
Ford Mondeo vs Toyota Camry: Kompletné porovnanie 2025
Ford Mondeo vs. Toyota Camry: Podrobné porovnanie, testy, dáta a verdikt. Zistite, ktorý sedan je pre vás najlepšou voľbou na trhu jazdených áut.
13. 4. 2026
Články
Porovnanie aut
Škoda Superb vs. VW Passat: Podrobné porovnanie, reálne skúsenosti a verdikt, ktorý vám pomôže vybrať to správne auto pre rok 2024.
13. apríla 2026


Škoda Superb je dlhodobo vlajkovou loďou českej automobilky, ktorá si zakladá na mimoriadnom vnútornom priestore a praktických riešeniach. Proti nej stojí Volkswagen Passat, nemecká ikona a etalón strednej triedy, preslávený svojou kvalitou spracovania a vyspelou technikou. Hoci sú oba modely blízkymi koncernovými súrodencami zdieľajúcimi mnoho komponentov, v našom porovnaní sa podrobne pozrieme na kľúčové rozdiely, ktoré vám pomôžu rozhodnúť, ktorý z nich je pre vás ten pravý.
Už na prvý pohľad je zrejmé, že Škoda Superb je z tejto dvojice tým väčším vozidlom. Hoci oba modely zdieľajú technický základ v podobe platformy MQB, mladoboleslavský zástupca využíva jej predĺženú verziu, čo sa prejavuje takmer vo všetkých vonkajších rozmeroch. Tento rozdiel nie je len kozmetický – definuje charakter oboch vozidiel a je kľúčovým faktorom pri výbere medzi nimi.
Najvýraznejší rozdiel nájdeme v dĺžke a rázvore náprav. Superb v prevedení liftback meria 4869 mm, čo je o citeľných 9,4 cm viac ako pri sedane Passat (4775 mm). Podobný náskok si drží aj verzia kombi. Kľúčový je však rázvor náprav, kde Superb s hodnotou 2841 mm prekonáva Passat o 5,5 cm. Práve tento parameter stojí za legendárnou priestrannosťou pre nohy zadných cestujúcich, ktorou sa Superb preslávil a kde jasne dominuje. Na druhej strane, väčšia dĺžka a rázvor znamenajú o niečo horšiu manévrovateľnosť v úzkych uličkách a náročnejšie parkovanie, v čom si o niečo lepšie vedie kompaktnejší Passat.
Superb je tiež o znateľných 3,2 cm širší (1864 mm vs. 1832 mm), čo sa pozitívne prejavuje na vnútornom priestore v oblasti ramien. Cestujúci vpredu aj vzadu tak majú viac miesta a komfortu, čo oceníte najmä pri obsadení vozidla tromi osobami na zadných sedadlách. Vo výške sú si vozidlá naopak veľmi podobné, s rozdielmi v rádoch milimetrov, ktoré v praxi nehrajú takmer žiadnu rolu. Voľba sa tu teda odvíja od priority medzi maximálnou vnútornou šírkou (Superb) a kompaktnejšími vonkajšími rozmermi pre ľahší pohyb v meste (Passat).
| Parameter | Škoda Superb Liftback | Volkswagen Passat Sedan | Škoda Superb Combi | Volkswagen Passat Variant |
|---|---|---|---|---|
| Dĺžka (mm) | 4869 | 4775 | 4862 | 4773 |
| Šírka (mm) | 1864 | 1832 | 1864 | 1832 |
| Výška (mm) | 1469 - 1476 | 1476 - 1483 | 1476 - 1477 | 1516 - 1521 |
| Rázvor (mm) | 2841 | 2786 | 2841 | 2786 |
Objem a praktickosť batožinového priestoru je pri vozidlách ako Škoda Superb a Volkswagen Passat často jedným z hlavných dôvodov na kúpu. V tejto disciplíne obaja koncernoví súrodenci excelujú, avšak Škoda Superb si dlhodobo udržiava povesť premianta triedy a ani v tomto súboji to nie je inak. Ponúka totiž nielen väčší objem, ale v prípade základného variantu karosérie aj chytrejšie riešenie.
Zásadný rozdiel medzi základnými modelmi spočíva v ich koncepcii. Zatiaľ čo Passat je klasický sedan s menším vekom kufra, Superb kontruje karosériou typu liftback, ktorá umožňuje prístup do batožinového priestoru obrovskými piatymi dverami aj so sklom. To samo o sebe uľahčuje nakladanie neskladných predmetov. Superb navyše Passat prekonáva aj v holých číslach – jeho základný objem 625 litrov je o citeľných 39 litrov väčší ako 586 litrov pri Passate. Priepastný rozdiel nastáva po sklopení zadných sedadiel, kedy Superb ponúkne jaskyňu s objemom 1760 litrov, zatiaľ čo Passat kvôli svojej konštrukcii len 1152 litrov.
Pri praktickejších variantoch kombi, teda Superb Combi a Passat Variant, sú rozdiely menej dramatické, ale stále hrajú v prospech mladoboleslavského vozidla. Superb Combi v tretej generácii disponuje základným objemom kufra 660 litrov, čo je o 10 litrov viac ako pri Passate Variant (650 l). Ešte výraznejšie Škoda svojmu súperovi odskakuje po sklopení zadných operadiel, kedy ponúkne ohromujúcich 1950 litrov oproti stále skvelým, ale predsa len menším 1780 litrom pri Passate. Tento rozdiel 170 litrov už v praxi znamená priestor pre niekoľko kufrov či športového vybavenia navyše a pre mnoho rodín môže byť rozhodujúcim faktorom. Treba tiež počítať s tým, že plug-in hybridné verzie (Superb iV, Passat GTE) majú kvôli batériám kufor o niečo menší – pri Superbe Combi klesne objem na 510 litrov, pri Passate Variant na 483 litrov.
| Parameter | Škoda Superb Liftback | Volkswagen Passat Sedan | Škoda Superb Combi | Volkswagen Passat Variant |
|---|---|---|---|---|
| Základný objem (l) | 625 | 586 | 660 | 650 |
| Maximálny objem (l) | 1760 | 1152 | 1950 | 1780 |
Schopnosť ťahať ťažký príves je pre mnohých majiteľov vozidiel strednej triedy kľúčová. Či už ide o karavan na dovolenku, vozík s materiálom na stavbu alebo príves s loďou, Škoda Superb aj Volkswagen Passat patria v tejto disciplíne na vrchol. Ich ťažná kapacita je takmer identická, čo len podčiarkuje spoločný technický základ. Rozdiely sa objavujú až pri konkrétnych motorizáciách a typoch pohonu.
Pri základných benzínových motoroch, ako je 1.5 TSI s výkonom 110 kW, oba modely zvládnu brzdený príves s hmotnosťou solídnych 1600 kg. To s prehľadom stačí na väčšinu rekreačných potrieb. Podobne sú na tom aj slabšie naftové verzie, napríklad 1.6 TDI alebo základný 2.0 TDI, ktoré sa pohybujú okolo 1500 až 1600 kg.
Pravá sila sa však ukazuje pri výkonnejších dvojlitrových motoroch, najmä v kombinácii s pohonom všetkých kolies. Tak Superb 2.0 TDI 4x4, ako aj Passat 2.0 TDI 4MOTION si poradia s prívesom s hmotnosťou až 2200 kg. Takáto hodnota už umožňuje ťahať aj veľmi veľké karavany alebo ťažké náklady bez akýchkoľvek kompromisov. Pozor si dajte pri plug-in hybridných variantoch – Superb iV aj Passat GTE majú kvôli dodatočnej hmotnosti batérií kapacitu zníženú na stále veľmi dobrých 1600 kg.
Vo výsledku sú si obe vozidlá v ťažnej sile rovnocennými partnermi. Voľba tak závisí skôr od konkrétneho kusu a dostupnej motorizácie. Pre tých, ktorí plánujú pravidelne využívať ťažné zariadenie na maximum, je jasnou voľbou silný naftový alebo benzínový dvojliter s pohonom všetkých kolies, ktorý ponúkne istotu a výkonnostnú rezervu v každej situácii.
| Model a motorizácia | Hmotnosť brzdeného prívesu (kg) | Hmotnosť nebrzdeného prívesu (kg) |
|---|---|---|
| Škoda Superb 1.5 TSI (110 kW) | 1600 | 750 |
| Volkswagen Passat 1.5 TSI (110 kW) | 1600 | 750 |
| Škoda Superb 2.0 TDI (110 kW) | 2000 | 750 |
| Volkswagen Passat 2.0 TDI (110 kW) | 2000 | 750 |
| Škoda Superb 2.0 TDI 4x4 (147 kW) | 2200 | 750 |
| Volkswagen Passat 2.0 TDI 4MOTION (147 kW) | 2200 | 750 |
| Škoda Superb 2.0 TSI 4x4 (206 kW) | 2200 | 750 |
| Volkswagen Passat 2.0 TSI 4MOTION (206 kW) | 2200 | 750 |
| Škoda Superb iV (Plug-in Hybrid) | 1600 | 750 |
| Volkswagen Passat GTE (Plug-in Hybrid) | 1600 | 750 |
Hoci Škoda Superb a Volkswagen Passat zdieľajú rovnakú koncernovú platformu MQB, ich ponuka motorizácií sa v detailoch líši a odráža mierne odlišné zameranie oboch vozidiel. V oboch prípadoch je základom moderné portfólio preplňovaných benzínových (TSI) a naftových (TDI) motorov, ktoré dopĺňajú plug-in hybridné varianty. Zatiaľ čo Superb sa historicky profiluje ako vozidlo ponúkajúce maximálnu úžitkovú hodnotu a silné benzínové verzie, Passat sa dlhodobo sústredil na fleetových zákazníkov so širokou ponukou dieselových motorov, vrátane unikátneho, ale už nevyrábaného dvakrát preplňovaného 2.0 BiTDI. Pre kupujúceho ojazdeného vozidla to znamená, že hoci sú základné a najžiadanejšie motory prakticky totožné, vo vrcholných špecifikáciách možno nájsť zaujímavé rozdiely.
Paleta motorov pre modernizovaný Superb tretej generácie je skutočne široká a dokáže uspokojiť takmer každého. Ponuka zahŕňa úsporné diesely, kultivované benzínové jednotky a prvýkrát v histórii modelu aj plug-in hybridný pohon. Základom sú spoľahlivé a osvedčené motory, ktoré poznáme z celého koncernu Volkswagen. Pre vodičov s vysokým ročným nájazdom je kľúčový motor 2.0 TDI, dostupný v niekoľkých výkonových variantoch. Vrcholom ponuky je potom silný benzínový dvojliter s pohonom všetkých kolies, ktorý Superbu prepožičiava dynamiku športovo ladených vozidiel.
Upozornenie: Motor 1.6 TDI (88 kW) bol v priebehu roka 2020 nahradený novou generáciou motora 2.0 TDI Evo s výkonom 90 kW. Pôvodné silnejšie verzie 2.0 TDI (140 kW) a 2.0 TSI (200 kW) boli nahradené modernizovanými variantmi s výkonom 147 kW a 206 kW.
| Typ motora | Palivo | Výkon (kW) | Krútiaci moment (Nm) | Prevodovka |
|---|---|---|---|---|
| 1.5 TSI | Benzín | 110 | 250 | 6MT / 7DSG |
| 2.0 TSI | Benzín | 140 | 320 | 7DSG |
| 2.0 TSI 4x4 | Benzín | 206 | 400 | 7DSG |
| 1.6 TDI | Nafta | 88 | 250 | 7DSG |
| 2.0 TDI Evo | Nafta | 90 | 300 | 7DSG |
| 2.0 TDI Evo | Nafta | 110 | 340-360 | 6MT / 7DSG |
| 2.0 TDI | Nafta | 140 | 400 | 7DSG / 7DSG 4x4 |
| 2.0 TDI Evo | Nafta | 147 | 400 | 7DSG / 7DSG 4x4 |
| 1.4 TSI iV | Plug-in Hybrid | 160 (systémový) | 400 | 6DSG |
Volkswagen Passat B8 po modernizácii ponúka veľmi podobnú škálu motorov ako Superb, čo je dané zdieľanou technikou. Hlavnú úlohu hrajú motory radu „Evo“, predovšetkým 2.0 TDI, ktoré sú obľúbenou voľbou pre firemné flotily vďaka svojej efektivite a spoľahlivosti. Passat sa odlišoval predovšetkým existenciou unikátneho motora 2.0 BiTDI so 176 kW, ktorý však bol s príchodom faceliftu a prísnejších emisných noriem z ponuky vyradený. Na trhu ojazdených vozidiel ide tak o vyhľadávanú, ale už nevyrábanú špecialitu. Rovnako ako Superb, aj Passat ponúkol plug-in hybridný variant GTE, ktorý prešiel modernizáciou a dostal batériu s vyššou kapacitou pre dlhší dojazd na elektrinu.
Upozornenie: Motor 1.6 TDI bol v roku 2020 nahradený jednotkou 2.0 TDI Evo (90 kW). Predchádzajúca verzia 2.0 TDI so 140 kW bola nahradená modernizovaným motorom 2.0 TDI Evo s výkonom 147 kW. Unikátny motor 2.0 BiTDI (176 kW) už po facelifte v roku 2019 nebol v ponuke.
| 1.5 TSI | Benzín | 110 | 250 | 6MT / 7DSG |
|---|---|---|---|---|
| 2.0 TSI | Benzín | 140 | 320 | 7DSG |
| 2.0 TSI 4MOTION | Benzín | 206 | 400 | 7DSG |
| 1.6 TDI | Nafta | 88 | 250 | 7DSG |
| 2.0 TDI Evo | Nafta | 90 | 300 | 7DSG |
| 2.0 TDI Evo | Nafta | 110 | 340-360 | 6MT / 7DSG |
| 2.0 TDI | Nafta | 140 | 400 | 7DSG / 7DSG 4MOTION |
| 2.0 TDI Evo | Nafta | 147 | 400 | 7DSG / 7DSG 4MOTION |
| 1.4 TSI GTE | Plug-in hybrid | 160 (systémový) | 400 | 6DSG |
Správny výber motora je pre dlhodobú spokojnosť s vozidlom kľúčový. V tejto sekcii vám prinášame odporúčania založené na kombinácii výkonu, skutočnej spotreby paliva, spätnej väzby od majiteľov a mechanickej spoľahlivosti. Pri oboch vozidlách sa zameriavame na generácie, ktoré sú relevantné pre trh s ojazdenými vozidlami starými približne štyri roky, teda Škoda Superb 3. generácie po modernizácii (od roku 2019) a Volkswagen Passat B8 po modernizácii (tiež od roku 2019).
Pre vlajkovú loď značky Škoda je motor 2.0 TDI s výkonom 110 kW v generácii Evo (EA288 Evo), montovaný od modernizácie v roku 2019, stávkou na istotu. Predstavuje ideálny kompromis medzi dostatočným výkonom pre veľké a ťažké vozidlo, prevádzkovými nákladmi a overenou spoľahlivosťou. Tento motor si s prehľadom poradí s dlhými diaľničnými presunmi aj s plne naloženým vozidlom, pričom jeho kultivovanosť je na vysokej úrovni. Krútiaci moment 340 Nm (alebo 360 Nm pri novších verziách s prevodovkou DSG) je dostupný v nízkych otáčkach, čo zaisťuje príjemnú pružnosť bez nutnosti častého radenia.
Nie je žiadnym prekvapením, že aj pre Volkswagen Passat odporúčame prakticky identický motor. Jednotka 2.0 TDI s výkonom 110 kW z radu EA288 Evo je pre Passat rovnako prirodzenou a logickou voľbou ako pre Superb. Technický základ oboch vozidiel je zhodný, a preto platia aj rovnaké výhody a nevýhody. Passat býva často vnímaný ako o niečo prémiovejšie vozidlo, čomu zodpovedá aj skvelé odhlučnenie motora a jeho zladenie s podvozkom, ktoré z neho robí mimoriadne komfortného hltača kilometrov.
Papierové hodnoty spotreby udávané výrobcami sú jedna vec, každodenná realita na cestách však často ukáže úplne iné čísla. Preto sme sa pozreli na dáta z reálnej premávky, ktoré zdieľajú samotní vodiči, napríklad na nemeckom portáli Spritmonitor.de. Práve tieto dáta nám dávajú oveľa presnejší obraz o tom, s akými prevádzkovými nákladmi možno pri oboch koncernových súrodencoch – Škody Superb tretej generácie (po facelifte v roku 2019) a Volkswagene Passat B8 (tiež po modernizácii) – skutočne počítať.
Porovnanie reálnej spotreby najčastejších motorizácií:
| Model a motorizácia | Priemerná reálna spotreba (l/100 km) |
|---|---|
| Škoda Superb 1.5 TSI (110 kW) | 6,5 - 7,2 |
| Volkswagen Passat 1.5 TSI (110 kW) | 6,6 - 7,3 |
| Škoda Superb 2.0 TDI (110 kW) | 5,6 - 6,1 |
| Volkswagen Passat 2.0 TDI (110 kW) | 5,5 - 6,0 |
| Škoda Superb 2.0 TDI (140 kW) | 6,2 - 6,8 |
| Volkswagen Passat 2.0 TDI (140 kW) | 6,1 - 6,7 |
| Škoda Superb iV (Plug-in Hybrid) | 2,5 - 4,5* |
| Volkswagen Passat GTE (Plug-in Hybrid) | 2,4 - 4,4* |
_\Reálna spotreba plug-in hybridných verzií extrémne závisí od frekvencie nabíjania. Pri každodennom dobíjaní a krátkych trasách môže byť spotreba benzínu minimálna, zatiaľ čo pri jazde s vybitou batériou sa pohybuje medzi 6,5 a 7,8 l/100 km._*
Ako je z tabuľky zrejmé, rozdiely medzi oboma modelmi s rovnakou motorizáciou sú úplne minimálne, čo sa vzhľadom na zdieľanú techniku dalo očakávať. Najekonomickejšou voľbou pre vodičov, ktorí zdolávajú veľké porcie diaľničných kilometrov, zostáva jednoznačne motor 2.0 TDI v slabšom variante s výkonom 110 kW. S ním sa dá bez väčších problémov jazdiť s priemerom pod šesť litrov nafty na 100 km. Silnejšia verzia so 140 kW si vyžiada zhruba o pol litra až liter viac, čo je daň za citeľne lepšiu dynamiku.
Benzínový motor 1.5 TSI je skvelou voľbou pre tých, ktorí jazdia kratšie trasy, často sa pohybujú po meste a na diaľnici nepretekajú. Jeho reálna spotreba sa pohybuje okolo siedmich litrov. Pri pokojnej jazde sa dá priblížiť aj k šiestim litrom, naopak pri dynamickejšej jazde po diaľnici nie je problémom ani osemilitrová hranica.
Špecifickou kapitolou sú plug-in hybridné verzie Superb iV a Passat GTE. Ich rozprávkovo nízka papierová spotreba je v reálnom svete dosiahnuteľná len za predpokladu, že majiteľ poctivo nabíja batériu a väčšinu ciest absolvuje na elektrinu. Dojazd na jedno nabitie sa pohybuje okolo 55 km. Ak sa však vydáte na dlhšiu cestu s vybitou batériou, počítajte so spotrebou, ktorá prekonáva aj čisto benzínový variant 1.5 TSI, a to kvôli vyššej hmotnosti vozidla.
Vo výsledku nie je spotreba paliva rozhodujúcim faktorom pri voľbe medzi Superbom a Passatom. Obe vozidlá sú vo svojich triedach veľmi úsporné a rozdiely medzi nimi sú zanedbateľné. Voľba tak bude závisieť skôr na osobných preferenciách v oblasti dizajnu, vnútorného priestoru a drobných odlišností vo výbave či cenovej politike.
Pri rozhodovaní medzi ojazdenou Škodou Superb a Volkswagenom Passat hrá cena kľúčovú úlohu. Hoci obe vozidlá zdieľajú rovnakú koncernovú techniku, ich cenovky sa na trhu s ojazdenými vozidlami môžu líšiť. Spravidla platí, že Škoda Superb býva o niečo dostupnejšia ako jej nemecký súrodenec, čo z nej robí atraktívnu voľbu pre vodičov hľadajúcich maximálnu hodnotu za svoje peniaze.
Pri štvorročných modeloch, teda vozidlách z rokov 2021 a 2022, sa ceny oboch modelov prelínajú v závislosti od motorizácie, výbavy, nájazdu a celkového stavu. Napriek tomu sa dajú vysledovať všeobecné trendy.
Rozdiel v cene nie je daný len logom na kapote. Do hry vstupuje niekoľko faktorov, ktoré môžu misky váh prevážiť na jednu či druhú stranu.
V konečnom dôsledku platí, že pri zhodnej motorizácii, výbave a nájazde bude Volkswagen Passat s najväčšou pravdepodobnosťou o niekoľko tisíc eur drahší. Škoda Superb tak predstavuje mierne úspornejšiu cestu k priestrannému a komfortnému vozidlu strednej triedy bez toho, aby ste museli robiť kompromisy v kvalite či technike.
Bezpečnosť je pre vozidlá Škoda a Volkswagen tradične najvyššou prioritou, čo potvrdzujú aj výsledky nezávislých testov Euro NCAP. Hoci obe najnovšie generácie modelov Superb a Passat získali maximálne päťhviezdičkové hodnotenie, je dôležité pozrieť sa na detaily. Metodika testovania sa totiž neustále sprísňuje, a preto sa výsledky z rôznych rokov nedajú priamo porovnávať. Hodnotenie z roku 2024 je podstatne prísnejšie ako napríklad v roku 2015, kladie väčší dôraz na aktívne bezpečnostné systémy a ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky.
Najnovšia generácia Škody Superb prešla testami Euro NCAP v roku 2024 a odniesla si plný počet piatich hviezd. Jej hodnotenie je založené na technicky spriaznenom modeli Volkswagen Passat, keďže obe vozidlá zdieľajú identickú platformu a bezpečnostnú štruktúru. Superb dosiahol vynikajúce výsledky vo všetkých kľúčových oblastiach: 93 % za ochranu dospelých cestujúcich, 87 % za ochranu detí a 82 % za ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky. V kategórii asistenčných systémov získal 80 %, čo svedčí o modernej a komplexnej súprave aktívnych pomocníkov, ktorí pomáhajú predchádzať nehodám.
Volkswagen Passat deviatej generácie, testovaný takisto v roku 2024, stanovil pre Superb referenčné hodnoty. Aj on získal päť hviezd a preukázal špičkovú úroveň bezpečnosti podľa najnovších a najprísnejších kritérií. Priestor pre cestujúcich zostal pri čelnom náraze stabilný a ochrana všetkých kritických častí tela figurín bola hodnotená ako dobrá. S výsledkami 93 % za ochranu dospelých, 87 % za ochranu detí, 82 % za ochranu chodcov a cyklistov a 80 % za bezpečnostných asistentov sa Passat radí na absolútnu špičku svojej triedy.
Pri pohľade na najnovšie údaje Euro NCAP z roku 2024 je zrejmé, že obe vozidlá ponúkajú prakticky identickú a špičkovú úroveň bezpečnosti. Keďže Škoda Superb zdieľa technický základ s modelom Volkswagen Passat, ich výsledky sú zhodné. Oba modely predstavujú to najlepšie, čo je v danej triede z hľadiska ochrany posádky aj prevencie nehôd k dispozícii. Nech už si vyberiete ktorýkoľvek z nich, získate jedno z najbezpečnejších vozidiel na trhu, preverené podľa najnovších a najprísnejších štandardov. Kupujúci ojazdených vozidiel predchádzajúcej generácie (testované v rokoch 2014 a 2015) si tiež môžu byť istí päťhviezdičkovou ochranou, aj keď najnovšie modely prinášajú pokročilejšie asistenčné systémy.
| Parameter | Škoda Superb | Volkswagen Passat |
|---|---|---|
| Rok testovania | 2024 | 2024 |
| Ochrana dospelých cestujúcich | 93 % | 93 % |
| Ochrana detských cestujúcich | 87 % | 87 % |
| Ochrana zraniteľných účastníkov premávky | 82 % | 82 % |
| Bezpečnostné asistenčné systémy | 80 % | 80 % |
Okrem štandardnej výbavy ponúka každý z modelov niekoľko unikátnych prvkov, ktoré môžu byť pre zákazníka rozhodujúce, a každý z nich k tomu pristupuje po svojom.
Škoda Superb si zakladá na šikovných detailoch a maximálnom využití priestoru, ktoré spríjemňujú každodenné používanie vozidla.
Volkswagen Passat sa zameriava skôr na pokročilé technológie, digitálne prostredie a pocit prémiového vozidla, ktorý sa blíži značke Audi.
Výhody:
Nevýhody:
Výhody:
Nevýhody:
Na základe našich vlastných kontrol CarAudit, štatistík poruchovosti a odborných článkov sme zostavili prehľad najčastejších problémov, na ktoré by si mali dať kupujúci ojazdených vozidiel pozor. Hoci sú Škoda Superb III a Volkswagen Passat B8 technicky spriaznené a zdieľajú mnoho komponentov, v ich spoľahlivosti a typických poruchách sa nájdu určité rozdiely.
Škoda Superb tretej generácie je všeobecne považovaná za spoľahlivé auto, ale niektoré verzie a komponenty si vyžadujú zvýšenú pozornosť.
Zhrnutie pre Škoda Superb: Väčšina problémov Superbu je skôr drobnejšieho charakteru alebo sa týka špecifických motorizácií (najmä 1.8 TSI s DQ200). Kľúčom je preverenie ojazdeného vozidla, zamerané na servisnú históriu, najmä výmeny oleja v DSG.
Volkswagen Passat B8 zdieľa techniku so Superbom, a preto sú aj jeho problémy veľmi podobné. Napriek tomu sa nájdu drobné odlišnosti v častosti výskytu niektorých porúch.
Zhrnutie pre Volkswagen Passat: Passat B8 je veľmi spoľahlivé vozidlo, ktorého problémy sú takmer identické s koncernovým súrodencom. Väčší dôraz treba klásť na kontrolu funkčnosti elektronických asistentov a palubného systému. Aj tu je kľúčová komplexná previerka vozidla pred kúpou.
Pri kúpe ojazdeného vozidla je dôkladná prehliadka kľúčová a ani pri takto spoľahlivých modeloch by sa nemala podceňovať. Tu je niekoľko špecifických bodov, na ktoré sa zamerať pri Superbe tretej generácie a Passate B8, aby ste sa vyhli potenciálnym problémom.
Škoda Superb vo verzii liftback ponúka vďaka piatym dverám praktickejší prístup do kufra s objemom 625 litrov, zatiaľ čo Passat sedan má 586 litrov. Pri najnovších generáciách (Superb IV a Passat B9) sa objemy pri karosérii kombi zjednotili na zhodných 690 litroch. Pri starších generáciách (Superb III vs. Passat B8) mal Superb Combi s objemom 660 litrov mierne navrch oproti Passatu Variant so 650 litrami.
Škoda Superb je dlhodobo známa svojím nadštandardným priestorom pre kolená cestujúcich na zadných sedadlách, kde Passat mierne zaostáva. V celkovom vnútornom priestore a vzdušnosti sú si však vozidlá veľmi podobné. Pri najnovšej generácii majú oba modely zhodný rázvor náprav, čo rozdiely v priestore minimalizuje.
Obe vozidlá zdieľajú rovnakú podvozkovú platformu a väčšinu motorizácií, takže ich jazdný prejav je veľmi podobný. Passat je často vnímaný ako vozidlo s nepatrne tuhším a športovejšie naladeným podvozkom, zatiaľ čo Superb kladie väčší dôraz na komfort. Ponuka motorov je prakticky totožná, zahŕňa benzínové TSI aj naftové TDI motory, často v rovnakých výkonnostných variantoch.
Oba modely využívajú zhodnú koncernovú techniku, preto je ich spoľahlivosť na veľmi porovnateľnej úrovni. Pri ojazdených vozidlách záleží predovšetkým na konkrétnom motore, pravidelnom servise a histórii vozidla. Odporúča sa preveriť servisnú históriu, najmä výmeny oleja v automatických prevodovkách DSG.
Interiér Passatu je často vnímaný ako o niečo hodnotnejší a lepšie spracovaný, s použitím kvalitnejších materiálov v detailoch. Superb ale ponúka inteligentnejšie a praktickejšie riešenia v duchu hesla "Simply Clever". V najnovších generáciách sa rozdiely ďalej zmenšujú, ale Superb si zachováva výhodu v podobe intuitívnejších fyzických ovládačov klimatizácie.
Historicky platí, že Škoda Superb ponúka pri porovnateľnej motorizácii a výbave o niečo nižšiu obstarávaciu cenu ako Volkswagen Passat. To z nej často robí voľbu s lepším pomerom ceny a úžitkovej hodnoty. Aj na trhu ojazdených vozidiel býva Superb všeobecne dostupnejší.
Voľba medzi Škodou Superb a Volkswagenom Passat je otázkou osobných priorít, keďže obaja koncernoví súrodenci ponúkajú špičkovú techniku a kvalitu. Škoda Superb je ideálna pre tých, ktorí hľadajú maximálny priestor pre posádku aj batožinu, oceňujú praktické riešenia a najlepší pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Naopak Volkswagen Passat osloví vodičov túžiacich po prémiovejšom pocite z interiéru, kvalitnejších materiáloch a agilnejších jazdných vlastnostiach. Zatiaľ čo Superb ponúka viac „auta za peniaze“, Passat prináša dospelejší charakter a lepšie odhlučnenie za mierny príplatok. Oba modely sú vynikajúcou voľbou v strednej triede, a konečné rozhodnutie by tak mala určiť skúšobná jazda a osobné preferencie.
Zdroje: ADAC, dennikn.sk, sme.sk, touchit.sk, garaz.tv, nabijame.sk
Článok bol pripravený s využitím nástrojov umelej inteligencie. Garantom sekcie je Petr Dušek.

Ford Mondeo vs. Toyota Camry: Podrobné porovnanie, testy, dáta a verdikt. Zistite, ktorý sedan je pre vás najlepšou voľbou na trhu jazdených áut.
13. 4. 2026

Ford Mondeo vs. Volkswagen Passat: Podrobné porovnanie, recenzie, motory a verdikt. Zistite, ktoré z týchto obľúbených vozidiel je pre vás lepšou voľbou.
13. 4. 2026

Podrobné porovnanie jazdeniek Mazda 6 vs. Škoda Superb. Odhaľujeme reálne skúsenosti, spotrebu, priestrannosť a prinášame jasný verdikt pre váš správny výber.
2. 4. 2026