Články

Recenze

Recenze Kia Stonic: Co skutečně říkají majitelé a experti?

Recenze Kia Stonic: reálné zkušenosti majitelů, časté závady, praktický vnitřní prostor, provozní náklady a ceny ojetin – vše, co potřebujete vědět.

2. listopadu 2026

Kia Stonic

Úvod

Kia Stonic je malý crossover navržený pro řidiče, kteří ocení vyšší pozici za volantem a ochranné prvky karoserie v obratném balení do městského provozu. Vůz se nabízí výhradně s pětidveřovou karoserií a pohonem předních kol, přičemž crossover Kia Stonic oslovuje především lidi dojíždějící do měst, řidiče přecházející z větších aut i menší rodiny, které hledají snadno zvládnutelné vnější rozměry, aniž by se musely spokojit s běžným malým hatchbackem.

Tato recenze se zaměřuje na model první generace, jehož výroba byla zahájena v červenci 2017 a k evropským zákazníkům první kusy zamířily v říjnu téhož roku. Vůz se během své produkce dočkal dvou továrních modernizací. První dorazila v srpnu 2020, kdy přinesla mild-hybridní pohon, modernizovaný infotainment a osvěžené detaily exteriéru, přičemž dodávky zákazníkům odstartovaly v říjnu 2020.

Druhá modernizace byla ohlášena v říjnu 2025 a do evropských autosalonů se dostala v prosinci 2025. Tato úprava přinesla přepracovanou příď i záď spolu s palubní deskou se dvěma displeji. Výroba pokračuje i v roce 2026 a vůz tak na evropském trhu malých crossoverů představuje dobře zavedenou stálici.

Zkušenosti majitelů: časté závady a svolávací akce

První generace Kie Stonic si od svého uvedení na trh v roce 2017 vybudovala pověst vcelku spolehlivého vozu, ojeté kusy se však potýkají s několika dobře zdokumentovanými slabinami. V oficiálních databázích i na fórech majitelů se stížnosti soustředí především na chování převodovky v městském provozu, projev raných benzinových verzí při studených startech a dvě oficiální svolávací akce. Do listopadu 2026 nebyly pro tento model v letech 2025 ani 2026 vyhlášeny žádné nové evropské bezpečnostní svolávací akce.

Oficiální svolávací akce

Evropských verzí se dotkly dvě oficiální svolávací akce výrobce:

  • Zanesení sítka tandemového čerpadla u vznětových motorů: Tato svolávací akce, vyhlášená v září a říjnu 2023, se týká modelů Kia Stonic s naftovým motorem vyrobených mezi 26. říjnem 2018 a 5. říjnem 2020 v rámci celosvětové akce zahrnující 105 888 vozidel. Sítko uvnitř tandemového čerpadla se může ucpat, což vede k nedostatečnému mazání a možnému selhání podtlakového čerpadla (vývěvy). Pokud vývěva selže, posilovač brzd ztratí podtlakovou asistenci, což způsobí ztvrdnutí brzdového pedálu a může vést k prodloužení brzdné dráhy. Autorizované servisy sítko odstraňují, kontrolují podtlakové čerpadlo i hnací řemen na případné poškození a při zjištění opotřebení je vymění.
  • Zkrat ventilu recirkulace výfukových plynů (EGR): Tato celoevropská i globální svolávací akce byla vyhlášena v září a říjnu 2024 a vztahuje se na vozy s benzinovým motorem 1.2 vyrobené mezi 11. lednem 2024 a 14. únorem 2024. Celosvětově pokrývá 7 771 vozů napříč sdílenými modelovými řadami. Cizí tělesa uvnitř EGR ventilu mohou vyvolat vnitřní zkrat, což způsobí zhasnutí motoru ještě dříve, než se na přístrojové desce rozsvítí jakákoli varovná kontrolka. Autorizované servisy sestavu EGR ventilu bezplatně zkontrolují a vymění.

Běžné závady a technické problémy

Při jízdě v městském provozu s častým popojížděním si majitelé Kie Stonic s automatickou převodovkou vybavené sedmistupňovou dvouspojkovou skříní se suchými spojkami stěžují na znatelné váhání, trhavé řazení a vibrace při rozjezdu na první nebo druhý rychlostní stupeň. Testy uvádějí, že počáteční prodlevy se podařilo zmírnit aktualizací softwaru řídicí jednotky převodovky a rekalibrací spojek. Vozy provozované převážně ve městě však při vyšším nájezdu často trpí zapečením a opotřebením spojkového obložení, což si vyžádá kompletní výměnu sady dvouspojky i vypínacích ložisek.

U benzinových modelů před faceliftem vyrobených v letech 2017 až 2019 s atmosférickým motorem 1.4 a manuální převodovkou majitelé často popisují pocukávání a náhlé propady výkonu při rozjezdech se studeným motorem i při řazení v nízkých rychlostech. V autorizovaných servisech se toto váhání řešilo především nahráním aktualizovaného softwaru řídicí jednotky motoru, u některých přetrvávajících stížností však bylo nutné vyčistit také škrticí klapku.

U verzí s motorem 1.0 T-GDi vybavených filtrem pevných částic pro benzinové motory (GPF) mohou krátké městské jízdy bez souvislejší zátěže vyvolat rozsvícení kontrolky filtru, protože teplota výfukových plynů zůstává příliš nízká na to, aby došlo k pasivnímu vypálení sazí. Pročištění usazených sazí obvykle zajistí svižnější jízda ve vyšších otáčkách po otevřené silnici, v zanedbaných případech je však nutná nucená servisní regenerace přes diagnostiku.

Dlouhodobé testy Kie Stonic s manuální převodovkou poukázaly na zadrhávající řazení mezi prvním a druhým stupněm i na předčasné opotřebení spojky u tříválcových přeplňovaných benzinových motorů. Mechanické rozborky odhalily také postupné prosakování chladicí kapaliny kolem těsnění vodního čerpadla. Vzhledem k tomu, že vyrovnávací nádržka postrádá elektronický snímač hladiny, musejí majitelé hladinu kapaliny kontrolovat vizuálně, aby předešli přehřátí motoru. Majitelé vozů z dřívějších modelových roků navíc občas hlásí zamrzání systému a nereagující dotykovou obrazovku centrálního infotainmentu.

🔍 Co zkontrolovat před koupí

  • U autorizovaného prodejce podle VIN ověřte, zda byla provedena svolávací akce na tandemové čerpadlo u vznětových motorů a na EGR ventil u benzinových verzí ze začátku roku 2024.
  • Vyzkoušejte dvouspojkovou automatickou převodovku při delším popojíždění nízkou rychlostí v koloně a sledujte, zda spojka nevibruje a řazení není trhavé.
  • U manuálních převodovek zkontrolujte hladké řazení mezi prvním a druhým rychlostním stupněm bez zadrhávání, odporu nebo prokluzování spojky.
  • Prohlédněte motorový prostor, zda kolem těsnění vodního čerpadla nejsou stopy prosakování, a ověřte správnou hladinu ve vyrovnávací nádržce chladicí kapaliny.
  • Prověřte okamžitou odezvu dotykového displeje infotainmentu a zkontrolujte, zda na přístrojovém štítu nesvítí varovná kontrolka filtru pevných částic.

Motory: který vybrat

Během své výrobní éry nabízela Kia Stonic pestrou paletu motorů – od atmosférických benzinových jednotek přes přeplňované tříválce s volitelnou mild-hybridní výpomocí až po turbodiesely. Všechny verze mají poháněná výhradně přední kola.

MotorPalivoVýkonPřevodovkaModelové roky
1.2 MPIBenzin62 kW (84 k)5stupňová manuální2017–2020
1.2 DPiBenzin62 kW (84 k)5stupňová manuální2020–2024
1.2 DPiBenzin58 kW (79 k)5stupňová manuální2024–2025
1.4 MPIBenzin73 kW (100 k)6stupňová manuální, 6stupňová automatická2017–2020
1.0 T-GDiBenzin74 kW (100 k)5stupňová manuální2018–2020
1.0 T-GDiBenzin74 kW (100 k)6stupňová manuální, 7stupňová automatická2020–2025
1.0 T-GDiBenzin74 kW (100 k)6stupňová manuální, 7stupňová automatická2025–současnost
1.0 T-GDiBenzin88 kW (120 k)6stupňová manuální, 7stupňová automatická2017–2020
1.0 T-GDi 48VBenzin MHEV88 kW (120 k)6stupňová manuální, 7stupňová automatická2020–2024
1.0 T-GDi 48VBenzin MHEV74 kW (100 k)6stupňová manuální, 7stupňová automatická2024–2025
1.0 T-GDi 48VBenzin MHEV85 kW (115 k)6stupňová manuální, 7stupňová automatická2025–současnost
1.6 CRDiNafta81 kW (110 k)6stupňová manuální2017–2018
1.6 CRDiNafta85 kW (115 k)6stupňová manuální2018–2020
1.6 CRDiNafta100 kW (136 k)6stupňová manuální2018–2020

Jaký motor vybrat

Při krátkých jízdách po městě dává jako ojetina největší smysl atmosférická benzinová Kia Stonic s motory 1.2 MPI, 1.2 DPi nebo 1.4 MPI. Tyto agregáty s nepřímým vstřikováním se obejdou bez turbodmychadla i filtru pevných částic, takže jim nevadí zanášení sazemi při krátkých trasách. Ve středním pásmu otáček jim však chybí točivý moment, což mimo město vyžaduje časté řazení a vytáčení motoru, abyste udrželi tempo s provozem.

Pokud hledáte vyvážený vůz na každodenní dojíždění ve smíšeném provozu, lépe vám poslouží slabší verze tříválce 1.0 T-GDi. Nabízí příjemný zátah už od nízkých otáček, aniž by bylo nutné motor zbytečně vytáčet. Zatímco automatická Kia Stonic s dvouspojkovou převodovkou zpříjemňuje každodenní dojíždění, řidiči trávící spoustu času popojížděním v městských kolonách mohou dát přednost Kii Stonic s manuální převodovkou.

Při častých dálničních přesunech a delších meziměstských cestách nabídne potřebnou dynamickou rezervu pro předjíždění i při větším zatížení silnější provedení motoru 1.0 T-GDi a jeho 48V mild-hybridní verze. Na trhu ojetin je dieselová Kia Stonic s motorem 1.6 CRDi vhodnou volbou pro řidiče s vysokým ročním nájezdem, kteří ocení nízkou spotřebu na dlouhých trasách. Je však třeba počítat s jadrnějším zvukovým projevem za studena a také s tím, že těžší naftový motor mírně otupuje ochotu přídě zatáčet.

Zájemci, kteří plánují tahat přívěs, by měli vědět, že starší ročníky měly homologovanou vyšší maximální hmotnost brzděného přívěsu než pozdější verze po faceliftu.

Prostor a praktičnost

RozměrPřed faceliftem a 1. facelift (2017–2025)2. facelift (od konce roku 2025)
Délka4 140 mm4 165 mm
Šířka1 760 mm1 760 mm
Výška1 485–1 520 mm1 505–1 520 mm
Rozvor2 580 mm2 580 mm
Objem zavazadlového prostoru (sedadla vzpřímená / sklopená)352 / 1 155 l352 / 1 155 l

U verzí vybavených volitelným dojezdovým rezervním kolem je objem zavazadlového prostoru menší.

Cestující na předních sedadlech těží v Kie Stonic z velkorysého rozsahu jejich seřízení, takže si pohodlnou pozici za volantem snadno najdou i vysocí řidiči. Ve druhé řadě je však místa citelně méně: prostor pro kolena i hlavu omezuje pohodlí vyšších dospělých sedících za vzrostlým řidičem, zadní lavice je proto vhodná spíše pro děti nebo na kratší jízdy po městě. Zadní sedadla jsou uchycena napevno a nelze je podélně posouvat, standardně dělená a sklopná opěradla však umožňují naložit i delší předměty zasahující do interiéru.

V zavazadlovém prostoru vytváří výškově stavitelná podlaha po sklopení zadních sedadel rovnou plochu, takže nevzniká nepříjemný schod přes jejich panty. U mild-hybridních variant zabírá prostor pod podlahou baterie, zatímco standardní benzinové verze si tuto skrytou spodní schránku uchovávají pro drobnosti nebo nabíjecí kabely.

Co říkají testy

Na silnici dává Kia Stonic přednost kontrole pohybů karoserie před plavným komfortem odpružení. Testující se shodují, že jízda v nízkých rychlostech je tuhá a neklidná, přičemž příčné spáry, výtluky i rozbitý městský asfalt přenášejí do kabiny ostré rázy. Na hladším povrchu se podvozek do jisté míry uklidní a v zatáčkách zdatně potlačuje náklony karoserie, zadní náprava má však s pohlcováním náhlých nerovností potíže. Ve městě řízení reaguje pohotově a přesně, což usnadňuje manévrování, i když některé testy upozorňují na mírně tupou odezvu kolem středové polohy a na omezenou přilnavost v zatáčkách na ekologických pneumatikách. Širokou kritiku sklízí odhlučnění kabiny: na hrubém povrchu je výrazný valivý hluk pneumatik a benzinový tříválec v zátahu znatelně duní.

Interiér sází spíše na odolnost než na příjemné materiály na dotek. Zpracování je sice robustní a ani při vyšších nájezdech se z něj neozývá vrzání, prakticky každý povrch však pokrývají tvrdé, na poškrábání náchylné plasty. Od konce roku 2025 přinesla tovární modernizace přepracovanou palubní desku se dvěma digitálními displeji, avšak víceúčelová dotyková lišta přepínající mezi ovládáním klimatizace a multimédií za jízdy odvádí pozornost.

Odborní recenzenti se v hodnocení nedostatků Stonicu do značné míry shodují: kvůli hluku od silnice, tvrdšímu tlumení ve městě a laciným materiálům v interiéru působí vůz na delších trasách až příliš užitkově. Názory se rozcházejí především u jeho jízdní přitažlivosti – zatímco někteří testující chválí jisté chování v zatáčkách jako řidičsky zajímavé, jiní dospívají k závěru, že podvozek je spíše bezpečně předvídatelný než skutečně zábavný.

Ceny a nabídka na trhu

Všechny grafy v této části vycházejí z inzertní nabídky celé modelové řady Kia Stonic na Carvago, a to včetně dalších generací zastoupených v datech, takže neodrážejí cenovou hladinu vyhrazenou pouze pro recenzovanou generaci. Medián nabídkových cen začíná na 342 000 Kč u ročníků 2019 a v dalších letech postupně stoupá na 440 000 Kč u vozů z roku 2023. Novější nabídky dosahují ještě vyšších hodnot – u exemplářů z roku 2024 činí medián nabídkových cen 496 000 Kč a u vozidel z roku 2026 šplhá až na 570 000 Kč.

Mezi květnem a říjnem 2026 se počet inzerovaných vozů Kia Stonic pohyboval od červencového maxima 6 747 inzerátů po říjnové minimum 5 607 inzerátů. Následující graf znázorňuje meziměsíční vývoj počtu aktivních nabídek v tomto období.

Kia Stonic - dostupnost v čase

Počet aktivních inzerátů v čase

MěsícKia Stonic
2026-056 136
2026-066 556
2026-076 747
2026-086 074
2026-096 139
2026-105 607

Zdroj: Carvago

Zájemci mohou na trhu obecně počítat s širokým výběrem, ačkoli nabídka dostupných vozů během těchto šesti měsíců spíše kolísala, než aby si držela stabilní úroveň.

V aktuální nabídce ojetin tohoto modelu činí medián inzerovaných cen u vozů vyrobených v roce 2019 342 000 Kč, zatímco u exemplářů z roku 2026 dosahuje 570 000 Kč. Níže uvedený graf ukazuje srovnání těchto mediánových cen napříč nedávnými modelovými roky.

Kia Stonic - medián ceny podle ročníku

Medián inzerované ceny podle roku výroby

Ročník (rok výroby)Kia Stonic
2019342 000
2020369 000
2021379 000
2022386 000
2023440 000
2024496 000
2025518 000
2026570 000

Zdroj: Carvago

Zájemci, kteří se zaměří na modelové roky 2019 až 2021, se setkají s mediánovými cenami od 342 000 Kč do 379 000 Kč. Novější vozy vyrobené v letech 2025 a 2026 pak vycházejí na mediánových 518 000 Kč, respektive 570 000 Kč.

Tato křivka poklesu hodnoty znázorňuje, jak Kia Stonic s přibývajícím věkem ztrácí na ceně. Během prvního roku model přijde o 11 % své hodnoty, po třech letech už o 29 %.

Kia Stonic - ztráta hodnoty podle stáří

Zůstatková hodnota podle stáří vozu

Stáří vozuKia Stonic
Nový579 000
1 rok513 000
2 roky467 000
3 roky413 000
4 roky394 000
5 let359 000
6 let323 000
7 let310 000

Zdroj: Carvago

Během zobrazeného sedmiletého období ztratí celkem 46 % své zůstatkové hodnoty. Nejvýraznější propad nastává v prvních třech letech provozu, od čtvrtého roku se pak tempo poklesu zvolňuje.

V průběhu šesti měsíců od května do října 2026 tvořily benzinové vozy drtivou většinu inzerované nabídky. Svého vrcholu dosáhly v červenci 2026 s 6 225 inzeráty, načež v říjnu 2026 klesly na 5 147. Níže uvedený graf ukazuje, jak se aktivní inzeráty v tomto období dělily podle jednotlivých typů paliva.

Kia Stonic - vývoj nabídky podle paliva

Skladba nabídky podle typu paliva

  • Benzin

  • Diesel

  • Hybrid

  • CNG

  • LPG

MěsícBenzinDieselHybridCNGLPG
2026-055 71624758297
2026-066 088270731109
2026-076 225288821137
2026-085 541310870126
2026-095 606302821136
2026-105 14728267196

Zdroj: Carvago

Benzin v dostupné nabídce jednoznačně dominuje, zatímco alternativní paliva za ním v říjnu 2026 výrazně zaostávala – diesel zaznamenal 282 inzerátů, LPG 96 a hybridy 67. Najít benzinový model tak bude velmi snadné, zatímco v případě naftového či hybridního pohonu je nutné vybírat z podstatně menší nabídky vozů.

Mezi květnem a říjnem 2026 začínala průměrná inzerovaná cena vozu Kia Stonic na 442 000 Kč a následně měla mírně sestupnou tendenci, jak ukazuje graf níže.

Kia Stonic - vývoj ceny v čase

Vývoj průměrné ceny v čase

MěsícKia Stonic
2026-05442 000
2026-06440 000
2026-07433 000
2026-08433 000
2026-09430 000
2026-10430 000

Zdroj: Carvago

V průběhu těchto šesti měsíců se průměr posunul ze 442 000 Kč na 430 000 Kč, přičemž se v určitých fázích držel beze změny – například v červenci i srpnu zůstával na hodnotě 433 000 Kč. Celkový pohyb o méně než 3 % představuje jen drobný výkyv, což dokládá, že inzerované ceny zůstaly po celé sledované období převážně stabilní.

Klady a zápory

Kia Stonic

Klady

Pohotové řízení a jistá kontrola pohybů karoserie v zatáčkách

Solidní zpracování interiéru bez vrzání i při vyšším nájezdu

Praktická rovná ložná plocha po sklopení zadních sedadel

Zápory

Tuhý a uskákaný podvozek v nízkých rychlostech na nerovném městském povrchu

Znatelný hluk od pneumatik a hlučnější projev motoru při akceleraci

Omezený prostor před koleny i nad hlavou na zadních sedadlech pro vyšší postavy

Nejčastější otázky

Kia Stonic si celkově drží pověst poměrně spolehlivého vozu. U dvouspojkových automatických převodovek se však při trvalém městském provozu nezřídka objevuje škubání spojek a jejich předčasné opotřebení. Kupující by si také měli podle VIN prověřit, zda byly na autě provedeny všechny bezpečnostní svolávací akce výrobce.

Slabší verze motoru 1.0 T-GDi nabízí nejlepší kompromis mezi živým zátahem od nízkých otáček a spotřebou při běžném kombinovaném dojíždění. Atmosférické benzinové motory naopak zůstávají konstrukčně jednodušší volbou na výhradně krátké městské trasy, zatímco diesel se nejlépe uplatní při vysokých dálničních nájezdech.

Během prověrky ojetého vozu v rámci služby CarAudit vyzkoušejte dvouspojkovou automatickou převodovku, zda při pomalé jízdě necuká, a v motorovém prostoru zkontrolujte případné prosakování chladicí kapaliny kolem těsnění vodní pumpy. Zájemci by si měli také u autorizovaného servisu podle VIN ověřit, zda byly dokončeny všechny bezpečnostní svolávací akce.

Pro menší domácnosti nebo jako městské přibližovadlo vyhoví, avšak omezený prostor pro nohy a hlavu na zadních místech znamená, že pro vyšší dospělé sedící za vzrostlým řidičem není zadní lavice zrovna pohodlná. Zadní sedadla jsou navíc pevná a nelze je posouvat, takže vůz poslouží podstatně lépe na každodenní dojíždění nebo jako druhé auto do rodiny než coby hlavní rodinný přepravník.

Zdroje: kia.com, adac.de, kba.de, autobild.de, autocar.co.uk

Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Podobné články

Recenze

Recenze Opel Mokka: Co skutečně říkají majitelé a experti?

Recenze Opelu Mokka: reálné zkušenosti majitelů, provozní náklady benzinových i elektrických verzí, časté závady a ceny ojetin – vše, co potřebujete vědět před koupí.

1. 11. 2026

Srovnání aut

Citroën C5 Aircross vs. Hyundai Tucson: Kompletní srovnání 2026

Detailní srovnání: Citroën C5 Aircross vs. Hyundai Tucson. Zjistěte reálné rozdíly v komfortu, výbavě a spolehlivosti. Poradíme, jaké rodinné SUV vybrat.

20. 5. 2026

Srovnání aut

Kia Sportage vs. Toyota RAV4: Kompletní srovnání 2026

Srovnání SUV Kia Sportage a Toyota RAV4. Zjistěte, jak si vedou v reálném testu spotřeby, spolehlivosti a výbavy. Vyberte si to nejlepší ojeté auto!

28. 4. 2026

Možnými způsoby platby na našich webových stránkách jsou platba kartou on-line a platba bankovním převodem.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo