
Audi Q4 e-tron vs. Volvo XC40 Recharge: Kompletní srovnání 2026
Podrobné srovnání Audi Q4 e-tron a Volvo XC40 Recharge. Které prémiové elektrické SUV má lepší dojezd a reálnou spotřebu? Přečtěte si náš jasný verdikt.
22. 4. 2026
Články
Recenze
Recenze BMW iX1: reálné zkušenosti majitelů, dojezd na elektřinu, provozní náklady, spolehlivost i ceny ojetin – vše, co potřebujete vědět před nákupem.
1. listopadu 2026

Elektrické SUV BMW iX1 představuje vstupní bránu do nabídky kompaktních elektrických crossoverů této německé značky a v prémiovém segmentu soupeří s konkurenty od Audi, Mercedes-Benzu a Volva. Tato recenze se věnuje první generaci (interní označení U11), jejíž sériová výroba odstartovala v listopadu 2022 a ještě v tomtéž měsíci zamířily první vozy k evropským zákazníkům.
Model BMW iX1, nabízený výhradně jako pětidveřové kompaktní SUV, vstoupil na trh jako dvoumotorová verze xDrive30 s pohonem všech kol. Jednomotorové provedení eDrive20 s pohonem předních kol rozšířilo nabídku po své zářijové premiéře v roce 2023, přičemž předávání prvních vozů evropským zákazníkům začalo v listopadu 2023. BMW se u této generace rozhodlo vynechat tradiční modernizaci v polovině životního cyklu (u značky označovanou jako Life Cycle Impulse neboli LCI) a namísto toho přistoupilo k průběžným úpravám digitálního hardwaru i operačního softwaru v rámci jednotlivých modelových roků.
Vůz cílí především na řidiče služebních automobilů využívající flotilová zvýhodnění pro elektromobily, lidi dojíždějící z předměstí a také na menší rodiny, které hledají prémiové auto na každý den s nulovými emisemi z výfuku.
Od zahájení dodávek evropským zákazníkům na konci roku 2022 nasbíralo BMW iX1 už několik let zkušeností z reálného provozu. Samotné vysokonapěťové elektrické pohonné ústrojí se sice ukazuje jako spolehlivý základ, hlášení majitelů i záznamy oficiálních úřadů však upozorňují na několik výraznějších softwarových neduhů, servisních úprav i bezpečnostních svolávacích akcí, o kterých by případní zájemci měli vědět.
Nejčastější výtky řidičů směřují k palubní elektronice a komunikaci při nabíjení. U vozů vyrobených od listopadu 2023 se systémem BMW Operating System 9 na bázi Androidu si majitelé stěžují na znatelné prodlevy dotykového displeje, občasné zamrzání nabídek i nahodilé výpadky párování chytrých telefonů přes Bluetooth. Ačkoli postupné aktualizace vzduchem (OTA) zkrátily náběh systému a zrychlily odezvu menu, ojedinělé samovolné restarty a výpadky spojení se u některých vozů objevují i nadále.
Majitelé prvních ročníků z let 2022 a 2023 zaznamenali také předčasné přerušování domácího nabíjení střídavým proudem (AC). Vozy občas nečekaně ukončily nabíjení z wallboxu, případně vůbec nenavázaly úvodní komunikaci mezi autem a nabíječkou. Většinu těchto potíží vyřešila autorizovaná aktualizace softwaru palubní nabíjecí jednotky, v odolnějších případech však bylo nutné v servisu vyměnit celou nabíjecí jednotku. Část majitelů se potýkala také s vybíjením pomocného 12V akumulátoru při odstavení vozu na jeden až dva týdny, což měly na svědomí řídicí moduly, které nepřešly do režimu spánku. Tyto problémy s nežádoucím odběrem proudu v klidovém stavu z velké části odstranily aktualizace řídicích jednotek a rekalibrace snímačů baterie.
Mechanické opotřebení elektrického BMW iX1 odpovídá typickým nárokům na těžké elektrické crossovery. Vzhledem k tomu, že většinu běžného zpomalování obstarává rekuperace, bývají klasické třecí brzdové kotouče při nedostatečném zatěžování náchylné k povrchové korozi, rýhování a usazování rzi. Značná pohotovostní hmotnost v kombinaci s okamžitým nástupem točivého momentu navíc způsobuje rychlejší opotřebení ramen pneumatik, takže u ojetých kusů se vyplatí pečlivě zkontrolovat geometrii obou náprav.
Pro tuto generaci bylo na evropském i globálním trhu vyhlášeno několik oficiálních svolávacích akcí:
Ať už vybíráte verzi s pohonem předních kol, nebo BMW iX1 s pohonem všech kol, je naprosto zásadní ověřit řádné provedení a doložení všech svolávacích a servisních akcí.
První generace BMW iX1 se nabízí výhradně s čistě elektrickým pohonem, postaveným na technologii BMW eDrive páté generace. Nabídka zahrnuje jednomotorové provedení s pohonem předních kol a výkonnější dvoumotorovou variantu s pohonem všech kol.
| Motor | Palivo | Výkon | Pohon | Převodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|---|
| iX1 eDrive20 | Elektřina | 150 kW (204 k) | Pohon předních kol | Jednostupňový automat | 2023–dosud |
| iX1 xDrive30 | Elektřina | 230 kW (313 k) | Pohon všech kol | Jednostupňový automat | 2022–dosud |
Pro městský provoz, každodenní dojíždění na kratší vzdálenosti i běžné příměstské trasy představuje nejrozumnější volbu předokolka eDrive20. Její elektromotor reaguje na sešlápnutí pedálu plynu okamžitě a bez prodlevy, takže se s vozem v městském provozu proplétá s naprostou lehkostí. Přední pneumatiky mohou mít při prudkém zrychlení na mokrém či kluzkém asfaltu občas potíže s trakcí, nižší celková hmotnost se však na rozbitých městských ulicích odvděčuje o něco poddajnějším chováním podvozku.
Řidiči, kteří často absolvují dlouhé dálniční přesuny, jezdí v zimních podmínkách nebo vyžadují jistotu za každého počasí, by měli sáhnout po dvoumotorové verzi BMW iX1 4x4 (xDrive30). Dvojice elektromotorů zajišťuje spolehlivý přenos síly na vozovku bez nepříjemného tahání za volant při akceleraci a zadní pohonná jednotka navíc dodává solidní výkonovou rezervu pro bezpečné předjíždění v dálničních rychlostech. Čtyřkolka je rovněž nutností pro tahání přívěsů, protože nabízí znatelně vyšší povolenou hmotnost brzděného přívěsu než model s pohonem předních kol.
Podrobnosti o svolávacích akcích týkajících se pohonných jednotek, chování pomocné baterie a aktualizacích nabíjecího softwaru najdete v sekci zkušeností majitelů.
Obě verze využívají stejnou architekturu vysokonapěťového akumulátoru. V každodenním provozu závisí reálný dojezd především na jízdním stylu a okolním počasí. V zimních mrazech využitelný dojezd znatelně klesá vlivem energetických nároků na vytápění kabiny i vyššího vnitřního odporu prochladlých bateriových článků. Podobně i dlouhodobá jízda vyšší rychlostí po dálnici vybíjí baterii podstatně rychleji než plynulé tempo na okresních silnicích.
Rychlé stejnosměrné nabíjení (DC) se na stanicích drží stabilní nabíjecí křivky za předpokladu, že byl akumulátor předem předehřátý – ať už manuálně, nebo automaticky po zadání rychlonabíječky jako cíle v navigaci. Domácí střídavé nabíjení (AC) standardně pracuje s výkonem 11 kW, v rámci volitelné výbavy však byla k dispozici i 22kW palubní nabíječka.
| Rozměr / objem | Hodnota |
|---|---|
| Délka | 4 500 mm |
| Šířka (bez vnějších zpětných zrcátek) | 1 845 mm |
| Výška | 1 616 mm |
| Rozvor náprav | 2 692 mm |
| Objem zavazadlového prostoru (základní / po sklopení) | 490 / 1 495 l |
BMW iX1 SUV nabízí v obou řadách dostatek prostoru pro posádku. Dospělí cestující na krajních zadních sedadlech mají k dispozici solidní rezervu před koleny i nad hlavou. Praktičnost zvyšují zadní opěradla dělená v poměru 40 : 20 : 40 s mechanicky nastavitelným sklonem, což umožňuje převážet delší úzké předměty a zároveň zachovat dvě plnohodnotná místa k sezení. Na rozdíl od verzí se spalovacími motory postavených na stejné platformě však BMW iX1 nemůže mít posuvná zadní sedadla, protože prostor pod podlahou zabírá trakční baterie. Zavazadelník potěší rovnou ložnou plochou, ničím neomezeným vstupním otvorem i praktickou schránkou pod podlahou, kam přehledně uložíte nabíjecí kabely, aniž by překážely v hlavním zavazadlovém prostoru. Po sklopení zadních opěradel vznikne téměř dokonale rovná plocha připravená i pro objemný náklad.
Na silnici se BMW iX1 projevuje výrazně tuhým naladěním podvozku. Odborné testy se shodují, že ačkoli jsou náklony karoserie v zatáčkách pod přísnou kontrolou, odpružení si jen stěží poradí s rozbitým městským asfaltem, propadlými kanály či dilatačními spárami. Volba příplatkových větších litých kol tuto tuhost ještě umocňuje a při nízkých rychlostech se mění v neklidnou, uskákanou jízdu. BMW iX1 s pohonem všech kol nabízí neochvějnou trakci a okamžitý zátah na výjezdech ze zatáček, testující však upozorňují, že při ostřejším nájezdu do oblouku vede značná pohotovostní hmotnost k citelné nedotáčivosti. Řízení je sice přímé a nabízí příkladnou stabilitu, působí však uměle zatíženým dojmem a téměř postrádá přirozenou zpětnou vazbu od vozovky.
Silnou stránkou je akustický komfort v kabině. Zvuková izolace účinně potlačuje aerodynamický svist i valivý hluk pneumatik, takže samotný elektrický pohon pracuje v téměř dokonalém tichu. V interiéru testující chválí poctivé dílenské zpracování, přední sedadla s dobrou oporou těla a měkčené materiály ve vrchní části palubní desky, i když v jejích spodních partiích narazíte na tvrdší plasty.
Nejvýraznější shoda mezi novináři panuje v otázce ergonomie: odstranění fyzického otočného ovladače z plovoucí středové konzoly sklízí všeobecnou kritiku. Nutnost procházet spletitá podmenu a obsluhovat klimatizaci výhradně přes dotykový displej totiž za jízdy zbytečně odvádí pozornost. Ačkoli se názory mírně rozcházejí v tom, zda je tuhý podvozek na menších standardních kolech ještě přijatelný, recenzenti se shodují, že BMW iX1 dává přednost precizní kontrole pohybů karoserie a špičkovému odhlučnění před schopností plavně filtrovat nerovnosti při nízkých rychlostech.
Všechny grafy v této části vycházejí z inzertní nabídky Carvago pro širší modelovou řadu a nejsou filtrovány výhradně pro recenzovanou generaci, což znamená, že uvedená data neurčují samostatnou cenovou hladinu pouze pro tuto konkrétní verzi. V aktuální nabídce pro BMW iX1 se medián inzerovaných cen pohybuje od 971 000 Kč u ročníků 2022 až po 1 277 000 Kč u vozů z roku 2026. Inzeráty z roku 2023 vykazují medián nabídkových cen 990 000 Kč, zatímco u modelů z roku 2024 dosahuje 1 153 000 Kč. Rozdíly mezi jednotlivými ročníky odrážejí různý kilometrový nájezd, tovární výbavu a odlišné hardwarové konfigurace infotainmentu u dostupných vozů.
Od dubna do září 2026 se počet aktivních inzerátů na BMW iX1 posunul z počátečních 2 405 na 2 558 na konci sledovaného období. Níže uvedený graf zachycuje celkový počet inzerovaných vozů v jednotlivých měsících.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | BMW iX1 |
|---|---|
| 2026-04 | 2 405 |
| 2026-05 | 2 287 |
| 2026-06 | 2 345 |
| 2026-07 | 2 415 |
| 2026-08 | 2 448 |
| 2026-09 | 2 558 |
Zdroj: Carvago
Vzhledem k tomu, že se nabídka na trhu po celou dobu spolehlivě držela v rozmezí 2 287 až 2 558 vozidel, mají zájemci o koupi k dispozici stabilně pestrý a bohatý výběr.
Medián inzertních cen dnes nabízených vozů s rokem výroby 2022 činí 971 000 Kč, přičemž novější ročníky šplhají výše až k 1 277 000 Kč u aut vyrobených v roce 2026.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | BMW iX1 |
|---|---|
| 2022 | 971 000 |
| 2023 | 990 000 |
| 2024 | 1 153 000 |
| 2025 | 1 190 000 |
| 2026 | 1 277 000 |
Zdroj: Carvago
Pokud vybíráte mezi vozy s rokem výroby 2022, odpovídá tomu medián inzertních cen 971 000 Kč. Zájemci o modely z let 2024 a 2026 se pak setkají s mediány 1 153 000 Kč, respektive 1 277 000 Kč.
Tato křivka poklesu hodnoty zachycuje, jak daný model s přibývajícím věkem ztrácí na ceně – během prvního roku přijde o 18 % své výchozí zůstatkové hodnoty a do tří let věku o 39 %.
Zůstatková hodnota podle stáří vozu
| Stáří vozu | BMW iX1 |
|---|---|
| Nový | 1 348 000 |
| 1 rok | 1 102 000 |
| 2 roky | 964 000 |
| 3 roky | 825 000 |
| 4 roky | 749 000 |
| 5 let | 703 000 |
| 6 let | 642 000 |
| 7 let | 591 000 |
Zdroj: Carvago
V průběhu zobrazených sedmi let vůz ztratí 56 % své výchozí zůstatkové hodnoty. Nejprudší propad nastává během prvních tří let, poté se meziroční pokles zmírní pod 10 % ročně.
Mezi dubnem a zářím 2026 tvořily aktivní nabídku výhradně elektromobily – v dubnu bylo k dispozici 2 405 vozů a do září tento počet vystoupal na 2 558.
Skladba nabídky podle typu paliva
| Měsíc | Elektrina |
|---|---|
| 2026-04 | 2 405 |
| 2026-05 | 2 287 |
| 2026-06 | 2 345 |
| 2026-07 | 2 415 |
| 2026-08 | 2 448 |
| 2026-09 | 2 558 |
Zdroj: Carvago
V září 2026 bylo všech 2 558 inzerovaných vozidel elektrických, přičemž u benzinových, naftových ani hybridních variant nebyl zaznamenán jediný inzerát. Zájemci tak při procházení trhu reálně narazí na výběr výhradně mezi plně elektrickými modely.
Graf znázorňuje vývoj průměrné inzerované ceny nabízených vozů BMW iX1 od dubna 2026, kdy činila 1 020 000 Kč, do září 2026.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | BMW iX1 |
|---|---|
| 2026-04 | 1 020 000 |
| 2026-05 | 1 061 000 |
| 2026-06 | 1 080 000 |
| 2026-07 | 1 071 000 |
| 2026-08 | 1 058 000 |
| 2026-09 | 1 049 000 |
Zdroj: Carvago
Průměrná inzerovaná cena dosáhla vrcholu v červnu 2026 na hodnotě 1 080 000 Kč, načež v září 2026 mírně klesla na 1 049 000 Kč, což za celých šest měsíců představuje jen nepatrnou celkovou změnu o necelá 3 %.
Tichý interiér s účinným odhlučněním aerodynamického hluku i hluku od pneumatik
Jistá trakce a bezprostřední zrychlení elektromotoru, obzvláště u dvoumotorových verzí
Praktický zavazadlový prostor s rovnou ložnou plochou a vyhrazeným místem pro kabely pod podlahou
Tuhé naladění podvozku, který hůře tlumí ostré nerovnosti a rozbitý městský asfalt
Konec fyzického otočného ovladače nutí k častému hledání v podnabídkách dotykového displeje
Několik oficiálních bezpečnostních svolávacích akcí včetně integrované brzdové jednotky, kvůli nimž je nutné prověřit historii vozu podle VIN
Pro každodenní dojíždění dává největší smysl verze eDrive20 s pohonem předních kol, a to díky nižší hmotnosti i o něco poddajnějšímu podvozku. Pokud ale často jezdíte po dálnici, v náročných zimních podmínkách nebo potřebujete tahat přívěs, sáhněte po dvoumotorovém BMW iX1 s pohonem všech kol xDrive30.
Samotné elektrické pohonné ústrojí se ukazuje jako spolehlivé, u prvních ročníků se však mohou objevit pomalejší reakce infotainmentu a potíže v komunikaci při nabíjení. U autorizovaného dealera si podle VIN kódu vždy ověřte, že má vůz vyřešené všechny bezpečnostní svolávací akce – zejména ty, které se týkaly integrovaného brzdového systému.
Zkontrolujte brzdové kotouče – kvůli zřídkavému používání při časté rekuperaci mohou trpět korozí a důlkovým vyrezáváním. Prohlédněte také pneumatiky, zda nemají nerovnoměrně sjetá ramena. Ujistěte se rovněž, že má software infotainmentu nainstalované nejnovější aktualizace, které minimalizují prodlevy displeje i výpadky při nabíjení.
Inzertní ceny ojetého BMW iX1 z prvních ročníků začínají na mediánu 971 000 Kč, přičemž novější modelové roky bývají v závislosti na nájezdu a příplatkové výbavě dražší.
Zdroje: newsroom.bmwgroup.com, adac.de, ec.europa.eu, autoexpress.co.uk, autobild.de
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Podrobné srovnání Audi Q4 e-tron a Volvo XC40 Recharge. Které prémiové elektrické SUV má lepší dojezd a reálnou spotřebu? Přečtěte si náš jasný verdikt.
22. 4. 2026

Podrobné srovnání Jaguar I-Pace vs. Mercedes-Benz EQC. Zjistěte, které elektrické SUV nabízí lepší dojezd, výkon a celkovou hodnotu na trhu ojetin.
22. 4. 2026

Recenze BMW iX3: reálné zkušenosti majitelů, skutečný dojezd, objem zavazadlového prostoru, provozní náklady a ceny – vše, co potřebujete vědět před koupí.
27. 10. 2026