Articole

Comparatii auto

Audi RS 5 vs. BMW M2: Comparație completă 2026

Audi RS 5 vs. BMW M2. O comparație detaliată a performanței, manevrabilității și caracterului practic. Aflați care coupe sport este alegerea potrivită pentru dumneavoastră.

14 aprilie 2026

VS
Audi RS 5

Audi RS 5

BMW M2

BMW M2

Introducere

Audi RS 5 reprezintă o combinație sofisticată de performanță zdrobitoare, utilitate zilnică și siguranța tracțiunii integrale quattro într-o caroserie elegantă. Împotriva sa stă BMW M2, un coupé compact și purist, axat pe o experiență de condus cât mai intensă datorită conceptului clasic cu tracțiune spate. În comparația noastră, vom analiza diferențele cheie care vă vor ajuta să decideți care dintre aceste mașini sport germane este potrivită pentru dumneavoastră.

Comparația dimensiunilor exterioare

Dimensiuni exterioare: GT versus rachetă de buzunar

Chiar de la prima vedere este evident că Audi RS 5 și BMW M2 se adresează unui public diferit, iar dimensiunile lor exterioare nu fac decât să confirme acest lucru. Audi RS 5 este, din toate punctele de vedere, o mașină considerabil mai mare, care se încadrează în categoria Gran Turismo. În schimb, BMW M2 rămâne fidel filozofiei unui coupé sport compact, care mizează pe agilitate și dimensiuni exterioare minime.

Cea mai pronunțată diferență este la lungime. Audi RS 5 Coupé este, cu cei 4723 mm ai săi, cu peste 14 centimetri mai lung decât BMW M2 (4580 mm). Varianta Sportback mărește și mai mult această diferență, depășind M2 cu peste 20 de centimetri. În practică, acest lucru înseamnă că Audi are o prezență mai impunătoare pe șosea, iar ampatamentul său mai lung promite o stabilitate mai bună la viteze mari. În favoarea BMW-ului, pe de altă parte, vorbesc manevrabilitatea mai ușoară în traficul urban și parcarea mai simplă.

O comparație interesantă o oferă lățimea. Deși Audi este în general mai mare, BMW M2 este, cu cei 1887 mm ai săi, cu 2 centimetri considerabili mai lat decât RS 5 (1866 mm). Această dimensiune, în combinație cu o caroserie mai scurtă, îi conferă lui M2 o postură extrem de musculoasă și agresivă. Audi RS 5, pe de altă parte, are o formă mai elegantă, iar proporțiile sale corespund mai degrabă unei mașini de turism rapide decât unei arme de circuit. Alegerea este, așadar, între eleganță și forța brută exprimată prin design.

Comparația dimensiunilor cheie

ParametruAudi RS 5 Coupé (F5)Audi RS 5 Sportback (F5)BMW M2 Coupé (G87)
Lungime (mm)472347834580
Lățime (mm)186618661887
Înălțime (mm)137213991403
Ampatament (mm)276628262747

Volumul portbagajului

Volumul și caracterul practic al portbagajului

Deși la mașinile sport precum Audi RS 5 și BMW M2 dimensiunea portbagajului nu este un criteriu principal, diferențele de caracter practic pot fi decisive pentru mulți cumpărători. Aici se manifestă pe deplin filozofia diferită a celor două mărci. În timp ce BMW M2 este un coupé fără compromisuri, axat pe șofer, Audi RS 5 oferă și o variantă Sportback mai practică, care se adresează celor care nu vor să sacrifice utilitatea zilnică pe altarul performanței.

BMW M2, atât în generația sa F87 (produsă până în 2020), cât și în cea mai nouă G87 (din 2023), oferă un volum constant al portbagajului de 390 de litri. Această valoare este complet adecvată pentru un coupé cu două uși și este suficientă fără probleme pentru cumpărăturile de weekend sau bagajele pentru două persoane în vacanță. Împotriva sa stă Audi RS 5 Coupé (generația F5 după faceliftul din 2020), care oferă un volum ceva mai generos de 410 litri. Această mică diferență nu este dramatică, dar reprezintă câteva genți în plus.

Adevărata diferență în materie de caracter practic o aduce însă Audi RS 5 în versiunea Sportback. Datorită caroseriei liftback cu cinci uși, oferă în configurația de bază un excelent volum de 465 de litri. Aceasta este deja o valoare comparabilă cu mașinile break din clasa compactă inferioară. Mai mult, după rabatarea scaunelor din spate, se creează un spațiu de până la 1280 de litri, ceea ce face din RS 5 Sportback o mașină surprinzător de versatilă, capabilă să transporte chiar și încărcături mai voluminoase. Pentru familii sau persoane cu înclinații sportive care au nevoie să transporte, de exemplu, schiuri sau alt echipament, această variantă este alegerea clară.

ParametruAudi RS 5 CoupéAudi RS 5 SportbackBMW M2 Coupé
Volum de bază (litri)410 l465 l390 l
Volum max. cu scaunele rabatate (litri)-1280 l-

Greutățile remorcii

Capacitatea de remorcare: Sportivi într-o altă disciplină

Dacă pentru dumneavoastră criteriul cheie în alegerea unei mașini este capacitatea de remorcare, atunci duelul dintre Audi RS 5 și BMW M2 va fi decis foarte rapid. Niciunul dintre aceste modele sport de înaltă performanță nu este proiectat în principal pentru a tracta remorci, iar producătorii nu specifică oficial nicio valoare pentru dispozitivul de remorcare. Acest lucru este complet normal în această categorie, deoarece sunt mașini axate pe o dinamică maximă de condus, greutate redusă și aerodinamică optimă, pe care montarea unui cârlig de remorcare le-ar perturba.

În timp ce la versiunile standard ale gamelor de modele Audi A5 sau BMW Seria 2 se poate conta pe posibilitatea de a tracta o remorcă, la variantele de top RS și M această opțiune nu este oferită din fabrică. Construcția lor, inclusiv amplasarea sistemului de evacuare și a elementelor de răcire, pur și simplu nu ia în calcul un dispozitiv de remorcare. Pentru cumpărători, acest lucru înseamnă un mesaj clar: dacă aveți nevoie să transportați ceva în spatele mașinii, va trebui să căutați un alt tip de automobil, de exemplu în categoria SUV-urilor performante, cum ar fi Audi SQ5 sau BMW X3 M40i, care combină performanțele sportive cu caracterul practic.

Model și motorizareMasa remorcii cu frână (kg)Masa remorcii fără frână (kg)
Audi RS 5 (F5)Nu se specificăNu se specifică
BMW M2 (F87/G87)Nu se specificăNu se specifică

Prezentarea generală a celor mai frecvente motorizări

Comparația motoarelor: Puterea V6 versus șase cilindri în linie

Audi RS 5 și BMW M2 abordează performanța înaltă din direcții filozofice complet diferite, ceea ce se reflectă cel mai mult în motoarele și sistemele lor de tracțiune. În timp ce Audi mizează pe un motor V6 sofisticat, supraalimentat, și pe tracțiunea integrală quattro pentru o aderență maximă în orice condiții, BMW rămâne fidel tradiției sale de motoare cu șase cilindri în linie și tracțiune spate, ceea ce este apreciat în special de puriștii condusului. Alegerea între aceste două mașini nu este, așadar, doar o chestiune de performanță, ci și de caracterul de condus preferat – un GT fulgerător de rapid și stabil sau un coupe sportiv brut și agil.

Audi RS 5: Dominanță cu motor V6 și tracțiune quattro

Audi RS 5 din generația actuală (F5) oferă o singură, dar extrem de potentă, motorizare. Sub capotă lucrează un motor V6 bi-turbo de 2.9 TFSI, dezvoltat în colaborare cu Porsche. Această unitate oferă o putere de 331 kW (450 de cai putere) și, mai ales, un cuplu masiv de 600 Nm, disponibil într-o gamă largă de turații. Puterea este transmisă la toate cele patru roți prin intermediul unei cutii de viteze automate Tiptronic cu opt trepte și al legendarului sistem de tracțiune quattro. Datorită acestui fapt, RS 5 oferă o accelerație fenomenală de pe loc (0-100 km/h în aproximativ 3,9 secunde) și o stabilitate de neclintit chiar și pe suprafețe umede sau alunecoase. Pentru șofer, acest lucru înseamnă o putere ușor accesibilă și transferată în siguranță în aproape orice circumstanțe.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Cutie de viteze
2.9 TFSI V6 bi-turboBenzină331600Tiptronic cu 8 trepte

BMW M2: O celebrare a motorului cu șase cilindri în linie și a tracțiunii spate

BMW M2 este mult mai diversificat în ceea ce privește motorizările, ceea ce reflectă evoluția sa. Modelele mai vechi, dar încă foarte relevante pe piața de mașini rulate, M2 Competition și M2 CS (generația F87), utilizează motorul S55 – un motor cu șase cilindri în linie, bi-turbo, de trei litri, care a propulsat și modelele mai mari M3 și M4. Noua generație M2 (G87) vine apoi cu o unitate și mai modernă, S58, din nou împărțită cu actualele M3/M4.

Diferența cheie față de Audi este tracțiunea exclusiv pe roțile din spate și, mai ales, disponibilitatea unei cutii de viteze manuale cu șase trepte la toate variantele, ceea ce pentru mulți entuziaști este un factor decisiv. Chiar dacă este disponibilă și o cutie automată rapidă M Steptronic cu opt trepte, opțiunea de a schimba manual vitezele face din M2 o mașină mult mai interactivă. Puterea variază de la 302 kW (410 CP) la versiunea Competition până la 338 kW (460 CP) la noua generație G87.

ModelTip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Cutie de viteze
M2 Competition (F87)3.0 R6 bi-turbo (S55)Benzină302550manuală cu 6 trepte / M-DCT cu 7 trepte
M2 CS (F87)3.0 R6 bi-turbo (S55)Benzină331550manuală cu 6 trepte / M-DCT cu 7 trepte
M2 (G87)3.0 R6 bi-turbo (S58)Benzină338550manuală cu 6 trepte / M Steptronic cu 8 trepte

Verdict pentru diferite tipuri de șoferi:

  • Pentru șoferii care caută performanță maximă în orice condiții meteorologice: Audi RS 5 este alegerea clară. Tracțiunea sa integrală și cuplul ridicat îl fac o mașină incredibil de rapidă și sigură pentru utilizare zilnică și călătorii lungi.
  • Pentru puriștii condusului: BMW M2 este de neegalat. Combinația dintre un motor puternic, tracțiune spate și opțiunea unei cutii de viteze manuale oferă o experiență de condus mult mai brută și mai distractivă.
  • Pentru colecționari și șoferii de weekend: Ediția limitată BMW M2 CS (F87) oferă aceeași putere ca RS 5, dar într-un pachet mai ușor și mai agil, axat pe condusul pe circuit.

Motorizări recomandate

Alegerea motorului potrivit este esențială pentru satisfacția pe termen lung cu o mașină. În rândurile următoare, vă vom prezenta motorizările recomandate pentru Audi RS 5 și BMW M2, pe care le-am selectat pe baza performanțelor, consumului real, fiabilității și experiențelor proprietarilor. Deși ambele mașini oferă performanțe uluitoare, caracterul lor diferă fundamental – Audi mizează pe o putere sofisticată și tracțiune integrală, în timp ce BMW oferă o experiență de condus puristă cu tracțiune spate.

Pentru Audi RS 5 recomandăm: 2.9 TFSI V6 (331 kW)

Pentru generația F5, care este cea mai răspândită pe piața de mașini rulate (din 2017), singura alegere este și cea mai bună. Motorul 2.9 TFSI V6 cu două turbocompresoare, dezvoltat în colaborare cu Porsche, este o capodoperă a ingineriei moderne. A înlocuit vechiul motor V8 aspirat natural și a adus nu doar aceeași putere de 331 kW (450 de cai putere), ci mai ales un cuplu masiv de 600 Nm, disponibil într-o gamă largă de turații (1900–5000 rot./min).

În practică, acest lucru se traduce printr-o elasticitate și o tracțiune uimitoare în orice situație, fie că este vorba de o călătorie liniștită pe autostradă sau de parcurgerea dinamică a virajelor. Datorită tracțiunii integrale quattro, transferul puterii la drum este impecabil, iar mașina se simte incredibil de stabilă și sigură chiar și în condiții dificile. Consumul real, la un stil de condus normal, se situează în jurul valorii de 10-11 litri la 100 km, dar la un condus sportiv poate depăși cu ușurință 15 litri. Motorul este în general considerat fiabil, însă, ca orice unitate modernă cu injecție directă, poate fi mai predispus la formarea de depuneri de carbon, în special în cazul călătoriilor scurte și frecvente. Prin urmare, este ideal pentru șoferii care folosesc mașina în mod regulat pe distanțe mai lungi și îi oferă combustibil de calitate și service regulat. Este o alegere excelentă pentru cei care caută un GT extrem de rapid și capabil pentru fiecare zi.

Pentru BMW M2 recomandăm: 3.0 R6 Twin-Turbo S55 (302 kW)

În cazul lui BMW M2, ne vom concentra pe generația F87, în special pe versiunile Competition și CS produse începând cu 2018. Acestea au primit motorul S55 „pur-sânge” de pe modelul mai mare M3/M4, spre deosebire de versiunea anterioară M2 cu motor N55. Acest motor cu șase cilindri în linie și două turbocompresoare este o adevărată emblemă și oferă o putere de 302 kW (410 cai putere) în versiunea Competition și până la 331 kW (450 de cai putere) în ediția limitată CS.

Motorul S55 este cunoscut pentru creșterea sa explozivă a puterii la turații înalte și pentru răspunsul său ascuțit la accelerație, ceea ce îl face un adevărat propulsor sportiv. Caracterul său este mai brut și mai comunicativ decât cel al motorului de pe RS 5. Datorită tracțiunii spate și dimensiunilor compacte ale mașinii, M2 Competition este o mașină extrem de distractivă și agilă, care necesită mai multă concentrare din partea șoferului, dar îl recompensează cu o experiență de condus pură. Consumul real se situează într-un interval similar cu cel al modelului Audi, adică în jur de 11 litri la un condus liniștit. Din punct de vedere al fiabilității, motorul S55 este testat, dar este esențial să se respecte intervalele de schimb de ulei și să se încălzească cu atenție motorul înainte de un condus dinamic. Este alegerea ideală pentru șoferii entuziaști care preferă agilitatea, manevrabilitatea precisă și senzația mecanică a condusului în detrimentul vitezei absolute în orice condiții.

Consumul real de combustibil

Consumul real: Duelul nobililor motoare cu șase cilindri

Valorile de consum de combustibil declarate de producător sunt mai degrabă un exercițiu teoretic în cazul mașinilor sport. Apetitul real al motorului este dezvăluit doar de utilizarea în condiții reale și de stilul de condus al proprietarului, care de obicei nu cumpără o astfel de mașină pentru a economisi combustibil. Pentru a obține o imagine cât mai precisă, am comparat date de la șoferi reali, în principal de pe portalul german Spritmonitor.de, care colectează date despre consum de la mii de automobiliști. Ne-am concentrat pe generațiile relevante pentru piața de mașini rulate recente, adică Audi RS 5 generația F5 (din 2017) și BMW M2 Competition generația F87 (2018-2021).

Ambele mașini folosesc motoare supraalimentate cu șase cilindri, dar cu concepte diferite. Audi mizează pe un motor V6 de 2.9 TFSI, în timp ce BMW folosește un motor S55 de trei litri în linie. În ciuda performanțelor similare, consumul lor real diferă ușor, ceea ce reflectă nu doar tehnologia motorului, ci și setarea generală a mașinii – RS 5 ca un GT rapid și M2 ca un instrument sportiv fără compromisuri.

Model și motorizareConsum mediu real (l/100 km)
Audi RS 5 Coupé/Sportback 2.9 TFSI (450 CP)10,3 - 11,5
BMW M2 Competition 3.0 (410 CP)10,5 - 12,6

După cum arată datele de la proprietari, Audi RS 5 este puțin mai economic în lumea reală. Consumul mediu se situează cel mai adesea între 10 și 11,5 litri la 100 km. Datorită tracțiunii integrale quattro și caracterului său de gran turismo, consumul său nu crește dramatic nici la un condus mai alert pe distanțe lungi. Dimpotrivă, la un ritm liniștit pe autostradă, se pot atinge valori chiar și sub 10 l/100 km.

BMW M2 Competition stă destul de diferit. Motorul său cu șase cilindri în linie consumă în medie între 10,5 și 12,6 litri, iar limita superioară nu este deloc neobișnuită în timpul condusului sportiv. Caracterul mașinii, cu tracțiune spate și o setare mai agresivă, pur și simplu ispitește șoferul să utilizeze întregul potențial, ceea ce se reflectă logic în consum. În special în traficul urban sau pe drumurile naționale, unde șoferul se bucură de agilitatea șasiului, apetitul motorului crește mai abrupt decât la Audi.

În concluzie, niciuna dintre aceste mașini nu este destinată celor economi. Cu toate acestea, dacă consumul este un factor, chiar și marginal, important pentru dumneavoastră, Audi RS 5 oferă un ușor avantaj. Capacitatea sa de a fi un partener relativ cumpătat pe distanțe lungi îl face o mașină mai versatilă. Consumul modelului BMW M2 Competition este o reflectare directă a caracterului său purist și jucăuș. Astfel, consumul de combustibil probabil nu va fi factorul decisiv în alegerea dintre aceste două iconuri, dar este bine de știut că filozofiile lor diferite se manifestă și în acest domeniu.

Ofertă actuală BMW M2

Vezi oferta completă

Gama de prețuri și oferta de mașini second-hand

Comparația prețurilor mașinilor rulate: Coupé-uri premium cu etichete de preț diferite

Atunci când se ia în considerare achiziționarea unui Audi RS 5 sau BMW M2 rulat, prețul joacă un rol cheie. Deși ambele modele se încadrează în categoria mașinilor premium de înaltă performanță, prețurile lor pe piața de mașini rulate diferă, reflectând orientarea lor inițială și poziția pe piață.

Audi RS 5: Costuri de intrare mai mari pentru mai mult confort

Audi RS 5, fie în varianta Coupé, fie în cea Sportback cu cinci uși, se situează în general într-un interval de preț mai ridicat. Pentru modelele din anii 2020-2022, prețurile pe piața cehă și în zonele învecinate se situează de obicei în intervalul de la 60 000 € la 78 000 €.

Prețul este influențat în principal de anul de fabricație, numărul de kilometri parcurși și nivelul de echipare. Modelele cu un rulaj mai mic și dotări opționale bogate, cum ar fi sistemul de frânare carbon-ceramic sau pachetele de design exclusiviste, se vor menține în mod natural la limita superioară a acestui interval. Varianta Sportback este adesea puțin mai scumpă datorită caracterului său practic superior.

BMW M2 Competition: Un bilet mai accesibil către lumea "M"

BMW M2, în special în versiunea sa căutată Competition, reprezintă pentru mulți șoferi o cale mai accesibilă către o experiență sportivă pură. Mașinile rulate din anii 2020-2021 pot fi găsite pe piață la prețuri cuprinse aproximativ între 49 000 € și 62 000 €.

Similar cu Audi, și aici prețul crește odată cu un număr mai mic de kilometri parcurși și o specificație mai atractivă. Versiunea mai rară și de colecție M2 CS se vinde la prețuri semnificativ mai mari, depășind adesea pragul de 82 000 €, și formează astfel o categorie separată. Cu toate acestea, modelele obișnuite M2 Competition rămân o alternativă mai accesibilă la RS 5.

Rezumatul punctelor cheie

ModelInterval de preț aproximativ (2020-2022)Factori cheie care influențează prețul
Audi RS 5 (Coupé/Sportback)60 000 € - 78 000 €An de fabricație, rulaj, dotări opționale, versiune de caroserie
BMW M2 Competition49 000 € - 62 000 €An de fabricație, rulaj, stare, versiune specifică (CS este mai scump)

În concluzie, se poate spune că Audi RS 5 își menține poziția de mașină mai scumpă și mai complexă chiar și ca vehicul rulat, în timp ce BMW M2 Competition oferă o experiență de condus sportivă mai concentrată la un preț de achiziție considerabil mai mic. Alegerea va depinde, așadar, de prioritățile cumpărătorului – dacă preferă utilitatea zilnică și luxul oferit de Audi, sau experiența de condus mai brută și mai accesibilă a modelului BMW.

Siguranță și evaluare Euro NCAP

Siguranță și Euro NCAP: Stele cu semn de întrebare

La o primă vedere, în evaluarea siguranței, Audi RS 5 pare să aibă un avantaj. Evaluarea sa este derivată de la modelul standard Audi A5, care a obținut un punctaj maxim de cinci stele la testele Euro NCAP. Există însă un context esențial: această evaluare datează din 2015, când protocoalele de testare erau semnificativ mai blânde decât cele de astăzi. Deși rezultate precum 89% pentru protecția adulților și 87% pentru protecția copiilor erau de top la vremea respectivă, astăzi mașina cel mai probabil nu ar mai atinge cinci stele, în special din cauza sistemelor de asistență mai vechi.

De cealaltă parte se află BMW M2. Nici acest model nu a fost testat direct, dar evaluarea sa se bazează pe BMW Seria 2 Coupé, care a fost supus testelor de impact Euro NCAP în 2022. Rezultatul este de patru stele. Deși poate părea un rezultat mai slab, este important de reținut că testele au fost efectuate conform unor reguli mult mai stricte și mai moderne. Acestea pun un accent mai mare pe asistenții de siguranță activă și pe protecția participanților vulnerabili la trafic. Un scor mai mic la categoria sistemelor de asistență (64%) și la protecția pietonilor și bicicliștilor (67%) indică puncte slabe, dar protecția generală a ocupanților rămâne la un nivel ridicat.

În concluzie, avem o confruntare între o evaluare mai veche de cinci stele și una mai nouă de patru stele. Deși Audi are nominal o stea în plus, testul mai recent și mai strict al BMW-ului oferă o imagine mai relevantă a nivelului de siguranță activă și pasivă conform standardelor actuale. Astfel, pentru un cumpărător care pune accent pe cele mai moderne tehnologii de asistență, BMW M2 poate reprezenta paradoxal o alegere mai sigură, evaluarea sa reflectând mai bine cerințele actuale de siguranță.

ParametruAudi RS 5BMW M2
Anul testării (model de bază)2015 (Audi A4)2022 (BMW Seria 2 Coupé)
Protecția pasagerilor adulți89 %82 %
Protecția pasagerilor copii87 %81 %
Protecția participanților vulnerabili la trafic75 %67 %
Sisteme de asistență75 %64 %

Comparația caracteristicilor interesante de echipare

Ambele modele oferă mai mult decât echiparea de bază și fiecare are propria sa abordare distinctivă a valorii adăugate.

Audi RS 5: Tehnologie sofisticată și utilizare zilnică

Audi RS 5 se concentrează pe combinarea performanțelor uluitoare cu tehnologii avansate și confort pentru condusul de zi cu zi. Este o mașină care poate fi atât un partener civilizat, cât și un instrument sportiv fără compromisuri.

  • Tracțiune integrală quattro cu diferențial sport: Inima modelului RS 5 este legendara tracțiune quattro, care trimite standard 60% din cuplu către puntea spate. În combinație cu diferențialul sport opțional pe puntea spate, sistemul poate distribui activ puterea între roțile din spate, ceea ce îmbunătățește semnificativ agilitatea în viraje și reduce subvirarea.
  • Audi Virtual Cockpit cu afișaj RS: Panoul de instrumente complet digital oferă moduri speciale RS care afișează informații cheie precum presiunea în anvelope, cuplul, puterea, temperatura uleiului și forțele G. Acest lucru permite șoferului să aibă o imagine de ansamblu perfectă asupra stării vehiculului în timpul condusului sportiv.
  • Suspensie sport RS cu Dynamic Ride Control (DRC): Suspensia DRC, disponibilă opțional, utilizează arcuri din oțel și amortizoare reglabile în trei trepte, care sunt conectate în diagonală printr-o conductă de ulei. Acest sistem minimizează ruliul caroseriei în viraje, precum și la frânare și accelerare, asigurând o stabilitate și o aderență excepționale.
  • Frâne ceramice: Pentru cei care intenționează să utilizeze mașina la maximum, Audi oferă frâne ceramice opționale. Acestea nu sunt doar semnificativ mai ușoare decât cele din oțel, dar rezistă și mai bine la fenomenul de „fading” (pierderea eficienței) la frânări intense repetate, ceea ce este crucial, de exemplu, pe circuit.

BMW M2: Plăcere pură de a conduce și perfecțiune mecanică

BMW M2 este esența a ceea ce iubesc fanii mărcii: dimensiuni compacte, tracțiune spate și un motor cu un caracter imens. Este o mașină axată în primul rând pe șofer și pe experiențele sale la volan.

  • Tracțiune spate clasică: Spre deosebire de RS 5, M2 mizează pe conceptul tradițional cu tracțiune spate. Acest lucru îi conferă un caracter jucăuș și agil, care va fi apreciat în special de șoferii experimentați care caută o experiență de condus pură și nefiltrată.
  • Diferențial M activ: Echiparea standard a fiecărui M2 include un diferențial M activ pe puntea spate. Acesta poate varia continuu blocarea de la 0 la 100%, optimizând astfel tracțiunea la ieșirea din viraje și permițând derapaje controlate.
  • Opțiune de transmisie manuală: Într-o perioadă în care transmisiile manuale devin o raritate, BMW încă oferă M2 cu o cutie de viteze manuală cu șase trepte. Aceasta este o atracție uriașă pentru puriștii care doresc să aibă control absolut asupra mașinii.
  • Butoane specifice M pe volan: Volanul M2 este echipat cu două butoane roșii „M1” și „M2”, care permit șoferului să salveze setările preferate pentru motor, suspensie, direcție și transmisie. Cu o singură apăsare, mașina poate fi comutată instantaneu de la modul confort la cel mai sportiv mod.

Avantaje și dezavantaje cheie

Audi RS 5

Avantaje:

  • Versatilitate și utilizare pe tot parcursul anului: Datorită tracțiunii integrale quattro, RS 5 oferă o tracțiune excelentă și siguranță în orice condiții, ceea ce îl face o mașină excelentă pentru condusul de zi cu zi.
  • Interior de top și confortabil: Cabina se mândrește cu materiale de lux, o manoperă de primă clasă și tehnologii moderne, cum ar fi Audi Virtual Cockpit, care fac călătoriile lungi mai plăcute.
  • Motor puternic și accelerație uimitoare: Motorul V6 biturbo de 450 de cai putere oferă o tracțiune masivă și o accelerație de la 0 la 100 km/h în mai puțin de 4 secunde.
  • Caracterul practic al caroseriei Sportback: Varianta Sportback adaugă performanței un grad ridicat de practicitate datorită caroseriei cu cinci uși și portbagajului voluminos.
  • Suspensie rafinată și confortabilă: În ciuda orientării sale sportive, RS 5 cu amortizoare adaptive oferă o călătorie surprinzător de confortabilă, care nu obosește nici în utilizarea normală.

Dezavantaje:

  • O experiență de condus mai puțin captivantă: În comparație cu concurența directă, experiența de condus poate părea mai puțin emoționantă și mai sterilă, cu un feedback redus din partea direcției.
  • Greutate mai mare: Tracțiunea integrală și echipamentele de lux se reflectă într-o greutate mai mare, ceea ce limitează ușor agilitatea în virajele strânse în comparație cu rivalii mai ușori.
  • Sunet atenuat: Sunetul motorului și al evacuării este, pentru unii entuziaști, prea rafinat și îi lipsește dramatismul și brutalitatea caracteristică mașinilor sport.
  • Preț de achiziție și costuri mai mari: Fiind o mașină premium de înaltă performanță, RS 5 este mai scump de achiziționat, precum și de întreținut și servisat ulterior.

BMW M2

Avantaje:

  • O experiență de condus pură și distractivă: Datorită tracțiunii spate, dimensiunilor compacte și unui șasiu excelent reglat, M2 oferă una dintre cele mai distractive și captivante experiențe de condus din clasa sa.
  • Motor puternic și plin de caracter: Motorul supraalimentat cu șase cilindri în linie (în versiunile mai noi, S55 de pe M3/M4) este o bijuterie cu un răspuns instantaneu la accelerație, o putere uimitoare și un sunet excelent.
  • Opțiunea cutiei de viteze manuale: Pentru puriști și șoferii entuziaști, disponibilitatea unei cutii de viteze manuale precise cu șase trepte este un avantaj cheie.
  • Agilitate și manevrabilitate în viraje: Ampatamentul scurt și greutatea redusă conferă mașinii o agilitate incredibilă și o dorință de a schimba direcția, lucru pe care îl veți aprecia în special pe drumurile județene sinuoase.
  • Raport preț-performanță atractiv: În comparație cu alte mașini "M" și concurenți premium, M2 Competition oferă o porție excepțională de performanță și distracție pentru un preț relativ mai accesibil.

Dezavantaje:

  • Șasiu rigid și fără compromisuri: Rularea este foarte fermă, ceea ce este excelent pe circuit, dar în utilizarea de zi cu zi pe drumuri de calitate inferioară poate fi inconfortabil de rigidă.
  • Interior mai simplu și mai puțin premium: În comparație cu Audi, interiorul generației mai vechi Seria 2 pare mai ieftin, cu utilizarea de materiale plastice mai dure și un accent mai mic pe lux.
  • Practicabilitate limitată: Scaunele din spate sunt mai degrabă de urgență, iar portbagajul este semnificativ mai mic decât la RS 5 Sportback, ceea ce limitează utilizarea zilnică.
  • Potențiale probleme de fiabilitate: La motorul N55 (pe primele M2) sunt cunoscute probleme cu conductele de admisie (charge pipes) care se fisurează, iar la motorul S55 au existat discuții privind lagărele arborelui cotit.

Probleme comune și plângeri ale proprietarilor

Pe baza propriilor noastre inspecții CarAudit, a statisticilor de defecțiuni de la parteneri și a feedback-ului de la proprietari, am compilat o listă a celor mai frecvente probleme la care cumpărătorii de mașini rulate ar trebui să fie atenți. Niciuna dintre aceste mașini sport nu este lipsită de defecte, dar natura problemelor lor diferă semnificativ.

Audi RS 5 (generația F5, din 2017)

Audi RS 5 este în general considerat o mașină fiabilă, dar tehnologia sa complexă necesită o întreținere atentă și regulată. Majoritatea problemelor raportate sunt legate de caracterul său de înaltă performanță.

Motor și sistem de propulsie

  • Depuneri de carbon: La fel ca multe motoare moderne cu injecție directă, și motorul 2.9 V6 TFSI poate suferi de acumularea de depuneri de carbon pe supapele de admisie. Acest lucru se manifestă printr-un mers mai aspru al motorului, un răspuns mai slab la accelerație și o pierdere treptată a puterii. Se recomandă o curățare preventivă (decarbonizare) la aproximativ fiecare 60.000 - 80.000 km.
  • Probleme cu turbocompresoarele: Deși nu este o problemă generalizată, la unele mașini, în special la cele utilizate frecvent la capacitate maximă, poate apărea uzura turbocompresoarelor sau probleme cu reglarea acestora (wastegate). Fiți atenți la zgomote șuierătoare în timpul accelerării, care ar putea indica o scurgere sau o defecțiune.
  • Întinzătoarele lanțului de distribuție: Rareori, poate apărea un zgomot de zornăit la pornirea la rece, care semnalează uzura întinzătoarelor hidraulice ale lanțului de distribuție. Dacă zgomotul nu dispare rapid, este necesară o verificare la service.
  • Cutia de viteze: Cutia de viteze automată Tiptronic cu opt trepte de la ZF este considerată foarte robustă și mai fiabilă decât cutiile de viteze cu dublu ambreiaj S tronic din generațiile anterioare. Ocazional, pot apărea probleme de software care cauzează schimbări de trepte confuze, dar acest lucru este de obicei rezolvat printr-o actualizare de software.

Șasiu și frâne

  • Uzura rapidă a frânelor: Datorită puterii și greutății mari ale mașinii, discurile și plăcuțele de frână se uzează mai repede, în special în timpul condusului sportiv. Frânele ceramice opționale au o durată de viață mult mai lungă, dar înlocuirea lor este extrem de costisitoare. O inspecție tehnică amănunțită a mașinii ar trebui să dezvăluie starea frânelor.

Electronică

  • Defecțiuni electrice minore: Proprietarii raportează ocazional probleme minore cu electronica, cum ar fi defecțiuni ale senzorilor (de ex. asistentul de parcare), ale sistemului de infotainment sau ale accesului fără cheie. De obicei, acestea sunt probleme minore, ușor de rezolvat.

Rezumat pentru Audi RS 5: Problemele sunt în general minore și adesea legate de uzura operațională a unei mașini de înaltă performanță. Cheia unei dețineri fără probleme este întreținerea consecventă și la timp, în special în ceea ce privește motorul și frânele.

BMW M2 (generația F87, 2016–2021)

BMW M2 este mecanic mai simplu decât RS 5, dar are câteva puncte slabe bine cunoscute pe care trebuie să le verificați la cumpărare. Fiabilitatea variază, de asemenea, între versiunea originală cu motor N55 și versiunea ulterioară M2 Competition cu motor S55.

Motor (N55 pe M2 și S55 pe M2 Competition)

  • Scurgeri de ulei (ambele motoare): O problemă foarte frecventă o reprezintă scurgerile de ulei de la garnitura capacului de supape și de la garnitura carcasei filtrului de ulei. Aceasta este o defecțiune comună la multe motoare BMW, iar reparația nu este foarte costisitoare, dar trebuie rezolvată la timp.
  • Conducta de admisie (Charge Pipe) fisurată (motorul N55): Conducta originală din plastic dintre turbocompresor și clapeta de accelerație este un punct slab cunoscut. Cu timpul și sub influența căldurii, devine casantă și se poate fisura, provocând o pierdere bruscă de putere. Mulți proprietari o înlocuiesc preventiv cu una din aluminiu, mai rezistentă.
  • Defecțiunea pompei de apă (motor N55): Pompa de apă electrică se poate defecta fără avertisment, ceea ce poate duce la supraîncălzirea motorului. Înlocuirea preventivă a acesteia după 100.000 km este o investiție rezonabilă.
  • Problemă cu butucul arborelui cotit (Crank Hub - motor S55): Aceasta este cea mai discutată, deși destul de rară, problemă la motorul S55 (M2 Competition). Butucul se poate roti, ceea ce dereglează sincronizarea motorului și poate duce la deteriorarea gravă a acestuia. Riscul este mai mare la mașinile cu performanțe crescute. La o mașină de serie cu un istoric clar, riscul este mic.
  • Bobine de inducție și bujii (ambele motoare): Pentru o funcționare lină, ambele motoare necesită înlocuirea regulată a bujiilor și a bobinelor de inducție, care se pot defecta și pot cauza rateuri de aprindere.

Șasiu și electronică

  • Stopuri (modelele timpurii din 2016): Primele modele M2 au avut o problemă cu împământarea stopurilor, care se putea arde și cauza nefuncționarea acestora.
  • Diferențial: Unii proprietari au raportat scurgeri minore de ulei de la garniturile diferențialului, lucru care este bine de verificat în timpul unei inspecții fizice a mașinii rulate.

Rezumat pentru BMW M2: M2 are câteva puncte slabe bine documentate și rezolvate de comunitate, în special la motorul N55 (scurgeri de ulei, charge pipe). Cu toate acestea, în ciuda acestor probleme cunoscute, cu o îngrijire corespunzătoare, este considerată o mașină sport robustă și fiabilă. La versiunea Competition, este esențial să se verifice istoricul mașinii din cauza riscului potențial legat de butucul arborelui cotit.

Sfaturi pentru cumpărarea unei mașini second-hand

La cumpărarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială, iar în cazul mașinilor de înaltă performanță, acest lucru este de două ori mai valabil. Iată câteva puncte specifice pe care să vă concentrați la aceste două modele, deoarece chiar și o defecțiune minoră se poate transforma cu ușurință într-o reparație extrem de costisitoare.

La alegerea unui Audi RS 5

  • Cutia de viteze Tiptronic: Cutia de viteze automată cu opt trepte de la ZF este în general fiabilă, dar sensibilă la schimbul regulat de ulei. În timpul unui test drive, încercați modul manual și observați dacă cutia de viteze schimbă treptele lin și fără întârziere, atât în sus, cât și în jos. Orice smucitură, în special la o conducere liniștită sau la retrogradarea la apropierea de o intersecție, poate semnala uzura mecatronicii.
  • Motor și turbine: Motorul V6 biturbo de 2.9 TFSI este o bijuterie, dar verificați dacă există scurgeri de ulei, în special în jurul capacelor supapelor și a turbocompresoarelor. După ce motorul s-a încălzit, ascultați dacă se aud zgomote neobișnuite, cum ar fi clicuri sau bătăi. O funcționare neregulată la ralanti poate indica o problemă cu injectoarele sau formarea de depuneri de carbon, un fenomen mai frecvent la motoarele cu injecție directă.
  • Frâne și șasiu: Verificați starea discurilor de frână masive. Suprafața lor nu ar trebui să fie ondulată, iar pe margine nu ar trebui să existe un șanț prea mare care să indice uzura – înlocuirea lor este foarte costisitoare. Când treceți peste denivelări, ascultați dacă se aud bătăi de la punți, ceea ce ar indica joc în brațe. O inspecție fizică a mașinii rulate va dezvălui și uzura incipientă.
  • Audi Virtual Cockpit și MMI: Acordați timp pentru a examina amănunțit electronica de bord. Navigați prin toate funcțiile panoului de instrumente digital și ale sistemului de infotainment. Asigurați-vă că ecranele nu au pixeli morți, sistemul nu se blochează și toate funcțiile, inclusiv navigația și conectarea telefonului, funcționează impecabil. Diagnosticarea acestor sisteme este de obicei complexă și costisitoare.

La alegerea unui BMW M2 Competition

  • Motorul S55 și Crank Hub: Inima modelului M2 Competition este motorul S55 de pe modelul M4, care este fantastic, dar are un punct slab cunoscut – așa-numitul "crank hub". Este vorba despre butucul central al arborelui cotit, care la unele exemplare, în special cele modificate, se poate roti și poate cauza daune fatale motorului. Prevenția constă în instalarea costisitoare a unei piese îmbunătățite. Ascultați orice zgomot neobișnuit și lăsați mașina să fie verificată de un specialist axat pe mașinile BMW M. Aici, o verificare complexă a mașinii este absolut necesară.
  • Cutia de viteze M-DCT: Cutia de viteze cu dublu ambreiaj și șapte trepte trebuie să schimbe fulgerător și precis, dar în același timp lin la plecarea de pe loc. Încercați atât condusul lent în trafic aglomerat, cât și accelerarea bruscă. Orice smucitură, ezitare la plecare sau șocuri la schimbarea treptelor pot indica uzura ambreiajelor sau o problemă cu unitatea de control (mecatronica), reparații care costă mii de euro.
  • Diferențial și puntea spate: Diferențialul activ M este cheia caracteristicilor de condus distractive. Într-o parcare goală, încercați să luați un viraj strâns la viteză mică, cu roțile complet virate în ambele direcții. Orice huruit, blocare sau clic puternic de la puntea spate poate indica o problemă cu diferențialul sau cu suportul acestuia.
  • Sistemul de răcire: Performanța ridicată produce o cantitate uriașă de căldură. Verificați starea radiatoarelor, în special a celui jos din bara de protecție față, care este predispus la deteriorări de la pietricele. Asigurați-vă că există suficient lichid de răcire în sistem și că nu există semne de scurgeri sub mașină. Supraîncălzirea motorului S55 ar avea consecințe fatale.

FAQ: Întrebările cele mai frecvente

Audi RS 5 este echipat cu tracțiune integrală quattro, care oferă o tracțiune și o stabilitate excelente în toate condițiile, făcându-l o mașină excelentă pentru tot parcursul anului. În schimb, BMW M2 mizează pe tracțiunea clasică pe roțile din spate, care oferă o experiență mai brută și mai captivantă pentru șofer, în special pe carosabil uscat. Alegerea depinde, așadar, de preferința între siguranța tracțiunii integrale și distracția cu tracțiune spate.

Pentru utilizarea de zi cu zi, Audi RS 5 este în general mai practic, în special în varianta Sportback, care oferă cinci uși și un portbagaj mai mare. BMW M2 este un coupe strict cu două uși, cu un interior și un portbagaj mai mici, ceea ce îi limitează caracterul practic. Astfel, RS 5 combină mai bine performanța ridicată cu utilitatea pentru călătoriile obișnuite și nevoile familiei.

Ambele modele au motoare cu șase cilindri, dar cu parametri diferiți. Audi RS 5 folosește un V6 de 2.9 litri cu două turbocompresoare, care produce aproximativ 444 de cai putere. BMW M2 este propulsat de un motor cu șase cilindri în linie M TwinPower Turbo de 3.0 litri, care oferă o putere puțin mai mare, de aproximativ 453 de cai putere.

Deși ambele sunt coupe-uri sportive, BMW M2 oferă, paradoxal, puțin mai mult spațiu interior. Pasagerii din față au mai mult spațiu la cap, umeri și picioare, iar chiar și portbagajul este puțin mai mare. Pe de altă parte, Audi RS 5 are un avantaj în ceea ce privește spațiul la cap și la picioare pe locurile din spate.

Audi RS 5 are un ușor avantaj în ceea ce privește consumul de combustibil și autonomia. În regim combinat, consumul său este de aproximativ 9,4 l/100 km. BMW M2 este puțin mai însetat, cu un consum mediu de aproximativ 9,7 l/100 km.

Concluzie: Ce model să alegi?

Surse: ADAC, adevarul.ro, promotor.ro, wall-street.ro, automarket.ro, autoplus.ro

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Audi R8 vs Maserati MC20: Comparație completă 2026

Audi R8 sau Maserati MC20? Comparăm performanța, designul și manevrabilitatea. Testul nostru detaliat te ajută să alegi mașina supersport potrivită.

23 oct. 2026

Comparatii auto

BMW M2 vs. Mercedes-AMG C 63: Comparație completă 2026

BMW M2 vs Mercedes-AMG C 63: O comparație detaliată a performanței, manevrabilității și prețului. Aflați care coupe sport este alegerea potrivită pentru dumneavoastră în testul nostru.

14 apr. 2026

Comparatii auto

Subaru BRZ vs. Toyota GR86: Comparație completă 2026

Subaru BRZ vs. Toyota GR86. Care dintre aceste două gemene sportive este mai bună? Comparația noastră detaliată vă va ajuta să alegeți coupe-ul potrivit.

13 apr. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo