Články

Recenze

Recenze Mazda 3: Co skutečně říkají majitelé a experti?

Recenze Mazdy 3: reálné zkušenosti majitelů, doporučené motory, časté závady, praktičnost i provozní náklady – vše, co potřebujete vědět před koupí.

1. listopadu 2026

Mazda 3

Úvod

Čtvrtá generace Mazdy 3 zaujímá v evropské nižší střední třídě osobité postavení – před krabicovitou praktičností dává přednost ladným vnějším proporcím a požitku z jízdy. Po světové premiéře koncem roku 2018 odstartovaly dodávky evropským zákazníkům v květnu 2019 pro Mazdu 3 Hatchback a v červnu 2019 pro čtyřdveřovou Mazdu 3 Sedan. Tato recenze se věnuje právě této čtvrté generaci, která se na evropských trzích nadále vyrábí i prodává.

Místo radikálních vzhledových změn se vůz vyvíjel prostřednictvím cílených technických a mechanických úprav. Další modernizace dorazila v srpnu 2024, kdy se otevřely objednávky na objemnější mild-hybridní benzinový motor e-Skyactiv G, jenž nahradil dřívější základní benzinové varianty, a do výbavy přibyl integrovaný hlasový asistent.

Mazda 3 se nabízí ve dvou karosářských verzích – jako pětidveřový hatchback a klasický čtyřdveřový sedan. Cílí především na soukromé zájemce, kteří před čistě praktickou přepravní kapacitou dávají přednost kokpitu orientovanému na řidiče, mechanické jednoduchosti a nepřehlédnutelnému stylu na silnici.

Zkušenosti majitelů: časté závady a svolávací akce

Čtvrtá generace Mazdy 3 si na evropských trzích vybudovala pověst mechanicky spolehlivého vozu, který netrpí zásadními konstrukčními vadami. U exemplářů z prvních let výroby (od konce roku 2018 do roku 2021) se však objevovaly softwarové chyby, vybíjení akumulátoru i drobné montážní nedostatky, jež si vyžádaly zásah autorizovaného servisu. Vozy vyrobené po zavedení těchto úprav jsou už podstatně vyzrálejší.

Nejčastěji zdokumentovaným provozním problémem je vybíjení pomocného 12V startovacího akumulátoru u mild-hybridních benzinových modelů vyrobených v letech 2019 až 2021. Kvůli parazitnímu odběru řídicí jednotky karoserie po uzamčení vozu se akumulátor dokázal vybít už po třech až sedmi dnech nečinnosti, což vedlo k rozsvícení varovných kontrolek na přístrojovém štítu, vyřazení systému stop-start z provozu nebo nemožnosti nastartovat. Servisní akce výrobce vyřešila potíže aktualizací softwaru řídicí jednotky karoserie, která klidový odběr proudu odstranila; baterie oslabené opakovaným hlubokým vybitím je však nutné vyměnit. Testy navíc poukazují na předčasnou korozi zadních brzdových kotoučů a zatuhávající vodicí čepy třmenů, a to zejména u vozů provozovaných převážně v městském provozu při nízkých rychlostech, kde rekuperace mild-hybridního systému nechává běžné třecí brzdy do značné míry zahálet.

Zpracování karoserie u dřívějších ročníků vykazuje několik specifických slabin. U obou variant – Mazdy 3 Hatchback i Mazdy 3 Sedan – smontovaných od listopadu 2018 do poloviny roku 2020 může vnější pryžové těsnění podél B-sloupku nabobtnat a drhnout o rámy dveří. V důsledku toho přední dveře při otevírání váznou a při dálničních rychlostech proniká do kabiny aerodynamický hluk. Zjednat nápravu pomáhá instalace modifikovaného těsnění a upravených příchytek na B-sloupku zadních dveří. Majitelé vozů z let 2019 až 2022 zmiňují také elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka: kvůli opotřebení vnitřního převodu a pronikání vlhkosti mohou při sklápění vibrovat, zadrhávat se nebo se nedoklopit úplně. Z testů rovněž vyplývá, že tovární vícevrstvé metalické laky jsou poměrně choulostivé a u dálničních exemplářů s vyšším nájezdem trpí na odštěpky od odletujících kamínků.

Několik oficiálních evropských svolávacích akcí řešilo softwarové i montážní nedostatky tohoto modelu:

  • Autonomní brzdění Smart Brake Support (SBS): Týká se vozidel vyrobených od 6. listopadu 2018 do 19. října 2019 (celosvětově 70 843 kusů). Vůz mohl za jízdy nečekaně zastavit kvůli nechtěné aktivaci systému Smart Brake Support, což zvyšovalo riziko nárazu zezadu od za ním jedoucího vozidla. Autorizované servisy přehrály řídicí logiku softwaru a aktualizovaly programování přístrojového štítu.
  • Zhasínání motoru a opětovné startování ze stop-startu: U mild-hybridních modelů s manuální převodovkou vyrobených od 7. listopadu 2018 do 5. září 2019 a s automatickou převodovkou z období od 8. listopadu 2018 do 3. července 2019 v Evropě i na dalších trzích mohl nevhodný software řídicí jednotky motoru způsobit, že motor po stání na volnoběh znovu nenaskočil. U verzí s manuální převodovkou mohl software navíc částečné sepnutí spojky mylně vyhodnotit jako rozpojenou spojku a snížit točivý moment motoru na volnoběžnou úroveň, čímž hrozilo zhasnutí motoru. Obě závady vyřešil aktualizovaný software řídicí jednotky.
  • Vahadla systému deaktivace válců: U vozů s vypínáním válců vyrobených mezi 7. listopadem 2018 a 13. květnem 2019 na celosvětových trzích mohl nesprávný software hydraulického vymezování ventilové vůle způsobit posunutí vahadla při opětovné aktivaci válců, což vedlo ke zhasnutí motoru během jízdy bez možnosti jej znovu nastartovat. Servisy problém odstranily přeprogramováním řídicí jednotky hnacího ústrojí.
  • Zamknutí bočních dveří elektrickým víkem zavazadelníku: U vozů vyrobených od 6. listopadu 2018 do 28. května 2019 (12 620 kusů celosvětově) stisknutí tlačítka elektrického ovládání pátých dveří ve chvíli, kdy byl klíč uvnitř vozu, zamklo všechny boční dveře. Posádka se pak do vozu musela dostávat přes zavazadlový prostor, což zvyšovalo riziko zranění. Sekvenci zamykání napravilo přeprogramování řídicí jednotky karoserie.
  • Výpadek obrazu kamer: U vozidel vyrobených mezi 6. dubnem 2023 a 23. srpnem 2023 (7 411 kusů celosvětově) se na středovém displeji kvůli chybné logice zpracování obrazu v řídicí jednotce kamer nemusel zobrazit záběr z přední, bočních ani zadní kamery, což zvyšovalo riziko nehody při couvání nebo používání 360° monitoru. Servisy řeší závadu aktualizací softwaru řídicí jednotky kamer.
  • Montážní svolávací akce: Vozy z počátku produkce vyrobené od 6. listopadu 2018 do 19. dubna 2019 byly celosvětově svolávány ke kontrole a dotažení kolových matic, které nemusely být při montáži v továrně utaženy předepsaným momentem. Další raná svolávací akce pro auta z období od 6. listopadu 2018 do 7. března 2019 řešila stropní signalizační panel, který chybně zhasínal varovné kontrolky airbagu spolujezdce a bezpečnostních pásů.

🔍 Co zkontrolovat před koupí

  • Ověřte u autorizovaného dealera podle VIN vozu, zda má záznam o provedení všech oficiálních svolávacích akcí – zejména aktualizace softwaru brzd, úprav proti zhasínání motoru a modifikace zamykání pátých dveří.
  • Zkontrolujte stav pomocného 12V startovacího akumulátoru a prověřte, zda systém stop-start funguje bez chybových hlášení o nízkém napětí na digitálním přístrojovém štítu.
  • Prohlédněte vnější těsnění B-sloupku mezi předními a zadními dveřmi; ujistěte se, že guma není nabobtnalá a přední dveře při otevírání nedrhnou ani se nezasekávají.
  • Vyzkoušejte elektrické sklápění vnějších zpětných zrcátek v několika cyklech otevření a zavření. Elektromotorky musí fungovat hladce, bez zadrhávání či skřípavých zvuků.
  • Zkontrolujte zadní brzdové kotouče, zda na nich nejsou výrazné soustředné prstence rzi nebo nerovnoměrné rýhy způsobené tím, že třecí brzdy kvůli rekuperaci málo pracují.

Motory: který vybrat

Čtvrtá generace Mazdy 3 se vyhýbá přeplňovaným maloobjemovým motorům. Místo downsizingu sází na atmosférické benzinové agregáty a vlastní technologii kompresního zapalování řízeného svíčkou SPCCI (Spark Plug Controlled Compression Ignition), které v nabídce na krátký čas doplnil i kompaktní turbodiesel.

MotorPalivoVýkonPřevodovkaPohonModelové roky
1.8 Skyactiv-DNafta85 kW (116 k)6stupňová manuální / 6stupňová automatickáFWD2019–2021
2.0 Skyactiv-GBenzinový mild-hybrid90 kW (122 k)6stupňová manuální / 6stupňová automatickáFWD2019–2024
2.0 e-Skyactiv GBenzinový mild-hybrid110 kW (150 k)6stupňová manuální / 6stupňová automatickáFWD2020–2024
2.5 e-Skyactiv GBenzinový mild-hybrid103 kW (140 k)6stupňová manuální / 6stupňová automatickáFWD2024–současnost
2.0 Skyactiv-XBenzinový mild-hybrid132 kW (180 k)6stupňová manuální / 6stupňová automatickáFWD / AWD2019–2021
2.0 e-Skyactiv XBenzinový mild-hybrid137 kW (186 k)6stupňová manuální / 6stupňová automatickáFWD / AWD2021–současnost

Jaký motor zvolit podle vašeho jízdního profilu?

Na krátké městské trasy a každodenní dojíždění se nejlépe hodí atmosférická benzinová Mazda 3. Dřívější dvoulitr 2.0 Skyactiv-G nabízí plynulou odezvu na plyn už od volnoběhu, zatímco novější agregát 2.5 e-Skyactiv G poskytuje v městském provozu lepší zátah v nízkých otáčkách, takže není nutné tak často podřazovat. Naopak vznětovému motoru 1.8 Skyactiv-D byste se měli při převážně městském provozu vyhnout – časté krátké jízdy totiž brání regeneraci filtru pevných částic a vedou k ředění motorového oleje naftou.

Pro každodenní jízdu ve smíšeném provozu představují spolehlivou rovnováhu mezi kultivovaností a pružností jednotky 2.5 e-Skyactiv G nebo silnější 2.0 e-Skyactiv G. Řidiči, kteří hledají ryzí požitek z jízdy, ocení Mazdu 3 s manuální převodovkou, jež potěší přesnou mechanickou odezvou a krátkými drahami řazení připomínajícími sportovní vozy. Pro poskakování v kolonách se naopak lépe hodí Mazda 3 s automatem. Její klasická hydrodynamická převodovka zajišťuje dokonale hladké popojíždění nízkou rychlostí i snadné manévrování při parkování.

Při častých dálničních přesunech je nejschopnější benzinovou volbou 2.0 e-Skyactiv X. Při ustálené cestovní rychlosti dosahuje spotřeby srovnatelné se vznětovými motory a i ve vysokém tempu zůstává příkladně tichý. Starší naftový agregát 1.8 Skyactiv-D, který dnes pořídíte už jen jako ojetinu, sice na dlouhých trasách potěší velmi nízkou spotřebou, jeho dynamika při předjíždění je však spíše skromná.

Pokud plánujete tahat přívěsy, motory 2.5 e-Skyactiv G a 2.0 e-Skyactiv X nabídnou dostatek síly v nízkých a středních otáčkách i pro těžší náklad. Řidičům, kteří se často pohybují v zimních podmínkách nebo potřebují jistější trakci při tahání, navíc přijde vhod Mazda 3 s pohonem všech kol, dostupná ve verzi e-Skyactiv X.

Prostor a praktičnost

ParametrHatchbackSedan
Délka (mm)4 4604 660
Šířka (mm)1 7951 795
Výška (mm)1 4351 440
Rozvor (mm)2 7252 725
Objem zavazadlového prostoru (vzpřímená / sklopená sedadla, l)334 / 1 026450 / 1 138

U hatchbacku vybaveného příplatkovým prémiovým audiosystémem je objem zavazadlového prostoru o něco menší kvůli subwooferu umístěnému pod podlahou.

V kabině potěší přední sedadla dobrou oporou těla i snadným nastavením, vzadu je však nutné počítat s kompromisy. Vyšší cestující narazí na omezený prostor pro kolena za vysoko ukotvenými předními sedadly, zatímco stoupající boční linie oken a masivní zadní sloupky propouštějí málo světla, takže zadní část působí dosti stísněným dojmem. Běžné nakládání do Mazdy 3 Hatchback vyžaduje zvedání věcí přes výraznou nákladovou hranu do prostoru, který za průměrem kompaktní třídy zaostává. Mazda 3 Sedan naproti tomu nabízí znatelně hlubší ložnou plochu, ovšem za cenu menší výšky kufru. Praktická variabilita Mazdy 3 se opírá výhradně o standardní opěradla zadních sedadel dělená v poměru 60 : 40 – podélně posuvná sedadla vzadu ani samostatný průvlak na lyže v nabídce nenajdete.

Co říkají testy

Odborné testy Mazdu 3 shodně popisují jako řidičsky zaměřený kompakt s citelně tužším naladěním podvozku. Při prudkých vyhýbacích manévrech zůstává karoserie příkladně stabilní a zbytečně se nenaklání, přičemž přední náprava nabízí čitelnou a předvídatelnou přilnavost. Tuhé tlumení se však ve městě pere s ostrými příčnými nerovnostmi, dlažebními kostkami i propadlými kanály – zejména na větších kolech pak do interiéru pronikají zřetelné rázy. Aerodynamický svist zvládá vůz i při dálničních rychlostech velmi účinně potlačit, valivý hluk pneumatik na hrubém povrchu však zůstává poměrně výrazný. V závislosti na motorizaci si testující všímají také jemných vibrací při odpojování válců či jadrnějšího zvuku spalování při mírné akceleraci.

Zpracování interiéru sklízí v recenzích téměř jednohlasnou chválu. Měkčené plasty, čalouněné plochy a tlumený chod tlačítek snesou srovnání s prémiovou konkurencí. Jednoznačnou předností je ergonomie: fyzický otočný ovladač i samostatný panel klimatizace odvádějí pozornost od řízení podstatně méně než čistě dotyková řešení u řady rivalů. Přední sedadla nabízejí spolehlivé boční vedení a výborně srovnanou pozici za volantem, mohutné zadní sloupky karoserie však výrazně zhoršují výhled šikmo vzad.

V hodnocení panuje široká shoda, že automobilka upřednostnila poctivé řemeslné zpracování a intuitivní ovládání před prostorem na zadních sedadlech a plavným komfortem odpružení v nízkých rychlostech. Názory se rozcházejí především u řízení: zatímco některé testy vyzdvihují jeho přirozený odpor i lineární odezvu, podle jiných je převod kolem středové polohy poněkud pomalejší a přední kola poskytují jen omezenou zpětnou vazbu. V rámci nedávných modernizací dostal vůz vylepšené displeje infotainmentu i modernější konektivitu, svébytné fyzické ovladače i tuhou charakteristiku podvozku si však zachoval.

Ceny a nabídka na trhu

Všechny grafy v této části vycházejí z inzerátů na platformě Carvago, které pokrývají celou modelovou řadu Mazda 3 včetně dalších generací zastoupených v datech, nikoli výhradně recenzovanou generaci. Jelikož jsou inzeráty členěny pouze podle roku výroby, tyto údaje nestanovují samostatnou cenovou hladinu čistě pro hodnocenou generaci. V aktuální tržní nabídce činí medián inzerovaných cen 445 000 Kč u vozidel z roku 2019, 618 000 Kč u vozů z roku 2023 a 669 000 Kč pro modelový rok 2024, zatímco u ročníků 2025 i 2026 dosahuje medián inzerované ceny shodně 657 000 Kč.

Počet aktivních nabídek Mazdy 3 na trhu klesl ze 4 202 v dubnu 2026 na 3 743 v září 2026, jak ukazuje níže uvedený přehled.

Mazda 3 - dostupnost v čase

Počet aktivních inzerátů v čase

MěsícMazda 3
2026-044 202
2026-054 070
2026-063 956
2026-073 872
2026-083 644
2026-093 743

Zdroj: Carvago

Zájemci mají na trhu i nadále bohatý výběr – každý měsíc je k dispozici několik tisíc inzerovaných vozů, a to i přesto, že nabídka v srpnu klesla na 3 644 aut, než na konci sledovaného období opět mírně vzrostla.

V aktuální nabídce inzerovaných vozů činí medián nabídkových cen u ročníku výroby 2019 celých 445 000 Kč, v porovnání s 669 000 Kč u aut z roku 2024. Rozdíl mezi jednotlivými ročníky není zcela plynulý, neboť medián nabídkových cen dnes inzerovaných vozů s rokem výroby 2025 a 2026 dosahuje 657 000 Kč.

Mazda 3 - medián ceny podle ročníku

Medián inzerované ceny podle roku výroby

Ročník (rok výroby)Mazda 3
2019445 000
2020474 000
2021494 000
2022530 000
2023618 000
2024669 000
2025657 000
2026657 000

Zdroj: Carvago

Zájemce o starší ročníky čeká u dnes nabízených vozů vyrobených v roce 2019 medián nabídkových cen 445 000 Kč, případně 530 000 Kč u aut z roku 2022. U novějších alternativ v aktuální nabídce činí medián nabídkových cen 618 000 Kč pro modely z roku 2023 a 669 000 Kč pro vozy z roku 2024.

Tato křivka poklesu hodnoty ukazuje, jak Mazda 3 v průběhu času přichází o svou zůstatkovou hodnotu – během prvního roku odepíše zhruba 10 % a ve třech letech 22 %. Níže uvedený graf zachycuje tento vývoj během prvních sedmi let.

Mazda 3 - ztráta hodnoty podle stáří

Zůstatková hodnota podle stáří vozu

Stáří vozuMazda 3
Nový662 000
1 rok596 000
2 roky565 000
3 roky518 000
4 roky477 000
5 let462 000
6 let426 000
7 let423 000

Zdroj: Carvago

Během sledovaného sedmiletého období ztratí tento model dohromady přibližně 36 % své původní zůstatkové hodnoty. K nejprudšímu propadu dochází v prvním roce, poté se meziroční pokles zmírňuje a mezi šestým a sedmým rokem se téměř úplně stabilizuje.

Od dubna do září 2026 tvořily benzinové varianty naprostou většinu inzerovaných nabídek Mazdy 3, přičemž jejich počet klesl ze 4 108 vozů v dubnu 2026 na 3 655 v září 2026. Níže uvedený graf podrobně ukazuje měsíční rozdělení aktivních inzerátů podle typu paliva.

Mazda 3 - vývoj nabídky podle paliva

Skladba nabídky podle typu paliva

  • Benzin

  • Diesel

  • Hybrid

MěsícBenzinDieselHybrid
2026-044 1081181
2026-053 93615117
2026-063 8421993
2026-073 7601792
2026-083 5541672
2026-093 6551867

Zdroj: Carvago

V září 2026 benzinové modely v počtu aktivních nabídek jednoznačně dominovaly s 3 655 inzeráty, oproti pouhým 67 hybridům a 18 dieselům. Zájemci o koupi zjistí, že dostupný výběr se soustředí téměř výhradně na benzinový pohon, zatímco hybridní a naftové varianty zůstávají velmi vzácné.

Od dubna do září 2026 začínala průměrná inzerovaná cena Mazdy 3 na 586 000 Kč a sledované období uzavřela na 591 000 Kč. Níže uvedený graf znázorňuje vývoj nabídkových cen v průběhu těchto šesti měsíců.

Mazda 3 - vývoj ceny v čase

Vývoj průměrné ceny v čase

MěsícMazda 3
2026-04586 000
2026-05586 000
2026-06584 000
2026-07586 000
2026-08591 000
2026-09591 000

Zdroj: Carvago

Během celého období se průměr změnil o méně než jedno procento a držel se v úzkém rozmezí mezi 584 000 Kč a 591 000 Kč. Takto nepatrné meziměsíční kolísání představuje vzhledem k celkové cenové hladině vozu jen minimální pohyb.

Klady a zápory

Mazda 3

Klady

Kvalitní materiály v interiéru spolu s intuitivními fyzickými tlačítky a otočnými ovladači

Vyvážený a jistý podvozek s minimálními náklony karoserie a precizní řazení manuální převodovky

Kultivované a spolehlivé benzinové motory, které se výborně hodí pro každodenní smíšený provoz

Zápory

Omezený prostor pro kolena na zadních sedadlech a horší výhled šikmo vzad přes masivní sloupky

Tužší jízda v nízkých rychlostech na ostrých městských nerovnostech a hluk od pneumatik na hrubém povrchu

U prvních ročníků se objevovalo vybíjení pomocného akumulátoru a týkala se jich řada softwarových svolávacích akcí

Nejčastější otázky

Mazda 3 si vybudovala pověst mechanicky spolehlivého vozu bez vážnějších hardwarových závad, ačkoli exempláře z prvních výrobních let trápily softwarové chyby a vybíjení baterie. Před koupí se ujistěte, že pomocný 12V akumulátor spolehlivě drží kapacitu a že vůz absolvoval všechny svolávací a servisní akce výrobce zaměřené na software.

Pro každodenní dojíždění a jízdu po městě nabízejí atmosférické benzinové verze Mazdy 3 nejplynulejší projev a bezproblémový provoz. Řidičům, kteří tráví hodně času na dálnici, nabídne nejlepší poměr mezi dynamikou a úsporností motor e-Skyactiv X. Naopak dieselu, který v nabídce vydržel jen krátce, je lepší se v městském režimu vyhnout kvůli možným potížím s regenerací filtru pevných částic.

U autorizovaného servisu si podle VIN ověřte, zda byly na voze provedeny všechny oficiální bezpečnostní svolávací akce. Před nákupem si také sjednejte předkupní prověrku CarAudit, která otestuje kondici pomocného akumulátoru a zkontroluje těsnění dveří i stav brzd.

Mazda 3 dává přednost řidičskému zážitku a designu interiéru před vnitřním prostorem, takže se hodí spíše pro páry nebo každodenní dojíždění než pro rozrůstající se rodinu. Vpředu je místa dostatek, ale omezený prostor pro kolena na zadních sedadlech, masivní střešní sloupky limitující přístup denního světla a skromný zavazadlový prostor vyžadují v otázce praktičnosti určité kompromisy.

Zdroje: mazda-press.com, adac.de, europa.eu, autocar.co.uk, whatcar.com

Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Podobné články

Srovnání aut

Kia Ceed vs. Opel Astra: Kompletní srovnání 2026

Detailní srovnání Kia Ceed a Opel Astra. Porovnali jsme reálnou spotřebu, spolehlivost a výbavu. Zjistěte, který oblíbený hatchback se vyplatí koupit.

16. 10. 2026

Srovnání aut

Opel Astra vs. Škoda Octavia: Kompletní srovnání 2026

Detailní srovnání Opel Astra vs. Škoda Octavia. Zhodnotili jsme reálné jízdní vlastnosti, výbavu i prostor. Přečtěte si náš verdikt a vyberte správně!

25. 4. 2026

Srovnání aut

Hyundai i30 vs. Seat Leon: Kompletní srovnání 2026

Podrobné srovnání ojetin Hyundai i30 vs Seat Leon. Zjistěte, který hatchback nabízí lepší jízdní vlastnosti, spotřebu a spolehlivost. Čtěte náš verdikt!

16. 10. 2026

Možnými způsoby platby na našich webových stránkách jsou platba kartou on-line a platba bankovním převodem.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo