
Toyota RAV4 vs. Volkswagen Tiguan: Kompletní srovnání 2026
Detailní srovnání Toyota RAV4 vs Volkswagen Tiguan. Reálná data, rozdíly ve výbavě, spotřebě a jasný verdikt, který vám pomůže vybrat to nejlepší SUV.
4. 5. 2026
Články
Recenze
Recenze Audi Q3: reálné zkušenosti majitelů, nejlepší motorizace, objem kufru a ceny – náš konečný verdikt o třetí generaci tohoto SUV.
25. října 2026

Audi Q3 působí v nabitém segmentu prémiových kompaktních crossoverů, kde vyplňuje prostor mezi menším modelem Q2 a středně velkým Q5. V této recenzi se věnujeme třetí generaci (Typ FJ), která si světovou premiéru odbyla v červnu 2025 před zahájením sériové výroby v maďarském Győru v průběhu téhož léta. K říjnu 2026 se tato generace nachází ve svém původním výrobním cyklu a zatím neprošla žádným faceliftem.
Audi nabízí generaci Typ FJ ve dvou karosářských verzích: jako klasické Audi Q3 SUV a jako Sportback se sníženou linií střechy, který měl premiéru v srpnu 2025. Dodávky evropským zákazníkům odstartovaly v září 2025 úvodními modely SUV s pohonem předních kol a benzinovými i naftovými motory. Sportback a plug-in hybridní verze e-hybrid dorazily k zákazníkům v listopadu 2025 a v červenci 2026 nabídku doplnily další varianty s pohonem všech kol.
Vůz oslovuje především řidiče, kteří ocení snadnou manévrovatelnost ve městě v kombinaci s vyšším posezem. Klasická karoserie SUV vyhovuje rodinám požadujícím dostatek místa nad hlavou a variabilní zavazadelník, zatímco Sportback míří na zájemce o siluetu ve stylu kupé bez ústupků v každodenní praktičnosti.
Dodávky třetí generace modelu Audi Q3 evropským zákazníkům odstartovaly na podzim 2025, v provozu tak vůz jezdí zhruba rok. Na hodnocení dlouhodobé mechanické spolehlivosti a odolnosti při vysokých nájezdech je proto zatím příliš brzy. První zkušenosti z provozu nicméně neukazují žádné systematické mechanické závady, a to ani u benzinových, naftových či plug-in hybridních motorizací. Ani podvozkové komponenty zatím nenajely tolik kilometrů, aby se u nich projevilo chronické opotřebení.
Prvotní výtky k této generaci směřují především k palubní elektronice a odezvě multimediálního systému. Odborné testy zmiňují občasné softwarové prodlevy centrálního rozhraní včetně chvilkových zpoždění při synchronizaci digitálního přístrojového štítu s hlavní obrazovkou. Část majitelů si stěžuje také na nahodilé výpadky bezdrátového propojení s chytrým telefonem. Ve zdokumentovaných případech však potíže se stabilitou připojení vyřešily diagnostické aktualizace a první softwarové záplaty v autorizovaném servisu.
Orgány pro dohled nad bezpečností zaznamenaly během roku 2026 dvě evropské svolávací akce, které se v rámci celé modelové řady – včetně Audi Q3 SUV – týkaly předních bezpečnostních pásů. První svolávací akce, vyhlášená v létě 2026, dopadá na vozy vyrobené v období od 15. října 2025 do 5. června 2026. Podle oficiálních zpráv byl svár na pyrotechnickém vyvíječi plynu v předpínačích předních pásů nesprávně proveden, což při nehodě vytváří riziko zranění posádky uvolněnými částmi. Autorizované servisy problém řeší bezplatnou výměnou celých sestav předních bezpečnostních pásů.
Druhá svolávací akce, oznámená v srpnu 2026, zahrnuje automobily vyrobené od 3. listopadu 2025 do 27. července 2026. Oficiální hlášení závady upozorňuje, že popruh bezpečnostního pásu nemusí být správně ukotven k nosné konstrukci vozidla, což by při nárazu mohlo bránit řádnému zachycení cestujícího. Servisní zásah spočívá v kontrole ukotvení popruhu ke karoserii a v případě nesouladu se specifikací v jeho výměně.
Při nákupu ojetiny je naprosto zásadní prověřit, zda byly na daném voze řádně zapsány a provedeny všechny oficiální svolávací akce a tovární aktualizace. Zájemci, kteří chtějí mít jistotu a před dokončením koupě uvítají nezávislou fyzickou prověrku mechanických komponentů, stavu softwaru a servisní historie, mohou navíc využít službu CarAudit.
Třetí generace Audi Q3 nabízí benzinové, naftové i plug-in hybridní motorizace. Všechny spolupracují výhradně s dvouspojkovými automatickými převodovkami a voličem řazení na sloupku řízení.
| Motor | Palivo | Výkon | Převodovka | Pohon | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 TFSI | Benzin (MHEV) | 110 kW (150 k) | 7stupňová automatická | Pohon předních kol | 2025–současnost |
| 2.0 TFSI quattro | Benzin | 150 kW (204 k) | 7stupňová automatická | Pohon všech kol | 2026–současnost |
| 2.0 TFSI quattro | Benzin | 195 kW (265 k) | 7stupňová automatická | Pohon všech kol | 2025–současnost |
| 2.0 TDI | Nafta | 110 kW (150 k) | 7stupňová automatická | Pohon předních kol | 2025–současnost |
| 2.0 TDI quattro | Nafta | 142 kW (193 k) | 7stupňová automatická | Pohon všech kol | 2026–současnost |
| 1.5 TFSI e-hybrid | Plug-in hybrid | 200 kW (272 k) | 6stupňová automatická | Pohon předních kol | 2025–současnost |
Řidičům, kteří mají možnost nabíjet doma nebo v práci, přijde při každodenním dojíždění vhod plug-in hybridní Audi Q3. Běžné denní trasy zvládne čistě na elektřinu a podporuje i rychlé nabíjení stejnosměrným proudem. Pokud pravidelné dobíjení nepřipadá v úvahu, představuje rozumnou volbu do města základní mild-hybridní benzinové Audi Q3. Nabízí tichý chod a hladké vypínání válců, aniž by s sebou vozilo zátěž v podobě těžkého vysokonapěťového trakčního akumulátoru.
Při běžném denním ježdění nabídne motor 1.5 TFSI s pohonem předních kol dostatečnou kultivovanost i rozumné provozní náklady. Pokud ale často vozíte plné auto nebo jezdíte v nepříznivém počasí, vyplatí se zvolit středně výkonný dvoulitr 2.0 TFSI s pohonem všech kol, který má při předjíždění jistější rezervu ve středních otáčkách. Vrcholný motor 2.0 TFSI potěší svižnou akcelerací, kvůli vyšší spotřebě paliva jde však spíše o specifickou volbu než o pragmatický rodinný křižník.
Kdo tráví hodně času na dlouhých trasách, měl by sáhnout po naftovém Audi Q3 s pohonem předních kol. Akustická skla a dlouhé dálniční převody zaručují ticho v kabině i ve vysokých rychlostech a velký dojezd na jedno natankování znamená minimum zastávek při dlouhých přejezdech.
Na tahání těžkých přívěsů nebo zdolávání strmých zasněžených silnic se skvěle hodí Audi Q3 quattro se silnějším motorem 2.0 TDI. Spojení výrazného zátahu odspodu a mechanického pohonu všech kol mu dává spolehlivou stabilitu. Plug-in hybridní varianta naopak naráží na nižší povolenou hmotnost přívěsu (ta se liší podle data výroby a tovární tažné sady) a také na menší zavazadlový prostor.
Podrobnosti o softwarových aktualizacích, prvních servisních bulletinech i celkové spolehlivosti jednotlivých komponent najdete v sekci věnované zkušenostem majitelů.
| Verze | Rozměry (D × Š × V) | Rozvor | Objem zavazadlového prostoru (standardní / po sklopení) |
|---|---|---|---|
| Audi Q3 SUV (spalovací motory) | 4 531 × 1 859 × 1 601 mm | 2 681 mm | 488 / 1 386 l |
| Audi Q3 Sportback (spalovací motory) | 4 531 × 1 859 × 1 559 mm | 2 681 mm | 488 / 1 289 l |
| Audi Q3 SUV e-hybrid (plug-in hybrid) | 4 531 × 1 859 × 1 608 mm | 2 681 mm | 375 / 1 293 l |
| Audi Q3 Sportback e-hybrid (plug-in hybrid) | 4 531 × 1 859 × 1 566 mm | 2 681 mm | 375 / 1 196 l |
Jak standardní Audi Q3 SUV, tak Audi Q3 Sportback se siluetou kupé nabízejí už v základní výbavě zadní lavici dělenou v poměru 40:20:40 s možností podélného posuvu i regulace sklonu opěradel. Tato variabilita umožňuje snadno vybalancovat prostor pro kolena ve druhé řadě a velikost zavazadelníku podle aktuálních potřeb. Na krajních zadních sedadlech klasického SUV se dospělí cestující usadí naprosto pohodlně, klesající linie střechy verze Sportback však prostor nad hlavou vzadu mírně omezuje. Každodenní nakládání usnadňuje praktická nákladová hrana, výrazněji zešikmené zadní okno Sportbacku ale limituje přepravu vyšších předmětů při skládání nákladu za sklopenými sedadly. U plug-in hybridních variant navíc trakční baterie umístěná pod podlahou připravila vůz o přihrádky pod dnem a zmenšila i samotný základní objem zavazadlového prostoru.
Na silnici dává Audi Q3 přednost důsledné kontrole pohybů karoserie před plavným komfortem. Se standardním podvozkem bývá vůz na dálničních dilatačních spárách neklidný a na ostrých hranách výmolů si znatelně bouchne. Příplatkové adaptivní tlumiče jízdu uklidní, podvozek však zůstává poměrně tuhý i v komfortním režimu, což platí dvojnásob v kombinaci s volitelnými většími koly. Řízení reaguje pohotově, v oblouku přesně navádí příď do stopy a karoserie se téměř nenaklání, testující se však shodují, že volant působí odtažitě a postrádá zpětnou vazbu. Na základních ekologických pneumatikách se pak při svižnějším tempu v zatáčkách záhy dostavuje nedotáčivost. Odhlučnění kabiny ve vyšších rychlostech spolehlivě tlumí aerodynamický svist, na hrubém asfaltu však dovnitř proniká valivý hluk pneumatik. Základní benzinový motor při trvalé zátěži nepříjemně hučí a hybridní Audi Q3 po vyčerpání zásoby elektřiny dává zvýšené úsilí slyšitelně najevo.
V interiéru sází palubní deska na intuitivní rozhraní dotykové obrazovky s přehlednou logikou menu. Ergonomie za volantem funguje bez výhrad, masivní zadní sloupky však omezují výhled šikmo vzad. Standardní přední sedadla navíc postrádají výraznější boční oporu v oblasti ramen a přepracované páčky na sloupku řízení sklízí kritiku za křehký dojem z plastů i zbytečně komplikovanou obsluhu.
Odborné testy se vzácně shodují na příkladné směrové stabilitě, jistých jízdních vlastnostech a velmi dobré kultivovanosti při klidném dálničním tempu. Názory se naopak rozcházejí v hodnocení kvality kabiny: zatímco některé recenze vítají modernizovanou digitální architekturu, jiné upozorňují, že duté plasty na spodních výplních dveří a středové konzole působí v této cenové kategorii lacinějším dojmem, než byste čekali.
Grafy v této části vycházejí z nabídky na Carvago napříč celou modelovou řadou Audi Q3 a zahrnují dřívější generace i nejnovější verzi. Jelikož tato data slučují více výrobních cyklů dohromady, nestanovují samostatnou cenovou hladinu výhradně pro vozy třetí generace. V rámci celé modelové řady začíná medián inzerovaných cen na 679 000 Kč u ročníků 2019 a dosahuje 1 335 000 Kč u registrací z roku 2026, což odráží novější technologie, inovovaná pohonná ústrojí i nízký nájezd nejnovějších skladových vozů u dealerů.
Počet aktivních inzerátů na Audi Q3 se v níže znázorněném šestiměsíčním období pohyboval v rozmezí od 20 865 v dubnu 2026 po vrcholných 22 416 v červenci 2026.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | Audi Q3 |
|---|---|
| 2026-04 | 20 865 |
| 2026-05 | 21 219 |
| 2026-06 | 21 788 |
| 2026-07 | 22 416 |
| 2026-08 | 21 145 |
| 2026-09 | 21 571 |
Zdroj: Carvago
Vzhledem k tomu, že nabídka zůstávala v každém měsíci nad hranicí 20 000 vozů a v září 2026 se uzavřela na 21 571, mají zájemci o koupi k dispozici trvale bohatý výběr.
V aktuální inzertní nabídce ojetin dosahuje medián nabídkových cen u vozů vyrobených v roce 2019 částky 679 000 Kč, zatímco u exemplářů z roku 2026 činí 1 335 000 Kč, jak ukazuje níže uvedený přehled.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | Audi Q3 |
|---|---|
| 2019 | 679 000 |
| 2020 | 754 000 |
| 2021 | 791 000 |
| 2022 | 803 000 |
| 2023 | 973 000 |
| 2024 | 1 056 000 |
| 2025 | 1 063 000 |
| 2026 | 1 335 000 |
Zdroj: Carvago
Zájemci, kteří dnes procházejí nabídku ojetých vozů, narazí u exemplářů vyrobených v roce 2020 na mediánovou nabídkovou cenu 754 000 Kč a u ročníku 2022 na 803 000 Kč. Novější kusy pak dále stoupají – u modelů z roku 2023 činí medián nabídkových cen 973 000 Kč a u ročníku 2026 dosahuje 1 335 000 Kč.
Tato křivka poklesu hodnoty znázorňuje, jak Audi Q3 s přibývajícím věkem ztrácí na ceně. Během prvního roku klesne průměrná zůstatková hodnota o 22 % a do tří let stáří vůz odepíše 35 %.
Zůstatková hodnota podle stáří vozu
| Stáří vozu | Audi Q3 |
|---|---|
| Nový | 1 328 000 |
| 1 rok | 1 039 000 |
| 2 roky | 944 000 |
| 3 roky | 859 000 |
| 4 roky | 769 000 |
| 5 let | 718 000 |
| 6 let | 674 000 |
| 7 let | 584 000 |
Zdroj: Carvago
Během sledovaného sedmiletého období ztratí tento model 56 % průměrné zůstatkové hodnoty. Vůbec nejstrmější propad se soustředí do úvodního roku, poté se tempo meziročního poklesu zmírňuje.
V nabídce inzerovaných vozů Audi Q3 mezi dubnem a zářím 2026 jednoznačně převažovaly benzinové a naftové motory – v prvním měsíci bylo k dispozici 9 917 benzinových a 8 335 naftových aut. Níže uvedený graf zachycuje vývoj počtu aktivních nabídek podle jednotlivých typů paliva za celé sledované období.
Skladba nabídky podle typu paliva
Benzin
Diesel
Hybrid
Elektrina
| Měsíc | Benzin | Diesel | Hybrid | Elektrina |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04 | 9 917 | 8 335 | 2 550 | 2 |
| 2026-05 | 10 059 | 8 748 | 2 356 | 0 |
| 2026-06 | 10 644 | 8 821 | 2 272 | 0 |
| 2026-07 | 11 077 | 9 003 | 2 277 | 0 |
| 2026-08 | 10 489 | 8 442 | 2 156 | 0 |
| 2026-09 | 10 407 | 8 793 | 2 311 | 0 |
Zdroj: Carvago
V září 2026 připadalo na benzinové verze 10 407 inzerátů a na naftové 8 793, vedle 2 311 hybridů a 0 elektromobilů. Zájemci o ojeté Audi Q3 tak najdou naprostou většinu nabídky právě s benzinovým nebo naftovým pohonem, zatímco dostupnost hybridů zůstává podstatně nižší.
Od dubna 2026 do září 2026 začínala průměrná inzertní cena Audi Q3 na 885 000 Kč a v květnu mírně klesla na 873 000 Kč, jak ukazují měsíční údaje níže.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | Audi Q3 |
|---|---|
| 2026-04 | 885 000 |
| 2026-05 | 873 000 |
| 2026-06 | 873 000 |
| 2026-07 | 866 000 |
| 2026-08 | 864 000 |
| 2026-09 | 864 000 |
Zdroj: Carvago
Celkový pohyb cen byl v tomto období minimální – průměrná inzertní cena klesla z 885 000 Kč na 864 000 Kč, což představuje celkový pokles o méně než 3 %.
Sériově dodávaná posuvná zadní sedadla s polohovatelnými opěradly pro vysokou variabilitu interiéru
Skvělá kultivovanost a akustický komfort při cestování v kombinaci s jistým, stabilním chováním karoserie
Široká nabídka pohonných jednotek včetně úsporných dieselů a plug-in hybridů s rychlým nabíjením
Tužší podvozek v nízkých rychlostech, který na ostrých dilatačních spárách a výtlucích znervózní
Svolávací akce na přední bezpečnostní pásy u raných ročníků vyžadující ověření podle VIN u autorizovaného dealera
Duté plasty ve spodní části interiéru a občasné prodlevy centrálního dotykového displeje
Na hodnocení dlouhodobé spolehlivosti je zatím brzy, protože třetí generace Audi Q3 jezdí po evropských silnicích teprve zhruba rok. Z dosavadních provozních dat nevyplývají žádné systémové mechanické závady; výtky směřují především k počátečním prodlevám infotainmentu, které řeší aktualizace softwaru v servisu.
Pro běžné každodenní ježdění se nejlépe hodí benzinový mild-hybrid 1.5 TFSI, zatímco řidičům s vysokým nájezdem přijde vhod naftová Audi Q3 s pohonem předních kol. Kdo má přístup k nabíjení, může zvolit plug-in hybridní Audi Q3, musí však počítat s menším objemem zavazadlového prostoru.
U autorizovaného partnera si podle VIN prověřte, zda byly na voze provedeny svolávací akce týkající se předních bezpečnostních pásů. Při studeném startu se pak ujistěte, že centrální dotyková obrazovka i digitální přístrojový štít naběhnou plynule a bez zamrzání.
Klasické SUV se pro rodinné využití hodí lépe – díky vzpřímenější linii střechy nabízí dospělým cestujícím vzadu více místa nad hlavou i větší využitelnou výšku zavazadelníku. Sportback sice zaujme elegantnějším profilem, jeho splývavé zadní okno však omezuje výhled šikmo vzad a zmenšuje přepravní kapacitu při nakládání se sklopenými sedadly.
Zdroje: audi.com, adac.de, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk, autozeitung.de
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Detailní srovnání Toyota RAV4 vs Volkswagen Tiguan. Reálná data, rozdíly ve výbavě, spotřebě a jasný verdikt, který vám pomůže vybrat to nejlepší SUV.
4. 5. 2026

Podrobné srovnání Hyundai Tucson vs. Volkswagen Tiguan. Zjistěte rozdíly ve výbavě, spotřebě i spolehlivosti a přečtěte si náš verdikt. Jaké SUV vybrat?
25. 4. 2026

Podrobné srovnání Peugeot 3008 vs Toyota RAV4. Objevte reálné zkušenosti s ojetinami, porovnání spotřeby, spolehlivosti a verdikt, který usnadní výběr.
2. 4. 2026