Články

Recenzie

Recenzia Alpine A110: Čo majitelia a odborníci skutočne hovoria?

Recenzia Alpine A110: reálne skúsenosti majiteľov, najčastejšie poruchy, prevádzkové náklady a odporúčané verzie výbavy – náš kompletný sprievodca kúpou tohto ľahkého kupé.

25. októbra 2026

Alpine A110

Úvod

Znovuzrodené kupé Alpine A110 druhej generácie zaujíma v kategórii športových áut osobité postavenie – namiesto honby za prehnaným výkonom totiž stavia na kompaktné rozmery a minimálnu hmotnosť. Výroba prebiehala vo francúzskom závode v Dieppe a prvé vozidlá zamierili k európskym zákazníkom v marci 2018. Výrobný cyklus sa oficiálne uzavrel 1. júla 2026 po tom, čo sa koncom marca 2026 zastavil príjem objednávok v Európe, takže dnes je táto generácia záležitosťou výhradne trhu s jazdenými vozidlami.

Model sa predával striktne ako dvojmiestne kupé s motorom uprostred a pevnou strechou. Dňa 24. novembra 2021 bola oznámená komplexná modernizácia v polovici životného cyklu, ktorá priniesla prepracovaný hardvér infotainmentu, upravené riadenie motora a vynovené aerodynamické pakety. Medzi koncom roka 2022 a záverom roka 2024 potom ponuku rozšírili ďalšie deriváty zamerané na jazdu na okruhu.

Alpine A110 osloví predovšetkým vodičských nadšencov, pre ktorých sú agilita, nízka zotrvačnosť a spätná väzba podvozka dôležitejšie než objem kufra, praktickosť pre posádku či komfort na dlhých diaľničných trasách v štýle grand touringu. Tento sprievodca mapuje modernú druhú generáciu počas celého jej európskeho pôsobenia a približuje, na čo by sa mali záujemcovia o jazdený kus zamerať a s čím pri kúpe počítať.

Skúsenosti majiteľov: časté poruchy a zvolávacie akcie

Na európskych cestách si znovuzrodená druhá generácia modelu Alpine A110 vybudovala povesť mechanicky spoľahlivého auta, hoci v prvých rokoch výroby si vyžiadala niekoľko cielených továrenských úprav. Najvýraznejšou mechanickou slabinou je nízkotlakové palivové čerpadlo v nádrži pri vozidlách vyrobených v období od septembra 2017 do apríla 2022. Vnútorné trenie obežného kolesa čerpadla môže obmedziť alebo úplne prerušiť dodávku paliva do motora, čo vedie k náhlemu poklesu krútiaceho momentu, nemožnosti naštartovať alebo zhasnutiu motora počas jazdy. Továrenské riešenie vyžaduje, aby servisy vymenili modul palivového čerpadla s plavákom v nádrži a preprogramovali softvér riadiacej jednotky vstrekovania.

Ďalšou častou témou medzi majiteľmi je stav a odolnosť laku. Testy i skúsenosti poukazujú na lokálne pľuzgiere laku a vláknitú (filiformnú) koróziu na hliníkových paneloch karosérie – najčastejšie na vnútorných lemoch blatníkov a v okolí pántov prednej kapoty. Na lemoch blatníkov tieto pľuzgiere vznikajú v dôsledku galvanickej korózie, keď oceľové montážne príchytky prichádzajú do priameho kontaktu s holým hliníkom. Majitelia uvádzajú, že náprava si vyžaduje dôkladné prelakovanie a výmenu pôvodných príchytiek za upravené alebo nereaktívne plastové diely, ideálne v kombinácii s ochrannou fóliou na hranách, ktorá oba kovy natrvalo odizoluje.

Dvojspojková prevodovka aj vnútorné komponenty motora sa v sériovom stave ukazujú ako mechanicky veľmi odolné. Na fórach sa síce ojedinele objavujú zmienky o preklzovaní spojky pri autách s neoriginálnym zvýšením výkonu, no pri neupravených sériových exemplároch sa žiadne systémové poruchy prevodovky nevyskytujú. Prípadné elektronické vrtochy sa spravidla obmedzujú na prechodné zmätenie voliča prevodovky, za ktorým obvykle stojí nízke napätie akumulátora.

Európske bezpečnostné orgány koordinovali v priebehu výroby niekoľko zvolávacích akcií, ktoré riešili montážne a výrobné nedostatky. V júli 2019 úrady zverejnili opatrenia pre vozidlá vyrobené od začiatku produkcie do konca roka 2018, respektíve začiatku roka 2019. Jedno z nich sa týkalo zámku predného batožinového priestoru, kde nedostatočný uťahovací moment skrutiek mohol spôsobiť otvorenie kapoty počas jazdy. Ďalšia akcia sa vzťahovala na vozidlá s aktívnym športovým výfukom vyrobené do 9. novembra 2018 – nevhodne vedený káblový zväzok sa mohol dotknúť horúceho výfukového potrubia, roztaviť sa a spôsobiť skrat či riziko požiaru. V auguste 2019 nasledovala kampaň pre motor 1.8, ktorá riešila kovové piliny schopné zablokovať solenoidový ventil regulácie tlaku oleja v polohe vysokého tlaku.

Ojedinelé bezpečnostné zásahy sa nevyhli ani neskoršej produkcii. Cielená európska zvolávacia akcia z apríla 2023 sa zamerala na exempláre vyrobené medzi 6. januárom 2023 a 11. januárom 2023 pre výrobnú chybu, pri ktorej sa mohol deformovať podvozok, čo hrozilo stratou kontroly nad vozidlom. Koncom roka 2024 a začiatkom roka 2025 úrady informovali o probléme 176 vozidiel po celom svete vyrobených medzi 3. aprílom 2024 a 6. septembrom 2024 s nesprávne vyrazenou šírkou zadného disku. Hoci z výroby boli namontované správne disky aj pneumatiky, chybné označenie prinášalo riziko, že mechanik pri výmene obuje menšiu pneumatiku, než predpisuje výrobca, čo by mohlo ohroziť stabilitu vo vysokých rýchlostiach.

Predmet zvolávacej akcieDotknuté obdobie výrobyRozsah a dotknuté trhyUvedená porucha a riešenie
Zámok prednej kapotyOd začiatku výroby do 27. februára 2019CeloerópskyNedostatočne dotiahnuté skrutky zámku mohli spôsobiť otvorenie kapoty počas jazdy. Servisy skontrolujú a dotiahnu upevňovacie skrutky.
Káblový zväzok výfukuOd začiatku výroby do 9. novembra 2018CeloerópskyKáblový zväzok sa môže dotknúť výfukového potrubia a roztaviť sa. Servisy skontrolujú jeho vedenie a namontujú ochranný tepelný štít.
Solenoid regulácie tlaku oleja1. septembra 2018 až 5. júla 2019Celoerópsky (motory 1.8)Kovové častice môžu zaseknúť solenoidový ventil v polohe vysokého tlaku. Servisy vymenia solenoidový ventil a puzdro.
Obežné koleso palivového čerpadla18. septembra 2017 až 19. apríla 2022CeloerópskyTrenie obežného kolesa obmedzuje dodávku paliva, čo vedie k strate výkonu alebo zhasnutiu motora. Servisy vymenia modul čerpadla a aktualizujú softvér.
Výroba podvozka6. januára 2023 až 11. januára 2023CeloerópskyPodvozok sa môže v dôsledku výrobnej chyby deformovať. Servisy skontrolujú geometriu a vymenia dotknuté montážne celky.
Označenie zadných diskov3. apríla 2024 až 6. septembra 2024Celoerópsky (176 vozidiel celosvetovo)Nesprávne vyrazená šírka na zadných diskoch nesie riziko obutia nevhodnej pneumatiky. Servisy overia a opravia značenie diskov.

🔍 Na čo si dať pozor pred kúpou

  • Overte identifikačné číslo vozidla (VIN) a servisnú históriu u autorizovaného predajcu alebo prostredníctvom profesionálnej predkúpnej kontroly, akou je CarAudit, a uistite sa, že boli riadne vykonané všetky zvolávacie akcie týkajúce sa palivového čerpadla, zámku kapoty aj káblových zväzkov.
  • Skontrolujte hliníkové lemy všetkých štyroch blatníkov a vnútorné záhyby kapoty, či na nich nebadať pľuzgiere laku alebo vláknitú koróziu spôsobenú kontaktom s oceľovými úchytkami.
  • Preverte funkčnosť ostrekovačov čelného skla; majte na pamäti, že ramená stieračov majú integrované špeciálne ostrekovacie trysky, ktorých výmena je pomerne nákladná.
  • Pozrite sa na stav brzdových kotúčov, hrúbku brzdových doštičiek a vnútorné plastové podblatníky – hľadajte stopy po nánose kúskov roztavenej gumy z okruhového jazdenia (tzv. marbles) alebo známky tepelného namáhania z jazdy na trati.

Motory: ktorý vybrať

Každé vyhotovenie moderného modelu Alpine A110 poháňa uprostred uložený preplňovaný benzínový štvorvalec spojený s dvojspojkovou prevodovkou, ktorá prenáša výkon na zadné kolesá. Počas celého výrobného cyklu od konca roka 2017 až po ukončenie produkcie 1. júla 2026 ponúkala značka Alpine v bežnej sériovej výrobe tri výkonové stupne.

MotorPalivoVýkonPrevodovkaModelové roky
1.8 TCeBenzín185 kW (252 k)7-stupňový automat2017–2026
1.8 TCeBenzín215 kW (292 k)7-stupňový automat2019–2021
1.8 TCeBenzín221 kW (300 k)7-stupňový automat2021–2026
1.8 TCeBenzín254 kW (345 k)6-stupňový automat2025–2026

Ktorú verziu vybrať ako jazdenku

Pri kombinovanej jazde a víkendových výletoch po okreskách sa základná verzia 1.8 TCe všeobecne považuje za dynamicky najvyváženejší variant celého modelového radu. Vďaka nízkej pohotovostnej hmotnosti vozidla reaguje základný motor v nízkych otáčkach okamžite a ponúka svižnú akceleráciu bez nutnosti vytáčania do výšin. Benzínová Alpine A110 tak pôsobí na kľukatých cestách dokonale vyvážene a zároveň zostáva bez problémov zvládnuteľná aj pri každodennom jazdení.

Stredný variant 1.8 TCe, ponúkaný od konca roka 2019 do konca roka 2021, predvádza vo vysokých otáčkach citeľne presvedčivejší záťah. Keďže však jeho maximálny krútiaci moment zostal zhodný so základným prevedením, pružné zrýchlenie v bežne využívanom strednom pásme je v praxi takmer na nerozoznanie.

Pre záujemcov, ktorí hľadajú skutočne výrazný nárast dynamiky, je oveľa presvedčivejšou voľbou modernizovaná verzia motora 1.8 TCe, uvedená koncom roka 2021 po facelifte. Vyšší krútiaci moment prináša razantnejší výjazd z pomalších zákrut a podstatne suverénnejšie predbiehanie pri dlhších diaľničných presunoch. Pri ustálenej cestovnej rýchlosti udržiava Alpine A110 s automatickou prevodovkou na najvyššom prevodovom stupni motor v príjemne nízkych otáčkach.

V meste pracuje dvojspojková prevodovka pri nízkych rýchlostiach hladko, no nízka svetlá výška a obmedzený výhľad dozadu znamenajú, že na krátke mestské vybavovačky sa auto hodí podstatne menej než bežný hatchback. S ťahaním prívesov vôbec nepočítajte – vozidlo nemá žiadnu homologovanú ťažnú kapacitu a originálne ťažné zariadenie neexistuje.

Podrobné informácie o mechanickej odolnosti, opakujúcich sa poruchách a zvolávacích akciách výrobcu nájdete v samostatnej časti venovanej skúsenostiam majiteľov.

Priestor a praktickosť

Rozmery / objemKupé
Dĺžka4 180 mm
Šírka1 798 mm (1 980 mm so zrkadlami)
Výška1 252 mm
Rázvor2 419 mm
Objem batožinového priestoru (nesklopené sedadlá)196 l (96 l vpredu + 100 l vzadu)
Objem batožinového priestoru (sklopené sedadlá)—

Údaje platia pre štandardné kupé. Aerodynamické pakety karosérie mierne predlžujú celkovú dĺžku, zatiaľ čo tuhšie športové a okruhové podvozky znižujú celkovú výšku.

Kupé Alpine A110 je navrhnuté striktne ako dvojsedadlové auto s motorom uprostred, umiestneným bezprostredne za prepážkou kabíny, čo úplne vylučuje zadné sedadlá aj akýkoľvek odkladací priestor za nimi. Praktická stránka interiéru je minimálna – na tvarovaných dverách chýbajú odkladacie vrecká a palubná doska sa zaobíde bez klasickej schránky pred spolujazdcom. Posádke tak musí stačiť otvorená polička v spodnej časti stredovej konzoly a úložné puzdro medzi sedadlami. Prepravnú kapacitu rozdeľujú dva samostatné batožinové priestory: predná priehlbina pod kapotou a menší priestor vzadu za motorom. Dopredu sa zmestia dva príručné palubné kufre, zatiaľ čo do zadného priestoru uložíte skôr mäkké cestovné tašky. Počítajte však s tým, že na dlhších trasách teplo zo susediacich mechanických skupín uloženú batožinu citeľne zahrieva. Možnosti nastavenia sedadiel závisia od zvolenej výbavy: štandardné odľahčené škrupiny sa posúvajú po pozdĺžnych koľajničkách, no nastavenie výšky si vyžaduje ručné prečapovanie pomocou dielenského náradia. Voliteľné komfortné sedadlá naopak ponúkajú nastaviteľný sklon operadla a výškové polohovanie pomocou páky. Okruhovo ladené verzie využívajú pevné kompozitové škrupiny s pretekárskymi bezpečnostnými pásmi, ktoré jednoznačne uprednostňujú bočnú oporu v zákrutách pred pohodlným nastupovaním pri každodennom používaní.

Čo hovoria testy

V novinárskych testoch sa opakovane vyzdvihuje precízna vyváženosť a prirodzená spätná väzba riadenia Alpine A110. So štandardným nastavením podvozka je šasi na rozbitom asfalte i dlažobných kockách prekvapivo poddajné a pripúšťa kontrolované náklony karosérie, ktoré čitateľne a plynule signalizujú hranicu priľnavosti namiesto náhlej straty trakcie. Pri diaľničnom tempe sa však hluk od pneumatík a aerodynamický šum stávajú rušivými, takže kultivovanosťou na dlhých cestách Alpine za bežnými športovými kupé zaostáva. Tuhšia športová verzia vymieňa túto plavnú poddajnosť za ostrejšiu stabilitu na okruhu, čo sa však podľa recenzentov prejavuje nepokojnou až uskákanou jazdou na poškodenom povrchu. Okruhovo zameraný variant navyše pridáva citeľné akustické dunenie kompozitných panelov.

Kvalita montáže v interiéri je solídna, ergonomickým kompromisom sa však auto nevyhlo. Štandardné odľahčené škrupinové sedadlá síce ponúkajú skvelé bočné vedenie, no ich fixná výška znižuje každodenný komfort. Prvé ročníky čelili kritike aj za zastaraný a pomalý dotykový displej. Tento nedostatok však odstránila modernizácia v polovici životného cyklu, ktorá priniesla svižnejšie rozhranie a integráciu smartfónov. V štandardizovaných bezpečnostných testoch model stratil body za minimálny počet airbagov a absenciu aktívnych asistenčných systémov.

Hoci sa novinári rozchádzajú v názore, či tvrdší športový podvozok neoberá auto o jeho poddajný charakter na okresných cestách, na štandardnom nastavení sa zhodnú všetci: ponúka spätnú väzbu v riadení a agilitu, aká sa v moderných športových autách vidí už len zriedkavo.

Ceny a ponuka na trhu

Všetky grafy v tejto časti vychádzajú z ponuky celého modelového radu Alpine A110 na Carvago naprieč všetkými zastúpenými obdobiami výroby, neobmedzujú sa teda iba na samotnú recenzovanú generáciu. Medián inzerovaných cien sa začína na 59 000 € pri vozidlách z rokov 2019 a 2020, pri autách ročníka 2022 dosahuje 69 500 € a vrcholí na 93 800 € pri modeloch z roku 2026. Staršie ročníky výroby si udržiavajú stály záujem kupujúcich hľadajúcich dostupnejšiu vstupnú cenovku, zatiaľ čo pri novších modelových rokoch sa do vyšších mediánových cien premietajú výrobné úpravy, aktualizovaný hardvér multimédií a špecializované malosériové verzie.

Počet aktívnych inzerátov na Alpine A110 klesol v priebehu šiestich mesiacov znázornených nižšie z 305 v apríli 2026 na 216 v septembri 2026.

Alpine A110 - dostupnosť v čase

Počet aktívnych inzerátov v čase

MesiacAlpine A110
2026-04305
2026-05270
2026-06257
2026-07227
2026-08215
2026-09216

Zdroj Carvago

Záujemcovia si v rámci tohto modelového radu stále môžu vyberať z viac ako 200 inzerovaných vozidiel. Po predchádzajúcom poklese sa ponuka stabilizovala medzi 215 inzerátmi v auguste a 216 v septembri.

Nasledujúci prehľad zachytáva cenové hladiny naprieč jednotlivými modelovými rokmi: mediánová ponuková cena dnes inzerovaných vozidiel vyrobených v roku 2019 predstavuje 59 000 €, zatiaľ čo pri vozidlách z roku 2026 dosahuje 93 800 €.

Alpine A110 - medián ceny podľa ročníka

Medián inzerovanej ceny podľa roku výroby

RočníkAlpine A110
201959 000
202059 000
202163 900
202269 500
202369 900
202473 300
202580 000
202693 800

Zdroj Carvago

Záujemcovia o staršie ročníky zistia, že pri dnes inzerovaných autách vyrobených v roku 2019 je medián ponukových cien 59 000 €. Pre tých, ktorí hľadajú novšie exempláre, dosahuje mediánová ponuková cena dnes inzerovaných vozidiel z roku 2024 úroveň 73 300 €, zatiaľ čo pri autách s rokom výroby 2026 predstavuje 93 800 €.

Táto krivka poklesu hodnoty znázorňuje, ako zostatková hodnota tohto modelu klesá s pribúdajúcim vekom, pričom najstrmší prepad zaznamenáva v prvých rokoch. Počas prvých troch rokov stratí vozidlo približne 25 % svojej pôvodnej hodnoty, z čoho takmer 12 % pripadá hneď na prvý rok.

Alpine A110 - strata hodnoty podľa veku

Zostatková hodnota podľa veku vozidla

Vek vozidlaAlpine A110
Nové82 500
1 rok72 900
2 roky66 100
3 roky61 800
4 roky59 000
5 rokov54 600
6 rokov52 600
7 rokov51 400

Zdroj Carvago

V celom zobrazenom sedemročnom horizonte model stratí približne 38 % svojej počiatočnej zostatkovej hodnoty a udrží si vyše 62 %. Po treťom roku sa tempo medziročného poklesu hodnoty výrazne zmierni a v ďalších rokoch už ročný pokles neprekročí 8 %.

Inzerované ponuky tohto modelového radu so zadaným typom paliva zahŕňali medzi aprílom 2026 a septembrom 2026 výhradne benzínové verzie, pričom ich počet klesol z 304 na 214 vozidiel. Graf nižšie sleduje počty aktívnych inzerátov pre jednotlivé typy paliva v priebehu tohto šesťmesačného obdobia.

Alpine A110 - vývoj ponuky podľa paliva

Skladba ponuky podľa typu paliva

MesiacBenzin
2026-04304
2026-05268
2026-06256
2026-07226
2026-08214
2026-09214

Zdroj Carvago

V septembri 2026 tvorili benzínové vozidlá všetkých 214 aktívnych inzerátov, zatiaľ čo naftové, hybridné ani elektrické alternatívy nezaznamenali počas celého obdobia ani jediné auto. Každý, kto na trhu hľadá, tak v ponuke reálne nájde iba benzínové modely.

V období od apríla 2026 do septembra 2026 sa priemerná ponuková cena modelu Alpine A110 pohybovala v rozmedzí od 79 700 € do 82 500 €. Graf nižšie znázorňuje, ako sa tieto mesačné inzertné priemery v danom období vyvíjali.

Alpine A110 - vývoj ceny v čase

Vývoj priemernej ceny v čase

MesiacAlpine A110
2026-0479 700
2026-0580 100
2026-0682 300
2026-0782 500
2026-0881 700
2026-0982 000

Zdroj Carvago

Po náraste zo 79 700 € v apríli na 82 500 € v júli priemerná cena v auguste klesla na 81 700 € a v septembri 2026 uzavrela na hodnote 82 000 €. V priebehu celého sledovaného obdobia bol celkový cenový pohyb iba mierny a medzi začiatkom a koncom sa hodnota zmenila o menej ako tri percentá.

Klady a zápory

Alpine A110

Klady

Agilné jazdné vlastnosti s čitateľnou spätnou väzbou podvozka a komunikatívnym riadením

Prekvapivo poddajná jazda na rozbitých cestách so štandardným nastavením podvozka

Mechanicky odolný motor a prevodovka pri zachovaní sériového stavu a pravidelnej údržbe

Zápory

Minimum odkladacích priestorov v kabíne – chýbajú dverové priehradky aj klasická schránka pred spolujazdcom

Rušivý valivý hluk od pneumatík a aerodynamický šum pri ustálenej diaľničnej rýchlosti

Pomalý infotainment pri skorších ročníkoch a absencia aktívnych asistenčných systémov

Najčastejšie otázky

Sériové vnútorné komponenty motora aj dvojspojková prevodovka vykazujú pri neupravovaných modeloch Alpine A110 solídnu odolnosť. Vozidlá vyrobené pred polovicou roka 2022 však trápili poruchy obežného kolesa palivového čerpadla v nádrži, čo mohlo spôsobiť náhle zhasnutie motora. Pomocou identifikačného čísla vozidla (VIN) si preto vždy overte, či boli riadne vykonané všetky zvolávacie akcie výrobcu.

Základný motor predstavuje ideálnu voľbu na bežné cestné jazdenie – nízka pohotovostná hmotnosť mu zabezpečuje energické reakcie aj bez nutnosti vyššieho výkonu. Posilnený motor vo verzii po facelifte prináša citeľne razantnejší záťah pri výjazdoch z pomalých zákrut, zatiaľ čo skoršia stredná verzia neponúka oproti štandardnému modelu žiadny vnímateľný nárast zrýchlenia v strednom pásme otáčok.

Skontrolujte hliníkové lemy blatníkov a vnútorné hrany kapoty, či sa na nich netvoria pľuzgiere laku v dôsledku galvanického kontaktu s oceľovými spojovacími prvkami, a uistite sa, že sú potvrdené všetky zvolávacie akcie týkajúce sa palivového čerpadla a zámkov. Skontrolujte tiež brzdové kotúče a pneumatiky, či nenesú známky výrazného opotrebovania z jazdy na okruhu.

Alpine A110 kupé zvláda bežné cestovanie vďaka poddajnému štandardnému podvozku a hladkému radeniu prevodovky pri nízkych rýchlostiach, praktickosť je však obmedzená. Úložné priestory v interiéri sú minimálne, výhľad dozadu je obmedzený a teplo od motora počas dlhších jázd citeľne zohrieva zadný batožinový priestor.

Zdroje: media.alpinecars.com, adac.de, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk, topgear.com

Článok bol pripravený s využitím nástrojov umelej inteligencie. Garantom sekcie je Petr Dušek.

Podobné články

Porovnanie aut

Ford Focus ST vs. Hyundai i30 N: Kompletné porovnanie 2026

Podrobné porovnanie Ford Focus ST vs Hyundai i30 N. Zistite reálne rozdiely v jazdných vlastnostiach, výkone aj výbave. Ktorý ostrý hatchback si vybrať?

13. 5. 2026

Porovnanie aut

Audi R8 vs. Porsche 911: Kompletné porovnanie 2026

Detailné porovnanie Audi R8 a Porsche 911. Odhaľujeme reálne rozdiely vo výkone, spoľahlivosti a výbave. Zistite, ktoré športové vozidlo je najlepšou jazdenkou.

16. 10. 2026

Porovnanie aut

Mercedes-AMG C 63 Coupé vs. Porsche 718 Cayman: Kompletné porovnanie 2026

Veľké porovnanie Mercedes-AMG C 63 Coupé a Porsche 718 Cayman. Odhalíme rozdiely vo výkone, jazdných vlastnostiach aj výbave. Ktoré športové kupé vybrať?

16. 10. 2026

Možnými spôsobmi platby na našich webových stránkach sú platba kartou on-line a platba bankovým prevodom.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo