
Ford Ranger vs. Nissan Navara: Kompletné porovnanie 2026
Porovnanie Ford Ranger vs Nissan Navara (NP300). Prinášame reálne skúsenosti, porovnanie výbavy aj jazdných vlastností. Ktorý ojazdený pick-up je lepšou voľbou?
14. 4. 2026
Články
Recenzie
Recenzia Fordu Ranger: reálne skúsenosti majiteľov, výber naftových a PHEV motorov, limity pre ťahanie prívesu, prevádzkové náklady a náš verdikt pred kúpou.
1. novembra 2026

Pick-up Ford Ranger má na európskom trhu jednotonových úžitkových vozidiel kľúčové postavenie. Táto recenzia sa venuje piatej generácii, ktorá absolvovala svetovú premiéru v novembri 2021. Prví európski zákazníci sa svojich vozidiel dočkali v novembri 2022, hlavné varianty nasledovali v máji 2023 a koncom roka 2026 zostáva model v nepretržitej výrobe aj distribúcii.
Namiesto tradičného faceliftu karosérie v polovici životného cyklu prechádza Ford Ranger postupnými technickými inováciami. Ponuku rozšíril plug-in hybridný variant, ktorého prvé dodávky do Európy dorazili v júni 2025, pričom priebežné úpravy výbavy priniesli aj prepracovanejšie rozhranie centrálneho displeja a modernejšie asistenčné systémy vodiča.
Ford Ranger je dostupný v karosárskych verziách Single Cab, Super Cab a Double Cab. Skvele tak vyhovuje remeselníkom či firemným flotilám vyžadujúcim vysokú nosnosť a špičkovú ťažnú kapacitu, no osloví aj súkromných záujemcov hľadajúcich všestranné lifestylové vozidlo s pohonom všetkých kolies, ktoré dokáže plnohodnotne nahradiť bežné rodinné SUV.
Dodávky piatej generácie modelu Ford Ranger na európsky trh odštartovali koncom roka 2022 vrcholnými výkonnými verziami. V máji 2023 nasledovali bežné naftové motorizácie a v júni 2025 ponuku rozšíril plug-in hybridný variant. Keďže je tento model stále v aktívnej výrobe, dlhodobú spoľahlivosť pri vysokom nájazde na trhu jazdených vozidiel zatiaľ nemožno komplexne zhodnotiť. Prvé skúsenosti majiteľov a bezpečnostné zvolávacie akcie však už teraz odhaľujú konkrétne elektronické a mechanické slabiny, ktorým sa oplatí venovať pozornosť.
Pri vozidlách Ford Ranger s automatickou prevodovkou s desiatimi stupňami sa vodiči stretávajú s nepravidelným radením. Typicky ide o váhavé rozjazdy z miesta, hrubé podraďovanie pri dobrzďovaní do zastavenia alebo preklzovanie pri radení pred dosiahnutím prevádzkovej teploty. Trhavé radenie väčšinou vyrieši servisná rekalibrácia softvéru pohonnej jednotky a prevodovky spojená s novým cyklom adaptačného učenia. Niektoré kusy si však vyžiadali fyzickú výmenu hydraulického bloku ventilov, kde chyby z výroby spôsobovali úplnú nemožnosť zaradiť spiatočku.
Majitelia hlásia aj občasné problémy so stabilitou softvéru centrálneho dotykového displeja orientovaného na výšku. Typickými prejavmi sú zamŕzanie obrazovky, reštarty navigácie a oneskorený nábeh obrazu z cúvacej kamery po zaradení spiatočky. Väčšinu bežných softvérových chýb výrobca vyriešil vzdialenými aktualizáciami vzduchom (OTA). Ak ide o naftový Ford Ranger vybavený dvojlitrovým štvorvalcom, objavujú sa predčasné výstrahy emisného systému a odpočítavanie dojazdu AdBlue zapríčinené nepresnými údajmi zo snímačov výfukových plynov. Autá prevádzkované prevažne na krátkych mestských trasách navyše trpia rýchlym zanášaním filtra pevných častíc sadzami a riedením motorového oleja nespáleným palivom. Pri kúpe jazdeného vozidla vám preverenie zdokumentovanej servisnej histórie a celkového technického stavu prostredníctvom služby CarAudit poskytne istotu, či auto absolvovalo pravidelnú údržbu aj potrebné softvérové aktualizácie.
| Bezpečnostná porucha | Dotknuté obdobie výroby | Trhový rozsah | Servisný zásah |
|---|---|---|---|
| Rozvinutie hlavového airbagu a obloženie B-stĺpikaBočné obloženie môže brániť správnemu rozvinutiu hlavového airbagu; pri aktivácii bočného airbagu sa obloženie B-stĺpika môže uvoľniť a zraniť cestujúcich. | 2023-01-13 až 2026-06-24 | Celosvetovo (33 449 vozidiel vrátane EÚ a Spojeného kráľovstva) | Výmena dielov obloženia B-stĺpika a bočného obloženia interiéru za modifikované diely. |
| Softvér elektrického posilňovača bŕzdMožná strata posilňovacieho účinku bŕzd, čo vedie k dlhšiemu chodu brzdového pedála a predĺženiu brzdnej dráhy. | 2024-06-27 až 2025-06-24 | Celosvetovo (340 756 vozidiel vrátane EÚ a Spojeného kráľovstva) | Aktualizácia softvéru elektrického posilňovača bŕzd a riadiacich modulov protiblokovacieho systému bŕzd. |
| Ozubené koleso vačkového hriadeľa naftového motora 3.0 V6Ozubené koleso ľavého vačkového hriadeľa môže v dôsledku chyby pri kalení materiálu prasknúť, čo spôsobí zhasnutie motora a stratu pohonu. | 2023-01-26 až 2025-03-11 | Celosvetovo (3 910 vozidiel vrátane EÚ a Spojeného kráľovstva) | Kontrola kódov výrobných šarží ozubeného kolesa vačkového hriadeľa a výmena dielov z chybných sérií. |
| Vahadlo ventilu benzínového a plug-in hybridného motora 2.3Uvoľnené valčekové vahadlo pri montáži vačkového hriadeľa môže spôsobiť mechanickú poruchu a stratu výkonu motora. | 2025-03-04 až 2026-02-12 | Európska únia a Spojené kráľovstvo | Kontrola ventilového rozvodu a výmena polomotora (tzv. long block). |
| Spodné ukotvenie bezpečnostného pásu vodičaPás je prevlečený len cez gumové puzdro namiesto kovového kotevného oka, čo znižuje účinnosť zadržania pasažiera. | 2022-05-20 až 2024-04-02 | Celosvetovo (4 944 vozidiel vrátane Európy) | Kontrola vedenia pásu v spodnom ukotvení a výmena celej zostavy pásu pri nesprávnom uložení. |
Aktuálna európska ponuka Fordu Ranger zahŕňa štvorvalcové aj šesťvalcové naftové motory, benzínový plug-in hybrid a špeciálny výkonný benzínový agregát. Všetky pohonné jednotky prenášajú výkon na elektronicky riadený systém pohonu všetkých kolies.
| Motor | Palivo | Výkon | Prevodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|
| 2.0 EcoBlue | Nafta | 125 kW (170 k) | 6-st. manuálna / 6-st. automatická | 2023 – súčasnosť |
| 2.0 EcoBlue Bi-Turbo | Nafta | 151 kW (205 k) | 10-st. automatická | 2023 – súčasnosť |
| 2.0 EcoBlue Bi-Turbo Raptor | Nafta | 151 – 154 kW (205 – 210 k) | 10-st. automatická | 2023 – súčasnosť |
| 3.0 EcoBlue V6 | Nafta | 177 kW (240 k) | 10-st. automatická | 2023 – súčasnosť |
| 2.3 EcoBoost PHEV | Benzínový plug-in hybrid | 205 – 207 kW (279 – 281 k) | 10-st. automatická | 2025 – súčasnosť |
| 3.0 EcoBoost V6 Raptor | Benzín | 215 kW (292 k) | 10-st. automatická | 2022 – súčasnosť |
Na krátke trasy po meste a prímestské dochádzanie je hybridný Ford Ranger jedinou rozumnou voľbou. Časté krátke mestské presuny predstavujú pre naftové motory kvôli cyklom regenerácie filtra pevných častíc prevádzkovú komplikáciu, zatiaľ čo plug-in hybrid pri pravidelnom nabíjaní zvládne každodenné jazdenie po meste čisto na elektrinu, a to bez akejkoľvek straty schopností v teréne.
Na zmiešané každodenné využitie, ktoré kombinuje okresné cesty, občasné diaľničné úseky a ľahšiu prácu, predstavuje najvyváženejšiu voľbu bi-turbo naftový Ford Ranger. Ponúka solídny záťah v strednom pásme otáčok pri nižších celkových prevádzkových nákladoch než šesťvalce, vďaka čomu funguje ako mimoriadne schopný univerzál na bežné pracovné i súkromné účely. Základný naftový motor s jedným turbodúchadlom sa hodí skôr do firemných flotíl a na čisto úžitkové úlohy – pri prudkom zrýchlení dáva o sebe hlasnejšie vedieť a pri plnom zaťažení pôsobí vlažne.
Na pravidelné dlhé diaľničné cesty je najvhodnejšou voľbou trojlitrový naftový šesťvalec 3.0 EcoBlue V6. Prebytok krútiaceho momentu od nízkych otáčok dovoľuje automatickej prevodovke udržiavať ťažšie prevodové stupne potichu aj pri ustálených diaľničných rýchlostiach, vďaka čomu ponúka kabína kultivované prostredie porovnateľné s veľkými osobnými off-roadmi.
Pri ťahaní ťažkých prívesov a náročnej komerčnej preprave poskytujú naftový 3.0 EcoBlue V6 aj 2.3 EcoBoost PHEV maximálnu ťažnú silu a bez zaváhania zvládajú plné homologované zaťaženie prívesu aj v prudkých stúpaniach. Športovo orientovaný benzínový Ford Ranger Raptor je naproti tomu vyladený na rýchlu jazdu v teréne so špeciálne navrhnutým podvozkom, čo si však vyberá daň v podobe nižšej povolenej hmotnosti prívesu, menšieho užitočného zaťaženia a výrazne vyššej spotreby paliva.
Podrobné informácie o servisných slabinách, známych zvolávacích akciách a dlhodobej mechanickej spoľahlivosti jednotlivých motorov nájdete v samostatnej časti venovanej skúsenostiam majiteľov.
V štandardných konfiguráciách ponúka pick-up Ford Ranger rýdzo praktickú korbu, ktorej tvarovanie umožňuje naložiť štandardnú europaletu priamo medzi podbehy zadných kolies. Úžitkovú hodnotu ložného priestoru zvyšujú kotviace oká po celom obvode aj integrované nástupné schodíky za oboma zadnými kolesami, ktoré citeľne uľahčujú nakladanie z bočnej strany.
| Rozmery | Double Cab | Super Cab | Single Cab |
|---|---|---|---|
| Dĺžka (mm) | 5 370 | 5 370 | 5 370 |
| Šírka (mm) | 2 015 | 1 918 | 1 918 |
| Výška (mm) | 1 886 | 1 874 | 1 868 |
| Rázvor (mm) | 3 270 | 3 270 | 3 270 |
| Objem korby (l) | 1 233 | – | – |
Uvedený objem nákladového priestoru platí pri naložení korby po hornú hranu bočníc. Hodnoty sa nevzťahujú na športovú benzínovú verziu ani na plug-in hybrid, ktoré sa odlišujú celkovou výškou, rozchodom kolies aj hĺbkou podlahy ložnej plochy.
Priestor pre posádku vo vyhotovení Double Cab bez problémov odvezie štyroch dospelých, no pri obsadení zadnej lavice tromi pasažiermi už na prostrednom sedadle cítiť deficit miesta v oblasti ramien. Odborné redakčné testy upozorňujú na pomerne vzpriamený sklon zadných operadiel, čo na dlhších trasách neumožňuje úplne uvoľnené sedenie. Montáž detských autosedačiek zasa môže vyžadovať viac opatrnosti kvôli užším vstupným otvorom zadných dverí. K vydareným praktickým prvkom patria dve odkladacie schránky pod zadnými sedadlami prístupné po vyklopení sedákov nahor, ako aj jednodielne sklápateľné operadlo, po ktorého zložení vznikne rovná ložná plocha na batožinu chránená pred nepriazňou počasia.
Na asfalte predvádza Ford Ranger na pomery pick-upov s rebrinovým rámom veľmi kultivované správanie. Odborné testy vyzdvihujú jeho progresívne riadenie a vyvážené tlmenie na dlhých trasách, k čomu prispieva aj širší rozchod kolies potláčajúci nedotáčavosť v zákrutách. S nenaloženou korbou však zadná náprava s listovými pružinami pri nižších rýchlostiach na rozbitom povrchu stále prenáša jemné natriasanie, zatiaľ čo špeciálna off-roadová verzia s vinutými pružinami filtruje hlboké nerovnosti s plavnosťou osobného auta. Tento rýdzo terénny podvozok však dopláca na hrubé all-terrain pneumatiky, kvôli ktorým reaguje pri vyhýbacích manévroch ťažkopádnejšie a vykazuje dlhšiu brzdnú dráhu. Odhlučnenie kabíny je vo všeobecnosti účinné, hoci pri diaľničných rýchlostiach sa okolo rozmerných spätných zrkadiel ozýva aerodynamický šum. Pri záťaži znie menší štvorvalcový turbodiesel citeľne hrubo, zatiaľ čo väčší naftový motor V6 zabezpečuje tichú a hladkú jazdu.
Interiér vo vyšších výbavách zbiera chválu za mäkčené materiály na vrchnej časti palubnej dosky, spodné výplne dverí a stredovú konzolu však pokrývajú tvrdé plasty náchylné na poškriabanie. Vertikálne orientovaný displej infotainmentu zaujme čistou grafikou a pohotovou konektivitou, no testujúci opakovane kritizujú presunutie sekundárneho ovládania ventilácie do podmenu na dotykovej obrazovke. Vysoká kapota navyše obmedzuje výhľad dopredu pri parkovaní v stiesnených priestoroch. V celkovom hodnotení panuje zhoda, že naftový Ford Ranger ponúka predvídateľnú diaľničnú stabilitu a presné riadenie, no v otázke, či je nenaložený podvozok na mestskom asfalte dostatočne poddajný na každodenné rodinné používanie, sa recenzenti rozchádzajú.
Všetky grafy v tejto časti zohľadňujú inzertnú ponuku celého modelového radu Ford Ranger naprieč viacerými generáciami, nie iba recenzovanú generáciu, a dáta nestanovujú samostatné cenové hladiny špecificky pre najnovší rad. Naprieč inzerovanými modelovými rokmi sa medián požadovaných cien pohybuje na úrovni 30 000 € pri ročníku 2019 a 36 300 € pri ročníku 2022, pričom pri ročníku 2023 dosahuje 45 900 €. Na novšom konci trhu ukazujú inzeráty medián požadovaných cien 51 900 € pre ročník 2024 a 57 600 € pre modely z roku 2026.
Od apríla do septembra 2026 sa počet aktívnych inzerátov na Ford Ranger pohyboval od 6 390 až po júnové maximum 6 950 vozidiel. Nasledujúci graf ilustruje vývoj ponuky v priebehu tohto polročného obdobia.
Počet aktívnych inzerátov v čase
| Mesiac | Ford Ranger |
|---|---|
| 2026-04 | 6 390 |
| 2026-05 | 6 827 |
| 2026-06 | 6 950 |
| 2026-07 | 6 919 |
| 2026-08 | 6 586 |
| 2026-09 | 6 496 |
Zdroj Carvago
Záujemcovia o kúpu môžu na trhu počítať s bohatým výberom – počet ponúk v priebehu jari rástol a v septembri 2026 mierne klesol na 6 496 kusov.
V aktuálnej ponuke jazdených áut predstavuje mediánová inzertná cena pri vozidlách vyrobených v roku 2019 sumu 30 000 €, zatiaľ čo pri ročníku 2026 dosahuje 57 600 €. V nasledujúcom grafe si môžete pozrieť porovnanie týchto hodnôt pre jednotlivé roky výroby.
Medián inzerovanej ceny podľa roku výroby
| Ročník | Ford Ranger |
|---|---|
| 2019 | 30 000 |
| 2020 | 32 000 |
| 2021 | 33 900 |
| 2022 | 36 300 |
| 2023 | 45 900 |
| 2024 | 51 900 |
| 2025 | 57 400 |
| 2026 | 57 600 |
Zdroj Carvago
Záujemcovia o modely z rokov 2019 až 2022 sa stretnú s mediánovými inzertnými cenami v rozmedzí od 30 000 € do 36 300 €. Pri ročníkoch 2023 až 2026 sa mediánové ceny pohybujú od 45 900 € do 57 600 €.
Táto krivka poklesu hodnoty znázorňuje, ako zostatková hodnota tohto modelu klesá s pribúdajúcim vekom vozidla. Po troch rokoch dosahuje strata približne 28 %. K najprudšiemu medziročnému prepadu dochádza medzi druhým a štvrtým rokom, na čo nadväzuje trend zobrazený nižšie.
Zostatková hodnota podľa veku vozidla
| Vek vozidla | Ford Ranger |
|---|---|
| Nové | 56 200 |
| 1 rok | 51 200 |
| 2 roky | 47 000 |
| 3 roky | 40 600 |
| 4 roky | 35 200 |
| 5 rokov | 31 500 |
| 6 rokov | 29 400 |
| 7 rokov | 26 500 |
Zdroj Carvago
V priebehu zobrazeného sedemročného obdobia model stratí približne 53 % svojej pôvodnej hodnoty, takže si stále uchováva takmer polovicu. Po štvrtom roku veku má najstrmšiu fázu odpisov už za sebou a medziročná strata hodnoty sa výrazne spomaľuje.
Od apríla do septembra 2026 tvorili väčšinu inzerovanej ponuky naftové vozidlá. V apríli 2026 ponuka odštartovala na 5 301 inzerátoch popri 821 ponukách hybridov. Nasledujúci prehľad podrobne ukazuje, ako sa dostupný výber počas týchto šiestich mesiacov rozdelil podľa typu paliva.
Skladba ponuky podľa typu paliva
Benzin
Diesel
Hybrid
| Mesiac | Benzin | Diesel | Hybrid |
|---|---|---|---|
| 2026-04 | 264 | 5 301 | 821 |
| 2026-05 | 255 | 5 690 | 878 |
| 2026-06 | 234 | 5 783 | 929 |
| 2026-07 | 198 | 5 622 | 1 096 |
| 2026-08 | 208 | 5 081 | 1 294 |
| 2026-09 | 153 | 4 896 | 1 445 |
Zdroj Carvago
V septembri 2026 v ponuke naďalej dominoval diesel so 4 896 inzerátmi, za ktorým nasledovalo 1 445 hybridov a 153 benzínových modelov. Každý, kto vyberá na trhu s jazdenými vozidlami, nájde najširší výber medzi naftovými verziami, zatiaľ čo hybridy tvoria etablovanú druhú voľbu a benzínové modely zostávajú vzácnosťou.
Graf zachytáva vývoj priemernej ponukovej ceny Fordu Ranger od apríla 2026, keď dosahovala 47 100 €, až po september 2026.
Vývoj priemernej ceny v čase
| Mesiac | Ford Ranger |
|---|---|
| 2026-04 | 47 100 |
| 2026-05 | 46 500 |
| 2026-06 | 46 100 |
| 2026-07 | 46 400 |
| 2026-08 | 47 200 |
| 2026-09 | 47 000 |
Zdroj Carvago
Počas tohto šesťmesačného obdobia priemerná cena v júni 2026 klesla na 46 100 € a sledovaný horizont zakončila na úrovni 47 000 €, čo odráža len minimálny celkový pohyb v tomto časovom úseku.
Isté jazdné vlastnosti na ceste a príkladná stabilita pri dlhých trasách
Praktická ložná plocha pojme medzi podbehmi kolies štandardnú europaletu
Plug-in hybridná verzia umožňuje jazdu v meste na elektrinu pri zachovaní plnej ťažnej kapacity
Uskákané správanie nezaťaženého auta pri nízkych rýchlostiach na nerovnom asfalte
Príliš vzpriamené zadné operadlá a úzky vstupný otvor zadných dverí
Sekundárne ovládacie prvky ventilácie skryté v podponukách dotykového displeja
Dlhodobú spoľahlivosť zatiaľ nemožno plnohodnotne posúdiť, keďže sa táto generácia začala pre európsky trh vyrábať pomerne nedávno. Pred kúpou by si mal záujemca v autorizovanom servise podľa VIN čísla overiť, či vozidlo absolvovalo všetky zvolávacie akcie výrobcu.
Na všestranné pracovné aj bežné využitie predstavuje najvyváženejšiu voľbu bi-turbo naftový Ford Ranger, ktorý ponúka presvedčivý záťah v stredných otáčkach a zároveň prijateľné prevádzkové náklady. Tí, ktorí jazdia pravidelne v meste, by však mali zvoliť hybridný Ford Ranger, aby sa vyhli problémom s emisným systémom naftového motora.
Na bežných cestách bez problémov a pohodlne odvezie štyroch dospelých, no nezaťažený podvozok s listovými pružinami spôsobuje na rozbitých mestských uliciach nepokojnú jazdu. Pre vzpriamené zadné operadlá a celkovo mohutné rozmery je navyše v meste citeľne menej praktický než klasické SUV.
Podľa VIN čísla preverte, či boli vykonané všetky zvolávacie akcie, najmä aktualizácia elektrického posilňovača bŕzd. Počas skúšobnej jazdy so studeným vozidlom vyskúšajte hladké radenie prevodovky medzi režimami Drive a Reverse a dôkladne skontrolujte podvozok, či nenesie známky poškodenia z jazdy v teréne.
Zdroje: ford.co.uk, ford.com, adac.de, europa.eu, service.gov.uk
Článok bol pripravený s využitím nástrojov umelej inteligencie. Garantom sekcie je Petr Dušek.

Porovnanie Ford Ranger vs Nissan Navara (NP300). Prinášame reálne skúsenosti, porovnanie výbavy aj jazdných vlastností. Ktorý ojazdený pick-up je lepšou voľbou?
14. 4. 2026

Recenzia úplne novej Toyoty Hilux: jazdné výkony verzií Hybrid 48V a BEV, ťažná kapacita, užitočné zaťaženie, schopnosti v reálnych podmienkach a náš odborný verdikt.
26. 10. 2026

Isuzu D-Max vs Mitsubishi L200 (Triton): Detailné porovnanie obľúbených pick-upov. Odhaľte rozdiely v teréne, výbave aj spoľahlivosti a nájdite víťaza.
21. 4. 2026