Articole

Recenzii

Recenzie Volvo XC40: Ce spun proprietarii și experții într-adevăr?

Review Volvo XC40: experiența reală a proprietarilor, fiabilitate, costuri de întreținere și prețuri second-hand. Citește verdictul nostru detaliat înainte de a cumpăra.

1 noiembrie 2026

Volvo XC40

Introducere

Volvo XC40 SUV este propunerea mărcii suedeze în segmentul crossoverelor compacte premium. Această recenzie se concentrează asupra primei generații, intrată în producția de serie în noiembrie 2017, primele livrări către clienții europeni debutând în februarie 2018.

Comercializat exclusiv ca SUV cu cinci uși, modelul și-a extins gama de-a lungul timpului. Comenzile pentru versiunile plug-in hybrid s-au deschis în aprilie 2019, urmate spre sfârșitul anului 2020 de modelele pur electrice pe baterie livrate clienților din Europa. În martie 2022, un facelift la jumătatea ciclului de viață a adus o parte frontală redesenată și a standardizat motorizările pe benzină mild-hybrid la 48V pentru întreaga ofertă termică. La 20 februarie 2024, versiunea pur electrică a fost separată sub o denumire de sine stătătoare, astfel că sigla Volvo XC40 a rămas rezervată variantelor pe benzină mild-hybrid. O a doua modernizare majoră a fost dezvăluită pe 10 septembrie 2026.

Modelul se adresează în principal celor care fac naveta urbană, familiilor mici și celor care trec la un automobil de dimensiuni mai reduse, dar își doresc o poziție înaltă la volan și un habitaclu cu design scandinav distinctiv, într-un format practic și compact.

Experiențele proprietarilor: defecte frecvente și rechemări

Relatările proprietarilor și datele din testele pe șosea arată că Volvo XC40 oferă o bază mecanică solidă, însă primii ani de fabricație și versiunile puternic digitalizate au atras reclamații recurente legate de partea electronică și software. La exemplarele echipate cu sistemul de operare Google Android Automotive, introdus începând cu anul 2022, posesorii semnalează frecvent blocarea ecranului central, pierderea temporară a conexiunii de date LTE pentru navigație și întârzieri la afișarea camerei video la cuplarea marșarierului. În cazurile mai grave, pierderile persistente de semnal își au originea în modulul telematic și antenă, ceea ce poate duce la deconectarea mașinii de la aplicația mobilă sau la nerecunoașterea temporară a cheii la accesul fără cheie (passive entry). Deși actualizările Over-The-Air (OTA) au mai stabilizat funcționarea sistemului, pierderile continue de conexiune au impus în anumite situații resetarea modulelor hardware sau înlocuirea antenei în atelierele autorizate.

Datele de la inspecțiile tehnice periodice scot în evidență o uzură prematură la nivelul trenului de rulare față, observată în special la exemplarele produse între 2018 și 2022, pe versiunile mai grele pe benzină, diesel sau hibride. Bieletele antiruliu față și bucșele hidraulice posterioare ale brațelor inferioare de suspensie tind să capete joc, generând bătăi metalice sesizabile la trecerea peste denivelări. Înlocuirea bieletelor uzate sau a ansamblului brațelor, urmată de geometria roților, rezolvă de regulă aceste zgomote. În statisticile de asistență rutieră, descărcarea bateriei auxiliare de 12V apare ca o cauză frecventă de imobilizare, indiferent de motorizare. La mașinile lăsate nefolosite câteva săptămâni sau rulate exclusiv pe distanțe scurte în regim urban, consumul parazit generat de modulele telematice în stand-by provoacă căderi de tensiune ce împiedică pornirea, chiar dacă bateria principală de tracțiune este complet încărcată.

Pentru această generație au fost înregistrate mai multe campanii europene de rechemare în service, vizând atât logica software-ului, cât și componente mecanice esențiale.

Descriere defecțiuneMotorizare / VersiuniPerioadă de fabricație afectatăImpact globalRemediu în service
Suprasolicitare termică a modulelor bateriei de înaltă tensiune și risc de incendiuPlug-in hybrid (PHEV)12 martie 2019 – 06 decembrie 202164.089 de vehiculeInspecția modulelor de celule ale bateriei și înlocuirea celor defecte
Dezactivarea funcției de frânare la coborârea prelungită în pantăPlug-in hybrid și electric17 mai 2019 – 11 iunie 202576.365 de vehiculeActualizare software prin OTA sau la dealer
Cedarea garniturii O-ring a conductei de ulei spre turbosuflantă și risc de incendiu din cauza scurgerilorBenzină și mild-hybrid pe benzină12 mai 2021 – 21 iunie 202358.245 de vehiculeÎnlocuirea inelului de etanșare O-ring de pe conducta de alimentare cu ulei a turbocompresorului
Eroare software în modulul de comandă a frânelor (pierderea servoasistenței la frânare)Toate motorizările (an de model 2023)01 ianuarie 2022 – 18 noiembrie 2022106.691 de vehiculeActualizarea calibrării software-ului de control al frânelor
Dezactivare software a semnalizatorului stânga spateToate motorizările (an de model 2024)13 octombrie 2022 – 20 decembrie 2023Global / UE și Regatul UnitActualizare software a unității electronice centrale
Coroziune a cablajului pedalei de accelerațiePur electric (Recharge)2021 – 2022Global / UE și Regatul UnitInspecția cablajului, aplicarea hidroizolației și înlocuirea senzorului

Cea mai importantă acțiune de rechemare vizează versiunea Volvo XC40 plug-in hybrid. Campania, anunțată în septembrie 2026, indică faptul că modulele de celule ale bateriei de înaltă tensiune pot prezenta un defect de fabricație ce poate provoca supraîncălzire termică și incendiu la încărcarea completă. Până la verificarea în service și înlocuirea modulelor, recomandarea oficială le cere proprietarilor să nu mai încarce vehiculul la priză și să evite parcarea în garaje închise, deși rularea pe baza motorului termic rămâne permisă. O altă campanie notabilă de siguranță, anunțată în iulie 2025, remediază o eroare a software-ului de frânare din cauza căreia frânarea regenerativă în modul „B” sau funcția One-Pedal Drive se putea dezactiva la coborârea prelungită a pantelor. În cazul oricărui Volvo XC40 pe benzină fabricat între mai 2021 și iunie 2023, verificarea înlocuirii garniturii de ulei de la turbosuflantă este la fel de importantă pentru a elimina riscul scurgerilor de lubrifiant. Cumpărătorii pot solicita verificarea amănunțită a acestor aspecte și a stării mecanice generale înainte de achiziție prin servicii specializate precum CarAudit.

🔍 Ce trebuie verificat înainte de cumpărare

  • Verificați istoricul oficial al campaniilor de rechemare după seria de șasiu (VIN) la un dealer autorizat, pentru a confirma efectuarea tuturor intervențiilor critice, în special rechemarea modulelor bateriei de înaltă tensiune la versiunile plug-in hybrid și calibrările software pentru sistemul de frânare.
  • Controlați mocheta din zona picioarelor din față și capitonajul plafonului de-a lungul stâlpilor A pentru a detecta umezeală sau pete la mașinile echipate cu trapă panoramică din sticlă, semn clar că furtunurile de evacuare a apei sunt înfundate.
  • Fiți atenți la bătăi sau zgomote metalice la trecerea punții față peste carosabil denivelat, indiciu al uzurii bieletelor antiruliu sau al bucșelor de la brațele inferioare de suspensie.
  • Testați ecranul tactil central imediat după pornire pentru a urmări timpul de încărcare, activarea promptă a camerei pentru marșarier și prezența celor mai recente actualizări software, fără alerte legate de conectivitate.

Motoare: pe care să-l alegi

Pe parcursul întregii sale producții, prima generație Volvo XC40 s-a remarcat printr-o gamă neobișnuit de variată de motorizări, de la propulsoare convenționale pe benzină și diesel până la versiuni mild hybrid pe 48 de volți, plug-in hybrid cu tracțiune față și variante pur electrice cu două motoare.

MotorizareCombustibilPutereTracțiuneCutie de vitezeAni de fabricație
T2Benzină95 kW (129 CP)Tracțiune fațăManuală cu 6 trepte / Automată cu 8 trepte2020–2022
T3Benzină115 kW (156 CP)Tracțiune fațăManuală cu 6 trepte2018–2019
T3Benzină120 kW (163 CP)Tracțiune fațăManuală cu 6 trepte / Automată cu 8 trepte2019–2022
T4Benzină140 kW (190 CP)Tracțiune față / Tracțiune integralăAutomată cu 8 trepte2018–2020
T5Benzină184 kW (250 CP)Tracțiune integralăAutomată cu 8 trepte2018–2020
B3Mild hybrid benzină120 kW (163 CP)Tracțiune fațăAutomată cu 7 trepte2022–prezent
B4Mild hybrid benzină145 kW (197 CP)Tracțiune fațăAutomată cu 8 trepte / Automată cu 7 trepte2020–prezent
B4 AWDMild hybrid benzină145 kW (197 CP)Tracțiune integralăAutomată cu 8 trepte2020–2023
B5 AWDMild hybrid benzină184 kW (250 CP)Tracțiune integralăAutomată cu 8 trepte2020–2023
D3Diesel110 kW (150 CP)Tracțiune față / Tracțiune integralăManuală cu 6 trepte / Automată cu 8 trepte2018–2020
D4Diesel140 kW (190 CP)Tracțiune integralăAutomată cu 8 trepte2018–2020
T4 RechargePlug-in hybrid155 kW (211 CP)Tracțiune fațăAutomată cu 7 trepte2020–2023
T5 RechargePlug-in hybrid192 kW (262 CP)Tracțiune fațăAutomată cu 7 trepte2019–2023
Recharge Single MotorElectric170 kW (231 CP)Tracțiune fațăAutomată cu 1 treaptă2021–2023
Recharge Single MotorElectric175 kW (238 CP)Tracțiune spateAutomată cu 1 treaptă2023–2024
Recharge Single Motor Extended RangeElectric185 kW (252 CP)Tracțiune spateAutomată cu 1 treaptă2023–2024
Recharge Twin MotorElectric300 kW (408 CP)Tracțiune integralăAutomată cu 1 treaptă2020–2024

Ce motorizare să alegi?

Pentru oraș și drumuri scurte: Versiunile de bază cu motor pe benzină în trei cilindri, comercializate sub indicativele T2 și T3 (Volvo XC40 pe benzină), ajung rapid la temperatura optimă de funcționare și sunt scutite de problemele sistemelor de tratare a gazelor de eșapament tipice motoarelor diesel. Dacă ai acces facil la o stație de încărcare acasă sau la birou, versiunile plug-in hybrid (Volvo XC40 hibrid, adică T4 și T5 Recharge) ori variantele complet electrice Recharge oferă cel mai înalt nivel de rafinament și cele mai reduse costuri de rulare în mediul urban.

Pentru un regim de utilizare mixt: Versiunile mild hybrid B3 și B4 cu tracțiune față reprezintă alegerea ideală pentru nevoile unei familii. Starter-generatorul integrat asigură reporniri extrem de fluide în aglomerația urbană, oferind totodată suficiente resurse de putere pentru depășiri fără emoții pe drumurile naționale și pe centurile ocolitoare.

Pentru drumuri lungi pe autostradă: Pentru cei care parcurg des trasee lungi, un Volvo XC40 diesel rulat (D3 sau D4) rămâne opțiunea cea mai relaxantă la drum, grație cuplului viguros disponibil încă de la turații joase. Dacă restricțiile aplicate în zonele urbane cu emisii reduse fac motorina neatrăgătoare, versiunea mild hybrid B4 cu tracțiune față reprezintă cea mai bună alternativă pe benzină pentru distanțe mari.

Pentru tractare și condiții meteo dificile: Dacă ai nevoie să tractezi remorci grele sau înfrunți frecvent drumuri înzăpezite, orientează-te către un model cu tracțiune integrală Volvo XC40 4x4, cum sunt D4 AWD sau variantele mild hybrid B4 AWD și B5 AWD. Acestea mizează pe o transmisie automată robustă cu convertizor de cuplu și asigură cele mai mari capacități de remorcare din întreaga gamă.

Pentru detalii amănunțite privind defecțiunile mecanice cunoscute, campaniile oficiale de rechemare în service și comportamentul cutiilor de viteze, consultă secțiunea dedicată experiențelor proprietarilor.

Spațiu și practicitate

Dimensiuni / VolumTermic și Mild HybridPlug-in Hybrid
Lungime (mm)4.425–4.4404.425
Lățime fără oglinzi (mm)1.8631.863
Înălțime (mm)1.6521.652
Ampatament (mm)2.7022.702
Volum portbagaj – scaune ridicate (l)443–452405
Volum portbagaj – scaune rabatate (l)1.319–1.3281.281

Notă: Versiunile pur electrice păstrează aceleași dimensiuni exterioare, oferind o capacitate comparabilă a portbagajului din spate, alături de un compartiment dedicat pentru bagaje sub capota din față.

Bancheta din spate a SUV-ului Volvo XC40 găzduiește confortabil pasageri adulți, oferind suficient spațiu la genunchi chiar și persoanelor mai înalte. Totuși, șezutul este montat relativ jos, ceea ce reduce susținerea pentru coapse pe distanțe mai lungi. Spre deosebire de unii concurenți din segment, scaunele din spate nu culisează înainte și înapoi, însă spătarul se rabatează fracționat 60/40 și include o trapă pentru schiuri în spatele cotierei centrale, utilă pentru transportul obiectelor lungi. Portbagajul se remarcă printr-un prag de încărcare plat, pereți laterali verticali și o podea pliabilă versatilă, sub care se ascunde un spațiu de depozitare compartimentat. Caracterul practic în utilizarea zilnică este completat de buzunarele generoase din portiere, deși montanții masivi din spate limitează vizibilitatea peste umăr la manevrele de parcare.

Ce spun testele

În testele auto de specialitate, Volvo XC40 este descris drept un model al cărui șasiu este reglat mai degrabă pentru o rulare relaxată decât pentru abordarea dinamică a virajelor. Pe drum întins, suspensia absoarbe curat denivelările line, însă denivelările transversale scurte și gropile transmit vibrații sesizabile în habitaclu, în special la mașinile echipate cu jantele opționale mai mari. Pe viraje, caroseria se înclină vizibil înainte de a se așeza ferm pe roțile exterioare. Testerii notează o direcție ușoară și bine izolată de șocurile din carosabil, care însă nu oferă aproape deloc feedback în jurul punctului mort. Deși variantele de Volvo XC40 cu tracțiune integrală asigură o motricitate sigură, masa mașinii împinge puntea față într-un subviraj progresiv la abordarea mai alertă a virajelor.

La viteze mari, habitaclul filtrează eficient zgomotul de vânt, însă zgomotul de rulare al pneurilor devine sesizabil pe asfaltul rugos, mai ales în combinație cu anvelopele mai late. La interior, recenziile apreciază calitatea asamblării și finisajele plăcute la atingere din zona planșei de bord, chiar dacă fețele ușilor spate trec la materiale plastice rigide. Scaunele față, profilate ergonomic, oferă o susținere excelentă a posturii pe distanțe lungi.

Testele de specialitate converg spre concluzia că Volvo XC40 prioritizează confortul și siguranța în detrimentul implicării la volan. Ecranul sistemului de infotainment, orientat vertical, generează păreri împărțite: deși interfața este aerisită, mutarea completă a comenzilor de climatizare în submeniuri digitale distrage inutil atenția în timpul condusului. Variantele mild-hybrid apărute ulterior au introdus o transmisie cu dublu ambreiaj care schimbă treptele imperceptibil în mers, însă testerii semnalează o oarecare ezitare la plecarea de pe loc în comparație cu transmisiile automate anterioare.

Prețuri și oferta de pe piață

Toate graficele din această secțiune sunt bazate pe anunțurile de pe Carvago pentru întreaga familie a modelului Volvo XC40, incluzând și alte generații prezente în date, nu doar generația analizată. Deoarece datele reflectă întreaga gamă fără o filtrare pe generații, acestea nu stabilesc un nivel de preț separat pentru generația recenzată. Privind anii de fabricație din anunțuri, exemplarele din anul de model 2019 înregistrează un preț median cerut de 25.000 €, în timp ce vehiculele produse în 2026 ajung la un preț median cerut de 41.700 €.

Între aprilie 2026 și septembrie 2026, numărul de anunțuri pentru Volvo XC40 a evoluat de la 13.446 la 12.001 mașini pe piață, conform monitorizării lunare de mai jos.

Volvo XC40 - disponibilitate în timp

Anunțuri active în timp

LunăVolvo XC40
2026-0413 446
2026-0513 466
2026-0613 098
2026-0712 559
2026-0811 910
2026-0912 001

Sursă Carvago

Cumpărătorii au avut la dispoziție în mod constant peste 11.900 de vehicule în fiecare lună, stocul total diminuându-se pe parcursul verii până la un minim de 11.910 în august 2026, înainte de a urca ușor la 12.001 în septembrie.

În ofertele de mașini rulate listate în prezent, prețul median cerut pentru exemplarele fabricate în 2019 este de 25.000 €, în timp ce pentru cele din 2026 ajunge la 41.700 €. Detalierea de mai jos arată cum se compară aceste valori mediane în funcție de anul de fabricație.

Volvo XC40 - preț median pe an de fabricație

Prețul median al anunțurilor pe an de fabricație

An fabricațieVolvo XC40
201925 000
202027 000
202128 300
202230 200
202334 000
202437 000
202537 800
202641 700

Sursă Carvago

Cumpărătorii care consultă ofertele de astăzi găsesc un preț median cerut de 27.000 € pentru modelele din 2020 și de 30.200 € pentru cele din 2022. În cazul anilor de producție mai recenți, prețul median solicitat în anunțurile actuale este de 37.000 € pentru modelele din 2024 și de 37.800 € pentru cele din 2025.

Această curbă a deprecierii arată cum își pierde valoarea Volvo XC40 pe măsură ce înaintează în vârstă: în primul an consemnează o scădere de 15% a valorii reziduale, iar până la vârsta de trei ani pierde 35%.

Volvo XC40 - pierderea valorii în funcție de vârstă

Valoarea reziduală în funcție de vârsta vehiculului

Vârsta vehicululuiVolvo XC40
Nou39 800
1 an33 900
2 ani29 700
3 ani25 700
4 ani24 100
5 ani21 700
6 ani19 800
7 ani18 700

Sursă Carvago

Pe parcursul celor șapte ani ilustrați, modelul pierde 53% din valoarea reziduală de bază. Cea mai abruptă scădere se înregistrează în primii trei ani, după care, începând cu al patrulea an, ritmul deprecierii încetinește considerabil.

În perioada aprilie – septembrie 2026, motorizările pe benzină au deținut cea mai mare pondere din oferta promovată, înregistrând 6.488 de anunțuri în aprilie și 7.110 în septembrie. Graficul de mai jos ilustrează distribuția anunțurilor active în funcție de tipul de combustibil pe parcursul acestei perioade.

Volvo XC40 - oferta după combustibil

Structura ofertei după combustibil

  • Benzina

  • Motorina

  • Hibrid

  • Electric

LunăBenzinaMotorinaHibridElectric
2026-046 4886583 1853 064
2026-056 9747593 3742 307
2026-067 1187743 3151 848
2026-076 9658363 2431 467
2026-086 8307733 0341 224
2026-097 1107503 0271 067

Sursă Carvago

În septembrie 2026, sistemele de propulsie pe benzină și hibride au dominat piața, cumulând 7.110 anunțuri pentru benzină și 3.027 pentru hibride, alături de 1.067 de mașini electrice și 750 de modele diesel. Cumpărătorii vor găsi cea mai variată ofertă în rândul vehiculelor pe benzină și hibride, în timp ce opțiunile diesel și cele complet electrice sunt considerabil mai puține.

Graficul ilustrează evoluția prețului mediu cerut pentru Volvo XC40 din aprilie 2026 până în septembrie 2026, pornind de la 30.500 €.

Volvo XC40 - evoluția prețului

Evoluția prețului mediu

LunăVolvo XC40
2026-0430 500
2026-0530 400
2026-0630 300
2026-0730 000
2026-0830 200
2026-0930 400

Sursă Carvago

Pe parcursul celor șase luni, media a variat per ansamblu foarte puțin, coborând la 30.000 € în iulie 2026, înainte de a încheia la 30.400 € în septembrie 2026, ceea ce înseamnă o variație netă de mai puțin de un procent.

Avantaje și dezavantaje

Volvo XC40

Avantaje

Gamă variată de motorizări, ce include opțiuni pe benzină, diesel, hibride și pur electrice

Portbagaj practic și bine configurat, cu podea pliabilă versatilă și prag de încărcare la nivel

Confort relaxant la drum lung, completat de scaune față cu o susținere foarte bună

Dezavantaje

Integrarea comenzilor de climatizare exclusiv în submeniurile ecranului tactil distrage atenția la volan

Montanții spate masivi limitează considerabil vizibilitatea peste umăr

Erori software și blocaje ale ecranului central pe sistemele de infotainment bazate pe Google

Întrebări frecvente

Din punct de vedere mecanic, Volvo XC40 oferă o bază solidă, însă exemplarele echipate cu sistemul multimedia bazat pe Google se confruntă adesea cu blocaje ale ecranului și întreruperi ale conexiunii. În plus, la modelele din primii ani de fabricație merită verificate bucșele și bieletele antiruliu de pe puntea față, care pot fi uzate.

Versiunile pe benzină mild-hybrid B3 și B4 cu tracțiune față reprezintă alegerea optimă pentru un regim zilnic mixt, asigurând o funcționare lină a sistemului start-stop în aglomerație. Cu toate acestea, transmisia automată cu dublu ambreiaj poate da dovadă de o ușoară ezitare la pornirea de pe loc.

Verificați întotdeauna situația oficială a campaniilor de rechemare pe baza seriei de șasiu (VIN) la un reprezentant autorizat, acordând o atenție deosebită campaniilor pentru modulul bateriei și sistemul de frânare la un Volvo XC40 plug-in hybrid. La mașinile echipate cu plafon panoramic opțional din sticlă, controlați spațiul pentru picioare din față pentru a depista eventuala umezeală cauzată de scurgerile înfundate.

O variantă diesel rulată asigură o deplasare relaxată la viteze mari datorită forței de tracțiune generoase la turații joase. Dacă restricțiile din zonele cu emisii reduse fac motorina nepracticabilă, versiunea mild-hybrid pe benzină B4 cu tracțiune față este cea mai indicată alternativă.

Surse: volvocars.com, kba.de, adac.de, autocar.co.uk, autobild.de

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Ford Kuga vs. Renault Austral: Comparație completă 2026

Comparație SUV-uri rulate: Ford Kuga vs. Renault Austral. Aflați care model oferă motoare mai bune, dotări și valoare reală. Citiți verdictul nostru final!

16 oct. 2026

Comparatii auto

Peugeot 2008 vs. Suzuki Vitara: Comparație completă 2026

Marea comparație între Peugeot 2008 și Suzuki Vitara. Aflați diferențele de dotări, fiabilitate și consum pentru mașinile second-hand. Citiți verdictul nostru și alegeți corect.

7 mai 2026

Recenzii

Recenzie Audi Q3: Ce spun proprietarii și experții într-adevăr?

Test Audi Q3: păreri reale ale proprietarilor, cele mai bune motorizări, volumul portbagajului și prețuri – verdictul nostru definitiv despre SUV-ul de generația a treia.

25 oct. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo