
Ford Edge vs. Škoda Kodiaq: Kompletne porównanie 2026
Porównanie Ford Edge vs. Škoda Kodiaq. Szczegółowe spojrzenie na wyposażenie, przestrzeń i właściwości jezdne używanych SUV-ów. Przeczytaj nasz werdykt i wybierz ten właściwy.
16 paź 2026
Artykuły
Recenzje
Test Nissana X-Trail (T33): rzeczywiste doświadczenia właścicieli, efektywność napędu e-POWER, pojemność bagażnika, koszty eksploatacji oraz werdykt naszych ekspertów przed zakupem.
31 października 2026

Czwarta generacja modelu Nissan X-Trail plasuje się w segmencie średniej wielkości crossoverów jako flagowy rodzinny samochód marki w Europie. Po europejskiej premierze, która odbyła się 6 września 2022 roku, pierwsze dostawy do klientów rozpoczęły się w październiku 2022 roku. Zbudowany jako pięciodrzwiowy SUV Nissan X-Trail, model ten oferuje europejskim nabywcom wybór między standardową konfiguracją pięciomiejscową a opcjonalną wersją siedmiomiejscową.
Nissan odświeżył ofertę w ramach faceliftingu ogłoszonego 11 marca 2026 roku, z rozpoczęciem europejskich dostaw w lipcu 2026 roku. Oprócz drobnych zmian stylistycznych nadwozia oraz unowocześnionego systemu multimedialnego z nowymi funkcjami łączności, modernizacja przekształciła europejski katalog w gamę wyłącznie hybrydową, rezygnując z dotychczasowego wariantu z miękką hybrydą (mild hybrid).
Samochód powstał z myślą o rodzinach i kierowcach pokonujących długie trasy, którzy oczekują elastycznych możliwości aranżacji wnętrza, codziennej funkcjonalności bagażowej oraz pewności prowadzenia w każdych warunkach pogodowych dzięki zelektryfikowanemu napędowi na wszystkie koła – bez konieczności ładowania z gniazdka.
Pierwsze egzemplarze czwartej generacji Nissana X-Trail trafiły do klientów jesienią 2022 roku, dlatego trudno jeszcze w pełni ocenić długoterminową trwałość tego modelu przy wysokich przebiegach. Zelektryfikowane układy napędowe, zaawansowane systemy wspomagania kierowcy oraz silniki benzynowe o zmiennym stopniu sprężania zdążyły już jednak zaowocować kilkoma oficjalnymi akcjami serwisowymi i powtarzającymi się zgłoszeniami z europejskich warsztatów.
Przy oględzinach auta z rynku wtórnego warto zwrócić uwagę na trzy potwierdzone akcje przywoławcze. Najpoważniejsza z nich dotyczy hybrydowego Nissana X-Trail i oprogramowania sterownika akumulatora wysokonapięciowego. Kampanię ogłoszono w lipcu i sierpniu 2026 roku dla aut wyprodukowanych na całym świecie w okresie od 1 grudnia 2021 do 21 kwietnia 2026 roku. Problem dotyczy 102 494 egzemplarzy hybrydowych z napędem na przednią oś oraz obie osie (w tym 12 723 sztuk w Niemczech). Jak wynika z powiadomienia, wahania rezystancji obwodu lub zjawiska pasożytnicze mogą uniemożliwić zachowanie stabilności diagnostycznej przez sterownik. W efekcie auto może przejść w tryb awaryjny, drastycznie ograniczając moc lub całkowicie tracąc napęd. Autoryzowane serwisy rozwiązują ten problem poprzez aktualizację oprogramowania sterownika.
Druga kampania, ogłoszona w lutym i lipcu 2025 roku, dotyczy oświetlenia w 10 117 egzemplarzach na całym świecie (w tym 972 w Niemczech i 120 w Holandii), wyprodukowanych między 15 stycznia a 1 października 2024 roku w wyższych wersjach wyposażenia z reflektorami adaptacyjnymi. Błąd w oprogramowaniu może prowadzić do nieprzewidywalnego przełączania się świateł drogowych i mijania przy zbliżaniu się pojazdów z naprzeciwka, stwarzając ryzyko oślepienia innych kierowców. Naprawa polega na ponownej kalibracji modułu sterującego reflektorami.
W przypadku benzynowej odmiany VC-Turbo z układem miękkiej hybrydy (mild hybrid) w lutym 2026 roku ogłoszono dużą akcję serwisową dla roczników modelowych 2023–2026, obejmującą ponad 320 000 aut na całym świecie. W określonych warunkach pracy temperatura oleju silnikowego może wzrosnąć na tyle, że pogarsza się smarowanie, co grozi uszkodzeniem lub zatarciem jednostki napędowej. Akcja nie obejmuje modeli hybrydowych. W ASO aktualizowane jest oprogramowanie modułu sterującego silnikiem w celu zabezpieczenia smarowania, a mechanicy weryfikują stan panewek pod kątem zużycia – w razie stwierdzenia zarysowań i uszkodzeń wymieniany jest kompletny silnik. W przypadku zapalenia się kontrolki ciśnienia oleju lub wystąpienia metalicznych stuków należy natychmiast zatrzymać pojazd.
Poza oficjalnymi akcjami użytkownicy zgłaszają powtarzające się mankamenty akustyczne i elektryczne. W modelach hybrydowych wyprodukowanych w latach 2022–2025 podczas delikatnego wytracania prędkości lub przechodzenia z hamowania rekuperacyjnego na cierne z okolic przednich kół może dochodzić pisk o wysokiej częstotliwości lub klikanie. Fabryczne blaszki antywibracyjne potrafią odkształcać się pod wpływem cykli termicznych, powodując nadmierny luz klocków hamulcowych. Rozwiązaniem zazwyczaj okazuje się montaż zmodyfikowanych, wzmocnionych blaszek oraz przesmarowanie prowadnic zacisków. Wielu kierowców zwraca także uwagę na rozładowywanie się pomocniczego akumulatora 12 V po 1–2 tygodniach postoju. Ponieważ nie ma tu klasycznego alternatora, a akumulator 12 V doładowywany jest wyłącznie z układu wysokonapięciowego, pobór prądu przez moduły telematyczne w tle może wywołać fałszywe komunikaty o błędach czujników, a nawet uniemożliwić uruchomienie auta. Z kolei w oficjalnym biuletynie technicznym producent wskazuje, że w autach z roczników produkcji 2021–2023 dmuchawa nawiewu może nie wystartować przy zimnym rozruchu, dopóki nie zostanie ręcznie wyłączona i ponownie włączona – problem zazwyczaj ustępuje po aktualizacji oprogramowania lub wymianie modułu sterującego klimatyzacją.
Niezależna weryfikacja historii pojazdu i wpisów serwisowych w ramach usługi CarAudit pozwala upewnić się, że wszystkie zaległe akcje naprawcze i aktualizacje oprogramowania zostały rzeczywiście przeprowadzone.
Czwarta generacja Nissana X-Trail całkowicie zerwała z silnikami Diesla, które napędzały poprzedników. Na rynkach europejskich postawiono wyłącznie na zelektryfikowane, trzycylindrowe jednostki benzynowe. Gamę podzielono na klasyczną miękką hybrydę oraz szeregowy układ hybrydowy Nissana e-POWER, przy czym każda wersja współpracuje ze skrzynią automatyczną.
| Silnik | Paliwo | Moc | Napęd | Skrzynia biegów | Lata produkcji |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5 VC-T Mild-Hybrid | Benzyna (miękka hybryda) | 120 kW (163 KM) | FWD | Automatyczna | 2022–2026 |
| 1.5 VC-T e-POWER | Pełna hybryda | 150 kW (204 KM) | FWD | Automatyczna | 2022–obecnie |
| 1.5 VC-T e-POWER e-4ORCE | Pełna hybryda | 157 kW (213 KM) | AWD | Automatyczna | 2022–obecnie |
Do codziennych dojazdów w mieście i jazdy w cyklu mieszanym najlepiej sprawdzi się przednionapędowy hybrydowy Nissan X-Trail e-POWER. Silnik spalinowy pełni tu wyłącznie funkcję pokładowego generatora prądu zasilającego elektryczny motor napędowy, dzięki czemu w miejskich korkach auto przyspiesza płynnie i bez zwłoki, całkowicie eliminując konieczność stopniowej zmiany biegów.
Kierowcy planujący holowanie przyczep lub regularną jazdę w warunkach zimowych powinni od razu odrzucić wersje z napędem na przód i postawić na hybrydowego Nissana X-Trail z napędem na cztery koła e-4ORCE. W wariancie e-POWER z napędem przednim dopuszczalna masa holowanej przyczepy jest mocno ograniczona, co wyklucza ciągnięcie czegokolwiek poza małą, niehamowaną przyczepką towarową. Z kolei odmiana z dwoma silnikami elektrycznymi i napędem obu osi bez trudu poradzi sobie z przyczepą kempingową czy do przewozu koni, zapewniając przy tym pewną trakcję na luźnej nawierzchni.
Kierowcy często pokonujący długie trasy autostradowe muszą liczyć się ze specyfiką architektury e-POWER. Przy stałych, wysokich prędkościach przelotowych, gdy możliwości rekuperacji energii kinetycznej są znikome, a podwójna konwersja energii staje się niekorzystna, zużycie paliwa wyraźnie rośnie. Spalinowy generator wchodzi wtedy na zauważalnie wysokie obroty pod obciążeniem, by nadążyć za zapotrzebowaniem na prąd.
Na rynku wtórnym wycofany już ze sprzedaży, przednionapędowy benzynowy Nissan X-Trail 1.5 VC-T mild hybrid stanowi mechanicznie prostszą alternatywę z tradycyjnym układem napędowym, choć jego bezstopniowa skrzynia biegów z wirtualnymi przełożeniami reaguje z nieco mniejszym wigorem podczas ruszania z miejsca.
Szczegółowe informacje na temat trwałości mechanicznej, problemów z akumulatorem pomocniczym oraz oficjalnych akcji serwisowych producenta znajdziesz w sekcji poświęconej doświadczeniom użytkowników.
| Wymiar / pojemność | Wartość |
|---|---|
| Długość | 4680 mm (przed liftingiem) / 4690 mm (po liftingu) |
| Szerokość (bez lusterek) | 1840 mm |
| Wysokość | 1720–1725 mm |
| Rozstaw osi | 2705 mm |
| Pojemność bagażnika (e-POWER, 5 miejsc, fotele rozłożone / złożone) | 575 / 1396 l |
| Pojemność bagażnika (e-POWER, 7 miejsc, 7 / 5 / 2 miejsca rozłożone) | 177 / 485 / 1298 l |
Podane pojemności bagażnika nie dotyczą wycofanego już z oferty benzynowego wariantu z układem miękkiej hybrydy (mild hybrid), który dzięki brakowi akumulatora trakcyjnego oferował nieco większą przestrzeń ładunkową.
Codzienna praktyczność Nissana X-Trail opiera się przede wszystkim na modułowości wnętrza. Kanapę w drugim rzędzie można przesuwać wzdłużnie na szynach, a jej oparcie dzieli się na trzy części i ma otwór do przewozu długich przedmiotów, co pozwala elastycznie gospodarować miejscem na nogi i przestrzenią bagażową. Ze względu na umieszczenie akumulatora trakcyjnego pod podłogą pasażerowie drugiego rzędu siedzą z nieco wyżej uniesionymi kolanami, jednak ogólna przestrzeń nad głową i na nogi pozostaje w pełni wystarczająca dla dorosłych. Wyposażony w opcjonalny trzeci rząd siedzeń SUV Nissan X-Trail pozwala na okazjonalny przewóz siedmiu osób. Trzeba jednak pamiętać, że chowane w podłodze fotele w ostatnim rzędzie są ciasne i nadają się wyłącznie dla dzieci, a ich rozłożenie drastycznie ogranicza bagażnik – zmieszczą się w nim wtedy jedynie miękkie torby. W konfiguracji pięciomiejscowej po złożeniu foteli uzyskujemy płaską powierzchnię ładunkową, a foremny bagażnik bez wnikających nadkoli ułatwia przewożenie większych gabarytów.
W profesjonalnych testach drogowych czwarta generacja Nissana X-Trail jawi się jako zrelaksowany pożeracz autostradowych kilometrów, który przy niższych prędkościach ujawnia jednak drugie oblicze. Na gładkich trasach szybkiego ruchu zawieszenie pracuje sprężyście i pod pełną kontrolą, skutecznie wybierając większe pofałdowania jezdni. Testujący zgodnie zwracają jednak uwagę na wyczuwalną sztywność w warunkach miejskich – poprzeczne łączenia asfaltu oraz wyrwy wywołują nerwowe drgania wtórne, co staje się szczególnie uciążliwe na opcjonalnych, 20-calowych felgach. W zakrętach nadwozie zachowuje się pewnie i przewidywalnie, choć wcześnie pojawiająca się podsterowność oraz wyraźne przechyły na pofałdowanych bocznych drogach przypominają kierowcy o sporej masie auta. Wersje z napędem na obie osie i dwoma silnikami elektrycznymi chwalone są za zrównoważoną trakcję pod obciążeniem, ale wyczucie układu kierowniczego – mimo naturalnie dobranej siły wspomagania – zgodnie określa się jako stłumione i pozbawione bezpośredniego kontaktu z kołami.
Przy spokojnej jeździe wyciszenie kabiny należy do najmocniejszych atutów tego modelu. Napęd elektryczny zapewnia płynne, bezstopniowe przyspieszanie i niemal bezgłośną pracę w ruchu miejskim. Recenzenci zauważają jednak, że przy długotrwałym wciskaniu gazu do dechy lub na stromych podjazdach spalinowy generator wkręca się na wysokie obroty, a charakterystyczny warkot trzycylindrowego silnika wyraźnie przenika do wnętrza aż do momentu powrotu do prędkości przelotowej.
Wnętrze zbiera solidne noty za jakość montażu i dopracowaną ergonomię. Powszechne uznanie testujących wzbudziło pozostawienie fizycznych pokręteł i przycisków do obsługi klimatyzacji zamiast przenoszenia tych funkcji do cyfrowych podmenu. W wyższych wersjach wyposażenia fotele przednie są bardzo chwalone za wygodę na długich dystansach.
O ile dziennikarze są jednomyślni w kwestii stabilności auta na autostradzie, o tyle zachowanie układu kierowniczego i pewność prowadzenia budzą już spory. W jednym z niemieckich testów skrytykowano gwałtowne, dość brutalne działanie systemu stabilizacji toru jazdy podczas nagłych manewrów omijania przeszkody, podczas gdy późniejsze próby w Wielkiej Brytanii uznały interwencje elektroniki za dyskretne. Podzielone zdania dotyczą również zmodernizowanego systemu multimedialnego opartego na usługach Google, który wprowadzono przy okazji liftingu na rok modelowy 2026: część oceniających chwaliła nowocześniejsze funkcje łączności, inni natomiast wytykali oprogramowaniu sporadyczne zawahania.
Wszystkie wykresy w tej sekcji opierają się na ogłoszeniach w Carvago obejmujących całą rodzinę modeli Nissan X-Trail – uwzględniono w nich również starsze generacje obecne w bazie danych, a nie tylko opisywaną. Ponieważ zestaw danych obejmuje kilka generacji bez rozróżniania ich wyłącznie na podstawie rocznika, nie pozwala na wyznaczenie poziomu cen ściśle dla najnowszej odsłony. W ujęciu całej gamy modelu mediana cen ofertowych zaczyna się od 88 000 zł dla aut z 2019 roku, rośnie do 153 500 zł w przypadku rocznika 2022 i osiąga 171 000 zł dla egzemplarzy z rocznika 2025, po czym spada do 162 500 zł dla modeli z 2026 roku.
Od kwietnia do września 2026 roku liczba ogłoszeń dotyczących Nissana X-Trail wahała się od szczytowego poziomu 4 385 ofert do minimum wynoszącego 4 064 ogłoszenia. Poniższe dane miesięczne pokazują, jak na przestrzeni tego półrocza zmieniała się łączna podaż na rynku.
Liczba aktywnych ogłoszeń w czasie
| Miesiąc | Nissan X-Trail |
|---|---|
| 2026-04 | 4 266 |
| 2026-05 | 4 385 |
| 2026-06 | 4 267 |
| 2026-07 | 4 314 |
| 2026-08 | 4 084 |
| 2026-09 | 4 064 |
Źródło Carvago
Kupujący mogą liczyć na szeroki wybór aut na rynku, choć pod koniec tego okresu pula dostępnych egzemplarzy nieco się skurczyła – z 4 314 ogłoszeń w lipcu do 4 064 we wrześniu 2026 roku.
Wśród aktualnych ogłoszeń tego modelu na rynku wtórnym mediana cen ofertowych egzemplarzy wyprodukowanych w 2019 roku wynosi 88 000 zł, podczas gdy w przypadku aut z rocznika 2025 sięga 171 000 zł. Poniższy wykres pokazuje, jak mediany cen ofertowych kształtują się w poszczególnych rocznikach.
Mediana ceny ofertowej według roku produkcji
| Rocznik | Nissan X-Trail |
|---|---|
| 2019 | 88 000 |
| 2020 | 92 000 |
| 2021 | 99 000 |
| 2022 | 153 500 |
| 2023 | 153 500 |
| 2024 | 167 000 |
| 2025 | 171 000 |
| 2026 | 162 500 |
Źródło Carvago
Kupujący celujący w starsze roczniki napotkają medianę cen ofertowych rzędu 88 000 zł dla aut z 2019 roku oraz 99 000 zł dla modeli z 2021 roku, która w przypadku rocznika 2022 rośnie do 153 500 zł. Wartości te nie pną się jednak w górę z każdym kolejnym rokiem – ogłoszenia dotyczące samochodów z 2026 roku wykazują medianę na poziomie 162 500 zł w porównaniu do 171 000 zł dla aut z rocznika 2025.
Krzywa utraty wartości pokazuje, jak wartość rezydualna Nissana X-Trail spada wraz z wiekiem pojazdu – po trzech latach auto traci około 24% swojej początkowej wartości. Poniższy wykres przedstawia ten proces na przestrzeni siedmiu lat.
Wartość rezydualna według wieku pojazdu
| Wiek pojazdu | Nissan X-Trail |
|---|---|
| Nowy | 160 500 |
| 1 rok | 147 500 |
| 2 lata | 133 500 |
| 3 lata | 122 000 |
| 4 lata | 114 000 |
| 5 lat | 91 000 |
| 6 lat | 82 000 |
| 7 lat | 78 000 |
Źródło Carvago
W całym prezentowanym siedmioletnim okresie model traci około 51% swojej wartości rezydualnej. Najgwałtowniejszy spadek następuje w ujęciu rocznym między czwartym a piątym rokiem eksploatacji, po czym tempo utraty wartości wyraźnie wyhamowuje.
W ciągu sześciu miesięcy, od kwietnia do września 2026 roku, w ofertach sprzedaży Nissana X-Trail dominowały wersje hybrydowe i benzynowe – w kwietniu 2026 roku odnotowano 2 103 ogłoszenia hybryd oraz 1 640 aut z silnikiem benzynowym. Poniżej przedstawiono comiesięczne zestawienie z podziałem na wszystkie uwzględnione rodzaje napędu.
Struktura oferty wg rodzaju paliwa
Benzyna
Diesel
Hybryda
Elektryczny
| Miesiąc | Benzyna | Diesel | Hybryda | Elektryczny |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04 | 1 640 | 520 | 2 103 | 0 |
| 2026-05 | 1 771 | 557 | 2 054 | 1 |
| 2026-06 | 1 724 | 544 | 1 997 | 1 |
| 2026-07 | 1 747 | 562 | 2 002 | 2 |
| 2026-08 | 1 650 | 516 | 1 913 | 3 |
| 2026-09 | 1 540 | 548 | 1 969 | 1 |
Źródło Carvago
We wrześniu 2026 roku na hybrydy przypadało 1 969 ogłoszeń, a na modele benzynowe 1 540. Ofert z silnikiem Diesla było w tym czasie 548, do czego doszedł 1 samochód elektryczny. Zdecydowana większość dostępnych na rynku egzemplarzy przypada więc na napędy hybrydowe i benzynowe, podczas gdy odmiany wysokoprężne są spotykane znacznie rzadziej.
Wykres przedstawia średnie ceny ofertowe Nissana X-Trail od kwietnia do września 2026 roku, które na początku tego okresu wynosiły 139 000 zł.
Rozwój średniej ceny w czasie
| Miesiąc | Nissan X-Trail |
|---|---|
| 2026-04 | 139 000 |
| 2026-05 | 137 000 |
| 2026-06 | 135 500 |
| 2026-07 | 135 000 |
| 2026-08 | 135 500 |
| 2026-09 | 133 500 |
Źródło Carvago
W całym tym okresie średnia cena ofertowa spadła ze 139 000 zł do 133 500 zł – co oznacza umiarkowany spadek o około 4% – z niewielkim odbiciem do 135 500 zł w sierpniu 2026 roku.
Płynna i żwawa praca napędu elektrycznego w ruchu miejskim
Praktyczna aranżacja wnętrza z przesuwaną kanapą w drugim rzędzie
Przejrzysta ergonomia kokpitu z fizycznym panelem klimatyzacji
Buczenie silnika i podwyższone zużycie paliwa przy stałych prędkościach autostradowych
Nerwowe tłumienie ostrych nierówności przy małych prędkościach na większych kołach
Wyjątkowo ciasny opcjonalny trzeci rząd siedzeń, odpowiedni wyłącznie dla dzieci
Trudno jeszcze jednoznacznie ocenić długoterminową niezawodność przy wysokich przebiegach, ponieważ pierwsze egzemplarze trafiły do klientów dopiero pod koniec 2022 roku. Poważne awarie mechaniczne zdarzają się rzadko, jednak wczesne roczniki objęto kilkoma akcjami serwisowymi dotyczącymi oprogramowania. Najważniejsze z nich objęły sterownik akumulatora trakcyjnego w hybrydowym Nissanie X-Trail oraz zarządzanie temperaturą oleju silnikowego w wersjach benzynowych z układem miękkiej hybrydy (mild hybrid). Udokumentowane przeprowadzenie wszystkich kampanii naprawczych jest więc kluczowe.
Oczywistym wyborem jest hybrydowy Nissan X-Trail z napędem na cztery koła e-4ORCE. Dwa silniki elektryczne gwarantują pewną trakcję w każdych warunkach pogodowych i odpowiedni uciąg. Wersje hybrydowe z napędem na przód mają pod tym względem bardzo skromne możliwości, ograniczone w zasadzie do lekkich przyczepek towarowych.
Warto zlecić autoryzowanemu serwisowi weryfikację numeru VIN, aby potwierdzić wykonanie wszystkich fabrycznych aktualizacji oprogramowania i akcji przywoławczych. Podczas jazdy próbnej wsłuchaj się w pracę przednich hamulców – przy delikatnym wytracaniu prędkości nie powinny piszczeć.
Nie – fotele trzeciego rzędu w Nissanie X-Trail są ciasne i pomieszczą w zasadzie tylko dzieci. Rozłożenie dodatkowych siedzeń drastycznie ogranicza też przestrzeń bagażową, pozostawiając miejsce jedynie na miękkie torby podróżne.
Źródła: europe.nissannews.com, adac.de, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk, whatcar.com
Artykuł został przygotowany przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. Gwarantem sekcji jest Petr Dušek.

Porównanie Ford Edge vs. Škoda Kodiaq. Szczegółowe spojrzenie na wyposażenie, przestrzeń i właściwości jezdne używanych SUV-ów. Przeczytaj nasz werdykt i wybierz ten właściwy.
16 paź 2026

Audi Q5 vs Volvo XC60: Którego luksusowego używanego SUV-a wybrać? Przeczytaj szczegółowe porównanie wyposażenia, właściwości jezdnych i praktyczności z naszym ostatecznym werdyktem.
4 maj 2026

Szczegółowe porównanie Hyundai Santa Fe vs. Seat Tarraco. Realne doświadczenia, ocena przestronności i właściwości jezdnych. Dowiedz się, który rodzinny SUV jest lepszy!
16 paź 2026