Články

Recenzie

Recenzia Audi Q3: Čo majitelia a odborníci skutočne hovoria?

Recenzia Audi Q3: reálne skúsenosti majiteľov, najlepšie motorizácie, objem batožinového priestoru a ceny – náš definitívny verdikt o SUV tretej generácie.

25. októbra 2026

Audi Q3

Úvod

Audi Q3 pôsobí v silne obsadenom segmente prémiových kompaktných crossoverov, kde v modelovom rade stojí medzi menším Q2 a stredne veľkým Q5. Táto recenzia sa venuje tretej generácii (Typ FJ), ktorá absolvovala svetovú premiéru v júni 2025 pred spustením sériovej výroby v maďarskom Győri v lete 2025. K októbru 2026 sa táto generácia nachádza vo svojom pôvodnom výrobnom cykle a zatiaľ neprešla modernizáciou.

Audi ponúka Typ FJ v dvoch osobitých karosárskych verziách: ako klasické Audi Q3 SUV a ako Sportback s nižšou líniou strechy, ktorý debutoval v auguste 2025. Prvé dodávky európskym zákazníkom sa začali v septembri 2025, konkrétne východiskovými modelmi SUV s benzínovými a naftovými motormi a pohonom predných kolies. Karoséria Sportback a plug-in hybridné verzie e-hybrid dorazili k európskym zákazníkom v novembri 2025, na čo v júli 2026 nadviazal nábeh ďalších variantov s pohonom všetkých kolies.

Model oslovuje predovšetkým záujemcov, ktorí hľadajú kompaktné rozmery vhodné do mesta v kombinácii s vyšším posedom. Štandardná karoséria SUV vyhovuje rodinám požadujúcim dostatok miesta nad hlavou a variabilný batožinový priestor, zatiaľ čo Sportback mieri na vodičov preferujúcich siluetu v štýle kupé bez ústupkov v každodennej praktickosti.

Skúsenosti majiteľov: časté poruchy a zvolávacie akcie

Keďže dodávky tretej generácie Audi Q3 európskym zákazníkom odštartovali na jeseň 2025, model je na cestách zhruba jeden rok. Dáta o dlhodobej mechanickej spoľahlivosti a odolnosti pri vysokom nájazde kilometrov preto zatiaľ logicky chýbajú. Doterajšie skúsenosti z prevádzky neukazujú žiadne systémové mechanické poruchy naprieč benzínovými, naftovými ani plug-in hybridnými pohonmi a podvozkové komponenty zatiaľ neodjazdili toľko motohodín, aby sa na nich prejavili trvalé vzorce opotrebovania.

Prvé postrehy k tejto generácii sa točia najmä okolo palubnej elektroniky a odozvy infotainmentu. Odborné testy spomínajú občasné softvérové oneskorenia multimediálneho systému vrátane chvíľkových výpadkov synchronizácie medzi digitálnym prístrojovým štítom a centrálnou obrazovkou. Niektorí majitelia hlásia aj občasné výpadky bezdrôtového prepojenia so smartfónom. V zaznamenaných prípadoch vyriešili stabilitu pripojenia diagnostické aktualizácie a prvé softvérové záplaty v autorizovaných servisoch.

Orgány dohľadu nad bezpečnosťou zaznamenali v priebehu roka 2026 dve európske zvolávacie akcie, pričom obe sa týkali predných bezpečnostných pásov v celom modelovom rade vrátane Audi Q3 SUV. Prvá zvolávacia akcia, zverejnená v lete 2026, sa vzťahuje na vozidlá vyrobené medzi 15. októbrom 2025 a 5. júnom 2026. V oficiálnom hlásení sa uvádza, že zvar na pyrotechnickom vyvíjači plynu v predpínačoch predných bezpečnostných pásov nebol vyhotovený správne, čo pri nehode vytvára riziko zranenia posádky uvoľnenými časťami. Autorizované servisy problém odstraňujú bezplatnou výmenou kompletných zostáv predných pásov.

Druhá zvolávacia akcia, ohlásená v auguste 2026, zahŕňa vozidlá vyrobené medzi 3. novembrom 2025 a 27. júlom 2026. Podľa oficiálneho oznámenia o poruche nemusí byť popruh bezpečnostného pásu správne pripevnený k nosnej konštrukcii vozidla, čo by pri náraze mohlo narušiť správne zadržanie cestujúceho. Servisný zásah spočíva v kontrole uchytenia popruhu ku konštrukcii vozidla a v prípade odchýlky od špecifikácie v kompletnej výmene zostavy.

Pri výbere jazdeného vozidla je preto kľúčové overiť, či boli všetky oficiálne továrenské aktualizácie a bezpečnostné akcie na vozidle riadne vykonané a zaevidované. Záujemcovia, ktorí chcú mať pred kúpou istotu a ocenia nezávislé fyzické preverenie mechanických častí, stavu softvéru i servisnej histórie, môžu využiť službu CarAudit.

🔍 Na čo si dať pozor pred kúpou

  • Absolvovanie zvolávacích akcií: Podľa identifikačného čísla vozidla (VIN) preverte, či autorizovaný servis skontroloval alebo vymenil zostavy predných bezpečnostných pásov a ich kotvenie v konštrukcii vozidla v súlade s oficiálnymi postupmi výrobcu.
  • Štart infotainmentu za studena: Naštartujte vozidlo za studena a overte, či digitálny prístrojový štít aj centrálny dotykový displej nabiehajú bez zamŕzania, trhaných prechodov v menu alebo problémov s párovaním smartfónu.
  • Dotykové ovládače na volante: Vyskúšajte kapacitné plôšky na ramenách volantu, či zmena hlasitosti a listovanie v ponukách reagujú presne, bez oneskorenia a bez nechcených dvojitých stlačení.
  • Správanie prevodovky pri nízkych rýchlostiach: Pri skúšobnej jazde so zahriatym motorom sledujte prácu automatickej prevodovky pri pomalom posúvaní v kolóne a opakovanom radení medzi režimami Drive a Reverse. Spojka by mala zaberať plynule, bez šklbania či váhania.
  • Variabilita posuvnej zadnej lavice: Posuňte obe časti zadných sedadiel vo vodiacich lištách a uistite sa, že aretácia pevne zacvakne v jednotlivých polohách a mechanizmus sklápania operadiel funguje hladko.

Motory: ktorý vybrať

Tretia generácia Audi Q3 ponúka benzínové, naftové aj plug-in hybridné pohonné jednotky. Všetky sú spojené výhradne s dvojspojkovou automatickou prevodovkou a voličom na stĺpiku riadenia.

MotorPalivoVýkonPrevodovkaPohonModelové roky
1.5 TFSIBenzín (MHEV)110 kW (150 k)7-stupňový automatPohon predných kolies2025 – súčasnosť
2.0 TFSI quattroBenzín150 kW (204 k)7-stupňový automatPohon všetkých kolies2026 – súčasnosť
2.0 TFSI quattroBenzín195 kW (265 k)7-stupňový automatPohon všetkých kolies2025 – súčasnosť
2.0 TDINafta110 kW (150 k)7-stupňový automatPohon predných kolies2025 – súčasnosť
2.0 TDI quattroNafta142 kW (193 k)7-stupňový automatPohon všetkých kolies2026 – súčasnosť
1.5 TFSI e-hybridPlug-in hybrid200 kW (272 k)6-stupňový automatPohon predných kolies2025 – súčasnosť

Mestská jazda a krátke trasy

Pre vodičov, ktorí môžu nabíjať doma alebo v práci, predstavuje plug-in hybridné Audi Q3 ideálnu voľbu na každodenné dochádzanie. Bežné denné trasy totiž zvládne čisto na elektrinu a podporuje aj rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom. Ak však nemáte možnosť pravidelne dobíjať batériu zo siete, rozumnou voľbou do mesta je základné mild-hybridné benzínové Audi Q3. Ponúka tichý chod a plynulé odpájanie valcov, a to bez hmotnostnej príťaže v podobe vysokonapäťovej trakčnej batérie.

Zmiešaná prevádzka a okresné cesty

Na bežné každodenné jazdenie poskytuje motor 1.5 TFSI s pohonom predných kolies solídnu kultivovanosť a priaznivé prevádzkové náklady. Vodičom, ktorí často jazdia s plne obsadeným autom alebo pravidelne čelia zhoršeným poveternostným podmienkam, sa oplatí zvoliť stredne výkonný motor 2.0 TFSI s pohonom všetkých kolies. Ten ponúka podstatne istejšiu výkonovú rezervu pri predbiehaní v strednom pásme otáčok. Vrcholná motorizácia 2.0 TFSI síce zaujme svižným zrýchlením, no vzhľadom na vyšší apetít ide skôr o okrajovú voľbu pre nadšencov než o pragmatické rodinné auto na dlhé cesty.

Dlhé diaľničné presuny

Pri častých cestách na dlhé vzdialenosti by mala voľba padnúť na naftové Audi Q3 s pohonom predných kolies. Akustické zasklenie a dlhé diaľničné sprevodovanie udržiavajú v interiéri nízku hladinu hluku aj pri vysokých rýchlostiach, zatiaľ čo veľký dojazd medzi zastávkami na čerpacích staniciach minimalizuje prestoje pri dlhých trasách.

Ťahanie prívesu a zimné podmienky

Na ťahanie ťažkých nákladov alebo jazdu po strmých zasnežených cestách je výborne stavané Audi Q3 quattro so silnejším agregátom 2.0 TDI. Spojenie mohutného záťahu z nízkych otáčok a mechanického pohonu všetkých kolies zaručuje spoľahlivú stabilitu. Plug-in hybrid je v tomto smere limitovaný nižšou povolenou hmotnosťou prívesu (ktorá sa líši podľa dátumu výroby a továrenskej výbavy ťažného zariadenia) aj menším objemom batožinového priestoru.

Podrobnosti o aktualizáciách softvéru, prvých servisných bulletinoch a celkovej spoľahlivosti jednotlivých komponentov nájdete v časti venovanej skúsenostiam majiteľov.

Priestor a praktickosť

VerziaRozmery (D × Š × V)RázvorObjem batožinového priestoru (základný / po sklopení)
Audi Q3 SUV (spaľovací motor)4 531 × 1 859 × 1 601 mm2 681 mm488 / 1 386 l
Audi Q3 Sportback (spaľovací motor)4 531 × 1 859 × 1 559 mm2 681 mm488 / 1 289 l
Audi Q3 SUV e-hybrid (plug-in hybrid)4 531 × 1 859 × 1 608 mm2 681 mm375 / 1 293 l
Audi Q3 Sportback e-hybrid (plug-in hybrid)4 531 × 1 859 × 1 566 mm2 681 mm375 / 1 196 l

Ako klasické Audi Q3 SUV, tak aj Audi Q3 Sportback so siluetou kupé ponúkajú už v štandardnej výbave zadné sedadlá delené a sklopné v pomere 40 : 20 : 40 s možnosťou pozdĺžneho posuvu a nastavenia sklonu operadiel. Táto variabilita umožňuje podľa aktuálnych potrieb vyvážiť priestor na nohy v druhom rade s kapacitou batožinového priestoru. Na krajných zadných sedadlách klasickej karosérie SUV sa pohodlne usadia aj dospelí, zatiaľ čo klesajúca línia strechy Sportbacku mierne obmedzuje priestor nad hlavou. Bežnú manipuláciu s nákladom uľahčuje praktická nakladacia hrana, hoci výrazne skosené zadné okno verzie Sportback limituje prepravu vyšších predmetov pri ukladaní batožiny za sklopené sedadlá. Pri plug-in hybridných verziách trakčná batéria umiestnená pod podlahou kufra eliminuje dodatočné odkladacie schránky pod dnom a zmenšuje aj samotný základný batožinový priestor.

Čo hovoria testy

Na ceste dáva Audi Q3 prednosť dôslednej kontrole pohybov karosérie pred plavným tlmením. So štandardným podvozkom vie byť auto na diaľničných dilatáciách nepokojné a na ostrých hranách výtlkov si občas tuho buchne. Príplatkové adaptívne tlmiče jazdu síce upokoja, no podvozok zostáva citeľne tuhý aj v komfortnom režime – obzvlášť v kombinácii s väčšími voliteľnými diskami kolies. Riadenie reaguje pohotovo a predok vozidla navádza do oblúka presne s minimálnymi náklonmi karosérie, testujúci sa však vzácne zhodujú, že volant pôsobí odťažito a nevtiahne vodiča do deja. Na sériovo obúvaných ekologických pneumatikách sa pri svižnejšom prejazde zákrutou pomerne skoro dostavuje nedotáčavosť. Odhlučnenie kabíny spoľahlivo potláča aerodynamický šum aj vo vyšších rýchlostiach, na hrubom asfalte sa však do interiéru prenáša valivý hluk pneumatík, základný benzínový motor pri dlhšej záťaži hučí a hybridné Audi Q3 sa po vyčerpaní zásob elektriny pod záťažou citeľne a počuteľne trápi.

V interiéri zaujme palubná doska s intuitívnym dotykovým rozhraním a prehľadnou ponukou menu. Ergonómia za volantom je vydarená, hoci široké zadné stĺpiky výrazne obmedzujú výhľad šikmo vzad, štandardným predným sedadlám chýba výraznejšie bočné vedenie v oblasti ramien a prepracované ovládacie páčky na stĺpiku riadenia čelia kritike za krehký dojem a zbytočne zložité ovládanie.

Odborné testy sa v prevažnej miere zhodujú na výbornej smerovej stabilite, istých jazdných vlastnostiach a príjemnej kultivovanosti pri pokojnom cestovaní. Názory sa však rozchádzajú pri kvalite spracovania kabíny: zatiaľ čo niektoré hodnotenia chvália modernizovanú digitálnu architektúru, iné upozorňujú na duté plasty na spodných častiach výplní dverí a na stredovej konzole, ktoré v tejto cenovej kategórii pôsobia lacnejšie, než by sa čakalo.

Ceny a ponuka na trhu

Grafy v tejto časti vychádzajú z ponuky inzerátov na Carvago pre celý modelový rad Audi Q3, takže zahŕňajú staršie generácie aj najnovšiu verziu. Keďže dáta spájajú viacero výrobných cyklov, nevymedzujú samostatnú cenovú hladinu výlučne pre vozidlá tretej generácie. V rámci celého modelového radu sa medián inzertných cien začína na 27 900 € pri ročníkoch 2019 a dosahuje 54 900 € pri registráciách z roku 2026, čo odráža novšie technológie, modernizované pohonné jednotky a nízky kilometrový nájazd najčerstvejších skladových zásob u predajcov.

Počet aktívnych ponúk modelu Audi Q3 sa v priebehu nižšie zobrazeného šesťmesačného obdobia pohyboval od 20 865 v apríli 2026 až po vrchol 22 416 v júli 2026.

Audi Q3 - dostupnosť v čase

Počet aktívnych inzerátov v čase

MesiacAudi Q3
2026-0420 865
2026-0521 219
2026-0621 788
2026-0722 416
2026-0821 145
2026-0921 571

Zdroj Carvago

Keďže ponuka sa každý mesiac držala nad hranicou 20 000 kusov a v septembri 2026 skončila na hodnote 21 571, kupujúci majú neustále k dispozícii bohatý výber vozidiel.

V aktuálnej ponuke jazdených vozidiel dosahuje mediánová inzertná cena pri autách vyrobených v roku 2019 úroveň 27 900 €, zatiaľ čo pri vozidlách z roku 2026 predstavuje 54 900 €, ako ukazuje prehľad nižšie.

Audi Q3 - medián ceny podľa ročníka

Medián inzerovanej ceny podľa roku výroby

RočníkAudi Q3
201927 900
202031 000
202132 500
202233 000
202340 000
202443 400
202543 700
202654 900

Zdroj Carvago

Záujemcovia, ktorí si dnes prezerajú inzertnú ponuku jazdených áut, sa stretnú s mediánovou cenou 31 000 € pri autách vyrobených v roku 2020 a 33 000 € pri exemplároch z roku 2022. V prípade novších ročníkov mediánová cena stúpa na 40 000 € pri modeloch z roku 2023 a na 54 900 € pri autách vyrobených v roku 2026.

Táto krivka poklesu hodnoty znázorňuje, ako Audi Q3 s vekom stráca na hodnote. V prvom roku dochádza k počiatočnému poklesu priemernej zostatkovej hodnoty o 22 % a do veku troch rokov odpíše 35 %.

Audi Q3 - strata hodnoty podľa veku

Zostatková hodnota podľa veku vozidla

Vek vozidlaAudi Q3
Nové54 600
1 rok42 700
2 roky38 800
3 roky35 300
4 roky31 600
5 rokov29 500
6 rokov27 700
7 rokov24 000

Zdroj Carvago

V priebehu zobrazeného sedemročného obdobia stratí tento model 56 % svojej priemernej zostatkovej hodnoty, pričom najstrmší prepad sa sústreďuje do úvodného roka, kým sa medziročné straty zmiernia.

V období od apríla do septembra 2026 v inzertnej ponuke Audi Q3 jednoznačne dominovali benzínové a naftové motory. V prvom mesiaci ponuka štartovala na 9 917 benzínových a 8 335 naftových vozidlách. Nasledujúci graf mapuje vývoj počtu aktívnych inzerátov podľa jednotlivých typov paliva počas tohto obdobia.

Audi Q3 - vývoj ponuky podľa paliva

Skladba ponuky podľa typu paliva

  • Benzin

  • Diesel

  • Hybrid

  • Elektrina

MesiacBenzinDieselHybridElektrina
2026-049 9178 3352 5502
2026-0510 0598 7482 3560
2026-0610 6448 8212 2720
2026-0711 0779 0032 2770
2026-0810 4898 4422 1560
2026-0910 4078 7932 3110

Zdroj Carvago

V septembri 2026 pripadalo na benzínové verzie 10 407 inzerátov a na naftové 8 793, ktoré dopĺňalo 2 311 hybridov a 0 elektromobilov. Každý, kto vyberá jazdené Q3, tak nájde drvivú väčšinu ponuky v podobe benzínových a naftových variantov, zatiaľ čo dostupnosť hybridov zostáva výrazne nižšia.

Od apríla 2026 do septembra 2026 začínala priemerná ponuková cena Audi Q3 na úrovni 36 400 € a v máji mierne klesla na 35 900 €, ako ukazujú mesačné údaje nižšie.

Audi Q3 - vývoj ceny v čase

Vývoj priemernej ceny v čase

MesiacAudi Q3
2026-0436 400
2026-0535 900
2026-0635 900
2026-0735 600
2026-0835 500
2026-0935 500

Zdroj Carvago

Celkový pohyb cien počas tohto obdobia bol minimálny – priemerná ponuková cena klesla z 36 400 € na 35 500 €, čo predstavuje celkový pokles o necelé 3 %.

Klady a zápory

Audi Q3

Klady

Štandardne posuvné zadné sedadlá s nastaviteľným sklonom operadiel pre vynikajúcu variabilitu interiéru

Príkladný komfort a kultivovanosť pri plynulej jazde v kombinácii s istým a stabilným vedením karosérie

Široká ponuka motorizácií vrátane úsporných dieselov a plug-in hybridov s rýchlym nabíjaním

Zápory

Tuhší podvozok pri nízkych rýchlostiach, ktorý znervóznie na ostrých priečnych nerovnostiach a výtlkoch

Bezpečnostné zvolávacie akcie z prvých rokov výroby týkajúce sa predných pásov, vyžadujúce overenie u predajcu podľa VIN

Duté plasty v spodných partiách interiéru a občasné oneskorené reakcie centrálneho dotykového displeja

Najčastejšie otázky

Dlhodobú spoľahlivosť zatiaľ nemožno objektívne zhodnotiť, keďže tretia generácia Audi Q3 jazdí po európskych cestách iba približne rok. Doterajšie skúsenosti z prevádzky však neukazujú žiadne systémové mechanické chyby. Sťažnosti sa týkajú najmä počiatočnej pomalosti multimediálneho systému, ktorú riešia aktualizácie softvéru v autorizovanom servise.

Na každodenné jazdenie sa výborne hodí mild-hybridný benzínový motor 1.5 TFSI, zatiaľ čo vodiči s vysokým ročným nájazdom by mali siahnuť po naftovom Audi Q3 s pohonom predných kolies. Vodiči s možnosťou pravidelného nabíjania môžu zvoliť plug-in hybridné Audi Q3, hoci pri ňom treba počítať s menším batožinovým priestorom.

U autorizovaného predajcu si podľa identifikačného čísla vozidla (VIN) overte, či boli vykonané zvolávacie akcie týkajúce sa predných bezpečnostných pásov. Pri studenom štarte sa uistite, že sa centrálna dotyková obrazovka aj digitálny prístrojový štít načítajú bez zaváhania a nezamŕzajú.

Klasická karoséria typu SUV sa lepšie hodí pre rodinný život, pretože vďaka rovnejšej línii strechy zachováva dostatok miesta nad hlavou pre dospelých na zadných sedadlách a ponúka lepšiu ložnú výšku kufra. Sportback síce prináša dynamickejší profil, no jeho klesajúce zadné okno zhoršuje výhľad šikmo vzad a obmedzuje prepravnú kapacitu pri nakladaní batožiny za sklopené sedadlá.

Zdroje: audi.com, adac.de, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk, autozeitung.de

Článok bol pripravený s využitím nástrojov umelej inteligencie. Garantom sekcie je Petr Dušek.

Podobné články

Porovnanie aut

Toyota RAV4 vs. Volkswagen Tiguan: Kompletné porovnanie 2026

Detailné porovnanie Toyota RAV4 vs Volkswagen Tiguan. Reálne dáta, rozdiely vo výbave, spotrebe a jasný verdikt, ktorý vám pomôže vybrať to najlepšie SUV.

4. 5. 2026

Porovnanie aut

Hyundai Tucson vs. Volkswagen Tiguan: Kompletné porovnanie 2026

Podrobné porovnanie Hyundai Tucson vs. Volkswagen Tiguan. Zistite rozdiely vo výbave, spotrebe aj spoľahlivosti a prečítajte si náš verdikt. Aké SUV vybrať?

25. 4. 2026

Porovnanie aut

Peugeot 3008 vs. Toyota RAV4: Kompletné porovnanie 2026

Podrobné porovnanie Peugeot 3008 vs Toyota RAV4. Objavte reálne skúsenosti s ojazdenými vozidlami, porovnanie spotreby, spoľahlivosti a verdikt, ktorý uľahčí výber.

2. 4. 2026

Možnými spôsobmi platby na našich webových stránkach sú platba kartou on-line a platba bankovým prevodom.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo