
Kia Sorento vs. Volkswagen Tayron: Comparație completă 2025
Kia Sorento vs. Volkswagen Tayron. Care SUV mare e mai bun? Comparație detaliată de prețuri, dotări și performanțe, care vă ajută să alegeți.
13 apr. 2026
Articole
Comparatii auto
Comparație detaliată Hyundai Santa Fe vs. Kia Sorento. Descoperiți experiențe reale, diferențele de dotări și motorizări și citiți verdictul nostru. Ce SUV să alegeți?
29 aprilie 2026


Hyundai Santa Fe este un SUV de familie consacrat, care pe piața mașinilor second-hand impresionează în special prin designul său reprezentativ distinctiv, finisajele interioare premium și sistemele de siguranță avansate. Cel mai mare rival al său și, în același timp, fratele său tehnologic este Kia Sorento, care, pe aceeași platformă de șasiu, oferă un aspect robust și angular, cu un accent deosebit pe spațiul interior maxim și pe caracterul practic. Să aflăm în această comparație detaliată care dintre aceste două vehicule sud-coreene populare reprezintă alegerea mai inteligentă și mai avantajoasă pentru călătoriile dumneavoastră zilnice.
Ambele vehicule reprezintă o alegere populară printre SUV-urile de familie mari și, datorită tehnologiei partajate în cadrul grupului, sunt foarte apropiate în multe privințe. Cu toate acestea, la modelele de pe piața mașinilor rulate, de obicei vechi de aproximativ patru ani (Kia Sorento generația MQ4 și Hyundai Santa Fe a 4-a generație), găsim diferențe importante în structura generală a caroseriei. Kia Sorento are o lungime tipică de 4810 mm, fiind cu 25 mm mai lungă decât ruda sa Santa Fe după modernizare, care măsoară 4785 mm. Mult mai semnificativă este însă diferența de ampatament. Sorento oferă un ampatament generos de 2815 mm, ceea ce înseamnă cu exact 50 mm mai mult decât în cazul modelului Santa Fe (2765 mm). Această distanță mai mare între axe îi oferă modelului Kia un avantaj clar în ceea ce privește volumul interior total și spațiul pentru genunchi al pasagerilor din rândul al doilea și al treilea. Pentru familiile mai numeroase sau pentru cei care transportă frecvent pasageri adulți în spate, ampatamentul mai lung al modelului Sorento va reprezenta un plus semnificativ, în timp ce Hyundai-ul ceva mai scurt poate părea cu o fracțiune mai agil la parcarea laterală în spații strâmte.
Privind lățimea și înălțimea, eventualele diferențe dintre cei doi rivali coreeni aproape dispar. Ambele vehicule din generațiile analizate au aceeași lățime maximă de 1900 mm (la anii de fabricație mai vechi ai celei de-a 4-a generații Santa Fe înainte de facelift, aceasta era de 1890 mm). În ceea ce privește înălțimea totală a caroseriei, Sorento a crescut la 1695 mm, în timp ce Santa Fe, cu ai săi 1685 mm, este cu doar un centimetru neglijabil mai scund. În traficul real, nu veți observa deloc această diferență de zece milimetri; ambele mașini oferă o prezență la fel de maiestuoasă, un sentiment de siguranță și o vizibilitate excelentă asupra a ceea ce se întâmplă în jurul vehiculului. Lățimea identică înseamnă, în practică, faptul că manevrarea pe străduțe înguste sau parcarea în garajele subterane europene tipice va necesita exact aceeași doză de prudență la volan cu ambele vehicule. Astfel, dimensiunile exterioare pentru acești parametri nu vor reprezenta un obstacol major în alegerea unuia sau altuia dintre modele.
| Parametru | Hyundai Santa Fe SUV | Kia Sorento SUV |
|---|---|---|
| Lungime (mm) | 4770 - 4785 | 4810 - 4815 |
| Lățime (mm) | 1890 - 1900 | 1900 |
| Înălțime (mm) | 1680 - 1685 | 1695 |
| Ampatament (mm) | 2765 | 2815 |
Volumul portbagajului este unul dintre cei mai importanți parametri atunci când alegeți un SUV de familie mare. Hyundai Santa Fe și Kia Sorento de a patra generație (modele din anii 2020 până în 2024, care sunt în prezent foarte căutate pe piața mașinilor second-hand) se adresează exact clienților care au nevoie de o caracteristică practică maximă pentru transportul zilnic al obiectelor, excursii în familie sau împachetarea fără griji pentru vacanța de vară. Ambele vehicule, înrudite din punct de vedere tehnic, oferă un spațiu generos și excelent accesibil, însă abordează dispunerea sa generală ușor diferit.
În configurația obișnuită cu cinci locuri, Hyundai Santa Fe oferă un volum de bază al portbagajului de 634 de litri. Odată ce rabatați spătarele din spate, obțineți un spațiu total de încărcare de 1704 litri. Kia Sorento (generația MQ4) răspunde cu un volum de bază ușor mai mic, de 616 litri, pentru versiunea diesel standard. Avantajul său principal se vede însă după rabatarea scaunelor din spate – datorită formei sale mai pătrățoase a caroseriei, poate oferi un volum impresionant de 2011 litri. În practică, acest lucru înseamnă spațiu pentru câteva valize în plus și posibilitatea de a transporta chiar și obiecte cu adevărat voluminoase. O diferență clară este vizibilă și la popularele variante cu șapte locuri. Când toate cele șapte locuri sunt ocupate, Sorento oferă un volum decent de 187 de litri, în timp ce Santa Fe trebuie să se mulțumească cu un volum mai mic, de 130 de litri.
La ambele modele sud-coreene, trebuie avut în vedere faptul că motorizarea aleasă influențează capacitatea finală a portbagajului. Amplasarea bateriei de tracțiune la versiunile hibride și plug-in hybrid (PHEV) reduce ușor volumul portbagajului. De exemplu, Sorento plug-in hybrid are o capacitate de bază redusă la 604 litri (1988 litri după rabatare). Hyundai Santa Fe PHEV în configurația cu șapte locuri oferă 571 de litri în varianta de bază și 1649 de litri după rabatare. În ciuda acestor mici limitări pe hârtie, portbagajul ambelor versiuni electrificate este imens și absolut suficient pentru cumpărăturile de weekend sau pentru o vacanță mai lungă.
| Parametru | Hyundai Santa Fe SUV | Kia Sorento SUV |
|---|---|---|
| Volum de bază (litri) | 634 | 616 |
| Volum maxim cu scaunele rabatate (litri) | 1704 | 2011 |
Pentru cumpărătorul unei mașini second-hand de patru ani, acest lucru înseamnă o concluzie clară: dacă căutați spațiul util maxim absolut după rabatarea scaunelor sau dacă știți că veți folosi des al treilea rând de scaune, Kia Sorento vă va oferi litri suplimentari deloc de neglijat. Pe de altă parte, Hyundai Santa Fe punctează cu un portbagaj de bază ușor mai mare în configurația standard cu cinci locuri și excelează prin compartimentarea ingenioasă a podelei.
În timp ce Hyundai Santa Fe câștigă cu câțiva litri în configurația de bază cu cinci locuri, Kia Sorento este practic imbatabilă în ceea ce privește capacitatea totală de transport după rabatarea scaunelor, datorită formei sale.
Dieselul ca pariu sigur, hibridele cu compromisuri
Capacitatea de a tracta remorci grele este adesea unul dintre parametrii decisivi pentru proprietarii de SUV-uri de familie mari, fie că plănuiesc să plece în vacanță cu o rulotă, să tracteze o barcă sau pur și simplu au nevoie să transporte materiale de construcție mai grele. Deoarece Hyundai Santa Fe de generația a 4-a și Kia Sorento generația MQ4 împart aceeași platformă, capacitățile lor de tractare pe piața mașinilor rulate recente sunt foarte similare, totuși la motorizările electrificate pot fi găsite diferențe importante.
Versiunile diesel clasice domină
Liderii la capitolul tractare sunt, pentru ambele modele, motorizările diesel tradiționale 2.2 CRDi. Atât Santa Fe de patru ani, cât și Sorento în această specificație pot gestiona fără probleme o remorcă cu sistem de frânare cu o greutate maximă de până la 2.500 kg.
Electrificarea aduce o reducere a capacității
Dacă aveți în vedere propulsii mai ecologice, trebuie să luați în calcul o limitare semnificativă a capacității de tractare:
Din punct de vedere practic, acest lucru înseamnă că versiunile diesel ale ambelor mașini vă vor oferi libertate absolută și sunt ideale pentru o rulotă mare de familie sau pentru transportul cailor. Variantele hibride, cu o forță de tractare de aproximativ 1,6 tone, sunt suficiente pentru achiziții obișnuite de materiale în weekend, transportul unei bărci ușoare sau remorci compacte, dar pentru utilizatorii exigenți reprezintă un compromis. Limita de 1.350 kg la Santa Fe PHEV poate fi deja un obstacol pentru multe rulote de familie.
Atunci când alegeți o mașină rulată veche de aproximativ patru ani, se aplică o regulă clară: pentru sarcini grele și forță maximă de tractare, alegeți motorina, unde ambele mașini vor servi la fel de bine. Dacă v-ați decis pentru un plug-in hybrid și plănuiți să tractați ceva ocazional, Kia Sorento vă va oferi o rezervă cu 150 kg mai mare, care este adesea crucială.
| Model și motorizare | Remorcă cu sistem de frânare (kg) | Remorcă fără sistem de frânare (kg) |
|---|---|---|
| Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi (generația a 4-a) | 2500 | 750 |
| Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI HEV (generația a 4-a) | 1650 | 750 |
| Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI PHEV (generația a 4-a) | 1350 | 750 |
| Kia Sorento 2.2 CRDi (MQ4) | 2500 | 750 |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI HEV (MQ4) | 1650 | 750 |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI PHEV (MQ4) | 1500 | 750 |
Deoarece Hyundai Santa Fe și Kia Sorento sunt frați de concern construiți pe aceeași platformă comună, oferta lor de motorizări pentru mașinile rulate cu o vechime de aproximativ patru ani (adică a 4-a generație pentru modelul Santa Fe și generația MQ4 pentru modelul Sorento) este practic identică. Pentru cumpărători, acest lucru înseamnă că nu trebuie să facă compromisuri tehnice atunci când aleg, ci se pot concentra pur și simplu pe design, afinitatea pentru marcă sau dotările specifice. Ambii producători auto s-au bazat pe trei piloni principali care acoperă nevoile majorității șoferilor: un motor diesel puternic, ideal pentru distanțe lungi, cu un cuplu excelent pentru tractarea remorcilor grele, un sistem hibrid complet (HEV) eficient și un plug-in hybrid (PHEV) avansat tehnologic, cu posibilitatea unei autonomii pur electrice pentru deplasările urbane zilnice. Toate variantele oferă o dinamică excelentă, tracțiunea integrală fiind de obicei standard (la versiunile de bază poate fi opțională tracțiunea față) și exclusiv transmisie automată.
Hyundai Santa Fe de a 4-a generație (din anii 2020 până în 2024) oferă sub capotă un mix echilibrat de propulsii tradiționale și electrificate. Istoric, cea mai populară alegere pentru cei care merg mult pe autostradă este fiabilul motor diesel cu patru cilindri 2.2 CRDi care, după o modernizare semnificativă, oferă o putere de 148 kW și un cuplu impresionant de 440 Nm, fiind cuplat la o transmisie rapidă cu dublu ambreiaj și opt trepte (8DCT). Este important de menționat că tocmai pe piața second-hand aveți șansa ideală de a achiziționa acest diesel căutat, deoarece, odată cu lansarea treptată a noii generații a 5-a (din 2024), această motorizare dispare din cataloage, iar producătorul se concentrează acum exclusiv pe hibrizi. Aceștia sunt formați din unități pe benzină din familia Smartstream, bazate pe motorul 1.6 T-GDI. Hibridul cu auto-încărcare (HEV) generează o putere combinată fiabilă de 169 kW, în timp ce versiunea de top Plug-in Hybrid (PHEV), cu o baterie mai mare, oferă 195 kW și permite o rulare lină pur electrică. Versiunile hibride folosesc, în locul transmisiei cu dublu ambreiaj, o transmisie automată lină cu convertizor de cuplu și șase trepte.
| Tip motor | Tip combustibil | Putere (kW) | Cuplu motor (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.6 T-GDI Hybrid | Benzină / HEV | 169 | 350 | 6AT |
| 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid | Benzină / PHEV | 195 | 350 | 6AT |
| 2.2 CRDi | Motorină | 148 | 440 | 8DCT |
Kia Sorento, în generația MQ4 înrudită la nivel de platformă (pe piață din 2020 până în prezent), împarte cu modelul său soră de la Hyundai o gamă absolut identică de motorizări avansate. Susținătorii combustibililor tradiționali și ai kilometrajelor anuale mari apreciază robustul motor diesel 2.2 CRDi cu o putere de 148 kW și un cuplu generos de 440 Nm. La fel ca în cazul modelului soră, cei interesați de acest „remorcher” diesel ar trebui să profite din plin de potențialul pieței de mașini rulate de patru ani, deoarece, în cazul celor mai noi versiuni și al celor cu facelift din 2024/2025, producătorii preferă semnificativ alternativele electrificate. Cei care circulă mai degrabă în regim periurban pot alege fiabilul hibrid pe benzină 1.6 T-GDI Hybrid, cu o putere de 169 kW și un consum excelent în oraș. Vârful absolut de dinamică este oferit de versiunea 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid, cu o putere combinată de top de 195 kW. Ambele variante hibride se bazează pe o transmisie automată precisă cu șase trepte, PHEV fiind echipat standard cu tracțiune integrală inteligentă (AWD).
| Tip motor | Tip combustibil | Putere (kW) | Cuplu motor (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.6 T-GDI Hybrid | Benzină / HEV | 169 | 350 | 6AT |
| 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid | Benzină / PHEV | 195 | 350 | 6AT |
| 2.2 CRDi | Motorină | 148 | 440 | 8DCT |
Datorită ofertei identice de motorizări fiabile și puternice la ambii reprezentanți, veți obține atât un diesel excelent pentru autostradă, 2.2 CRDi, cât și hibrizi moderni de oraș; astfel, alegerea finală depinde exclusiv de gustul dumneavoastră personal și de designul preferat.
Alegerea motorizării corecte este absolut crucială pentru satisfacția pe termen lung cu mașina, motiv pentru care recomandările noastre se bazează pe o evaluare atentă a dinamicii, a consumului real de combustibil în condiții de trafic real, a feedback-ului de la proprietarii pe termen lung și a fiabilității mecanice documentate.
Deși Hyundai Santa Fe și Kia Sorento împart aceeași platformă de șasiu modernizată și o gamă de motorizări practic identică pentru modelele lor de aproximativ patru ani (Santa Fe generația a 4-a și Sorento MQ4), caracterul mașinii se schimbă fundamental odată cu alegerea unei anumite unități de propulsie. Din punct de vedere tehnologic, merită menționat excelentul diesel modernizat 2.2 CRDi, care a primit un bloc de aluminiu ce a redus greutatea cu aproape 20 kg, și, pe de altă parte, hibrizii avansați (HEV), care integrează în mod neconvențional, dar cu atât mai inteligent, motorul electric direct în carcasa transmisiei automate clasice, în locul convertizorului de cuplu hidrodinamic tradițional. După cum arată datele din anii de producție disponibili, pe piața mașinilor second-hand de aproximativ patru ani, propulsia diesel este încă dominantă și foarte căutată. Cu toate acestea, la cea mai nouă generație Hyundai Santa Fe (din 2024), popularul diesel 2.2 CRDi lipsește complet din oferta de motorizări. Acest lucru face ca această alegere să fie cu atât mai atractivă și mai valoroasă pe piața actuală a mașinilor rulate.
Acest turbodiesel masiv cu patru cilindri reprezintă cea mai logică și echilibrată alegere pentru un SUV de familie greu, mai ales datorită faptului că, în actuala generație de modele, noii cumpărători nu mai au această opțiune. Motorul se remarcă în special prin cuplul generos de 440 Nm, datorită căruia mașina face față cu o ușurință absolută ocupării complete a tuturor celor șapte locuri și tractării unor remorci cu o greutate de până la 2500 kg. După ultimul facelift major, acesta a fost cuplat cu o transmisie excelentă cu dublu ambreiaj și opt trepte (8DCT) cu ambreiaje umede. Aceasta utilizează o pompă de ulei electrică dedicată pentru o răcire intensivă, eliminând complet riscul de supraîncălzire și „smuciturile” tipice la manevrarea la viteze mici. În condiții reale, o mașină atât de mare poate fi condusă în siguranță cu un consum cuprins între 6,5 și 7,5 l/100 km.
Riscul principal la acest agregat rămâne prevenirea înfundării filtrului de particule (DPF), care apare dacă se conduce constant cu un diesel greu pe distanțe scurte, fără șansa de regenerare. Un filtru înfundat afectează negativ durata de viață a turbinei și provoacă diluarea uleiului cu motorină. Prin urmare, în timpul testului de condus, verificați dacă motorul nu are un ralanti suspect de zgomotos, dacă turația nu fluctuează sau dacă eșapamentul nu miroase neobișnuit la ralanti, ceea ce indică un sistem înfundat. Datorită caracteristicilor sale, 2.2 CRDi este alegerea perfectă pentru șoferii de cursă lungă, proprietarii de rulote și șoferii care petrec regulat timp pe urcări lungi pe autostradă.
Dacă vă veți deplasa cu o mașină de aceste dimensiuni în principal prin oraș și pe trasee suburbane mai scurte, sistemul full hibrid (HEV) are cel mai mult sens la modelul soră Kia Sorento. Propulsia cu o putere totală a sistemului de 230 CP (169 kW) combină un motor pe benzină de 1,6 litri turbo fiabil, un motor electric și o transmisie automată clasică cu șase trepte într-o orchestră perfect fluidă, pe care nu trebuie să o încărcați deloc de la priză. La viteze de până la aproximativ 40 km/h sau în coloane care se deplasează lent, Sorento poate rula pur electric. Un mare atu tehnic este eliminarea riscurilor tipice dieselului pentru traficul urban – nu vă așteaptă niciun filtru DPF înfundat, nici vreo supapă EGR blocată, care ar avea de suferit din cauza pornirilor frecvente la rece.
Din punctul de vedere al riscurilor, trebuie să fiți pregătiți pentru faptul că hibridul nu este conceput pentru tractarea permanentă a remorcilor mari sau a rulotelor (capacitatea sa de tractare este mai mică decât cea a dieselului). Starea grupului motopropulsor la o mașină rulată poate fi detectată ușor în timpul testului de condus – urmăriți cu atenție tranziția între modul pur electric și cel pe benzină. Totul trebuie să se desfășoare absolut lin. Orice smucitură sesizabilă sau ezitare neobișnuită a transmisiei automate poate indica o problemă viitoare cu software-ul sau cu ambreiajul din transmisie. Sorento Hybrid este excepțional de plăcut în utilizare, silențios și, datorită reacției imediate a motorului electric, surprinzător de agil, ceea ce îl face un partener imbatabil pentru deplasările active ale familiei în aglomerația urbană.
Valorile oficiale ale consumului de combustibil declarate de producători diferă adesea semnificativ de realitate, ceea ce este valabil mai ales pentru SUV-urile de familie mari și grele. Pentru a obține o imagine mai precisă a consumului real pe șosea pentru Hyundai Santa Fe și Kia Sorento, am analizat date reale de la utilizatori de pe portaluri independente, precum Spritmonitor.de. Următoarea comparație se concentrează pe modele vechi de aproximativ patru ani – adică a patra generație Santa Fe și generația corespunzătoare Sorento (denumită MQ4). Tocmai modelele din anii 2020 până în 2024 reprezintă astăzi cea mai relevantă și accesibilă alegere pe piața mașinilor rulate.
| Model și motorizare | Consum mediu (l/100 km) |
|---|---|
| Kia Sorento 2.2 CRDi (MQ4) | 6,2 |
| Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi (a 4-a generație) | 6,6 |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI Hybrid (MQ4) | 6,7 |
| Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI Hybrid (a 4-a generație) | 6,9 |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI Plug-in Hybrid (MQ4) | 4,2 |
| Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI Plug-in Hybrid (a 4-a generație) | 4,5 |
Din datele colectate pentru motorizările disponibile reies câteva tendințe interesante. Motoarele diesel tradiționale 2.2 CRDi se mențin în continuare în topul eficienței generale pentru utilizatori, chiar și în actuala eră a electrificării. O mare surpriză poate fi constatarea că variantele full hybrid pe benzină (HEV), care utilizează micul motor turbo 1.6 T-GDI, nu economisesc prea mult combustibil în practică. Rezistența aerodinamică mare și greutatea ridicată a ambelor SUV-uri împing consumul lor pe autostradă periculos de aproape de pragul de șapte litri. În cazul versiunilor plug-in hybrid (PHEV), deși fișele tehnice ale producătorilor promit valori sub doi litri, consumul real pe termen lung se situează cel mai adesea peste pragul de patru litri. Această cifră depinde, de altfel, extrem de mult de disciplina personală în ceea ce privește încărcarea regulată a bateriei de la rețea.
Ce înseamnă acest lucru pentru utilizatorii obișnuiți?
Alegerea unei motorizări specifice pentru aceste mașini rulate de patru ani ar trebui să depindă pur de profilul traseelor dumneavoastră, nu de promisiunile din cataloage.
În ansamblu, se poate afirma că consumul real de combustibil este foarte asemănător la ambele modele înrudite. Sorento prezintă economii de ordinul zecimilor de litru datorită unei aerodinamici ceva mai favorabile și a unei reglări diferite, însă în viața reală aproape că nu veți observa aceste mici diferențe. Prin urmare, consumul nu va fi, cel mai probabil, argumentul principal care să decidă bătălia dintre un Sorento și un Santa Fe second-hand. Mult mai importante vor fi profilul dumneavoastră personal de condus și preferința pentru un anumit design sau configurație a interiorului.
Atunci când alegeți un SUV de familie vechi de aproximativ 4 ani (în acest caz, anii de fabricație 2021 și 2022), vă aflați într-o fereastră atractivă pe piața mașinilor second-hand. Hyundai Santa Fe (generația a 4-a după faceliftul major) și Kia Sorento (generația a 4-a cu numele de cod MQ4) împart aceeași platformă de șasiu și aceleași unități de propulsie. Deși pornesc de la aceeași bază tehnologică, prețurile lor pe piața secundară diferă ușor.
Pentru ambele modele, ca mașini noi, prețurile au atins sau chiar au depășit pragul de 49 000 €. După patru ani de utilizare, valoarea lor s-a stabilizat la sume mult mai accesibile. Kia Sorento își păstrează valoarea ceva mai bine, fapt datorat cererii uriașe pentru designul său mai robust și organizării interiorului, care este un pic mai practică.
| Model (an 2021–2022) | Preț de pornire (rulaj mare) | Preț mediu (stare bună) | Stare de top (rulaj mic, PHEV) |
|---|---|---|---|
| Hyundai Santa Fe | de la cca 27 000 € | 31 000 – 35 000 € | până la 39 000 € |
| Kia Sorento | de la cca 29 000 € | 33 000 – 37 000 € | 41 000 € și peste |
Răsfoind anunțurile, veți întâlni câțiva factori care pot modifica semnificativ prețul ambelor SUV-uri coreene:
Din perspectiva raportului preț-valoare, Hyundai Santa Fe se dovedește a fi o alegere ceva mai rațională. Oferă o tehnologie identică și fiabilă ca modelul său soră, materiale de lux la interior, dar pe piața second-hand o puteți achiziționa adesea cu 2 000 € până la 4 000 € mai ieftin.
Totuși, dacă sunteți în căutarea unui aspect mai robust și a unui spațiu fără compromisuri pe toate rândurile de scaune, investiția inițială suplimentară pentru un Sorento rulat se va recupera probabil pe termen lung. Se anticipează că Kia își va păstra valoarea de revânzare ceva mai mult timp datorită designului său atemporal.
În timp ce Hyundai Santa Fe reprezintă un lux mai accesibil pe piața mașinilor second-hand, cu un raport preț-echipare mai avantajos, Kia Sorento își păstrează valoarea reziduală considerabil mai bine datorită designului robust atractiv și a configurației preferate cu șapte locuri.
Ambele modele, Hyundai Santa Fe și Kia Sorento, au obținut punctajul maxim de cinci stele în testele independente de siguranță Euro NCAP. Atunci când alegeți o mașină rulată de aproximativ patru ani, este esențial să puneți aceste rezultate în contextul corect și să țineți cont de anul în care a fost efectuat testul. Metodologia Euro NCAP evoluează constant, iar la fiecare doi ani are loc o înăsprire semnificativă a acesteia. Prin urmare, rezultatele procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate direct, deoarece testele mai recente expun vehiculele la scenarii mult mai solicitante și mai realiste.
A patra generație Hyundai Santa Fe a trecut testele de impact în 2018. La acea vreme, a obținut rezultate extrem de convingătoare – în special un scor excelent de 94% pentru protecția pasagerilor adulți. Totuși, testele au fost efectuate conform unor protocoale mai vechi, mai puțin stricte. La acea vreme, metodologia nu includea încă o evaluare strictă a impactului lateral din partea opusă a vehiculului și nici scenarii de testare atât de extinse pentru frânarea automată în fața bicicliștilor care se apropie sau la virarea în intersecții. În plus, certificarea Euro NCAP are o valabilitate standard de șase ani, ceea ce înseamnă că evaluarea din 2018 a expirat deja teoretic din perspectiva standardelor stricte de astăzi pentru mașinile rulate.
În schimb, modelul Kia Sorento a trecut testele Euro NCAP în 2020, deci conform unei metodologii considerabil mai stricte și mai moderne. Aceasta a inclus o nouă simulare mai dură a impactului frontal cu o barieră mobilă (MPDB) și o detectare mai detaliată a participanților la trafic vulnerabili. În ciuda acestor condiții solicitante, Sorento și-a menținut fără probleme cele cinci stele. Scorul aparent mai mic pentru protecția adulților (82%) nu înseamnă, așadar, o siguranță reală mai slabă, ci reflectă doar o schimbare diametrală și o înăsprire a regulilor. În plus, Kia a punctat în test prin integrarea excelentă a airbag-ului central, care previne în mod fiabil rănile cauzate de coliziunea capetelor șoferului și pasagerului din față în cazul unui impact lateral.
| Parametru | Hyundai Santa Fe | Kia Sorento |
|---|---|---|
| Anul testării | 2018 | 2020 |
| Protecția pasagerilor adulți | 94 % | 82 % |
| Protecția copiilor | 88 % | 85 % |
| Protecția participanților la trafic vulnerabili | 67 % | 63 % |
| Sisteme de asistență pentru siguranță | 76 % | 87 % |
Dacă ne uităm la beneficiul real al acestor rezultate pentru cei interesați de o mașină rulată, Kia Sorento beneficiază în mod clar de arhitectura sa ceva mai nouă și mai modernă. Cea mai vizibilă diferență se regăsește în categoria sistemelor de asistență pentru siguranță, unde Sorento, cu un scor de 87%, depășește clar electronica mai veche a modelului Santa Fe (76%). Tehnologia mai avansată și intervențiile mai fiabile asupra direcției fac din Sorento un vehicul considerabil mai bine echipat pentru a evita un eventual accident. Hyundai Santa Fe rămâne, fără îndoială, un SUV extrem de sigur, însă Kia, datorită orientării sale către standardele mai noi din 2020, oferă un pachet ceva mai complex de protecție activă și pasivă pentru întreaga familie.
Ambele SUV-uri mari oferă protecție maximă de cinci stele în caz de accident, însă Kia Sorento reprezintă o soluție ceva mai avansată datorită testelor efectuate conform metodologiei mai stricte din 2020 și a siguranței active mai moderne.
Pe lângă dotările standard, ambele modele oferă mult mai mult decât elementele de bază, fiecare abordând valoarea adăugată în felul său și dispunând de câteva soluții unice care pot fi decisive pentru client în alegerea finală.
Interior finisat premium, cu utilizarea unor materiale moi și de înaltă calitate
Confort de rulare excelent și antifonare a cabinei peste medie la viteze mari
Ergonomie excelentă a consolei centrale masive, cu păstrarea butoanelor fizice pentru funcțiile cheie
Unități de propulsie hibride (HEV) și plug-in hybrid (PHEV) fluide și fiabile
Echipare de siguranță standard tradițional foarte bogată încă de la versiunile de bază
Design mai controversat al grilei frontale cu faruri divizate, care s-ar putea să nu fie pe placul tuturor
Mai puțin spațiu pentru pasageri pe al treilea rând de scaune opțional, comparativ cu modelul înrudit de la Kia
Comportamentul rutier este axat pur pe confort și este mai greoi în viraje
Volum al portbagajului ușor mai mic în configurația cu cinci locuri
Hyundai Santa Fe este alegerea ideală pentru șoferii care pun un accent absolut pe confortul de călătorie, liniștea din cabină și senzația premium a interiorului. Este un crucișător perfect pentru autostradă și familie, cu o ergonomie tradițională, care îi va încânta în special pe utilizatorii care preferă absorbția confortabilă a denivelărilor în detrimentul caracteristicilor dinamice de condus.
Design exterior atractiv, musculos și mai angular, care pare foarte modern
Organizare excelentă a spațiului interior, cu un al treilea rând de scaune utilizabil în mod real
Volum total al portbagajului mai mare, care va satisface chiar și cele mai exigente familii
Sistem de infotainment rapid și clar din punct de vedere grafic, cu control intuitiv
Reglaj al șasiului mai sigur și ușor mai sportiv, care oferă un control mai bun asupra vehiculului
Suspensia mai rigidă transmite în cabină mai multe șocuri de la denivelările ascuțite decât în cazul modelului Santa Fe
Utilizarea abundentă a plasticului negru lucios în interior (așa-numitul lac de pian), care este extrem de predispus la zgârieturi și amprente
Motorul diesel (CRDi) poate părea ușor mai zgomotos la rece și în timpul accelerărilor bruște
În general, prețuri de achiziție ușor mai ridicate pe piața second-hand pentru nivelurile de echipare de top populare
Kia Sorento se adresează în special cumpărătorilor care caută un SUV cu șapte locuri extrem de practic, cu un aspect robust și încrezător. Datorită caracteristicilor de condus mai sigure și spațiului interior generos, reprezintă un vehicul de familie mai versatil pentru cei care nu sunt deranjați de un șasiu ușor mai rigid.
Pe baza feedback-ului de la proprietari, a statisticilor privind ratele de defectare și a propriilor noastre date, oferite de o inspecție fizică complexă a mașinii rulate, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la ambele modele cu o vechime de aproximativ patru ani.
Deși Hyundai Santa Fe este considerat în general un SUV de familie fiabil, nu este scutit de anumite probleme specifice pe care este bine să le aveți în vedere înainte de cumpărare.
În timp ce motoarele și șasiul rezistă foarte bine, cea mai mare temere și sursă potențială de reparații costisitoare rămâne transmisia ezitantă cu dublu ambreiaj cu opt trepte. Acordați o atenție deosebită fluidității schimbării treptelor și respectării intervalelor de schimbare a uleiului de transmisie.
Kia Sorento de a patra generație (MQ4) împarte marea majoritate a componentelor mecanice cu modelul Santa Fe, motiv pentru care regăsim probleme similare, însă completate de câteva probleme specifice.
Problema numărul unu la popularele hibride pe benzină este filtrul de particule (GPF) care se înfundă enorm de repede în regim de utilizare urbană. La verificarea unei mașini rulate, merită să testați cu atenție transmisia cu dublu ambreiaj și să verificați starea bateriei de 12V.
La achiziționarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială. Deși aceste mașini sunt rude apropiate din punct de vedere tehnic, atunci când alegeți exemplare rulate cu o vechime de aproximativ patru ani, există câteva puncte specifice asupra cărora ar trebui să vă concentrați. Recomandăm întotdeauna o verificare independentă a stării tehnice a mașinii înainte de achiziția propriu-zisă.
Kia Sorento este puțin mai spațioasă și, în configurația cu cinci locuri, oferă un volum al portbagajului de până la 705 litri, conform metodologiei de măsurare. Hyundai Santa Fe rămâne în urmă doar foarte puțin, cu un volum de bază al portbagajului de 634 de litri. Ambele mașini dispun și de versiuni cu șapte locuri, unde diferențele de spațiu după rabatarea celui de-al treilea rând sunt aproape imperceptibile.
Da, ambele vehicule împart aceeași platformă de șasiu și se bazează pe o gamă identică de motoare. Pe piața mașinilor second-hand, cel mai des veți găsi popularul motor diesel 2.2 CRDi, versiunea full hybrid (HEV) și plug-in hybrid (PHEV) cuplate cu motorul pe benzină 1.6 T-GDi. Parametrii de putere, dinamica de condus și consumul real de combustibil sunt astfel aproape identice pentru ambele modele.
Kia Sorento beneficiază de forma sa mai pătrățoasă a caroseriei, ceea ce oferă pasagerilor din spate ceva mai mult spațiu la nivelul capului. Hyundai Santa Fe este puțin mai rotunjit în partea din spate a plafonului, astfel încât pasagerii adulți pot resimți o ușoară lipsă de spațiu. Pentru o utilizare familială mai frecventă cu trei rânduri de scaune, un Sorento rulat este o alegere puțin mai practică.
Hyundai Santa Fe mizează pe o consolă centrală masivă, înălțată, cu un număr mare de butoane fizice pentru controlul rapid al majorității funcțiilor. Kia Sorento are, în schimb, un tablou de bord mai tradițional, dar conceput mai modern, cu accent pe linii curate și panouri de control tactile. Izolarea fonică, calitatea manoperei și materialele utilizate sunt însă la un nivel comparabil, aproape premium, pentru ambele mașini.
Kia oferă standard o garanție de fabrică de șapte ani, limitată la 150.000 km, astfel încât chiar și o mașină rulată de aproximativ patru ani poate fi încă acoperită. Hyundai, pe de altă parte, oferă o garanție de cinci ani, dar complet fără limită de kilometri. Alegerea dumneavoastră ar trebui, prin urmare, să fie ghidată de faptul dacă preferați o protecție pe o perioadă mai lungă sau dacă parcurgeți un număr mare de kilometri anual.
Surse: ADAC, zf.ro, digi24.ro, autoexpert.ro, topgear.ro, motorsportnews.ro
Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Kia Sorento vs. Volkswagen Tayron. Care SUV mare e mai bun? Comparație detaliată de prețuri, dotări și performanțe, care vă ajută să alegeți.
13 apr. 2026

Audi Q5 vs. BMW X3: Care SUV premium e mai bun? Comparația noastră detaliată și verdictul te ajută să alegi mașina potrivită pentru nevoile tale.
14 apr. 2026

Comparație detaliată între Peugeot 5008 și Renault Espace. Dezvăluim experiențe reale, detalii despre dotări și un verdict clar. Află ce mașină cu 7 locuri să alegi.
13 apr. 2026