
Alpine A110 vs. Mazda MX-5: Kompletne porównanie 2026
Porównanie Alpine A110 vs Mazda MX-5 (Miata). Odkryj realne doświadczenia, porównanie właściwości jezdnych i nasz szczegółowy werdykt przed zakupem samochodu używanego.
16 paź 2026
Artykuły
Recenzje
Test Audi RS 5: pierwsze opinie użytkowników, osiągi hybrydy plug-in, praktyczność sedana i kombi, koszty eksploatacji oraz werdykt ekspertów.
31 października 2026

Audi RS 5 generacji B10 otwiera nowy rozdział w historii Audi Sport w segmencie sportowych modeli klasy średniej premium. Oparta na architekturze Premium Platform Combustion generacja łączy dotychczasowe RS 4 Avant oraz wcześniejsze warianty RS 5 Coupe i Sportback pod jedną wspólną nazwą.
Po światowej premierze, która miała miejsce 20 lutego 2026 roku, w marcu 2026 roku otwarto księgi zamówień, a wiosną 2026 roku w Neckarsulm ruszyła produkcja. Pierwsze dostawy do klientów w Niemczech rozpoczęły się 30 czerwca 2026 roku, by od lipca 2026 roku objąć kolejne rynki europejskie. Jako model z początkowego etapu produkcji, generacja ta nie przeszła jeszcze liftingu. Samochód jest oferowany w dwóch wersjach nadwoziowych: jako pięciodrzwiowy liftback Audi RS 5 Sedan oraz pięciodrzwiowe kombi Audi RS 5 Avant.
Model ten powstał z myślą o kierowcach, którzy oczekują świetnych osiągów w każdych warunkach pogodowych w połączeniu z wysoką funkcjonalnością na co dzień. Za sprawą seryjnego napędu hybrydowego plug-in przekona do siebie przede wszystkim nabywców prywatnych szukających praktycznego auta rodzinnego bez rezygnacji ze sportowej dynamiki, jak również osoby dojeżdżające służbowo, które chcą skorzystać z ulg podatkowych oferowanych dla aut zelektryfikowanych na europejskich rynkach.
Dostawy najnowszej generacji Audi RS 5 do klientów w Niemczech rozpoczęły się 30 czerwca 2026 roku, a na pozostałe rynki europejskie model trafił w lipcu 2026 roku. Ponieważ pierwsze egzemplarze jeżdżą po europejskich drogach zaledwie od około czterech miesięcy, na miarodajną ocenę długoterminowej trwałości jest jeszcze za wcześnie. Dotychczasowe relacje właścicieli ograniczają się do pierwszych wrażeń z jazdy i nie odnotowano jeszcze żadnych objawów zużycia wynikających z wysokich przebiegów.
Według zweryfikowanych standardów raportowania w układzie hybrydowym plug-in ani w elementach podwozia nie ujawniły się żadne powtarzalne statystycznie wady mechaniczne czy elektryczne. Choć niektórzy pierwsi właściciele aut z tej rodziny modeli wspominają o sporadycznych zacięciach oprogramowania lub zawieszeniach ekranów cyfrowego kokpitu, testy wskazują, że są to jedynie przejściowe „choroby wieku dziecięcego” elektroniki, eliminowane poprzez rutynowe aktualizacje diagnostyczne, a nie trwałe awarie sprzętowe.
Do października 2026 roku europejskie instytucje ds. bezpieczeństwa nie zarejestrowały ani jednej oficjalnej akcji przywoławczej dla tej generacji Audi RS 5. Wcześniejsze komunikaty dotyczące spokrewnionych modeli – w tym kontrola modułu poduszki powietrznej pasażera z początku 2025 roku oraz ogłoszona w kwietniu 2026 roku akcja serwisowa drążka skrętnego w napinaczach pasów bezpieczeństwa – dotyczyły wyłącznie aut wyprodukowanych między początkiem a końcem 2025 roku, a więc na długo przed rozpoczęciem seryjnej produkcji tego modelu wiosną 2026 roku.
W przypadku osób rozważających zakup niemal nowego Audi RS 5 Avant lub Audi RS 5 Limousine oględziny przedzakupowe skupiają się przede wszystkim na elementach eksploatacyjnych układu jezdnego oraz osprzęcie wysokonapięciowym, a nie na typowym zmęczeniu materiału wynikającym z wieku. Znaczna masa własna, nierozerwalnie związana z architekturą hybrydową plug-in, stawia podwyższone wymagania oponom i układowi hamulcowemu, dlatego rzetelna inspekcja w ramach usługi CarAudit jest w tym przypadku kluczowa.
W generacji B10 Audi RS 5 ogranicza ofertę napędową do jednego układu hybrydowego typu plug-in, dostępnego zarówno jako liftback, jak i kombi. Podwójnie doładowany benzynowy silnik V6 współpracuje tu z jednostką elektryczną zintegrowaną ze skrzynią biegów, przekazując moc stale na wszystkie cztery koła za pośrednictwem elektromechanicznego układu wektorowania momentu obrotowego na tylnej osi.
| Silnik | Paliwo | Moc | Skrzynia biegów | Lata produkcji |
|---|---|---|---|---|
| RS 5 2.9 TFSI e-hybrid quattro | Benzynowa hybryda plug-in | 470 kW (639 KM) | 8-biegowa automatyczna | 2026–obecnie |
Przy tylko jednej dostępnej konfiguracji technicznej wybór hybrydowego Audi RS 5 zależy przede wszystkim od tego, czy Twój styl jazdy odpowiada specyfice sportowej hybrydy plug-in.
Na krótkich dystansach w mieście napęd może pracować wyłącznie w trybie elektrycznym, co przy regularnym doładowywaniu pozwala na codzienne dojazdy bez uruchamiania silnika spalinowego. Z kolei w mieszanym ruchu silnik elektryczny całkowicie eliminuje początkową turbodziurę i zapewnia natychmiastową reakcję na gaz już od najniższych obrotów, gwarantując płynne przechodzenie z napędu elektrycznego na spalinowy.
W trasie i na autostradzie układ sprawdza się jako rasowy zestaw do szybkiej turystyki. Gdy akumulator trakcyjny osiągnie minimalny próg naładowania, główny ciężar napędzania auta przejmuje silnik benzynowy, umożliwiając nieprzerwaną jazdę na długich dystansach bez postojów przy ładowarkach – choć dodatkowa masa komponentów hybrydowych z natury rzeczy podnosi zużycie paliwa przy wysokich prędkościach przelotowych. Przy holowaniu przyczep wysoki moment obrotowy dostępny od samego dołu oraz stały napęd na obie osie zapewniają pewny i stabilny uciąg, dzięki czemu zarówno Audi RS 5 Sedan, jak i Audi RS 5 Avant oferują znacznie większą wszechstronność niż klasyczne, czysto spalinowe auta sportowe.
| Wymiary / pojemność | Sedan (liftback) | Avant (kombi) |
|---|---|---|
| Długość (mm) | 4 896 | 4 896 |
| Szerokość (mm) | 1 952 | 1 952 |
| Wysokość (mm) | 1 428–1 454 | 1 446–1 472 |
| Rozstaw osi (mm) | 2 906 | 2 906 |
| Pojemność bagażnika, standardowa / po złożeniu (l) | 331 / 1 170 | 361 / 1 302 |
Uwaga: Pojemność bagażnika została ograniczona przez wysokonapięciowy akumulator trakcyjny umieszczony pod podłogą przestrzeni ładunkowej.
Oba warianty nadwoziowe Audi RS 5 oferują pięć miejsc, a powiększony rozstaw osi zapewnia dorosłym pasażerom na skrajnych tylnych siedzeniach przyzwoitą przestrzeń na kolana. Miejsca nad głową nie zabraknie dorosłym w Audi RS 5 liftback, choć wyższe osoby odczują wyraźnie większą swobodę pod bardziej wyprostowaną linią dachu Audi RS 5 Avant. Środkowe miejsce z tyłu pozostaje wąskie i ze względu na wysoki tunel wału napędowego oraz twardsze wyprofilowanie skrajnych siedzisk najlepiej sprawdza się podczas sporadycznych, krótkich podróży. W codziennym użytkowaniu na plus wyróżnia się szeroko unoszona pokrywa bagażnika w obu wersjach nadwoziowych, co wyraźnie ułatwia załadunek nieporęcznych bagaży. Podzespoły układu hybrydowego pod podłogą bagażnika wykluczają jednak obecność schowka podpodłogowego i odczuwalnie zmniejszają głębokość załadunku w pionie. Dzielone oparcia tylnej kanapy składają się niemal na płasko, tworząc przedłużoną powierzchnię bagażową, a składany centralny podłokietnik umożliwia przewóz dłuższych przedmiotów bez konieczności rezygnowania z miejsc dla dwojga pasażerów po bokach.
W testach dziennikarskich Audi RS 5 zbiera pochwały za wysoki komfort codziennej jazdy oraz wyjątkowo harmonijną pracę układu napędowego. Po ustawieniu adaptacyjnych amortyzatorów w tryb komfortowy zarówno Audi RS 5 Limousine, jak i Audi RS 5 Avant wybierają nierówności asfaltu ze znacznie większą gracją niż twardsi rywale, dbając przy tym o niski poziom hałasu w kabinie i bezszelestne poruszanie się w trybie elektrycznym. Na płynnie wijących się drogach zawieszenie z powodzeniem maskuje znaczną masę własną auta. Sztywna charakterystyka sprężyn w połączeniu z dużymi felgami aluminiowymi daje się jednak we znaki na ostrych, zniszczonych nawierzchniach, a sam dźwięk układu wydechowego pozostaje stosunkowo stonowany.
Pod względem prowadzenia samochód wyróżnia się bezpośrednią, precyzyjną reakcją na skręt oraz potężną przyczepnością mechaniczną napędu na cztery koła przy wyjściu z łuku. Mimo to testujący powszechnie zwracają uwagę, że układ kierowniczy pracuje zbyt lekko i skutecznie tłumi informacje zwrotne z nawierzchni, izolując kierowcę od przednich kół. Próby na torze wyścigowym ujawniły ponadto obciążenia termiczne, które podczas serii szybkich okrążeń zmuszały skrzynię biegów do ograniczania osiągów.
Standardowe fotele sportowe zapewniają bardzo dobre podparcie boczne, ale ergonomia i dobór materiałów we wnętrzu spotkały się z krytyką. Recenzenci są zgodni, że kabina straciła część swojego unikalnego charakteru znanego ze starszych generacji, a niektórym tworzywom sztucznym oraz elementom wykończeniowym brakuje prestiżu w dotyku. Uciążliwy okazuje się także interfejs pokładowy – przeładowane menu i sterowanie oparte niemal wyłącznie na ekranach zbytnio odciągają uwagę w trakcie jazdy. W ogólnym rozrachunku testy potwierdzają, że Audi RS 5 świetnie odnajduje się w roli zrelaksowanego, bardzo szybkiego gran turismo na dalekie trasy, jednak entuzjastom bezkompromisowej jazdy torowej nie dostarczy tak pożądanych, surowych emocji.
Wykresy rynkowe w tej sekcji bazują na ogłoszeniach w serwisie Carvago dla całej rodziny modeli Audi RS 5, uwzględniając również wcześniejsze generacje ujęte w danych, zamiast ograniczać się wyłącznie do najnowszej odsłony. Ponieważ oferty są kategoryzowane według roku produkcji, wartości te nie wyznaczają odrębnego poziomu cen wyłącznie dla opisywanej generacji. Na obecnym rynku mediana cen ofertowych wynosi od 240 500 zł za egzemplarze z rocznika 2019 do 369 500 zł za modele z rocznika 2024. W przypadku aut z rocznika 2026 mediana cen ofertowych sięga 570 500 zł.
Liczba ogłoszeń z Audi RS 5 wzrosła z 539 w kwietniu 2026 roku do szczytowego poziomu 1138 we wrześniu 2026 roku, co widać w poniższym zestawieniu miesięcznym.
Liczba aktywnych ogłoszeń w czasie
| Miesiąc | Audi RS 5 |
|---|---|
| 2026-04 | 539 |
| 2026-05 | 602 |
| 2026-06 | 863 |
| 2026-07 | 1 119 |
| 2026-08 | 1 008 |
| 2026-09 | 1 138 |
Źródło Carvago
W ciągu tych sześciu miesięcy kupujący zyskali znacznie większy wybór – pod koniec tego okresu liczba dostępnych aut wahała się od 1008 do 1138 egzemplarzy, dając szerokie możliwości znalezienia odpowiedniej wersji.
Wśród aktualnych ogłoszeń samochodów używanych mediana cen ofertowych dla egzemplarzy wyprodukowanych w 2019 roku wynosi 240 500 zł, z kolei dla aut z rocznika 2026 sięga 570 500 zł.
Mediana ceny ofertowej według roku produkcji
| Rocznik | Audi RS 5 |
|---|---|
| 2019 | 240 500 |
| 2020 | 263 000 |
| 2021 | 276 000 |
| 2022 | 289 500 |
| 2023 | 342 000 |
| 2024 | 369 500 |
| 2025 | 417 000 |
| 2026 | 570 500 |
Źródło Carvago
Osoby rozważające zakup modeli z rocznika 2020 muszą liczyć się z medianą cen ofertowych na poziomie 263 000 zł, podczas gdy w przypadku egzemplarzy z 2023 roku budżet rośnie do 342 000 zł, a auta z 2026 roku wymagają 570 500 zł.
Krzywa utraty wartości obrazuje spadek wartości rezydualnej tego modelu wraz z wiekiem pojazdu – w pierwszym roku ubytek wynosi 26%, a po trzech latach łączny spadek sięga 45%.
Wartość rezydualna według wieku pojazdu
| Wiek pojazdu | Audi RS 5 |
|---|---|
| Nowy | 563 000 |
| 1 rok | 418 000 |
| 2 lata | 346 500 |
| 3 lata | 307 500 |
| 4 lata | 286 500 |
| 5 lat | 273 000 |
| 6 lat | 245 500 |
| 7 lat | 215 500 |
Źródło Carvago
W przedstawionym siedmioletnim okresie model traci około 62% początkowej wartości rezydualnej. Najgwałtowniejszy spadek przypada na pierwsze dwa lata, po czym roczne tempo utraty wartości wyraźnie wyhamowuje.
Od kwietnia do września 2026 roku publikowane ogłoszenia obejmowały wyłącznie wersje benzynowe oraz hybrydowe – w kwietniu do wyboru było 459 aut benzynowych i 79 hybryd. Poniższy wykres przedstawia, jak w ciągu tych sześciu miesięcy zmieniała się liczba ofert z poszczególnymi rodzajami napędu.
Struktura oferty wg rodzaju paliwa
Benzyna
Hybryda
| Miesiąc | Benzyna | Hybryda |
|---|---|---|
| 2026-04 | 459 | 79 |
| 2026-05 | 467 | 135 |
| 2026-06 | 452 | 411 |
| 2026-07 | 480 | 638 |
| 2026-08 | 431 | 576 |
| 2026-09 | 493 | 644 |
Źródło Carvago
Do września 2026 roku dostępna oferta liczyła 644 ogłoszenia aut hybrydowych i 493 benzynowych, podczas gdy liczba diesli oraz modeli elektrycznych przez cały czas wynosiła zero. Każdy, kto rozważa zakup samochodu z tej rodziny modelowej, w praktyce ma więc wybór ograniczony wyłącznie do wariantów benzynowych i hybrydowych.
Poniższy wykres przedstawia średnie ceny ofertowe Audi RS 5 od kwietnia do września 2026 roku: w pierwszym miesiącu wynosiły one 312 000 zł, a w czerwcu osiągnęły 412 500 zł.
Rozwój średniej ceny w czasie
| Miesiąc | Audi RS 5 |
|---|---|
| 2026-04 | 312 000 |
| 2026-05 | 331 000 |
| 2026-06 | 412 500 |
| 2026-07 | 443 500 |
| 2026-08 | 452 000 |
| 2026-09 | 450 500 |
Źródło Carvago
W całym sześciomiesięcznym okresie średnia cena ofertowa wzrosła z 312 000 zł do 450 500 zł, osiągając maksimum na poziomie 452 000 zł w sierpniu 2026 roku, po czym w ostatnim miesiącu nastąpił niewielki spadek.
Wysoki komfort jazdy na co dzień, świetne wyciszenie kabiny i cicha jazda w trybie elektrycznym
Błyskawiczna reakcja na gaz przy niskich prędkościach i pewna trakcja w każdych warunkach pogodowych
Praktyczna, szeroko otwierana klapa bagażnika i dużo miejsca na kolana na skrajnych miejscach z tyłu
Zabudowa akumulatora trakcyjnego ogranicza pojemność bagażnika i eliminuje schowek pod podłogą
Układ kierowniczy mocno filtruje informacje z drogi, a duża masa własna przyspiesza zużycie opon
Obsługa zdominowana przez ekrany i przeładowane menu systemu multimedialnego rozpraszają podczas jazdy
Ponieważ dostawy Audi RS 5 na rynek europejski ruszyły w czerwcu 2026 roku, na miarodajne oceny długoterminowej trwałości jest jeszcze za wcześnie. W egzemplarzach z początku produkcji nie stwierdzono powtarzających się usterek mechanicznych ani nie ogłaszano akcji przywoławczych, choć niektórzy właściciele zgłaszali drobne zawieszenia cyfrowych zegarów, które rozwiązano za pomocą aktualizacji oprogramowania.
Zdecydowanie większą funkcjonalnością na co dzień wyróżnia się Audi RS 5 Avant. Dzięki bardziej pionowo poprowadzonej linii dachu zapewnia zauważalnie więcej przestrzeni nad głowami pasażerów z tyłu oraz większy bagażnik. Liftback ma bardziej smukłą sylwetkę i bez trudu pomieści dorosłych pasażerów, jednak w obu wersjach nadwoziowych obecność akumulatora trakcyjnego ogranicza głębokość bagażnika pod podłogą.
Dokładnie skontroluj stan tarcz hamulcowych i barków opon – spora masa hybrydowego podwozia plug-in przyspiesza zużycie materiałów eksploatacyjnych podczas dynamicznej jazdy. Ponadto upewnij się, że ładowanie wysokonapięciowe przebiega bez zakłóceń, a wszystkie fabryczne aktualizacje oprogramowania zostały udokumentowane.
Choć napęd na cztery koła zapewnia potężną trakcję, samochód zaprojektowano raczej jako szybkie, wyrafinowane auto do połykania długich tras niż bezkompromisową broń torową. Układ kierowniczy mocno filtruje informacje zwrotne z kół, a seria szybkich okrążeń naraża skrzynię biegów na obciążenia termiczne, które z czasem wymuszają ograniczenie mocy.
Źródła: audi.com, adac.de, kba.de, autocar.co.uk, topgear.com
Artykuł został przygotowany przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. Gwarantem sekcji jest Petr Dušek.

Porównanie Alpine A110 vs Mazda MX-5 (Miata). Odkryj realne doświadczenia, porównanie właściwości jezdnych i nasz szczegółowy werdykt przed zakupem samochodu używanego.
16 paź 2026

Szczegółowe porównanie Lamborghini Huracán i Maserati MC20. Porównaliśmy rzeczywiste osiągi, właściwości jezdne i niezawodność. Przeczytaj nasz werdykt przed zakupem!
16 paź 2026

Cupra Leon vs Hyundai i30 N: Który hot hatch jest lepszy? Szczegółowe porównanie osiągów, wyposażenia i niezawodności aut używanych. Poznaj nasz werdykt i dokonaj właściwego wyboru!
18 kwi 2026