
Peugeot 208 vs. Renault Clio: Kompletné porovnanie 2026
Podrobné porovnanie Peugeot 208 vs Renault Clio. Zistite, ktorý francúzsky hatchback má lepšiu výbavu, spotrebu aj spoľahlivosť. Prečítajte si náš verdikt!
8. 4. 2026
Články
Recenzie
Recenzia Renaultu Clio VI: reálne skúsenosti majiteľov, prevádzkové náklady hybridu, objem kufra, ceny a náš konečný verdikt o novom malom hatchbacku.
22. októbra 2026

Renault Clio patrí k najdlhšie slúžiacim malým automobilom na európskom trhu, kde v segmente B zvádza súboj so zavedenou konkurenciou. Táto recenzia sa venuje jeho šiestej generácii, ktorá absolvovala svetovú premiéru v septembri 2025. Príjem objednávok sa najprv rozbehol 15. októbra 2025 vo Francúzsku a dodávky prvým európskym zákazníkom odštartovali začiatkom roka 2026.
Model vzniká výhradne ako päťdverový hatchback Renault Clio a predaj odštartoval s konvenčnými benzínovými jednotkami a plne hybridným pohonom (full-hybrid). Dňa 5. mája 2026 ponuku doplnil objednávateľný dvojpalivový variant spaľujúci benzín a LPG. Vzhľadom na nedávny vstup na trh šiesta generácia zatiaľ neprešla žiadnym faceliftom v polovici životného cyklu.
Renault Clio láka súkromných záujemcov, ľudí dochádzajúcich za prácou aj menšie rodiny, ktoré hľadajú kompaktné rozmery na jednoduché manévrovanie v meste v kombinácii s dostatočnou všestrannosťou na diaľničné presuny. Tento sprievodca podrobne rozoberá, čo prináša vlastníctvo najnovšej generácie, a záujemcom o jazdené aj zánovné vozidlá približuje jej praktické využitie priestoru, prevádzkové náklady a správanie na ceste.
Keďže dodávky šiestej generácie Renaultu Clio k prvým zákazníkom odštartovali až začiatkom roka 2026, na dlhodobejšie hodnotenie odolnosti, opotrebovania pri vysokých nájazdoch či viacročné štatistiky spoľahlivosti je zatiaľ priskoro. Prvé skúsenosti majiteľov a odborné redakčné testy však naznačujú, že počiatočné nedostatky sa týkajú skôr drobných elektronických vrtochov a kalibrácie softvéru pohonu než zásadných mechanických porúch.
Najvýraznejšia zaznamenaná anomália jazdného prejavu pri hybridnom Renaulte Clio súvisí so softvérom tepelného manažmentu. Z testov i hlásení majiteľov vyplýva, že pri chladnejšom počasí vedie vypnutie automatického režimu klimatizácie k nepretržitému chodu benzínového motora kvôli vykurovaniu kabíny. Spaľovací motor sa tak v mestskej premávke nevypne ani pri dostatočne nabitom trakčnom akumulátore, pokiaľ klimatizácia nezostane striktne v samočinnom režime. Renault túto logiku riadenia teploty upravil prostredníctvom vzdialenej aktualizácie softvéru (OTA) vydanej na jar 2026.
Kusy z ranej produkcie vykazovali aj občasné detské choroby centrálneho infotainmentu. Niektorí majitelia sa stretli s krátkym zapraskaním či šumom v dverných reproduktoroch pri nadväzovaní počiatočného bezdrôtového spojenia so smartfónom alebo s dočasne pomalšími reakciami dotykového displeja bezprostredne po studenom štarte. Vzdialená aktualizácia firmvéru (OTA), ktorú výrobca uvoľnil na jar 2026, však tieto oneskorenia pri párovaní vyriešila a odozvu pri štarte citeľne zrýchlila.
Oficiálne bezpečnostné registre evidujú pre túto generáciu jednu výrobnú zvolávaciu akciu. Vyhlásená bola v marci 2026 pre vozidlá vyrobené na európskych trhoch v období od 18. októbra 2025 do 20. októbra 2025 a týka sa predného zavesenia kolies. V oficiálnych oznámeniach sa uvádza, že v dôsledku chyby pri montáži nemuseli byť dostatočne dotiahnuté matice guľových čapov spodných ramien prednej nápravy. Medzi včasné varovné signály patrí klepanie či cvakanie od predných kolies už pri nízkom nájazde. Pri zanedbaní by spoj mohol zlyhať a spôsobiť stratu geometrie kolesa. Autorizované servisy uchytenie guľových čapov spodných ramien kontrolujú a v prípade potreby montujú nové poistné matice.
Záujemcovia o jazdený kus z ranej produkcie si môžu overiť jeho doloženú históriu aj reálny technický stav prostredníctvom nezávislej previerky CarAudit.
Šiesta generácia Renaultu Clio prichádza so zjednodušenou ponukou pohonných jednotiek zameranou výlučne na úspornosť a elektrifikáciu, z ktorej úplne vypadli naftové aj atmosférické motory. Zákazníci si môžu vybrať medzi preplňovaným benzínovým agregátom, dvojpalivovou verziou na LPG a plne hybridným benzínovým pohonom.
| Motor | Palivo | Výkon | Prevodovka | Roky výroby |
|---|---|---|---|---|
| 1.2 TCe 115 | Benzín | 84 kW (115 k) | 6-stupňová manuálna | 2026 – súčasnosť |
| 1.2 TCe 115 EDC | Benzín | 84 kW (115 k) | 6-stupňová automatická | 2026 – súčasnosť |
| 1.2 Eco-G 120 EDC | Benzín / LPG | 90 kW (120 k) | 6-stupňová automatická | 2026 – súčasnosť |
| 1.8 E-Tech full hybrid 160 | Full hybrid (benzín) | 115 kW (160 k) | Multimódová automatická | 2026 – súčasnosť |
Mesto a krátke trasyDo mestskej premávky s častým zastavovaním a rozbiehaním je najvhodnejšou voľbou hybridný Renault Clio. Vďaka pomoci elektromotora sa v hustých kolónach pohybuje plynulo a v nízkych rýchlostiach vás odbremení od manuálneho radenia.
Zmiešaná prevádzka a nízke prevádzkové nákladyVodičom, ktorí striedajú prímestské dochádzanie s trasami po okresných cestách, výborne poslúži Renault Clio na LPG. Dvojpalivový systém prináša výraznú úsporu nákladov na čerpacích staniciach a vďaka dvom nádržiam aj dlhý celkový dojazd. Štandardne dodávaná automatická prevodovka navyše zjednodušuje každodenné jazdenie.
Jazda po diaľniciNa pravidelné diaľničné presuny predstavuje najvyváženejšiu voľbu benzínový Renault Clio s manuálnou prevodovkou. Pri diaľničnom tempe sa vyznačuje tichým a kultivovaným chodom, pričom pri manuálnej skrini odpadá občasné zaváhanie pri podraďovaní, s ktorým sa možno stretnúť pri dvojspojkovom automate.
Ťahanie prívesuPri ťahaní ľahkých úžitkových prívesov ponúka najlepší záťah od spodných otáčok plný hybrid, vďaka čomu sa aj s dodatočnou záťažou rozbieha úplne hladko. S ľahším nákladom si však primerane poradí aj preplňovaný benzínový motor s manuálnou prevodovkou.
Záznamy o servisných úkonoch a spoľahlivosti jednotlivých komponentov nájdete v časti venovanej skúsenostiam majiteľov.
| Rozmer / parameter | Hatchback (benzín) | Hatchback (full hybrid) |
|---|---|---|
| Dĺžka (mm) | 4 116 | 4 116 |
| Šírka bez zrkadiel (mm) | 1 768 | 1 768 |
| Výška (mm) | 1 451 | 1 451 |
| Rázvor (mm) | 2 591 | 2 591 |
| Objem batožinového priestoru, vzpriamené sedadlá (l) | 391 | 309 |
| Objem batožinového priestoru, sklopené sedadlá (l) | >1 000 | >1 000 |
Dvojpalivové verzie na LPG si nad podlahou kufra zachovávajú štandardný objem, keďže plynová nádrž vypĺňa priestor pre rezervu.
Renault Clio hatchback uprednostňuje priestor vpredu a veľkorysý základný objem kufra pred komfortom cestujúcich v druhom rade. Vpredu sa usadíte pohodlne a sedadlá nastavíte bez komplikácií, no dospelí vzadu sa budú na dlhších cestách potýkať s citeľným nedostatkom miesta na kolená aj nohy. Variabilita interiéru sa drží osvedčenej klasiky: zadná lavica je pevná a nedá sa posúvať, operadlá sú však štandardne delené a sklopné v pomere 60 : 40, čo uľahčuje prevoz dlhších predmetov. Pri každodennom nakladaní oceníte nízku nakladaciu hranu. Ak sa však rozhodnete pre hybridný Renault Clio, musíte počítať s plytším batožinovým priestorom – pod jeho dnom sa totiž ukrýva trakčná batéria.
Na ceste sa Renault Clio prezentuje tuhšie naladeným podvozkom. Testy ukazujú, že kým hladký asfalt zvláda suverénne, rozbitý povrch a priečne dilatačné škáry odhalia citeľnú tvrdosť podvozka. Riadenie je ľahké a strmé, vďaka čomu predná náprava ochotne zatáča a náklony karosérie zostávajú pod kontrolou. Akustika v kabíne je pri cestovnom tempe veľmi príjemná, najmä keď hybridný Renault Clio jazdí čisto na elektrinu. Kultivovaným chodom na voľnobehu však prekvapí aj trojvalcový benzínový Renault Clio, hoci obe dostupné automatické prevodovky pri náhlom pridaní plynu citeľne zaváhajú.
Interiér si vyslúžil chválu za poctivé materiály palubnej dosky aj intuitívny digitálny prístrojový štít. Centrálny infotainment reaguje svižne a hlavné ovládacie prvky sú ľahko poruke. Ergonómia a každodenná praktickosť však prinášajú aj určité ústupky: masívne zadné stĺpiky spolu s vysokou líniou okien zhoršujú výhľad dozadu a skryté vonkajšie kľučky zadných dverí sa neovládajú práve najpohodlnejšie.
Odborné testy sa zhodujú v pochvale za agilné reakcie v zákrutách a uvoľnený prejav pri bežnom tempe, rozchádzajú sa však pri hodnotení istoty podvozka na limite. Kým v každodenných podmienkach recenzie vyzdvihujú predvídateľné správanie, pri núdzových vyhýbacích manévroch sa prejavilo náhle odtrhnutie zadnej nápravy pred neskorým zásahom stabilizačného systému.
Všetky trhové grafy v tejto časti vychádzajú z ponuky inzerátov na Carvago pre celý modelový rad Renault Clio vrátane ďalších generácií zastúpených v dátach, nielen výhradne z recenzovanej generácie. Keďže uvedené čísla zlučujú širšiu trhovú ponuku, tento súbor údajov neurčuje samostatnú cenovú hladinu pre najnovšiu generáciu. Naprieč inzerovanými modelovými ročníkmi sa mediánová ponuková cena v aktuálnej ponuke pohybuje od 11 000 € za vozidlá z roku 2019 po 25 000 € za exempláre z roku 2026.
Ponuka aktívnych inzerátov pre Renault Clio odštartovala v apríli 2026 na čísle 14 988 a hneď v nasledujúcom mesiaci kulminovala na 15 439 vozidlách. Nižšie uvedený graf znázorňuje, ako sa počet inzerovaných áut vyvíjal v priebehu celého šesťmesačného obdobia.
Počet aktívnych inzerátov v čase
| Mesiac | Renault Clio |
|---|---|
| 2026-04 | 14 988 |
| 2026-05 | 15 439 |
| 2026-06 | 15 382 |
| 2026-07 | 15 177 |
| 2026-08 | 14 158 |
| 2026-09 | 13 951 |
Zdroj Carvago
Kupujúci môžu na trhu počítať s bohatým výberom, hoci celková ponuka sa počas leta postupne zužovala a v septembri skončila na 13 951 inzerátoch.
Mediánová ponuková cena dnes inzerovaných vozidiel s rokom výroby 2019 je 11 000 €, zatiaľ čo pri autách vyrobených v roku 2026 dosahuje 25 000 €, pričom s každým ďalším rokom výroby požadované sumy stúpajú.
Medián inzerovanej ceny podľa roku výroby
| Ročník | Renault Clio |
|---|---|
| 2019 | 11 000 |
| 2020 | 12 900 |
| 2021 | 14 000 |
| 2022 | 14 700 |
| 2023 | 16 500 |
| 2024 | 18 400 |
| 2025 | 19 000 |
| 2026 | 25 000 |
Zdroj Carvago
Kupujúci, ktorý sa zameria na modelový ročník 2021, musí počítať s mediánovou ponukovou cenou 14 000 €, zatiaľ čo prechod na rok výroby 2024 si vyžaduje mediánovú ponukovú cenu 18 400 €.
Táto krivka poklesu hodnoty znázorňuje, ako hodnota modelu klesá s pribúdajúcim vekom vozidla – v prvom roku stratí približne 17 % svojej pôvodnej zostatkovej hodnoty a vo veku troch rokov už 31 %. Údaje zachytávajú plynulý pokles v priebehu siedmich rokov.
Zostatková hodnota podľa veku vozidla
| Vek vozidla | Renault Clio |
|---|---|
| Nové | 24 100 |
| 1 rok | 20 100 |
| 2 roky | 18 500 |
| 3 roky | 16 600 |
| 4 roky | 15 100 |
| 5 rokov | 14 300 |
| 6 rokov | 12 900 |
| 7 rokov | 11 600 |
Zdroj Carvago
V horizonte celých siedmich rokov stratí auto približne 52 % svojej pôvodnej hodnoty, pričom si zachová takmer polovicu východiskovej zostatkovej hodnoty. Najstrmší prepad prichádza v prvom roku, potom sa tempo straty hodnoty výrazne zmierni.
Od apríla do septembra 2026 tvorili benzínové modely najväčší podiel v ponuke inzerovaných vozidiel Renault Clio. V máji 2026 ich počet stúpol na 9 542 inzerátov a následne v septembri 2026 klesol na 8 439. Graf nižšie zachytáva, ako sa v tomto období vyvíjala ponuka podľa jednotlivých typov paliva.
Skladba ponuky podľa typu paliva
Benzin
Diesel
Hybrid
CNG
LPG
| Mesiac | Benzin | Diesel | Hybrid | CNG | LPG |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04 | 9 288 | 1 874 | 2 840 | 0 | 962 |
| 2026-05 | 9 542 | 2 026 | 2 894 | 0 | 957 |
| 2026-06 | 9 492 | 1 922 | 2 991 | 0 | 957 |
| 2026-07 | 9 427 | 1 748 | 2 972 | 1 | 1 008 |
| 2026-08 | 8 768 | 1 484 | 2 945 | 1 | 942 |
| 2026-09 | 8 439 | 1 533 | 2 971 | 2 | 981 |
Zdroj Carvago
V septembri 2026 zostával benzín na trhu dominantnou voľbou s 8 439 inzerátmi, za ktorým nasledovalo 2 971 hybridov a 1 533 naftových verzií. Kupujúci tak nájdu najbohatší výber medzi benzínovými a hybridnými alternatívami, zatiaľ čo naftové modely a verzie na LPG ponúkajú podstatne užší výber.
Medzi aprílom a septembrom 2026 začínala priemerná ponuková cena modelu Renault Clio na úrovni 15 600 € a v máji mierne klesla na 15 500 €, ako ukazuje graf nižšie.
Vývoj priemernej ceny v čase
| Mesiac | Renault Clio |
|---|---|
| 2026-04 | 15 600 |
| 2026-05 | 15 500 |
| 2026-06 | 15 600 |
| 2026-07 | 15 700 |
| 2026-08 | 16 000 |
| 2026-09 | 16 000 |
Zdroj Carvago
Počas tohto šesťmesačného obdobia sa priemerná ponuková cena posunula z 15 600 € na 16 000 €, čo pred jej ustálením v auguste a septembri predstavovalo miernu celkovú zmenu o necelé 3 %. Vzhľadom na celkovú cenu vozidla ide o drobný pohyb, skôr než o ukazovateľ trvalého posunu na trhu.
Dvojpalivová verzia na LPG ponúka nízke prevádzkové náklady a vďaka dvom nádržiam aj dlhý dojazd
Agilné správanie v zákrutách s ľahkým riadením a dobre kontrolovanými náklonmi karosérie
Tichá kabína pri cestovných rýchlostiach a intuitívne digitálne ovládanie
Na rozbitom povrchu a priečnych nerovnostiach pôsobí podvozok sucho a tvrdo
Obmedzený priestor na kolená vzadu pre dospelých a menšia hĺbka batožinového priestoru pri hybride
Automatické prevodovky pri prudkom pridaní plynu váhajú
Dlhodobú spoľahlivosť zatiaľ nemožno hodnotiť, keďže dodávky zákazníkom odštartovali až začiatkom roka 2026. Počiatočné detské choroby sa obmedzili na softvérové kalibrácie, ktoré výrobca vyriešil aktualizáciami na diaľku (over-the-air).
Do mestskej premávky sa najviac hodí hybridný Renault Clio, ktorý v hustých kolónach zabezpečuje plynulý elektrický pohon. Na pravidelné diaľničné cesty predstavuje najvyváženejšiu voľbu benzínový Renault Clio s manuálnou prevodovkou, pri ktorom sa vyhnete občasnému zaváhaniu pri podraďovaní, s ktorým sa stretnete pri automatických prevodovkách.
V autorizovanom servise si podľa VIN overte, či bola vykonaná zvolávacia akcia týkajúca sa guľových čapov prednej nápravy. Počas skúšobnej jazdy skontrolujte, či dotykový displej reaguje plynule aj hneď po studenom štarte a či má vozidlo nainštalované všetky dostupné softvérové aktualizácie.
Renault Clio ponúka dostatok miesta na predných sedadlách a slušne objemný kufor, no stiesnený priestor na nohy vzadu z neho robí menej vhodnú voľbu na pravidelnú prepravu dospelých pasažierov. Najlepšie poslúži pri každodennom dochádzaní a v menších domácnostiach.
Zdroje: renaultgroup.com, renault.fr, ec.europa.eu, adac.de, autocar.co.uk
Článok bol pripravený s využitím nástrojov umelej inteligencie. Garantom sekcie je Petr Dušek.

Podrobné porovnanie Peugeot 208 vs Renault Clio. Zistite, ktorý francúzsky hatchback má lepšiu výbavu, spotrebu aj spoľahlivosť. Prečítajte si náš verdikt!
8. 4. 2026

Dacia Sandero (aj Stepway) vs Seat Ibiza: Ktorý jazdený hatchback vybrať? Prečítajte si detailné porovnanie výbavy, prevádzkových nákladov a náš konečný verdikt.
16. 10. 2026

Recenzia Volkswagenu Polo Mk6: reálne skúsenosti majiteľov, časté poruchy, odporúčané motory a ceny jazdeniek – všetko, čo potrebujete vedieť pred kúpou.
18. 10. 2026