
BMW M2 vs. Toyota Supra: Kompletní srovnání 2026
Podrobné srovnání BMW M2 vs Toyota GR Supra. Zjistěte reálné rozdíly v jízdních vlastnostech i výkonu a přečtěte si náš konečný verdikt před koupí.
15. 5. 2026
Články
Recenze
Recenze Porsche 911 (992): reálné zkušenosti majitelů, změny mezi verzemi 992.1 a 992.2, provozní náklady, spolehlivost i ceny – vše, co potřebujete vědět před nákupem.
25. října 2026

Porsche 911 zaujímá v segmentu sportovních vozů výjimečnou pozici, protože kombinuje špičkovou techniku s každodenní použitelností. Tato recenze se věnuje osmé generaci modelu 911 s interním označením 992. Její sériová výroba odstartovala koncem roku 2018, přičemž první evropští zákazníci se verzí Carrera S a Carrera 4S dočkali v březnu 2019 a základní Carrera dorazila v červenci 2019. V sériové výrobě tato modelová řada zůstává až do roku 2026.
Nabídka stojí na třech základních karosářských verzích – jsou jimi Porsche 911 Coupé, otevřené Porsche 911 Cabriolet a Targa. V polovině svého životního cyklu prošla tato generace rozsáhlou modernizací s označením 992.2. Ta měla premiéru 28. května 2024 a k prvním evropským zákazníkům zamířila v srpnu 2024. Facelift přinesl decentní aerodynamické úpravy, plně digitální přístrojový štít a u verzí GTS vůbec první sériový benzin-elektrický výkonný hybrid v historii tohoto modelu.
Generace 992 oslovuje především zájemce, kteří touží po ryzí dynamice sportovního vozu, ale nechtějí slevit z ergonomie, jistoty za každého počasí ani z cestovního komfortu, jaký vyžaduje auto pro každodenní ježdění.
Osmá generace Porsche 911 si mezi moderními sportovními vozy drží pověst poctivě postaveného auta s robustní mechanikou. Zkušenosti z reálného provozu však ukazují zřetelný kontrast mezi odolností tradičních mechanických celků a vrtochy složité moderní elektroniky či pomocných systémů. Zatímco samotné šestiválcové boxery a převodovky netrpí v evropském vozovém parku téměř žádnými systémovými mechanickými vadami, elektrická výbava a periferní systémy si u ojetých exemplářů zaslouží mimořádně pečlivou prověrku. U modernizované verze (faceliftu), která se na evropských silnicích objevila v srpnu 2024, pak na prověření dlouhodobé spolehlivosti nové vysokonapěťové hybridní architektury teprve čekáme.
U vozů před modernizací vybavených lehkým lithium-železo-fosfátovým (LiFePO4) startovacím akumulátorem – šlo především o kusy s příplatkovým natáčením zadní nápravy a také vysokovýkonné verze – testy poukazují na nepříjemný problém se zablokováním řídicí jednotky baterie (BMS). Pokud auto stojí tři až šest týdnů bez připojené udržovací nabíječky určené pro lithiové akumulátory, klidový odběr proudu vybije baterii natolik, že integrovaný management aktivuje ochranu proti podpětí a 12V okruh kompletně odpojí. Jelikož je zámek předního zavazadelníku čistě elektrický, vyžaduje obnovení napájení mechanické odemčení kabiny a nouzové přemostění kontaktu v pojistkové skříňce, aby šlo víko otevřít. Pokud navíc napětí klesne pod kritickou hranici, elektronika akumulátor zablokuje trvale a nezbývá než pořídit novou baterii.
Zklamání u vozů z prvních let výroby přináší i vnější výbava a elektronika v interiéru. Majitelé si často stěžují na elektricky výsuvné zapuštěné kliky dveří, které nezřídka zůstávají vysunuté, nebo se naopak při odemčení vůbec nevysunou – situaci dále zhoršují silniční nečistoty a zimní mrazy. Vyčištění pomůže jen dočasně, trvalé vyřešení závady obvykle vyžaduje montáž modifikované ovládací jednotky kliky. V kabině se u aut vyrobených mezi lety 2019 a 2022 objevovalo zamrzání centrálního dotykového displeje, jeho samovolné restarty a výpadky parkovací kamery. Tuto softwarovou nestabilitu Porsche vyřešilo především nasazením aktualizovaného rozhraní od modelového roku 2022.
Oficiální evropské i německé bezpečnostní registry evidují u generace 992 několik svolávacích akcí:
Osmá generace Porsche 911 nabízí pestrou paletu pohonných jednotek – od dvakrát přeplňovaných plochých šestiválců přes vysokootáčkové atmosférické motory ze světa motorsportu až po výkonný hybrid představený v rámci modernizace. Hnací síla směřuje na zadní nebo na všechna čtyři kola prostřednictvím dvouspojkových automatických či přímo řazených manuálních převodovek.
| Motor | Palivo | Výkon | Pohon | Převodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|---|
| Carrera / Carrera 4 (992.1) | Benzin | 283 kW (385 k) | Pohon zadních kol / Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2019–2024 |
| Carrera T (992.1) | Benzin | 283 kW (385 k) | Pohon zadních kol | 7stupňová manuální / 8stupňová automatická | 2022–2024 |
| Carrera S / Carrera 4S (992.1) | Benzin | 331 kW (450 k) | Pohon zadních kol / Pohon všech kol | 7stupňová manuální / 8stupňová automatická | 2019–2024 |
| Carrera GTS / Carrera 4 GTS (992.1) | Benzin | 353 kW (480 k) | Pohon zadních kol / Pohon všech kol | 7stupňová manuální / 8stupňová automatická | 2021–2024 |
| Turbo (992.1) | Benzin | 427 kW (580 k) | Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2020–2024 |
| Turbo S (992.1) | Benzin | 478 kW (650 k) | Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2020–2025 |
| GT3 / GT3 Touring (992.1) | Benzin | 375 kW (510 k) | Pohon zadních kol | 6stupňová manuální / 7stupňová automatická | 2021–2024 |
| GT3 RS (992.1) | Benzin | 386 kW (525 k) | Pohon zadních kol | 7stupňová automatická | 2022–2024 |
| Carrera (992.2) | Benzin | 290 kW (394 k) | Pohon zadních kol | 8stupňová automatická | 2024–dosud |
| Carrera T (992.2) | Benzin | 290 kW (394 k) | Pohon zadních kol | 6stupňová manuální | 2024–dosud |
| Carrera S (992.2) | Benzin | 353 kW (480 k) | Pohon zadních kol | 8stupňová automatická | 2025–dosud |
| Carrera GTS / Carrera 4 GTS (992.2 T-Hybrid) | Benzin / elektřina | 398 kW (541 k) | Pohon zadních kol / Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2024–dosud |
| Turbo S (992.2 T-Hybrid) | Benzin / elektřina | 523 kW (711 k) | Pohon všech kol | 8stupňová automatická | 2025–dosud |
| GT3 / GT3 Touring (992.2) | Benzin | 375 kW (510 k) | Pohon zadních kol | 6stupňová manuální / 7stupňová automatická | 2024–dosud |
Při každodenním ježdění a běžném dojíždění oceníte základní benzinové Porsche 911 Carrera, které potěší pružným zátahem v nízkých otáčkách a hladkou souhrou s dvouspojkovou automatickou převodovkou. Pokud hledáte větší výkonovou rezervu pro všestrannější využití, ideálním kompromisem je Carrera S – ať už sáhnete po ojetém kusu z prvních let výroby, nebo po modernizovaném provedení.
Na časté dálniční přesuny a celoroční provoz za každého počasí se skvěle hodí Porsche 911 s pohonem všech kol, například Carrera 4S nebo vrcholné Turbo. Tyto verze nabízejí spolehlivou trakci na zhoršeném povrchu i suverénní stabilitu při vysokých rychlostech. Nezapomeňte však, že za žádnou verzi této modelové řady není povoleno zapojit přívěs.
Řidiči, pro které je na okreskách nejdůležitější mechanické propojení se strojem, by se měli poohlédnout po Porsche 911 s manuální převodovkou. Puristická Carrera T kombinuje manuál s odlehčenou konfigurací, zatímco okruhově zaměřená GT3 nabídne bleskurychlou odezvu na plyn a vysoké otáčkové maximum.
Pro maximální dynamickou pohotovost v jakékoliv jízdní situaci kombinuje modernizované hybridní Porsche 911 Carrera GTS elektrické turbodmychadlo s elektromotorem v převodovce, což prakticky eliminuje turboefekt a přináší okamžitý nárůst výkonu.
Podrobný přehled opakujících se závad, servisních požadavků a doporučení k jednotlivým pohonným jednotkám najdete v samostatné sekci věnované zkušenostem majitelů.
| Varianta / modelový rok | Délka (mm) | Šířka bez zrcátek / se zrcátky (mm) | Výška (mm) | Rozvor (mm) | Objem zavazadlového prostoru vpředu / vzadu (l) |
|---|---|---|---|---|---|
| 992.1 Carrera Coupé (2019–2024) | 4 519 | 1 852 / 2 024 | 1 298 | 2 450 | 132 / 264 |
| 992.1 Carrera Cabriolet (2019–2024) | 4 519 | 1 852 / 2 024 | 1 299 | 2 450 | 132 / 163 |
| 992.2 Carrera Coupé (2024–dosud) | 4 542 | 1 852 / 2 033 | 1 302 | 2 450 | 135 / 373 |
| 992.2 Carrera Cabriolet (2024–dosud) | 4 542 | 1 852 / 2 033 | 1 301 | 2 450 | 135 / 163 |
| 992.2 Carrera GTS Coupé (2024–dosud) | 4 553 | 1 852 / 2 033 | 1 296 | 2 450 | 135 / 373 |
Rozměry neplatí pro varianty vybavené volitelným sportovním podvozkem ani pro speciální okruhové verze.
Každodenní praktičnost generace 992 nespočívá v jednom velkém zavazadelníku, ale v chytrém využití několika oddělených prostorů. Do hlubokého předního kufru bez potíží naložíte kabinová zavazadla na kolečkách i měkké cestovní tašky. Využitelnost zadní části kabiny naproti tomu velmi závisí na konkrétním provedení a specifikaci. Verze před modernizací v případě Porsche 911 Coupé nabízejí sklopná zadní sedadla, jejichž sklopením vznikne rovná ložná plocha. Oproti tomu omlazené kupé standardně vyjíždí jako striktně dvoumístné – ledaže první majitel při objednání nového vozu zvolil bezpříplatkovou konfiguraci se zadními sedadly. Odborné testy se však u obou verzí shodují, že zadní sedadla nabízejí velmi stísněný prostor pro nohy i hlavu. Hodí se tak výhradně pro malé děti na kratších trasách, případně poslouží jako dodatečný odkládací prostor na víkendová zavazadla. Porsche 911 Cabriolet si kvůli mechanismu skládací střechy zachovává pevná zadní sedadla, což prostor pro náklad za přední řadou dále omezuje.
V odborných testech předvádí Porsche 911 obdivuhodnou jistotu i na náročném povrchu. Adaptivní tlumiče nabízejí dostatečný komfort pro každodenní ježdění a zároveň precizně krotí vertikální pohyby karoserie na horizontech a rozbitém asfaltu. Elektromechanické řízení reaguje kolem středové polohy bezprostředně a klade přirozený odpor, testující nicméně upozorňují, že informace o limitu přilnavosti přední nápravy na mokru nepředává tak transparentně jako okruhově zaměřené deriváty. Ve verzích vybavených aktivní stabilizací náklonů a řízením zadní nápravy dokáže podvozek při rychlých změnách směru svou hmotnost velmi účinně maskovat.
Akustický komfort v kabině sklízí rozporuplná hodnocení. Aerodynamický svist i mechanické vibrace zůstávají dobře potlačeny, na hrubém asfaltu se však ozývá neustálý valivý hluk širokých zadních pneumatik, který při ustálené dálniční rychlosti působí už citelně rušivě.
Kvalita dílenského zpracování v interiéru je příkladně solidní, kritice se ale nevyhnuly některé ergonomické kompromisy. Věnec volantu v běžné pozici za volantem částečně zakrývá krajní ukazatele digitálního přístrojového štítu a leskle černý dekor středové konzoly je náchylný k povrchovému poškrábání. Testující navíc litují odklonu k dotykovým rozhraním na úkor fyzických tlačítek pro sekundární funkce.
Modernizace v polovině životního cyklu nahradila tradiční analogový otáčkoměr uprostřed plně digitálním přístrojovým štítem, což mezi tradicionalisty vyvolalo rozporuplné reakce. U hybridních variant elektrické přeplňování zcela eliminuje prodlevu turbodmychadla hned od volnoběhu, zvuk spalovacího motoru má však v zátěži o něco hrubší tón.
Všechny grafy v této sekci vycházejí z nabídky Carvago pro celou modelovou řadu Porsche 911 a zahrnují i další generace zastoupené v datech, nikoli pouze recenzovanou generaci. Neodrážejí proto samostatnou cenovou hladinu čistě pro nejnovější vozy. U nedávných ročníků výroby činí medián inzerovaných cen 3 639 000 Kč u modelů roku 2022 a 3 877 000 Kč u nabídek ročníku 2024, přičemž vozy z roku 2025 dosahují mediánu 3 848 000 Kč. Nabídkové ceny v tomto segmentu výrazně závisí na konkrétní individuální specifikaci a zvolené příplatkové výbavě.
Počet aktivních nabídek Porsche 911 vzrostl z 37 vozů v dubnu 2026 na maximum 51 vozů v srpnu 2026 a v září 2026 skončil na hodnotě 47. Následující graf znázorňuje tento měsíční vývoj během šestiměsíčního období.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | Porsche 911 |
|---|---|
| 2026-04 | 37 |
| 2026-05 | 38 |
| 2026-06 | 43 |
| 2026-07 | 46 |
| 2026-08 | 51 |
| 2026-09 | 47 |
Zdroj: Carvago
Zájemci měli v kteroukoli chvíli obvykle na výběr mezi 37 a 51 vozy. Celková nabídka přes léto mírně narůstala, v posledním měsíci pak došlo k drobnému poklesu.
U vozů v aktuální inzertní nabídce činí medián inzerované ceny u exemplářů vyrobených v roce 2022 celkem 3 639 000 Kč, zatímco u ročníku 2024 dosahuje 3 877 000 Kč. Níže uvedený graf přehledně zachycuje tyto částky napříč jednotlivými modelovými roky.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | Porsche 911 |
|---|---|
| 2022 | 3 639 000 |
| 2023 | 3 780 000 |
| 2024 | 3 877 000 |
| 2025 | 3 848 000 |
Zdroj: Carvago
Zájemce o ročník 2022 narazí na medián inzerované ceny 3 639 000 Kč, zatímco u nabídek vozů z roku 2023 je to 3 780 000 Kč. U nejnovějších ročníků však medián požadovaných cen neroste rovnoměrně – modely z roku 2024 vycházejí na 3 877 000 Kč, kdežto u ročníku 2025 je s 3 848 000 Kč dokonce o něco nižší.
Tato křivka poklesu hodnoty ukazuje, jak daný model v průběhu času ztrácí na ceně – v prvním roce odepíše 9 % své zůstatkové hodnoty a ve třech letech už 19 %. Níže uvedený graf znázorňuje, jak se tento propad vyvíjí během sedmi let stáří vozu.
Zůstatková hodnota podle stáří vozu
| Stáří vozu | Porsche 911 |
|---|---|
| Nový | 4 427 000 |
| 1 rok | 4 016 000 |
| 2 roky | 3 741 000 |
| 3 roky | 3 585 000 |
| 4 roky | 3 568 000 |
| 5 let | 3 303 000 |
| 6 let | 3 089 000 |
| 7 let | 2 878 000 |
Zdroj: Carvago
Během zobrazených sedmi let model ztratí 35 % své původní zůstatkové hodnoty, takže si v sedmi letech zachová 65 %. K nejprudšímu meziročnímu propadu dochází v prvním roce, poté pokles hodnoty výrazně zpomalí a mezi třetím a čtvrtým rokem stáří se zploští na méně než 1 %.
Od dubna do září 2026 v nabídce jednoznačně dominovaly benzinové modely: v dubnu 2026 nabídka začínala na 37 vozech a v září 2026 končila na 44. Následující graf zachycuje, jak se inzerovaná vozidla v těchto měsících dělila podle jednotlivých typů paliva.
Skladba nabídky podle typu paliva
Benzin
Hybrid
| Měsíc | Benzin | Hybrid |
|---|---|---|
| 2026-04 | 37 | 0 |
| 2026-05 | 38 | 0 |
| 2026-06 | 42 | 1 |
| 2026-07 | 44 | 2 |
| 2026-08 | 48 | 3 |
| 2026-09 | 44 | 3 |
Zdroj: Carvago
V září 2026 tvořilo dostupný výběr 44 benzinových inzerátů a 3 hybridy, zatímco naftové ani elektrické pohony nebyly zastoupeny vůbec. Pro případné zájemce se tak reálný výběr soustředí téměř výhradně na benzinové vozy.
Graf znázorňuje vývoj průměrné měsíční inzertní ceny vozu Porsche 911 od dubna do září 2026, kdy začínala na 3 415 000 Kč.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | Porsche 911 |
|---|---|
| 2026-04 | 3 415 000 |
| 2026-05 | 3 819 000 |
| 2026-06 | 3 819 000 |
| 2026-07 | 3 865 000 |
| 2026-08 | 3 882 000 |
| 2026-09 | 3 875 000 |
Zdroj: Carvago
Během sledovaných šesti měsíců vzrostla průměrná inzertní cena přibližně o 13 % z 3 415 000 Kč na 3 875 000 Kč. Většina tohoto nárůstu připadá na květen 2026, kdy cena poskočila na 3 819 000 Kč. V dalších měsících se již průměrné hodnoty držely v úzkém pásmu mezi 3 819 000 Kč a 3 882 000 Kč.
Vyvážený podvozek a precizní řízení vhodné i pro každodenní provoz
Široká nabídka pohonů zahrnující manuální i dvouspojkovou převodovku a hybridní provedení
Výborné držení hodnoty po úvodním mírném poklesu v prvním roce
Neustálý valivý hluk od širokých zadních pneumatik na hrubém dálničním asfaltu
Choulostivý lithiový startovací akumulátor se sklonem k odpojení při delším odstavení vozu
Značně stísněný prostor na zadních sedadlech ve všech verzích
Šestiválcové boxery i převodovky jsou po mechanické stránce robustní a každodenní provoz zvládají bez problémů. U modelů před modernizací si však zvýšenou pozornost žádá elektroinstalace – zejména choulostivý lithiový startovací akumulátor a zasekávající se výsuvné kliky dveří.
Přednost si zaslouží kusy vyrobené od roku 2022. Modernizovaný infotainment u nich vyřešil opakované zamrzání dotykového displeje i výpadky kamer, které se objevovaly u dřívějších vozů. U starších ročníků si před koupí ověřte, zda mají doložené provedení všech softwarových aktualizací i bezpečnostních svolávacích akcí výrobce.
Základní Porsche 911 Carrera potěší pružným zátahem už od nízkých otáček a sametovým řazením automatické převodovky, což je pro běžný provoz ideální kombinace. Verze s pohonem všech kol navíc přinášejí větší jistotu za nepříznivého počasí.
Podle VIN prověřte, zda byly dokončeny všechny svolávací akce výrobce. Určitě si také domluvte nezávislou prohlídku, při níž nechte zkontrolovat kondici 12V startovacího akumulátoru a ujistěte se, že nasávací otvory k předním chladičům nejsou zanesené nečistotami ze silnice.
Zdroje: newsroom.porsche.com, ec.europa.eu, adac.de, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Podrobné srovnání BMW M2 vs Toyota GR Supra. Zjistěte reálné rozdíly v jízdních vlastnostech i výkonu a přečtěte si náš konečný verdikt před koupí.
15. 5. 2026

Podrobné srovnání: Renault Mégane vs Toyota Corolla. Odhalte rozdíly v motorech, výbavě i spolehlivosti a zjistěte, která ojetina je pro vás ta nejlepší.
16. 10. 2026

Audi RS 5 vs. BMW M2. Detailní srovnání výkonu, jízdních vlastností a praktičnosti. Zjistěte, které sportovní kupé je pro vás tou správnou volbou.
14. 4. 2026