
Audi Q8 vs. Volvo XC90: Kompletní srovnání 2026
Audi Q8 vs Volvo XC90: Podrobné srovnání prémiových SUV. Zjistěte detaily o výbavě, jízdních vlastnostech a přečtěte si náš verdikt. Které vybrat?
16. 10. 2026
Články
Recenze
Recenze Lamborghini Urus: reálné zkušenosti majitelů, typické závady, provozní náklady, ceny ojetin i celkový verdikt před koupí.
2. listopadu 2026

SUV Lamborghini Urus zaujímá výjimečné postavení na pomezí konstrukce exotických supersportů a luxusní praktičnosti. Tento model první generace, postavený na koncernové platformě Volkswagen MLB Evo, vstoupil do sériové výroby koncem roku 2017 a první evropští zákazníci se svých vozů dočkali na jaře 2018.
Koncem roku 2022 přišla výrazná modernizace v polovině životního cyklu. Okruhově laděný Urus Performante debutoval 19. srpna 2022 a krátce nato, 29. září 2022, ho následoval Urus S, který nahradil původní provedení. Zásadní obrat k elektrifikaci nastal 24. dubna 2024 představením plug-in hybridu Urus SE, jenž s rozběhem evropských dodávek koncem roku 2024 zcela vytlačil čistě benzinové modely. Příjem objednávek na další hybridní variantu, Urus SE Performante, odstartoval v Evropě 1. července 2026, přičemž zahájení dodávek zákazníkům se teprve očekává.
Lamborghini Urus se prodává výhradně jako pětidveřový vysoce výkonný crossover, a to buď se standardní pětimístnou lavicí, nebo ve volitelném čtyřmístném uspořádání. Oslovuje především řidiče, kteří vedle dynamiky exotického supersportu vyžadují také suverenitu za každého počasí a každodenní použitelnost.
Zkušenosti majitelů z reálného provozu ukazují, že mechanický základ Lamborghini Urus je v zásadě robustní, spolehlivost se však mezi jednotlivými modelovými roky znatelně liší. U hybridního Lamborghini Urus, které se k evropským zákazníkům začalo dostávat koncem roku 2024, zatím chybí dostatek dat z praxe k posouzení dlouhodobé výdrže vysokonapěťové baterie a komponent hybridního ústrojí při vyšších nájezdech.
U raných čistě benzinových modelů vyrobených v letech 2018 až 2020 majitelé zmiňují potíže s továrním odlehčeným 12V lithium-iontovým startovacím akumulátorem. Pokud vůz stojí bez připojené udržovací nabíječky déle než sedm až deset dní, vnitřní systém správy baterie může aktivovat bezpečnostní režim spánku. V některých případech pak auto vůbec nelze probudit a na přístrojovém štítu se objevují falešná chybová hlášení aktivní stabilizace náklonu, řízení podvozku nebo elektronické parkovací brzdy. U vozů vyrobených do roku 2023 si majitelé stěžují také na občasné prodlevy, zamrzání či pomalé vykreslování obrazu 360stupňové parkovací kamery v duálním infotainmentu. Tyto nedostatky obvykle řeší aktualizace softwaru a firmwaru v autorizovaném servisu.
K palivové soustavě a motoru se v Evropě vázalo několik ověřených svolávacích akcí. U kusů vyrobených mezi červencem 2017 a červencem 2020 byla v dubnu 2021 vyhlášena celoevropská svolávací akce, protože vysoké provozní teploty v motorovém prostoru mohly způsobit degradaci rychlospojky na přívodním palivovém vedení, což vedlo k riziku úniku paliva a vzniku požáru. V únoru 2026 evropské bezpečnostní orgány zaevidovaly svolávací akci pro plug-in hybridní modely vyrobené mezi 23. říjnem 2024 a 10. zářím 2025: podle oficiálního protokolu nemusí být vysokotlaké palivové čerpadlo řádně upevněno k hlavě válců, což může vést k úniku paliva pod vysokým tlakem a zvyšovat nebezpečí požáru. Autorizované servisy spoje zkontrolují a v případě potřeby čerpadlo i palivové vedení vymění. Svolávací akce ze srpna 2021 se dotkla také série motorů vyrobených v období od 6. října do 21. října 2020, kde vady při odlévání mohly zapříčinit prasknutí bloku motoru, což si vyžádalo jeho kompletní výměnu.
Bezpečnostním svolávacím akcím se nevyhnuly ani díly karoserie. V srpnu 2024 odstartovala celosvětová kampaň pro vozy vyrobené v letech 2020 až 2024 kvůli nesprávně nalisovaným nýtům na oku zámku kapoty. Ty se mohly časem uvolnit, což hrozilo odjištěním nebo dokonce utržením kapoty za jízdy. Servisy mechanismus zkontrolují a bezplatně nainstalují dodatečnou výztužnou podložku oka zámku. Mimo svolávací akce tvoří největší část běžných provozních nákladů spotřební materiál podvozku. Vzhledem ke značné hmotnosti vozu majitelé uvádějí, že sportovní pneumatiky na příplatkových 21- až 23palcových kolech vyžadují výměnu nezřídka již po 11 000 až 19 000 km, přičemž u nízkoprofilového obutí dochází běžně i k poškození ráfků. Standardně dodávané karbon-keramické brzdové kotouče sice nabízejí při běžné silniční jízdě dlouhou životnost, jakékoli odštěpky nebo mechanické poškození hran však vyžadují kompletní výměnu kotouče.
Každé provedení modelu Lamborghini Urus spoléhá na vidlicový osmiválec se dvěma turbodmychadly, spárovaný s osmistupňovou automatickou převodovkou a stálým pohonem všech kol. V průběhu výrobního cyklu se nabídka posunula od čistě spalovacích verzí až k plug-in hybridnímu pohonu.
| Motor | Palivo | Výkon | Převodovka | Modelové roky |
|---|---|---|---|---|
| 4.0 V8 (Urus) | Benzin | 478 kW (650 k) | 8stupňová automatická | 2018–2022 |
| 4.0 V8 (Urus Performante) | Benzin | 490 kW (666 k) | 8stupňová automatická | 2022–2024 |
| 4.0 V8 (Urus S) | Benzin | 490 kW (666 k) | 8stupňová automatická | 2022–2024 |
| 4.0 V8 PHEV (Urus SE) | Benzinový plug-in hybrid | 588 kW (800 k) | 8stupňová automatická | 2024–současnost |
Při každodenním dojíždění po městě a častých krátkých trasách doplácejí dřívější čistě benzinové verze na pomalejší zahřívání i vysokou městskou spotřebu paliva. Hybridní Lamborghini Urus (Urus SE) je jedinou variantou, která zvládne jízdu v nízkých městských rychlostech výhradně na elektřinu. Testeři však upozorňují na občasné zaváhání pohonného ústrojí při přechodu mezi elektrickým a spalovacím režimem v popojíždějících kolonách.
Pro vyvážený, každodenní provoz na běžných silnicích představuje Urus S nejpraktičtější volbu mezi čistě spalovacími variantami. Naproti tomu okruhově zaměřený Urus Performante nabízí ostřejší odezvu na plyn a diferenciál s výraznější preferencí zadní nápravy, takže řidiče nejlépe odmění na uzavřených tratích a technických okreskách.
Při dlouhých dálničních přesunech nabízí benzinové Lamborghini Urus mimořádnou stabilitu ve vysokých rychlostech. Osmistupňový automat udržuje v dálničním tempu nízké otáčky motoru a kabina zůstává výborně odhlučněna od mechanických ruchů. Původní předfaceliftový Urus přitom v dálkových schopnostech nijak nezaostává za svými modernizovanými nástupci, což z něj na trhu ojetých vozů dělá velmi efektivní volbu pro cestování napříč Evropou.
Pro tahání přívěsů nabízejí všechny varianty se vzduchovým podvozkem – tedy původní Urus, Urus S i Urus SE – automatické vyrovnávání světlé výšky zádi a dostatek tažné síly od nejnižších otáček, pokud jsou vybaveny volitelným továrním tažným zařízením. Urus SE těží z okamžitého nástupu točivého momentu elektromotoru při rozjezdu, zatímco čistě benzinové verze netíží dodatečná hmotnost vysokonapěťové baterie.
Podrobné informace o známých mechanických závadách, svolávacích akcích a servisních požadavcích jednotlivých verzí naleznete v samostatné sekci věnované zkušenostem majitelů.
| Parametr | Urus / Urus S | Urus Performante | Urus SE |
|---|---|---|---|
| Délka (mm) | 5 112 | 5 137 | 5 123 |
| Šířka bez zrcátek (mm) | 2 016–2 018 | 2 026 | 2 022 |
| Výška (mm) | 1 638 | 1 618 | 1 638 |
| Rozvor (mm) | 3 003 | 3 006 | 3 003 |
| Objem zavazadlového prostoru, vzpřímená / sklopená sedadla (l) | 616 / 1 596 | 616 / 1 596 | 454 / — |
Údaje platí pro standardní pětimístnou konfiguraci. Zvolení příplatkového čtyřmístného uspořádání zmenšuje základní objem zavazadlového prostoru u čistě benzinových modelů; výrobcem homologovaný objem po sklopení sedadel u plug-in hybridního provedení Urus SE zatím nebyl potvrzen.
Vzadu nabízí SUV Lamborghini Urus buď standardní třímístnou lavici s možností posuvu i nastavení sklonu opěradel, nebo volitelné uspořádání se dvěma elektricky nastavitelnými samostatnými sedadly. Místa pro nohy je dostatek i pro vysoké dospělé, svažující se linie střechy však ponechává citelně méně prostoru nad hlavou než u vzpřímeněji stavěných luxusních konkurentů. Praktickou stránku zavazadelníku zvyšuje široký vstupní otvor a dělená sklopná opěradla, díky nimž lze naložit dlouhé předměty, aniž by bylo nutné omezovat dětská sedadla na krajních místech. Variabilitu zavazadlového prostoru však snižuje plug-in hybridní model, u kterého vzadu umístěná trakční baterie zvyšuje ložnou plochu a zcela ruší úložný prostor pod podlahou.
V novinářských testech je Lamborghini Urus hodnoceno jako agilní a precizně kontrolovaný výkonný vůz, který však postrádá plavné odfiltrování drobných nerovností, tolik typické pro tradiční luxusní SUV. U verzí se standardním vzduchovým podvozkem zůstává auto na hladké dálnici klidné a stabilní, rozbitý asfalt a mostní dilatační spáry však vyvolávají neustálý neklid. Aktivní stabilizátory drží karoserii v zatáčkách téměř bez náklonu, zatímco standardně dodávané řízení zadní nápravy usnadňuje manévrování v nízkých rychlostech. V otázce řidičského zapojení se však odborné posudky rozcházejí: rané verze sice nabízejí ohromný boční grip, testující ale upozorňovali na příliš horlivou elektroniku podvozku a přeposilované řízení, které maskují zpětnou vazbu od pneumatik. Vůz tak upřednostňuje chladnou suverenitu před hravou řiditelností plynem. Široké výkonné pneumatiky navíc na hrubém asfaltu generují zřetelný valivý hluk.
Interiér sklízí chválu za pohodlí sedadel i pozici za volantem, testující však opakovaně poukazují na ergonomické kompromisy. Ovladače, páčky pod volantem i samotná architektura dotykových displejů převzaté z běžných platforem koncernu Volkswagen jsou pod specifickým designovým pojetím Lamborghini až příliš patrné.
Modernizace v polovině životního cyklu jízdní projev znatelně proměnily. Verze vybavené sníženým podvozkem s ocelovými vinutými pružinami přinesly ostřejší reakce přední nápravy i vyvážení s preferencí zadních kol, jejich nekompromisně tvrdé odpružení však omezilo komfort při každodenním cestování. Následný plug-in hybrid vrátil vozu široký rozsah vzduchového odpružení a díky elektronicky řízené vícelamelové spojce nabídl větší možnost korigovat stopu plynem. Testující si nicméně všimli, že při prudkých změnách směru je vyšší hmotnost znát, rekuperace brzdné energie připravuje brzdový pedál o přirozený mechanický nástup a spalovací motor se v komfortních jízdních režimech občas zapojuje poněkud nepředvídatelně.
Všechny grafy v této části vycházejí z nabídky celé modelové řady na Carvago a zahrnují i další generace zastoupené v datech, nikoli pouze tu recenzovanou. V případě Lamborghini Urus ukazují aktuální nabídky na platformě medián inzertních cen 5 378 000 Kč u ročníku 2019, 8 065 000 Kč u modelů z roku 2023 a 8 434 000 Kč u exemplářů z roku 2025. Tržní ceny se liší podle konkrétní tovární výbavy, prodloužené záruky a uspořádání zadních sedadel.
Nabídka inzerovaných vozů celé modelové řady Lamborghini Urus klesla z 1 114 aut v květnu 2026 na 835 v říjnu téhož roku. Níže uvedený graf zachycuje, jak se měsíční počet aktivních inzerátů v tomto šestiměsíčním období proměňoval.
Počet aktivních inzerátů v čase
| Měsíc | Lamborghini Urus |
|---|---|
| 2026-05 | 1 114 |
| 2026-06 | 987 |
| 2026-07 | 939 |
| 2026-08 | 939 |
| 2026-09 | 937 |
| 2026-10 | 835 |
Zdroj: Carvago
I s 835 vozy v nabídce v říjnu 2026 mají zájemci na trhu stále bohatý výběr, ačkoli počet dostupných aut v souhrnu spíše klesal, než aby se držel na stabilní úrovni.
Mediánová inzertní cena dnes nabízených vozů vyrobených v roce 2019 činí 5 378 000 Kč, zatímco u exemplářů z roku 2025 dosahuje 8 434 000 Kč. Novější modelové ročníky se obecně pojí s vyššími mediánovými inzertními cenami, vývoj však není striktně monotónní, jelikož modely ročníku 2026 vycházejí o něco níže než ty z roku 2025.
Medián inzerované ceny podle roku výroby
| Ročník (rok výroby) | Lamborghini Urus |
|---|---|
| 2019 | 5 378 000 |
| 2020 | 5 745 000 |
| 2021 | 6 087 000 |
| 2022 | 6 459 000 |
| 2023 | 8 065 000 |
| 2024 | 8 212 000 |
| 2025 | 8 434 000 |
| 2026 | 8 307 000 |
Zdroj: Carvago
Zájemci, kteří se zaměří na modelové ročníky 2019 až 2022, se setkají s mediánovými inzertními cenami v rozpětí od 5 378 000 Kč do 6 459 000 Kč. U vozů z let 2023 až 2026 jsou typické inzertní částky vyšší – mediánové ceny se zde pohybují mezi 8 065 000 Kč a 8 434 000 Kč, přičemž ročník 2026 dosahuje 8 307 000 Kč.
Během sledovaného šestiměsíčního období se nabídka této modelové řady dělila výhradně mezi benzinové a hybridní pohony. V květnu 2026 začínala na 786 benzinových vozech a 326 hybridech. Níže uvedený graf ukazuje, jak se počty inzerovaných aut jednotlivých typů pohonu vyvíjely v dalších měsících.
Skladba nabídky podle typu paliva
Benzin
Hybrid
| Měsíc | Benzin | Hybrid |
|---|---|---|
| 2026-05 | 786 | 326 |
| 2026-06 | 709 | 277 |
| 2026-07 | 663 | 275 |
| 2026-08 | 629 | 309 |
| 2026-09 | 625 | 309 |
| 2026-10 | 561 | 271 |
Zdroj: Carvago
Benzin zůstává na trhu dominantní volbou – v říjnu 2026 bylo v nabídce 561 benzinových vozů oproti 271 hybridům, zatímco naftové ani čistě elektrické modely se v inzerci vůbec neobjevily. Zájemci tak v nabídce najdou nejširší výběr právě mezi benzinovými verzemi, přičemž hybridy představují druhou možnost volby.
V období od května do října 2026 začínala průměrná nabídková cena Lamborghini Urus na 6 879 000 Kč a končila na 6 777 000 Kč. Níže uvedený graf ukazuje, jak se inzerované ceny v průběhu těchto šesti měsíců vyvíjely.
Vývoj průměrné ceny v čase
| Měsíc | Lamborghini Urus |
|---|---|
| 2026-05 | 6 879 000 |
| 2026-06 | 6 801 000 |
| 2026-07 | 6 759 000 |
| 2026-08 | 6 806 000 |
| 2026-09 | 6 774 000 |
| 2026-10 | 6 777 000 |
Zdroj: Carvago
Během tohoto období zaznamenal měsíční průměr drobné výkyvy: v červenci 2026 klesl na 6 759 000 Kč, aby v říjnu 2026 skončil na 6 777 000 Kč, což představuje celkovou změnu o méně než dvě procenta.
Agilní chování v zatáčkách s minimálními náklony karoserie a jistota za každého počasí
Příkladný klid při rychlém dálničním cestování a skvělé odhlučnění kabiny na hladkém povrchu
Dostatek prostoru pro nohy vzadu a variabilní možnosti sklápění sedadel
Nervózní podvozek na rozbitém povrchu a znatelný valivý hluk pneumatik
V interiéru jsou patrné ovladače a architektura dotykových displejů sdílené v rámci koncernové platformy
Rychlé opotřebení pneumatik a karbon-keramické brzdové kotouče náchylné k poškození na nekvalitních cestách
Mechanický základ je robustní, u prvních benzinových kusů se však může vybíjet 12V baterie, pokud vůz nestojí připojený na udržovací nabíječce. U plug-in hybridů zatím chybí dlouhodobá data o spolehlivosti a u několika modelových roků je nutné ověřit provedení bezpečnostních svolávacích akcí.
Mezi čistě benzinovými variantami nabízí nejvyváženější každodenní použitelnost Urus S se vzduchovým odpružením. Provedení se sníženým ocelovým podvozkem bývají při každodenním dojíždění na nerovnostech neústupně tvrdá, zatímco plug-in hybrid nabídne tichou jízdu po městě, avšak na úkor velikosti zavazadlového prostoru.
Podle VIN kódu si u autorizovaného servisu prověřte, zda byly provedeny všechny svolávací akce týkající se palivového systému a zámku přední kapoty. Fyzická předkupní kontrola prostřednictvím služby CarAudit by se měla zaměřit také na případné odštípnuté hrany karbon-keramických brzdových kotoučů a správnou funkci vzduchového odpružení.
Typické nabídkové ceny ojetého Lamborghini Urus začínají u ročníků 2019 na mediánu kolem 5 378 000 Kč a u novějších modelových roků překračují 8 312 000 Kč. Většinu inzerátů tvoří čistě benzinové verze, zatímco hybridy se drží na podstatně vyšších cenových hladinách.
Zdroje: lamborghini.com, adac.de, autocar.co.uk, quattroruote.it, autobild.de
Tento článek byl připraven s využitím nástrojů umělé inteligence. Garantem sekce je Petr Dušek.

Audi Q8 vs Volvo XC90: Podrobné srovnání prémiových SUV. Zjistěte detaily o výbavě, jízdních vlastnostech a přečtěte si náš verdikt. Které vybrat?
16. 10. 2026

Recenze Range Roveru L460: reálné zkušenosti majitelů, nabídka motorizací, provozní náklady a spolehlivost. Vše, co potřebujete vědět před koupí.
27. 10. 2026

Podrobná recenze Astonu Martin DBX: reálné zkušenosti majitelů, dynamika, spolehlivost, provozní náklady a expertní verdikt k luxusnímu britskému SUV.
20. 10. 2026