Artikuj

Recensione

Recension Volkswagen ID.4: Çfarë thonë vërtet pronarët dhe ekspertët?

Vlerësimi i Volkswagen ID.4: përvoja reale e pronarëve, defektet më të shpeshta, autonomia në kushte reale dhe çmimet e modeleve të përdorura — gjithçka që duhet të dini para se ta blini.

18 tetor 2026

Volkswagen ID.4

Hyrje

Volkswagen ID.4 SUV përfaqëson ofertën kryesore të markës në segmentin tejet konkurrues të krosroverëve kompaktë elektrikë. I ndërtuar ekskluzivisht si SUV me pesë dyer, ai synon kryesisht blerësit familjarë dhe drejtuesit e makinave të kompanisë që kërkojnë një alternativë praktike, me zero emetime, ndaj makinave tradicionale karavan të përmasave mesatare dhe krosroverëve. Ky vlerësim përqendrohet te gjenerata e parë (Tipi E21), prodhimi serik i së cilës nisi në gusht 2020, përpara se të arrinte te klientët evropianë me dërgesat e para në mars 2021.

Në vend të një ristilizimi tradicional vizual, Volkswagen ID.4 përfitoi një përditësim të thellë teknik në mes të ciklit jetësor, i cili doli në shitje në tetor 2023. Kjo ndërhyrje solli një motor elektrik të pasmë të zhvilluar rishtazi dhe më efikas, një ekran qendror më të madh për sistemin info-argëtues, si dhe menaxhim termik dhe softuer operativ të përmirësuar. Përmirësime të mëtejshme gjatë prodhimit pasuan në prill 2026, duke rikthyer butonat e prekshëm fizikë në timon dhe duke rritur kapacitetin e tërheqjes për versionet me të gjitha rrotat aktive. Me përfundimin e prodhimit të gjeneratës së parë në fund të vitit 2026, përpara se ky model t'ia lërë vendin ID. Tiguan, ky udhëzues analizon gjithçka që blerësit duhet të kenë parasysh gjatë vlerësimit të modeleve të përdorura nga e gjithë periudha e prodhimit.

Përvojat e pronarëve: defektet e shpeshta dhe tërheqjet

Besueshmëria në kushte reale e Volkswagen ID.4 ndryshon ndjeshëm midis viteve të para të prodhimit dhe versioneve të mëvonshme të përmirësuara. Të dhënat e shërbimeve të asistencës rrugore tregojnë se bateria ndihmëse 12 volt është shkaktari kryesor i bllokimit elektrik te automjetet e prodhuara midis viteve 2020 dhe 2022. Modulet e telematikës dhe të kontrollit në prapaskenë shkaktonin shkarkim parazitar gjatë kohës që makina ishte në gjendje pushimi, duke e zbrazur baterinë e tensionit të ulët. Duke qenë se kontaktorët e tensionit të lartë kërkojnë rrymë 12 volt për t'u mbyllur, shkarkimi i baterisë ndihmëse pamundëson ndezjen e makinës, zhbllokimin e dyerve dhe përzgjedhjen e marshit. Prodhuesi e zgjidhi këtë problem përmes fushatave të servisit, duke e zëvendësuar baterinë origjinale me një njësi më të fuqishme dhe duke instaluar version të përditësuar të softuerit për menaxhimin e energjisë.

Te modelet e prodhuara nga viti 2021 deri në 2023, si testimet ashtu edhe raportimet e pronarëve përmendin paralajmërime të vazhdueshme në panelin e instrumenteve që njoftojnë mosfunksionimin e sistemeve të asistencës së shoferit. Ky defekt vjen si pasojë e dëmtimit të shtresave të sensorëve kapacitivë brenda rrethit të timonit, të cilët nuk arrijnë të regjistrojnë prekjen me duar. Përditësimet softuerike nuk mund t'i korrigjojnë këto probleme të brendshme të rezistencës elektrike; në rastet e dokumentuara, zëvendësimi i plotë i timonit rezultoi zgjidhja e vetme efektive. Stabiliteti i sistemit multimedial në seritë e para të prodhimit ishte një tjetër shqetësim i shpeshtë: testet theksojnë ndezje të ngadaltë të sistemit, rindezje të papritura të ekranit dhe errësim të përkohshëm të ekranit dixhital të shoferit. Funksionimi u përmirësua gradualisht përmes përditësimeve, ndërsa ekrani më modern dhe procesori më i shpejtë i prezantuar në tetor 2023 e eliminuan përfundimisht ngadalësimin e sistemit.

Konsumimi mekanik ndikohet ndjeshëm nga dinamika e frenimit elektrik. Duke qenë se rekuperimi i energjisë përballon pjesën më të madhe të ngadalësimit të zakonshëm te Volkswagen ID.4 elektrik, frenat mekanike përdoren shumë pak. Të dhënat e kontrollit teknik tregojnë përqindje mbi mesataren të moskalimit të testimeve të detyrueshme, për shkak të ndryshkut sipërfaqësor dhe gërvishtjeve të thella në disqet metalike të përparme. Në pjesën e pasme, frenat me tambur të mbyllur ofrojnë mbrojtje nga papastërtitë e rrugës, mirëpo grumbullimi i lagështisë dhe përdorimi i rrallë mekanik mund të bëjnë që ferrotat të ngjiten, duke shkaktuar kërcitje dhe zhurma të forta fërkimi gjatë lëvizjes së parë indietro në mëngjes.

Për këtë gjeneratë janë regjistruar disa fushata tërheqjeje nga tregu në mbarë Evropën. Blerësit duhet të kenë parasysh se kryerja e këtyre riparimeve duhet të verifikohet drejtpërdrejt përmes historikut zyrtar të servisit.

Periudha e prodhimitKomponenti i prekur dhe defektiShtrirja evropiane dhe zgjidhja
Shkurt 2022 – Gusht 2024Modulet e qelizave të baterisë së tensionit të lartë mund të mbinxehen gjatë karikimit, duke krijuar rrezik potencial zjarri.Në mbarë botën; servisi inspekton modulet, aplikon softuer diagnostikues dhe zëvendëson pa pagesë modulet defektoze të qelizave.
Prill 2024 (04.04.2024 – 26.04.2024)Motori i pompës së kontrollit elektronik të stabilitetit (ESC) mund të shkëputet për shkak të mungesës së vidave fiksuese, duke shkaktuar dështim të sistemit kryesor hidraulik të frenimit.Në mbarë BE-në; servisi inspekton njësinë dhe shtrëngon vidat e reja sipas specifikimit ose zëvendëson të gjithë bllokun hidraulik të dëmtuar.
Shkurt 2022 – Mars 2024Bashkimet me vida me defekt midis mbështetëses së sediljes dhe bazës së saj mund të komprometojnë mbrojtjen në rast aksidenti.Në mbarë Evropën; servisi inspekton dhe rishtrëngon ose zëvendëson bulonat fiksues të mbështetëses së sediljes.
Viti model 2023Buloni i kyçit kardano të kolonës së sipërme të drejtimit mund të këputet, duke cenuar kontrollin e timonit.Tregjet evropiane; koncesionari inspekton lidhjen e kolonës së drejtimit dhe instalon pjesë të përforcuara fiksuese.
Gusht 2022 – Tetor 2022Bulonat e pashtrënguar siç duhet të mekanizmit të tërheqjes së rripave të sigurimit në sediljet e përparme mund të ulin efikasitetin e mbajtjes.Në mbarë BE-në; servisi inspekton dhe rishtrëngon elementet fiksuese të mekanizmit sipas specifikimeve.
2020 – 2021Defekti mekanik në kutinë e timonit mund të dëmtojë asistencën e drejtimit ose kontrollin e drejtimit të lëvizjes.Tregjet evropiane; servisi inspekton dhe zëvendëson kutinë defektoze të timonit.

Përpara se të vendosin për blerjen e një automjeti të përdorur, blerësit mund të kontrollojnë në mënyrë të pavarur historikun dixhital të servisit, gjendjen e baterisë dhe statusin e fushatave të tërheqjes përmes shërbimit CarAudit.

🔍 Çfarë duhet të kontrolloni para blerjes

  • Kërkoni një printim zyrtar nga koncesionari për të konfirmuar kryerjen e diagnostikimit të qelizave të baterisë së tensionit të lartë dhe zëvendësimin e moduleve të nevojshme.
  • Kontrolloni historikun dixhital të servisit për të verifikuar nëse bateria ndihmëse 12 volt është përmirësuar në kuadër të fushatës së fabrikës te automjetet e prodhuara midis viteve 2020 dhe 2022.
  • Gjatë provës në rrugë, testoni sistemet e asistencës së shoferit për t'u siguruar që nuk shfaqen paralajmërime të rreme me sinjal zanor për timonin apo shkëputje të papritura të tyre.
  • Inspektoni vizualisht disqet e përparme të frenave për kanale të thella ndryshku dhe provoni me vendosmëri frenat mekanike me makinën në marsh neutral, për të garantuar funksionim të rregullt pa bllokim të tamburëve të pasmë.
  • Kërkoni nga një servis i autorizuar ose përmes një pajisjeje diagnostikuese të pavarur konfirmimin se të gjitha fushatat e hapura të tërheqjes së sigurisë janë kryer për numrin specifik të shasisë (VIN).

Motorët: cilin të zgjidhni

Volkswagen ID.4 vihet në lëvizje ekskluzivisht nga sisteme elektrike me një motor në boshtin e pasmë ose me dy motorë dhe tërheqje me të gjitha rrotat, të kombinuara me një transmision automatik me një marsh. Në fund të vitit 2023, gama pësoi një përmirësim thelbësor teknik, duke prezantuar një njësi lëvizëse të pasme të modifikuar, së bashku me rritje të fuqisë dhe pajisje të përmirësuara për karikimin.

MotoriKarburantiFuqiaKutia e shpejtësiveTërheqjaVitet e modelit
PureElektrik109 kW (148 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me rrotat e pasme2021
Pure PerformanceElektrik125 kW (170 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me rrotat e pasme2021–2022
PureElektrik125 kW (170 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me rrotat e pasme2023–2026
PureElektrik140 kW (190 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me rrotat e pasme2026
Pro PerformanceElektrik150 kW (204 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me rrotat e pasme2020–2023
ProElektrik128 kW (174 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me rrotat e pasme2022–2023
Pro 4MOTIONElektrik195 kW (265 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me të gjitha rrotat2022–2023
ProElektrik210 kW (286 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me rrotat e pasme2023–2026
Pro 4MOTIONElektrik210 kW (286 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me të gjitha rrotat2023–2026
Pro 4MOTIONElektrik220 kW (299 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me të gjitha rrotat2026
GTX 4MOTIONElektrik220 kW (299 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me të gjitha rrotat2021–2023
GTX 4MOTIONElektrik250 kW (340 hp)Automatike (me 1 marsh)Tërheqje me të gjitha rrotat2023–2026

Për qarkullim urban dhe rrugë të shkurtra të përditshme, variantet bazë me bateri më të vogël dhe tërheqje me rrotat e pasme ofrojnë reagim të kënaqshëm në shpejtësi të ulëta dhe manovrim të lehtë nëpër qytet. Gjithsesi, versioni më i hershëm fillestar kërkon disi më shumë llogaritje gjatë kyçjes në rrugë të shpejta.

Për regjim të përzier dhe udhëtime të gjata në autostradë, Volkswagen ID.4 elektrik me bateri më të madhe dhe tërheqje me rrotat e pasme mbetet zgjedhja më e ekuilibruar. Shembujt e prodhuar nga fundi i vitit 2023 e në vijim kanë motorin elektrik të pasmë të rimodeluar, i cili siguron elasticitet dukshëm më bindës gjatë parakalimeve në shpejtësi mesatare, shoqëruar me efikasitet më të mirë energjetik në ritëm udhëtimi.

Shoferët që kërkojnë kapje të sigurt në çdo stinë ose që planifikojnë të tërheqin rimorkio do të plotësojnë më mirë nevojat e tyre me variantet me dy motorë Volkswagen ID.4 4x4, siç janë versionet 4MOTION apo GTX në krye të gamës. Të dy këto modele garantojnë stabilitet në sipërfaqe të pashtruara ose të rrëshqitshme dhe ofrojnë kapacitetin më të lartë të tërheqjes së rimorkios me frena në gamë. Ndonëse versioni GTX dhuron përshpejtim të shpejtë në vijë të drejtë, masa e tij e orienton më tepër drejt stabilitetit në shpejtësi të larta sesa drejt shkathtësisë së një modeli sportiv kompakt.

Autonomia në kushte reale dhe karikimi

Pronarët shpesh vërejnë se moti i ftohtë shkakton një rënie të ndjeshme të distancës së përshkueshme, e diktuar nga nevojat për ngrohjen e kabinës dhe ulja e rendimentit elektrokimik të qelizave të baterisë në temperatura të ulëta. Te makinat e serive të para, arritja e shpejtësisë maksimale në stacionet e karikimit të shpejtë DC shpesh kërkonte një rrugë më të gjatë me makinë për të ngrohur paketën e baterisë. Modelet e prodhuara nga fundi i vitit 2023 e në vazhdim e zgjidhën këtë mangësi duke shtuar parakondicionimin aktiv të baterisë të lidhur drejtpërdrejt me sistemin e navigimit, gjë që sipas pronarëve sjell një lakore karikimi shumë më të qëndrueshme gjatë udhëtimeve të gjata.

Hapësira dhe praktika

ParametriVlera
Gjatësia4,584 mm
Gjerësia (pa pasqyrat)1,852 mm
Lartësia1,632–1,640 mm
Distanca midis akseve2,771 mm
Kapaciteti i bagazhit (me sediljet ngritur)543 l
Kapaciteti i bagazhit (me sediljet e palosura)1,575 l

Shifrat vlejnë për modelet standarde me tërheqje në rrotat e pasme dhe me tërheqje integrale; varianti sportiv me performancë të lartë qëndron më ulët falë suspensionit të dedikuar dhe është paksa më i shkurtër.

Falë arkitekturës së dedikuar elektrike, SUV-i Volkswagen ID.4 ka një dysheme plotësisht të sheshtë dhe pa tunel qendror, çka u siguron pasagjerëve të pasmë liri të plotë për këmbët në të tria vendet. Pasagjerët e rritur kanë hapësirë të bollshme si për gjunjët, ashtu edhe për kokën edhe pas drejtuesve shtatlartë, ndonëse ndenjësja e pasme është e fiksuar dhe nuk mund të zhvendoset para apo prapa për të zgjeruar bagazhin. Në vend të kësaj, prakticiteti për ngarkesë garantohet nga mbështetëset e pasme që palosen në raport 60:40 dhe nga një hapje për ski te mbështetësja qendrore e krahut. Në pjesën e pasme, bagazhi ofron një grykë të gjerë ngarkimi dhe një sipërfaqe të niveluar kur dyshemeja e rregullueshme është e ngritur, poshtë së cilës mund të vendosen kabllot e karikimit. Meqë njësia e transmisionit të pasmë është e montuar ulët midis rrotave, vëllimi i bagazhit mbetet plotësisht i njëjtë, pavarësisht nëse zgjidhni versionin me tërheqje në rrotat e pasme apo atë me dy motorë dhe tërheqje integrale. Gjithsesi, Volkswagen ID.4 nuk ofron një ndarje shtesë bagazhi nën kapakun e përparmë, ndaj kabllot e karikimit zënë vend në bagazh kur udhëtoni me makinën plot.

Çfarë thonë testet

Testet profesionale e përshkruajnë Volkswagen ID.4 si një veturë të qetë, të balancuar dhe tejet të rehatshme për udhëtime të gjata. Qoftë me amortizatorët opsionalë adaptivë apo me suspensionin standard, ai i përthith me lehtësi parregullsitë e asfaltit, ndonëse ekzemplarët me rrota të mëdha ose me suspension sportiv të ulur përcjellin tronditje vertikale të ndjeshme mbi gropat e mprehta urbane. Drejtimi i timonit është i lehtë dhe i parashikueshëm, ndërsa variantet me tërheqje nga rrotat e pasme krenohen me një rreze të ngushtë kthimi, çka e lehtëson ndjeshëm manovrimin në qytet. Megjithatë, pesha e konsiderueshme e makinës e kufizon shkathtësinë e saj; testet vënë në dukje nëndrejtim (understeer) të hershëm dhe ndërhyrje agresive të sistemit të kontrollit të stabilitetit gjatë manovrave të papritura të shmangies. Ekspertët vlerësojnë njëzëri rafinimin në autostradë, duke veçuar zhurmën mjaft të ulët të erës dhe funksionimin e heshtur të motorit.

Vlerësimet për kabinën tregojnë një ndarje të qartë midis modeleve të para dhe atyre të përditësuara. Vitet e para të prodhimit u kritikuan shpesh për plastikat e forta në zonat e poshtme të hapësirës së pasagjerëve dhe për ergonominë zhgënjyese, veçanërisht për rrëshqitësit me prekje të klimës pa ndriçim dhe butonat kapacitivë në timon, të cilët tërheqin vëmendjen gjatë drejtimit. Testuesit pritën përgjithësisht mirë përmirësimet e mëvonshme, të cilat sollën një ekran qendror më të madh me komanda të ndriçuara (të prezantuara në tetor 2023) dhe rikthimin e butonave fizikë në timon (nga prilli 2026).

Në të gjitha testet e publikuara, ekziston një konsensus i gjerë rreth kabinës së heshtur, ndenjëseve me mbështetje të mirë trupore dhe stabilitetit qetësues në shpejtësi të larta. Mospajtimet përqendrohen kryesisht te komoditeti i pezullimit në shpejtësi të ulëta, ku disa testues e konsiderojnë shasinë paksa të ngurtë mbi asfaltin e dëmtuar, shoqëruar edhe me kritika të herëpashershme për reagimin e ashpër të pedalit gjatë kalimit nga frenimi rigjenerues në atë mekanik.

Çmimet dhe oferta në treg

Të gjithë grafikët në këtë seksion bazohen në shpalljet e Carvago-s për të gjithë familjen e modeleve Volkswagen ID.4, duke përfshirë edhe gjeneratat e tjera të përfaqësuara në të dhëna, dhe jo vetëm gjeneratën e shqyrtuar. Duke qenë se shpalljet nuk janë të ndara sipas gjeneratave, ky grup të dhënash nuk përcakton një nivel të izoluar çmimesh për gjeneratën e shqyrtuar. Në ofertën aktuale të tregut, çmimi mesatar i kërkuar (mediana) është 24 600 EUR për modelet e vitit 2020 dhe arrin në 47 600 EUR për modelet e vitit 2026. Dallimet midis viteve të prodhimit pasqyrojnë larminë e kapaciteteve të baterive, opsioneve të sistemit të tërheqjes dhe pajisjeve opsionale në të gjithë gamën e automjeteve të ofruara.

Nga prilli deri në shtator 2026, numri i njoftimeve aktive për Volkswagen ID.4 ra nga 5 974 në një nivel minimal prej 4 533 shpalljesh në qershor.

Volkswagen ID.4 - disponueshmëria me kohë

Shpalljet aktive me kalimin e kohës

MuajiVolkswagen ID.4
2026-045 974
2026-054 766
2026-064 533
2026-074 961
2026-085 124
2026-095 489

Burimi Carvago

Gjatë pjesës së mbetur të periudhës, stoku i disponueshëm u rimëkëmb, duke e mbyllur shtatorin 2026 me 5 489 njoftime dhe duke u ofruar blerësve një përzgjedhje të gjerë automjetesh.

Në njoftimet aktuale, çmimi median i kërkuar për makinat e shpallura sot varion nga 24.600 € për modelet e prodhuara në vitin 2020 deri në 47.600 € për ato të vitit 2026. Ndarja sipas viteve të prodhimit pasqyron krahasimin e çmimeve të kërkuara përgjatë viteve të njëpasnjëshme të prodhimit.

Volkswagen ID.4 - mediana e çmimit sipas vitit

Mediana e çmimeve të shpalljeve sipas vitit të prodhimit

Viti i prodhimitVolkswagen ID.4
202024 600
202126 900
202227 900
202334 400
202441 000
202541 900
202647 600

Burimi Carvago

Blerësit që shqyrtojnë modelet e para të vitit 2020 përballen me një çmim median prej 24.600 €, ndërsa kalimi te modelet e vitit 2023 kërkon rreth 34.400 €, kurse versionet më të reja të vitit 2026 arrijnë në 47.600 €.

Kjo kurbë zhvlerësimi tregon se si Volkswagen ID.4 humbet vlerë me kalimin e kohës, duke humbur rreth 15% të vlerës fillestare të mbetur pas një viti dhe afro 34% deri në moshën trevjeçare, siç detajohet më poshtë.

Volkswagen ID.4 - humbja e vlerës sipas moshës

Vlera e mbetur sipas moshës së automjetit

Mosha e automjetitVolkswagen ID.4
I ri49 500
1 vit42 200
2 vjet38 100
3 vjet32 800
4 vjet30 700
5 vjet27 900
6 vjet24 800
7 vjet23 500

Burimi Carvago

Gjatë gjithë periudhës shtatëvjeçare të paraqitur, ky model humbet rreth 53% të vlerës së tij fillestare të mbetur. Rëniet më të theksuara ndodhin gjatë tre viteve të para, pas të cilave humbjet vjetore ngadalësohen ndjeshëm.

Njoftimet aktive gjatë muajve të fundit përbëhen tërësisht nga motorizime elektrike, ku u regjistruan 5 974 automjete të shpallura në prill 2026 dhe 5 489 në shtator 2026, siç pasqyrohet në ndarjen e mëposhtme.

Volkswagen ID.4 - oferta sipas karburantit

Përbërja e ofertës sipas karburantit

MuajiElektrike
2026-045 974
2026-054 766
2026-064 533
2026-074 961
2026-085 124
2026-095 489

Burimi Carvago

Duke qenë se çdo makinë e shpallur në shtator 2026 ishte elektrike, pa asnjë ofertë për versione me benzinë, naftë apo hibride, blerësit që kërkojnë brenda kësaj familjeje modelesh do të gjejnë vetëm alternativa tërësisht elektrike.

Midis prillit 2026 dhe shtatorit 2026, çmimi mesatar i kërkuar për Volkswagen ID.4 nisi nga 32 000 € përpara se të ngjitej në 33 300 € në maj, siç pasqyrohet në shifrat mujore më poshtë.

Volkswagen ID.4 - trendi i çmimit

Zhvillimi i çmimit mesatar

MuajiVolkswagen ID.4
2026-0432 000
2026-0533 300
2026-0634 300
2026-0734 400
2026-0834 500
2026-0934 700

Burimi Carvago

Gjatë periudhës së regjistruar, çmimi mesatar i kërkuar lëvizi nga 32 000 € në 34 700 €, çka përbën një rritje të përgjithshme prej rreth 8%, ku rritjet më të theksuara mujore u shënuan midis prillit dhe qershorit.

Të mirat dhe të këqijat

Volkswagen ID.4

Përparësitë

Udhëtim i qetë dhe i balancuar në autostradë, me një kabinë të izoluar shumë mirë

Hapësirë e bollshme për këmbët e pasagjerëve të pasmë, e ndihmuar nga dyshemeja plotësisht e sheshtë

Rreze e ngushtë kthimi te versionet me tërheqje të pasme, çka e bën shumë më të lehtë drejtimin në qytet

Disavantazhet

Komanda rrëshqitëse me prekje pa ndriçim që krijojnë bezdi dhe sistem info-argëtues i ngadaltë te modelet e para

Pesha e madhe e mjetit kufizon shkathtësinë në kthesa gjatë manovrave të befta

Mungesa e një hapësire magazinimi nën kapakun e përparmë bën që kabllot e karikimit të zënë vend në bagazh

Pyetjet më të shpeshta

Rekomandohen modelet e prodhuara nga fundi i vitit 2023 e tutje, falë reagimit dukshëm më të shpejtë të sistemit të info-argëtimit, parakushtëzimit të baterisë dhe motorit elektrik të pasmë më efikas. Modelet më të hershme të viteve 2020 deri 2022 mbeten zgjedhje të pranueshme me çmim më të favorshëm, me kusht që përditësimi i baterisë ndihmëse 12 volt të jetë i dokumentuar.

Volkswagen ID.4 me baterinë më të madhe dhe tërheqje me rrotat e pasme ofron kombinimin më të balancuar mes efikasitetit dhe autonomisë për ngasje të përzier. Blerësit që kërkojnë tërheqje të sigurt në çdo kusht moti ose kapacitet maksimal rimorkimi duhet të zgjedhin një version me tërheqje integrale me të katër rrotat.

Verifikoni me anë të numrit të shasisë (VIN) nëse janë kryer të gjitha fushatat e tërheqjes nga prodhuesi, veçanërisht diagnostikimi i baterisë së tensionit të lartë. Gjatë provës së ngasjes, sigurohuni që sistemet e asistencës së shoferit të aktivizohen pa paralajmërime të rreme në timon dhe kontrolloni frenat mekanike për ndryshk sipërfaqësor apo bllokim.

Çmimet mesatare nisin nga rreth 24 600 EUR për modelet e para të vitit 2020. Meqenëse rënia e vlerës është më e theksuar gjatë tre viteve të para, shembujt trevjeçarë të mirëmbajtur ofrojnë raportin më të favorshëm mes çmimit të blerjes dhe nivelit të pajisjeve.

Burimet: volkswagen-newsroom.com, adac.de, europa.eu, autocar.co.uk, autobild.de

Ky artikull u përgatit duke përdorur mjete inteligjence artificiale. Garanti i seksionit është Petr Dušek.

Artikuj të ngjashëm

Car battle

Toyota bZ4X vs. Volkswagen ID.4: Krahasim i plotë 2026

Krahasim gjithëpërfshirës i Toyota bZ4X kundrejt Volkswagen ID.4. Zbuloni autonominë reale, diferencat në pajisje dhe lexoni verdiktin tonë se cilin SUV elektrik të zgjidhni.

15 pri 2026

Car battle

Kia EV6 vs. Nissan Ariya: Krahasim i plotë 2026

Krahasim i detajuar Kia EV6 kundrejt Nissan Ariya. Një vështrim i hollësishëm mbi autonominë, performancën dhe përvojat reale. Zbuloni se cili crossover elektrik është i duhuri për ju.

14 pri 2026

Car battle

Mercedes-Benz EQB vs. Volvo C40 Recharge: Krahasim i plotë 2026

Krahasimi i makinave elektrike Mercedes-Benz EQB dhe Volvo C40 Recharge (EC40). Analizë e detajuar e autonomisë, hapësirës dhe verdikti ynë. Cilin SUV premium të zgjidhni?

16 tet 2026

Ne pranojmë pagesa online dhe me transfer bankare.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo