Articole

Recenzii

Recenzie Ford Ranger: Ce spun proprietarii și experții într-adevăr?

Review Ford Ranger: experiențe reale ale proprietarilor, cele mai bune motorizări diesel și PHEV, capacitate de remorcare, costuri de exploatare și verdictul nostru înainte de achiziție.

1 noiembrie 2026

Ford Ranger

Introducere

Pick-up-ul Ford Ranger ocupă o poziție centrală pe piața europeană a vehiculelor utilitare comerciale din clasa de o tonă. Această recenzie vizează modelul de a cincea generație, a cărui premieră mondială a avut loc în noiembrie 2021. Livrările către clienții europeni au debutat în noiembrie 2022, fiind urmate de versiunile de volum în mai 2023, iar la finalul anului 2026 modelul se află în continuare în producție și comercializare neîntreruptă.

În loc să treacă printr-un facelift exterior clasic la jumătatea ciclului de viață, Ford Ranger a evoluat prin actualizări tehnice succesive. Gama s-a extins cu o versiune plug-in hybrid, ale cărei prime livrări europene au sosit în iunie 2025, alături de revizuiri continue ale dotărilor, care au adus o interfață perfecționată a ecranului central și tehnologii îmbunătățite de asistență pentru șofer.

Disponibil în variantele de caroserie Single Cab, Super Cab și Double Cab, Ford Ranger se adresează atât profesioniștilor și flotelor comerciale ce au nevoie de capacități mari de sarcină utilă și de remorcare, cât și cumpărătorilor particulari aflați în căutarea unui model de lifestyle cu tracțiune integrală, capabil să țină locul unui SUV de familie tradițional.

Experiențele proprietarilor: defecte frecvente și rechemări

Livrările europene pentru cea de-a cincea generație Ford Ranger au debutat la sfârșitul anului 2022 cu versiunile de înaltă performanță, fiind urmate în mai 2023 de configurațiile diesel de volum și, în iunie 2025, de varianta plug-in hybrid. Deoarece modelul se află încă în producție activă, fiabilitatea pe termen lung la rulaje mari nu este încă pe deplin conturată pe piața second-hand. Cu toate acestea, primele impresii ale proprietarilor și notificările de siguranță evidențiază anumite aspecte electronice și mecanice ce necesită o atenție deosebită.

La exemplarele de Ford Ranger cu transmisie automată cu zece trepte, unii proprietari semnalează neregularități la schimbarea treptelor: ezitări la plecarea de pe loc, retrogradări bruște la frânarea până la oprire și patinări ușoare („shift flare”) înainte ca transmisia să atingă temperatura de regim. În majoritatea cazurilor, o recalibrare a softului grupului motopropulsor și al transmisiei într-un service, însoțită de un ciclu de reînvățare adaptivă, rezolvă aceste schimbări aspre. Totuși, la unele vehicule a fost necesară înlocuirea efectivă a blocului de supape (valve body) din cauza unor defecte de prelucrare care au dus la pierderea completă a treptei de marșarier.

De asemenea, proprietarii raportează erori intermitente de stabilitate software la ecranul tactil central orientat vertical. Printre simptomele tipice se numără blocarea ecranului, repornirea navigației și întârzieri la afișarea imaginii camerei de marșarier la cuplarea treptei R. Cele mai multe blocaje de rutină au fost soluționate prin actualizări software over-the-air. La versiunile de Ford Ranger diesel echipate cu motorul de 2,0 litri cu patru cilindri, proprietarii menționează alerte premature legate de emisii și avertizări de numărătoare inversă pentru AdBlue cauzate de decalibrarea senzorilor de evacuare. În plus, vehiculele conduse preponderent pe trasee urbane scurte se confruntă cu acumularea rapidă de funingine în filtrul de particule și cu diluarea uleiului de motor cu combustibil nears. Dacă intenționați să cumpărați un vehicul rulat, verificarea istoricului de service documentat și a stării mecanice prin CarAudit vă oferă o imagine clară asupra efectuării la zi a mentenanței și a actualizărilor de soft.

Campanii de rechemare în service verificate

Defect de siguranțăInterval de producție afectatAcoperire piațăIntervenție în service
Deschiderea airbagurilor cortină și ornamentele stâlpilor B: ornamentele laterale pot împiedica deschiderea airbagului cortină; ornamentul stâlpului B se poate desprinde și poate lovi ocupanții la declanșarea airbagului lateral.2023-01-13 până la 2026-06-24La nivel global (33.449 de vehicule, inclusiv UE și Marea Britanie)Înlocuirea ornamentelor interioare ale stâlpilor B și a elementelor laterale cu piese reproiectate.
Softul servofrânei electrice: posibilă pierdere a asistenței la frânare, ceea ce duce la o cursă mai lungă a pedalei și distanțe de frânare extinse.2024-06-27 până la 2025-06-24La nivel global (340.756 de vehicule, inclusiv UE și Marea Britanie)Actualizarea software-ului pentru servofrâna electrică și modulele sistemului antiblocare la frânare (ABS).
Pinionul arborelui cu came la motorul diesel V6 de 3,0 litri: pinionul arborelui cu came din stânga se poate fisura din cauza unui defect de călire a materialului, ducând la oprirea motorului și pierderea tracțiunii.2023-01-26 până la 2025-03-11La nivel global (3.910 vehicule, inclusiv UE și Marea Britanie)Verificarea codurilor de lot ale pinioanelor arborilor cu came și înlocuirea pieselor din loturile de fabricație defecte.
Tachetul culbutor la motorul pe benzină/PHEV de 2,3 litri: deplasarea culbutorului cu rolă în timpul asamblării axei cu came poate provoca defecțiuni mecanice și pierderea puterii de tracțiune.2025-03-04 până la 2026-02-12Uniunea Europeană și Marea BritanieVerificarea distribuției și înlocuirea ansamblului motor complet („long block”).
Ancorajul inferior al centurii de siguranță a șoferului: chinga centurii a fost trecută doar prin manșonul de cauciuc în loc de bucla metalică de ancorare, reducând gradul de reținere a ocupantului.2022-05-20 până la 2024-04-02La nivel global (4.944 de vehicule, inclusiv Europa)Verificarea traseului ancorajului inferior și înlocuirea ansamblului centurii de siguranță dacă este montat incorect.

🔍 Ce trebuie verificat înainte de cumpărare

  • Verificarea campaniilor de rechemare după seria de șasiu (VIN): Confirmați la un dealer autorizat că toate campaniile producătorului au fost efectuate pentru seria de șasiu respectivă, în mod special actualizarea de soft pentru servofrâna electrică, inspecția ancorajului centurii șoferului și înlocuirea pinionului arborelui cu came la motorul V6 de 3,0 litri.
  • Comportamentul transmisiei la rece: În timpul unui test drive cu motorul rece, comutați în mod repetat între Drive și Reverse pentru a confirma că transmisia cuplează prompt, fără ezitări, zgomote metalice sau martori de avertizare aprinși în bord.
  • Timpul de răspuns al ecranului tactil: Porniți vehiculul și verificați dacă afișajul vertical al sistemului de infotainment se inițializează rapid, trece prin meniuri fără blocaje și afișează camera de marșarier imediat după cuplarea treptei R.
  • Indicatorul duratei de viață a uleiului: La versiunile diesel, consultați indicatorul privind durata de viață a uleiului din tabloul de bord digital. Alertele timpurii privind un procentaj scăzut pot trăda diluarea uleiului din cauza regenerărilor incomplete ale filtrului de particule diesel în regim de deplasare exclusiv urbană.
  • Starea șasiului și a părții inferioare: Inspectați lonjeroanele șasiului, bucșele de prindere ale arcurilor lamelare, cutia de transfer și scuturile de protecție inferioare pentru a depista eventuale îndoituri, zgârieturi severe sau deformări profunde care indică supraîncărcare comercială intensă sau o exploatare dură în off-road.

Motoare: pe care să-l alegi

Gama actuală a modelului Ford Ranger pentru piața europeană cuprinde propulsoare diesel cu patru și șase cilindri, o variantă plug-in hybrid pe benzină și un motor de performanță dedicat, tot pe benzină. Fiecare dintre aceste motorizări transmite puterea prin intermediul unui sistem de tracțiune integrală controlat electronic.

MotorCombustibilPutereCutie de vitezeAni de fabricație
2.0 EcoBlueDiesel125 kW (170 CP)manuală cu 6 trepte / automată cu 6 trepte2023–prezent
2.0 EcoBlue Bi-TurboDiesel151 kW (205 CP)automată cu 10 trepte2023–prezent
2.0 EcoBlue Bi-Turbo RaptorDiesel151–154 kW (205–210 CP)automată cu 10 trepte2023–prezent
3.0 EcoBlue V6Diesel177 kW (240 CP)automată cu 10 trepte2023–prezent
2.3 EcoBoost PHEVPlug-in hybrid benzină205–207 kW (279–281 CP)automată cu 10 trepte2025–prezent
3.0 EcoBoost V6 RaptorBenzină215 kW (292 CP)automată cu 10 trepte2022–prezent

Ce motorizare se potrivește stilului dumneavoastră de condus?

Pentru drumuri scurte prin oraș și naveta zilnică din suburbii, un Ford Ranger hibrid este singura alegere cu adevărat rațională. Deplasările urbane dese și scurte pun mari probleme motoarelor diesel din cauza ciclurilor de regenerare ale filtrului de particule, în timp ce sistemul plug-in hybrid poate asigura traseele de zi cu zi exclusiv electric, dacă este încărcat cu regularitate, fără a sacrifica deloc capabilitățile practice în teren accidentat.

Pentru o utilizare mixtă zilnică, ce combină drumurile județene, segmentele ocazionale de autostradă și sarcinile de lucru moderate, versiunea bi-turbo a modelului Ford Ranger diesel reprezintă cel mai bun compromis. Aceasta asigură reprize solide la turații medii și costuri generale de exploatare mai reduse decât ale variantelor cu șase cilindri, fiind un cal de bătaie polivalent excelent. În schimb, dieselul de bază, cu o singură turbină, se pretează mai degrabă flotelor și activităților strict utilitare, devenind zgomotos la accelerare puternică și lăsând o impresie de lipsă de vigoare când vehiculul este încărcat la maximum.

Dacă parcurgeți regulat distanțe lungi pe autostradă, motorul 3.0 EcoBlue V6 diesel este cea mai indicată opțiune. Rezerva generoasă de cuplu încă de la turații joase îi permite transmisiei automate să ruleze fără efort în treptele superioare la viteze de croazieră, asigurând un confort acustic de nivelul marilor SUV-uri de familie.

Pentru tractări dificile și transporturi solicitante, atât varianta 3.0 EcoBlue V6 diesel, cât și 2.3 EcoBoost PHEV oferă o forță remarcabilă de tracțiune, susținând masa remorcabilă maximă autorizată fără ezitare pe pantele abrupte. La polul opus se află sportivul Ford Ranger pe benzină Raptor: fiind configurat pentru rulare off-road în regim de viteză și echipat cu o suspensie dedicată, acesta oferă o capacitate de remorcare și o sarcină utilă mai reduse, pe fondul unui consum substanțial de carburant.

Pentru detalii complete legate de sensibilitățile tehnice întâlnite în service, campaniile oficiale de rechemare și fiabilitatea mecanică pe termen lung a acestor motorizări, consultați secțiunea dedicată experiențelor relatate de proprietari.

Spațiu și practicitate

În configurațiile standard, pick-upul Ford Ranger pune la dispoziție o benă axată pe utilitate, dimensionată astfel încât să permită așezarea unui europalet standard între pasajele roților din spate. Funcționalitatea benei include puncte de ancorare dispuse perimetric și trepte de acces integrate în spatele fiecărei roți posterioare, pentru a facilita încărcarea laterală.

DimensiuneDouble CabSuper CabSingle Cab
Lungime (mm)5 3705 3705 370
Lățime (mm)2 0151 9181 918
Înălțime (mm)1 8861 8741 868
Ampatament (mm)3 2703 2703 270
Volum benă (l)1 233––

Volumul util indicat corespunde benei standard încărcate până la marginea superioară; valorile nu se aplică versiunii de performanță pe benzină și nici variantei plug-in hybrid, care prezintă diferențe la nivelul înălțimii exterioare, al ecartamentului și al adâncimii podelei de încărcare.

La interior, Ford Ranger Double Cab oferă spațiu adecvat pentru patru adulți, deși găzduirea a trei pasageri pe bancheta din spate este limitată de spațiul restrâns pentru umeri pe locul din mijloc. Testele auto de specialitate remarcă un spătar al banchetei spate relativ vertical, fapt ce reduce confortul postural la drum lung. Instalarea scaunelor pentru copii poate necesita ceva atenție suplimentară din cauza deschiderii înguste a portierelor din spate. Printre elementele practice din habitaclu se numără două compartimente de depozitare situate sub șezutul banchetei, accesibile prin rabatarea pernelor în sus, precum și spătarul dintr-o singură bucată rabatabil spre înainte, care creează o suprafață de încărcare plană, închisă și protejată de intemperii.

Ce spun testele

Pe asfalt, Ford Ranger dovedește o ținută de drum remarcabil de așezată pentru un pick-up cu șasiu tip scară. Testele de presă remarcă direcția progresivă și amortizarea confortabilă la drum lung, susținute de un ecartament mai lat care temperează tendința de subvirare în viraje. Cu bena goală, puntea spate cu arcuri lamelare transmite în continuare mici trepidații la viteze reduse pe suprafețele denivelate, în timp ce versiunea dedicată de off-road, dotată cu arcuri elicoidale, absoarbe șleaurile adânci cu suplețea unui autoturism obișnuit. Această configurație de teren pur-sânge plătește însă tribut prin reacții mai leneșe la manevrele bruște de evitare și prin distanțe de frânare mai lungi, cauzate de pneurile all-terrain cu profil pronunțat. Insonorizarea habitaclului este în general reușită, deși la viteze de autostradă se distinge zgomotul aerodinamic din jurul oglinzilor retrovizoare masive. În sarcină, propulsorul diesel cu patru cilindri se dovedește sesizabil mai aspru, în timp ce motorizarea V6 diesel asigură o rulare silențioasă și deosebit de rafinată.

La nivelurile superioare de echipare, interiorul lasă o impresie plăcută datorită materialelor moi de pe partea superioară a planșei de bord, chiar dacă zonele inferioare ale portierelor și consola centrală rămân îmbrăcate în plastice dure, expuse la zgârieturi. Ecranul multimedia vertical oferă o grafică clară și o conectivitate promptă, însă testerii critică frecvent integrarea comenzilor secundare de climatizare în submeniurile tactile. În plus, capota înaltă limitează vizibilitatea spre înainte la manevrele strânse de parcare. Per ansamblu, verdictele specialiștilor converg când vine vorba de stabilitatea previzibilă pe autostradă și de direcția precisă a unui Ford Ranger diesel, însă părerile rămân împărțite dacă filtrarea denivelărilor pe asfaltul din oraș, atunci când mașina rulează fără încărcătură, este suficient de docilă pentru uzul familial de zi cu zi.

Prețuri și oferta de pe piață

Toate graficele din această secțiune reflectă anunțurile pentru întreaga familie de modele Ford Ranger, de-a lungul mai multor generații, și nu doar pentru generația analizată, iar datele nu stabilesc niveluri de preț distincte dedicate exclusiv celei mai noi serii. Privind anii de fabricație prezenți în oferte, prețul median cerut este de 30.000 € pentru 2019 și 36.300 € pentru 2022, înainte de a urca la 45.900 € pentru 2023. În segmentul celor mai noi exemplare de pe piață, anunțurile indică un preț median cerut de 51.900 € pentru modelele din 2024 și de 57.600 € pentru cele din 2026.

Între aprilie 2026 și septembrie 2026, numărul anunțurilor active pentru Ford Ranger a evoluat de la 6.390 până la un vârf de 6.950 atins în luna iunie. Graficul de mai jos ilustrează dinamica numărului de oferte pe parcursul acestei perioade de șase luni.

Ford Ranger - disponibilitate în timp

Anunțuri active în timp

LunăFord Ranger
2026-046 390
2026-056 827
2026-066 950
2026-076 919
2026-086 586
2026-096 496

Sursă Carvago

Cumpărătorii se pot baza pe o selecție bogată de vehicule pe piață: numărul ofertelor a crescut pe durata primăverii, înainte de a coborî ușor spre 6.496 în septembrie 2026.

În rândul anunțurilor actuale de mașini rulate, prețul median cerut pentru vehiculele fabricate în 2019 este de 30.000 €, în timp ce pentru cele produse în 2026 acesta este de 57.600 €. Graficul de mai jos arată cum se compară aceste cifre pentru fiecare an de fabricație.

Ford Ranger - preț median pe an de fabricație

Prețul median al anunțurilor pe an de fabricație

An fabricațieFord Ranger
201930 000
202032 000
202133 900
202236 300
202345 900
202451 900
202557 400
202657 600

Sursă Carvago

Cumpărătorii care vizează modelele din anii 2019–2022 întâlnesc prețuri mediane cerute cuprinse între 30.000 € și 36.300 €. Pentru cele fabricate între 2023 și 2026, prețurile mediane cerute variază de la 45.900 € la 57.600 €.

Această curbă de depreciere ilustrează modul în care valoarea reziduală a modelului scade odată cu vechimea vehiculului, indicând o pierdere de aproximativ 28% până la vârsta de trei ani. Cel mai accentuat declin anual are loc între al doilea și al patrulea an, conducând spre tendința prezentată mai jos.

Ford Ranger - pierderea valorii în funcție de vârstă

Valoarea reziduală în funcție de vârsta vehiculului

Vârsta vehicululuiFord Ranger
Nou56 200
1 an51 200
2 ani47 000
3 ani40 600
4 ani35 200
5 ani31 500
6 ani29 400
7 ani26 500

Sursă Carvago

Pe parcursul intervalului de șapte ani ilustrat, modelul pierde aproximativ 53% din valoarea inițială, păstrând totuși aproape jumătate din aceasta. După vârsta de patru ani, perioada de depreciere accelerată ia sfârșit, iar pierderea anuală de valoare încetinește considerabil.

În perioada aprilie – septembrie 2026, vehiculele diesel au reprezentat cea mai mare parte a ofertei disponibile, deschizând intervalul cu 5.301 anunțuri în aprilie 2026, alături de 821 de oferte pentru modele hibride. Detalierea de mai jos arată modul în care s-au împărțit opțiunile disponibile în funcție de tipul de combustibil pe parcursul acestor șase luni.

Ford Ranger - oferta după combustibil

Structura ofertei după combustibil

  • Benzina

  • Motorina

  • Hibrid

LunăBenzinaMotorinaHibrid
2026-042645 301821
2026-052555 690878
2026-062345 783929
2026-071985 6221 096
2026-082085 0811 294
2026-091534 8961 445

Sursă Carvago

În septembrie 2026, motorizările diesel au continuat să domine piața cu 4.896 de anunțuri, fiind urmate de 1.445 de oferte pentru hibride și 153 de modele pe benzină. Cumpărătorii de mașini rulate vor găsi cea mai bogată ofertă în rândul variantelor diesel, hibridele constituind o alternativă solidă pe locul secund, în timp ce versiunile pe benzină rămân o raritate.

Graficul urmărește evoluția prețului mediu cerut pentru Ford Ranger din aprilie 2026, când acesta se situa la 47.100 €, până în septembrie 2026.

Ford Ranger - evoluția prețului

Evoluția prețului mediu

LunăFord Ranger
2026-0447 100
2026-0546 500
2026-0646 100
2026-0746 400
2026-0847 200
2026-0947 000

Sursă Carvago

Pe parcursul acestui interval de șase luni, media a scăzut la 46.100 € în iunie 2026, înainte de a încheia la 47.000 €, reflectând o variație generală minimă pe durata întregii perioade.

Avantaje și dezavantaje

Ford Ranger

Avantaje

Comportament rutier echilibrat și stabilitate excelentă la drum lung

Benă practică, ce permite încărcarea unui europalet standard între pasajele roților

Versiunea plug-in hybrid permite deplasarea în regim pur electric în oraș, fără a compromite întreaga capacitate de tractare

Dezavantaje

Rulare săltăreață la viteze mici pe asfalt denivelat atunci când bena este goală

Spătar al banchetei spate destul de vertical și deschidere îngustă a portierelor din spate

Comenzile secundare ale climatizării sunt ascunse în submeniurile ecranului tactil

Întrebări frecvente

Fiabilitatea pe termen lung nu este încă pe deplin confirmată, întrucât această generație a intrat relativ recent în producția europeană. Cumpărătorii ar trebui să verifice la un dealer autorizat, pe baza seriei VIN, dacă au fost efectuate toate rechemările în service ale producătorului.

Varianta bi-turbo pentru Ford Ranger diesel este cea mai echilibrată alegere pentru o utilizare polivalentă, asigurând reprize viguroase la turații medii și costuri de exploatare rezonabile. Totuși, cei care conduc frecvent în mediul urban ar trebui să opteze pentru un Ford Ranger hibrid, evitând astfel complicațiile legate de filtrul de particule specific motoarelor diesel.

La drum întins, mașina găzduiește confortabil patru adulți, însă suspensia cu arcuri lamelare fără încărcătură generează o rulare rigidă și trepidantă pe asfaltul denivelat din oraș. În plus, spătarul vertical al banchetei și gabaritul impunător o fac mai puțin practică în traficul urban decât un SUV convențional.

Verificați pe baza seriei VIN dacă au fost efectuate toate campaniile de rechemare, în special actualizarea pentru servofrâna electrică. La un test drive cu motorul rece, urmăriți ca trecerea transmisiei între treptele Drive și Reverse să fie lină și inspectați dedesubtul mașinii pentru a depista eventuale avarii provocate în off-road.

Surse: ford.co.uk, ford.com, adac.de, europa.eu, service.gov.uk

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Ford Ranger vs. Nissan Navara: Comparație completă 2026

Comparație Ford Ranger vs Nissan Navara (NP300). Vă prezentăm experiențe reale, o comparație a dotărilor și a caracteristicilor de condus. Care pick-up rulat este o alegere mai bună?

14 apr. 2026

Recenzii

Recenzie Toyota Hilux: Ce spun proprietarii și experții într-adevăr?

Test cu noua Toyota Hilux: performanțe Hybrid 48V și BEV, capacitate de remorcare, sarcină utilă, capabilități în condiții reale și verdictul experților noștri.

26 oct. 2026

Comparatii auto

Isuzu D-Max vs. Mitsubishi L200: Comparație completă 2026

Isuzu D-Max vs Mitsubishi L200 (Triton): Comparație detaliată a pick-up-urilor populare. Descoperiți diferențele în teren, dotări și fiabilitate și găsiți câștigătorul.

21 apr. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo