Articole

Recenzii

Recenzie Mazda 3: Ce spun proprietarii și experții într-adevăr?

Review Mazda 3: impresii reale de la proprietari, motorizări recomandate, probleme frecvente, caracter practic și costuri de întreținere — tot ce trebuie să știi înainte de achiziție.

1 noiembrie 2026

Mazda 3

Introducere

Cea de-a patra generație Mazda 3 ocupă o poziție distinctă în clasa compactă europeană, punând accentul pe proporțiile exterioare elegante și pe plăcerea la volan, în detrimentul unui caracter strict utilitar. După premiera mondială de la sfârșitul anului 2018, livrările către clienții din Europa au demarat în mai 2019 pentru Mazda 3 Hatchback și în iunie 2019 pentru varianta în patru uși, Mazda 3 Sedan. Această recenzie analizează a patra generație a modelului, aflată în continuare în producție și comercializată pe piețele europene.

În loc să treacă printr-o schimbare radicală de design, mașina a evoluat prin actualizări tehnologice și mecanice punctuale. O altă revizuire a venit în august 2024, odată cu deschiderea comenzilor pentru un motor pe benzină mild-hybrid e-Skyactiv G cu o cilindree mai mare, menit să înlocuiască versiunile de bază pe benzină anterioare, alături de introducerea asistenței vocale integrate.

Disponibilă în două variante de caroserie — hatchback cu cinci uși și sedan clasic cu patru uși —, Mazda 3 se adresează în principal clienților particulari care caută un cockpit orientat spre șofer, simplitate mecanică și o prezență vizuală distinctă pe șosea, mai degrabă decât un volum uriaș de încărcare al portbagajului.

Experiențele proprietarilor: defecte frecvente și rechemări

Cea de-a patra generație Mazda 3 și-a clădit pe piețele europene o reputație solidă în privința fiabilității mecanice, fiind ferită de defecte majore de proiectare. Totuși, exemplarele fabricate în primii ani de producție (de la sfârșitul anului 2018 până în 2021) s-au confruntat cu erori software, descărcarea bateriei de 12V și mici probleme de asamblare care au impus intervenții în rețeaua oficială de service. Modelele produse după aceste actualizări s-au dovedit considerabil mai bine puse la punct.

Cea mai frecvent documentată problemă în exploatare vizează bateria auxiliară de pornire de 12V de pe versiunile mild-hybrid pe benzină asamblate între 2019 și 2021. Din cauza unui consum parazit generat de modulul de control al caroseriei (BCM) după încuierea mașinii, bateria se putea descărca după trei până la șapte zile de staționare. Acest lucru declanșa avertismente în panoul de bord, dezactiva funcția start-stop sau făcea imposibilă pornirea motorului. O campanie de service derulată de producător a eliminat acest consum parazit în repaus printr-o actualizare de software a modulului BCM, deși bateriile afectate de descărcări profunde repetate necesită înlocuire. În plus, testele semnalează coroziunea prematură a discurilor de frână spate și griparea culisantelor etrierilor, în special la mașinile rulate preponderent pe distanțe scurte în regim urban, unde recuperarea energiei din sistemul mild-hybrid solicită insuficient frânele convenționale prin fricțiune.

Finisajele și calitatea asamblării exterioare prezintă câteva puncte vulnerabile la primele loturi. Atât la Mazda 3 Hatchback, cât și la Mazda 3 Sedan fabricate între noiembrie 2018 și mijlocul anului 2020, chederele exterioare de cauciuc de la nivelul montantului B se pot umfla și pot freca de ramele portierelor. Acest lucru face ca ușile din față să agațe la deschidere și generează zgomot de vânt la viteze de autostradă; montarea unor chedere revizuite și a unor cleme modificate pentru montantul B al ușilor din spate rezolvă problema. Proprietarii mai raportează că oglinzile exterioare rabatabile electric de pe modelele din 2019 până în 2022 pot trepida, se pot bloca sau refuză să se plieze complet din cauza uzurii angrenajelor interne și a pătrunderii umezelii. De asemenea, testele menționează că vopseaua metalizată multistrat aplicată în fabrică este relativ sensibilă și predispusă la ciupituri de pietricele în cazul rulajului intens pe autostradă.

Mai multe campanii oficiale europene de rechemare în service au vizat deficiențe software și de asamblare:

  • Frânarea autonomă de urgență Smart Brake Support (SBS): A vizat vehiculele produse între 6 noiembrie 2018 și 19 octombrie 2019 (70.843 de unități la nivel mondial). Mașinile se puteau opri pe neașteptate în timpul deplasării din cauza activării intempestive a sistemului Smart Brake Support, crescând riscul unei coliziuni din spate. În atelierele autorizate s-a reprogramat logica de control și s-a actualizat software-ul panoului de bord.
  • Oprirea motorului și repornirea la ralanti: La versiunile mild-hybrid cu cutie manuală produse între 7 noiembrie 2018 și 5 septembrie 2019 și la cele automate fabricate între 8 noiembrie 2018 și 3 iulie 2019 (în Europa și la nivel mondial), o eroare software a modulului de control al grupului motopropulsor putea împiedica repornirea automată a motorului după oprirea la ralanti. La variantele cu transmisie manuală, softul putea interpreta greșit cuplarea parțială a ambreiajului drept o decuplare completă, reducând cuplul motor la nivelul de ralanti și riscând oprirea motorului în mers. O versiune revizuită de soft a rezolvat ambele probleme.
  • Culbutorii sistemului de dezactivare a cilindrilor: La vehiculele dotate cu sistem de dezactivare a cilindrilor, produse între 7 noiembrie 2018 și 13 mai 2019 la nivel global, calibrarea incorectă a softului pentru compensatorul hidraulic al jocului supapelor putea duce la deplasarea culbutorului la reactivarea cilindrilor, provocând oprirea motorului în mers fără posibilitatea de a fi repornit. În service-uri a fost reprogramat modulul de control al grupului motopropulsor.
  • Blocarea ușilor la utilizarea hayonului electric: Rechemarea a inclus mașinile asamblate între 6 noiembrie 2018 și 28 mai 2019 (12.620 de unități la nivel mondial). Apăsarea butonului hayonului electric în timp ce cheia se afla în habitaclu bloca toate portierele laterale, obligând ocupanții să urce prin portbagaj și crescând riscul de rănire. Reprogramarea modulului BCM a corectat secvența de blocare a încuietorilor.
  • Defecțiuni la afișajul camerelor: La mașinile fabricate între 6 aprilie 2023 și 23 august 2023 (7.411 unități la nivel mondial), imaginile furnizate de camerele din față, din lateral și pentru marșarier puteau să nu mai fie redate pe ecranul central din cauza unei erori de procesare din modulul de control al camerelor, crescând riscul de accident la manevrele în marșarier sau la utilizarea sistemului 360°. În service se actualizează software-ul modulului de control al camerelor.
  • Rechemări pentru remedierea montajului: Primele unități asamblate între 6 noiembrie 2018 și 19 aprilie 2019 au fost rechemate la nivel mondial pentru verificarea și strângerea la cuplu a piulițelor de roată, care riscau să nu fi fost strânse corespunzător în fabrică. O altă campanie timpurie, ce a vizat mașinile produse între 6 noiembrie 2018 și 7 martie 2019, a remediat modulul indicatoarelor din plafonieră, care stingea eronat martorii de avertizare pentru airbagul pasagerului și centurile de siguranță.

🔍 Ce merită verificat înainte de cumpărare

  • Cere unui dealer autorizat verificarea seriei de șasiu (VIN) pentru a confirma că toate campaniile oficiale de rechemare – în special actualizările pentru sistemul de frânare, cele legate de oprirea motorului și modificările încuietorii hayonului – sunt înregistrate ca efectuate.
  • Verifică starea de sănătate a bateriei auxiliare de 12V și asigură-te că sistemul start-stop funcționează corect, fără a declanșa avertismente de tensiune scăzută pe tabloul de bord digital.
  • Inspectează chederele exterioare de pe montantul B dintre ușile din față și cele din spate, asigurându-te că banda de cauciuc nu s-a deformat sau umflat, făcând portierele din față să agațe la deschidere.
  • Testează oglinzile rabatabile electric prin câteva cicluri succesive de pliere și depliere, pentru a te asigura că motorașele interne funcționează cursiv, fără blocaje, sacadări sau zgomote suspecte.
  • Examinează discurile de frână din spate pentru a depista eventualele inele groase de rugină sau șanțurile inegale cauzate de solicitarea redusă pe fondul frânării regenerative.

Motoare: pe care să-l alegi

Cea de-a patra generație Mazda 3 evită tendința motoarelor turbo de cilindree redusă și mizează pe propulsoare pe benzină aspirate natural, precum și pe tehnologia proprie de aprindere prin compresie controlată prin scânteie (SPCCI), gamă completată pentru o scurtă perioadă și de un turbodiesel compact.

MotorCombustibilPutereCutie de vitezeTracțiuneAni de fabricație
1.8 Skyactiv-DDiesel85 kW (116 CP)manuală cu 6 trepte / automată cu 6 trepteFWD2019–2021
2.0 Skyactiv-GBenzină Mild Hybrid90 kW (122 CP)manuală cu 6 trepte / automată cu 6 trepteFWD2019–2024
2.0 e-Skyactiv GBenzină Mild Hybrid110 kW (150 CP)manuală cu 6 trepte / automată cu 6 trepteFWD2020–2024
2.5 e-Skyactiv GBenzină Mild Hybrid103 kW (140 CP)manuală cu 6 trepte / automată cu 6 trepteFWD2024–prezent
2.0 Skyactiv-XBenzină Mild Hybrid132 kW (180 CP)manuală cu 6 trepte / automată cu 6 trepteFWD / AWD2019–2021
2.0 e-Skyactiv XBenzină Mild Hybrid137 kW (186 CP)manuală cu 6 trepte / automată cu 6 trepteFWD / AWD2021–prezent

Ce motorizare se potrivește profilului tău de condus?

Pentru deplasări scurte în mediul urban și naveta de zi cu zi, variantele Mazda 3 pe benzină cu motor aspirat sunt cea mai potrivită opțiune. Versiunea inițială 2.0 Skyactiv-G oferă un răspuns plăcut și liniar la accelerație încă de la ralanti, în timp ce mai noul 2.5 e-Skyactiv G pune la dispoziție mai mult cuplu la turații joase, ideal în traficul aglomerat fără a necesita retrogradări frecvente. Dieselul 1.8 Skyactiv-D ar trebui evitat dacă mașina este folosită predominant în oraș, deoarece drumurile scurte repetate împiedică regenerarea filtrului de particule și favorizează diluarea uleiului de motor cu combustibil.

Pentru un regim de utilizare mixt, 2.5 e-Skyactiv G sau varianta mai potentă 2.0 e-Skyactiv G oferă un compromis excelent între rafinament și elasticitate. Cei care apreciază plăcerea pură a condusului se vor bucura de o Mazda 3 manuală, a cărei timonerie precisă, cu curse scurte, amintește de o mașină sport. Pentru traficul bară la bară, o Mazda 3 automată mizează pe un convertor de cuplu clasic, asigurând o rulare fluidă la viteze mici și manevre de parcare fără smucituri.

Pentru drumuri lungi și dese pe autostradă, 2.0 e-Skyactiv X este cea mai capabilă motorizare pe benzină, oferind un consum demn de un diesel la viteze de croazieră constante, fără a sacrifica silențiozitatea la regimuri ridicate. Dieselul 1.8 Skyactiv-D este disponibil acum doar ca achiziție rulată; acesta oferă un consum deosebit de mic la drum întins, deși reprizele de depășire sunt modeste.

La tractare, 2.5 e-Skyactiv G și 2.0 e-Skyactiv X pun la bătaie cele mai solide rezerve de cuplu la turații joase și medii pentru a face față fără efort remorcilor mai grele. Șoferii care înfruntă condiții aspre de iarnă sau au nevoie de aderență suplimentară la tractare vor beneficia din plin de versiunea Mazda 3 cu tracțiune integrală asociată motorizării e-Skyactiv X.

Spațiu și practicitate

ParametruHatchbackSedan
Lungime (mm)4.4604.660
Lățime (mm)1.7951.795
Înălțime (mm)1.4351.440
Ampatament (mm)2.7252.725
Volum portbagaj (scaune ridicate / rabatate, l)334 / 1.026450 / 1.138

La versiunile hatchback echipate cu sistemul audio premium opțional, capacitatea portbagajului este ușor redusă din cauza carcasei subwooferului amplasat sub podea.

În habitaclu, pasagerii din față beneficiază de scaune bine profilate și comenzi de reglare intuitive, însă locurile din spate impun anumite compromisuri. Pasagerii mai înalți vor resimți spațiul restrâns pentru genunchi în spatele scaunelor din față montate destul de sus, iar linia mediană ascendentă și montanții spate masivi limitează pătrunderea luminii, accentuând senzația de spațiu închis. La utilizarea cotidiană, încărcarea bagajelor într-un Mazda 3 Hatchback presupune ridicarea obiectelor peste un prag pronunțat, într-un compartiment situat sub media clasei compacte, în timp ce Mazda 3 Sedan sacrifică înălțimea utilă în favoarea unei podele sesizabil mai adânci. La capitolul modularitate, Mazda 3 mizează exclusiv pe spătarele fracționabile 60:40 oferite standard, fără posibilitatea de a culisa bancheta longitudinal sau de a folosi o trapă separată pentru schiuri.

Ce spun testele

În testele de presă, Mazda 3 este caracterizată în mod constant drept o compactă orientată către plăcerea de a conduce, dar cu o suspensie vizibil rigidă. Șasiul rămâne stabil și controlează excelent ruliul caroseriei la schimbările bruște de bandă, oferind o aderență previzibilă pe puntea din față. Cu toate acestea, amortizarea fermă filtrează cu greu denivelările scurte din mediul urban, piatra cubică sau gurile de canal lăsate, situații în care versiunile echipate cu jante mari transmit șocuri uscate în habitaclu. Deși zgomotul aerodinamic este izolat eficient la viteze de autostradă, zgomotul de rulare al anvelopelor rămâne pronunțat pe suprafețele aspre de asfalt. În funcție de motorizare, jurnaliștii au semnalat și vibrații discrete la activarea sistemului de dezactivare a cilindrilor sau un țăcănit specific arderii în fazele de accelerare ușoară.

Finisajele din interior sunt unanim apreciate de specialiști. Materialele plăcute la atingere, suprafețele căptușite și comenzile cu acționare amortizată atrag frecvent comparații cu rivalii din segmentul premium. Ergonomia este un punct forte remarcabil: selectorul rotativ fizic și comenzile dedicate pentru climatizare distrag mult mai puțin atenția în mers în comparație cu interfețele exclusiv tactile ale modelelor concurente. Scaunele din față asigură o susținere laterală foarte bună și o poziție la volan corect aliniată, însă montanții spate masivi afectează considerabil vizibilitatea peste umăr.

În linii mari, recenziile converg către ideea că acest model prioritizează calitatea execuției din habitaclu și comenzile intuitive în detrimentul utilității locurilor din spate și al confortului suspensiei la viteze reduse. Opiniile diferă în special în ceea ce privește direcția: dacă unele teste îi laudă greutatea naturală și răspunsul liniar, alți jurnaliști consideră demultiplicarea oarecum lentă la intrarea în viraj, însoțită de un feedback limitat din partea punții față. Recentele modernizări ale modelului au integrat ecrane multimedia mai performante și conectivitate îmbunătățită, păstrând neschimbate comenzile fizice specifice mărcii și caracterul ferm al suspensiei.

Prețuri și oferta de pe piață

Toate graficele din această secțiune se bazează pe anunțurile Carvago pentru întreaga familie de modele Mazda 3, incluzând și alte generații prezente în baza de date, nu exclusiv generația analizată. Deoarece anunțurile sunt grupate doar după anul de fabricație, aceste valori nu stabilesc un nivel de preț separat doar pentru generația recenzată. În oferta actuală de pe piață, prețul median cerut este de 18.300 € pentru exemplarele din 2019, 25.400 € pentru mașinile din 2023 și 27.500 € pentru anul de fabricație 2024, în timp ce anunțurile pentru 2025 și 2026 indică, în ambele cazuri, un preț median cerut de 27.000 €.

Numărul anunțurilor active pentru Mazda 3 a scăzut pe piață de la 4.202 în aprilie 2026 la 3.743 în septembrie 2026, după cum reiese din datele de mai jos.

Mazda 3 - disponibilitate în timp

Anunțuri active în timp

LunăMazda 3
2026-044 202
2026-054 070
2026-063 956
2026-073 872
2026-083 644
2026-093 743

Sursă Carvago

Cumpărătorii au în continuare la dispoziție o gamă largă de opțiuni pe piață, cu câteva mii de mașini scoase la vânzare în fiecare lună, chiar dacă oferta s-a restrâns până în august la 3.644 de exemplare, înainte de o ușoară revenire spre finalul perioadei.

În oferta actuală, prețul median cerut pentru mașinile fabricate în 2019 este de 18.300 €, comparativ cu 27.500 € pentru cele din 2024. Diferența dintre anii de fabricație nu este însă complet liniară, având în vedere că prețul median cerut pentru exemplarele din 2025 și 2026 promovate în prezent este de 27.000 €.

Mazda 3 - preț median pe an de fabricație

Prețul median al anunțurilor pe an de fabricație

An fabricațieMazda 3
201918 300
202019 500
202120 300
202221 800
202325 400
202427 500
202527 000
202627 000

Sursă Carvago

Un cumpărător interesat de primii ani de producție va găsi în ofertele actuale un preț median cerut de 18.300 € pentru mașinile fabricate în 2019, respectiv de 21.800 € pentru cele din 2022. Pentru variantele mai noi disponibile în prezent, prețul median cerut ajunge la 25.400 € pentru modelele din 2023 și la 27.500 € pentru cele din 2024.

Această curbă de depreciere ilustrează modul în care Mazda 3 își pierde din valoarea reziduală în timp, consemnând o scădere de aproximativ 10% în primul an și de 22% până la vârsta de trei ani. Graficul de mai jos prezintă această evoluție pe parcursul primilor șapte ani de viață ai modelului.

Mazda 3 - pierderea valorii în funcție de vârstă

Valoarea reziduală în funcție de vârsta vehiculului

Vârsta vehicululuiMazda 3
Nou27 200
1 an24 500
2 ani23 200
3 ani21 300
4 ani19 600
5 ani19 000
6 ani17 500
7 ani17 400

Sursă Carvago

În total, modelul pierde aproximativ 36% din valoarea reziduală inițială pe parcursul intervalului de șapte ani analizat. Cea mai accentuată scădere are loc în primul an, după care pierderile anuale se temperează, plafonându-se aproape complet între al șaselea și al șaptelea an.

Între aprilie și septembrie 2026, versiunile pe benzină au reprezentat marea majoritate a anunțurilor publicate pentru Mazda 3, evoluând de la 4108 mașini în aprilie 2026 la 3655 în septembrie 2026. Graficul de mai jos prezintă în detaliu distribuția lunară a anunțurilor active în funcție de tipul de combustibil.

Mazda 3 - oferta după combustibil

Structura ofertei după combustibil

  • Benzina

  • Motorina

  • Hibrid

LunăBenzinaMotorinaHibrid
2026-044 1081181
2026-053 93615117
2026-063 8421993
2026-073 7601792
2026-083 5541672
2026-093 6551867

Sursă Carvago

În septembrie 2026, modelele pe benzină au dominat numărul de oferte active cu 3655 de anunțuri, comparativ cu 67 de versiuni hibride și 18 dieseluri. Cumpărătorii vor constata că selecția disponibilă este concentrată aproape exclusiv pe motorizările pe benzină, în timp ce opțiunile hibride și diesel rămân extrem de rare.

Între aprilie 2026 și septembrie 2026, prețul mediu cerut pentru Mazda 3 a pornit de la 24.100 € și a ajuns la 24.300 €. Graficul de mai jos urmărește evoluția prețurilor afișate pe parcursul acestor șase luni.

Mazda 3 - evoluția prețului

Evoluția prețului mediu

LunăMazda 3
2026-0424 100
2026-0524 100
2026-0624 000
2026-0724 100
2026-0824 300
2026-0924 300

Sursă Carvago

Pe întreaga perioadă, prețul mediu a variat cu mai puțin de un procent, încadrându-se într-un interval restrâns, între 24.000 € și 24.300 €. O variație lunară atât de redusă reprezintă o schimbare minoră raportat la nivelul general al prețurilor afișate pentru acest model.

Avantaje și dezavantaje

Mazda 3

Avantaje

Materiale de înaltă calitate la interior, cu butoane fizice intuitive și comenzi rotative ergonomice

Comportament dinamic echilibrat, ruliu redus în viraje și o cutie manuală cu timonerie precisă

Motorizări pe benzină rafinate și fiabile, ideale pentru regimul mixt de zi cu zi

Dezavantaje

Spațiu restrâns pentru genunchi în spate și vizibilitate peste umăr afectată de montanții masivi

Rulare rigidă la viteze reduse peste denivelările urbane scurte și zgomot de rulare pe asfalt rugos

Primele exemplare produse au fost afectate de descărcarea bateriei auxiliare și multiple rechemări în service pentru actualizări software

Întrebări frecvente

Mazda 3 și-a construit o reputație mecanică solidă, fără defecte majore de fabricație, deși exemplarele din primii ani de producție s-au confruntat cu erori de software și descărcări premature ale bateriei. Asigurați-vă că bateria auxiliară de pornire de 12 V menține un nivel optim de încărcare și că au fost efectuate toate campaniile de actualizare software ale producătorului.

Pentru naveta zilnică și traficul urban, versiunile Mazda 3 pe benzină cu motor aspirat natural oferă cea mai lină livrare a puterii și o exploatare lipsită de griji. Cei care fac naveta pe autostradă vor obține cel mai bun echilibru între performanță și consum la viteze de croazieră alegând motorul e-Skyactiv X, în timp ce varianta diesel, efemeră în ofertă, ar trebui evitată în regim urban din cauza problemelor de regenerare a filtrului de particule.

Verificați seria de șasiu (VIN) a mașinii la un dealer autorizat pentru a confirma că au fost efectuate toate rechemările oficiale de siguranță. În plus, programați o inspecție pre-achiziție CarAudit pentru a verifica starea bateriei auxiliare și pentru a inspecta chederele portierelor și sistemul de frânare înainte de achiziție.

Modelul prioritizează plăcerea de a conduce și designul interior în detrimentul spațiului din habitaclu, fiind mai potrivit pentru cupluri sau navetiști decât pentru familii cu copii. În față există suficient spațiu, însă libertatea limitată de mișcare pentru genunchi pe locurile din spate, montanții masivi care reduc lumina naturală și portbagajul modest cer compromisuri la capitolul caracter practic.

Surse: mazda-press.com, adac.de, europa.eu, autocar.co.uk, whatcar.com

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Kia Ceed vs. Opel Astra: Comparație completă 2026

Comparație detaliată între Kia Ceed și Opel Astra. Am comparat consumul real, fiabilitatea și dotările. Află care dintre aceste hatchback-uri populare merită cumpărat.

16 oct. 2026

Comparatii auto

Opel Astra vs. Škoda Octavia: Comparație completă 2026

Comparație detaliată Opel Astra vs. Škoda Octavia. Am evaluat caracteristicile reale de condus, dotările și spațiul. Citiți verdictul nostru și alegeți corect!

25 apr. 2026

Comparatii auto

Hyundai i30 vs. Seat Leon: Comparație completă 2026

Comparație detaliată a mașinilor second-hand Hyundai i30 vs Seat Leon. Aflați care hatchback oferă caracteristici de condus, consum și fiabilitate mai bune. Citiți verdictul nostru!

16 oct. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo