
Ford S-Max vs. Volkswagen Sharan: Kompletne porównanie 2026
Szczegółowe porównanie MPV Ford S-Max vs. Volkswagen Sharan. Dowiedz się, który samochód używany oferuje więcej miejsca, lepsze właściwości jezdne i niezawodność dla rodziny.
16 paź 2026
Artykuły
Recenzje
Citroën Grand C4 SpaceTourer – test: opinie właścicieli, niezawodność, koszty eksploatacji i ceny aut używanych — wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.
18 października 2026

Citroën Grand C4 SpaceTourer zamyka rozdział klasycznych, siedmioosobowych kompaktowych minivanów, nim europejski rynek aut osobowych zdominowały crossovery, SUV-y oraz modele wywodzące się z aut dostawczych. Niniejszy przegląd skupia się na drugiej generacji, której europejska produkcja ruszyła jesienią 2013 roku pod nazwą Grand C4 Picasso, by w marcu 2018 roku oficjalnie przyjąć oznaczenie minivana Citroën Grand C4 SpaceTourer. Wytwarzanie tego modelu w hiszpańskich zakładach w Vigo definitywnie zakończyło się w lipcu 2022 roku.
W maju 2016 roku ogłoszono modernizację stylistyczną i techniczną, w ramach której auto zyskało przeprojektowany przedni zderzak, montowane seryjnie tylne lampy z efektem 3D oraz zaktualizowaną elektronikę kokpitu. Kolejny etap – zmiana nazwy w marcu 2018 roku – przyniósł zmodyfikowane jednostki napędowe spełniające zaostrzone normy emisji spalin oraz 8-biegową skrzynię automatyczną, a pierwsze dostawy do klientów ruszyły w maju 2018 roku. Choć do października 2020 roku Citroën wytwarzał również krótszy wariant pięciomiejscowy, to właśnie siedmioosobowa wersja Grand pozostała trzonem oferty aż do wygaszenia produkcji.
Samochód powstał głównie z myślą o powiększających się rodzinach i kierowcach poszukujących autentycznej wszechstronności przewozowej. Zaprojektowano go dla tych, którzy przedkładają funkcjonalność niezależnych foteli w trzech rzędach oraz swobodę aranżacji bagażnika nad modną stylistykę podwyższonego SUV-a.
Opinie użytkowników o Citroënie Grand C4 SpaceTourer zwracają uwagę na wyjątkowo praktyczne, rodzinne wnętrze, któremu towarzyszą jednak konkretne bolączki mechaniczne i elektroniczne. Właściciele skarżą się na opieszałe działanie systemu multimedialnego, samoczynne restarty podczas jazdy oraz zawieszanie się ekranu, co chwilowo uniemożliwia choćby regulację ogrzewania czy wentylacji kabiny. Przy intensywnej, rodzinnej eksploatacji nierzadko dochodzi też do zerwania linek składania foteli w drugim rzędzie oraz pasków służących do wyciągania foteli trzeciego rzędu spod podłogi bagażnika.
Kondycja układu napędowego wymaga wnikliwej kontroli – szczególnie jeśli wybór padnie na benzynowego Citroëna Grand C4 SpaceTourer z silnikiem 1.2 PureTech. W tej trzycylindrowej jednostce pasek rozrządu pracuje w kąpieli olejowej. Doświadczenia użytkowników wskazują, że zanieczyszczenia w oleju oraz rozrzedzanie go paliwem prowadzą z czasem do degradacji i łuszczenia się zewnętrznej warstwy paska. Złuszczone drobiny gumy gromadzą się w misce olejowej, zapychając sitko smoka pompy oleju i odcinając właściwe ciśnienie smarowania silnika oraz pompy podciśnienia układu hamulcowego. W skrajnych przypadkach objawia się to zapaleniem kontrolki ciśnienia oleju podczas hamowania, awarią turbosprężarki lub nagłą utratą wspomagania hamulców.
W przypadku gdy wybierzesz Citroëna Grand C4 SpaceTourer z silnikiem diesla, jednostka 1.5 BlueHDi obarczona jest znaną wadą łańcuszka spinającego wałki rozrządu. Właściciele zwracają uwagę na wyraźne, metaliczne cykanie i grzechotanie w górnej części głowicy przy zimnym rozruchu. Fabryczny łańcuszek o szerokości 7 mm wyciąga się lub pęka, co prowadzi do poważnego uszkodzenia silnika. Koncern Stellantis rozwiązał ten problem, wprowadzając zmodernizowany łańcuszek o szerokości 8 mm wraz ze zmodyfikowaną obudową. Dodatkowo użytkownicy obu diesli – 1.5 oraz 2.0 BlueHDi – regularnie zgłaszają awarie zbiornika AdBlue. Szwankuje w nim zintegrowana pompa z modułem grzewczym, a wadliwe odpowietrzanie wytwarza podciśnienie deformujące obudowę zbiornika. Skutkuje to wyświetleniem komunikatu o usterce układu oczyszczania spalin i nieodwracalnym odliczaniem kilometrów do zablokowania rozruchu.
Dla tej generacji ogłoszono kilka oficjalnych europejskich akcji przywoławczych, dlatego przed zakupem warto upewnić się, że wymagane naprawy zostały odnotowane w dokumentacji:
| Objęty silnik / układ | Okres produkcji | Zasięg | Wada i sposób usunięcia |
|---|---|---|---|
| 1.5 BlueHDi (łańcuch wałków rozrządu) | Od 14.06.2018 do 31.01.2023 (wszystkie objęte modele Citroëna) | Cały świat (85 912 pojazdów marki Citroën) | Wysokie naprężenia mogą doprowadzić do zerwania 7-milimetrowego łańcuszka wałków rozrządu, grożąc awarią silnika i utratą kontroli nad pojazdem. Serwisy przeprowadzają diagnostykę akustyczną, aktualizują oprogramowanie i wymieniają zużyte elementy na wzmocniony zestaw 8 mm. |
| 1.2 PureTech (pompa podciśnienia / pasek rozrządu) | Od 20.03.2013 do 11.12.2020 (wszystkie objęte modele Citroëna) | Cały świat (>160 000 pojazdów marki Citroën) | Niedostateczne smarowanie wywołane drobinami ze ścierającego się paska rozrządu może uszkodzić pompę podciśnienia, osłabiając lub całkowicie pozbawiając auto wspomagania hamulców. ASO sprawdzają szerokość paska, aktualizują oprogramowanie diagnostyczne oraz wymieniają zużyte paski i pompy. |
| Diesle BlueHDi (sterownik ECU / wskaźnik usterki wtryskiwacza mocznika) | Od 20.10.2015 do 27.06.2022 | Cały świat (335 143 pojazdy koncernu PSA) | Błąd oprogramowania sterownika silnika uniemożliwia zapalenie kontrolki ostrzegawczej w przypadku awarii wtryskiwacza mocznika. Serwisy przeprowadzają rekalibrację oprogramowania. |
| 2.0 BlueHDi (filtr cząstek stałych) | Od 01.10.2017 do 20.12.2021 | UE i Wielka Brytania | Przegrzanie może prowadzić do pęknięć wewnątrz filtra cząstek stałych (DPF). Serwisy kontrolują obudowę filtra i wymieniają uszkodzone egzemplarze. |
| Silniki benzynowe i wysokoprężne (przekaźnik rozrusznika) | Od 15.05.2016 do 15.10.2016 | Kraje europejskie | Wewnętrzna wada fabryczna podzespołu przekaźnika rozrusznika może doprowadzić do przegrzania i stworzyć ryzyko pożaru. ASO wymieniają wadliwe przekaźniki. |
Przed sfinalizowaniem zakupu warto zlecić niezależną inspekcję techniczną CarAudit, która pozwoli upewnić się, czy samochód był terminowo serwisowany i czy przeprowadzono w nim wszystkie wymagane akcje serwisowe.
Citroën Grand C4 SpaceTourer – początkowo sprzedawany jako Grand C4 Picasso – przez cały okres produkcji był dostępny z szeroką gamą jednostek benzynowych i wysokoprężnych. Napęd trafia wyłącznie na przednią oś za pośrednictwem skrzyń manualnych, zautomatyzowanych lub klasycznych przekładni automatycznych z przetwornikiem momentu obrotowego.
| Silnik | Paliwo | Moc | Skrzynia biegów | Lata modelowe |
|---|---|---|---|---|
| 1.2 PureTech 130 | Benzyna | 96 kW (130 KM) | 6-biegowa manualna, 6-biegowa automatyczna, 8-biegowa automatyczna | 2014–2022 |
| 1.6 VTi 120 | Benzyna | 88 kW (120 KM) | 5-biegowa manualna | 2013–2015 |
| 1.6 THP 155 | Benzyna | 115 kW (156 KM) | 6-biegowa manualna | 2013–2015 |
| 1.6 THP 165 | Benzyna | 121 kW (165 KM) | 6-biegowa automatyczna | 2014–2018 |
| 1.6 PureTech 180 | Benzyna | 133 kW (180 KM) | 8-biegowa automatyczna | 2018–2020 |
| 1.6 e-HDi 90 | Diesel | 68 kW (92 KM) | 6-biegowa zautomatyzowana | 2013–2015 |
| 1.6 e-HDi 115 | Diesel | 85 kW (115 KM) | 6-biegowa manualna, 6-biegowa zautomatyzowana | 2013–2015 |
| 1.6 BlueHDi 100 | Diesel | 73 kW (100 KM) | 5-biegowa manualna | 2015–2018 |
| 1.6 BlueHDi 120 | Diesel | 88 kW (120 KM) | 6-biegowa manualna, 6-biegowa automatyczna | 2014–2018 |
| 1.5 BlueHDi 130 | Diesel | 96 kW (130 KM) | 6-biegowa manualna, 8-biegowa automatyczna | 2018–2022 |
| 2.0 BlueHDi 150 | Diesel | 110 kW (150 KM) | 6-biegowa manualna, 6-biegowa automatyczna | 2013–2018 |
| 2.0 BlueHDi 160 | Diesel | 120 kW (160 KM) | 8-biegowa automatyczna | 2018–2021 |
Do jazdy miejskiej i na częstych, krótkich dystansach optymalnym wyborem będzie benzynowy Citroën Grand C4 SpaceTourer. Trzycylindrowy motor 1.2 PureTech szybko osiąga temperaturę roboczą i sprawnie napędza auto od niskich obrotów, choć przy komplecie siedmiu pasażerów jego rzeczywiste zużycie paliwa gwałtownie wzrasta. Starszy, wolnossący 1.6 VTi w aucie tych gabarytów okazuje się ospały, natomiast turbodoładowane jednostki 1.6 THP znacznie lepiej odnajdują się w trasie.
Rodziny poszukujące auta do codziennych dojazdów w cyklu mieszanym i regularnych weekendowych wyjazdów najlepszy kompromis znajdą w dieslach o średniej pojemności. Zarówno starszy 1.6 BlueHDi, jak i nowszy 1.5 BlueHDi oferują zadowalającą elastyczność w średnim zakresie obrotów oraz niskie koszty eksploatacji. Z kolei bazowy 1.6 e-HDi oraz słabszy wariant 1.6 BlueHDi po załadowaniu pasażerów i bagaży cierpią na wyraźny niedobór mocy.
Do regularnych podróży autostradowych bądź holowania przyczepy bezkonkurencyjny okazuje się Citroën Grand C4 SpaceTourer z silnikiem diesla 2.0 BlueHDi – w obu wariantach mocy bez trudu radzi sobie z pełnym obciążeniem. Jeśli na długich trasach preferujesz napęd benzynowy, topowy 1.6 PureTech gwarantuje sprawną i cichą jazdę, choć pod dużym obciążeniem należy liczyć się ze zwiększonym apetytem na paliwo.
Na wrażenia z jazdy ogromny wpływ ma rodzaj przekładni. Wczesna, 6-biegowa skrzynia zautomatyzowana (ETG6) ze względu na powolną, szarpaną zmianę biegów jest rozwiązaniem, którego najlepiej unikać. Znacznie lepszym wyborem będzie Citroën Grand C4 SpaceTourer z automatem wyposażony w klasyczną skrzynię hydrokinetyczną (6-biegową EAT6 lub 8-biegową EAT8), która gwarantuje aksamitną zmianę przełożeń i wzorową kulturę pracy przy manewrowaniu.
Szczegółowe omówienie trwałości mechanicznej, harmonogramów serwisowych oraz typowych usterek poszczególnych układów napędowych znajdziesz w sekcji poświęconej doświadczeniom użytkowników.
| Wymiary / pojemność | Minivan (wersja 7-miejscowa) |
|---|---|
| Długość | 4602 mm |
| Szerokość (bez lusterek) | 1826 mm |
| Wysokość | 1638–1644 mm |
| Rozstaw osi | 2840 mm |
| Pojemność bagażnika (rozłożone wszystkie fotele / złożony 3. rząd) | 165 / 632–793 l |
| Maksymalna pojemność bagażnika (złożony 2. i 3. rząd) | 2181 l |
Citroën Grand C4 SpaceTourer stawia na wszechstronność i wzorową modułowość wnętrza. W drugim rzędzie zamontowano trzy niezależne fotele o jednakowej szerokości, z możliwością osobnego przesuwania wzdłużnego, regulacji kąta pochylenia oparcia oraz składania na płasko w podłodze. Dzięki temu we wszystkich wersjach wyposażenia można bez problemu zamontować obok siebie trzy foteliki dziecięce. Dwa fotele trzeciego rzędu chowane są pod podłogą bagażnika – choć dorosłym w dłuższej podróży zabraknie tam przestrzeni na kolana, dla dzieci miejsca będzie w sam raz. Gdy liczą się maksymalne możliwości przewozowe, oba tylne rzędy tworzą idealnie płaską podłogę, a w bogatszych odmianach transport wyjątkowo długich przedmiotów ułatwia składane do przodu oparcie fotela pasażera. Przesunięcie drugiego rzędu do przodu pozwala z kolei powiększyć głębokość bagażnika bez rezygnacji z przewozu pięciu osób.
W profesjonalnych testach drogowych Citroën Grand C4 SpaceTourer jest określany jako krążownik bezkompromisowo nastawiony na komfort podróżowania. Miękko zestrojone zawieszenie z łatwością wybiera dziury, dylatacje mostowe i progi zwalniające, dzięki czemu jazda autostradą jest dla pasażerów wyjątkowo relaksująca. Ceną za to są wyraźne przechyły nadwozia w zakrętach oraz tendencja podwozia do unoszenia się i bujania na pofałdowaniach nawierzchni. Układ kierowniczy pracuje lekko i stawia minimalny opór podczas manewrowania na parkingu, lecz przy wyższych prędkościach sprawia wrażenie sztucznego i mocno odizolowanego od przednich kół. O ile przy jednostajnej prędkości przelotowej silnik pozostaje cichy, o tyle szorstki asfalt generuje wyraźnie słyszalny szum opon. Z kolei manualna skrzynia biegów rozczarowuje mało precyzyjną, haczącą pracą lewarka.
Testujący chwalą przestronną, pełną światła atmosferę w kabinie, którą gwarantują seryjna, zachodząca wysoko na dach szyba czołowa oraz panoramiczny górny ekran deski rozdzielczej, dostępny w bogatszych wersjach, a także miękkie wykończenie górnych partii wnętrza. Plastiki w dolnej części sprawiają już jednak wrażenie mniej trwałych, a pojemność schowka przed pasażerem ogranicza skrzynka z bezpiecznikami. Jednomyślną krytykę zbiera ergonomia: przeniesienie sterowania ogrzewaniem i wentylacją do centralnego ekranu dotykowego sprawia, że zwykła zmiana temperatury podczas jazdy jest uciążliwa i rozprasza uwagę kierowcy.
Dziennikarze są na ogół zgodni, że ten minivan doskonale sprawdza się jako kojący rodzinny środek lokomocji, a nie samochód stworzony z myślą o kierowcy. Zdania są jednak podzielone co do tego, czy tak miękkie nastawy na nierównych drogach lokalnych zapewniają przyjemne tłumienie, czy powodują już przesadne kołysanie. Przeprowadzona w połowie cyklu produkcyjnego modernizacja technologiczna przyniosła sprawniej reagujący ekran dotykowy, jednak fundamentalna uciążliwość obsługi klimatyzacji z poziomu menu pozostała bez zmian.
Aktualne oferty modelu Citroën Grand C4 SpaceTourer na platformie Carvago odzwierciedlają ceny ofertowe całej rodziny modelowej, a nie wyłącznie opisywanej generacji. Oznacza to, że te wykresy nie wyodrębniają odrębnego poziomu cen dla konkretnych serii produkcyjnych. Mediana cen ofertowych w dostępnych ogłoszeniach waha się od 42 000 zł za egzemplarze z 2015 roku do 100 500 zł w przypadku aut z rocznika 2022. Środkowe roczniki wykazują równomierny wzrost cen – dla samochodów z 2018 roku mediana wynosi 70 000 zł, na co istotny wpływ ma dobór wersji silnikowej oraz zróżnicowane wyposażenie poszczególnych egzemplarzy.
Liczba ogłoszeń Citroëna Grand C4 SpaceTourer wzrosła z 272 w kwietniu 2026 roku do 286 w maju 2026 roku, po czym w kolejnych miesiącach spadała, osiągając 197 we wrześniu 2026 roku. Poniższy wykres szczegółowo przedstawia liczbę aktywnych ofert w ujęciu miesięcznym na przestrzeni tego półrocza.
Liczba aktywnych ogłoszeń w czasie
| Miesiąc | Citroën Grand C4 SpaceTourer |
|---|---|
| 2026-04 | 272 |
| 2026-05 | 286 |
| 2026-06 | 258 |
| 2026-07 | 244 |
| 2026-08 | 205 |
| 2026-09 | 197 |
Źródło Carvago
Od wiosennego szczytu ogólny wybór się zawęził – łączna liczba ogłoszeń spadła z 286 do 197. Mimo tej tendencji spadkowej pula niemal 200 wystawionych egzemplarzy wciąż zapewnia kupującym rozsądny wybór na rynku.
Wśród aktualnych ogłoszeń tego modelu mediana cen ofertowych wynosi 42 000 zł dla aut z rocznika 2015 i sięga 100 500 zł w przypadku egzemplarzy wyprodukowanych w 2022 roku.
Mediana ceny ofertowej według roku produkcji
| Rocznik | Citroën Grand C4 SpaceTourer |
|---|---|
| 2015 | 42 000 |
| 2016 | 48 000 |
| 2017 | 59 000 |
| 2018 | 70 000 |
| 2019 | 74 000 |
| 2020 | 76 500 |
| 2021 | 81 000 |
| 2022 | 100 500 |
Źródło Carvago
Dla osób planujących budżet: mediana cen wywoławczych egzemplarzy z 2017 roku w obecnie dostępnych ogłoszeniach wynosi 59 000 zł, podczas gdy dla aut z rocznika 2021 sięga 81 000 zł.
W kwietniu 2026 roku w ofercie znajdowało się 216 samochodów z silnikiem Diesla oraz 56 aut benzynowych, przy czym nie odnotowano ani jednego ogłoszenia z wersją hybrydową lub elektryczną. Poniższe zestawienie ilustruje, jak na przestrzeni sześciu miesięcy zmieniała się liczba ofert z podziałem na poszczególne rodzaje napędu.
Struktura oferty wg rodzaju paliwa
Benzyna
Diesel
| Miesiąc | Benzyna | Diesel |
|---|---|---|
| 2026-04 | 56 | 216 |
| 2026-05 | 74 | 212 |
| 2026-06 | 59 | 199 |
| 2026-07 | 60 | 184 |
| 2026-08 | 51 | 154 |
| 2026-09 | 47 | 150 |
Źródło Carvago
Do września 2026 roku silniki wysokoprężne nadal dominowały w ofercie – dostępnych było 150 ogłoszeń w porównaniu z 47 wersjami benzynowymi. Kupujący mają zatem największy realny wybór wśród modeli z silnikiem Diesla, podczas gdy propozycje benzynowe stanowią znacznie mniejszy odsetek aktualnych ogłoszeń.
Wykres przedstawia średnie miesięczne ceny ofertowe od kwietnia do września 2026 roku – w punkcie wyjścia średnia wynosiła 66 000 zł, by w kolejnym miesiącu sięgnąć 66 500 zł.
Rozwój średniej ceny w czasie
| Miesiąc | Citroën Grand C4 SpaceTourer |
|---|---|
| 2026-04 | 66 000 |
| 2026-05 | 66 500 |
| 2026-06 | 66 500 |
| 2026-07 | 65 500 |
| 2026-08 | 66 000 |
| 2026-09 | 64 500 |
Źródło Carvago
W całym prezentowanym półroczu ceny wahały się w wąskim przedziale i ostatecznie ukształtowały się na poziomie 64 500 zł. Oznacza to niewielki ogólny spadek o około 2% w porównaniu z początkową kwotą 66 000 zł.
Wyjątkowo modułowe wnętrze z osobnymi, przesuwanymi fotelami w drugim rzędzie, mieszczącymi foteliki dziecięce obok siebie
Miękkie, nastawione na komfort zawieszenie, które wzorowo wybiera nierówności podczas dalekich podróży
Płynna zmiana biegów i wysoka kultura pracy klasycznych skrzyń hydrokinetycznych przy niskich prędkościach
Sterowanie klimatyzacją ukryte w centralnym ekranie dotykowym, który reaguje z opóźnieniem i miewa tendencję do zawieszania się
Znane problemy z trwałością silników: benzynowego 1.2 PureTech oraz wysokoprężnego 1.5 BlueHDi
Wyraźne przechyły nadwozia w zakrętach oraz tendencja do bujania na pofałdowanej nawierzchni
Trwałość mechaniczna w ogromnym stopniu zależy od rygorystycznego przestrzegania harmonogramu serwisowego oraz realizacji akcji przywoławczych. Paski rozrządu w silnikach benzynowych oraz łańcuchy łączące wałki rozrządu w dieslach wymagają udokumentowanych interwencji serwisowych, aby uniknąć poważnej awarii jednostki napędowej.
Citroën Grand C4 SpaceTourer z silnikiem Diesla w wersji 2.0 BlueHDi zapewnia największe możliwości podczas autostradowej jazdy z pełnym obciążeniem oraz holowania. Połączenie go z klasyczną skrzynią automatyczną z konwerterem momentu obrotowego gwarantuje bez porównania płynniejszą jazdę niż szarpiąca, zautomatyzowana przekładnia z wcześniejszych lat produkcji.
Po numerze VIN należy zweryfikować w autoryzowanym serwisie, czy zrealizowano wszystkie akcje przywoławcze producenta dotyczące elementów rozrządu. Ponadto warto przetestować działanie centralnego ekranu dotykowego oraz upewnić się, że mechanizmy składania wszystkich foteli pracują bez zacięć.
Choć dwa fotele w ostatnim rzędzie chowają się na płasko w podłodze bagażnika i świetnie sprawdzają się na co dzień do przewozu dzieci, ograniczona przestrzeń na nogi sprawia, że dla dorosłych podczas dłuższych tras będzie tam po prostu za ciasno.
Źródła: media.stellantis.com, citroen.co.uk, adac.de, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk
Artykuł został przygotowany przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. Gwarantem sekcji jest Petr Dušek.

Szczegółowe porównanie MPV Ford S-Max vs. Volkswagen Sharan. Dowiedz się, który samochód używany oferuje więcej miejsca, lepsze właściwości jezdne i niezawodność dla rodziny.
16 paź 2026

Wielkie porównanie Volkswagena Sharana i Seata Alhambry. Które rodzinne MPV wybrać? Odkryj kluczowe różnice w praktyczności, wyposażeniu i przeczytaj nasz jasny werdykt.
26 kwi 2026

Szczegółowe porównanie Ford Galaxy vs Ford S-Max. Dowiedz się, które używane 7-osobowe MPV oferuje lepszą przestronność, niezawodność i właściwości jezdne. Przeczytaj nasz werdykt!
16 paź 2026