Články

Recenze

Recenze Renault Clio: Co skutečně říkají majitelé a experti?

Recenze Renaultu Clio VI: reálné zkušenosti majitelů, provozní náklady hybridu, objem kufru, ceny a náš konečný verdikt nad novým malým vozem.

22. října 2026

Renault Clio

Úvod

Renault Clio patří k nejdéle vyráběným malým vozům v Evropě a v segmentu B soupeří se zavedenou konkurencí. Tato recenze se zaměřuje na jeho šestou generaci, která oslavila světovou premiéru v září 2025. Příjem objednávek odstartoval 15. října 2025 ve Francii a první evropští zákazníci se svých vozů dočkali počátkem roku 2026.

Model se vyrábí výhradně jako pětidveřový hatchback Renault Clio. Na trh vstoupil s klasickými benzinovými motory a plně hybridním pohonem, k nimž se 5. května 2026 přidala možnost objednat dvoupalivovou verzi spalující benzin a LPG. Vzhledem k tomu, že je šestá generace na trhu poměrně krátce, neprošla dosud žádným faceliftem.

Renault Clio oslovuje soukromé zájemce, lidi dojíždějící za prací i menší rodiny, které hledají kompaktní rozměry pro obratný pohyb ve městě v kombinaci s dostatečnou suverenitou na dálnici. Tento průvodce detailně mapuje soužití s nejnovější generací a zájemcům o ojeté či zánovní vozy přibližuje její praktičnost, provozní náklady i jízdní vlastnosti.

Zkušenosti majitelů: časté závady a svolávací akce

Vzhledem k tomu, že dodávky šesté generace Renaultu Clio zákazníkům odstartovaly teprve počátkem roku 2026, na hodnocení dlouhodobé odolnosti, opotřebení dílů při vysokých nájezdech a víceleté statistiky spolehlivosti je zatím brzy. Ze zkušeností prvních majitelů i odborných testů však vyplývá, že počáteční potíže se týkají především drobných vrtochů elektroniky a softwarového odladění pohonu, nikoli zásadních mechanických závad.

Nejvýraznější anomálie v chování hybridního Renaultu Clio souvisí se softwarem termomanagementu. Testy i ohlasy majitelů zmiňují, že při chladnějším počasí vede vypnutí automatického režimu klimatizace k tomu, že benzinový motor běží nepřetržitě, aby zajistil vytápění kabiny. Ani při dostatečně nabité trakční baterii se spalovací motor v městském provozu nevypne, pokud klimatizace nezůstane striktně v samočinném módu. Renault tuto logiku řízení teploty upravil vzdálenou aktualizací softwaru (OTA), vydanou na jaře 2026.

Vozy z rané fáze výroby občas potrápily také dětské nemoci centrálního infotainmentu. Někteří majitelé zaznamenali krátké zapraskání v reproduktorech ve dveřích při prvotním bezdrátovém připojování chytrého telefonu, případně chvilkové zpoždění odezvy dotykového displeje bezprostředně po studeném startu. Vzdálená aktualizace firmwaru vypuštěná na jaře 2026 tyto prodlevy při navazování spojení odstranila a zrychlila odezvu celého systému při spouštění.

Oficiální bezpečnostní registry evidují pro tuto generaci jednu svolávací akci z výroby. Byla vyhlášena v březnu 2026 napříč evropskými trhy pro vozy smontované mezi 18. říjnem 2025 a 20. říjnem 2025 a týká se přední nápravy. Z úředních záznamů vyplývá, že kvůli chybě v montážním procesu nemusí být dostatečně dotažené matice kulových čepů spodních ramen předního zavěšení. Varovným signálem může být klepání či cvakání od předních kol už při nízkém nájezdu. Pokud by se problém přehlížel, spoj by mohl povolit a způsobit vychýlení daného kola. Autorizované servisy upevnění čepů spodních ramen kontrolují a v případě potřeby montují nové pojistné matice.

Zájemci o vůz z prvních měsíců výroby na trhu ojetin si mohou jeho doloženou historii i fyzický stav nechat nezávisle prověřit prostřednictvím služby CarAudit.

🔍 Na co si dát pozor před koupí

  • Ověřte u autorizovaného prodejce podle VIN, zda daný vůz nespadá do výrobního okna od 18. 10. 2025 do 20. 10. 2025, a ujistěte se, že svolávací akce na kulové čepy přední nápravy byla řádně zapsána jako vyřešená.
  • Vyzkoušejte centrální dotykový displej při studeném startu – ověřte, že systém plynule nabíhá a bezdrátové párování s telefonem probíhá bez lupání v reproduktorech či zpožděné odezvy.
  • U hybridních verzí se během zkušební jízdy přesvědčte, že přechody mezi elektrickým a benzinovým pohonem probíhají hladce i se zapnutou klimatizací.
  • U exemplářů s příplatkovými 18palcovými koly zkontrolujte stav hran ráfků a pneumatik – nízkoprofilové pláště totiž litá kola prakticky nechrání před poškozením o obrubníky.

Motory: který vybrat

Šestá generace Renaultu Clio sází na zeštíhlenou nabídku pohonných jednotek zaměřenou výhradně na hospodárnost a elektrifikaci – vznětové i atmosférické motory z ní zcela vymizely. Zákazníci mohou volit mezi přeplňovaným benzinovým agregátem, dvoupalivovou verzí na LPG a plně hybridním benzinovým pohonem.

MotorPalivoVýkonPřevodovkaRoky výroby
1.2 TCe 115Benzin84 kW (115 k)6stupňová manuální2026–dosud
1.2 TCe 115 EDCBenzin84 kW (115 k)6stupňová automatická2026–dosud
1.2 Eco-G 120 EDCBenzin / LPG90 kW (120 k)6stupňová automatická2026–dosud
1.8 E-Tech full hybrid 160Full Hybrid (benzin)115 kW (160 k)Multimódová automatická2026–dosud

Který motor nejlépe odpovídá vašim potřebám?

Město a krátké trasyPro popojíždění v městském provozu s neustálým zastavováním je nejvhodnější volbou hybridní Renault Clio. Elektrická asistence zajišťuje v hustých kolonách hladkou a plynulou jízdu nízkými rychlostmi, a to bez nutnosti řadit.

Kombinovaný provoz a nízké provozní nákladyŘidičům, kteří střídají příměstské dojíždění s delšími okresními trasami, padne do noty Renault Clio na LPG. Dvoupalivový systém přináší citelnou úsporu u čerpací stanice a díky dvěma nádržím také solidní celkový dojezd, zatímco standardně dodávaná automatická převodovka zpříjemňuje každodenní život za volantem.

Jízda po dálniciPři častém cestování po dálnici je nejvyváženější alternativou benzinový Renault Clio s manuální převodovkou. V dálničních rychlostech se zklidní do kultivovaného chodu a manuální řazení vás ušetří občasného prodlení při podřazování, které se může projevit u dvouspojkového automatu.

Tahání přívěsůPři zapřažení lehkého užitkového přívěsu nabídne full hybrid nejlepší zátah od spodních otáček, díky němuž se i se zátěží hladce rozjíždí. S lehkým vlekem si však se ctí poradí také přeplňovaný benzinový motor s manuální skříní.

Záznamy o servisních úkonech z počátku provozu a poznatky o odolnosti jednotlivých dílů najdete v části věnované zkušenostem majitelů.

Prostor a praktičnost

Rozměr / parametrHatchback (benzin)Hatchback (full hybrid)
Délka (mm)4 1164 116
Šířka bez zrcátek (mm)1 7681 768
Výška (mm)1 4511 451
Rozvor (mm)2 5912 591
Objem zavazadlového prostoru, nesklopená sedadla (l)391309
Objem zavazadlového prostoru, sklopená sedadla (l)>1 000>1 000

Dvoupalivové varianty na LPG si zachovávají standardní objem zavazadlového prostoru nad podlahou, protože plynová nádrž zabírá prohlubeň pro rezervní kolo.

Renault Clio hatchback upřednostňuje pohodlí na předních sedadlech a základní objem kufru před prostorem ve druhé řadě. Vpředu mají cestující místa dostatek a sedadla se nastavují snadno, dospělí vzadu však při delších cestách narazí na znatelně stísněný prostor pro nohy a kolena. Variabilita zůstává konvenční: zadní lavice není posuvná, nabízí však standardně dělené a sklopné opěradlo v poměru 60 : 40 pro převoz delších předmětů. Každodenní nakládání usnadňuje nízká nákladová hrana, u hybridního Renaultu Clio je však třeba počítat s mělčím zavazadlovým prostorem, pod jehož podlahou je umístěn trakční akumulátor.

Co říkají testy

Na silnici se Renault Clio prezentuje tužším naladěním podvozku. Testy poukazují na to, že zatímco hladký asfalt zvládá s přehledem, na rozbitém povrchu a příčných spárách dává podvozek pocítit zřetelnou prkennost. Řízení je lehké a strmé, což zajišťuje hbité reakce přídě i dobře kontrolované náklony karoserie. Při cestovních rychlostech zůstává v kabině ticho, obzvláště když hybridní Renault Clio jede čistě na elektřinu. Tříválcový benzinový Renault Clio má sice na volnoběh klidný chod, obě nabízené automatické převodovky však při prudkém sešlápnutí plynu váhají.

Interiér si zaslouží pochvalu za kvalitní materiály palubní desky i intuitivní digitální přístrojový štít. Centrální infotainment reaguje svižně a hlavní ovládací prvky jsou bez problémů na dosah. V oblasti ergonomie a každodenní praktičnosti se však najdou kompromisy: masivní zadní sloupky spolu s vysokou linií oken zhoršují výhled dozadu a skryté vnější kliky zadních dveří se neovládají zrovna pohodlně.

Odborné testy se shodují v hodnocení pohotových reakcí v zatáčkách i uvolněného projevu při běžném cestování, rozcházejí se však v názoru na jistotu podvozku na limitu. Zatímco silniční testy chválí předvídatelnou ovladatelnost v každodenních podmínkách, zkoušky krizového vyhýbacího manévru odhalily náhlé utržení zadní nápravy ještě před pozdním zásahem stabilizačního systému.

Ceny a nabídka na trhu

Všechny tržní grafy v této části vycházejí z inzerce celé modelové řady Renault Clio na Carvago a zahrnují i další generace zastoupené v datech, nikoli pouze recenzovanou generaci. Vzhledem k tomu, že uvedená čísla agregují širší nabídku na trhu, nevymezuje tento soubor dat samostatnou cenovou hladinu pro nejnovější generaci. Napříč inzerovanými modelovými roky se medián nabídkových cen v aktuální nabídce pohybuje od 267 000 Kč u vozů z roku 2019 až po 607 000 Kč u exemplářů z roku 2026.

Počet aktivních nabídek modelu Renault Clio začínal v dubnu 2026 na hodnotě 14 988 a hned v následujícím měsíci vystoupal na maximum 15 439 vozů. Níže uvedený graf ukazuje, jak se počty inzerovaných vozidel vyvíjely v průběhu celého šestiměsíčního období.

Renault Clio - dostupnost v čase

Počet aktivních inzerátů v čase

MěsícRenault Clio
2026-0414 988
2026-0515 439
2026-0615 382
2026-0715 177
2026-0814 158
2026-0913 951

Zdroj: Carvago

Zájemci mohou na trhu počítat s velmi bohatým výběrem, ačkoli se celková nabídka během léta postupně zužovala a v září se uzavřela na 13 951 inzerátech.

U dnes inzerovaných vozů vyrobených v roce 2019 činí medián nabídkových cen 267 000 Kč, zatímco u ročníku 2026 dosahuje 607 000 Kč, přičemž s každým dalším rokem výroby částky rostou.

Renault Clio - medián ceny podle ročníku

Medián inzerované ceny podle roku výroby

Ročník (rok výroby)Renault Clio
2019267 000
2020313 000
2021340 000
2022357 000
2023401 000
2024447 000
2025462 000
2026607 000

Zdroj: Carvago

Kdo se zaměří na modelový ročník 2021, narazí na medián nabídkových cen ve výši 340 000 Kč, zatímco přechod na ročník výroby 2024 už vyžaduje mediánovou částku 447 000 Kč.

Křivka poklesu hodnoty ukazuje, jak cena tohoto modelu klesá s přibývajícím stářím vozu. Během prvního roku ztratí zhruba 17 % své původní zůstatkové hodnoty a do tří let věku odepíše 31 %. Data zachycují plynulý pokles v horizontu sedmi let.

Renault Clio - ztráta hodnoty podle stáří

Zůstatková hodnota podle stáří vozu

Stáří vozuRenault Clio
Nový586 000
1 rok488 000
2 roky450 000
3 roky403 000
4 roky367 000
5 let347 000
6 let313 000
7 let282 000

Zdroj: Carvago

Během celých sedmi let ztratí vůz přibližně 52 % své původní hodnoty, takže si udrží bezmála polovinu výchozí zůstatkové hodnoty. Nejvýraznější propad nastává hned v prvním roce, poté se tempo ztráty hodnoty znatelně zpomalí.

V období od dubna do září 2026 tvořily největší část nabídky inzerovaných vozů Renault Clio benzinové verze. Jejich počet v květnu 2026 vystoupal na 9 542 a do září 2026 pak mírně klesl na 8 439 nabídek. Následující graf znázorňuje vývoj počtu inzerátů podle jednotlivých typů pohonu v tomto období.

Renault Clio - vývoj nabídky podle paliva

Skladba nabídky podle typu paliva

  • Benzin

  • Diesel

  • Hybrid

  • CNG

  • LPG

MěsícBenzinDieselHybridCNGLPG
2026-049 2881 8742 8400962
2026-059 5422 0262 8940957
2026-069 4921 9222 9910957
2026-079 4271 7482 97211 008
2026-088 7681 4842 9451942
2026-098 4391 5332 9712981

Zdroj: Carvago

V září 2026 zůstával benzin s 8 439 inzeráty na trhu stále dominantní volbou, následovaly hybridy s 2 971 nabídkami a diesely s 1 533 vozy. Zájemci tak mají zdaleka nejširší výběr mezi benzinovými a hybridními variantami, zatímco u naftových verzí a modelů na LPG je nabídka podstatně skromnější.

V období od dubna do září 2026 začínala průměrná inzerovaná cena Renaultu Clio na 379 000 Kč a v květnu lehce klesla na 377 000 Kč, jak ukazuje graf níže.

Renault Clio - vývoj ceny v čase

Vývoj průměrné ceny v čase

MěsícRenault Clio
2026-04379 000
2026-05377 000
2026-06379 000
2026-07381 000
2026-08389 000
2026-09389 000

Zdroj: Carvago

Během tohoto šestiměsíčního období se průměrná inzerovaná cena posunula z 379 000 Kč na 389 000 Kč, což představuje jen mírnou celkovou změnu o necelá 3 %, načež se v srpnu a září ustálila. Vzhledem k celkové ceně vozu jde o drobný výkyv, nikoli o známku trvalejšího posunu na trhu.

Klady a zápory

Renault Clio

Klady

Dvoupalivová verze na LPG nabízí nízké provozní náklady a díky dvěma nádržím i dlouhý dojezd

Obratné chování v zatáčkách, lehké řízení a dobře kontrolované náklony karoserie

Tichý interiér v cestovních rychlostech a intuitivní digitální ovládání

Zápory

Na rozbitém povrchu a příčných nerovnostech působí podvozek poněkud suše a tvrdě

Omezený prostor pro kolena dospělých na zadních sedadlech a menší hloubka zavazadelníku u hybridu

Automatické převodovky při prudkém sešlápnutí plynu váhají

Nejčastější otázky

Dlouhodobou spolehlivost zatím nelze objektivně zhodnotit, protože dodávky zákazníkům začaly teprve počátkem roku 2026. Případné počáteční dětské nemoci se omezily pouze na kalibraci softwaru, kterou výrobce vyřešil bezdrátovými aktualizacemi (OTA).

Do města je nejvhodnější volbou hybridní Renault Clio, který v hustém provozu potěší plynulým elektrickým pohonem. Na pravidelné dálniční trasy naopak nejlépe sedí benzinový Renault Clio s manuální převodovkou – nabízí nejvyváženější jízdní projev a vyhnete se s ním občasnému váhání při podřazování, které se objevuje u samočinných převodovek.

U autorizovaného dealera si podle VIN ověřte, zda byla na voze provedena svolávací akce týkající se kulových čepů přední nápravy. Během zkušební jízdy vyzkoušejte, jestli dotykový displej funguje plynule i po studeném startu, a ujistěte se, že jsou nainstalovány veškeré aktualizace softwaru.

Renault Clio nabízí dostatek místa na předních sedadlech a na svou třídu velmi slušný zavazadelník, omezený prostor pro nohy na zadních sedadlech z něj však dělá méně vhodnou volbu pro pravidelné cestování dospělých. Nejlépe poslouží při dojíždění do práce nebo méně početným domácnostem.

Zdroje: renaultgroup.com, renault.fr, ec.europa.eu, adac.de, autocar.co.uk

Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Podobné články

Srovnání aut

Peugeot 208 vs. Renault Clio: Kompletní srovnání 2026

Podrobné srovnání Peugeot 208 vs Renault Clio. Zjistěte, který francouzský hatchback má lepší výbavu, spotřebu i spolehlivost. Přečtěte si náš verdikt!

8. 4. 2026

Srovnání aut

Dacia Sandero vs. Seat Ibiza: Kompletní srovnání 2026

Dacia Sandero (i Stepway) vs Seat Ibiza: Který ojetý hatchback vybrat? Přečtěte si detailní srovnání výbavy, provozních nákladů a náš konečný verdikt.

16. 10. 2026

Recenze

Recenze Volkswagen Polo: Co skutečně říkají majitelé a experti?

Recenze Volkswagenu Polo Mk6: reálné zkušenosti majitelů, nejčastější závady, doporučené motory a ceny ojetin — vše, co potřebujete vědět před koupí.

18. 10. 2026

Možnými způsoby platby na našich webových stránkách jsou platba kartou on-line a platba bankovním převodem.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo