facebook-pixel-noscript-image

Artikuj

Recensione

Recension BMW iX1: Çfarë thonë vërtet pronarët dhe ekspertët?

Vlerësimi i BMW iX1: përvoja reale e pronarëve, autonomia elektrike, kostot e përdorimit, besueshmëria dhe çmimet e modeleve të përdorura — gjithçka që ju nevojitet para se ta blini.

1 nëntor 2026

BMW iX1

Hyrje

SUV-i elektrik BMW iX1 shërben si modeli hyrës ndër krossoverët elektrikë kompaktë të markës gjermane, duke rivalizuar në segmentin premium me konkurrentë nga Audi, Mercedes-Benz dhe Volvo. Ky vlerësim përqendrohet te gjenerata e parë (me kodin e brendshëm U11), e cila hyri në prodhim serik në nëntor 2022, me dërgesat e para për blerësit evropianë që nisën po atë muaj.

I ofruar ekskluzivisht si SUV kompakt me pesë dyer, BMW iX1 debutoi në treg në versionin xDrive30 me dy motorë dhe tërheqje me të gjitha rrotat. Një version me një motor të vetëm dhe me tërheqje në rrotat e përparme, i pagëzuar eDrive20, iu bashkua gamës pas premierës në shtator 2023, teksa dorëzimet te klientët evropianë nisën në nëntor 2023. BMW vendosi të mos zbatonte një modernizim tradicional të mesit të ciklit jetësor (i njohur si LCI apo Life Cycle Impulse) për këtë gjeneratë, duke preferuar në vend të kësaj përmirësime të vazhdueshme me çdo vit modeli në harduerin digjital dhe sistemin operativ.

Ky automjet u drejtohet kryesisht përdoruesve të makinave të shërbimit që përfitojnë nga lehtësitë fiskale për flotat elektrike, atyre që udhëtojnë përditë nga zonat periferike, si dhe familjeve më të vogla që kërkojnë një makinë premium të përditshme me zero emetime të gazrave shkarkues.

Përvojat e pronarëve: defektet e shpeshta dhe tërheqjet

Që nga nisja e dërgesave në tregun evropian në fund të vitit 2022, BMW iX1 ka grumbulluar tashmë disa vite përvoje reale në rrugë. Ndonëse sistemi kryesor i lëvizjes elektrike me tension të lartë ka dëshmuar një besueshmëri solide bazë, raportimet e pronarëve dhe autoritetet zyrtare kanë regjistruar disa defekte të dukshme softuerike, përditësime komponentësh dhe fushata tërheqjeje nga tregu për arsye sigurie, të cilat blerësit e mundshëm duhet t'i kenë parasysh.

Anomalitë në softuer, info-argëtim dhe sistemin elektrik

Ankesat më të shpeshta të shoferëve lidhen me pajisjet elektronike në kabinë dhe komunikimin gjatë karikimit. Në modelet e prodhuara nga nëntori i vitit 2023 e më tej, të pajisura me harduerin e sistemit operativ Operating System 9 të bazuar në Android, pronarët raportojnë vonesa të dukshme në reagimin e ekranit me prekje, ngrirje të herëpashershme të menusë dhe shkëputje të herëpashershme të lidhjes Bluetooth me telefonin inteligjent. Edhe pse përditësimet e njëpasnjëshme përmes ajrit (over-the-air) i kanë zbutur vonesat gjatë ndezjes dhe kanë përmirësuar reagimin e menusë, në disa raste raportohen ende rinisje sporadike të sistemit dhe humbje të lidhjes.

Pronarët e modeleve të para të prodhimit nga vitet 2022 dhe 2023 kanë raportuar gjithashtu ndërprerje të parakohshme gjatë karikimit shtëpiak me rrymë alternative (AC). Nganjëherë makinat e ndërprisnin papritur seancën e karikimit nga wallbox-i ose dështonin në lidhjen fillestare me karikuesin. Përditësimet e softuerit të njësisë së kontrollit të karikimit të integruar, të kryera në koncesionarë, e zgjidhën pjesën më të madhe të këtyre rasteve, ndonëse në situata më këmbëngulëse u desh ndërrimi i vetë njësisë fizike të karikimit në servis. Përveç kësaj, disa pronarë përjetuan shkarkim të baterisë ndihmëse 12-voltëshe kur automjeti lihej i parkuar për një deri në dy javë, si pasojë e dështimit të moduleve të kontrollit për të kaluar në gjendje fjetjeje. Përditësimet e njësive të kontrollit dhe rikalibrimi i sensorëve të baterisë i kanë zgjidhur gjerësisht këto probleme me konsumin e rrymës në qetësi.

Çështje të konsumit mekanik

Konsumi mekanik te BMW iX1 elektrike pasqyron kërkesat tipike të crossover-ëve të rëndë elektrikë. Duke qenë se frenimi rigjenerues përballon shumicën dërrmuese të ngadalësimeve të përditshme, disqet fizike të frenave të fërkimit janë të prira ndaj korrozionit sipërfaqësor, krijimit të vijëzimeve dhe ndryshkjes nëse nuk vihen rregullisht në punë me frenime më të forta. Për më tepër, pesha e konsiderueshme boshe e kombinuar me momentin rrotullues të menjëhershëm të motorit elektrik mund të shkaktojë konsum të përshpejtuar të shpatullave të gomave, çka kërkon kontroll të kujdesshëm të konvergjencës në të dyja akset te modelet e përdorura.

Fushata të konfirmuara tërheqjeje nga tregu për arsye sigurie

Për këtë brez janë regjistruar disa fushata zyrtare tërheqjeje për sigurinë në tregun evropian dhe atë global:

  • Sistemi i integruar i frenimit (prill 2024, zgjeruar në shtator 2024): Përfshin 1 493 890 automjete në mbarë botën nga disa linja modelesh të prodhuara midis qershorit 2022 dhe fundit të vitit 2024. Një defekt në sinjal mund të çojë në dështimin e asistencës hidraulike të frenimit, duke nxjerrë jashtë funksioni sistemin ABS dhe kontrollin e stabilitetit, si dhe duke zgjatur distancën e ndalimit. Serviset instalojnë softuer diagnostikues për të zbuluar interferencën e sinjalit dhe ndërrojnë njësinë hidraulike të frenave nëse zbulohen parregullsi.
  • Saldimi i servomotorit të sistemit të integruar të frenimit (dhjetor 2024, përsëritur në korrik 2026): Përfshin 2 252 automjete në mbarë botën të prodhuara midis 6 korrikut 2022 dhe 13 nëntorit 2024. Boshti i zbrazët i servomotorit, i salduar gabimisht, mund të thyhet nën presion të lartë frenimi, duke sjellë ulje të rendimentit të frenimit, zgjatje të distancës së ndalimit dhe humbje të funksionit të ABS-it dhe kontrollit të stabilitetit. Serviset ndërrojnë njësinë e kontrollit të frenave hidraulike.
  • Shkëputja e gjysmëboshtit të përparmë (gusht 2023): Përfshin 5 855 automjete elektrike në mbarë botën të prodhuara midis nëntorit 2022 dhe korrikut 2023. Një defekt prodhimi nga furnitori mund të lejojë lirimin e boshtit dalës nga njësia lëvizëse elektrike, gjë që në raste të rralla mund të shkaktojë humbje të papritur të tërheqjes. Serviset ndërrojnë gjysmëboshtet e përparmë.
  • Përforcimi i shtyllës B (qershor 2025): Përfshin 25 059 automjete në mbarë botën të prodhuara nga 17 shtatori 2024 deri më 22 tetor 2024. Materiali i klasifikuar si tepër i fortë ose i brishtë mund të ndikojë negativisht në sjelljen gjatë përplasjes, duke rritur rrezikun e lëndimeve. Koncesionarët kontrollojnë përforcimin dhe zëvendësojnë seksionet strukturore aty ku identifikohen seritë me defekt.
  • Mekanizmat tërheqës të rripave të sigurimit (tetor dhe dhjetor 2025): Përfshin rreth 15 000 automjete në mbarë botën të prodhuara midis qershorit dhe tetorit 2025. Mekanizmat e prodhuar gabimisht për rripat e sigurimit të rreshtit të parë dhe të dytë mund të komprometojnë mbajtjen e pasagjerëve gjatë një përplasjeje. Koncesionarët kontrollojnë dhe ndërrojnë të gjithë mekanizmin e prekur të tërheqjes.
  • Tubi i shkarkimit të ujit të tavanit panoramik (dhjetor 2022): Përfshin 2 958 automjete në mbarë botën të prodhuara midis 28 qershorit 2022 dhe 15 shtatorit 2022. Depërtimi i ujit në njësinë e kontrollit nëpërmjet një tubi shkarkimi të dëmtuar mund të dëmtojë funksionet elektrike dhe të rrisë rrezikun e zjarrit. Koncesionarët kontrollojnë dhe zëvendësojnë linjën e shkarkimit të ujit.

Pavarësisht nëse po shqyrtoni një version me tërheqje në rrotat e përparme apo një BMW iX1 me tërheqje integrale, është thelbësore të vërtetoni se të gjitha fushatat korrigjuese janë dokumentuar rregullisht.

🔍 Çfarë duhet të kontrolloni para blerjes

  • Porositni një kontroll të pavarur para blerjes, si CarAudit, dhe verifikoni zbatimin e tërheqjeve zyrtare sipas numrit të shasisë (VIN) përmes një servisi të autorizuar, duke konfirmuar se fushatat për njësinë e frenave, gjysmëboshtet dhe rripat e sigurimit janë kryer.
  • Inspektoni disqet dhe pllakëzat e frenave përmes hapësirave të disqeve të rrotave për korrozion të thellë, kanelura ose konsum të pabarabartë nga fërkimi.
  • Kontrolloni thellësinë e kanalit të gomave në të gjithë gjerësinë e të katër gomave për të dalluar konsumin e parakohshëm të shpatullave të brendshme ose të jashtme.
  • Testoni ndërfaqen e ekranit qendror me prekje dhe lidhjen me telefonin inteligjent për vonesa, ngrirje të papritura apo shkëputje të lidhjes, duke u siguruar që janë instaluar përditësimet më të fundit të softuerit.
  • Verifikoni funksionimin e besueshëm të karikimit AC duke e lidhur makinën me një wallbox ose shtyllë karikimi, për të konfirmuar një komunikim të qëndrueshëm pa ndërprerje të parakohshme.

Motorët: cilin të zgjidhni

Gjenerata e parë e BMW iX1 ofrohet ekskluzivisht me motorë plotësisht elektrikë, të ndërtuar mbi arkitekturën e gjeneratës së pestë eDrive të BMW-së. Gama përbëhet nga një model me një motor të vetëm dhe tërheqje me rrotat e para, si dhe nga një variant më i fuqishëm me dy motorë dhe tërheqje me të katër rrotat.

MotoriKarburantiFuqiaTërheqjaKutia e shpejtësiveVitet e prodhimit
iX1 eDrive20Elektrik150 kW (204 kf)Me rrotat e paraAutomatike me 1 shpejtësi2023–prezent
iX1 xDrive30Elektrik230 kW (313 kf)Me të katër rrotatAutomatike me 1 shpejtësi2022–prezent

Për lëvizjen në qytet, udhëtimet e shkurtra të përditshme dhe përdorimin e kombinuar periferik, eDrive20 me tërheqje në rrotat e para mbetet zgjedhja më e arsyeshme. Motori i tij elektrik ofron reagim të menjëhershëm që në nisje, duke e bërë shumë të lehtë qarkullimin në trafikun e dendur urban. Gomat e para ndonjëherë mund të kenë vështirësi në kapje gjatë përshpejtimeve të forta në asfalt të lagësht apo të rrëshqitshëm, por pesha e përgjithshme më e ulët e makinës siguron amortizim më të rehatshëm mbi rrugët e dëmtuara të qytetit.

Shoferët që përshkojnë shpesh distanca të gjata në autostradë, përballen me rrugë dimërore ose kërkojnë tërheqje të sigurt në çdo mot, duhet të zgjedhin modelin me dy motorë BMW iX1 4x4 (xDrive30). Konfigurimi me dy motorë garanton stabilitet të lartë dhe tërheqje të besueshme pa ndikuar në drejtimin e timonit, ndërsa njësia shtesë e lëvizjes në boshtin e pasmë ofron rezerva të bollshme fuqie për parakalime të shpejta në autostradë. Gjithashtu, varianti me tërheqje integrale është zgjedhja e domosdoshme për tërheqjen e rimorkiove, pasi ka një kapacitet dukshëm më të madh rimorkimi me frena krahasuar me versionin me tërheqje të përparme.

Për detaje rreth fushatave të tërheqjes nga tregu për njësinë e lëvizjes, sjelljes së baterisë ndihmëse dhe përditësimeve të softuerit të karikimit, referojuni seksionit mbi përvojat e pronarëve.

Autonomia reale dhe karikimi

Të dyja versionet shfrytëzojnë të njëjtën arkitekturë të baterisë me tension të lartë. Në përdorimin e përditshëm, autonomia reale varet së tepërmi nga stili i drejtimit dhe kushtet e motit. Temperaturat e ulëta dimërore e shkurtojnë ndjeshëm distancën e përshkueshme, si për shkak të kërkesës së lartë për ngrohjen e kabinës, ashtu edhe nga rritja e rezistencës së brendshme të vetë baterisë në të ftohtë. Po ashtu, vozitja e vazhdueshme me shpejtësi të lartë në autostradë e shkarkon baterinë dukshëm më shpejt sesa lëvizja me ritëm të qëndrueshëm në rrugë dytësore.

Karikimi i shpejtë me rrymë të vazhdueshme (DC) ndjek një kurbë të qëndrueshme në stacionet e shpejta, me kusht që paketa e baterisë të jetë kondicionuar paraprakisht – qoftë manualisht, qoftë duke caktuar stacionin e karikimit si pikë ndalimi në sistemin e navigacionit. Karikimi standard në shtëpi me rrymë alternative (AC) mbështet një fuqi deri në 11 kW, ndërsa si opsion shtesë ofrohej edhe një karikues i integruar me fuqi 22 kW.

Hapësira dhe praktika

Përmasa / VëllimiSpecifikimi
Gjatësia4 500 mm
Gjerësia (pa pasqyrat e jashtme)1 845 mm
Lartësia1 616 mm
Hapësira midis boshteve2 692 mm
Vëllimi i bagazhit (ulëset të ngritura / të palosura)490 / 1 495 l

BMW iX1 SUV ofron hapësirë të mjaftueshme në të dyja radhët e ulëseve, duke siguruar vend të bollshëm për kokën dhe gjunjët e pasagjerëve të rritur në ulëset anësore të pasme. Prakticiteti rritet ndjeshëm nga ndarja e ulëses së pasme në raport 40:20:40 me rregullim mekanik të pjerrësisë së mbështetëses, çka bën të mundur transportimin e sendeve të ngushta duke i mbajtur dy ulëset e tjera të pasme të ngritura. Megjithatë, ndryshe nga variantet me motor me djegie të brendshme të ndërtuara mbi të njëjtën platformë, BMW iX1 nuk mund të pajiset me ulëse të pasme rrëshqitëse, pasi atë hapësirë e zë struktura e baterisë nën dysheme. Bagazhi ofron dysheme të rrafshët ngarkimi, hapje të papenguar të derës dhe një ndarje të posaçme nën dysheme, e cila i mban kabllot e karikimit të sistemuara mirë dhe pa zënë vend në hapësirën kryesore. Me palosjen e mbështetëseve të pasme, sipërfaqja e ngarkimit mbetet pothuajse tërësisht e sheshtë, duke lehtësuar vendosjen e ngarkesave me përmasa të mëdha.

Çfarë thonë testet

Në rrugë, BMW iX1 shfaq një shasi me konfigurim dukshëm të ngurtë. Testet profesionale theksojnë vazhdimisht se, ndonëse animi i karrocerisë mbahet plotësisht nën kontroll në kthesa, amortizimi e ka të vështirë të filtrojë asfaltin e dëmtuar urban, kapakët e fundosur të pusetave dhe nyjet e dilatacionit në ura. Zgjedhja e disqeve opsionale më të mëdha prej aliazhi e shton edhe më tej këtë ngurtësi, duke sjellë një lëvizje të trazuar në shpejtësi të ulëta. BMW iX1 me tërheqje integrale garanton kapje të shkëlqyer me rrugën dhe një vrull të menjëhershëm në dalje të kthesave, megjithëse testuesit vërejnë se pesha e konsiderueshme vetjake shkakton nëndrejtim të dukshëm gjatë hyrjes agresive në kthesa. Timoni është i drejtpërdrejtë dhe transmeton stabilitet, por pesha e tij ndihet artificiale dhe thuajse tërësisht e privuar nga reagimi natyral i rrugës.

Izolimi dhe rafinimi i kabinës janë një ndër pikat e saj më të forta. Izolimi akustik neutralizon me efikasitet fërshëllimën e erës dhe zhurmën e rrotullimit të gomave, duke bërë që motorët elektrikë të punojnë në një qetësi gati të plotë. Në brendësi, testuesit vlerësojnë cilësinë solide të montimit, sediljet e përparme me mbështetje të mirë anësore dhe materialet e buta në pjesën e sipërme, ndonëse më poshtë në kroskot shfaqen plastika më të forta.

Konsensusi kryesor mes testuesve lidhet me ergonominë dhe përdorimin: heqja e kontrolluesit rrotullues fizik nga konsola qendrore lundruese është kritikuar njëzëri. Fakti që drejtuesi detyrohet të lundrojë nëpër nënmeny të ndërlikuara dhe të rregullojë klimën ekskluzivisht përmes ekranit me prekje shkakton shpërqendrim të panevojshëm gjatë vozitjes. Ndonëse mendimet ndahen lehtësisht rreth faktit nëse ngurtësia mbetet e pranueshme me disqet standarde më të vogla, testuesit bien dakord se BMW iX1 i jep përparësi kontrollit rigoroz të karrocerisë dhe izolimit efikas akustik, përballë zbutjes së goditjeve në shpejtësi të ulëta.

Çmimet dhe oferta në treg

Të gjithë grafikët në këtë seksion bazohen në ofertat e Carvago-s për të gjithë familjen e modelit dhe nuk janë filtruar ekskluzivisht për gjeneratën e marrë në shqyrtim, çka do të thotë se këto të dhëna nuk përcaktojnë një nivel të veçantë çmimi vetëm për këtë version specifik. Oferta aktuale për BMW iX1 paraqet një çmim median të kërkuar që varion nga 39.900 € për modelet e vitit 2022 deri në 52.500 € për automjetet e vitit 2026. Njoftimet për modelet e vitit 2023 shënojnë një çmim median prej 40.700 €, ndërsa modelet e vitit 2024 qëndrojnë në 47.400 €. Diferencat mes këtyre viteve të prodhimit pasqyrojnë kilometrazhin e ndryshëm, opsionet e fabrikës dhe konfigurimet e ndryshme harduerike të sistemit infoargëtues në të gjithë stokun e disponueshëm.

Midis prillit dhe shtatorit 2026, numri i njoftimeve aktive për BMW iX1 lëvizi nga 2 405 në fillim të periudhës në 2 558 në fund të saj. Grafiku më poshtë pasqyron numrin e përgjithshëm të automjeteve të shpallura për çdo muaj.

BMW iX1 - disponueshmëria me kohë

Shpalljet aktive me kalimin e kohës

MuajiBMW iX1
2026-042 405
2026-052 287
2026-062 345
2026-072 415
2026-082 448
2026-092 558

Burimi Carvago

Me stokun e automjeteve të shpallura që mbetet mes 2 287 dhe 2 558 makinash përgjatë muajve të vëzhguar, blerësit mund të presin një përzgjedhje të pasur dhe të qëndrueshme mjetesh për të zgjedhur.

Çmimi median i kërkuar për makinat e shpallura sot me vit prodhimi 2022 qëndron në 39.900 €, ndërsa vitet më të reja të prodhimit kapin shifra më të larta, deri në 52.500 € për automjetet e prodhuara në vitin 2026.

BMW iX1 - mediana e çmimit sipas vitit

Mediana e çmimeve të shpalljeve sipas vitit të prodhimit

Viti i prodhimitBMW iX1
202239 900
202340 700
202447 400
202548 900
202652 500

Burimi Carvago

Hyrja në treg me vitin e prodhimit 2022 përkon me një çmim median të kërkuar prej 39.900 €, ndërsa blerësit e interesuar për modelet e viteve 2024 dhe 2026 hasin një medianë prej 47.400 €, përkatësisht 52.500 €.

Kjo kurbë e zhvlerësimit pasqyron rënien e vlerës së modelit me kalimin e viteve, ku ai humbet 18% të vlerës së mbetur fillestare në vitin e parë dhe 39% deri në vitin e tretë.

BMW iX1 - humbja e vlerës sipas moshës

Vlera e mbetur sipas moshës së automjetit

Mosha e automjetitBMW iX1
I ri55 400
1 vit45 300
2 vjet39 600
3 vjet33 900
4 vjet30 800
5 vjet28 900
6 vjet26 400
7 vjet24 300

Burimi Carvago

Përgjatë shtatë viteve të paraqitura, makina humbet 56% të vlerës së saj të mbetur fillestare. Rënia më e theksuar shënohet gjatë tre viteve të para, pas të cilave humbjet vjetore ngadalësohen në më pak se 10% në vit.

Midis prillit dhe shtatorit 2026, njoftimet aktive ishin ekskluzivisht elektrike, duke nisur nga 2 405 makina në prill e duke arritur në 2 558 deri në shtator.

BMW iX1 - oferta sipas karburantit

Përbërja e ofertës sipas karburantit

MuajiElektrike
2026-042 405
2026-052 287
2026-062 345
2026-072 415
2026-082 448
2026-092 558

Burimi Carvago

Në shtator 2026, të 2 558 automjetet e shpallura ishin elektrike, ndërsa nuk u regjistrua asnjë njoftim i vetëm për alternativa me benzinë, naftë apo hibride. Në praktikë, blerësit që kërkojnë në këtë treg do të gjejnë vetëm modele plotësisht elektrike për të zgjedhur.

Grafiku paraqet çmimin mesatar të kërkuar për modelet BMW iX1 të shpallura në shitje nga prilli 2026, kur arrinte në 41 900 €, e deri në shtator 2026.

BMW iX1 - trendi i çmimit

Zhvillimi i çmimit mesatar

MuajiBMW iX1
2026-0441 900
2026-0543 600
2026-0644 400
2026-0744 000
2026-0843 500
2026-0943 100

Burimi Carvago

Çmimi mesatar i kërkuar arriti kulmin në 44 400 € në qershor 2026, përpara se të zbriste në 43 100 € në shtator 2026, duke reflektuar një ndryshim të përgjithshëm modest prej më pak se 3% përgjatë këtyre gjashtë muajve.

Të mirat dhe të këqijat

BMW iX1

Përparësitë

Kabinë e qetë me izolim akustik efektiv ndaj zhurmave të rrugës dhe erës

Tërheqje e sigurt dhe përshpejtim elektrik i menjëhershëm, veçanërisht në versionet me dy motorë

Bagazh praktik me dysheme të sheshtë ngarkimi dhe hapësirë të dedikuar nën dysheme për kabllot

Disavantazhet

Shasi me konfigurim të ngurtë, e cila e ka të vështirë të përthithë goditjet e forta dhe asfaltin e dëmtuar urban

Heqja e komandës rrotulluese fizike të detyron të përdorësh shpesh nënmenytë e ekranit me prekje

Disa fushata zyrtare tërheqjeje për sigurinë, përfshirë njësinë e integruar të frenimit, çka kërkon verifikimin e numrit VIN

Pyetjet më të shpeshta

Modeli eDrive20 me tërheqje me rrotat e para është zgjedhja më racionale për lëvizjet e përditshme, falë peshës më të ulët dhe amortizimit disi më të butë. Për udhëtime të shpeshta në autostradë, kushte të vështira dimërore ose tërheqje rimorkioje, zgjidhni BMW iX1 me tërheqje integrale xDrive30 me dy motorë.

Sistemi kryesor elektrik i lëvizjes është treguar mjaft i qëndrueshëm, por modelet e para mund të kenë vonesa në sistemin infoargëtues dhe ndërprerje komunikimi gjatë karikimit. Verifikoni gjithmonë te një distributor i autorizuar, përmes numrit VIN, nëse janë zbatuar të gjitha thirrjet e sigurisë për kontroll – veçanërisht ato që lidhen me sistemin e integruar të frenimit.

Inspektoni disqet e frenave mekanike për ndryshk dhe gërryerje të shkaktuara nga përdorimi i rrallë për shkak të frenimit rigjenerues, si dhe kontrolloni gomat për konsum të pabarabartë në shpatulla. Sigurohuni që softueri i sistemit infoargëtues të ketë përditësimet më të fundit, në mënyrë që të shmangni vonesat e ekranit dhe ndërprerjet gjatë karikimit.

Çmimet e kërkuara në njoftime për BMW iX1 nisin nga një mesatare prej 39 900 € për modelet e para të serisë, ndërsa vitet më të reja të prodhimit kushtojnë më shumë, në varësi të kilometrazhit dhe pajisjeve opsionale.

Burimet: newsroom.bmwgroup.com, adac.de, ec.europa.eu, autoexpress.co.uk, autobild.de

Ky artikull u përgatit duke përdorur mjete inteligjence artificiale. Garanti i seksionit është Petr Dušek.

Artikuj të ngjashëm

Car battle

Audi Q4 e-tron vs. Volvo XC40 Recharge: Krahasim i plotë 2026

Krahasim i detajuar i Audi Q4 e-tron dhe Volvo XC40 Recharge. Cili SUV elektrik premium ka autonomi më të mirë dhe konsum real? Lexoni verdiktin tonë të qartë.

22 pri 2026

Car battle

Jaguar I-Pace vs. Mercedes-Benz EQC: Krahasim i plotë 2026

Krahasim i detajuar i Jaguar I-Pace kundrejt Mercedes-Benz EQC. Zbuloni se cili SUV elektrik ofron autonomi më të mirë, performancë dhe vlerë të përgjithshme në tregun e makinave të përdorura.

22 pri 2026

Recensione

Recension BMW iX3: Çfarë thonë vërtet pronarët dhe ekspertët?

Vlerësimi i BMW iX3: mendimet reale të pronarëve, autonomia në kushte reale, kapaciteti i bagazhit, kostot e përdorimit dhe çmimet — gjithçka që ju nevojitet para se ta blini.

27 tet 2026

Ne pranojmë pagesa online dhe me transfer bankare.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logo