
Mercedes-Benz EQA vs. Volvo C40 Recharge: Kompletní srovnání 2026
Mercedes-Benz EQA vs. Volvo C40 Recharge. Které prémiové elektro SUV je lepší? Podrobné srovnání dojezdu, výkonu a ceny vám pomůže se rozhodnout.
14. 4. 2026
Články
Recenze
Recenze Tesly Model X: reálné zkušenosti majitelů, časté závady, skutečný dojezd a ceny ojetin – vše, co potřebujete vědět před koupí.
2. listopadu 2026

Elektrické SUV Tesla Model X stojí na samém vrcholu osobní nabídky značky jako plnohodnotné luxusní SUV, které se vyznačuje vysokou stavbou karoserie, standardním pohonem všech kol a vzhůru výklopnými zadními dveřmi. Tato recenze se věnuje první generaci modelu Tesla Model X, jejíž celosvětová výroba odstartovala v září 2015, k prvním evropským zákazníkům dorazila v červnu 2016 a její produkce se definitivně uzavřela v květnu 2026.
V lednu 2021 byla představena rozsáhlá technická i vzhledová modernizace, která přinesla přepracovanou architekturu kabiny s horizontálně orientovaným dotykovým displejem a inovovaná dvou- i třímotorová ústrojí. První modernizované exempláře dorazily k evropským zákazníkům v prosinci 2022, načež v červnu 2025 následovala ještě závěrečná hardwarová revize. Vůz se nabízel výhradně jako pětidveřové SUV v pěti-, šesti- nebo sedmimístném uspořádání interiéru.
Na trhu ojetin Model X oslovuje zájemce, kteří potřebují přepravit větší počet cestujících, vyžadují továrně schválenou tažnou kapacitu a ocení možnost rychlého nabíjení na dlouhých trasách, aniž by se museli uchylovat k osobním verzím odvozeným z dodávek.
Majitelé Tesly Model X si často stěžují na vibrace a chvění volantu i palubní desky při akceleraci v rychlostech mezi 30 a 80 km/h. Na vině jsou strmé pracovní úhly poloos přední pohonné jednotky, kvůli nimž dochází k rychlému opotřebení vnitřních homokinetických kloubů (tripodů) – k tomu dochází především ve chvíli, kdy je adaptivní vzduchový podvozek nastaven na standardní nebo zvýšenou světlou výšku. Výměna celých poloos sice přinese dočasnou úlevu, pokud však řidič často prudce zrychluje s vyšším nastavením podvozku, problém se podle zkušeností majitelů záhy vrací. Odborné servisní prohlídky a technické kontroly navíc napříč všemi modelovými roky odhalují zvýšené sjíždění vnitřních ramen zadních pneumatik. Důvodem je tovární negativní odklon kol v kombinaci s automatickým snižováním světlé výšky při dálničních rychlostech.
Dalším častým terčem stížností jsou elektricky výklopné zadní dveře Falcon Wing. Odborné testy poukazují na driftování ultrazvukových senzorů zabudovaných v panelech dveří, což vede k falešné detekci překážek – dveře se pak zastaví v půli dráhy nebo se na volném prostranství odmítají otevřít naplno. Opotřebovat se mohou mechanické protipřivírací lišty, špatně seřízené víceosé panty způsobují odírání dveří o sloupky karoserie až na holý kov a degradující těsnění horního prosklení mívá za následek zatékání vody do kabiny. U vozů před faceliftem vyrobených v letech 2015 až začátkem roku 2018 navíc původní multimediální jednotka (MCU) trpěla předčasným opotřebením flash paměti v důsledku nadměrného ukládání provozních dat. To vedlo k úplnému zčernání dotykového displeje, nefunkčnímu ovládání odmrazování a výpadku zadní parkovací kamery, dokud nedošlo k výměně paměťové desky nebo kompletnímu upgradu infotainmentu.
Podvozkové komponenty čelí vysokému cyklickému namáhání danému pohotovostní hmotností vozu i okamžitým nástupem točivého momentu. Ze servisních bulletinů vyplývá, že u vozidel vyrobených v letech 2015 až 2021 může do dutin zadních spodních ramen skrze záslepky pronikat posypová sůl a vlhkost. To vede k vnitřní korozi, prasklinám a slyšitelnému vrzání při přejezdu nerovností. Drobné znečištění řeší nové utěsněné záslepky, při viditelné korozi je však nutná oboustranná výměna spodních ramen zadní nápravy. Zájemci o ojetý vůz si mohou mechanický i konstrukční stav těchto dílů před nákupem prověřit prostřednictvím služby CarAudit.
Řadu softwarových potíží napříč modelovými roky vyřešily vzdálené aktualizace firmwaru vzduchem (Over-The-Air). Šlo například o aktualizaci z července 2024 pro ročníky 2021–2024, kde přední zámek nedetekoval nedovřenou přední kapotu, zářijovou aktualizaci z roku 2024 řešící nefunkční signalizaci nezapnutého pásu řidiče u vozů vyrobených do 6. května 2024, červencovou aktualizaci z roku 2025 obnovující zvuk při tísňovém volání eCall u modelů z let 2022 až 2024 či aktualizaci z listopadu 2023 pro ročníky 2021 až 2023, jež odstranila softwarovou chybu senzoru bránící detekci nízké hladiny brzdové kapaliny. Kromě toho si však mechanické závady Tesly Model X vyžádaly i povinné fyzické svolávací akce v autorizovaných servisech po celé Evropě.
| Datum vyhlášení | Dotčené období výroby | Evropský a globální rozsah | Závada a nařízená oprava |
|---|---|---|---|
| Listopad 2017 | 28. října 2016 – 1. září 2017 | Evropská unie | Nesprávně seřízené lanko aretace sklopných opěradel sedadel ve druhé řadě mohlo při nehodě umožnit jejich pohyb vpřed. Servis lanko zkontroluje a znovu zkalibruje. |
| Únor 2021 | 17. září 2015 – 31. července 2016 | Celosvětově (12 308 vozidel) | V důsledku vadného lepeného spoje se mohly střešní a středové krycí lišty uvolnit a odpadnout do provozu za vozidlem. Servis otestuje přídržnou sílu a lišty znovu přilepí uretanovým lepidlem, případně je vymění. |
| Listopad 2023 | 18. února 2021 – 24. června 2023 | Evropská unie a celosvětově | Přední bezpečnostní pás mohl být nesprávně upevněn ke kotvení pánvového předpínače, což při nárazu zvyšuje riziko zranění. Servis spoj zkontroluje, dotáhne předepsaným momentem, nebo upevňovací prvek vymění. |
| Říjen 2025 | Modelové roky 2021–2025 | Celosvětově (91 vozidel) | Při servisní výměně airbagu řidiče byl namontován nesprávný kryt volantu se spínačem houkačky, takže klakson nefungoval. Servis díl zkontroluje a nainstaluje správnou sestavu airbagu. |
Po celou dobu výroby byl Tesla Model X k dispozici výhradně s čistě elektrickým pohonem všech kol spojeným s jednostupňovou převodovkou. Nabídka verzí se postupně proměňovala od raných variant označovaných podle kapacity baterie přes modernizovaná provedení Long Range a Performance až po faceliftované dvoumotorové specifikace a vrcholný třímotorový Plaid.
| Motor | Palivo | Výkon | Převodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|
| Model X 60D | Elektro | 245 kW (328 k) | Automatická | 2016–2017 |
| Model X 75D | Elektro | 245 kW (328 k) | Automatická | 2016–2019 |
| Model X 90D | Elektro | 311 kW | Automatická | 2016–2017 |
| Model X P90D | Elektro | 345 kW | Automatická | 2016 |
| Model X 100D | Elektro | 386 kW | Automatická | 2017–2019 |
| Model X P100D | Elektro | 568 kW | Automatická | 2017–2019 |
| Model X Standard Range | Elektro | 205 kW | Automatická | 2019 |
| Model X Long Range | Elektro | 310 kW | Automatická | 2019–2021 |
| Model X Performance | Elektro | 449 kW | Automatická | 2019–2021 |
| Model X Dual Motor AWD | Elektro | 493 kW (670 k) | Automatická | 2021–2026 |
| Model X Plaid | Elektro | 750 kW (1 020 k) | Automatická | 2021–2026 |
Při kratších trasách po městě a v jeho okolí odvedou jako ojetina spolehlivou službu i základní provedení z počátku výroby jako 60D, 75D nebo Standard Range. Je však třeba počítat s tím, že vysoká pohotovostní hmotnost vozu přirozeně omezuje hospodárnost při pomalejším městském popojíždění.
Pro běžný smíšený provoz představují verze 90D a 100D praktický kompromis mezi solidní dynamikou a menší potřebou častého nabíjení.
Na časté dlouhé dálniční přesuny dávají největší smysl verze 100D, Long Range a modernizovaný dvoumotorový Tesla Model X, jež nabízejí dostatečný akční rádius mezi jednotlivými zastávkami u rychlonabíjecích stanic.
Při tahání těžkých přívěsů je velká kapacita baterie u verzí Long Range a faceliftované dvoumotorové elektrické Tesly Model X nezbytností, protože výrazně tlumí prudký pokles dojezdu daný hmotností vleku i aerodynamickým odporem.
Vrcholná provedení P90D, P100D, Performance a třímotorový Plaid ohromí drtivým zrychlením v přímce, doporučit je však lze výhradně sportovním nadšencům, kteří jsou smířeni s vyššími provozními náklady. Samotné komponenty pohonu jsou sice celkově odolné, specifickým projevům mechanického opotřebení se však podrobněji věnujeme v části o zkušenostech majitelů.
Zkušenosti majitelů potvrzují, že v zimních mrazech reálný dojezd znatelně klesá – značnou část energie totiž vyžaduje vytápění prostorné kabiny a temperování trakčního akumulátoru. Pokud ještě před odjezdem naplánujete předehřátí vozu připojeného k domácímu wallboxu, ušetříte cennou energii v baterii na samotnou jízdu. Při dálkových trasách dosahuje stejnosměrné rychlonabíjení (DC) nejvyššího výkonu při nízkém stavu nabití a s přibývajícími procenty postupně zpomaluje. Časově nejefektivnější strategií pro cestování jsou proto kratší zastávky v délce patnácti až třiceti minut s nabíjením zhruba do osmdesáti procent.
| Parametr | Před faceliftem (2015–2020) | Facelift (2021–2026) |
|---|---|---|
| Délka (mm) | 5 052 | 5 057 |
| Šířka bez zrcátek (mm) | 1 999 | 1 999 |
| Výška (mm) | 1 684 | 1 680–1 740 |
| Rozvor (mm) | 2 965 | 2 965 |
| Objem zavazadlového prostoru, základní / po sklopení (l) | 357 / 2 189–2 486 | 420–1 050 / 2 375–2 492 |
| Objem předního kufru (l) | 187 | 183 |
Poznámka: Uvedené rozměry a objemy zavazadlového prostoru platí pro všechny dvoumotorové i třímotorové verze pohonu. Uváděné hodnoty objemu nákladu vycházejí z výrobcem udávaného maximálního vnitřního objemu měřeného tekutinou; standardizované evropské hodnoty měřené kvádry podle metodiky VDA výrobce nepublikuje. Základní objem zavazadlového prostoru se liší podle pěti-, šesti- nebo sedmimístného uspořádání interiéru.
SUV Tesla Model X nabízí dostatek prostoru pro dospělé cestující ve všech řadách sedadel, každodenní přepravní variabilita však výrazně závisí na zvoleném uspořádání interiéru. Vybírat lze z pětimístné, šestimístné i sedmimístné konfigurace. U pěti- a sedmimístného provedení se druhá řada sedadel sklápí dopředu, čímž vzniká rovná a souvislá ložná plocha. Šestimístná varianta naproti tomu sází ve druhé řadě na dvě samostatná kapitánská sedadla na elektricky ovládaných podstavcích. Mezi nimi lze sice pohodlně projít ke třetí řadě, samotná sedadla však sklopit nelze, což omezuje přepravu dlouhých a objemnějších předmětů. Obě sedadla ve třetí řadě se v případě potřeby skládají zcela do roviny s podlahou a vytvoří zarovnanou ložnou plochu, kterou doplňují hluboké úložné schránky pod podlahou a uzavřený přední kufr, ideální na nabíjecí kabely nebo menší zavazadla. Vzhůru se otevírající zadní dveře sice usnadňují nastupování na těsných parkovacích místech, kvůli dráze jejich otevírání je však nutné hlídat volný prostor pod nízkými stropy.
Na dálnici zajišťuje standardní vzduchové odpružení Tesly Model X klidnou a tichou jízdu, přičemž hluk od pneumatik i aerodynamický svist zůstávají velmi dobře potlačeny. Při nižších rychlostech si však testující všímají, že na rozbitém městském asfaltu podvozek zneklidní a na ostré příčné nerovnosti reaguje prudce, což platí zejména v kombinaci s příplatkovými většími koly. Zásluhou těžké trakční baterie uložené nízko v podlaze je chování v zatáčkách jisté a náklony karoserie minimální, samotné řízení však působí odtažitě a zcela postrádá cit pro povrch vozovky.
U vozů z prvních let výroby recenzenti shodně kritizují nerovnoměrné spáry karoserie a plasty v interiéru, které nedosahují úrovně zavedené ve vyšší třídě SUV. Ačkoli rozměrné panoramatické čelní sklo zaručuje velkorysý výhled vpřed, soustředění téměř všech vedlejších funkcí do centrálního dotykového displeje při řízení odvádí pozornost.
Modernizace v polovině životního cyklu přinesla vítané zlepšení materiálů v kabině i kvalitnější odhlučnění. Testující se však stavěli kriticky k přepracované ergonomii. Nahrazení klasických páček pod volantem kapacitními tlačítky a virtuálními posuvníky na dotykovém displeji komplikuje i běžné situace, jako je použití směrovek na kruhovém objezdu. Odborné recenze se v závěru shodují, že SUV Tesla Model X nabízí jistý a kultivovaný jízdní projev při dálničním cestování, rozcházejí se však v tom, zda jeho tužší podvozek dokáže zprostředkovat skutečný luxusní komfort.
Veškerá data a grafy v této části vycházejí z inzertní nabídky Carvago pro celou modelovou řadu Tesla Model X napříč všemi zastoupenými ročníky, nikoli izolovaně pro hodnocenou generaci. Neudávají proto samostatnou cenovou hladinu pro jednotlivé výrobní fáze. V aktuální evropské nabídce činí medián inzerovaných cen 1 161 000 Kč u vozů z roku 2019 a 1 257 000 Kč u ročníku 2021. Novější modelové roky se vyznačují vyššími cenami – medián dosahuje 1 914 000 Kč u aut z roku 2022 a 3 080 000 Kč u exemplářů z roku 2026.
Od května do října 2026 vzrostl počet inzerovaných vozů Tesla Model X z 249 na zářijové maximum 335 nabídek. Níže uvedený graf ukazuje vývoj počtu aktivních inzerátů v tomto období.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | Tesla Model X |
|---|---|
| 2026-05 | 249 |
| 2026-06 | 270 |
| 2026-07 | 308 |
| 2026-08 | 288 |
| 2026-09 | 335 |
| 2026-10 | 333 |
Zdroj: Carvago
V říjnu 2026 se počet aktivních inzerátů ustálil na 333. Zájemci o koupi tak mají v současnosti k dispozici pestrý výběr, ačkoli nabídka dostupných vozů během sledovaných měsíců kolísala.
V současné nabídce ojetých vozů činí medián inzerovaných cen u ročníku 2019 1 161 000 Kč, zatímco u exemplářů z roku 2026 dosahuje 3 080 000 Kč. Níže uvedený graf porovnává mediánové nabídkové ceny napříč jednotlivými dostupnými modelovými roky.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | Tesla Model X |
|---|---|
| 2019 | 1 161 000 |
| 2020 | 1 171 000 |
| 2021 | 1 257 000 |
| 2022 | 1 914 000 |
| 2023 | 1 990 000 |
| 2024 | 2 139 000 |
| 2025 | 2 168 000 |
| 2026 | 3 080 000 |
Zdroj: Carvago
Zájemci, kteří porovnávají modelové roky 2019 až 2021, narazí na medián cen v rozmezí 1 161 000 až 1 257 000 Kč. U inzerovaných vozů z let 2022 až 2025 se pak mediánové ceny pohybují mezi 1 914 000 a 2 168 000 Kč, u ročníku 2026 pak dosahují 3 080 000 Kč.
Inzertní nabídku tohoto modelu tvoří výhradně elektromobily – zatímco v květnu 2026 čítala 249 vozů, do října 2026 vzrostla na 333 aut. Přehled počtů za jednotlivé měsíce a typy paliva naleznete níže.
Skladba nabídky podle typu paliva
| Měsíc | Elektrina |
|---|---|
| 2026-05 | 249 |
| 2026-06 | 270 |
| 2026-07 | 308 |
| 2026-08 | 288 |
| 2026-09 | 335 |
| 2026-10 | 333 |
Zdroj: Carvago
U všech ostatních typů pohonu bylo za celé sledované období zaznamenáno 0 inzerátů, takže jedinou volbou na trhu zůstává čistě elektrický pohon. Zájemci tak nemají na výběr žádné alternativní motorizace – všech 333 aktivních nabídek v říjnu 2026 představovaly výhradně elektromobily.
Mezi květnem a říjnem 2026 vzrostla průměrná inzerovaná cena vozu Tesla Model X z 1 447 000 Kč až na zářijový vrchol 1 968 000 Kč.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | Tesla Model X |
|---|---|
| 2026-05 | 1 447 000 |
| 2026-06 | 1 528 000 |
| 2026-07 | 1 672 000 |
| 2026-08 | 1 777 000 |
| 2026-09 | 1 968 000 |
| 2026-10 | 1 963 000 |
Zdroj: Carvago
Celkově se průměrná inzerovaná cena zvýšila z počátečních 1 447 000 Kč na 1 963 000 Kč v říjnu. Po nepřetržitém meziměsíčním růstu až do září pak v závěrečném měsíci zaznamenala mírný pokles.
Klidná a tichá dálniční jízda, jisté chování v zatáčkách a minimální náklony karoserie
Praktické uspořádání sedadel pro pět, šest nebo sedm cestujících a přední zavazadelník
Pohon všech kol ve standardní výbavě a efektivní rychlonabíjení na dlouhých trasách
Složité křídlové dveře Falcon Wing náchylné k závadám senzorů, netěsnostem a omezením v místech s nízkým stropem
Vibrace předních poloos při prudké akceleraci a zvýšené opotřebení vnitřních hran zadních pneumatik
Neklidný podvozek v nízkých rychlostech na rozbitém povrchu a dotykové ovládání odvádějící pozornost
Se spolehlivostí je to proměnlivé – vysoká pohotovostní hmotnost a složité elektricky poháněné systémy vedou k častým problémům s podvozkem, pneumatikami i dveřmi. Důkladná předkupní prohlídka zavěšení a motorizovaných komponentů je proto naprosto zásadní.
Varianty 100D, Long Range a modernizovaná dvoumotorová Tesla Model X nabízejí nejlepší poměr mezi dojezdem a efektivitou mezi zastávkami u rychlonabíječek. Špičkově výkonná provedení sice zrychlují ještě lépe, ale znamenají vyšší opotřebení pneumatik i vyšší provozní náklady.
Při zkušební jízdě se soustřeďte zejména na podvozek, elektricky ovládané zadní dveře a opotřebení vnitřních hran pneumatik. Podle VIN kódu si navíc nezapomeňte ověřit, zda vůz absolvoval všechny oficiální svolávací akce.
Z hlediska variability zavazadlového prostoru jsou nejlepší pěti- a sedmimístné konfigurace, protože sedadla ve druhé řadě lze sklopit do roviny a vytvořit tak souvislou ložnou plochu. Šestimístné provedení se samostatnými křesly sice usnadňuje přístup do třetí řady, tato sedadla však sklopit nelze, což limituje převoz objemnějších nákladů.
Zdroje: tesla.com, adac.de, ec.europa.eu, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Mercedes-Benz EQA vs. Volvo C40 Recharge. Které prémiové elektro SUV je lepší? Podrobné srovnání dojezdu, výkonu a ceny vám pomůže se rozhodnout.
14. 4. 2026

Podrobné srovnání Hyundai Ioniq 5 vs Volkswagen ID.5. Odhalte reálné rozdíly v dojezdu, praktičnosti a výbavě. Přečtěte si náš verdikt a vyberte správně!
19. 4. 2026

Srovnání: Audi Q4 e-tron vs. Mercedes-Benz EQA. Objevte reálný dojezd, rozdíly ve výbavě a náš jasný verdikt pro správný výběr prémiového ojetého SUV.
28. 7. 2026