Artykuły

Recenzje

Recenzja BMW iX: Co naprawdę twierdzą właściciele i eksperci?

Test BMW iX: opinie właścicieli, realny zasięg, typowe usterki, koszty eksploatacji i ceny. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.

25 października 2026

BMW iX

Wprowadzenie

BMW iX to flagowy, od podstaw zaprojektowany model elektryczny bawarskiej marki, konkurujący w pełnowymiarowym segmencie premium z takimi rywalami jak Audi Q8 e-tron czy Mercedes-Benz EQE SUV. Niniejszy materiał dotyczy modelu pierwszej generacji, którego produkcja seryjna w Dingolfing ruszyła w lipcu 2021 roku, a pierwsze dostawy do europejskich klientów nastąpiły w listopadzie 2021 roku.

Samochód oferowano wyłącznie jako pięciodrzwiowe auto z pięcioma miejscami siedzącymi. Od początku debiutował z napędem na wszystkie koła realizowanym przez dwa silniki elektryczne, a w czerwcu 2022 roku do europejskich klientów trafiła także usportowiona odmiana M60. 29 stycznia 2025 roku BMW zaprezentowało wersję po faceliftingu – produkcję seryjną uruchomiono w marcu 2025 roku, a dostawy w Europie rozpoczęły się w maju 2025 roku. Modernizacja przyniosła odświeżoną stylistykę nadwozia oraz zmodyfikowane układy napędowe, w ramach których dotychczasowe warianty zastąpiono wersjami xDrive45, xDrive60 oraz M70 xDrive.

Elektryczne BMW iX jest skierowane do osób pokonujących regularnie długie trasy, kierowców biznesowych oraz rodzin poszukujących dużego auta klasy premium, które poradzi sobie w każdych warunkach pogodowych. Zaprojektowano je z myślą o klientach przechodzących na elektromobilność, którzy oczekują sporego uciągu na haku oraz wyższej pozycji za kierownicą, nie chcąc przy tym rezygnować z luksusu.

Doświadczenia właścicieli: częste usterki i akcje przywoławcze

Baza danych dotycząca długoterminowej niezawodności BMW iX pierwszej generacji wciąż się powiększa, jako że pierwsze egzemplarze trafiły do klientów w listopadzie 2021 roku. Doświadczenia użytkowników oraz profesjonalne testy długodystansowe dowodzą jednak, że od strony mechanicznej elektryczne BMW iX to dopracowana i solidna konstrukcja. Większość odnotowanych dotąd zastrzeżeń dotyczy nie samego zespołu napędowego, lecz przełączników elektronicznych, stabilności oprogramowania oraz komfortu akustycznego.

Elektroniczne zamki, oprogramowanie i trzaski we wnętrzu

Użytkownicy zgłaszają powtarzające się problemy z mechanizmem otwierania drzwi. W BMW iX zastosowano mikrostyki elektroniczne – zarówno w zlicowanych z nadwoziem klamkach zewnętrznych, jak i w przyciskach w kabinie. Zdarza się, że moduł przełącznika odmawia posłuszeństwa i zamek się nie odryglowuje, uniemożliwiając wejście do wnętrza lub zmuszając pasażerów do użycia awaryjnych cięgien mechanicznych. Autoryzowane serwisy rozwiązują ten problem, wymieniając wadliwe zespoły przełączników.

Wczesne wersje oprogramowania bywały źródłem sporej frustracji. W raportach z testów przewijają się wzmianki o zawieszającym się zakrzywionym ekranie głównym, pętlach ponownego uruchamiania nawigacji, zrywaniu połączenia ze smartfonem czy fałszywych komunikatach o awariach systemów asystujących, które pojawiały się po zimnym starcie. Większość tych niedociągnięć usunięto dzięki aktualizacjom sterowników w ASO oraz zdalnym pakietom poprawek OTA (over-the-air).

Często poruszanym tematem jest również kultura akustyczna kabiny. W profesjonalnych testach wytrzymałościowych zwraca się uwagę na uporczywe trzeszczenie oraz stukanie dochodzące ze szklanego dachu panoramicznego, słupków B oraz tylnych paneli tapicerki podczas jazdy po nierównościach. Sztywna klatka pasażerska z tworzyw wzmacnianych włóknem węglowym oraz aluminiowa konstrukcja nie zawsze bezgłośnie pracują w kontakcie z potężną taflą szkła. Aplikacja taśm teflonowych oraz specjalnych środków smarnych w serwisie przynosi jedynie chwilową ulgę – niepożądane dźwięki potrafią powrócić przy wahaniach temperatur.

Oficjalne akcje przywoławcze

W przypadku egzemplarzy z początkowego okresu produkcji ogłoszono na rynku europejskim kilka akcji serwisowych. Historię każdego używanego auta należy dokładnie zweryfikować, aby upewnić się, że wszystkie przewidziane przez producenta naprawy zostały odnotowane w dokumentacji.

Wada opisana w oficjalnym komunikacieOkres produkcji objęty akcjąZasięgDziałania naprawcze
Nieprawidłowo zamocowany uchwyt poszycia słupka A, grożący odpadnięciem osłony i uszkodzeniem poduszki powietrznej podczas jej napełniania13 października 2020 – 17 września 2021Cały świat (183 pojazdy)Kontrola i prawidłowe zamocowanie uchwytu poszycia słupka A zgodnie ze specyfikacją
Błąd w oprogramowaniu sterownika poduszek powietrznych uniemożliwiający zapalenie kontrolki ostrzegawczej w przypadku usterki systemów bezpieczeństwa biernego lub awaryjnego odcięcia instalacji wysokonapięciowej17 lutego 2021 – 30 czerwca 2022Rynki europejskiePrzeprogramowanie sterownika poduszek powietrznych
Wada produkcyjna ogniw akumulatora wysokonapięciowego stwarzająca ryzyko wewnętrznego zwarcia i pożaru5 lipca 2021 – 8 lipca 2022Unia Europejska i cały światBezpłatna wymiana wadliwych modułów ogniw akumulatora (właścicielom zalecono powstrzymanie się od jazdy i ładowania do czasu wykonania naprawy)
Nieprawidłowo złożony moduł czołowej poduszki powietrznej kierowcy grożący niewłaściwym rozwinięciem podczas zderzenia30 czerwca 2020 – 2 lutego 2023Cały świat (20 100 pojazdów w objętych akcją seriach)Kontrola i wymiana modułu poduszki powietrznej w kierownicy
Uszkodzona jednostka ładowania CCU (Combined Charging Unit), mogąca skutkować przerwaniem zasilania napędu elektrycznegoCzerwiec 2022 – wrzesień 2022Rynki europejskie (27 pojazdów)Wymiana jednostki ładowania CCU

Przed zakupem używanego BMW iX warto zweryfikować cyfrową historię serwisową, zaległe akcje techniczne oraz stan faktyczny pojazdu podczas niezależnej inspekcji przedzakupowej CarAudit, co pozwala zyskać pewność, że wszystkie kluczowe procedury serwisowe zostały zrealizowane.

🔍 Na co zwrócić uwagę przed zakupem

  • Skontroluj historię akcji przywoławczych: poproś autoryzowanego dealera o sprawdzenie po numerze VIN, czy przeprowadzono wszystkie kampanie naprawcze – w szczególności wymianę modułów akumulatora, wymianę modułu CCU oraz aktualizacje systemów poduszek powietrznych.
  • Sprawdź działanie elektronicznych zamków: kilkukrotnie przetestuj zewnętrzne przyciski w klamkach zlicowanych oraz wewnętrzne przełączniki otwierania drzwi, aby upewnić się, że zamki odryglowują się płynnie, a także sprawdź poprawność działania mechanicznych cięgien awaryjnych w kabinie.
  • Zwróć uwagę na trzaski dachu panoramicznego: podczas jazdy próbnej po progach zwalniających lub zniszczonym asfalcie wsłuchaj się, czy kaseta szklanego dachu panoramicznego lub poszycie słupków B nie generują uciążliwego trzeszczenia bądź cykania.
  • Skontroluj stan przedniego grilla („nerek”): przyjrzyj się gładkiej powłoce poliuretanowej przedniej osłony pod kątem głębokich odprysków od kamieni, które mogą uszkodzić zintegrowane pod nią ścieżki grzewcze lub czujniki radarowe.
  • Oceń stan tarcz hamulcowych i wewnętrznych krawędzi opon: sprawdź tarcze hamulcowe pod kątem nalotu rdzy lub głębokich wżerów wynikających z rzadkiego korzystania z hamulców ciernych, a także skontroluj wewnętrzne barki opon pod kątem przyspieszonego zużycia bieżnika.

Silniki: który wybrać

Każda wersja BMW iX wykorzystuje elektryczny napęd na cztery koła z dwoma silnikami – po jednym na każdą oś – połączonymi z jednostopniową przekładnią redukcyjną. W roku modelowym 2025 gama przeszła modernizację, w ramach której wszystkie dotychczasowe warianty zastąpiono zaktualizowanymi wersjami z przeprojektowaną elektroniką sterującą silnikami, zmodyfikowanym składem chemicznym ogniw oraz wyższą mocą.

SilnikPaliwoMocSkrzynia biegówLata modelowe
iX xDrive40Elektryczny240 kW (326 KM)Automatyczna2021–2025
iX xDrive50Elektryczny385 kW (523 KM)Automatyczna2021–2025
iX M60Elektryczny455 kW (619 KM)Automatyczna2022–2025
iX xDrive45Elektryczny300 kW (408 KM)Automatycznaod 2025
iX xDrive60Elektryczny400 kW (544 KM)Automatycznaod 2025
iX M70 xDriveElektryczny485 kW (659 KM)Automatycznaod 2025

Na rynku wtórnym dobór odpowiedniej wersji do profilu użytkowania jest dość prosty. Wariant iX xDrive40 sprzed modernizacji sprawdzi się najlepiej podczas codziennych dojazdów po mieście, na trasach podmiejskich oraz jako drugi samochód w rodzinie – mniejszy akumulator trakcyjny i niższa maksymalna moc szybkiego ładowania wymuszają bowiem częste postoje na dłuższych trasach. W cyklu mieszanym, przy regularnej jeździe autostradowej oraz holowaniu przyczepy najbardziej wyważonym wyborem z drugiej ręki jest przedliftingowe iX xDrive50. Oferuje ono spory zapas zasięgu oraz łagodniejszą charakterystykę tłumienia nierówności niż zorientowane na osiągi iX M60, w którym komfort resorowania na zniszczonych nawierzchniach poświęcono na rzecz jeszcze lepszego przyspieszenia na prostej.

Wśród nowszych egzemplarzy zmodernizowana gama eliminuje ograniczenia wczesnego modelu bazowego. Poliftingowe iX xDrive45 dzięki większej pojemności akumulatora i wyższej mocy stanowi wszechstronny wybór do codziennej jazdy oraz okazjonalnych dalszych podróży. Kierowcy regularnie pokonujący długie trasy autostradowe lub ciągnący ciężkie przyczepy powinni zwrócić uwagę na iX xDrive60, które zapewnia największy zasięg w całej gamie. Z kolei topowe iX M70 xDrive stworzono z myślą o osobach stawiających na przyspieszenie godne auta sportowego w pełnowymiarowym, elektrycznym BMW iX.

Ocenę trwałości wysokonapięciowego układu napędowego, informacje o akcjach serwisowych oraz wskazówki dotyczące diagnozowania usterek instalacji elektrycznej znajdziesz w sekcji z doświadczeniami użytkowników.

Rzeczywisty zasięg i ładowanie

Relacje właścicieli i profesjonalne testy potwierdzają, że rzeczywisty zasięg różni się znacznie w zależności od wersji oraz pory roku. Zimą, ze względu na konieczność ogrzewania kabiny i niższą sprawność akumulatora w niskich temperaturach, realny zasięg spada o około jedną czwartą do nawet jednej trzeciej w porównaniu z warunkami umiarkowanymi. Na autostradzie odmiana z mniejszym akumulatorem wymaga dokładnego planowania trasy pod kątem szybkich stacji ładowania, podczas gdy wersje z większą baterią pozwalają bezstresowo pokonywać dłuższe dystanse. Szybkie ładowanie prądem stałym (DC) utrzymuje wysoką moc w dolnej połowie stanu naładowania akumulatora, pod warunkiem wcześniejszego uruchomienia kondycjonowania termicznego baterii za pośrednictwem fabrycznej nawigacji.

Przestrzeń i praktyczność

WymiaryPrzed liftingiem (2021–2025)Po liftingu (od 2025)
Długość (mm)4 9534 965
Szerokość bez lusterek (mm)1 9671 970
Wysokość (mm)1 695–1 6961 688–1 695
Rozstaw osi (mm)3 0003 000
Pojemność bagażnika, fotele rozłożone / złożone (l)500 / 1 750500 / 1 750

BMW iX SUV oferuje wyłącznie pięciomiejscowe wnętrze – konfiguracja siedmioosobowa nie jest w ogóle dostępna. Zastosowanie dedykowanej platformy dla aut elektrycznych pozwoliło uzyskać w drugim rzędzie całkowicie płaską podłogę bez tunelu środkowego. Pasażerowie na skrajnych miejscach mają dzięki temu mnóstwo swobody na stopy i kolana, choć sama tylna kanapa jest zamontowana na stałe i nie można jej przesuwać wzdłużnie. Biorąc pod uwagę gabaryty zewnętrzne auta, przestrzeń bagażowa wypada dość skromnie. Bagażnik ma wprawdzie płaską podłogę i wyposażono go w przyciski do zdalnego składania oparć dzielonych w proporcji 40:20:40, jednak codzienne pakowanie utrudnia wysoki próg załadunku oraz otwór klapy, który wyraźnie zwęża się ku dachowi. W przeciwieństwie do wielu elektrycznych rywali BMW iX nie ma przedniego schowka pod maską, przez co kable do ładowania trzeba przewozić pod podłogą bagażnika lub bezpośrednio obok pozostałego bagażu.

Co mówią testy

W testach drogowych elektryczny SUV BMW iX regularnie zbiera pochwały za wysoki komfort toczenia i doskonałe wyciszenie. Przy prędkościach autostradowych szum wiatru oraz hałas opon są skutecznie stłumione, co zapewnia wyjątkowy spokój w kabinie. Kolejną powszechnie docenianą zaletą jest kultura pracy zawieszenia. Egzemplarze wyposażone w dwuosiowe zawieszenie pneumatyczne – seryjne w wyższych wersjach wyposażenia i opcjonalne w odmianach bazowych – ze stoickim spokojem filtrują zniszczony asfalt i nierówności, natomiast auta ze standardowymi sprężynami stalowymi również gwarantują sprężystą, dobrze kontrolowaną jazdę. W zakrętach podwozie zachowuje się stabilnie i przewidywalnie, a skrętna tylna oś (standard w bogatszych specyfikacjach, opcja w bazowych) zauważalnie poprawia zwinność. Testerzy zwracają jednak uwagę, że ze względu na znaczną masę własną auta dynamiczniejsze pokonywanie łuków wywołuje wyraźne przechyły nadwozia.

Kabina zaskarbiła sobie uznanie salonową atmosferą w stylu lounge, mięsistymi fotelami oraz wysokiej próby materiałami wykończeniowymi. Z kolei ergonomia budzi częstą krytykę. Przeniesienie obsługi klimatyzacji do podmenu na ekranie dotykowym zamiast zastosowania fizycznych przycisków rozprasza kierowcę podczas jazdy, a nietypowa, sześciokątna kierownica wymaga chwili przyzwyczajenia.

Oceny ekspertów rozbiegają się natomiast w kwestii poręczności BMW iX w mieście. Choć układ kierowniczy pracuje lekko i precyzyjnie, to ze względu na masywne gabaryty oraz ograniczoną widoczność do tyłu manewrowanie na ciasnych parkingach i w wąskich uliczkach bywa uciążliwe. Modernizacja przeprowadzona w połowie cyklu rynkowego przyniosła bardziej dopracowane zestrojenie amortyzatorów, zachowano w niej jednak koncepcję obsługi mocno opartej na ekranach dotykowych.

Ceny i oferta na rynku

Wszystkie wykresy w tej sekcji bazują na ogłoszeniach z Carvago dla całej rodziny modeli BMW iX i uwzględniają także inne generacje ujęte w danych, a nie tylko tę recenzowaną. Ponieważ dane źródłowe nie są filtrowane pod kątem pojedynczej generacji, nie wyznaczają odrębnego poziomu cen ściśle dla opisywanej wersji. W aktualnej ofercie rynkowej mediana cen ofertowych wynosi 220 000 zł dla egzemplarzy z rocznika 2021 i sięga 377 000 zł dla modeli z roku 2026, podczas gdy dla aut z rocznika 2024 mediana cen w dostępnych ogłoszeniach kształtuje się na poziomie 296 500 zł.

Pomiędzy kwietniem a wrześniem 2026 roku liczba oferowanych egzemplarzy BMW iX spadła z początkowego maksimum na poziomie 2162 do 1967 sztuk, co szczegółowo przedstawiają poniższe dane w ujęciu miesięcznym.

BMW iX - dostępność w czasie

Liczba aktywnych ogłoszeń w czasie

MiesiącBMW iX
2026-042 162
2026-052 049
2026-061 978
2026-071 945
2026-081 897
2026-091 967

Źródło Carvago

Kupujący mieli stale do dyspozycji pokaźny wybór około 1900–2100 samochodów. Łączna liczba ogłoszeń stopniowo malała, osiągając w sierpniu poziom 1897 ofert, po czym we wrześniu wzrosła do 1967.

Wśród aktualnych ogłoszeń samochodów używanych mediana cen ofertowych dla egzemplarzy z rocznika 2021 wynosi 220 000 zł, natomiast dla aut z 2026 roku sięga 377 000 zł. Poniższy wykres porównuje te kwoty dla poszczególnych roczników.

BMW iX - mediana ceny wg rocznika

Mediana ceny ofertowej według roku produkcji

RocznikBMW iX
2021220 000
2022233 000
2023264 000
2024296 500
2025355 500
2026377 000

Źródło Carvago

Wśród oferowanych obecnie pojazdów mediana cen samochodów z rocznika 2021 wynosi 220 000 zł, podczas gdy w przypadku aut z 2022 roku kształtuje się na poziomie 233 000 zł. Jeśli chodzi o najmłodsze egzemplarze w aktualnej ofercie, mediana cen ofertowych wynosi 355 500 zł dla rocznika 2025 oraz 377 000 zł dla aut z roku 2026.

Krzywa utraty wartości obrazuje, jak wraz z wiekiem spada wartość rezydualna tego modelu – w pierwszym roku ubywa około 19%, a po dwóch latach już 33%. Poniższy wykres przedstawia ten proces na przestrzeni siedmiu lat eksploatacji pojazdu.

BMW iX - utrata wartości w zależności od wieku

Wartość rezydualna według wieku pojazdu

Wiek pojazduBMW iX
Nowy393 000
1 rok316 500
2 lata263 500
3 lata235 000
4 lata213 000
5 lat194 500
6 lat180 000
7 lat161 000

Źródło Carvago

W prezentowanym okresie siedmiu lat model traci około 59% swojej początkowej wartości rezydualnej. Najgwałtowniejszy spadek następuje w ciągu pierwszych dwóch lat, po czym roczna utrata wartości wyraźnie wyhamowuje.

Poniższy wykres przedstawia liczbę aktywnych ogłoszeń w ujęciu miesięcznym z podziałem na rodzaj napędu – w kwietniu 2026 roku zestawienie otwierały 2162 samochody elektryczne, a we wrześniu 2026 roku odnotowano ich 1967.

BMW iX - podaż wg paliwa

Struktura oferty wg rodzaju paliwa

MiesiącElektryczny
2026-042 162
2026-052 049
2026-061 978
2026-071 945
2026-081 897
2026-091 967

Źródło Carvago

Przez całe sześć miesięcy nie zarejestrowano ani jednego ogłoszenia z silnikiem benzynowym, wysokoprężnym czy napędem hybrydowym, dlatego kupujący znajdą na rynku wyłącznie modele elektryczne.

Pomiędzy kwietniem a wrześniem 2026 roku średnia cena ofertowa BMW iX wynosiła początkowo 277 500 zł, by w lipcu osiągnąć poziom 287 000 zł. Poniższy wykres przedstawia przebieg tych miesięcznych zmian.

BMW iX - trend cen w czasie

Rozwój średniej ceny w czasie

MiesiącBMW iX
2026-04277 500
2026-05282 000
2026-06285 500
2026-07287 000
2026-08285 500
2026-09287 000

Źródło Carvago

W ciągu tych sześciu miesięcy średnia wahała się w przedziale od 277 500 zł do 287 000 zł, notując niewielki spadek do 285 500 zł w sierpniu, po czym we wrześniu powróciła do 287 000 zł. W ujęciu całościowym wzrost netto o około 3,5% stanowi jedynie niewielką zmianę w odniesieniu do ceny ofertowej samochodu.

Zalety i wady

BMW iX

Zalety

Bardzo dobre wyciszenie kabiny ze skutecznie wytłumionym szumem wiatru i opon przy prędkościach przelotowych

Mnóstwo miejsca na nogi dla pasażerów z tyłu dzięki całkowicie płaskiej podłodze

Napęd na wszystkie koła z dwoma silnikami elektrycznymi w standardzie we wszystkich wersjach

Wady

Skromna pojemność bagażnika jak na gabaryty nadwozia i brak przedniego schowka pod maską

Sterowanie klimatyzacją ukryte w podmenu ekranu dotykowego, bez fizycznych przycisków

Zgłaszane przez właścicieli powtarzające się usterki elektronicznych przełączników zamków drzwi oraz skrzypienie elementów wykończenia wnętrza

Najczęściej zadawane pytania

Mechaniczne podzespoły układu napędowego w BMW iX są zasadniczo solidne, choć pełny obraz długoterminowej trwałości wciąż się kształtuje. Większość dotychczas odnotowanych problemów dotyczy drobnych błędów elektroniki, przełączników oraz trzeszczenia nadwozia, a nie samych silników i przekładni.

Wśród aut sprzed liftingu najbardziej wszechstronną propozycją na dalsze trasy jest iX xDrive50, ponieważ bazowy wariant iX xDrive40 wymaga częstszego ładowania. Z kolei w zmodernizowanej gamie największy zasięg i swobodę w podróży zapewnia iX xDrive60.

W autoryzowanym serwisie należy sprawdzić po numerze VIN, czy w samochodzie zrealizowano wszystkie akcje przywoławcze i serwisowe. Warto również skontrolować działanie elektronicznych przycisków otwierania drzwi oraz wsłuchać się na nierównościach, czy z elementów wykończenia nie dochodzą niepożądane trzaski.

Wśród aktualnych ogłoszeń rynkowych mediana cen ofertowych BMW iX startuje od 220 000 zł za egzemplarze z pierwszych lat produkcji i rośnie wraz z nowszym rocznikiem oraz bogatszym wyposażeniem.

Źródła: press.bmwgroup.com, adac.de, autocar.co.uk, autoexpress.co.uk, autobild.de

Artykuł został przygotowany przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. Gwarantem sekcji jest Petr Dušek.

Podobne artykuły

Porównanie samochodów

Volkswagen ID.4 vs. Volkswagen ID.5: Kompletne porównanie 2026

Volkswagen ID.4 vs. Volkswagen ID.5: Praktyczny elektryczny SUV czy stylowe coupé? Przeczytaj szczegółowe porównanie zasięgu, przestrzeni i nasz ostateczny werdykt.

16 paź 2026

Porównanie samochodów

Nissan Ariya vs. Toyota bZ4X: Kompletne porównanie 2026

Szczegółowe porównanie elektrycznych SUV-ów Nissan Ariya vs. Toyota bZ4X. Poznaj realny zasięg, wyposażenie i jasny werdykt, który pomoże Ci w dokonaniu wyboru.

14 kwi 2026

Porównanie samochodów

Mercedes-Benz EQA vs. Mercedes-Benz EQB: Kompletne porównanie 2026

Szczegółowe porównanie Mercedes-Benz EQA i Mercedes-Benz EQB. Dowiedz się, który elektryczny SUV oferuje lepszy zasięg, przestrzeń i wyposażenie. Przeczytaj nasz werdykt!

21 maj 2026

Na naszej stronie akceptujemy następujące metody płatności: płatność kartą online oraz przelew bankowy.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo