manuální / 8stupňová automatická | 2020–2022 |
| T3 | Benzin | 115 kW (156 k) | Pohon předních kol | 6stupňová manuální | 2018–2019 |
| T3 | Benzin | 120 kW (163 k) | Pohon předních kol | 6stupňová manuální / 8stupňová automatická | 2019–2022 |
| T4 | Benzin | 140 kW (190 k) | Pohon předních kol / Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2018–2020 |
| T5 | Benzin | 184 kW (250 k) | Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2018–2020 |
| B3 | Mild-hybrid (benzin) | 120 kW (163 k) | Pohon předních kol | 7stupňová automatická | 2022–dosud |
| B4 | Mild-hybrid (benzin) | 145 kW (197 k) | Pohon předních kol | 8stupňová automatická / 7stupňová automatická | 2020–dosud |
| B4 AWD | Mild-hybrid (benzin) | 145 kW (197 k) | Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2020–2023 |
| B5 AWD | Mild-hybrid (benzin) | 184 kW (250 k) | Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2020–2023 |
| D3 | Nafta | 110 kW (150 k) | Pohon předních kol / Pohon všech kol | 6stupňová manuální / 8stupňová automatická | 2018–2020 |
| D4 | Nafta | 140 kW (190 k) | Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2018–2020 |
| T4 Recharge | Plug-in hybrid | 155 kW (211 k) | Pohon předních kol | 7stupňová automatická | 2020–2023 |
| T5 Recharge | Plug-in hybrid | 192 kW (262 k) | Pohon předních kol | 7stupňová automatická | 2019–2023 |
| Recharge Single Motor | Elektřina | 170 kW (231 k) | Pohon předních kol | 1stupňová automatická | 2021–2023 |
| Recharge Single Motor | Elektřina | 175 kW (238 k) | Pohon zadních kol | 1stupňová automatická | 2023–2024 |
| Recharge Single Motor Extended Range | Elektřina | 185 kW (252 k) | Pohon zadních kol | 1stupňová automatická | 2023–2024 |
| Recharge Twin Motor | Elektřina | 300 kW (408 k) | Pohon všech kol | 1stupňová automatická | 2020–2024 |
Městský provoz a krátké trasy: Základní tříválcové verze benzinového Volva XC40 s označením T2 a T3 se rychle zahřívají na provozní teplotu a netrápí je komplikace se systémy čištění výfukových plynů, které jsou typické pro diesely. Pokud máte možnost spolehlivého nabíjení doma nebo v práci, představují hybridní modely Volva XC40 do zásuvky (plug-in hybridy T4 a T5 Recharge) nebo čistě elektrické varianty Recharge neobyčejně tichou, plynulou a úspornou volbu pro každodenní ježdění po městě.
Smíšený každodenní provoz: Pro běžné rodinné využití trefují mild-hybridní předokolky B3 a B4 ideální střed. Jejich integrovaný startér-generátor zajišťuje hladké startování v hustém provozu a zároveň autu nechybí dostatečná výkonová rezerva při předjíždění na okreskách i městských obchvatech.
Dlouhé dálniční přesuny: Řidičům, kteří pravidelně polykají dlouhé kilometry, nabídne nejklidnější svezení ojeté dieselové Volvo XC40 (D3 nebo D4), a to hlavně díky mohutnému zátahu v nízkých otáčkách. Jestliže vás však omezují nízkoemisní zóny, představuje nejlepší dálniční benzinovou alternativu mild-hybridní B4 s pohonem předních kol.
Tahání přívěsů a náročné klimatické podmínky: Na tahání těžkých vleků nebo zvládání zasněžených silnic se nejlépe hodí čtyřkolka Volvo XC40 4x4, jako je naftové D4 AWD nebo mild-hybridní verze B4 AWD a B5 AWD. Tyto varianty si zachovaly odolný hydroměničový automat a nabízejí vůbec nejvyšší tažnou kapacitu z celé modelové řady.
Podrobné informace o známých mechanických závadách, oficiálních svolávacích akcích a chování převodovek najdete v samostatné sekci věnované zkušenostem majitelů.
| Rozměry / objem | Spalovací motory a mild-hybridy | Plug-in hybrid |
|---|---|---|
| Délka (mm) | 4 425–4 440 | 4 425 |
| Šířka bez zrcátek (mm) | 1 863 | 1 863 |
| Výška (mm) | 1 652 | 1 652 |
| Rozvor náprav (mm) | 2 702 | 2 702 |
| Objem zavazadlového prostoru – vzpřímená sedadla (l) | 443–452 | 405 |
| Objem zavazadlového prostoru – sklopená sedadla (l) | 1 319–1 328 | 1 281 |
Poznámka: Čistě elektrické verze mají shodné vnější rozměry a nabízejí srovnatelný objem zadního zavazadelníku, který navíc doplňuje samostatný přední úložný prostor pod kapotou.
Na zadních sedadlech SUV Volvo XC40 se dospělí cestující usadí pohodlně a dostatek místa před koleny zde najdou i vyšší postavy. Sedák je však ukotven poměrně nízko, což na delších trasách omezuje oporu stehen. Na rozdíl od některých konkurentů nejsou zadní sedadla podélně posuvná, opěradla jsou však dělená v poměru 60 : 40 a za středovou loketní opěrkou nechybí sériově dodávaný průvlak na lyže pro převoz delších nákladů. Samotný zavazadlový prostor těží z rovné nakládací hrany, kolmých bočních stěn a variabilní skládací podlahy, pod níž se ukrývá členěný úložný prostor. Každodenní praktičnost dále zvyšují objemné přihrádky ve dveřích, při parkování však výhled šikmo vzad znatelně zhoršují masivní zadní sloupky.
Odborné testy popisují podvozek Volva XC40 jako naladěný spíše pro klidné cestování než pro dravé projíždění zatáček. Na běžných silnicích odpružení spolehlivě žehlí nerovnosti, ostré příčné spáry a výmoly však do kabiny přenášejí znatelné chvění – zejména u vozů na příplatkových větších kolech. V zatáčkách se karoserie citelně naklání, než se opře o vnější pneumatiky. Testující zmiňují, že řízení jde zlehka a nepřenáší rázy od vozovky, kolem středové polohy však neposkytuje téměř žádnou zpětnou vazbu. Ačkoli Volvo XC40 s pohonem všech kol nabízí jistou trakci, při dynamičtějším průjezdu zatáčkou tlačí vyšší hmotnost vozu přední nápravu do postupné nedotáčivosti.
Kabina ve vyšších rychlostech účinně tlumí aerodynamický hluk, na hrubém asfaltu a se širším obutím je však slyšet valivý hluk pneumatik. Uvnitř recenzenti vyzdvihují poctivé dílenské zpracování a na dotek příjemné povrchy v přední části interiéru, výplně zadních dveří však přecházejí v tvrdý plast. Ergonomicky tvarovaná přední sedadla pak poskytují tělu na dlouhých cestách spolehlivou oporu.
Odborné testy se shodují, že Volvo XC40 dává jednoznačně přednost komfortu a bezpečnosti před řidičským zážitkem. Vertikálně orientovaný displej infotainmentu sklízí smíšená hodnocení: grafika je sice přehledná, ale přesun veškerého ovládání klimatizace do digitálních podnabídek odvádí při řízení zbytečnou pozornost. Pozdější mild-hybridní varianty dostaly dvouspojkovou převodovku, která za jízdy řadí nepozorovaně, testující však oproti dřívějším měničovým automatům poukazují na určité váhání při rozjezdech.
Všechny grafy v této části vycházejí z inzertní nabídky Carvago pro celou modelovou řadu Volvo XC40 a zahrnují i další generace zastoupené v datech, nikoli pouze recenzovanou generaci. Jelikož data zachycují širší modelovou řadu bez filtru jednotlivých generací, neurčují pro recenzovanou generaci samostatnou cenovou hladinu. Napříč inzerovanými ročníky dosahují nabídky z modelového roku 2019 mediánu inzerované ceny 608 000 Kč, zatímco u vozů vyrobených v roce 2026 činí medián inzerované ceny 1 015 000 Kč.
V období od dubna do září 2026 se počet inzerovaných vozů Volvo XC40 na trhu posunul z 13 446 na 12 001 kusů, jak zachycují níže uvedené měsíční přehledy.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | Volvo XC40 |
|---|---|
| 2026-04 | 13 446 |
| 2026-05 | 13 466 |
| 2026-06 | 13 098 |
| 2026-07 | 12 559 |
| 2026-08 | 11 910 |
| 2026-09 | 12 001 |
Zdroj: Carvago
Zájemci měli každý měsíc stabilně na výběr z více než 11 900 vozů, přičemž celková nabídka během léta mírně slábla až na srpnové minimum 11 910 aut v roce 2026, než v září opět nepatrně povyrostla na 12 001 kusů.
V aktuální nabídce ojetin dosahuje medián inzerovaných cen u vozů vyrobených v roce 2019 částky 608 000 Kč, zatímco u ročníku 2026 činí 1 015 000 Kč. Níže uvedený přehled ukazuje, jak se tyto mediánové hodnoty liší napříč jednotlivými modelovými roky.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | Volvo XC40 |
|---|---|
| 2019 | 608 000 |
| 2020 | 657 000 |
| 2021 | 689 000 |
| 2022 | 735 000 |
| 2023 | 827 000 |
| 2024 | 900 000 |
| 2025 | 920 000 |
| 2026 | 1 015 000 |
Zdroj: Carvago
Při pohledu do současné inzerce zájemci narazí na mediánovou nabídkovou cenu 657 000 Kč u modelů z roku 2020 a 735 000 Kč u ročníku 2022. U novějších roků výroby činí medián v dnešní nabídce 900 000 Kč pro ročník 2024 a 920 000 Kč pro ročník 2025.
Tato křivka poklesu hodnoty ukazuje, jak Volvo XC40 s věkem ztrácí na ceně – během prvního roku klesne jeho zůstatková hodnota o 15 % a ve třech letech stáří ztratí 35 %.
Zůstatková hodnota podle stáří vozu
| Stáří vozu | Volvo XC40 |
|---|---|
| Nový | 968 000 |
| 1 rok | 825 000 |
| 2 roky | 723 000 |
| 3 roky | 625 000 |
| 4 roky | 586 000 |
| 5 let | 528 000 |
| 6 let | 482 000 |
| 7 let | 455 000 |
Zdroj: Carvago
Během sledovaných sedmi let model ztratí 53 % své výchozí zůstatkové hodnoty. K nejprudšímu propadu dochází v prvních třech letech, od čtvrtého roku se pak tempo poklesu hodnoty výrazně zpomaluje.
Od dubna do září 2026 tvořily největší část inzerované nabídky benzinové vozy – v dubnu bylo zaznamenáno 6 488 inzerátů a v září 7 110. Níže uvedený graf znázorňuje, jak se v tomto období dělily aktivní inzeráty podle jednotlivých typů paliva.
Skladba nabídky podle typu paliva
Benzin
Diesel
Hybrid
Elektrina
| Měsíc | Benzin | Diesel | Hybrid | Elektrina |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04 | 6 488 | 658 | 3 185 | 3 064 |
| 2026-05 | 6 974 | 759 | 3 374 | 2 307 |
| 2026-06 | 7 118 | 774 | 3 315 | 1 848 |
| 2026-07 | 6 965 | 836 | 3 243 | 1 467 |
| 2026-08 | 6 830 | 773 | 3 034 | 1 224 |
| 2026-09 | 7 110 | 750 | 3 027 | 1 067 |
Zdroj: Carvago
V září 2026 trhu dominovaly benzinové a hybridní pohony se 7 110 benzinovými a 3 027 hybridními inzeráty, vedle kterých stálo 1 067 elektromobilů a 750 dieselů. Zájemci o koupi tak najdou nejširší výběr mezi benzinovými a hybridními vozy, zatímco naftové a čistě elektrické modely nabízejí podstatně skromnější možnosti.
Graf zachycuje průměrnou nabídkovou cenu vozu Volvo XC40 od dubna do září 2026, která na začátku sledovaného období činila 742 000 Kč.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | Volvo XC40 |
|---|---|
| 2026-04 | 742 000 |
| 2026-05 | 740 000 |
| 2026-06 | 737 000 |
| 2026-07 | 730 000 |
| 2026-08 | 735 000 |
| 2026-09 | 740 000 |
Zdroj: Carvago
Během těchto šesti měsíců se průměr celkově pohnul jen minimálně – v červenci 2026 sice přechodně klesl na 730 000 Kč, v září 2026 se však ustálil na 740 000 Kč, což představuje celkovou změnu o méně než jedno procento.
Široká nabídka pohonů zahrnující benzinové, naftové, hybridní i čistě elektrické varianty
Prakticky řešený zavazadelník s variabilní skládací podlahou a rovnou ložnou hranou
Příkladný komfort na dlouhých trasách v kombinaci s pohodlnými předními sedadly s dobrou oporou
Ovládání klimatizace vyhrazené pouze do podnabídek dotykového displeje odvádí pozornost od řízení
Masivní zadní sloupky výrazně zhoršují výhled šikmo vzad
Softwarové chyby a zamrzání centrální obrazovky u infotainmentu běžícího na systému od Googlu
Po mechanické stránce představuje Volvo XC40 solidní základ. Modely s infotainmentem postaveným na systému od Googlu se však často potýkají se zamrzáním obrazovky a výpadky připojení. U vozů z prvních let výroby se navíc vyplatí zkontrolovat stav podvozku, zejména opotřebení silentbloků a tyček stabilizátoru na přední nápravě.
Pro každodenní smíšené ježdění představují ideální volbu benzinové mild-hybridní motory B3 a B4 s pohonem předních kol, které v městském provozu potěší hladce fungujícím systémem stop-start. Jejich dvouspojková automatická převodovka však může při rozjezdu z místa lehce zaváhat.
U autorizovaného prodejce si podle VIN vždy prověřte záznamy o svolávacích akcích. Zvláštní pozornost věnujte servisním kampaním na bateriové moduly a brzdový systém u plug-in hybridního Volva XC40. U exemplářů s příplatkovou panoramatickou prosklenou střechou zkontrolujte, zda v předním prostoru pro nohy není vlhko v důsledku ucpaných odtokových kanálků.
Ojetá naftová verze nabízí díky silnému zátahu z nízkých otáček příjemně uvolněné cestování i ve vyšších dálničních rychlostech. Pokud vám diesel nevyhovuje kvůli vjezdovým omezením do nízkoemisních zón, nejvhodnější benzinovou alternativou je mild-hybrid B4 s pohonem předních kol.
Zdroje: volvocars.com, kba.de, adac.de, autocar.co.uk, autobild.de
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Srovnání ojetých SUV: Ford Kuga vs. Renault Austral. Zjistěte, který model nabízí lepší motory, výbavu a reálnou hodnotu. Čtěte náš konečný verdikt!
16. 10. 2026

Velké srovnání Peugeot 2008 a Suzuki Vitara. Zjistěte rozdíly ve výbavě, spolehlivosti i spotřebě ojetin. Přečtěte si náš verdikt a vyberte správně.
7. 5. 2026

Recenze Audi Q3: reálné zkušenosti majitelů, nejlepší motorizace, objem kufru a ceny – náš konečný verdikt o třetí generaci tohoto SUV.
25. 10. 2026