
Recenze Renault Clio: Co skutečně říkají majitelé a experti?
Recenze Renaultu Clio VI: reálné zkušenosti majitelů, provozní náklady hybridu, objem kufru, ceny a náš konečný verdikt nad novým malým vozem.
22. 10. 2026
Články
Recenze
Recenze Kia Rio (2017–2023): reálné zkušenosti majitelů, nejčastější závady, doporučené motory a ceny ojetin. Vše, co potřebujete vědět před koupí.
2. listopadu 2026

Kia Rio představuje zástupce jihokorejské automobilky v nabité evropské třídě malých vozů. Tato recenze se zaměřuje výhradně na její čtvrtou generaci, jejíž výroba odstartovala v listopadu 2016 a k prvním zákazníkům v Evropě se dostala v únoru 2017. Na evropských trzích se tato generace prodávala výhradně jako pětidveřový hatchback Kia Rio.
Facelift byl představen 26. května 2020 a dodávky evropským zákazníkům se rozeběhly v září téhož roku. Modernizace přinesla decentní úpravy vnějšího vzhledu, modernější palubní elektroniku a také 48voltovou mild-hybridní technologii spojenou s manuální převodovkou s elektronicky ovládanou spojkou (clutch-by-wire). V únoru 2023 Kia oznámila svůj odchod z tohoto evropského segmentu a uzavřela příjem objednávek. Evropský prodej skončil koncem téhož roku a globální výroba se definitivně uzavřela v prosinci 2023, aniž by se model dočkal přímého evropského nástupce.
Tato generace modelu Kia Rio cílila na městské řidiče, dojíždějící i menší rodiny, které hledaly funkční a přímočaré auto. Vsadila na snadné ovládání a promyšlené využití vnitřního prostoru. Na trhu ojetých vozů dnes oslovuje především zákazníky, kteří před módními trendy upřednostňují nenáročný dopravní prostředek pro každodenní ježdění.
Zkušenosti majitelů i statistiky technických kontrol ukazují, že čtvrtá generace Kie Rio nabízí spolehlivou techniku pro každodenní provoz. Při výběru ojetiny se však vyplatí věnovat pozornost několika opakujícím se vrtochům převodovek a evidovaným svolávacím akcím.
V oficiálních evropských bezpečnostních registrech figurují dvě hlavní svolávací akce, které se přímo týkají této generace, a jedna rozsáhlá mezigenerační kampaň:
Nejčastější výtky majitelů míří k chování pohonného ústrojí. U Kie Rio s manuální převodovkou v kombinaci s benzinovými motory 1.25 MPI, 1.2 DPi nebo 1.0 T-GDi si řidiči stěžují na znatelné škubání spojky a vibrace hnacího řetězce při rozjezdu na jedničku. Tyto projevy se objevují především při studených startech nebo za vlhkého počasí a po zahřátí třecích ploch obvykle odezní. Autorizované servisy problém často řešily aktualizací řídicího softwaru motoru pro hladší reakce v nízkých otáčkách spolu s výměnou spojkové lamely.
U Kie Rio s automatickou převodovkou s motorem 1.0 T-GDi a sedmistupňovou dvouspojkovou skříní zmiňují novinářské testy i samotní majitelé váhání v nízkých rychlostech, trhané rozjezdy a občasné cukání při popojíždění v městských kolonách. Dlouhé popojíždění v hustém provozu může vyvolat také varování před přehřátím převodovky. Neklidné spínání spojek ve většině případů vyřeší aktualizace softwaru převodovky a rekalibrace styčných bodů, zanedbané nebo silně opotřebené kusy se však časem neobejdou bez výměny celé dvouspojkové sady.
Při pravidelných technických kontrolách se u všech ročníků objevuje zvýšená chybovost drobných elektrických prvků a osvětlení. Mezi běžné nálezy patří prasklé žárovky denního svícení, nefunkční osvětlení registrační značky a nesprávně seřízené halogenové světlomety. U vozů pravidelně provozovaných na nekvalitních městských cestách navíc rychleji odcházejí táhla předního stabilizátoru a horní uložení tlumičů, což se na nerovnostech projevuje klepáním. Pokud chcete mít před nákupem jistotu ohledně stavu podvozku i elektroniky, můžete si sjednat nezávislou prověrku prostřednictvím služby CarAudit.
Během svého působení na evropském trhu nabízela čtvrtá generace modelu Kia Rio atmosférické čtyřválcové benzinové motory, přeplňované tříválce v duchu downsizingu a zpočátku také čtyřválcový vznětový agregát. Modernizace přinesla inovované vstřikovací systémy, rozšíření šestistupňových manuálních převodovek do dalších verzí a 48voltovou mild-hybridní technologii.
| Motor | Palivo | Výkon | Převodovka | Roky výroby |
|---|---|---|---|---|
| 1.25 MPI | Benzin | 62 kW (84 k) | 5stupňová manuální | 2017–2020 |
| 1.2 DPi | Benzin | 62 kW (84 k) | 5stupňová manuální | 2020–2023 |
| 1.4 MPI | Benzin | 74 kW (100 k) | 6stupňová manuální | 2017–2019 |
| 1.4 MPI | Benzin | 74 kW (100 k) | 4stupňová automatická | 2017–2019 |
| 1.0 T-GDi | Benzin | 74 kW (100 k) | 5stupňová manuální | 2017–2020 |
| 1.0 T-GDi | Benzin | 74 kW (100 k) | 6stupňová manuální | 2020–2023 |
| 1.0 T-GDi | Benzin | 74 kW (100 k) | 7stupňová automatická | 2020–2023 |
| 1.0 T-GDi | Benzin | 88 kW (120 k) | 6stupňová manuální | 2017–2020 |
| 1.0 T-GDi | Benzin | 88 kW (120 k) | 7stupňová automatická | 2018–2020 |
| 1.0 T-GDi EcoDynamics+ | Mild hybrid (benzin) | 88 kW (120 k) | 6stupňová manuální | 2020–2023 |
| 1.0 T-GDi EcoDynamics+ | Mild hybrid (benzin) | 88 kW (120 k) | 7stupňová automatická | 2020–2023 |
| 1.4 CRDi | Nafta | 57 kW (77 k) | 6stupňová manuální | 2017–2018 |
| 1.4 CRDi | Nafta | 66 kW (90 k) | 6stupňová manuální | 2017–2018 |
Pro řidiče, kteří se pohybují převážně po městě a absolvují krátké trasy, představují nejvhodnější volbu atmosférické benzinové čtyřválce – tedy původní 1.25 MPI a inovovaný 1.2 DPi. Koncepce s nepřímým vstřikováním spolehlivě zabraňuje zakarbonování sacích ventilů a motory se navíc obejdou bez turbodmychadla či filtru pevných částic. Skromnější točivý moment si však při nájezdu na dálnici nebo ve stoupáních žádá časté řazení a vytáčení do vyšších otáček. Provedení 1.4 MPI nabízené před faceliftem poskytuje ve středním pásmu o něco lepší pružnost, jeho volitelný čtyřstupňový automat s měničem momentu ale kvůli dlouhým převodům působí dosti líně.
Pro každodenní kombinovaný provoz ve městě i mimo něj je nejvyváženější volbou tříválcová přeplňovaná benzinová Kia Rio ve slabší verzi 1.0 T-GDi, která nabízí příjemný zátah už od nízkých otáček. Zájemci o manuální řazení ocení faceliftované provedení, u kterého dřívější pětistupňovou převodovku nahradila šestistupňová, což na otevřených silnicích přináší vyšší kultivovanost. Volitelný sedmistupňový dvouspojkový automat pak výrazně usnadňuje každodenní popojíždění po městě.
Řidiči, kteří často vyrážejí na dálnice a mají vyšší roční nájezd, dají přednost silnější verzi 1.0 T-GDi nebo modernizované hybridní Kii Rio EcoDynamics+, jež zvládá při ustáleném cestovním tempu hladce plachtit s vypnutým motorem a disponuje přesvědčivější rezervou pro předjíždění. Starší naftová Kia Rio 1.4 CRDi zůstává úspornou ojetinou pro pravidelné dlouhé cesty, při převažujícím městském provozu se však u ní rychle zanáší filtr pevných částic. Pro tahání lehkých přívěsů nabízejí nejvyšší povolenou hmotnost výkonnější benzinové verze s manuálem a naftové modely, zatímco varianty s automatem a mild-hybridní konfigurace mají limity stanovené níže.
Na poměry malých vozů nabízí hatchback Kia Rio velmi rozumně uspořádaný interiér. Cestující vpředu mají dostatek místa nad hlavou i v ramenou. Vzadu linie střechy zachovává solidní výšku pro hlavu, prostor před koleny je však pro vyšší postavy sedící za urostlejším řidičem již stísněnější. Jak bývá v této třídě zvykem, na zadních sedadlech najdou rozumný komfort dva dospělí, ve třech už ale schází místo jak v ramenou, tak pro nohy. Každodenní praktičnost podporují standardně dodávaná zadní opěradla dělená a sklopná v poměru 60 : 40, zadní lavici však v Kii Rio nelze podélně posouvat. Zavazadelník nabízí široký vstupní otvor a praktický, pravidelný tvar ložné plochy. U vyšších výbav navazuje výškově stavitelná dvojitá podlaha na sklopená opěradla a vytváří rovnou ložnou plochu, zatímco v základních verzích bez dvojitého dna vzniká výrazný schod a zavazadla je nutné zvedat přes vnitřní hranu.
| Rozměr / objem | Hatchback (2017–2023) |
|---|---|
| Délka | 4 065 mm |
| Šířka (bez zrcátek) | 1 725 mm |
| Výška | 1 450 mm |
| Rozvor | 2 580 mm |
| Objem zavazadlového prostoru (se vzpřímenými sedadly) | 325 l |
| Objem zavazadlového prostoru (se sklopenými sedadly, 2017–2020) | 980 l |
| Objem zavazadlového prostoru (se sklopenými sedadly, 2020–2023) | 1 103 l |
Odborné novinářské testy se vzácně shodují v tom, že má Kia Rio hatchback poměrně tuhé odpružení. Ve městě podvozek ostře reaguje na propadlé kanály, výmoly i rozbitý asfalt a do kabiny přenáší citelné rázy – což ještě více vynikne u verzí s většími koly. Při dálničních rychlostech se sice poněkud uklidní, na hrubém asfaltu se však ozývá zřetelný valivý hluk pneumatik a tříválcové benzinové jednotky při akceleraci slyšitelně vrčí. V zatáčkách má karoserie náklony pevně pod kontrolou a vůz drží stopu spolehlivě i při náhlých vyhýbacích manévrech. Řízení jde při parkování ve městě zlehka a potěší přesností, testeři se však shodují, že zprostředkovává jen minimum zpětné vazby od vozovky. Nabízí tak spíše bezpečnou jistotu než řidičské nadšení.
V interiéru recenzenti chválí přímočarou a vysoce funkční ergonomii. Fyzické otočné ovladače a přehledná tlačítka umožňují ovládat klimatizaci i hlavní funkce bez odvádění pozornosti od řízení, zatímco centrální dotyková obrazovka u vybavenějších verzí reaguje pohotově. Dílenské zpracování je robustní a prosté jakýchkoliv pazvuků, recenzenti se však unisono pozastavují nad hojným využitím tvrdých, nepoddajných plastů na palubní desce a horních hranách dveří, které postrádají vizuální i hmatovou útulnost. Přední sedadla jsou sice funkční, některá hodnocení jim však při delších dálničních trasách vytýkají slabší oporu stehen a bederní části.
Modernizace v polovině životního cyklu přinesla díky mild-hybridní technologii mírné zjemnění chodu pohonných jednotek a přepracované rozhraní infotainmentu, základní jízdní projev – zejména tuhá jízda v nízkých rychlostech a skromnější akustická izolace – však po celou dobu výroby zůstal v podstatě beze změny.
Grafy v této části vycházejí z inzertní nabídky Carvago pro celou modelovou řadu Kia Rio a zahrnují i další generace zastoupené v datech, nikoli výhradně recenzovanou generaci. Vzhledem k tomu, že jsou nabídky seskupeny pouze podle roku výroby, data neurčují samostatnou cenovou hladinu pro recenzovanou generaci. Napříč dostupnými modelovými roky činí medián inzerovaných cen 254 000 Kč u vozů z roku 2017, 342 000 Kč u modelů z roku 2021 a 423 000 Kč u exemplářů z roku 2024. Rozdíly mezi jednotlivými ročníky odrážejí především úroveň výbavy, zvolenou motorizaci a datum výroby.
V období od května do října 2026 počet inzerovaných vozů Kia Rio kolísal. Svého vrcholu dosáhl v červnu s 1 332 nabídkami, než do konce sledovaného období klesl na 1 073 inzerátů. Níže uvedený graf zachycuje tyto měsíční počty nabídek na celém trhu.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | Kia Rio |
|---|---|
| 2026-05 | 1 295 |
| 2026-06 | 1 332 |
| 2026-07 | 1 273 |
| 2026-08 | 1 183 |
| 2026-09 | 1 193 |
| 2026-10 | 1 073 |
Zdroj: Carvago
I přes říjnový pokles na 1 073 vozů mají zájemci stále k dispozici přes tisíc aktivních inzerátů, což nabízí pestrý výběr napříč různými modelovými roky i specifikacemi.
V aktuální nabídce inzerovaných ojetin činí mediánová cena vozů vyrobených v roce 2017 celkem 254 000 Kč, zatímco u ročníku 2024 dosahuje 423 000 Kč. Níže uvedený graf znázorňuje srovnání těchto mediánových cen napříč dostupnými modelovými roky.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | Kia Rio |
|---|---|
| 2017 | 254 000 |
| 2018 | 281 000 |
| 2019 | 306 000 |
| 2020 | 337 000 |
| 2021 | 342 000 |
| 2022 | 342 000 |
| 2023 | 391 000 |
| 2024 | 423 000 |
Zdroj: Carvago
Zájemce o starší modelové ročníky čeká mediánová cena 281 000 Kč u vozů z roku 2018 a 306 000 Kč u aut z roku 2019. Ročníky 2021 i 2022 sdílejí shodný medián inzerovaných cen 342 000 Kč, zatímco nabídky z roku 2023 stojí na 391 000 Kč a inzeráty vozů z roku 2024 na 423 000 Kč.
V nabídce po celé sledované období jednoznačně převažovaly benzinové verze – v květnu 2026 začínaly na 1 154 vozech a v říjnu 2026 končily na 968 kusech. Níže uvedený graf znázorňuje měsíční vývoj počtu inzerovaných vozů podle typu paliva.
Skladba nabídky podle typu paliva
Benzin
Diesel
Hybrid
CNG
LPG
| Měsíc | Benzin | Diesel | Hybrid | CNG | LPG |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05 | 1 154 | 57 | 38 | 0 | 39 |
| 2026-06 | 1 185 | 57 | 41 | 0 | 42 |
| 2026-07 | 1 142 | 58 | 35 | 1 | 32 |
| 2026-08 | 1 051 | 58 | 40 | 1 | 29 |
| 2026-09 | 1 064 | 53 | 41 | 0 | 33 |
| 2026-10 | 968 | 43 | 26 | 0 | 34 |
Zdroj: Carvago
V říjnu 2026 nabídce dominoval benzin s 968 vozy, zatímco diesel zaznamenal 43 kusů, LPG 34 a hybrid 26. Zájemci o benzinové modely tak mají k dispozici velmi široký výběr, zatímco v případě naftových, hybridních variant či verzí na LPG musejí počítat s tím, že je k mání jen hrstka aut.
Od května do října 2026 začínala průměrná nabídková cena vozu Kia Rio na 303 000 Kč a ve sledované inzerci vykazovala mezi jednotlivými měsíci jen minimální výkyvy.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | Kia Rio |
|---|---|
| 2026-05 | 303 000 |
| 2026-06 | 303 000 |
| 2026-07 | 303 000 |
| 2026-08 | 298 000 |
| 2026-09 | 298 000 |
| 2026-10 | 303 000 |
Zdroj: Carvago
V srpnu a září 2026 průměr mírně klesl na 298 000 Kč, než se v říjnu 2026 vrátil zpět na 303 000 Kč. Za celé šestiměsíční období tak celková hodnota zůstala beze změny.
Přehledná ergonomie interiéru s klasickými otočnými ovladači a intuitivním ovládáním
Jisté jízdní vlastnosti a dobře potlačené náklony karoserie v zatáčkách
Praktický, pravidelně tvarovaný zavazadlový prostor s širokým vstupním otvorem
Tužší odpružení v nízkých rychlostech, které na rozbitém povrchu přenáší do kabiny ostré rázy
Známé vrtochy pohonných ústrojí včetně škubání spojky u manuálu a váhání dvouspojkové převodovky v nízkých rychlostech
Interiér s převahou tvrdých plastů a znatelný valivý hluk pneumatik v cestovních rychlostech
Po mechanické stránce je Kia Rio pro každodenní provoz obecně spolehlivá. Pozornost však vyžadují některé vrtochy pohonného ústrojí, jako je škubání manuální spojky nebo váhání dvouspojkové převodovky při popojíždění. Kupující by si také měli podle VIN ověřit, zda byly dokončeny všechny svolávací akce.
Pro městské dojíždění se díky jednoduché konstrukci s nepřímým vstřikováním nejlépe hodí atmosférické benzinové motory o objemu 1,2 litru. Pro smíšený provoz nabídne benzinová Kia Rio s přeplňovaným agregátem 1.0 T-GDi silnější zátah v nízkých otáčkách, zejména ve spojení se šestistupňovou manuální převodovkou.
Podle VIN prověřte historii vozu a ujistěte se, že má za sebou všechny bezpečnostní svolávací akce. U manuální spojky i dvouspojkové převodovky vyzkoušejte, zda při nízkých rychlostech spínají plynule. Na rozbitém asfaltu se pak zaposlouchejte, zda se od tyček stabilizátoru přední nápravy neozývá klepání.
Odpružení je poměrně tuhé a na městských výtlucích reaguje ostře, takže do kabiny přenáší citelné rázy. V dálničních rychlostech se podvozek poněkud zklidní, na hrubém asfaltu se však ozývá výrazný hluk od pneumatik.
Zdroje: kia.com, adac.de, autobild.de, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Recenze Renaultu Clio VI: reálné zkušenosti majitelů, provozní náklady hybridu, objem kufru, ceny a náš konečný verdikt nad novým malým vozem.
22. 10. 2026

Srovnání Fiat 500 vs Volkswagen up! (VW up!): Jaké ojeté městské auto vybrat? Zjistěte detaily o spotřebě, spolehlivosti a výbavě. Přečtěte si náš verdikt!
16. 5. 2026

Podrobné srovnání Opel Corsa vs. Volkswagen Polo (VW Polo). Objevte reálné zkušenosti, rozdíly ve výbavě a verdikt pro výběr ideálního ojetého hatchbacku.
16. 10. 2026