Articole

Comparatii auto

MG4 vs. Opel Astra Electric: Comparație completă 2026

Sunteți indecis între MG4 și Opel Astra Electric? Comparația noastră detaliată a autonomiei, prețului și dotărilor vă va ajuta să alegeți hatchback-ul electric potrivit pentru dumneavoastră.

14 aprilie 2026

VS
MG4

MG4

Opel Astra Electric

Opel Astra Electric

Introducere

MG4 reprezintă un hatchback electric dinamic și accesibil, care a agitat semnificativ piața de vehicule electrice. Împotriva sa se află Opel Astra Electric, versiunea complet electrică a unuia dintre cele mai cunoscute modele europene, care aduce calitatea dovedită în lumea condusului fără emisii. În această comparație, vom analiza cum se comportă aceste două abordări diferite ale unui automobil electric de familie una împotriva celeilalte.

Comparația dimensiunilor exterioare

Dimensiuni exterioare: O bătălie a conceptelor

Privind la MG4 și Opel Astra Electric, este evident că, deși ambele mașini fac parte din același segment de hatchback-uri compacte, fiecare abordează designul și spațiul într-un mod ușor diferit. Opel Astra este în general mai lung și mai lat, ceea ce îi conferă o senzație de mașină mai matură și mai așezată pe șosea. Proporțiile sale sunt mai clasice și continuă lunga istorie a modelului Astra.

Pe de altă parte, MG4, construit pe o platformă pur electrică, profită la maximum de avantajele acesteia. Deși este mai scurt, are un ampatament semnificativ mai lung. Această diferență cheie se reflectă în principal în spațiul interior. MG4 este, de asemenea, considerabil mai înalt, ceea ce promite o cabină mai aerisită și o intrare mai confortabilă. Alegerea între ele va depinde, așadar, de preferința pentru dimensiuni tradiționale și eleganță sau pentru o concepție modernă a spațiului și practicitatea oferită de arhitectura electrică.

Comparația dimensiunilor cheie

Cea mai mare diferență între cele două mașini o găsim în lungime și ampatament. Opel Astra Electric depășește MG4 cu 87 mm considerabili, ceea ce se poate reflecta, de exemplu, în volumul portbagajului. Dacă acest lucru nu este suficient, Opel oferă și o variantă break mai practică, Sports Tourer. În schimb, MG4 beneficiază de un ampatament mai lung cu 30 mm, un avantaj tipic al mașinilor pe o platformă electrică dedicată – roțile sunt împinse mai mult spre colțurile caroseriei. Acest lucru înseamnă de obicei mai mult spațiu pentru picioarele pasagerilor din spate. MG4 este, de asemenea, mai înalt, ceea ce veți aprecia la urcare și în ceea ce privește spațiul pentru cap.

ParametruMG4 Electric HatchbackOpel Astra Electric HatchbackOpel Astra Electric Sports Tourer
Lungime (mm)428743744642
Lățime (mm)183618601860
Înălțime (mm)1504–151614881481
Ampatament (mm)270526752732

Volumul portbagajului

Volumul portbagajului: O luptă strânsă între hatchback-uri, dar Opel are un as în mânecă

La alegerea unui automobil electric din clasa compactă, practicitatea și dimensiunea portbagajului joacă un rol cheie, în special pentru familii sau persoane active. La prima vedere, s-ar putea părea că MG4 și Opel Astra Electric oferă valori aproape identice, dar la o privire mai atentă apar diferențe esențiale care vă pot influența decizia.

În configurația de bază a scaunelor, lupta este foarte echilibrată. MG4, în funcție de versiunea specifică din anii 2022-2025, oferă un volum între 350 și 363 de litri. Opel Astra Electric (generația L, din 2023) contraatacă cu o valoare de 352 de litri. În această disciplină, ambele mașini sunt practic egale și pot face față fără probleme cumpărăturilor obișnuite sau unei excursii de weekend.

O diferență mai pronunțată apare după rabatarea scaunelor din spate. În timp ce MG4 oferă un volum maxim cuprins între 1165 și 1177 de litri, Opel Astra Electric oferă considerabil mai mult, anume 1268 de litri. Acești aproximativ 100 de litri în plus pot fi decisivi la mutarea unor obiecte mai mari sau la împachetarea pentru o vacanță mai lungă. Cel mai mare avantaj al Opelului este însă existența variantei de caroserie break, numită Sports Tourer, pe care MG4 nu o oferă. Aceasta duce practicitatea la un cu totul alt nivel, cu un portbagaj de 516 litri în configurația de bază și până la 1553 de litri cu scaunele rabatate, ceea ce o face alegerea clară pentru cei care necesită o capacitate maximă de transport.

ParametruMG4 Electric HatchbackOpel Astra Electric HatchbackOpel Astra Electric Sports Tourer
Volum de bază (litri)350 - 363352516
Volum max. cu scaunele rabatate (litri)1165 - 117712681553

Greutățile remorcii

Masa remorcabilă: Practicitate versus limite

Capacitatea de a tracta o remorcă este încă mai degrabă o excepție decât o regulă la mașinile electrice, și tocmai în această disciplină cei doi rivali se deosebesc dramatic. Pentru mulți cumpărători, acest parametru poate fi un factor cheie care decide achiziția. În timp ce un model oferă cel puțin o valoare utilitară de bază, celălalt eșuează în acest sens.

MG4 vine cu un avantaj neașteptat. Toate versiunile sale, inclusiv modelul de bază și varianta cu autonomie extinsă, pot atașa la cârligul de remorcare o remorcă cu o masă de până la 500 kg, atât cu sistem de frânare, cât și fără. Deși nu este o valoare suficientă pentru a tracta o rulotă mare, pentru nevoile obișnuite, cum ar fi transportul deșeurilor de grădină, transportul materialelor de la un magazin de bricolaj sau atașarea unei remorci mici cu o motocicletă, este absolut suficientă și crește semnificativ practicitatea mașinii.

Pe de altă parte se află Opel Astra Electric, care, conform datelor oficiale ale producătorului, nu are omologată nicio masă pentru tractarea unei remorci. Capacitatea sa de tractare este, prin urmare, zero. Aceasta este o limitare esențială pentru cei interesați care au nevoie să transporte ceva, chiar și ocazional. În timp ce versiunile plug-in hybrid ale Astrei pot tracta o remorcă, varianta pur electrică nu oferă această posibilitate.

Pentru client, alegerea din punct de vedere al capacității de tractare este, așadar, clară. Dacă pentru dumneavoastră este importantă chiar și cea mai mică posibilitate de a atașa o remorcă, MG4 este singurul câștigător posibil, deoarece Astra Electric nu dispune deloc de această funcție practică.

Model și motorizareMasa remorcabilă cu sistem de frânare (kg)Masa remorcabilă fără sistem de frânare (kg)
MG4 Electric (toate versiunile)500500
Opel Astra Electric00

Prezentarea generală a celor mai frecvente motorizări

Comparația motorizărilor: Filosofii electrice diferite

Deși atât MG4, cât și Opel Astra Electric sunt vehicule pur electrice, abordarea lor față de unitățile de propulsie diferă semnificativ. MG4 mizează pe diversitate și oferă o gamă largă de variante care vor satisface atât șoferii care caută cel mai bun raport preț-performanță, cât și pe cei care doresc experiențe sportive. Tracțiunea spate este standard, ceea ce este neobișnuit în această clasă, iar în vârful gamei se află o versiune cu tracțiune integrală. În schimb, Opel Astra Electric alege calea simplității și a eficienței. Oferă o singură variantă de propulsie, atent reglată, cu tracțiune față, care se adresează șoferilor europeni tradiționali care trec de la mașinile cu combustie internă și pune accent pe o autonomie echilibrată și pe o manevrabilitate previzibilă.

MG4 Electric: Performanță și variabilitate pe primul loc

MG4 este construit pe o platformă electrică modernă (MSP) care permite o mare flexibilitate. Datorită acestui fapt, poate oferi mai multe dimensiuni de baterii și, ca unul dintre puținele hatchback-uri din segment, tracțiune spate pentru o experiență de condus mai bună. Oferta începe cu o versiune de bază cu o baterie de 51 kWh, continuă cu populara variantă de 64 kWh și se încheie cu un model cu autonomie extinsă cu o baterie de 77 kWh. Vârful absolut este versiunea sportivă XPOWER cu tracțiune integrală, două motoare electrice și o putere copleșitoare, ceea ce o transformă într-un adevărat hot-hatch electric.

VersiuneTip de propulsieBaterie (utilizabilă)Putere (kW)Cuplu (Nm)Cutie de viteze
StandardMotor electric (RWD)50,8 kWh125250Automată, 1 rap.
Comfort / LuxuryMotor electric (RWD)61,7 kWh150250Automată, 1 rap.
Extended RangeMotor electric (RWD)74,4 kWh180350Automată, 1 rap.
XPOWER2x Motor electric (AWD)61,7 kWh320600Automată, 1 rap.

Opel Astra Electric: Miza pe o singură carte

Opel a optat pentru o strategie simplă și clară pentru client în cazul modelului Astra Electric. Oferă o singură versiune a sistemului de propulsie, care este însă axată pe o eficiență maximă. Mașina utilizează o nouă generație de motor electric cu o putere de 115 kW (156 CP) și un cuplu de 270 Nm, care antrenează roțile din față. Energia este furnizată de o baterie de 54 kWh (capacitate utilizabilă de 51 kWh), care ar trebui să ofere o autonomie solidă de până la 418 km conform ciclului WLTP. Această abordare „un singur motor pentru toți” este aceeași atât pentru caroseria hatchback, cât și pentru mai practicul break Sports Tourer.

VersiuneTip de propulsieBaterie (utilizabilă)Putere (kW)Cuplu (Nm)Cutie de viteze
ElectricMotor electric (FWD)51 kWh115270Automată, 1 rap.

Cine va alege?

  • MG4 este alegerea ideală pentru șoferii care doresc să aibă de unde alege. Versiunea de bază este una dintre cele mai accesibile căi către un nou automobil electric de familie, variantele cu baterie mai mare îi vor satisface pe cei care călătoresc frecvent pe distanțe mai lungi, iar modelul XPOWER este de neegalat pentru pasionații de condus rapid.
  • Opel Astra Electric se va adresa clienților mai conservatori care caută un înlocuitor direct și simplu pentru mașina lor actuală cu motor cu combustie. Oferă caracteristici de condus familiare cu tracțiune față, o eficiență ridicată în funcționare și calitatea de fabricație a unei mărci germane, fără a fi nevoie să configureze în mod complicat diferite versiuni de baterii și putere.

Motorizări recomandate

Alegerea corectă a unității de propulsie este esențială pentru satisfacția pe termen lung cu mașina. În cazul acestor două mașini electrice, alegeți între filozofii diferite. În timp ce MG oferă mai multe variante de putere și capacitate a bateriei, Opel a mizat pe o singură opțiune, dar atent reglată. Recomandările noastre se bazează pe o combinație de performanță, autonomie reală, fiabilitate și experiențe ale utilizatorilor.

Pentru MG4 recomandăm: Versiunea Comfort / Luxury (150 kW, 64 kWh)

În timp ce versiunea de bază cu baterie de 51 kWh poate reprezenta pentru unii cel mai accesibil bilet de intrare în lumea MG, considerăm că alegerea optimă este varianta cu bateria mai mare, de 64 kWh (aproximativ 61,7 kWh utilizabili), pe care o găsiți în nivelurile de echipare Comfort și Luxury. Această versiune reprezintă calea de mijloc și cel mai bun raport preț, autonomie și performanță din întreaga gamă de modele.

  • De ce este cea mai bună alegere: Cu o putere de 150 kW (204 CP) și un cuplu de 250 Nm livrat roților din spate, MG4 în această specificație oferă o dinamică foarte agilă și distractivă, care depășește majoritatea concurenților cu motor cu combustie din clasa sa. Autonomia oficială conform WLTP ajunge până la 450 km (pentru versiunea Comfort), dar în lumea reală vă puteți aștepta la o autonomie sigură de 300 până la 380 km, în funcție de stilul de condus și de temperatura exterioară. Acest lucru este pe deplin suficient nu numai pentru traficul urban și suburban, ci și pentru călătorii mai lungi prin România.
  • Avantaje tehnice: Această versiune utilizează o baterie de tip NMC (Nichel-Mangan-Cobalt), care permite încărcarea rapidă cu o putere de până la 135 kW. La o stație corespunzătoare, puteți încărca de la 10% la 80% în aproximativ 35 de minute. Încărcătorul de bord pentru curent alternativ (AC) are o putere de 11 kW, ceea ce înseamnă o încărcare completă de la un wallbox de acasă în aproximativ 6,5 ore. În plus, tracțiunea spate asigură mașinii o manevrabilitate agilă și previzibilă.
  • Riscuri și puncte slabe: Ca la orice mașină electrică, starea bateriei este esențială. Autonomia reală scade semnificativ în lunile de iarnă, adesea cu 25-30%, din cauza necesității de a încălzi habitaclul și a eficienței mai scăzute a proceselor chimice din baterie. Unii proprietari se plâng, de asemenea, de materialele mai simple din interior și de mici defecțiuni ocazionale ale software-ului de infotainment, pe care producătorul le remediază însă treptat prin actualizări.
  • Pentru cine este ideală: Pentru șoferul care caută o mașină electrică dinamică, distractivă și practică, cu o autonomie suficientă pentru utilizarea zilnică și pentru călătorii ocazionale mai lungi. Dacă raportul preț-valoare este esențial pentru dumneavoastră, această versiune a MG4 este greu de egalat.

Pentru Opel Astra Electric recomandăm: Electric (115 kW, 54 kWh)

Opel a ales o strategie opusă celei de la MG și oferă o singură variantă de propulsie pentru modelul Astra Electric. Prin urmare, nu trebuie să alegeți în mod complicat – producătorul auto a făcut-o pentru dumneavoastră și s-a concentrat pe eficiență maximă și confort la volan, care sunt valorile tradiționale ale mărcii.

  • De ce este o alegere bună: Deși puterea de 115 kW (156 CP) este pe hârtie mai mică decât cea a modelului MG4 recomandat, în practică este absolut suficientă pentru o conducere normală și chiar mai alertă. Cuplul de 270 Nm este disponibil instantaneu și asigură o flexibilitate plăcută. Principalul avantaj al modelului Astra Electric este însă eficiența sa. Opel se mândrește cu unul dintre cele mai scăzute consumuri din clasa sa, care în condiții reale de trafic se situează adesea în jurul valorii de 15-16 kWh/100 km.
  • Avantaje tehnice: Bateria cu o capacitate de 54 kWh (51 kWh utilizabili) promite o autonomie WLTP de până la 418 km. În lumea reală, vă puteți baza pe o autonomie de 280 până la 350 km. Astra suportă încărcare rapidă de până la 100 kW, permițând încărcarea de la 20% la 80% în aproximativ 30 de minute. Încărcătorul de bord AC are o putere standard de 11 kW. În comparație cu MG4, șasiul modelului Astra oferă o senzație mai confortabilă și mai matură, filtrează mai bine denivelările și este orientat către o conducere liniștită și relaxată.
  • Riscuri și puncte slabe: Singura motorizare disponibilă înseamnă că, dacă doriți mai multă putere, trebuie să căutați în altă parte. Autonomia este puțin mai mică decât cea a unui MG4 comparabil cu o baterie mai mare, ceea ce poate fi un factor limitativ pentru șoferii care parcurg în mod regulat distanțe foarte lungi. Platforma CMP, comună cu versiunile pe benzină și hibride, implică anumite compromisuri în ceea ce privește spațiul interior, în comparație cu mașinile construite pe o arhitectură pur electrică.
  • Pentru cine este ideal: Pentru șoferul care prioritizează confortul la volan, calitatea construcției și, mai presus de toate, costurile de funcționare reduse datorită eficienței excelente. Este o alegere excelentă pentru cei care trec de la o mașină cu motor cu ardere internă și doresc senzația familiară de a conduce un hatchback european solid, dar într-un pachet electric silențios și economic.

Consumul real de combustibil

Consumul: Realitate versus valori de catalog

Datele oficiale privind consumul de energie electrică, măsurate conform ciclului WLTP, sunt adesea primul ghid pentru cumpărători. Cu toate acestea, în condiții reale de trafic, consumul poate varia în funcție de stilul de condus, condițiile meteorologice, temperatură și profilul traseului. Pentru a obține o imagine cât mai exactă, ne bazăm pe date de la șoferi reali, de exemplu de pe portalul german Spritmonitor.de, precum și pe rezultatele testelor editoriale, care dezvăluie cum se comportă ambele mașini în utilizarea de zi cu zi.

Ambele mașini fac parte din categoria automobilelor electrice moderne, la care producătorii au pus accent pe eficiență. Chiar și așa, există diferențe interesante între ele, care pot juca un rol în decizia de cumpărare.

Model și versiuneConsum mediu real (kWh/100 km)
MG4 Electric (64 kWh)17,5 - 20,2
Opel Astra Electric (54 kWh)16,5 - 18,9

Cine este mai economic și ce înseamnă acest lucru în practică?

Privind tabelul, este evident că Opel Astra Electric are un consum puțin mai mic în lumea reală. Testele pe termen lung și datele de la utilizatori arată că Astra poate fi condusă cu un consum cuprins între 16,5 și 18,9 kWh/100 km. În special la o conducere mai calmă și în oraș, hatchback-ul german poate fi foarte economic.

MG4, cu bateria sa mai mare de 64 kWh, are, conform experienței șoferilor, un apetit puțin mai mare, cu o medie cuprinsă între 17,5 și 20,2 kWh/100 km. Această diferență nu este dramatică, dar pe termen lung se poate reflecta ușor în costurile cu "combustibilul". Consumul puțin mai mare poate fi atribuit conceptului diferit, cu tracțiune spate, și poate unei aerodinamici mai puțin rafinate în comparație cu Opel.

Pentru un utilizator tipic, acest lucru înseamnă că, deși ambele mașini vor oferi costuri de funcționare scăzute, Astra are potențialul de a fi cu câțiva lei mai ieftină la 100 de kilometri. Pentru șoferii care parcurg frecvent distanțe mai lungi, consumul mai mic al modelului Astra poate însemna câțiva kilometri valoroși în plus la autonomia reală, ceea ce reduce stresul legat de căutarea unei stații de încărcare. În lunile de iarnă, trebuie să ne așteptăm la o creștere a consumului la ambele modele, însă diferența procentuală dintre ele va rămâne probabil similară.

Cu toate acestea, consumul de energie electrică nu este atât de diferit încât să fie singurul factor decisiv. Alegerea între aceste două mașini va depinde mai degrabă de preferințele în materie de design, dimensiunea bateriei, viteza de încărcare, spațiul interior și, nu în ultimul rând, prețul de achiziție.

Ofertă actuală Opel Astra Electric

Vezi oferta completă

Gama de prețuri și oferta de mașini second-hand

Intervalul de prețuri pentru mașinile rulate: MG4 ca opțiune mai accesibilă

La compararea prețurilor mașinilor rulate, apare una dintre diferențele fundamentale între MG4 și Opel Astra Electric. Ambele modele sunt pe piață de relativ puțin timp, astfel încât oferta de mașini rulate constă în principal din mașini de unu sau doi ani, cu un rulaj redus. Chiar și așa, se observă o diferență de preț semnificativă, care reflectă strategia mărcilor pentru mașinile noi.

MG4: Preț agresiv și pe piața de mașini rulate

Chiar și ca mașină rulată, MG4 își menține reputația de automobil electric accesibil. Prețurile pentru cele mai vechi și mai rulate unități, de obicei din 2023 și în echiparea de bază cu bateria mai mică, încep de la sume de aproximativ 19.000 €. Aceste mașini reprezintă o intrare foarte atractivă în lumea electromobilității moderne.

Dacă vă uitați la versiuni mai bine echipate, cu bateria mai mare, cum ar fi variantele Elegance sau Luxury, pregătiți-vă o sumă cuprinsă între 23.000 € și aproximativ 29.000 €. Chiar și în acest caz, este o ofertă foarte competitivă în comparație cu alte hatchback-uri electrice de pe piață.

Opel Astra Electric: Calitatea europeană își menține prețul

Opel Astra Electric este considerabil mai scump pe piața de mașini rulate. Prețul său reflectă prețul de achiziție mai mare al unei mașini noi și poziția unei mărci europene consacrate. Modelele rulate din primii ani de producție (2023-2024) se situează de obicei în intervalul de preț de la 27.000 € la 33.000 €.

Oferta de modele Astra electrice rulate este deocamdată mai limitată, ceea ce contribuie, de asemenea, la menținerea unor prețuri mai ridicate. Spre deosebire de MG4, unde se pot găsi mașini sub jumătate de milion de coroane, un astfel de preț este deocamdată nerealist pentru Astra. Cumpărătorii plătesc în plus pentru design, calitatea percepută a interiorului și imaginea unei mărci tradiționale.

Rezumatul prețurilor:

MG419 000 € - 29 000 €Preț mai mic pentru modelele de bază, mai mare pentru versiunile cu autonomie mai mare și echipare bogată.
Opel Astra Electric27 000 € - 33 000 €Preț de pornire mai mare, de obicei echipare solidă, interior de calitate superioară.

În timp ce MG4 se adresează în mod clar clienților care caută valoarea maximă pentru banii lor, Opel Astra Electric se adresează celor care sunt dispuși să plătească în plus pentru un nume și un design consacrat, chiar dacă acest lucru înseamnă o investiție mai mare pe piața mașinilor rulate.

Siguranță și evaluare Euro NCAP

Siguranță: Cinci stele pentru MG, patru pentru Opel

Deși ambele mașini au trecut testele Euro NCAP în același an, rezultatele lor diferă. Este important de reținut că metodologia de testare devine din ce în ce mai strictă, motiv pentru care evaluările din ani diferiți nu pot fi comparate direct. În acest caz, însă, testele au avut loc în 2022, ceea ce ne oferă o comparație relevantă a nivelului de siguranță al ambelor modele conform standardelor de la acea vreme.

MG4: Standard de cinci stele

MG4 a obținut ratingul maxim de cinci stele la testele Euro NCAP din 2022, confirmând un nivel ridicat de siguranță bazat pe noua platformă modulară (MSP). Mașina a obținut rezultate solide în toate domeniile cheie: protecția pasagerilor adulți a fost evaluată la 83%, iar protecția copiilor la 80%. Protecția participanților vulnerabili la trafic, cum ar fi pietonii și bicicliștii, a atins 75%, iar categoria sistemelor de asistență a obținut 78%. Toate versiunile MG4 sunt echipate standard cu pachetul de sisteme de asistență MG Pilot, care include, de exemplu, frânarea activă de urgență sau cruise control adaptiv.

Opel Astra Electric: Patru stele solide

Opel Astra, a cărui evaluare se aplică și versiunii electrice, a obținut patru stele la testele Euro NCAP din 2022. Deși este un rezultat bun, nu a fost suficient pentru cinci stele. Motivul, conform Euro NCAP, este absența unora dintre cele mai recente tehnologii de asistență și lipsa unui airbag central, care protejează ocupanții în caz de impact lateral. În categoriile individuale, Astra a obținut 80% pentru protecția adulților și 82% pentru protecția copiilor. Cu toate acestea, în ceea ce privește protecția participanților vulnerabili la trafic și sistemele de asistență, pierde în fața MG4 cu rezultate de 67% și, respectiv, 66%.

Verdict: MG4 oferă o protecție mai complexă

Deși ambele mașini sunt sigure, MG4 este câștigătorul în această confruntare. Obținerea a cinci stele Euro NCAP și un scor mai echilibrat și, în general, mai mare în toate categoriile monitorizate, în special în domeniul sistemelor de asistență și al protecției pietonilor, îl fac o mașină ceva mai modernă și mai complet echipată din punct de vedere al siguranței. Cele patru stele pentru Astra sunt încă un rezultat decent, dar indică un ușor decalaj tehnologic și absența unor elemente care devin standard.

ParametruMG4Opel Astra Electric
Anul testării20222022
Protecția pasagerilor adulți83 %80 %
Protecția copiilor80 %82 %
Protecția participanților vulnerabili la trafic75 %67 %
Sisteme de asistență78 %66 %

Comparația caracteristicilor interesante de echipare

Pe lângă echiparea standard, fiecare model oferă câteva caracteristici unice care pot fi decisive pentru un client nehotărât. În timp ce MG4 mizează pe un design îndrăzneț și tehnologii inteligente, Opel Astra Electric se bazează pe precizia și practicitatea germană dovedită.

MG4: Tehnologie îndrăzneață și spirit sportiv

MG4 se profilează ca un hatchback dinamic și avansat tehnologic, care nu se teme să iasă în evidență. Oferă o serie de soluții inteligente și elemente cu tentă sportivă, care se adresează șoferului modern.

  • Platformă și propulsie pentru plăcerea de a conduce: MG4 este construit pe platforma modernă, pur electrică MSP (Modular Scalable Platform). Această arhitectură permite tracțiune spate și o distribuție ideală a greutății de 50:50, ceea ce, în combinație cu un centru de greutate jos, asigură o manevrabilitate și agilitate excelentă în viraje. Pentru șofer, acest lucru înseamnă mai multă distracție la volan.
  • Sistemul iSMART și conectivitate mobilă: Sistemul de infotainment cu ecran de 10,25 inch este completat de aplicația mobilă inteligentă MG iSMART. Aceasta permite controlul de la distanță al funcțiilor mașinii, cum ar fi preîncălzirea sau răcirea habitaclului, monitorizarea stării de încărcare sau planificarea încărcării.
  • Funcția V2L (Vehicle-to-Load): O caracteristică practică ce transformă MG4 într-un power bank mobil. Cu ajutorul unui adaptor special, puteți alimenta dispozitive externe cu o putere de până la 2,2 kW direct de la bateria mașinii, ceea ce este util în camping sau ca sursă de rezervă.
  • Echipare bogată încă din standard: MG a mizat pe o strategie de echipare de bază bogată. Chiar și în versiunile inferioare, clientul primește elemente pentru care în altă parte se plătește suplimentar, cum ar fi cruise control adaptiv, sistemele de asistență MG Pilot sau faruri LED.
  • Versiunea sportivă XPOWER: Pentru pasionații de performanță, există versiunea XPOWER cu două motoare electrice, tracțiune integrală și o putere impresionantă de 320 kW (435 de cai putere). Accelerația de la 0 la 100 km/h în 3,8 secunde o plasează la nivelul mașinilor sport.

Opel Astra Electric: Precizie și confort german

Opel Astra Electric se bazează pe faptul că este, în primul rând, o mașină "normală", doar cu propulsie electrică. Se concentrează pe calitatea construcției, tehnologia dovedită și elemente care fac utilizarea zilnică mai plăcută, fără extravaganțe inutile.

  • Cockpit digitalizat Pure Panel: Interiorul este dominat de un panou lat care combină elegant două ecrane de 10 inch – panoul de instrumente digital și ecranul sistemului de infotainment. Scopul a fost de a crea un mediu clar și intuitiv, cu un minim de elemente care să distragă atenția.
  • Faruri de top Intelli-Lux LED® Pixel: Astra aduce în clasa sa tehnologia farurilor adaptive, care este de obicei întâlnită la mașinile premium. Fiecare far este compus din 168 de segmente LED individuale (84 pe fiecare parte), care permit "decuparea" precisă a traficului din jur și utilizarea permanentă a fazei lungi fără a-i orbi pe ceilalți șoferi. Acest lucru crește semnificativ siguranța la condusul pe timp de noapte.
  • Accent pe ergonomie și confort: Opel oferă pentru Astra scaune ergonomice cu certificare AGR (Campania pentru un Spate Sănătos). Acestea sunt concepute pentru un confort maxim și susținerea corpului chiar și în călătoriile lungi.
  • Design conservator, dar funcțional: În timp ce unii concurenți mizează pe un aspect futurist, Astra rămâne fidelă unui design elegant și atemporal. Un element caracteristic este grila frontală „Opel Vizor”, care integrează farurile, senzorii și logo-ul într-o singură bandă neagră netedă.
  • Caroserie break practică: Spre deosebire de MG4, Astra Electric este disponibil nu doar ca hatchback, ci și ca un break spațios Sports Tourer. Acest lucru îl face unul dintre primele break-uri complet electrice de pe piața europeană și o alegere clară pentru familii și pentru cei care au nevoie de un portbagaj mare.

Avantaje și dezavantaje cheie

MG4

Avantaje:

  • Raport preț-performanță excelent: În comparație cu concurența europeană, MG4 oferă un preț de achiziție excepțional de atractiv, ceea ce îl face unul dintre cele mai accesibile vehicule electrice de pe piață.
  • Caracteristici de condus distractive: Datorită tracțiunii pe spate și a unui șasiu bine reglat, MG4 oferă o experiență de condus agilă și distractivă, ceea ce nu este un lucru obișnuit în această clasă. În plus, sistemul de stabilizare poate fi complet dezactivat.
  • Autonomie reală și eficiență decente: Versiunea cu o baterie mai mare (64 kWh) oferă o autonomie reală de peste 300-350 km, în timp ce consumul, în condiții de condus liniștit, se menține la valori favorabile de aproximativ 15 kWh/100 km.
  • Încărcare rapidă: La versiunea cu baterie mai mare, puterea de încărcare ajunge până la 135 kW, ceea ce permite încărcarea de la 10 la 80 % în aproximativ 35 de minute.
  • Funcție standard V2L (Vehicle-to-Load): Toate modelele sunt echipate standard cu funcția V2L, care permite alimentarea dispozitivelor electrice externe direct de la bateria mașinii.
  • Garanție de șapte ani: Garanția de fabrică de 7 ani sau 150.000 km, superioară standardului, oferă proprietarilor liniște și siguranță.

Dezavantaje:

  • Interior și infotainment: Unele materiale din cabină par mai ieftine, iar versiunile mai vechi ale sistemului de infotainment pot fi mai lente și mai puțin intuitive.
  • Confortul suspensiei: Șasiul este reglat mai degrabă rigid, ceea ce poate însemna un confort redus la rulare pe drumuri de proastă calitate.
  • Viteză maximă limitată: Viteza maximă este limitată electronic la 160 km/h, ceea ce poate fi o limitare pentru unii șoferi pe autostrăzile germane.
  • Portbagaj mai puțin spațios: Volumul de bază al portbagajului de 363 de litri este mai degrabă mediu și rămâne în urma unor concurenți din segment.

Opel Astra Electric

Avantaje:

  • Eficiență ridicată și consum redus: Astra este exemplară în ceea ce privește economia, cu un consum mediu de aproximativ 15 kWh/100 km, ceea ce contribuie la o autonomie reală solidă chiar și cu o baterie mai mică.
  • Șasiu confortabil și rafinat: Reglajul șasiului filtrează excelent denivelările, chiar și pe roțile mai mari de 18 inch, iar călătoria este în general foarte plăcută și silențioasă.
  • Interior conservator și prietenos cu utilizatorul: Cabina păstrează o configurație clasică, cu butoane fizice pentru funcțiile cheie, ceea ce facilitează operarea și orientarea.
  • Disponibilitatea caroseriei break: Fiind unul dintre puținele vehicule electrice din clasa compactă, Astra este disponibil și într-o variantă practică break (Sports Tourer) cu un portbagaj voluminos (516 litri).
  • Faruri de înaltă calitate Intelli-Lux LED® Matrix: Farurile matriciale opționale cu 84 de segmente în fiecare far sunt de top în segment și sporesc semnificativ siguranța la condusul pe timp de noapte.

Dezavantaje:

  • Preț de achiziție mai mare: În comparație directă cu MG4, Astra Electric este semnificativ mai scump, ceea ce poate fi un factor cheie pentru mulți potențiali cumpărători.
  • Dinamică medie: Cu o putere de 115 kW (156 CP) și o accelerație de la 0 la 100 km/h în 9,2 secunde, Astra nu oferă dinamica majorității vehiculelor electrice și pare mai degrabă ponderată.
  • Încărcare DC mai lentă: Puterea maximă de încărcare de 100 kW este mai degrabă sub medie în zilele noastre și prelungește timpul petrecut la stațiile de încărcare.
  • Selecție mai mică de motorizări: Astra Electric este disponibil doar cu o singură variantă de motor și baterie, ceea ce limitează opțiunile pentru clienți.
  • Utilizarea de materiale plastice lucioase în interior: Panoul central este acoperit cu plastic negru lucios, care este predispus la amprente, praf și zgârieturi.

Probleme comune și plângeri ale proprietarilor

Pe baza propriilor noastre inspecții CarAudit, a statisticilor de fiabilitate și a feedback-ului de la utilizatori, am compilat o listă a celor mai frecvente probleme la care ar trebui să fie atenți cumpărătorii de mașini rulate. Deși ambele modele sunt relativ noi, au apărut deja unele defecțiuni caracteristice.

MG4: Bolile copilăriei ale unui nou-venit

MG4 a intrat pe piață ca un vehicul electric accesibil, ceea ce, din păcate, s-a reflectat în unele compromisuri în ceea ce privește fiabilitatea și calitatea. Din fericire, majoritatea problemelor sunt mai degrabă neplăceri enervante decât defecțiuni fatale.

  • Software și infotainment: Cele mai frecvente plângeri ale proprietarilor se referă la software-ul de la bord. Sistemul de infotainment poate fi lent, se blochează ocazional sau se repornește spontan. Nici conectivitatea cu telefoanele prin Apple CarPlay și Android Auto nu este scutită de probleme. Un capitol aparte îl reprezintă sistemele de asistență – în special asistentul de menținere a benzii de rulare (LKA) se comportă imprevizibil, iar intervențiile sale sunt adesea insensibile și deranjante. MG încearcă să rezolve aceste neajunsuri prin actualizări de software.
  • Bateria de 12V: Un număr relativ mare de proprietari raportează probleme cu bateria de 12V, care se poate descărca spontan dacă mașina stă parcată mai mult de câteva zile. Acest lucru face imposibilă deblocarea și pornirea vehiculului. Cauza este probabil o gestionare defectuoasă a încărcării de la bateria principală, de înaltă tensiune.
  • Probleme de încărcare: Au existat raportări de defecțiuni ale încărcătoarelor AC de la bord. Mașina nu mai poate fi încărcată cu curent alternativ de la un wallbox de acasă sau de la stații publice lente. Aceasta este o defecțiune acoperită de garanție.
  • Calitatea construcției și șasiul: Unele mașini de la începutul producției prezintă o calitate mai slabă a construcției, de exemplu, alinierea neuniformă a panourilor caroseriei sau vopsea de calitate inferioară. La versiunea de înaltă performanță XPower, proprietarii se plâng de vibrații semnificative la viteze de autostradă, a căror cauză este încă în curs de investigare. La toate modelele s-au înregistrat scurgeri ocazionale de ulei de la cutia de viteze reductoare. O inspecție fizică amănunțită a mașinii rulate este esențială aici.
  • Campanii de rechemare: Mașinile fabricate între iunie și octombrie 2022 au făcut parte dintr-o campanie de rechemare din cauza riscului ca mașina să se poată bloca singură, fără posibilitatea de a fi deschisă din interior sau exterior. Problema a fost rezolvată printr-o actualizare de software.

În general, problemele modelului MG4 sunt mai degrabă de natură enervantă și sunt legate de dezvoltarea rapidă și de reglarea fină a software-ului. Defecțiunile mecanice sunt mai puțin frecvente, dar este bine să fiți atenți la ele atunci când cumpărați o mașină rulată.

Opel Astra Electric: O bază solidă cu blocaje ocazionale

Opel Astra beneficiază de platforma testată a grupului Stellantis, ceea ce se reflectă pozitiv în fiabilitatea mecanică generală. Cu toate acestea, nici el nu a fost scutit de unele probleme electronice, tipice mașinilor moderne.

  • Electronică și software: Similar cu MG, și aici pot apărea erori de software. Utilizatorii raportează înghețarea ocazională sau înnegrirea ecranului sistemului de infotainment, sau mesaje de eroare aleatorii care dispar după o repornire. În unele cazuri, a fost necesară rescrierea software-ului unității de control în service din cauza navigației nefuncționale sau a altor probleme electrice.
  • Sistem de înaltă tensiune: Au fost raportate cazuri izolate în care mașina a afișat o eroare a sistemului de înaltă tensiune și a intrat în modul de urgență cu putere redusă. Cauza a fost de obicei un senzor defect în sistemul de management al bateriei, problemă care poate fi rezolvată în garanție.
  • Imobilizator: Câțiva proprietari s-au confruntat cu problema în care mașina nu pornea din cauza unei erori a imobilizatorului. Și aici a fost vorba de o eroare de software, pe care service-ul a rezolvat-o prin rescrierea unității de control.
  • Campanii de rechemare: Pentru modelele Astra fabricate în 2023 a fost anunțată o campanie de rechemare din cauza unei posibile erori de comunicare între unitățile de control ale motorului și caroseriei. Această eroare ar fi putut teoretic determina mașina să se deplaseze în direcția opusă celei selectate la pornire. La cumpărarea unei mașini rulate, este necesar să se verifice dacă această intervenție a fost efectuată.

Opel Astra Electric pare a fi o mașină mai fiabilă din punct de vedere hardware. Problemele sale sunt aproape exclusiv de natură software și adesea pot fi rezolvate printr-o simplă repornire sau o actualizare în service. Datorită numărului mai mic de "boli ale copilăriei" specifice, pare un produs mai matur, deși nici el nu este 100% fără cusur. O verificare independentă a stării tehnice a mașinii înainte de cumpărare este întotdeauna recomandată.

Sfaturi pentru cumpărarea unei mașini second-hand

La cumpărarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială, iar acest lucru nu este diferit nici în cazul mașinilor electrice. Iată câteva puncte specifice la care să fiți atenți la aceste două modele pentru a evita potențialele probleme.

La alegerea unui MG4

  • Versiunea software-ului și reacția sistemului de infotainment: Verificați dacă mașina are instalată cea mai recentă versiune de software. Versiunile mai vechi puteau avea probleme de stabilitate și reporniri ocazionale. În timpul test drive-ului, testați viteza de reacție la atingere și fluiditatea tranzițiilor între meniuri.
  • Starea bateriei și autonomia: Înainte de test drive, asigurați-vă că mașina este complet încărcată. Urmăriți cât de repede scade procentul de încărcare și ce autonomie indică computerul de bord. Orice scădere semnificativă și rapidă poate indica o stare precară a bateriei.
  • Comportamentul sistemelor de asistență: Testați cu atenție funcția de cruise control adaptiv și sistemul de menținere a benzii de rulare (LKA). La unele mașini au fost raportate reacții prea zeloase sau, dimpotrivă, întârziate, ceea ce poate fi neplăcut în timpul condusului.
  • Zgomote de la șasiu și direcție: În timpul mersului pe denivelări, ascultați dacă se aud zgomote de bătăi sau scârțâituri de la punți. Datorită greutății mai mari a mașinilor electrice, șasiul poate suferi mai mult decât la mașinile cu combustie. O astfel de verificare completă a mașinii este întotdeauna o alegere sigură.
  • Funcționalitatea pompei de căldură (la echipările superioare): Dacă mașina este dotată cu pompă de căldură, verificați-i funcționalitatea pornind încălzirea. O pompă care funcționează corect ar trebui să încălzească eficient cabina fără un impact dramatic asupra autonomiei, în special pe vreme mai rece.

La alegerea unui Opel Astra Electric

  • Testarea pedalei de frână: Concentrați-vă pe fluiditatea și consistența pedalei de frână la trecerea între frânarea recuperativă și cea mecanică. Orice smucitură sau răspuns inconsistent poate semnala o problemă în sistem.
  • Autonomia reală și computerul de bord: La fel ca la MG4, și aici este esențial să urmăriți autonomia. Computerul de bord al modelului Astra ar trebui să arate valori realiste. Comparați-le cu datele de consum pe termen lung, dacă sunt disponibile. O autonomie redusă față de valorile declarate poate indica degradarea bateriei.
  • Verificarea portului de încărcare și a cablurilor: Verificați cu atenție starea portului de încărcare, dacă nu este deteriorat mecanic sau corodat. Testați funcționalitatea încărcării AC și DC, dacă aveți posibilitatea. Problemele de încărcare pot fi costisitor de reparat.
  • Ecrane și infotainment: Sistemul Opel Pure Panel este modern, dar verificați dacă ambele ecrane funcționează impecabil, nu au pixeli arși și dacă controlul tactil răspunde corect. Testați toate funcțiile, inclusiv navigația și conectivitatea cu telefonul. O inspecție fizică amănunțită a mașinii va dezvălui și defecte software ascunse.
  • Zgomot la viteze mici: La viteze mici, de exemplu în parcare, ascultați cu atenție. În afară de sunetul exterior artificial (AVAS), nu ar trebui să auziți niciun șuierat, huruit sau clichet neobișnuit de la sistemul de propulsie.

FAQ: Întrebările cele mai frecvente

Deși ambele mașini au baterii cu o capacitate similară, Opel Astra Electric atinge adesea o autonomie puțin mai mare în condiții reale de trafic datorită eficienței sale superioare și aerodinamicii mai bune. Cu toate acestea, MG4 oferă versiuni cu o baterie mai mare, care depășesc Astra în ceea ce privește autonomia. Diferențele pot varia însă în funcție de stilul de condus și de condiții.

MG4 oferă un volum de bază al portbagajului puțin mai mare, de 363 de litri, față de 352 de litri la Astra Electric. Cu toate acestea, după rabatarea scaunelor din spate, situația se inversează și Astra oferă mai mult spațiu. Niciunul dintre modele nu dispune de un portbagaj frontal (frunk).

Opel Astra Electric are un avantaj în ceea ce privește viteza de încărcare, atât la încărcarea AC de acasă, cât și la încărcarea rapidă DC. Suportă încărcare DC cu o putere de până la 100 kW, în timp ce MG4 în versiunea de bază gestionează 87 kW. Astra are, de asemenea, un încărcător de bord mai puternic de 11 kW, față de 6,6 kW la MG4 de bază.

Versiunea de bază a MG4 are o putere mai mare (170 CP vs. 156 CP) și o accelerație mai bună decât Astra Electric. Diferența cheie este tracțiunea: MG4 are tracțiune spate, ceea ce îi conferă un caracter mai sportiv, în timp ce Astra Electric se bazează pe tracțiunea față, mai tradițională.

În general, MG4 este varianta mai accesibilă, în special în versiunea de bază. Oferă un raport preț-performanță atractiv, ceea ce îl face un concurent puternic. Opel Astra Electric menține un preț mai ridicat, pe care îl justifică prin calitatea construcției și prin tradiția mărcii, de exemplu.

Concluzie: Ce model să alegi?

Surse: ADAC, digi24.ro, hotnews.ro, auto-bild.ro, automarket.ro, motorzoom.ro

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Volkswagen Golf vs. Ford Focus: Comparație completă 2026

Volkswagen Golf vs. Ford Focus: o comparație detaliată a motorului, echipamentului și fiabilității. Aflați care dintre aceste hatchback-uri este cea mai bună alegere pentru dumneavoastră.

13 apr. 2026

Comparatii auto

Mazda 3 vs. Toyota Corolla: Comparație completă 2026

Mazda 3 vs. Toyota Corolla: Care bestseller este mai bun? Comparația noastră detaliată a motoarelor, dotărilor și ținutei de drum vă ajută să alegeți.

23 oct. 2026

Comparatii auto

Tesla Model 3 vs. BMW i4: Comparație completă 2026

Tesla Model 3 vs. BMW i4: Care electromobil premium e mai bun? Comparația noastră de autonomie, performanță și preț te ajută să alegi.

23 oct. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo