
Renault Clio vs. Škoda Fabia: Kompletné porovnanie 2026
Veľké porovnanie: Renault Clio vs. Škoda Fabia. Detailný pohľad na spoľahlivosť, motory a reálne jazdné vlastnosti. Prečítajte si náš verdikt pred kúpou!
16. 10. 2026
Články
Recenzie
Recenzia Hyundai i10: reálne skúsenosti majiteľov, spoľahlivosť, prevádzkové náklady, ceny a náš verdikt. Všetko, čo potrebujete vedieť pred kúpou.
2. novembra 2026

Hyundai i10 patrí v Európe do segmentu mestských minivozidiel a ponúka kompaktné rozmery ideálne do mesta v čase, keď mnohí výrobcovia svoje najmenšie modelové rady výrazne obmedzili. Táto recenzia sa zameriava na tretiu generáciu s interným označením AC3. Jej sériová výroba pre európsky trh odštartovala v januári 2020 a prví zákazníci sa svojich vozidiel dočkali ešte koncom toho istého mesiaca. Model sa predáva výhradne ako päťdverový hatchback Hyundai i10, ktorý od leta 2020 dopĺňa vizuálne odlíšený variant N Line.
Modernizácia v polovici životného cyklu debutovala vo februári 2023, do výroby vstúpila v apríli 2023 a k európskym zákazníkom dorazila v lete toho istého roka. Facelift priniesol upravenú svetelnú techniku, prepracované detaily v interiéri a vylepšené funkcie konektivity, pričom v apríli 2024 nasledovalo ešte nové naladenie motorov.
Na európskych trhoch oslovuje tretia generácia Hyundaiu i10 predovšetkým ľudí denne dochádzajúcich za prácou, začínajúcich vodičov a súkromných záujemcov, ktorí prechádzajú z väčších tried a hľadajú kompaktné vonkajšie rozmery, bezproblémové parkovanie a nenáročné prevádzkové náklady.
Tretia generácia Hyundaiu i10 sa v kategórii mestských vozidiel teší nadpriemernej povesti spoľahlivého auta. Po mechanickej stránke vykazujú atmosférické motory 1.0 MPi a 1.2 MPi, rovnako ako preplňovaný trojvalec 1.0 T-GDi, pri dodržiavaní základných servisných intervalov len minimum konštrukčných slabín. Ak sa už na tejto generácii nejaké poruchy objavia, týkajú sa prevažne správania prevodovky a drobných vrtochov infotainmentu.
Najčastejšie hlásenou mechanickou výhradou je robotizovaná manuálna prevodovka. Tá sa dodávala k atmosférickým benzínovým motorom a v testoch i skúsenostiach majiteľov sa často spomína výrazné váhanie pri radení, nechcené vyletovanie otáčok motora počas zmeny prevodov či trhanie pri popochádzaní nízkou rýchlosťou v kolónach. Hoci diagnostická rekalibrácia aktuátora spojky a riadiacej jednotky prevodovky dokáže načasovanie radenia v niektorých prípadoch zlepšiť, pri pretrvávajúcom šklbaní si situácia v iných prípadoch vyžiadala predčasnú výmenu suchej lamely a prítlačného taniera spojky. Záujemcovia, ktorí zvažujú Hyundai i10 s automatickou prevodovkou, by si preto mali záber spojky pri pomalej jazde dôkladne preveriť. Klasický päťstupňový manuál je z dlhodobého hľadiska podstatne odolnejší a predvídateľnejší.
Elektronické vrtochy sú ojedinelé a vozidlo málokedy odstavia na ceste. V odborných testoch spoľahlivosti sa drobné nedostatky sústredili takmer výhradne na centrálny dotykový displej. Vodiči hlásia občasné zamŕzanie obrazovky, výpadky Bluetooth spojenia či oneskorenú reakciu pri zaradení spiatočky a aktivácii parkovacej kamery. V drvivej väčšine zaznamenaných prípadov však problém bez nutnosti hardvérovej výmeny vyriešila jednoduchá aktualizácia firmvéru infotainmentu alebo reštart systému.
V rámci Európskej únie a Spojeného kráľovstva prebehlo niekoľko bezpečnostných zvolávacích akcií, ktoré by si mali záujemcovia o jazdené vozidlo overiť:
| Porucha / dotknutý komponent | Obdobie výroby | Rozsah | Uvádzané riziko a náprava |
|---|---|---|---|
| Obežné koleso nízkotlakového palivového čerpadla | 01.11.2021 – 25.04.2023 | EÚ a UK (89 158 celosvetovo) | Deformácia (rozťažnosť) obežného kolesa môže spôsobiť stratu tlaku paliva, čo môže viesť k nemožnosti naštartovať alebo k náhlej strate výkonu počas jazdy. Autorizované servisy vymieňajú kompletnú zostavu palivového čerpadla. |
| Spojka palivového vedenia | 02.10.2024 – 25.10.2025 | EÚ a UK (681 celosvetovo) | Nesprávna montáž môže spôsobiť uvoľnenie palivového vedenia a únik paliva, ktoré sa môže vznietiť na horúcich častiach motora. Servisy potrubie skontrolujú a správne upevnia, prípadne vymenia prípojku na nádrži. |
| Ventil recirkulácie výfukových plynov (EGR) | 27.03.2024 – 20.04.2024 | EÚ a UK (3 412 celosvetovo) | Vnútorný skrat v EGR ventile môže spôsobiť zhasnutie motora, jeho poškodenie a nepojazdnosť vozidla. Servisy diel skontrolujú a vymenia za modifikovanú verziu. |
| Predpínač bezpečnostného pásu | 05.09.2020 – 16.10.2020 | EÚ a UK (1 775 celosvetovo) | Nesprávne fungovanie mechanizmu predpínača predného alebo pravého zadného bezpečnostného pásu zvyšuje riziko zranenia pri nehode. Technici skontrolujú šarže podľa čiarového kódu a chybné kusy vymenia. |
Tretia generácia benzínového Hyundaiu i10 sa spolieha na čisto benzínovú paletu motorov, ktorú tvoria dva atmosférické agregáty a vrcholný preplňovaný trojvalec. V závislosti od motora si záujemcovia mohli vybrať medzi päťstupňovou manuálnou a päťstupňovou robotizovanou prevodovkou.
| Motor | Palivo | Výkon | Prevodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|
| 1.0 MPi | Benzín | 49 kW (67 k) | 5-stupňová manuálna, 5-stupňová robotizovaná | 2020–2024 |
| 1.0 MPi | Benzín | 46 kW (63 k) | 5-stupňová manuálna, 5-stupňová robotizovaná | 2024–súčasnosť |
| 1.2 MPi | Benzín | 62 kW (84 k) | 5-stupňová manuálna, 5-stupňová robotizovaná | 2020–2024 |
| 1.2 MPi | Benzín | 58 kW (79 k) | 5-stupňová manuálna, 5-stupňová robotizovaná | 2024–súčasnosť |
| 1.0 T-GDi (N Line) | Benzín | 74 kW (100 k) | 5-stupňová manuálna | 2020–2024 |
| 1.0 T-GDi (N Line) | Benzín | 66 kW (90 k) | 5-stupňová manuálna | 2024–súčasnosť |
Na dochádzanie do práce po meste a každodenné krátke trasy základný trojvalec 1.0 MPi plne postačuje. V mestskej premávke ponúka adekvátnu dynamiku a jeho veľkou výhodou je jednoduchá konštrukcia s nepriamym vstrekovaním paliva.
Pre zmiešanú každodennú prevádzku medzi mestom a okresnými cestami predstavuje najvyváženejšiu voľbu štvorvalec 1.2 MPi. Valec navyše prináša kultivovanejší chod na voľnobehu a podstatne lepší ťah v stredných otáčkach, vďaka čomu netreba motor pri pripájaní do jazdného pruhu či v stúpaniach zbytočne vytáčať.
Vodiči, ktorí častejšie vyrážajú na diaľnicu, by sa mali poobzerať po preplňovanom motore 1.0 T-GDi. Vďaka záťahu turbodúchadla od nízkych otáčok udržiava vyššie tempo s podstatne menšou mechanickou námahou a eliminuje nutnosť neustáleho podraďovania. Škoda len, že sa kombinoval výhradne s päťstupňovou manuálnou prevodovkou namiesto šesťstupňovej, ktorá by umožnila pokojnejšiu jazdu pri diaľničných rýchlostiach.
Využitie Hyundaiu i10 na ťahanie prívesov je výrazne limitované – výrobca bez ohľadu na motorizáciu homologizoval len veľmi nízku prípustnú hmotnosť prívesu. Vozidlo je preto vhodné nanajvýš na ľahké batožinové prívesy alebo nosiče bicyklov na ťažné zariadenie.
Overené zvolávacie akcie výrobcu, známe poruchy dielov a dlhodobé problémy s pohonom hlásené majiteľmi nájdete v časti venovanej skúsenostiam z praxe.
| Rozmer | Štandardný hatchback | N Line |
|---|---|---|
| Dĺžka (mm) | 3 670 | 3 675 |
| Šírka (mm) | 1 680 | 1 680 |
| Výška (mm) | 1 480 | 1 483 |
| Rázvor (mm) | 2 425 | 2 425 |
| Objem batožinového priestoru – vzpriamené sedadlá (l) | 252 | 252 |
| Objem batožinového priestoru – sklopené sedadlá (l) | 1 050 | 1 050 |
Šírka bez vonkajších spätných zrkadiel.
Vzhľadom na kompaktné vonkajšie rozmery ponúka tretia generácia hatchbacku Hyundai i10 praktický priestor pre posádku a štyrom dospelým priemernej výšky poskytne primerané pohodlie. Zadná lavica je pevná, takže cestujúci vzadu nemôžu posunúť sedák dopredu a uprednostniť tak batožinový priestor. V závislosti od trhu a stupňa výbavy je interiér vybavený štyrmi alebo piatimi bezpečnostnými pásmi, no obmedzená vnútorná šírka limituje stredné zadné miesto len na krátke trasy alebo pre malé deti.
V batožinovom priestore prispieva k praktickosti na každý deň operadlo zadných sedadiel delené v pomere 60 : 40, ktoré je štandardom pre celý modelový rad. Dvojitá podlaha kufra – dodávaná vo vyšších výbavách alebo za príplatok v závislosti od trhu – sa dá zdvihnúť, čím vytvorí rovnú ložnú plochu v jednej rovine s nakladacou hranou, alebo spustiť nižšie, aby sa maximalizovala využiteľná výška na prepravu vyšších predmetov.
Na ceste predvádza Hyundai i10 dospelú stabilitu vo vyšších rýchlostiach, ktorá popiera jeho skromné rozmery. Jazdný komfort sa líši v závislosti od naladenia podvozka a voľby kolies: štandardné vyhotovenia bežné nedokonalosti asfaltu absorbujú hladko, zatiaľ čo autá na väčších diskoch alebo s tuhším športovým podvozkom prenášajú ostré priečne nerovnosti a výtlky do kabíny pomerne surovo. Riadenie pôsobí v mestskej premávke príjemne ľahko, pri vyššom tempe však poskytuje len minimálnu spätnú väzbu. V zákrutách zostáva vozidlo pokojné a predvídateľné, hoci prudké núdzové brzdenie môže spôsobiť citeľné ponorenie predku.
Odhlučnenie kabíny zodpovedá mestskému poslaniu modelu. Benzínové motory sú na voľnobehu aj v mestskej premávke tiché, svižnejšia jazda však so sebou prináša vytrvalý aerodynamický hluk a hluk od pneumatík. Manuálna prevodovka radí presne, spiatočka však občas kladie odpor a chýbajúci šiesty prevodový stupeň robí diaľničné trasy hlučnejšími než u väčších konkurentov.
Vo vnútri stavil hatchback Hyundai i10 takmer výhradne na tvrdé plasty. Lícovanie dielov je síce precízne a textúrované dekory na palubnej doske oživujú strohé sivé plochy, interiér však pôsobí základným dojmom. Sedadlá ponúkajú slušný komfort, no volant nastaviteľný iba výškovo, a nie pozdĺžne, zhoršuje ergonómiu sedenia vyšším vodičom. Testujúci upozornili aj na drobné zaváhanie pri modernizácii: hoci spracovanie kabíny zostáva počas celej výroby bez nežiaducich pazvukov, digitálny prístrojový štít predstavený v rámci faceliftu v roku 2023 bol hodnotený ako menej čitateľný než pôvodné analógové ukazovatele.
Všetky grafy v tejto časti vychádzajú z ponuky Carvago pre celý modelový rad Hyundai i10 naprieč viacerými generáciami, nielen pre samotnú tretiu generáciu. Keďže dáta nevymedzujú jednoznačnú cenovú hranicu medzi jednotlivými generáciami, záujemcovia by mali počítať s tým, že ponukové ceny sa odvíjajú predovšetkým od roku výroby. Inzerovaná ponuka začína na mediánovej cene 10 000 € pri modeloch z roku 2019, plynulo stúpa cez 11 900 € pri autách z roku 2020 až po 12 900 € pri exemplároch z roku 2022. Pri ročníku 2023 sa medián posúva na 15 000 € a pri vozidlách z roku 2026 dosahuje 17 900 €.
Počet inzerátov modelu Hyundai i10 evidovaných na platforme každý mesiac klesal, a to zo 6 013 v máji 2026 na 4 009 v októbri 2026, ako ukazuje prehľad nižšie.
Počet aktívnych inzerátov v čase
| Mesiac | Hyundai i10 |
|---|---|
| 2026-05 | 6 013 |
| 2026-06 | 5 506 |
| 2026-07 | 5 402 |
| 2026-08 | 4 890 |
| 2026-09 | 4 749 |
| 2026-10 | 4 009 |
Zdroj Carvago
Aj keď ponuka počas týchto šiestich mesiacov vytrvalo klesala, záujemcovia majú na trhu stále na výber z tisícok vozidiel.
Mediánová ponuková cena dnes inzerovaných jazdených áut s rokom výroby 2019 je 10 000 €, zatiaľ čo pri ponukách vozidiel vyrobených v roku 2026 dosahuje 17 900 €, ako ukazuje nižšie uvedený prehľad podľa rokov výroby.
Medián inzerovanej ceny podľa roku výroby
| Ročník | Hyundai i10 |
|---|---|
| 2019 | 10 000 |
| 2020 | 11 900 |
| 2021 | 12 300 |
| 2022 | 12 900 |
| 2023 | 15 000 |
| 2024 | 16 900 |
| 2025 | 17 100 |
| 2026 | 17 900 |
Zdroj Carvago
Kupujúci, ktorí sa obzerajú po modelových rokoch 2019 až 2021, sa stretnú s mediánom ponukových cien v rozpätí od 10 000 € do 12 300 €, zatiaľ čo tí, ktorí zvažujú autá vyrobené v rokoch 2024 až 2026, môžu počítať s mediánovými cenami od 16 900 € do 17 900 €.
Táto krivka poklesu hodnoty ukazuje, ako Hyundai i10 s pribúdajúcim vekom stráca na hodnote – do veku troch rokov príde o 27 % svojej počiatočnej zostatkovej hodnoty. Pokles pokračuje počas všetkých siedmich rokov zaznamenaných v údajoch.
Zostatková hodnota podľa veku vozidla
| Vek vozidla | Hyundai i10 |
|---|---|
| Nové | 17 800 |
| 1 rok | 16 400 |
| 2 roky | 14 600 |
| 3 roky | 13 000 |
| 4 roky | 11 900 |
| 5 rokov | 11 400 |
| 6 rokov | 10 300 |
| 7 rokov | 9 000 |
Zdroj Carvago
Počas celého sedemročného obdobia stratí model 49 % svojej počiatočnej zostatkovej hodnoty. Pokles hodnoty je najvýraznejší v prvých troch rokoch, pričom medzi štvrtým a piatym rokom veku sa spomalí na najmiernejšie tempo.
Tento graf znázorňuje mesačný počet inzerovaných vozidiel podľa jednotlivých typov paliva. Na čele stoja benzínové verzie, ktorých ponuka sa znížila z 5 914 inzerátov v máji 2026 na 3 933 v októbri 2026. Prehľad nižšie podrobne zachytáva zastúpenie jednotlivých pohonov v tomto období.
Skladba ponuky podľa typu paliva
Benzin
Diesel
Hybrid
LPG
| Mesiac | Benzin | Diesel | Hybrid | LPG |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05 | 5 914 | 2 | 0 | 94 |
| 2026-06 | 5 423 | 3 | 0 | 76 |
| 2026-07 | 5 309 | 5 | 0 | 84 |
| 2026-08 | 4 796 | 9 | 1 | 78 |
| 2026-09 | 4 658 | 8 | 1 | 77 |
| 2026-10 | 3 933 | 7 | 1 | 65 |
Zdroj Carvago
V aktuálnej ponuke jednoznačne dominuje benzín, ktorý v októbri 2026 tvoril 3 933 inzerovaných áut, zatiaľ čo vozidiel na LPG bolo 65, dieselov 7 a hybrid iba 1. Kupujúci tak budú v praxi vyberať predovšetkým z benzínových modelov, keďže alternatívne pohony sa objavujú len vo veľmi malom počte.
Graf zachytáva vývoj priemernej ponukovej ceny modelu Hyundai i10 od mája 2026 do októbra 2026, ktorá začínala na úrovni 14 300 €.
Vývoj priemernej ceny v čase
| Mesiac | Hyundai i10 |
|---|---|
| 2026-05 | 14 300 |
| 2026-06 | 14 100 |
| 2026-07 | 13 800 |
| 2026-08 | 13 800 |
| 2026-09 | 13 700 |
| 2026-10 | 13 700 |
Zdroj Carvago
V priebehu týchto šiestich mesiacov priemerná ponuková cena mierne klesla približne o 4 % na 13 700 €, čo za sledované obdobie predstavuje pomerne malý posun.
Overená mechanická spoľahlivosť atmosférických benzínových motorov
Na pomery mestského auta dospelá stabilita vo vyšších rýchlostiach a isté jazdné vlastnosti
Praktický batožinový priestor s variabilným dvojitým dnom
Robotizovaná prevodovka trpí výrazným váhaním pri radení a trhaním pri nízkych rýchlostiach
Volant nastaviteľný len výškovo, čo vyšším vodičom zhoršuje ergonómiu za volantom
Zvýšený hluk od pneumatík aj aerodynamický šum na diaľnici, ktoré ešte umocňuje chýbajúci šiesty prevodový stupeň
Áno, Hyundai i10 sa teší nadpriemernej povesti v oblasti mechanickej spoľahlivosti. Ojedinelé hlásené problémy sa zvyčajne obmedzujú len na občasné výpadky infotainmentu, ktoré spravidla vyrieši aktualizácia softvéru.
Najvyváženejšou voľbou na zmiešanú prevádzku je štvorvalec 1.2 MPi, ktorý ponúka kultivovanejší chod a silnejší záťah v stredných otáčkach než základný trojvalec. Ak však často jazdíte po diaľnici, siahnite radšej po preplňovanom agregáte 1.0 T-GDi.
Nie. Robotizovaná manuálna prevodovka trpí pomalými reakciami pri radení a šklbaním pri nízkych rýchlostiach v kolónach. Hyundai i10 s manuálnou prevodovkou je preto oveľa plynulejšou a trvácnejšou voľbou.
Podľa VIN čísla si v autorizovanom servise overte, či boli vykonané všetky bezpečnostné zvolávacie akcie – najmä tá týkajúca sa nízkotlakového palivového čerpadla. Pri testovacej jazde s robotizovanou prevodovkou sledujte, či spojka pri nízkych rýchlostiach nešklbe, a dôkladne skontrolujte disky kolies i spodné časti nárazníkov, či nenesú stopy po parkovaní v meste.
Zdroje: hyundai.news, adac.de, autoexpress.co.uk, autocar.co.uk, whatcar.com
Článok bol pripravený s využitím nástrojov umelej inteligencie. Garantom sekcie je Petr Dušek.

Veľké porovnanie: Renault Clio vs. Škoda Fabia. Detailný pohľad na spoľahlivosť, motory a reálne jazdné vlastnosti. Prečítajte si náš verdikt pred kúpou!
16. 10. 2026

Recenzia Renaultu Clio VI: reálne skúsenosti majiteľov, prevádzkové náklady hybridu, objem kufra, ceny a náš konečný verdikt o novom malom hatchbacku.
22. 10. 2026

Recenzia Opelu Corsa: reálne skúsenosti majiteľov, najčastejšie poruchy, odporúčané motory, prevádzkové náklady a ceny jazdeniek – všetko, čo potrebujete vedieť pred kúpou.
19. 10. 2026