
Audi Q3 vs. BMW X1: Comparație completă 2025
Audi Q3 vs BMW X1: Comparație detaliată de design, performanță și practicitate. Descoperă care SUV premium este alegerea potrivită în verdictul nostru.
14 apr. 2026
Articole
Comparatii auto
Ford Kuga vs Peugeot 3008: Care SUV de familie e mai bun? Comparație detaliată, impresii reale și un verdict clar care te ajută să alegi.
13 aprilie 2026


Ford Kuga, cunoscut în unele părți ale lumii și ca Ford Escape, este un pilon pe piața SUV-urilor de familie, mizând pe tehnologie dovedită și practicitate. Împotriva sa stă Peugeot 3008, un rival francez cu un design îndrăzneț și un interior i-Cockpit, care încearcă să impresioneze printr-o abordare extravagantă. În această comparație, vom analiza diferențele cheie dintre aceste două modele populare pentru a vă ajuta să decideți care dintre ele este potrivit pentru dumneavoastră.
La prima vedere a modelelor Ford Kuga și Peugeot 3008, este evident că ambele mașini se adresează aceluiași client, dar aleg căi diferite pentru a ajunge la el, ceea ce se reflectă și în dimensiunile lor exterioare. Ford Kuga este mai mare în toți parametrii cheie decât concurentul său francez. Această diferență nu este neglijabilă și influențează semnificativ atât spațiul interior, cât și comportamentul mașinii în oraș și pe drumurile deschise.
Cea mai evidentă diferență este lungimea totală, unde Kuga depășește 3008 cu peste 16 centimetri. Acest lucru se reflectă pozitiv în spațiul interior, în special pe locurile din spate și în portbagaj. Astfel, Kuga pare un SUV mai robust și mai orientat spre familie. În schimb, Peugeot 3008, cu dimensiunile sale mai compacte, se potrivește mai bine pe străzile înguste ale orașului și în locurile de parcare mai mici, unde este mai ușor de manevrat. Alegerea între ele depinde adesea de preferința pentru spațiul interior maxim sau pentru agilitatea în traficul urban.
Aceeași tendință continuă și în ceea ce privește lățimea și înălțimea. Kuga este cu aproximativ 4 centimetri mai lat, ceea ce contribuie la o stabilitate mai bună la viteze mai mari și la un sentiment de siguranță la bord. Caroseria mai înaltă oferă, de asemenea, o vizibilitate mai bună din mașină. Ampatamentul mai lung al modelului Kuga cu 3,5 cm asigură o călătorie mai lină și mai confortabilă pe autostrăzi. Deși Peugeot 3008 este puțin mai mic, dimensiunile sale sunt concepute cu accent pe aspectul dinamic și eficiență, ceea ce îl face o mașină mai agilă și cu un aspect mai sportiv.
| Parametru | Ford Kuga (a III-a generație) | Peugeot 3008 (a II-a generație) |
|---|---|---|
| Lungime (mm) | 4614 - 4629 | 4447 |
| Lățime (mm) | 1883 | 1841 |
| Înălțime (mm) | 1650 - 1663 | 1624 |
| Ampatament (mm) | 2710 | 2675 |
Dimensiunea portbagajului este unul dintre cei mai importanți parametri pentru SUV-urile de familie, iar aici Kuga și 3008 diferă semnificativ. Alegerea între ele va depinde de preferința pentru volumul maxim pentru nevoile zilnice ale familiei sau pentru capacitatea totală de a transporta încărcături mari și de practicitatea versiunilor hibride.
La prima vedere, Peugeot 3008 de a doua generație (produs între 2016–2023) are un avantaj clar în configurația de bază. Cu un volum de 520 de litri, se numără printre liderii clasei sale și poate găzdui fără probleme un cărucior, bagaje pentru vacanță și cumpărături mari. Ford Kuga de a treia generație (din 2020) este considerabil mai modest, cu cei 435 de litri ai săi. Situația se schimbă ușor după rabatarea scaunelor din spate, când Kuga oferă puțin mai mult – 1534 de litri față de 1482 de litri la Peugeot, ceea ce îl face un transportator puțin mai bun.
Diferența fundamentală apare însă la alegerea unei motorizări hibride. În timp ce la Ford Kuga (atât full-hybrid, cât și plug-in hybrid) portbagajul se micșorează doar minimal, la un volum încă foarte utilizabil de 405 litri, Peugeot 3008 Plug-in Hybrid plătește un preț mult mai mare pentru baterii. Portbagajul său se reduce la doar 395 de litri, pierzându-și astfel principalul avantaj competitiv. Pentru cei interesați de o motorizare electrificată, Ford Kuga este, din punct de vedere al practicității, o soluție clar mai bună și cu mai puține compromisuri.
| Parametru | Ford Kuga (a III-a gen) | Peugeot 3008 (a II-a gen) |
|---|---|---|
| Volum de bază (litri) | 435 (405 la versiunile hibride) | 520 (395 la versiunile hibride) |
| Volum max. cu scaunele rabatate (litri) | 1534 (aprox. 1517 la versiunile hibride) | 1482 (1357 la versiunile hibride) |
La alegerea unui SUV de familie, capacitatea de a tracta o remorcă joacă un rol cheie pentru mulți șoferi. Fie că este vorba de o rulotă pentru vacanță, o remorcă cu o barcă sau doar o remorcă cu materiale de construcție, diferențele de capacitate de remorcare pot fi decisive. În acest sens, Ford Kuga se dovedește a fi un partener mai versatil și mai puternic, oferind în general limite mai mari decât rivalul său francez.
Ford Kuga de a treia generație (din 2020) excelează în special cu motorul diesel 2.0 EcoBlue, care poate tracta o remorcă cu frâne de până la 2100 kg. Aceasta este o valoare care este suficientă pentru o rulotă mare sau un transportator de cai. Motorul popular pe benzină 1.5 EcoBoost se descurcă, de asemenea, foarte bine, cu o capacitate de 1800 kg. Cu toate acestea, la versiunile hibride este necesară o alegere mai atentă. În timp ce full-hybrid-ul (2.5 FHEV) poate gestiona un solid 1500–1600 kg, plug-in hybrid-ul (2.5 PHEV) a fost inițial limitat la 1200 kg, ulterior capacitățile sale crescând la un nivel încă mediu de 1500 kg.
Peugeot 3008 de a doua generație (în vânzare până în 2023) poate egala Kuga în versiunea sa de top diesel 2.0 BlueHDi, care poate tracta un respectabil 2000 kg. Acest lucru îl plasează printre cei mai buni din clasa sa. Cu toate acestea, la motorizările pe benzină, diferența este mai vizibilă. Varianta mai puternică 1.6 PureTech poate gestiona 1550 kg, iar motorul de bază cu trei cilindri 1.2 PureTech poate face față unei remorci de până la 1400 kg. Cea mai mare slăbiciune a Peugeot-ului sunt variantele sale plug-in hybrid (HYBRID 225 și HYBRID4 300), care au ambele o limită de doar 1250 kg. Acest lucru este suficient pentru o remorcă mai mică fără frâne, dar pentru proprietarii de rulote mai mari reprezintă o limitare semnificativă.
Prin urmare, pentru cei care intenționează să utilizeze în mod regulat la maximum dispozitivul de remorcare, Ford Kuga, în special cu motor diesel, este o alegere clară. Deși Peugeot 3008 este, de asemenea, un vehicul de remorcare foarte capabil cu un motor diesel puternic, acesta rămâne în urma modelului Kuga în ceea ce privește celelalte motorizări și, în special, versiunile hibride.
| Model și motorizare | Masa remorcii cu sistem de frânare (kg) | Masa remorcii fără sistem de frânare (kg) |
|---|---|---|
| Ford Kuga 2.0 EcoBlue (140 kW) | 2100 | 750 |
| Ford Kuga 1.5 EcoBoost (110 kW) | 1800 | 750 |
| Ford Kuga 2.5 FHEV (112 kW) | 1500 - 1600 | 750 |
| Ford Kuga 2.5 PHEV (112 kW) | 1200 - 1500 | 750 |
| Peugeot 3008 2.0 BlueHDi (130 kW) | 2000 | 750 |
| Peugeot 3008 1.6 PureTech (133 kW) | 1550 | 750 |
| Peugeot 3008 1.5 BlueHDi (96 kW) | 1300 - 1500 | 750 |
| Peugeot 3008 1.6 HYBRID (225/300) | 1250 | 750 |
Alegerea motorului pentru Ford Kuga și Peugeot 3008 este o decizie cheie care va afecta în mod fundamental nu numai costurile de funcționare, ci și caracterul general al mașinii. Ford a mizat pe o gamă largă de propulsoare, cu accent pe diferite forme de electrificare, inclusiv full-hybrid, care lipsește la Peugeot. Pe de altă parte, modelul francez contracarează cu motoare de cilindree mică, economice și testate în timp, și o pereche de hibrizi plug-in puternici, dintre care unul oferă și tracțiune integrală.
A treia generație a modelului Ford Kuga, produsă începând cu anul 2020, se prezintă pe piața de mașini rulate cu o gamă foarte variată de motorizări. La bază se află motorul pe benzină cu trei cilindri 1.5 EcoBoost, care oferă o dinamică decentă pentru condusul de zi cu zi. Pentru cei interesați de motoare diesel, în primii ani de producție (aproximativ până în 2022) au fost disponibile motoarele 1.5 EcoBlue și mai puternicul 2.0 EcoBlue, care a fost oferit pentru scurt timp și în varianta mild-hybrid. Dar principala forță a modelului Kuga constă în oferta sa electrificată. Unică este în special versiunea 2.5 FHEV (Full Hybrid), care combină un motor pe benzină cu un motor electric și se încarcă singură în timpul mersului – ideală pentru cei care doresc să conducă economic fără a fi nevoiți să se ocupe de încărcarea de la priză. Vârful de gamă este 2.5 PHEV (Plug-in Hybrid), cu posibilitatea de a parcurge peste 60 km în regim pur electric.
Notă: Motoarele diesel 1.5 EcoBlue și 2.0 EcoBlue (inclusiv mild-hybrid) nu mai sunt disponibile în oferta de mașini noi, dar pe piața de mașini rulate din anii 2020–2022 sunt încă disponibile și reprezintă o alegere economică pentru șoferii cu un rulaj anual ridicat.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.5 EcoBoost | Benzină | 110 | 240 | manuală cu 6 trepte |
| 1.5 EcoBlue | Motorină | 88 | 300 | manuală cu 6 trepte / automată cu 8 trepte |
| 2.0 EcoBlue mHEV | Motorină (Mild-Hybrid) | 110 | 370 | manuală cu 6 trepte |
| 2.0 EcoBlue | Motorină | 140 | 400 | automată cu 8 trepte |
| 2.5 FHEV (Hybrid) | Benzină/Electric | 140 | 200 (motor termic) | eCVT |
| 2.5 PHEV (Plug-in) | Benzină/Electric | 165 | 200 (motor termic) | eCVT |
A doua generație a modelului Peugeot 3008 după facelift (din 2020) se bazează pe fundații consacrate. Cele mai comune și foarte populare motoare de pe piața de mașini rulate sunt motorul pe benzină cu trei cilindri 1.2 PureTech și motorul diesel economic cu patru cilindri 1.5 BlueHDi. Ambele oferă o putere de 96 kW (130 de cai putere), ceea ce este mai mult decât suficient pentru un SUV de familie obișnuit, și sunt disponibile atât cu transmisie manuală, cât și cu o transmisie automată confortabilă cu opt trepte. Pentru cei care caută mai multă performanță, există versiunile plug-in hybrid. Varianta mai slabă HYBRID 225 cu tracțiune față oferă o putere combinată de 165 kW (225 de cai putere), în timp ce modelul de top HYBRID4 300 dispune de tracțiune integrală și o putere de sistem impresionantă de 220 kW (300 de cai putere).
Notă: Motoarele cu ardere internă mai puternice, 1.6 PureTech (133 kW) și 2.0 BlueHDi (130 kW), au fost oferite doar pentru o perioadă scurtă după facelift și sunt mai puțin frecvente pe piața de mașini rulate. Oferta principală este astfel formată din unitățile 1.2 PureTech și 1.5 BlueHDi.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.2 PureTech | Benzină | 96 | 230 | manuală cu 6 trepte / automată cu 8 trepte (EAT8) |
| 1.5 BlueHDi | Motorină | 96 | 300 | manuală cu 6 trepte / automată cu 8 trepte (EAT8) |
| 1.6 PureTech | Benzină | 133 | 250 | automată cu 8 trepte (EAT8) |
| HYBRID 225 | Benzină/Electric | 165 | 360 | automată cu 8 trepte (e-EAT8) |
| HYBRID4 300 | Benzină/Electric | 220 | 520 | automată cu 8 trepte (e-EAT8) |
Ford Kuga este alegerea ideală pentru șoferii care doresc beneficiile unei propulsii hibride fără grija încărcării (versiunea FHEV) sau, dimpotrivă, pentru cei care pot încărca în mod regulat și doresc să maximizeze condusul electric (versiunea PHEV).
Peugeot 3008 se va adresa celor interesați de o funcționare economică pe distanțe lungi (1.5 BlueHDi) sau celor pentru care un motor de bază pe benzină, vioi și rafinat, este suficient (1.2 PureTech). Pentru pasionații de performanță, versiunea HYBRID4 300 este o alegere clară, transformând SUV-ul de familie într-o mașină neașteptat de rapidă.
Alegerea corectă a motorului este esențială pentru satisfacția pe termen lung cu mașina. În recomandările noastre, ne concentrăm așadar pe combinația ideală de performanță, consum real de combustibil, feedback de la proprietari și fiabilitate mecanică. Pentru fiecare model, selectăm motorizarea care reprezintă cel mai bun compromis pentru majoritatea șoferilor de pe piața de mașini rulate.
16.000 €**. Aceste mașini au de obicei un rulaj mai mare și dotări de bază.
O cale de mijloc este reprezentată de modelele din 2020 și 2021, cu un rulaj rezonabil și în niveluri de echipare populare, precum Titanium sau ST-Line, cu aspect sportiv. Aici, prețurile variază cel mai adesea între de la 19 000 la 25 000 €. Prețul depinde în principal de motorizare, versiunile diesel și plug-in hybrid fiind de obicei în partea superioară a acestei game.
Peugeot 3008: Preț de pornire mai mare și accent pe stil
Peugeot 3008, după faceliftul din 2020, își menține prețul puțin mai bine, datorită designului său atractiv și a interiorului perceput ca fiind premium. Prețurile pentru modelele rulate din anii 2020-2022 încep puțin mai sus decât la Kuga, de obicei în jur de 18 000 €.
Majoritatea ofertelor se concentrează în intervalul de preț între 20 000 și 27 000 €. Pentru acești bani, veți obține o mașină cu un rulaj redus și în niveluri de echipare atractive, Allure sau GT Line. Tocmai nivelurile de echipare superioare sunt mai frecvente pe piața de mașini rulate pentru 3008, ceea ce contribuie la un preț mediu mai mare. Cele mai scumpe sunt versiunile GT și variantele plug-in hybrid.
Factori cheie care influențează prețul:
În concluzie, se poate spune că Ford Kuga oferă o intrare puțin mai accesibilă în lumea acestor SUV-uri, mai ales dacă vă mulțumiți cu o motorizare și o echipare de bază. Peugeot 3008 își menține un preț puțin mai mare, justificat în principal de designul și calitatea interiorului. Diferențele se estompează însă la versiunile mai bine echipate și mai puternice, unde prețurile sunt foarte asemănătoare.
Deși ambele modele se mândresc cu o evaluare de cinci stele din partea organizației independente Euro NCAP, este necesar să privim rezultatele în contextul vremii. Metodologia de testare devine din ce în ce mai strictă, astfel încât o comparație directă a procentajelor obținute în ani diferiți nu este pe deplin relevantă. Un test mai recent înseamnă, de obicei, că mașina a trebuit să îndeplinească criterii mai exigente, în special în domeniul sistemelor de asistență și al protecției participanților vulnerabili la trafic.
Ford Kuga a trecut testele de impact Euro NCAP în 2019 și a obținut un punctaj maxim de cinci stele conform metodologiei de atunci, deja destul de stricte. Mașina a demonstrat un nivel ridicat de protecție pentru ocupanții adulți, cu un scor de 92%, și s-a descurcat foarte bine și la protecția copiilor pasageri (86%). Construcția modernă și dotările s-au reflectat și în categoriile care evoluează cel mai mult – protecția participanților vulnerabili la trafic (pietoni, bicicliști), unde Kuga a obținut 82%, iar pentru sistemele de asistență a primit o evaluare de 73%. Aceste rezultate confirmă că, la momentul lansării sale, Kuga era echipată cu elemente de siguranță moderne și funcționale.
Peugeot 3008 a obținut, de asemenea, cinci stele, dar testul său a avut loc în 2016. Deși a atins cifre foarte solide la protecția adulților (86%) și a copiilor (85%), comparabile cu cele ale modelului Kuga, o diferență notabilă se observă în altă parte. Metodologia mai veche nu era la fel de exigentă în ceea ce privește siguranța activă și protecția pietonilor. Acest lucru se reflectă în evaluarea sistemelor de asistență, unde 3008 a obținut 58%, și în protecția participanților vulnerabili la trafic, unde a atins 67%. Este evident că, la momentul testării, tehnologii precum frânarea autonomă cu detectarea bicicliștilor sau menținerea avansată a benzii de rulare nu erau la fel de standard ca trei ani mai târziu.
Deși ambele mașini oferă un nivel ridicat de siguranță pasivă, câștigătorul la această categorie este Ford Kuga. Motivul este simplu – a fost testat conform unor standarde mai noi și mai stricte, ceea ce se reflectă în principal într-un scor semnificativ mai bun la sistemele de asistență și la protecția pietonilor și bicicliștilor. O diferență de trei ani în teste reprezintă un salt tehnologic important în lumea auto. Astfel, Kuga oferă un pachet de siguranță mai complex și mai modern, care corespunde mai bine cerințelor actuale de siguranță.
| Parametru | Ford Kuga | Peugeot 3008 |
|---|---|---|
| Anul testării | 2019 | 2016 |
| Protecția pasagerilor adulți | 92 % | 86 % |
| Protecția pasagerilor copii | 86 % | 85 % |
| Protecția participanților vulnerabili | 82 % | 67 % |
| Sisteme de asistență | 73 % | 58 % |
Pe lângă dotările standard, fiecare model oferă câteva elemente unice care pot fi decisive pentru un potențial cumpărător, și fiecare abordează acest aspect în felul său.
A treia generație Ford Kuga mizează pe valorile consacrate ale mărcii – ținuta de drum excelentă, caracterul practic și tehnologia avansată, care rămâne însă ușor de utilizat.
Peugeot 3008 se distinge de concurență în principal prin designul său îndrăzneț și interiorul unic, care creează senzația unei mașini premium.
Pe baza propriilor noastre inspecții CarAudit, a statisticilor de defecțiuni și a datelor de service, am compilat o listă a celor mai frecvente probleme la care ar trebui să fie atenți cumpărătorii de mașini rulate Ford Kuga și Peugeot 3008. Deși ambele modele sunt populare în segmentul SUV, fiecare are punctele sale slabe specifice, pe care este bine să le cunoașteți în avans.
Ford Kuga din a treia generație este în general considerat mai fiabil decât predecesorul său, dar totuși prezintă anumite defecțiuni tipice. Majoritatea acestora se referă la motorizări specifice și la sisteme mai complexe.
Rezumat pentru Ford Kuga: Problemele se concentrează în principal pe motorizări specifice (în special primele modele plug-in hybrid) și pe defecte electronice minore. Baza mecanică a mașinii este solidă. O inspecție tehnică amănunțită a mașinii înainte de cumpărare și verificarea istoricului de rechemări sunt esențiale.
Peugeot 3008 este o mașină foarte reușită din punct de vedere al designului și al manevrabilității, dar reputația sa este marcată de câteva probleme cunoscute și destul de grave, în special la motoarele pe benzină.
Rezumat pentru Peugeot 3008: Cel mai mare risc este, fără îndoială, motorul 1.2 PureTech și cureaua sa de distribuție. O inspecție fizică a mașinii rulate, cu o verificare amănunțită a motorului și a istoricului de service, este absolut necesară. Versiunile diesel sunt o alegere mai sigură din punct de vedere al motorului, dar trebuie luate în calcul costurile potențiale pentru repararea sistemului AdBlue și a DPF-ului. Majoritatea celorlalte probleme sunt mai degrabă neplăceri minore decât defecțiuni majore.
La cumpărarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială. Chiar dacă ambele modele sunt considerate fiabile, ele au punctele lor specifice asupra cărora este bine să vă concentrați pentru a preveni reparații costisitoare. O verificare independentă a stării tehnice a vehiculului este întotdeauna o alegere sigură.
Peugeot 3008 oferă în configurația de bază un portbagaj puțin mai mare, cu un volum de 520 de litri, comparativ cu 412–475 de litri la Ford Kuga (în funcție de poziția banchetei spate culisante). Cu toate acestea, Ford Kuga are un ușor avantaj după rabatarea scaunelor din spate, cu un volum maxim de până la 1534 de litri. Caracterul practic al modelului Kuga este sporit de bancheta spate culisantă, care permite alegerea între mai mult spațiu pentru picioarele pasagerilor sau pentru bagaje.
Ford Kuga pune un accent mai mare pe o experiență de condus agilă și sportivă, cu o direcție precisă care oferă șoferului un feedback mai bun. Pe de altă parte, Peugeot 3008 se concentrează mai mult pe confort, rafinament și o călătorie relaxată, ideală în special pentru trasee mai lungi pe autostradă. Alegerea depinde, așadar, de preferința între un condus mai distractiv și unul mai confortabil.
Ambele mașini se situează în media fiabilității, dar fiecare are specificitățile sale. La Ford Kuga, se menționează ocazional probleme cu transmisia automată Powershift, motiv pentru care transmisia manuală este considerată o alegere mai sigură. La Peugeot 3008, în special la motorul 1.2 PureTech, trebuie monitorizată starea curelei de distribuție, iar la versiunile diesel, sistemul AdBlue, care poate prezenta defecțiuni.
Interiorul lui Peugeot 3008 este îndrăzneț și futurist din punct de vedere al designului, cu aranjamentul i-Cockpit, un volan mic și un ecran digital mare. Ford Kuga, pe de altă parte, are o planșă de bord concepută mai tradițional și funcțional, unde totul este intuitiv și la îndemână. Astfel, Kuga prioritizează simplitatea și ergonomia, în timp ce 3008 mizează pe stil și o atmosferă modernă.
Pentru familii, Ford Kuga este adesea recomandat ca o alegere mai echilibrată per total datorită caracterului său practic, în special datorită scaunelor din spate culisante, și a caracteristicilor de condus superioare. Peugeot 3008 punctează prin volumul mai mare al portbagajului în configurația de bază și o senzație mai premium în cabină. Decizia finală depinde dacă familia preferă flexibilitatea și experiențele de condus (Kuga) sau designul și confortul (3008).
Surse: ADAC, digi24.ro, zf.ro, automarket.ro, autocritica.ro, masinistul.ro
Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Audi Q3 vs BMW X1: Comparație detaliată de design, performanță și practicitate. Descoperă care SUV premium este alegerea potrivită în verdictul nostru.
14 apr. 2026

BMW X1 vs. Volvo XC40: Care SUV premium este mai bun pentru dumneavoastră? Comparația noastră detaliată și verdictul vă vor ajuta să luați decizia finală.
14 apr. 2026

O comparație detaliată a SUV-urilor rulate Citroën C3 Aircross și Suzuki Vitara. Aflați diferențele de motorizări, dotări sau fiabilitate și citiți verdictul nostru final.
13 apr. 2026