
Volkswagen ID.4 vs. Volkswagen ID.5: Kompletní srovnání 2026
Volkswagen ID.4 vs. Volkswagen ID.5: Praktické elektrické SUV, nebo stylové kupé? Přečtěte si detailní srovnání dojezdu, prostoru a náš konečný verdikt.
16. 10. 2026
Články
Recenze
Recenze BMW iX: reálné zkušenosti majitelů, skutečný dojezd, nejčastější závady, provozní náklady a ceny. Vše, co potřebujete vědět před koupí.
25. října 2026

BMW iX je čistě elektrickou vlajkovou lodí mnichovské značky, postavenou na dedikované platformě. V prémiovém segmentu velkých SUV soupeří s konkurenty, jako jsou Audi Q8 e-tron nebo Mercedes-Benz EQE SUV. Tato recenze se věnuje první generaci, jejíž sériová výroba odstartovala v Dingolfingu v červenci 2021 a k prvním evropským zákazníkům dorazila v listopadu téhož roku.
Vůz se nabízí výhradně s pětidveřovou karoserií a pěti sedadly. Na trh vstoupil s pohonem všech kol zajišťovaným dvojicí elektromotorů, přičemž vrcholná sportovní varianta M60 zamířila k evropským zákazníkům v červnu 2022. Dne 29. ledna 2025 BMW představilo facelift – sériová výroba byla zahájena v březnu 2025 a dodávky evropským zájemcům následovaly v květnu 2025. Tato modernizace přinesla osvěžený vzhled exteriéru i přepracované pohonné jednotky, přičemž původní verze vystřídaly modely xDrive45, xDrive60 a M70 xDrive.
Elektrické BMW iX míří na řidiče pravidelně překonávající dlouhé trasy, manažery i rodiny, které hledají prostorný prémiový vůz s jistotou pohonu všech kol za každého počasí. Je stvořené pro zájemce přecházející k elektromobilitě, kteří požadují solidní tažnou kapacitu a vyšší pozici za volantem, aniž by museli slevovat z luxusu.
Data o dlouhodobé spolehlivosti první generace BMW iX se zatím stále sbírají, protože první vozy dorazily k zákazníkům teprve v listopadu 2021. Zkušenosti majitelů z reálného provozu i novinářské testy na dlouhé vzdálenosti však naznačují, že mechanický základ elektrického BMW iX je v zásadě velmi solidní. Většina zdokumentovaných výtek se netýká samotného pohonného ústrojí, nýbrž elektronických spínačů, stability softwaru a akustického komfortu na palubě.
Majitelé opakovaně upozorňují na potíže s elektronickým odjišťováním dveří. BMW iX spoléhá na elektronické mikrospínače jak u zapuštěných vnějších klik, tak u vnitřních tlačítek. Pokud spínač selže, zámek se neuvolní – řidič se tak může ocitnout zamčený venku, případně musí posádka uvnitř použít mechanická nouzová táhla. V autorizovaných servisech se tato závada řeší výměnou celých modulů spínačů.
Nemalé rozčarování provázelo také rané verze palubního softwaru. Zkušenosti z provozu zmiňují zamrzání prohnutého displeje, zacyklené restartování navigace, občasné výpadky zrcadlení chytrého telefonu nebo falešná chybová hlášení asistenčních systémů při studených startech. Většinu těchto digitálních neduhů se však podařilo vyřešit pomocí vzdálených aktualizací (OTA) a přehráním softwaru řídicích jednotek v servisu.
Častým tématem bývá rovněž akustický komfort v kabině. Dlouhodobé testy popisují vytrvalé vrzání a cvakání vycházející z panoramatické skleněné střechy, B-sloupků a obložení v zadní části vozu při přejezdu nerovností. Mimořádně tuhý karbonový skelet prostoru pro cestující a hliníková konstrukce totiž nepůsobí na rozměrnou prosklenou plochu vždy zcela bezhlučně. V servisech pomáhá aplikace tlumicích pásek a speciálních maziv, jde však spíše o dočasné řešení a pazvuky se mohou s výkyvy teplot znovu vrátit.
U vozů z počátku výroby proběhlo v Evropě několik bezpečnostních svolávacích akcí. U každého konkrétního kusu je nutné v servisní historii prověřit, zda byly všechny předepsané zásahy řádně dokončeny.
| Závada uvedená v oficiálním oznámení | Dotčené období výroby | Rozsah | Nápravné opatření |
|---|---|---|---|
| Nesprávně upevněný držák obložení A-sloupku s rizikem uvolnění krytu a poškození airbagu při jeho aktivaci | 13. října 2020 – 17. září 2021 | Celosvětově (183 vozidel) | Kontrola a předepsané upevnění držáku obložení A-sloupku |
| Softwarová chyba řídicí jednotky airbagů, kvůli níž se při závadě zádržného systému nebo vysokonapěťového bezpečnostního odpojení nerozsvítí varovná kontrolka | 17. února 2021 – 30. června 2022 | Evropské trhy | Přehrání softwaru řídicí jednotky airbagů |
| Výrobní vada článků vysokonapěťové baterie vytvářející riziko vnitřního zkratu a vzniku požáru | 5. července 2021 – 8. července 2022 | Evropská unie a celosvětově | Bezplatná výměna dotčených bateriových modulů (majitelům bylo doporučeno s vozem do provedení opravy nejezdit ani jej nenabíjet) |
| Nesprávně složený modul čelního airbagu řidiče s rizikem nesprávného rozvinutí při nárazu | 30. června 2020 – 2. února 2023 | Celosvětově (20 100 vozidel napříč dotčenými řadami) | Kontrola a výměna modulu airbagu ve volantu |
| Poškození kombinované nabíjecí jednotky (CCU), které může vést k výpadku elektrického pohonu | Červen 2022 – září 2022 | Evropské trhy (27 vozidel) | Výměna kombinované nabíjecí jednotky (CCU) |
Než se definitivně rozhodnete pro ojeté BMW iX, vyplatí se nechat prověřit elektronickou servisní knížku, otevřené kampaně i celkový technický stav nezávislou předkupní prohlídkou CarAudit, která ověří provedení všech důležitých továrních aktualizací a úprav.
Všechna provedení BMW iX spoléhají na pohon všech kol tvořený dvojicí elektromotorů, z nichž každý spolupracuje s jednostupňovou převodovkou na své nápravě. Pro modelový rok 2025 prošla modelová řada modernizací, při níž původní zaváděcí verze nahradily inovované varianty s přepracovanou řídicí elektronikou motorů, upravenou chemií akumulátorových článků a vyššími výkony.
| Motor | Palivo | Výkon | Převodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|
| iX xDrive40 | Elektřina | 240 kW (326 k) | Automatická | 2021–2025 |
| iX xDrive50 | Elektřina | 385 kW (523 k) | Automatická | 2021–2025 |
| iX M60 | Elektřina | 455 kW (619 k) | Automatická | 2022–2025 |
| iX xDrive45 | Elektřina | 300 kW (408 k) | Automatická | 2025–dosud |
| iX xDrive60 | Elektřina | 400 kW (544 k) | Automatická | 2025–dosud |
| iX M70 xDrive | Elektřina | 485 kW (659 k) | Automatická | 2025–dosud |
Na trhu ojetin je výběr správné verze podle vašich jízdních potřeb poměrně přímočarý. Verze iX xDrive40 před modernizací se nejlépe hodí na městské a příměstské dojíždění nebo jako druhé auto do rodiny – kvůli menšímu akumulátoru a nižšímu maximálnímu výkonu rychlonabíjení totiž na delších trasách vyžaduje častější zastávky. Pro smíšený provoz, pravidelné dálniční přesuny a tahání přívěsů představuje nejvyváženější ojetou volbu předfaceliftové provedení iX xDrive50. Nabízí solidní rezervu dojezdu i plavnější podvozek než sportovněji laděný iX M60, který vyměnil komfort odpružení na rozbitém asfaltu za nekompromisní dynamiku v přímém směru.
U novějších vozů modernizovaná nabídka odstraňuje dřívější slabiny základního provedení. Omlazený iX xDrive45 funguje díky větší kapacitě akumulátoru a vyššímu výkonu jako všestranný společník pro každodenní ježdění i občasné dálkové cestování. Řidiči, kteří často zdolávají dlouhé dálniční trasy nebo tahají těžké přívěsy, by měli zvážit iX xDrive60, jenž se může pochlubit nejdelším dojezdem z celé modelové řady. Vrcholný iX M70 xDrive pak míří na zájemce, pro které je prioritou zrychlení na úrovni sportovního vozu v těle velkého elektrického BMW iX.
Hodnocení spolehlivosti vysokonapěťového pohonného ústrojí, přehled svolávacích akcí a řešení potíží s elektroinstalací najdete v části věnované zkušenostem majitelů.
Zkušenosti majitelů i odborné testy potvrzují, že se dojezd v závislosti na zvolené verzi i ročním období výrazně liší. V mrazivém zimním počasí snižují nároky na vytápění kabiny a nižší efektivita akumulátoru reálný akční rádius zhruba o čtvrtinu až třetinu oproti mírným teplotám. Na dálnici vyžaduje varianta s menší baterií pečlivé plánování zastávek u rychlodobíjecích stanic, zatímco verze s větší kapacitou akumulátoru bez potíží zvládnou i dlouhé dálkové etapy. Rychlé stejnosměrné nabíjení (DC) si v dolní polovině stavu nabití udržuje stabilně vysoký výkon, podmínkou je však včasná aktivace předehřevu baterie prostřednictvím palubní navigace.
| Rozměr | Před faceliftem (2021–2025) | Po faceliftu (2025–současnost) |
|---|---|---|
| Délka (mm) | 4 953 | 4 965 |
| Šířka bez zrcátek (mm) | 1 967 | 1 970 |
| Výška (mm) | 1 695–1 696 | 1 688–1 695 |
| Rozvor (mm) | 3 000 | 3 000 |
| Objem zavazadlového prostoru, vzpřímená / sklopená sedadla (l) | 500 / 1 750 | 500 / 1 750 |
SUV BMW iX má výhradně pětimístný interiér, sedmimístná konfigurace se vůbec nenabízí. Ve druhé řadě umožnila jednoúčelová elektrická platforma vytvořit zcela rovnou podlahu bez středového tunelu. Cestující na zadních krajních sedadlech tak mají ničím neomezený prostor pro nohy i kolena, zadní lavice je však pevná a nelze ji podélně posouvat. Vzhledem k vnějším rozměrům vozu je přepravní kapacita pro zavazadla poměrně skromná. Kufr sice nabízí rovnou ložnou plochu i tlačítka pro dálkové sklopení opěradel dělených v poměru 40 : 20 : 40, každodenní nakládání ale znesnadňuje vysoká nákladová hrana a vstupní otvor, který se směrem ke střeše citelně zužuje. Na rozdíl od řady čistě elektrických konkurentů BMW iX nenabízí přední úložný prostor pod kapotou, takže nabíjecí kabely musíte ukládat pod podlahu zavazadelníku nebo přímo vedle hlavních zavazadel.
Novinářské testy u elektrického SUV BMW iX shodně vyzdvihují příkladný jízdní komfort a špičkové odhlučnění. Aerodynamický svist i hluk od pneumatik zůstávají i v dálničních rychlostech skvěle utlumené, takže v kabině panuje mimořádný klid. Další často chválenou předností je poddajnost podvozku. Provedení se vzduchovým odpružením na obou nápravách – které je u vyšších výbav standardem a pro základní verze za příplatek – žehlí rozbitý asfalt a nerovnosti s naprostým přehledem, poddajnou a jistou jízdu však nabízí i modely s klasickými ocelovými pružinami. V zatáčkách působí podvozek vyváženě a předvídatelně, přičemž řízení zadních kol (standard u vyšších stupňů výbavy, volitelně u základních provedení) citelně zlepšuje obratnost. Testující nicméně podotýkají, že při svižnějším tempu se karoserie vzhledem ke značné hmotnosti vozu v zatáčkách znatelně naklání.
Interiér si získává chválu za atmosféru připomínající luxusní salonek, bohaté polstrování sedadel a prvotřídní zpracování použitých materiálů. Zato ergonomie bývá terčem časté kritiky. Přesunutí ovládání klimatizace do podnabídek dotykového displeje namísto samostatných fyzických tlačítek odvádí pozornost řidiče během jízdy a na netradiční šestihranný volant si člověk musí chvíli zvykat.
V čem se odborné posudky BMW iX rozcházejí, je manévrovatelnost ve městě. Řízení je sice lehké a přesné, mohutné vnější rozměry a horší výhled dozadu však pohyb po stísněných parkovištích i úzkých městských ulicích citelně komplikují. Modernizace v polovině životního cyklu přinesla jemnější naladění tlumičů, na ovládání silně závislém na obrazovkách se ale nic nezměnilo.
Všechny grafy v této části vycházejí z nabídky vozů na Carvago pro celou modelovou řadu BMW iX a zahrnují i další generace obsažené v datech, nikoli pouze testovanou generaci. Jelikož podkladová data nejsou omezena na jedinou generaci, nevymezují samostatnou cenovou hladinu výhradně pro recenzovanou generaci. V aktuální nabídce na trhu činí medián inzerovaných cen u vozů z roku 2021 1 216 000 Kč a u ročníků 2026 dosahuje 2 087 000 Kč, přičemž u modelů z roku 2024 činí medián nabídkových cen v dostupných inzerátech 1 639 000 Kč.
V období od dubna do září 2026 klesl počet inzerovaných vozů BMW iX z počátečního maxima 2 162 na 1 967 kusů, jak podrobně dokládají níže uvedená měsíční čísla.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | BMW iX |
|---|---|
| 2026-04 | 2 162 |
| 2026-05 | 2 049 |
| 2026-06 | 1 978 |
| 2026-07 | 1 945 |
| 2026-08 | 1 897 |
| 2026-09 | 1 967 |
Zdroj: Carvago
Zájemci o koupi měli stabilně k dispozici bohatou nabídku přibližně 1 900 až 2 100 aut. Celkový počet inzerátů do srpna postupně klesal na 1 897, než se v září opět vyšplhal zpět na 1 967.
V aktuální nabídce inzerovaných ojetých vozů činí mediánová nabídková cena u aut vyrobených v roce 2021 1 216 000 Kč, zatímco u vozů z roku výroby 2026 představuje 2 087 000 Kč. Níže uvedený graf tyto hodnoty srovnává napříč všemi dostupnými modelovými ročníky.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | BMW iX |
|---|---|
| 2021 | 1 216 000 |
| 2022 | 1 289 000 |
| 2023 | 1 459 000 |
| 2024 | 1 639 000 |
| 2025 | 1 968 000 |
| 2026 | 2 087 000 |
Zdroj: Carvago
V dnešní inzertní nabídce mají vozy vyrobené v roce 2021 mediánovou nabídkovou cenu 1 216 000 Kč, zatímco u modelů ročníku 2022 činí medián nabídkových cen 1 289 000 Kč. U nejnovějších aktuálně inzerovaných aut pak mediánová nabídková cena dosahuje 1 968 000 Kč u modelů z roku 2025 a 2 087 000 Kč u modelů ročníku 2026.
Tato křivka poklesu hodnoty znázorňuje, jak zůstatková hodnota tohoto modelu klesá s přibývajícím věkem – během prvního roku ztratí zhruba 19 % a po dvou letech již 33 %. Níže uvedený graf zachycuje tento vývoj v horizontu sedmi let stáří vozu.
Zůstatková hodnota podle stáří vozu
| Stáří vozu | BMW iX |
|---|---|
| Nový | 2 175 000 |
| 1 rok | 1 751 000 |
| 2 roky | 1 457 000 |
| 3 roky | 1 301 000 |
| 4 roky | 1 180 000 |
| 5 let | 1 075 000 |
| 6 let | 995 000 |
| 7 let | 890 000 |
Zdroj: Carvago
Během znázorněného sedmiletého období model ztratí přibližně 59 % své původní zůstatkové hodnoty. Nejprudší propad nastává v prvních dvou letech, poté se meziroční pokles hodnoty výrazně zmírní.
Níže uvedený graf znázorňuje vývoj počtu aktivních nabídek v jednotlivých měsících podle typu pohonu. Zatímco v dubnu 2026 nabídka začínala na 2 162 elektromobilech, v září 2026 jich evidovala 1 967.
Skladba nabídky podle typu paliva
| Měsíc | Elektrina |
|---|---|
| 2026-04 | 2 162 |
| 2026-05 | 2 049 |
| 2026-06 | 1 978 |
| 2026-07 | 1 945 |
| 2026-08 | 1 897 |
| 2026-09 | 1 967 |
Zdroj: Carvago
Vzhledem k tomu, že během všech šesti sledovaných měsíců nebyla v nabídce ani jedna benzinová, naftová či hybridní alternativa, najdou zájemci na trhu výhradně elektrické modely.
V období od dubna do září 2026 začínala průměrná nabídková cena BMW iX na 1 535 000 Kč a do července vystoupala na 1 588 000 Kč. Následující graf znázorňuje, jak se tyto měsíční údaje vyvíjely.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | BMW iX |
|---|---|
| 2026-04 | 1 535 000 |
| 2026-05 | 1 559 000 |
| 2026-06 | 1 579 000 |
| 2026-07 | 1 588 000 |
| 2026-08 | 1 579 000 |
| 2026-09 | 1 588 000 |
Zdroj: Carvago
Během těchto šesti měsíců se průměrná cena pohybovala mezi 1 535 000 Kč a 1 588 000 Kč, včetně mírného srpnového poklesu na 1 579 000 Kč, po němž se v září vrátila na 1 588 000 Kč. Celkový nárůst zhruba o 3,5 % představuje vzhledem k cenové hladině vozu jen zanedbatelný posun.
Skvěle odhlučněný interiér s utlumeným aerodynamickým svistem i hlukem od pneumatik při cestovních rychlostech
Velkorysý prostor pro nohy na zadních sedadlech podpořený zcela rovnou podlahou
Dvoumotorový pohon všech kol součástí standardní výbavy všech verzí
Vzhledem k vnějším rozměrům skromný zavazadlový prostor a absence předního kufru pod kapotou
Nastavení klimatizace skryté v podnabídkách dotykového displeje a chybějící fyzická tlačítka
Majiteli hlášené opakované závady elektronických spínačů zámků dveří a vrzání obložení interiéru
Mechanické části pohonného ústrojí BMW iX jsou v základu velmi solidní, i když na ucelená data o dlouhodobé spolehlivosti je zatím brzy. Většina zaznamenaných výtek se navíc netýká samotných pohonných jednotek, nýbrž drobných elektronických chyb, ovládacích prvků nebo vrzání karoserie.
U vozů před modernizací představuje pro delší cesty nejvyváženější variantu provedení iX xDrive50, jelikož základní iX xDrive40 vyžaduje častější nabíjecí zastávky. V omlazené nabídce pak největší dojezd poskytuje iX xDrive60.
U autorizovaného dealera si podle VIN ověřte, zda byly na voze dokončeny všechny svolávací a bezpečnostní akce. Zkontrolujte také funkčnost elektronických tlačítek otevírání dveří a při přejezdu nerovností se zaposlouchejte, zda nevrže obložení interiéru.
V inzertní nabídce začínají mediánové ceny nejstarších ročníků BMW iX přibližně na 1 216 000 Kč a u novějších či lépe vybavených specifikací dále stoupají.
Zdroje: press.bmwgroup.com, adac.de, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk, autobild.de
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Volkswagen ID.4 vs. Volkswagen ID.5: Praktické elektrické SUV, nebo stylové kupé? Přečtěte si detailní srovnání dojezdu, prostoru a náš konečný verdikt.
16. 10. 2026

Podrobné srovnání elektrických SUV Nissan Ariya vs. Toyota bZ4X. Odhalte reálný dojezd, výbavu a jasný verdikt, který vám pomůže s výběrem.
13. 4. 2026

Detailní srovnání Mercedes-Benz EQA a Mercedes-Benz EQB. Zjistěte, které elektrické SUV nabízí lepší dojezd, prostor a výbavu. Přečtěte si náš verdikt!
21. 5. 2026