
BMW X7 vs. Volvo XC90: Kompletní srovnání 2026
Podrobné srovnání luxusních SUV BMW X7 a Volvo XC90. Odhalujeme reálné zkušenosti, rozdíly ve výbavě a prostoru. Přečtěte si náš verdikt před koupí!
16. 10. 2026
Články
Recenze
Recenze BMW X5: reálné zkušenosti majitelů, doporučené motory, provozní náklady i ceny ojetin. Přinášíme náš verdikt o čtvrté generaci tohoto luxusního SUV.
29. října 2026

BMW X5 působí v segmentu luxusních SUV vyšší třídy jako velké pětidveřové vozidlo stvořené pro dálkové cestování, rodinnou přepravu i tažení těžkých přívěsů. Tato recenze se věnuje modelu čtvrté generace, jehož sériová výroba odstartovala v srpnu 2018. Po otevření evropských objednávkových knih v červnu 2018 zamířily první vozy k zákazníkům v listopadu téhož roku, přičemž produkce má běžet až do července 2026.
Modernizovaná verze se představila 8. února 2023 a do sériové výroby vstoupila v dubnu 2023, přičemž k prvním evropským majitelům dorazila ještě téhož jara. Facelift přinesl upravený design přídě i zádě, jednotný zakřivený digitální displej na palubní desce a standardní mild-hybridní elektrifikaci pro všechny konvenční motorizace.
Vůz oslovuje především soukromé i firemní zákazníky, kteří požadují jistou trakci za každého počasí, velkorysý prostor pro posádku a vysokou tažnou kapacitu na dlouhých trasách i při pravidelném tahání přívěsů.
Svolávací akce u čtvrté generace BMW X5 se na evropských i globálních trzích týkaly hned několika klíčových mechanických a elektronických součástí. V dubnu 2024 byla vyhlášena oficiální svolávací kampaň pro vozy vyrobené v období od 9. června 2022 do 2. září 2024, která se v září téhož roku rozšířila na zhruba 1,5 milionu vozidel napříč celým koncernem BMW Group. Rušení signálu ve snímači polohy elektromotoru integrovaného brzdového systému (IBS) může vést k výpadku hydraulického posilovače brzd, což vyřadí systémy ABS a DSC (Dynamic Stability Control) a může potenciálně prodloužit brzdnou dráhu. Základní mechanické brzdění zůstává díky záložnímu hydraulickému okruhu funkční, vyžaduje však podstatně větší tlak na brzdový pedál. Autorizované servisy nahrávají diagnostický software, který kontroluje věrohodnost signálů ze snímače a včas varuje řidiče na přístrojové desce; pokud diagnostika odhalí chybové kódy nebo komponenty z vadných výrobních sérií, mění se celý hydraulický akční člen.
Kvůli relé startéru byly v Evropě vyhlášeny tři samostatné svolávací akce. V říjnu 2025 byly zaregistrovány dvě: první zahrnovala vozy několika generací vyrobené od 28. září 2015 do 7. září 2021 (celosvětově 1 145 385 vozidel) a řešila nedostatečné utěsnění proti vniknutí vody, které mohlo způsobit korozi, zkrat a následný požár; druhá se týkala vozů vyrobených mezi 20. březnem 2018 a 11. únorem 2025 (celosvětově 162 852 aut) z důvodu nedostatečného upevnění relé, jež se mohlo uvolnit a vyvolat zkrat s rizikem vzniku požáru. V červenci 2026 byla spuštěna další celosvětová kampaň pro 744 234 vozů vyrobených v období od 31. července 2020 do 26. února 2026. Jejím předmětem byl mechanický otěr uvnitř relé startéru, který zvyšoval přechodový odpor kontaktů a představoval nebezpečí požáru při startování motoru. Oficiální doporučení automobilky ukládalo majitelům, aby až do výměny startéru nenechávali vůz bezprostředně po nastartování běžet bez dozoru. Mimo to byla v lednu 2026 vyhlášena svolávací akce pro 105 124 vozů vyrobených mezi květnem 2023 a říjnem 2025 kvůli nerozpoznaným závadám na snímačích v hřebenovém řízení, které mohly při stání nebo nízkých rychlostech vést k samovolnému pohybu řízení. Tento problém řeší aktualizace softwaru řídicí jednotky.
Kromě bezpečnostních svolávacích akcí se majitelé BMW X5 s pohonem všech kol potýkají s opakovaným chvěním, hučením či pocitem drhnutí při manévrování v nízkých rychlostech a v plném rejdu na parkovišti. Tyto vibrace má na svědomí tepelná degradace oleje v rozvodovce, která způsobuje prokluzování lamel vnitřní vícelamelové spojky v olejové lázni. V počátečních stádiích často pomůže proplach rozvodovky novou náplní spojený s elektronickou rekalibrací, při zanedbaném opotřebení třecích lamel je však nakonec nutná kompletní výměna rozvodovky. Nezávislé testy rovněž poukazují na vznik mikroskopických netěsností v pryžových měchách dvouosého vzduchového odpružení – to je standardní výbavou plug-in hybridních verzí BMW X5 a volitelným prvkem u konvenčních variant –, k čemuž obvykle dochází po ujetí 80 000 až 120 000 km. Netěsné vzduchové vzpěry způsobují, že auto přes noc klesne v jednom z rohů karoserie, což nutí kompresor podvozku neustále spínat a vystavuje ho riziku předčasného zadření.
U šestiválcových benzinových variant a odvozených plug-in hybridů majitelé i testy poukazují na vnější úniky chladicí kapaliny, k nimž dochází zhruba mezi 60 000 a 110 000 km. Samotný blok motoru a rozvodové řetězy se sice vyznačují vysokou odolností, vnější úniky však často pramení z tepelně zkřehlého plastového tělesa olejového filtru, které praská v místě dosednutí k bloku motoru, z prosakování těsnění hřídele mechanického vodního čerpadla a ze selhávajících O-kroužků na vedení chlazení turbodmychadla. Výměna těchto stárnoucích kompozitových a pryžových součástí za inovované díly spolehlivost chladicího okruhu znovu obnoví.
Čtvrtá generace BMW X5 vstoupila na evropský trh výhradně s pohonem všech kol a osmistupňovou automatickou převodovkou. Nabídka motorů zahrnuje přeplňované čtyřválce a šestiválce, elektrifikované plug-in hybridy i vysoce výkonné vidlicové osmiválce se dvěma turbodmychadly.
| Motor | Palivo | Výkon | Převodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|
| xDrive25d | Nafta | 170 kW (231 k) | 8stupňová automatická | 2019–2023 |
| xDrive30d | Nafta | 195 kW (265 k) | 8stupňová automatická | 2018–2020 |
| xDrive30d | Nafta (mild hybrid) | 210 kW (286 k) | 8stupňová automatická | 2020–2023 |
| xDrive30d | Nafta (mild hybrid) | 219 kW (298 k) | 8stupňová automatická | 2023–2026 |
| xDrive40d | Nafta (mild hybrid) | 250 kW (340 k) | 8stupňová automatická | 2020–2023 |
| xDrive40d | Nafta (mild hybrid) | 259 kW (352 k) | 8stupňová automatická | 2023–2026 |
| M50d | Nafta | 294 kW (400 k) | 8stupňová automatická | 2018–2020 |
| xDrive40i | Benzin | 250 kW (340 k) | 8stupňová automatická | 2018–2020 |
| xDrive40i | Benzin (mild hybrid) | 245 kW (333 k) | 8stupňová automatická | 2020–2023 |
| xDrive40i | Benzin (mild hybrid) | 280 kW (381 k) | 8stupňová automatická | 2023–2026 |
| M50i | Benzin | 390 kW (530 k) | 8stupňová automatická | 2019–2023 |
| M60i | Benzin (mild hybrid) | 390 kW (530 k) | 8stupňová automatická | 2023–2026 |
| X5 M Competition | Benzin | 460 kW (625 k) | 8stupňová automatická | 2020–2023 |
| X5 M Competition | Benzin (mild hybrid) | 460 kW (625 k) | 8stupňová automatická | 2023–2026 |
| xDrive45e | Benzinový plug-in hybrid | 290 kW (394 k) | 8stupňová automatická | 2019–2023 |
| xDrive50e | Benzinový plug-in hybrid | 360 kW (490 k) | 8stupňová automatická | 2023–2026 |
Pro městské ježdění a každodenní kratší dojíždění dávají největší smysl plug-in hybridní modely BMW X5 – předfaceliftové xDrive45e i modernizované xDrive50e –, ovšem za předpokladu, že máte možnost pravidelně nabíjet doma nebo v práci. V obou případech spolupracuje benzinový šestiválec s elektromotorem, takže běžné lokální pojížďky zvládnete zcela bez zapojení spalovacího motoru. Jakmile se však na delších trasách trakční baterie vybije, jejich vyšší pohotovostní hmotnost se na spotřebě paliva ve srovnání s diesely projeví velmi znatelně.
Při častých dálničních přesunech představuje nejvhodnější dálkovou volbu naftové BMW X5. Čtyřválec xDrive25d sice ve městě plně postačuje, při dálničních rychlostech už se ale menší motor dost zapotí. Šestiválec xDrive30d je ideálním středobodem celé nabídky – nabízí bohatý točivý moment od nízkých otáček a tichý chod i při vysokém tempu. Řidiči, kteří pravidelně vozí těžší náklad, ocení dvakrát přeplňované provedení xDrive40d s větší silou ve středním pásmu otáček. Čtyřmi turbodmychadly dopovaná verze M50d z nabídky brzy vypadla a dnes zůstává raritou pro nadšence, s níž se pojí vysoké nároky na údržbu.
Pro tahání těžkých přívěsů mají šestiválcové diesely – konkrétně xDrive30d a xDrive40d – před plug-in hybridy jednoznačně navrch díky trvalému zátahu a vyšší povolené hmotnosti přívěsu.
Pro každodenní smíšený provoz s mírným ročním nájezdem je skvělou volbou šestiválcové benzinové BMW X5 xDrive40i. Nabízí plynulý zátah a pohotové reakce na plyn, a to bez složitostí spojených s čištěním výfukových plynů moderních naftových motorů. Osmiválcové modely M50i, M60i a X5 M Competition sice nabídnou drtivé zrychlení v přímce, vyžadují však výrazně vyšší rozpočet na palivo, brzdy i pneumatiky.
Podrobnosti o běžných závadách jednotlivých komponent, únicích chladicí kapaliny a vysokonapěťové elektronice najdete v sekci zkušeností majitelů.
| Rozměr / objem | Spalovací motory a mild-hybridy | Plug-in hybrid |
|---|---|---|
| Délka (mm) | 4 922–4 935 | 4 922–4 935 |
| Šířka bez zrcátek (mm) | 2 004 | 2 004 |
| Výška (mm) | 1 745–1 765 | 1 745–1 755 |
| Rozvor náprav (mm) | 2 975 | 2 975 |
| Objem zavazadlového prostoru – vzpřímená sedadla (l) | 650 | 500 |
| Objem zavazadlového prostoru – sklopená sedadla (l) | 1 870 | 1 720 |
Údaje neplatí pro vrcholné provedení Competition se specifickými prvky karoserie a sníženým podvozkem, ani pro vozy vybavené volitelnou třetí řadou sedadel, u nichž je objem zavazadlového prostoru menší.
SUV BMW X5 nabízí ve druhé řadě velkorysou rezervu nad hlavou i před koleny, takže se zde i vysocí dospělí pohodlně usadí na dlouhých cestách. Krajní zadní sedadla mají příjemně anatomický tvar a zajišťují vzpřímený posaz s výborným výhledem, zatímco prostřední místo je tužší a prostor pro nohy zde mírně omezuje středová konzola spolu s tunelem převodovky. Každodenní praktičnost zvyšuje sériově dodávaná zadní lavice dělená na tři části s průvlakem pro přepravu dlouhých předmětů. Na přání bylo k dispozici také elektrické posouvání druhé řady v podélném směru, které umožňuje vyvážit prostor pro nohy s velikostí zavazadelníku. Typickým funkčním detailem BMW X5 jsou standardně montované dvoudílné, elektricky ovládané páté dveře: horní část se sklem se vyklápí nahoru, zatímco spodní díl se sklápí do vodorovné polohy. Vzniká tak praktická odkládací plocha, jež zároveň zabraňuje nechtěnému vypadnutí nezajištěného nákladu. U hybridního BMW X5 je trakční akumulátor uložen pod podlahou kufru, což eliminuje podpodlahovou schránku a mírně zvyšuje ložnou plochu. Pro nehybridní verze byla volitelně k mání také nouzová třetí řada sedadel, určená primárně pro děti.
Odborné testy se vzácně shodují, že BMW X5 nabízí skvěle vyvážený kompromis mezi jistotou karoserie a plavností na dlouhých trasách. Verze vybavené dvouosovým vzduchovým odpružením žehlí dálniční nerovnosti s naprostým přehledem, i když na větších kolech jsou ostré městské spáry stále znatelné. Jízdní vlastnosti jsou bezpečné a agilní, k čemuž přispívá přesné řízení s přirozeným odporem, byť citelnější zpětnou vazbu od povrchu ve volantu nečekejte. Ochota zatáčet se nicméně liší podle konkrétního provedení: těžké hybridní BMW X5 působí při rychlých změnách směru poněkud těžkopádně, zatímco vrcholné X5 M Competition projíždí zatáčky téměř bez náklonů – ovšem za cenu nekompromisně tuhého podvozku na běžném evropském asfaltu. Odhlučnění kabiny snese nejpřísnější měřítka díky výborně potlačenému aerodynamickému svistu a kultivovaným motorům, na hrubším povrchu však velká kola vyvolávají zřetelný hluk od pneumatik.
Kvalita dílenského zpracování interiéru i výhled dopředu sklízejí uznání, terčem opakované kritiky se však stávají dveřní kapsy bez textilní výplně, v nichž odložené drobnosti nepříjemně chrastí. Testující rovněž upozorňují, že základním předním sedadlům chybí nastavitelná bederní opěrka, za kterou je nutné si připlatit.
Modernizace v polovině životního cyklu výrazně proměnila ergonomii interiéru. S příchodem zakřiveného displeje zmizely fyzické ovladače klimatizace i klasická tlačítka rychlé volby a kompletní nastavení ventilace se přesunulo do menu dotykové obrazovky. Podle testujících toto řešení za jízdy zbytečně odvádí pozornost. Podobně se z volantu do podnabídek infotainmentu přestěhovalo také nastavování odstupu asistenčních systémů, což i přes moderní vizuální dojem palubní desky představuje z pohledu každodenní použitelnosti krok zpět.
Všechny tržní grafy v této části vycházejí z nabídek napříč celou modelovou řadou BMW X5, nikoli pouze ze čtvrté generace, takže data odrážejí kompletní nabídku tohoto modelu dostupnou na platformě. Medián inzerovaných cen začíná u ročníku 2019 na 1 217 000 Kč a u exemplářů z roku 2022 plynule roste na 1 436 000 Kč. U vozů z roku 2023 je pak patrný znatelný cenový skok na 1 849 000 Kč, což souvisí s příchodem faceliftovaných verzí, načež částka stoupá na 2 214 000 Kč u ročníku 2024 a vrcholí na 2 385 000 Kč u modelů roku 2026.
Graf sleduje měsíční počty inzerovaných vozů BMW X5 od dubna 2026 do září 2026 – začíná na 13 114 nabídkách a vrcholu dosahuje v červenci s 13 639 vozy.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | BMW X5 |
|---|---|
| 2026-04 | 13 114 |
| 2026-05 | 13 391 |
| 2026-06 | 13 549 |
| 2026-07 | 13 639 |
| 2026-08 | 12 962 |
| 2026-09 | 13 242 |
Zdroj: Carvago
V průběhu celého šestiměsíčního období se nabídka stabilně pohybovala v rozmezí 12 962 až 13 639 inzerátů, takže zájemci o koupi mají neustále k dispozici mimořádně bohatý výběr.
U dnes inzerovaných vozů s rokem výroby 2019 činí medián nabídkových cen 1 217 000 Kč, zatímco u ročníku 2026 dosahuje 2 385 000 Kč. Napříč grafem jsou nabídkové ceny novějších ročníků obecně vyšší, ačkoli vozy z roku 2025 mají medián nižší než ty z roku 2024.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | BMW X5 |
|---|---|
| 2019 | 1 217 000 |
| 2020 | 1 302 000 |
| 2021 | 1 363 000 |
| 2022 | 1 436 000 |
| 2023 | 1 849 000 |
| 2024 | 2 214 000 |
| 2025 | 2 190 000 |
| 2026 | 2 385 000 |
Zdroj: Carvago
U modelů z let 2019 až 2022 musejí zájemci počítat s mediánem nabídkových cen mezi 1 217 000 Kč a 1 436 000 Kč. U vozů z let 2023 až 2026 se pak mediány pohybují od 1 849 000 Kč do 2 385 000 Kč, přičemž nabídky ročníku 2025 vycházejí levněji než exempláře z roku 2024.
Tato křivka poklesu hodnoty ukazuje, jak zůstatková hodnota modelu klesá s přibývajícím věkem. K nejprudšímu propadu dochází hned v prvním roce, kdy vůz ztratí 22 % ze své hodnoty, a do tří let věku se celková ztráta prohloubí na 37 %.
Zůstatková hodnota podle stáří vozu
| Stáří vozu | BMW X5 |
|---|---|
| Nový | 2 521 000 |
| 1 rok | 1 969 000 |
| 2 roky | 1 828 000 |
| 3 roky | 1 582 000 |
| 4 roky | 1 355 000 |
| 5 let | 1 207 000 |
| 6 let | 1 115 000 |
| 7 let | 1 012 000 |
Zdroj: Carvago
Během sledovaných sedmi let model ztratí 60 % své původní hodnoty, takže si zachová přibližně 40 % výchozí ceny. Po čtvrtém roce stáří se tempo poklesu hodnoty znatelně zpomalí a v následujících letech již meziroční propady nepřesáhnou 11 %.
V dubnu 2026 bylo v nabídce 7 271 naftových vozů, v září téhož roku pak 7 333. Níže uvedený graf přehledně zachycuje měsíční počty inzerovaných vozidel podle jednotlivých typů paliva.
Skladba nabídky podle typu paliva
Benzin
Diesel
Hybrid
| Měsíc | Benzin | Diesel | Hybrid |
|---|---|---|---|
| 2026-04 | 1 658 | 7 271 | 4 184 |
| 2026-05 | 1 665 | 7 473 | 4 252 |
| 2026-06 | 1 722 | 7 601 | 4 225 |
| 2026-07 | 1 792 | 7 655 | 4 192 |
| 2026-08 | 1 752 | 7 126 | 4 084 |
| 2026-09 | 1 812 | 7 333 | 4 097 |
Zdroj: Carvago
Drtivou většinu nabídky tvoří naftové a hybridní pohony – v září 2026 bylo k dispozici 7 333 dieselů a 4 097 hybridních aut. Zájemci o benzinový motor mají výběr znatelně užší, ve stejném měsíci bylo inzerováno 1 812 vozidel.
Průměrná inzertní cena BMW X5 činila v dubnu 2026 1 601 000 Kč a do září 2026 dosáhla 1 635 000 Kč, jak ukazují níže uvedené měsíční údaje.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | BMW X5 |
|---|---|
| 2026-04 | 1 601 000 |
| 2026-05 | 1 618 000 |
| 2026-06 | 1 628 000 |
| 2026-07 | 1 626 000 |
| 2026-08 | 1 635 000 |
| 2026-09 | 1 635 000 |
Zdroj: Carvago
Během sledovaných šesti měsíců se průměr posunul o něco málo přes 2 % – z 1 601 000 Kč na 1 635 000 Kč s mírným poklesem na 1 626 000 Kč v červenci 2026. Cenové výkyvy tak byly v tomto období pouze minimální.
Skvělé vyvážení mezi agilními jízdními vlastnostmi a vysokým komfortem na dlouhých trasách
Prostorná kabina s praktickým, elektricky ovládaným dvoudílným víkem zavazadlového prostoru
Kultivované a silné šestiválce, které se výborně hodí pro dálniční cestování i tahání přívěsů
Závažné bezpečnostní svolávací akce týkající se brzdového systému a relé startéru vyžadující prověření podle VIN
Facelift nahradil fyzické ovladače klimatizace i asistenčních systémů nabídkami na dotykovém displeji
Známé riziko škubání rozvodovky pohonu všech kol a postupem času hrozící netěsnosti vzduchového odpružení
Nejvyváženější volbou pro dálniční přesuny i tahání přívěsů je šestiválcové naftové BMW X5 xDrive30d, které nabízí vysoký točivý moment od nízkých otáček a kultivovaný chod při plynulé jízdě. Plug-in hybridní BMW X5 se skvěle hodí na každodenní dojíždění, pokud máte možnost pravidelného nabíjení; po vybití akumulátoru se však jeho vyšší hmotnost projeví vyšší spotřebou paliva.
K nejčastějším potížím patří vibrace a škubání v pohonném ústrojí způsobené rozvodovkou pohonu všech kol a netěsné měchy vzduchového podvozku. Prověřit byste měli také doložené absolvování svolávacích akcí na brzdovou soustavu a relé startéru.
Omlazené modely z let 2023–2026 lákají na modernější vzhled a standardně dodávanou mild-hybridní technologii. V novinářských testech se však často zmiňuje, že přesunutí ovládání ventilace výhradně na dotykový zakřivený displej odvádí za jízdy více pozornosti. Verze před faceliftem si zachovávají přehledné fyzické ovladače klimatizace.
U autorizovaného servisu si podle VIN zkontrolujte, zda byly provedeny veškeré svolávací akce týkající se brzdového systému a relé startéru. Na parkovišti pak vyzkoušejte ostré zatáčení s plným rejdem, abyste odhalili případné škubání rozvodovky pohonu všech kol. Pokud chcete poháněcí ústrojí, vzduchový podvozek i servisní historii před nákupem prověřit opravdu do hloubky, můžete si objednat fyzickou prohlídku CarAudit.
Zdroje: press.bmwgroup.com, adac.de, autocar.co.uk, autobild.de, whatcar.com
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Podrobné srovnání luxusních SUV BMW X7 a Volvo XC90. Odhalujeme reálné zkušenosti, rozdíly ve výbavě a prostoru. Přečtěte si náš verdikt před koupí!
16. 10. 2026

Recenze Mercedes-Benz GLS: reálné zkušenosti majitelů, nejčastější závady, provozní náklady a ceny ojetin – vše, co potřebujete vědět před nákupem.
27. 10. 2026

Podrobné srovnání Audi Q7 a Volvo XC90. Zjistěte rozdíly ve výbavě, spotřebě a spolehlivosti ojetin. Které luxusní SUV je lepší volbou? Čtěte náš verdikt.
17. 4. 2026