
Renault Clio vs. Škoda Fabia: Kompletní srovnání 2026
Velké srovnání: Renault Clio vs. Škoda Fabia. Detailní pohled na spolehlivost, motory a reálné jízdní vlastnosti. Přečtěte si náš verdikt před koupí!
16. 10. 2026
Články
Recenze
Recenze Hyundai i10: reálné zkušenosti majitelů, spolehlivost, provozní náklady, ceny a náš verdikt. Vše, co potřebujete vědět před nákupem.
2. listopadu 2026

Hyundai i10 se řadí do evropského segmentu minivozů a nabízí praktické rozměry do městského provozu v době, kdy řada automobilek své nejmenší modelové řady utlumuje. Tato recenze se věnuje třetí generaci s interním označením AC3. Její sériová výroba pro evropský trh odstartovala v lednu 2020 a první zákazníci se svých vozů dočkali ještě v průběhu téhož měsíce. V prodeji je výhradně jako pětidveřový hatchback Hyundai i10, který od léta 2020 doplňuje také vizuálně odlišená varianta N Line.
Modernizace v polovině životního cyklu se představila v únoru 2023, do výroby vstoupila v dubnu 2023 a k evropským zákazníkům dorazila v létě téhož roku. Facelift přinesl novou grafiku vnějších světel, upravené detaily v interiéru a modernizované funkce konektivity, na což v dubnu 2024 navázalo přepracované naladění motorů.
Na evropských trzích oslovuje třetí generace Hyundai i10 především každodenní dojíždějící, začínající řidiče a soukromé zájemce přecházející z větších segmentů, kteří hledají kompaktní vnější rozměry, snadné parkování a příznivé provozní náklady.
Třetí generace modelu Hyundai i10 se v kategorii městských vozů těší nadprůměrné pověsti z hlediska spolehlivosti. Mechanicky jsou atmosférické motory 1.0 MPi a 1.2 MPi i přeplňovaný 1.0 T-GDi velmi odolné a při dodržování základního servisního plánu vykazují jen minimum konstrukčních slabin. Pokud se u této generace nějaké závady objeví, týkají se převážně chování převodovky a drobných vrtochů infotainmentu.
Nejčastěji zmiňovanou mechanickou výtkou je robotizovaná převodovka. Byla k dispozici pro atmosférické benzinové motory a v testech i hodnoceních majitelů se pravidelně setkáte s popisem výrazného váhání při řazení, samovolného vytočení motoru během změny převodu či škubání při pomalém popojíždění v kolonách. Zatímco v některých případech dokáže načasování řazení zlepšit diagnostická rekalibrace aktuátoru spojky a řídicí jednotky převodovky, jindy si přetrvávající cukání vyžádalo předčasnou výměnu lamely suché spojky i přítlačného talíře. Zájemci, kteří zvažují Hyundai i10 s automatickou převodovkou, by si proto měli hladkost spínání spojky při nízkých rychlostech důkladně prověřit – klasická pětistupňová manuální převodovka se totiž v čase ukazuje jako podstatně odolnější a předvídatelnější volba.
Závady na elektronice jsou spíše ojedinělé a téměř nikdy nezpůsobí odstavení vozidla. V odborných testech spolehlivosti se drobné nedostatky točily takřka výhradně kolem centrální dotykové obrazovky. Řidiči zmiňují občasné zamrzání displeje, výpadky Bluetooth připojení a prodlevu po zařazení zpátečky při aktivaci parkovací kamery. Téměř ve všech zaznamenaných případech však problém vyřešila jednoduchá aktualizace firmwaru infotainmentu nebo reset systému, aniž by byla nutná fyzická výměna hardwaru.
V rámci Evropské unie a Spojeného království bylo vyhlášeno několik bezpečnostních svolávacích akcí, jejichž splnění by si měli případní zájemci o ojetinu ověřit:
| Závada / dotčený komponent | Období výroby | Rozsah | Uváděné riziko a náprava |
|---|---|---|---|
| Oběžné kolo nízkotlakého palivového čerpadla | 01.11.2021 – 25.04.2023 | EU a Spojené království (89 158 celosvětově) | Zvětšení objemu oběžného kola může způsobit ztrátu tlaku paliva, což může vést k nemožnosti nastartovat nebo k náhlé ztrátě pohonu během jízdy. Autorizované servisy mění celou sestavu palivového čerpadla. |
| Spoj palivového vedení | 02.10.2024 – 25.10.2025 | EU a Spojené království (681 celosvětově) | V důsledku nesprávné montáže se může odpojit přívodní palivové potrubí a způsobit únik paliva, které se může vznítit o horké části motoru. Servisy vedení zkontrolují a správně upevní, případně vymění přípojku na nádrži. |
| Ventil recirkulace výfukových plynů (EGR) | 27.03.2024 – 20.04.2024 | EU a Spojené království (3 412 celosvětově) | Vnitřní zkrat v EGR ventilu může vést ke zhasnutí motoru, jeho poškození a nepojízdnosti vozu. Servisy ventil zkontrolují a vymění celou sestavu za inovovaný díl. |
| Předpínač bezpečnostního pásu | 05.09.2020 – 16.10.2020 | EU a Spojené království (1 775 celosvětově) | Nesprávná funkce mechanismu předpínače předního nebo zadního pravého bezpečnostního pásu při aktivaci zvyšuje riziko zranění při nárazu. Technici zkontrolují šarže podle čárových kódů a vadné jednotky vymění. |
Třetí generace benzinového Hyundai i10 spoléhá výhradně na benzinové motory – nabídku tvoří dvě atmosférické jednotky a vrcholný přeplňovaný tříválec. V závislosti na motorizaci byl na výběr pětistupňový manuál, nebo pětistupňová robotizovaná převodovka.
| Motor | Palivo | Výkon | Převodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|
| 1.0 MPi | Benzin | 49 kW (67 k) | 5stupňová manuální, 5stupňová robotizovaná | 2020–2024 |
| 1.0 MPi | Benzin | 46 kW (63 k) | 5stupňová manuální, 5stupňová robotizovaná | 2024–současnost |
| 1.2 MPi | Benzin | 62 kW (84 k) | 5stupňová manuální, 5stupňová robotizovaná | 2020–2024 |
| 1.2 MPi | Benzin | 58 kW (79 k) | 5stupňová manuální, 5stupňová robotizovaná | 2024–současnost |
| 1.0 T-GDi (N Line) | Benzin | 74 kW (100 k) | 5stupňová manuální | 2020–2024 |
| 1.0 T-GDi (N Line) | Benzin | 66 kW (90 k) | 5stupňová manuální | 2024–současnost |
Pro dojíždění do práce a každodenní kratší trasy po městě nabízí základní tříválec 1.0 MPi dostatečnou dynamiku, přičemž těží z jednoduché konstrukce s nepřímým vstřikováním.
Pro každodenní smíšený provoz na příměstských trasách a okreskách představuje nejvyváženější volbu čtyřválec 1.2 MPi. Válec navíc zajišťuje kultivovanější chod na volnoběh a znatelně lepší zátah ve středním pásmu otáček, takže motor není nutné při připojování do jízdního pruhu nebo stoupání do kopce tolik vytáčet.
Řidiči, kteří častěji vyrážejí na dálnici, by měli sáhnout po přeplňovaném 1.0 T-GDi. Zátah turbodmychadla v nízkých otáčkách mu umožňuje udržovat vyšší tempo s podstatně menší mechanickou námahou a omezuje nutnost neustálého podřazování, ačkoli byl spojen výhradně s pětistupňovou manuální převodovkou namísto vhodnějšího šestistupňového ústrojí.
Využití Hyundaie i10 k tažení je silně limitované, protože výrobce bez ohledu na motorizaci homologoval pouze velmi nízkou hmotnost přívěsu. Vůz se tak hodí nanejvýš pro lehké malé přívěsy nebo nosiče jízdních kol na tažné zařízení.
Přehled ověřených svolávacích akcí, závad jednotlivých komponent a dlouhodobých potíží s pohonným ústrojím hlášených řidiči najdete v sekci zkušeností majitelů.
| Rozměry | Standardní hatchback | N Line |
|---|---|---|
| Délka (mm) | 3 670 | 3 675 |
| Šířka (mm) | 1 680 | 1 680 |
| Výška (mm) | 1 480 | 1 483 |
| Rozvor náprav (mm) | 2 425 | 2 425 |
| Objem zavazadlového prostoru – vzpřímená sedadla (l) | 252 | 252 |
| Objem zavazadlového prostoru – sklopená sedadla (l) | 1 050 | 1 050 |
Šířka bez vnějších zpětných zrcátek.
Vzhledem ke kompaktním vnějším rozměrům nabízí třetí generace hatchbacku Hyundai i10 praktický interiér, v němž se čtyři dospělí průměrné výšky usadí v rozumném pohodlí. Zadní lavice je upevněna napevno, sedák tedy nelze posunout dopředu a upřednostnit tak objem kufru. V závislosti na trhu a konkrétní výbavě je vůz čtyřmístný nebo pětimístný, kvůli skromné vnitřní šířce je však prostřední místo vzadu použitelné spíše jen pro malé děti nebo na krátké přejezdy.
Při každodenním využívání zavazadlového prostoru přijde vhod standardně dodávané opěradlo zadních sedadel, dělené a sklopné v poměru 60 : 40. Dvojitá podlaha kufru – dostupná pro vyšší výbavy nebo v závislosti na trhu za příplatek – se dá nastavit do horní polohy, kdy vytvoří rovnou ložnou plochu v úrovni nakládací hrany, případně do spodní polohy pro převoz vyšších předmětů.
Na silnici překvapí Hyundai i10 dospělou stabilitou ve vyšších rychlostech, kterou byste u vozu s tak skromnými rozměry nečekali. Jízdní komfort se liší podle naladění podvozku a zvolených kol: standardní verze spolehlivě tlumí běžné nerovnosti asfaltu, zatímco vozy s většími koly nebo tužším sportovním podvozkem přenášejí ostré příčné spáry a výmoly do kabiny poměrně nevybíravě. Řízení jde v městském provozu zlehka, ve vyšších rychlostech však poskytuje jen minimální zpětnou vazbu od vozovky. V zatáčkách působí vůz jistě a předvídatelně, prudké nouzové brzdění však může vyvolat znatelné ponoření přídě.
Odhlučnění kabiny odpovídá městskému zaměření vozu. Benzinové motory běží na volnoběh i při jízdě po městě tiše, při svižnějším tempu se však začne projevovat neustálý aerodynamický svist a hluk od pneumatik. Manuální převodovka řadí přesně, i když zpátečka může občas klást odpor. Kvůli absenci šestého rychlostního stupně je navíc jízda po dálnici hlučnější než u větších alternativ.
Uvnitř sází hatchback Hyundai i10 téměř výhradně na tvrdé plasty. Lícování dílů je sice příkladné a texturované dekory palubní desky oživují jinak utilitární šedé plochy, interiér přesto působí prostě. Sedadla nabízejí slušný komfort, ale sloupek řízení stavitelný pouze výškově a nikoli podélně zhoršuje ergonomii sezení vyšším řidičům. Testující zaznamenali také drobný přešlap při modernizaci v polovině životního cyklu: ačkoliv dílenské zpracování zůstává po celou dobu produkce bez pazvuků, digitální přístrojový štít uvedený při faceliftu v roce 2023 byl hodnocen jako méně čitelný než dřívější analogové budíky.
Všechny grafy v této sekci vycházejí z nabídky Carvago pro celou modelovou řadu Hyundai i10 napříč několika generacemi, nikoli pouze pro samotnou třetí generaci. Jelikož data nevymezují mezi jednotlivými generacemi ostrý cenový předěl, zájemci by měli mít na paměti, že inzerované částky se odvíjejí především od roku výroby. Nabídka začíná na mediánu inzerovaných cen 244 000 Kč u modelů z roku 2019 a plynule stoupá přes 291 000 Kč u ročníku 2020 až po 315 000 Kč u exemplářů z roku 2022. U vozů z roku 2023 se medián posouvá na 367 000 Kč a u vozidel z roku 2026 dosahuje 438 000 Kč.
Počet nabídek modelu Hyundai i10 sledovaných na platformě klesal každý měsíc – z 6 013 v květnu 2026 na 4 009 v říjnu 2026, jak ukazuje níže uvedený přehled.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | Hyundai i10 |
|---|---|
| 2026-05 | 6 013 |
| 2026-06 | 5 506 |
| 2026-07 | 5 402 |
| 2026-08 | 4 890 |
| 2026-09 | 4 749 |
| 2026-10 | 4 009 |
Zdroj: Carvago
I přes vytrvalý pokles nabídky během těchto šesti měsíců mají zájemci na trhu stále na výběr z tisíců vozů.
U dnes inzerovaných ojetých vozů vyrobených v roce 2019 činí medián nabídkových cen 244 000 Kč, zatímco u nabídek s rokem výroby 2026 dosahuje 438 000 Kč, jak ukazuje přehled podle jednotlivých ročníků níže.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | Hyundai i10 |
|---|---|
| 2019 | 244 000 |
| 2020 | 291 000 |
| 2021 | 301 000 |
| 2022 | 315 000 |
| 2023 | 367 000 |
| 2024 | 413 000 |
| 2025 | 418 000 |
| 2026 | 438 000 |
Zdroj: Carvago
Zájemci o modelové roky 2019 až 2021 se setkávají s mediánem nabídkových cen v rozmezí 244 000 Kč až 301 000 Kč, zatímco ti, kteří vybírají mezi vozy vyrobenými v letech 2024 až 2026, narážejí na medián nabídkových cen od 413 000 Kč do 438 000 Kč.
Tato křivka poklesu hodnoty ukazuje, jak Hyundai i10 s přibývajícím věkem ztrácí na ceně – po třech letech odepíše 27 % své původní zůstatkové hodnoty. Pokles pokračuje po celých sedm let zaznamenaných v datech.
Zůstatková hodnota podle stáří vozu
| Stáří vozu | Hyundai i10 |
|---|---|
| Nový | 435 000 |
| 1 rok | 401 000 |
| 2 roky | 357 000 |
| 3 roky | 318 000 |
| 4 roky | 291 000 |
| 5 let | 279 000 |
| 6 let | 252 000 |
| 7 let | 220 000 |
Zdroj: Carvago
Za celé sedmileté období model přijde o 49 % původní zůstatkové hodnoty. Pokles hodnoty je nejvýraznější během prvních tří let, načež se mezi čtvrtým a pátým rokem zpomalí na své nejmírnější tempo.
Tento graf znázorňuje měsíční počty inzerovaných vozů podle typu paliva. V čele stojí benzinové motorizace, jejichž nabídka se posunula z 5 914 inzerátů v květnu 2026 na 3 933 v říjnu 2026. Následující přehled zachycuje zastoupení jednotlivých pohonů v celém tomto období.
Skladba nabídky podle typu paliva
Benzin
Diesel
Hybrid
LPG
| Měsíc | Benzin | Diesel | Hybrid | LPG |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05 | 5 914 | 2 | 0 | 94 |
| 2026-06 | 5 423 | 3 | 0 | 76 |
| 2026-07 | 5 309 | 5 | 0 | 84 |
| 2026-08 | 4 796 | 9 | 1 | 78 |
| 2026-09 | 4 658 | 8 | 1 | 77 |
| 2026-10 | 3 933 | 7 | 1 | 65 |
Zdroj: Carvago
V aktuální nabídce jednoznačně dominuje benzin – v říjnu 2026 tvořil 3 933 inzerovaných vozů ve srovnání s 65 vozy na LPG, 7 diesely a 1 hybridem. Zájemci tak budou v praxi vybírat především z benzinových modelů, protože alternativní pohony se objevují jen ve velmi skromném počtu.
Graf zachycuje vývoj průměrné inzertní ceny modelu Hyundai i10 v období od května 2026 do října 2026, kdy začínala na 350 000 Kč.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | Hyundai i10 |
|---|---|
| 2026-05 | 350 000 |
| 2026-06 | 345 000 |
| 2026-07 | 337 000 |
| 2026-08 | 337 000 |
| 2026-09 | 335 000 |
| 2026-10 | 335 000 |
Zdroj: Carvago
Během těchto šesti měsíců průměrná inzertní cena mírně klesla přibližně o 4 % na 335 000 Kč, což za dané období představuje jen relativně malý pohyb.
Prověřená mechanická spolehlivost atmosférických benzinových motorů
Na poměry městského vozu dospělé jízdní vlastnosti a stabilita ve vyšších rychlostech
Praktický zavazadlový prostor s variabilní dvojitou podlahou
Robotizovaná převodovka trpí výrazným váháním při řazení a škubáním při nízkých rychlostech
Pouze výškově nastavitelný volant, což zhoršuje ergonomii sezení pro vyšší řidiče
Zvýšený valivý hluk pneumatik i aerodynamický šum na dálnici, navíc umocněný absencí šestého převodového stupně
Ano, Hyundai i10 se těší nadprůměrné pověsti, pokud jde o mechanickou spolehlivost. Případné potíže se obvykle omezují jen na drobné vrtochy infotainmentu, které zpravidla spolehlivě vyřeší aktualizace softwaru.
Pro smíšený provoz je nejvyváženější volbou čtyřválec 1.2 MPi, který se chlubí kultivovanějším chodem a silnějším zátahem ve středním pásmu otáček než základní tříválec. Pokud plánujete častější výjezdy na dálnici, vyplatí se sáhnout po přeplňovaném 1.0 T-GDi.
Spíše ne. Robotizovaná převodovka se potýká s pomalým řazením a při popojíždění v kolonách škube, takže Hyundai i10 s manuální převodovkou představuje výrazně plynulejší a trvanlivější variantu.
U autorizovaného dealera si podle VIN prověřte, zda vůz absolvoval všechny bezpečnostní svolávací akce – zejména tu na nízkotlaké palivové čerpadlo. Při zkušební jízdě s robotizovanou převodovkou sledujte, zda spojka v nízkých rychlostech neškube, a pečlivě prohlédněte disky kol i spodní hrany nárazníků, které často nesou šrámy z parkování ve městě.
Zdroje: hyundai.news, adac.de, autoexpress.co.uk, autocar.co.uk, whatcar.com
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Velké srovnání: Renault Clio vs. Škoda Fabia. Detailní pohled na spolehlivost, motory a reálné jízdní vlastnosti. Přečtěte si náš verdikt před koupí!
16. 10. 2026

Recenze Renaultu Clio VI: reálné zkušenosti majitelů, provozní náklady hybridu, objem kufru, ceny a náš konečný verdikt nad novým malým vozem.
22. 10. 2026

Recenze Opelu Corsa: reálné zkušenosti majitelů, nejčastější závady, doporučené motory, provozní náklady a ceny ojetin – vše, co potřebujete vědět před nákupem.
19. 10. 2026