Articole

Comparatii auto

Lexus NX vs. Volvo XC60: Comparație completă 2026

Ezitați între Lexus NX și Volvo XC60? Citiți o comparație detaliată a fiabilității, confortului și dotărilor. Aflați verdictul nostru final și alegeți SUV-ul potrivit.

1 mai 2026

VS
Lexus NX

Lexus NX

Volvo XC60

Volvo XC60

Introducere

Lexus NX, un SUV compact premium din Japonia, atrage șoferii prin designul său dinamic și ascuțit și prin motorizările hibride sofisticate și extrem de eficiente. De cealaltă parte se află modelul suedez Volvo XC60, un crossover de familie popular, recunoscut la nivel mondial pentru luxul său nordic atemporal, confortul de top și accentul de neegalat pus pe tehnologiile de siguranță. În următoarea comparație, vom analiza în detaliu punctele forte și punctele slabe ale ambelor mașini, pentru a vă ajuta să aflați care dintre ele reprezintă o alegere mai bună pe piața auto second-hand pentru deplasările dumneavoastră zilnice.

Comparația dimensiunilor exterioare

Privind dimensiunile exterioare, constatăm că, deși ambele mașini fac parte din categoria populară a SUV-urilor premium de dimensiuni medii, există anumite diferențe constructive între ele. Dacă ne concentrăm pe modelele disponibile pe piața mașinilor rulate de patru ani (a doua generație Volvo XC60 și generația AZ2 a Lexus NX), reprezentantul suedez este mai robust în majoritatea aspectelor. Volvo XC60 este cu 28 mm mai lung și cu 37 mm mai lat decât Lexus NX. Modelul japonez, pe de altă parte, păstrează o caroserie ușor mai înaltă, cu 12 mm.

Diferența fundamentală și cea mai vizibilă este însă ampatamentul. La acest capitol, Volvo domină clar, oferind un ampatament cu 175 mm mai lung (2865 mm față de 2690 mm la Lexus). Acest parametru tehnic se reflectă direct în configurația cabinei. Pasagerii de pe locurile din spate ale modelului Volvo XC60 se pot bucura astfel de un spațiu pentru picioare considerabil mai mare. Acest lucru face ca SUV-ul suedez să fie, în mod obiectiv, un candidat mai potrivit pentru călătoriile frecvente în familie cu copii mai mari sau pasageri adulți pe al doilea rând.

Pe de altă parte, amprenta la sol ușor mai compactă a modelului Lexus NX aduce avantaje incontestabile în traficul urban zilnic. Ampatamentul mai scurt, lungimea totală mai mică și caroseria mai îngustă înseamnă, în mod natural, o manevrabilitate mai bună pe străzile înguste și o parcare mult mai ușoară în spații strâmte, cum ar fi garajele subterane. Decizia între aceste două modele este, așadar, strâns legată de faptul dacă, în calitate de șofer, preferați maximizarea spațiului interior sau apreciați mai degrabă agilitatea și manevrabilitatea în traficul urban dens.

Următorul tabel rezumă clar dimensiunile exterioare ale reprezentanților ambelor modele tipice pentru piața mașinilor rulate (vechime de aproximativ 4 ani).

ParametruLexus NX SUVVolvo XC60 SUV
Lățime (mm)18651902
Lungime (mm)46604688
Înălțime (mm)16701658
Ampatament (mm)26902865

Volumul portbagajului

Atunci când alegeți un SUV premium de dimensiuni medii, vechi de aproximativ patru ani, caracterul practic al portbagajului joacă adesea un rol esențial, mai ales dacă intenționați să folosiți vehiculul ca principală mașină de familie. Volumul portbagajului decide cât de ușor puteți împacheta bagajele familiei pentru o vacanță mai lungă sau dacă puteți transporta fără probleme echipamente sportive mai voluminoase. În timp ce reprezentanții japonezi și suedezi oferă finisaje premium de top și confort, la o privire mai atentă asupra valorilor oficiale ale portbagajului găsim diferențe notabile.

Lexus NX în generația sa actuală (cod AZ2, produsă din 2021) se poate mândri cu un volum de bază al portbagajului foarte generos, de 545 de litri. Un avantaj imens pentru cei interesați de o mașină rulată este faptul că acest volum rămâne neschimbat atât pentru motorizările hibride clasice (full hybrid), cât și pentru versiunea plug-in hybrid mai puternică. Astfel, nu trebuie să faceți niciun compromis între o propulsie mai ecologică și caracterul practic de zi cu zi. După rabatarea spătarelor scaunelor din spate, spațiul crește la o valoare respectabilă de 1.436 de litri, ceea ce reprezintă un spațiu prețios pentru câteva valize în plus sau echipamente sportive mai voluminoase.

În schimb, Volvo XC60 de a doua generație oferă un spațiu ceva mai modest în configurația de bază. Motorizările obișnuite mild-hybrid dispun de un volum de 483 de litri, iar dacă optați pentru popularele versiuni plug-in hybrid (denumite Recharge), portbagajul se reduce la 468 de litri din cauza amplasării bateriei de tracțiune sub podea. După rabatarea spătarelor spate, obțineți la Volvo un volum maxim de 1.410 litri, respectiv 1.395 litri pentru plug-in hybrid. Deși SUV-ul suedez pierde ușor pe hârtie, compensează acest mic dezavantaj prin formele foarte regulate ale portbagajului și o suprafață de încărcare perfect plană, fără un prag de încărcare deranjant. Ergonomia modelului Volvo este astfel mai mult decât suficientă pentru cumpărăturile de weekend și pentru recreerea obișnuită în familie.

ParametruLexus NX SUVVolvo XC60 SUV
Volum de bază (litri)545483
Volum max. după rabatarea scaunelor (litri)14361410

Notă: În cazul versiunilor plug-in hybrid Volvo XC60 (Recharge), volumul de bază este ușor redus la 468 de litri, iar după rabatarea scaunelor la 1395 de litri. În schimb, Lexus NX își păstrează volumul complet pentru absolut toate versiunile de propulsie.

Într-o evaluare generală din perspectiva spațiului, Lexus NX este o alegere mai bună pentru familiile mai pretențioase, datorită valorilor mai mari din tabel și spațiului inteligent compartimentat, fără compromisuri la versiunile hibride. Volvo XC60, pe de altă parte, se adresează acelor cumpărători cărora nu le deranjează un volum absolut ceva mai mic, ci dimpotrivă, apreciază mai degrabă ergonomia impecabilă a portbagajului pentru încărcarea și glisarea ușoară a bagajelor grele.

Duel de familie pentru fiecare litru 🧳

În timp ce Lexus NX impresionează printr-un volum total mai mare, indiferent de motorizare, Volvo XC60 recuperează pierderea de litri prin forma sa perfect regulată și încărcarea facilitată la maximum.

Greutățile remorcii

Atunci când alegeți un SUV premium, greutatea maximă a remorcii tractate poate juca un rol decisiv, mai ales dacă sunteți un șofer activ și planificați să tractați încărcături mai grele. În această disciplină, există diferențe fundamentale între Lexus NX și Volvo XC60, care determină în mare măsură cât de versatil va fi noul dumneavoastră vehicul în ceea ce privește forța de tracțiune.

Lexus NX, în generația sa actuală (disponibilă aproximativ din 2021), oferă pentru cea mai răspândită motorizare hibridă NX 350h o capacitate maximă de remorcare a unei remorci cu sistem de frânare de exact 1500 kg. O remorcă fără sistem de frânare poate cântări în cazul său standardul de 750 kg. Aceste valori sunt complet suficiente pentru utilizarea obișnuită de tip hobby, fie că este vorba de cumpărături minore de weekend pentru casă și grădină pe o remorcă ușoară, sau poate de transportul unei bărci mai mici la apă.

În schimb, Volvo XC60 de a doua generație (în special modelele fabricate în jurul anului 2020 și mai noi) este conceput ca un cal de povară mult mai capabil. Motorizările obișnuite mild-hybrid și diesel, cum ar fi versiunile B4, B5 sau D4, pot tracta o remorcă cu sistem de frânare cu o greutate maximă respectabilă de 2300 până la 2400 kg. Trebuie menționat că versiunile plug-in hybrid mai puternice, cum ar fi T8 Recharge, au această capacitate ușor redusă la 2100 până la 2250 kg, din cauza greutății proprii mai mari a vehiculului și a bateriilor încorporate. Greutatea remorcii fără sistem de frânare rămâne aceeași pentru toate modelele Volvo, respectiv 750 kg.

În practică, aceste diferențe înseamnă o disparitate destul de mare în ceea ce privește utilitatea. În timp ce cu Lexus veți atinge rapid limita de greutate în cazul remorcilor mai mari, Volvo XC60 oferă o rezervă uriașă. Cu Volvo obțineți un vehicul ideal pentru tractarea în siguranță a remorcilor mari pentru cai, a bărcilor grele sau o bază solidă care poate tracta fără probleme o rulotă de familie grea pentru vacanțe prelungite.

În concluzie, se poate rezuma că, dacă sunteți în căutarea unui vehicul în principal pentru deplasări zilnice, cu necesitatea ocazională de a atașa o remorcă mai mică, Lexus nu vă va limita în niciun fel. Totuși, dacă solicitați de la SUV-ul dumneavoastră o capacitate de remorcare fără compromisuri pentru sarcini solicitante și încărcături grele, Volvo este favoritul clar și logic în acest sens.

Prezentare generală a greutăților remorcilor

Model și motorizareGreutatea remorcii cu sistem de frânare (kg)Greutatea remorcii fără sistem de frânare (kg)
Lexus NX 350h1500750
Volvo XC60 B4 / B5 / D42300 - 2400750
Volvo XC60 T8 (Plug-in Hybrid)2100 - 2250750

Prezentarea generală a celor mai frecvente motorizări

Atunci când alegeți un SUV premium rulat, vechi de aproximativ patru ani (fabricat în jurul anului 2022), veți întâlni la ambele modele o abordare complet diferită în ceea ce privește electrificarea și gama de unități de propulsie. În timp ce Lexus NX, la a doua sa generație (AZ2, produsă din 2021), mizează în principal pe sistemul full hybrid (HEV) de 2,5 litri, extrem de fiabil și dovedit, fără a fi necesară încărcarea externă, Volvo XC60 oferă o selecție mult mai largă. În această perioadă, marca suedeză a mizat exclusiv pe motoare de doi litri, oferind însă atât hibrizi plug-in (PHEV) extrem de puternici, cu denumirile T6 și T8 (cu o putere de până la un respectabil 335 kW), cât și popularele agregate mild-hybrid – inclusiv diesel, care lipsesc complet de la Lexus. Această diferență fundamentală joacă un rol important în procesul de achiziție: Volvo îi va satisface pe șoferii care își doresc dominanță în ceea ce privește puterea sau o rulare eficientă pe autostradă, în timp ce Lexus va atrage prin economia de operare de top, costurile reduse de întreținere și fluiditatea de neegalat în traficul urban bară la bară.

Lexus NX: Pariul pe siguranța hibridă

Gama de motorizări pentru Lexus NX este restrânsă în mod deliberat și construită aproape exclusiv pe tehnologia hibridă. Baza absolută și cea mai reprezentată alegere în bazele de date pentru mașinile de aproximativ patru ani este varianta full-hybrid NX 350h. Aceasta combină un motor de 2,5 litri aspirat natural, cu patru cilindri, cu un motor electric (sau cu două motoare electrice în versiunea E-FOUR cu tracțiune integrală) și oferă o putere totală a sistemului de 179 kW. Propulsia este cuplată la o transmisie planetară cu variație continuă e-CVT, care asigură o rulare foarte silențioasă și relaxată, cu un consum de combustibil surprinzător de mic. Dacă sunteți în căutarea unei dinamici și mai mari sau aveți posibilitatea de a încărca acasă, este disponibil și vârful de gamă plug-in hybrid NX 450h+, cu o putere de 227 kW și posibilitatea unei autonomii pur electrice. Motoarele convenționale pe benzină supraalimentate sau motoarele diesel nu figurează în oferta pentru piața europeană.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
NX 350hBenzină (HEV)179239*e-CVT
NX 450h+Benzină (PHEV)227227*e-CVT

*Valorile menționate ale cuplului sunt valabile pentru motorul cu ardere internă. Cuplul total al sistemului este considerabil mai mare datorită asistenței motoarelor electrice puternice, oferind mașinii o elasticitate foarte solidă.

Volvo XC60: O gamă largă, inclusiv hibrizi plug-in puternici și diesel

Modelul Volvo XC60 de a doua generație a trecut printr-o reînnoire importantă a unităților de propulsie în anii 2020 și 2021. Din baza de date a anilor de disponibilitate a vehiculelor, este clar că vechile motoare convenționale diesel și pe benzină (cu denumirile D3, D4, D5 sau T4, T5 și T6) au fost deja complet eliminate pentru modelele cu o vechime de aproximativ 4 ani. Astăzi, clienții vor găsi printre mașinile rulate în principal unități mild-hybrid mai moderne, care poartă denumirea B (de exemplu, B4, B5, B6). Aceste motoare de doi litri utilizează un starter-generator de 48V, care fluidizează sistemul start-stop și oferă un răspuns mai rapid la accelerație. Un avantaj imens al Volvo pentru cei care parcurg mulți kilometri pe autostradă este menținerea motoarelor diesel economice (B4 Diesel, B5 Diesel). Pentru fanii performanței maxime și ai condusului cu emisii locale reduse, suedezii au pregătit hibrizi plug-in T6 Recharge și necompromisul T8 Recharge. Aici, cuplul sistemului depășește pragul magic de 700 Nm, iar transmiterea puterii la sol este întotdeauna gestionată de o cutie automată Geartronic cu 8 trepte.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
B4Benzină (MHEV)1453008A Geartronic
B4 DieselDiesel (MHEV)1454208A Geartronic
B5Benzină (MHEV)1843508A Geartronic
B5 DieselDiesel (MHEV)1734808A Geartronic
B6Benzină (MHEV)2204208A Geartronic
T6 RechargeBenzină (PHEV)2576598A Geartronic
T8 RechargeBenzină (PHEV)3357098A Geartronic

*Motorizările tradiționale fără electrificare (D4, T5 etc.) nu mai figurează pe piață pentru anii de fabricație de acum aproximativ 4 ani, fiind înlocuite complet de seriile B mai eficiente și de modelele performante Recharge.

În decizia finală, cel mai mult contează profilul dumneavoastră de condus. Lexus NX în versiunea standard 350h reprezintă o alegere excelentă și extrem de fiabilă pentru familii și șoferi care circulă preponderent în oraș sau pe drumuri județene. Sistemul full hybrid e-CVT funcționează extraordinar de lin și economisește combustibil fără a fi nevoie să vă gândiți la cabluri și încărcare. Dacă însă faceți parte din categoria șoferilor cu un rulaj anual foarte mare, mild-hibrizii diesel de la Volvo XC60 vor fi o alternativă mai potrivită și semnificativ mai economică pe distanțe lungi de autostradă. În același timp, Volvo reprezintă o alegere mai bună pentru cumpărătorii orientați spre performanță, pentru care reprizele masive ale sistemelor Recharge la apăsarea pedalei justifică ușor prețul de achiziție mai ridicat.

Electrificare în două moduri ⚡

În timp ce Lexus NX mizează pe fiabilitatea de primă clasă și eficiența unui full hybrid fără întreținere specială, Volvo XC60 oferă o paletă mai largă, îmbogățită cu hibrizi plug-in extrem de puternici și motoare diesel economice, încă foarte solicitate pentru călătoriile pe autostradă.

Motorizări recomandate

Alegerea motorizării corecte este esențială pentru satisfacția pe termen lung, de aceea recomandările noastre se bazează pe performanța reală, consum, feedback-ul proprietarilor și fiabilitatea mecanică. În timp ce Lexus, la generația AZ2 (produsă din 2021), se concentrează istoric și în prezent aproape exclusiv pe sisteme full hibrid reglate cu precizie, bazate pe motoare atmosferice economice, Volvo a ales o altă cale pentru a doua generație XC60. Producătorul suedez a trecut la o arhitectură modulară unitară de motoare de doi litri cu patru cilindri, pe care în ultimii ani a completat-o cu tehnologia mild-hybrid de 48V (notată cu litera B) pentru reducerea emisiilor și rafinarea funcționării. În lumea mașinilor second-hand, Lexus se adresează mai degrabă șoferilor care caută o întreținere minimă absolută și un consum de mașină de oraș, în timp ce Volvo atrage prin cuplul robust pentru călătorii frecvente pe autostradă sau tractarea remorcilor grele.

Pentru Lexus NX recomandăm: 350h E-FOUR (179 kW / 244 CP)

La o vechime de aproximativ patru ani, Lexus NX 350h este cea mai rațională și prietenoasă alegere din întreaga gamă a generației AZ2. Din punct de vedere tehnic, combină un motor atmosferic de 2,5 litri cu patru cilindri, verificat în timp, cu motoare electrice – în cazul versiunii recomandate E-FOUR, cu un motor electric suplimentar și pe puntea spate.

  • Utilizare și consum: Această propulsie este ideală pentru familii și utilizatori care circulă preponderent în oraș și pe rute suburbane, unde sistemul hibrid profită din plin de recuperare și de rularea pur electrică la viteze mici. Oferă o dinamică fluidă și un consum excelent, atât real cât și declarat, mixt de aproximativ 5,7 l/100 km.
  • Fiabilitate: Rezistența acestui ansamblu de la Toyota este legendară. Nu are demaror clasic, alternator sau sistem complex de supraalimentare, ceea ce îl face, pe termen lung, unul dintre cele mai rezistente sisteme de propulsie de pe piață.
  • La ce să fiți atenți: Riscurile mecanice sunt minime la Lexus. Cea mai notabilă slăbiciune rămâne pentru unii comportamentul specific la condus al transmisiei planetare e-CVT. La o accelerare bruscă, poate produce așa-numitul „efect de aspirator” – motorul urcă la turații mari și le menține constant, în timp ce mașina accelerează liniar. Prin urmare, în timpul unui test drive înainte de achiziționarea unei mașini rulate, încercați intenționat o accelerare bruscă (de exemplu, la intrarea pe autostradă), pentru a verifica dacă acest sunet specific vă deranjează în cazul unui stil de condus mai dinamic.

Pentru Volvo XC60 recomandăm: B4 Diesel AWD (145 kW / 197 CP)

În cazul modelului Volvo XC60 de a doua generație, din perspectiva pieței de mașini rulate de patru ani, o alegere fantastică este motorul turbodiesel de doi litri mild-hybrid B4 Diesel AWD. Din oferta de mașini noi, această specificație (produsă pentru XC60 între anii 2019 și 2023) a dispărut definitiv în cadrul tranziției mărcii către mobilitatea electrică, însă pentru un SUV rulat greu, are în continuare cel mai mult sens din toate punctele de vedere.

  • Utilizare și consum: Oferă o putere de 145 kW (197 CP) susținută de un cuplu puternic și de un mic motor electric de 48V, care elimină întârzierea turbocompresorului și garantează porniri extrem de line. Este un devorator suveran de kilometri pe autostradă. Această propulsie este construită pentru șoferii care parcurg distanțe lungi, călătoresc des cu mașina încărcată, au nevoie să tracteze o remorcă sau apreciază tracțiunea unui sistem de tracțiune integrală AWD fiabil.
  • Fiabilitate: Principalul avantaj este consumul stabil și scăzut pe autostrăzi și cuplul imbatabil la turații joase. În plus, sistemul mild-hybrid la variantele B (spre deosebire de vechile motoare diesel pure D4) a îmbunătățit semnificativ confortul utilizatorului, în special prin funcționarea imperceptibilă și rapidă a sistemului start-stop.
  • La ce să fiți atenți: Fiind vorba de un diesel modern, cel mai mare risc pe termen lung este înfundarea filtrului de particule (DPF) și eventuala colmatare a valvei EGR cu depuneri de carbon. Dacă cumpărați o mașină la mâna a doua, verificați dacă în timpul test drive-ului nu apare o putere redusă sesizabil, un ralanti mai zgomotos sau mesaje de eroare aprinse pe afișajul de bord. Toate acestea indică un filtru DPF neglijat din cauza traseelor scurte repetate. Dacă știți că veți folosi Volvo-ul rulat majoritatea timpului în oraș, căutați mai degrabă în anunțuri alternativa mild-hybrid pe benzină B4 sau B5, altfel, mai devreme sau mai târziu, vă veți confrunta cu intervenții de service inutil de scumpe.

Consumul real de combustibil

Atunci când alegeți o mașină rulată de aproximativ patru ani din segmentul SUV-urilor premium, vă loviți de o problemă clasică – datele oficiale privind consumul, furnizate de producători, sunt adesea departe de realitate. În cazul sistemelor moderne mild-hybrid și plug-in hybrid, acest lucru este valabil de două ori mai mult. Pentru a obține o imagine exactă a consumului real al acestor vehicule, ne-am bazat pe date reale introduse de utilizatori pe portalul comunitar independent Spritmonitor.de, punând accent pe cele mai căutate generații fabricate în jurul anilor 2021 și 2022.

Model și motorizareConsum mediu (l/100 km)
Volvo XC60 T6 Recharge (Plug-in hybrid)4,5
Lexus NX 350h (Full-hybrid)5,9
Volvo XC60 B4 Diesel (Mild-hybrid)6,8
Volvo XC60 B4 Benzină (Mild-hybrid)8,2

Din valorile de mai sus reiese clar că filozofiile diferite ale celor doi producători auto aduc rezultate diferite în practică. Lexus, cu sistemul său de pe modelul NX 350h, confirmă dominația de lungă durată a concernului japonez în domeniul full-hybridelor și, chiar și cu un SUV de aceste dimensiuni, reușește să ruleze în realitate sub pragul de șase litri. Astfel, depășește cu autoritate agregatele diesel suedeze – Volvo XC60 B4 Diesel cu asistență mild-hybrid consumă în medie cu aproape un litru mai mult. Versiunea pe benzină B4 solicită peste opt litri la suta de kilometri, ceea ce arată că micul starter-generator ușurează motorul clasic cu ardere internă de emisii, dar nu aduce o economie atât de semnificativă în portofel. Un capitol aparte este Volvo XC60 T6 Recharge, plug-in hybrid. Deși valorile de laborator promit adesea un consum între unu și doi litri, realitatea medie, care include călătorii ocazionale pe autostradă cu bateria descărcată, se situează pe termen lung în jurul a patru litri și jumătate. Aceste tendințe oferă un indiciu clar pentru diferite tipuri de utilizatori: dacă sunteți în căutarea unei mașini în principal pentru naveta zilnică scurtă în oraș și aveți posibilitatea de a încărca conștiincios acasă sau la serviciu, plug-in hybrid-ul de la Volvo va fi extrem de eficient. Dacă însă nu doriți să aveți de-a face deloc cu cablurile și totuși vă doriți un SUV economic pentru regim mixt, inclusiv opriri frecvente în ambuteiaje, sistemul Lexus este aproape imbatabil. Călătorii înrăiți pe autostradă vor prefera probabil modelul Volvo diesel, totuși, per ansamblu, se poate afirma că consumul de combustibil este un argument puternic pentru Lexus, a cărui tehnologie reprezintă o alegere mai sigură și mai lipsită de griji, cu o eficiență excelentă în toate modurile de condus.

Gama de prețuri și oferta de mașini second-hand

Când căutați un SUV premium vechi de aproximativ patru ani (de regulă modelele din 2021 și 2022), piața second-hand oferă două povești complet diferite. În timp ce Volvo este favoritul tradițional al flotelor auto europene, Lexus este mult mai des căutat de proprietari privați. Acest lucru se reflectă semnificativ în amploarea ofertei de pe piața second-hand, precum și în modul în care ambele modele își păstrează valoarea.

În plus, perioada selectată, în jurul anilor 2021 și 2022, a reprezentat un punct de cotitură tehnologic major pentru ambele mașini. Volvo XC60 a trecut în această perioadă printr-un facelift vizibil și a adoptat un nou sistem de infotainment modern bazat pe Google Android Automotive, în timp ce Lexus a început să livreze, la sfârșitul anului 2021, a doua generație a modelului NX, complet nouă și mai avansată tehnologic.

Lexus NX: O valoare de revânzare excepțională

Pe piața mașinilor second-hand de patru ani, la modelul NX se intersectează interesant două generații, ceea ce creează un interval de preț mai larg. Versiunile anterioare pot fi găsite la sume mai accesibile, însă, odată cu apariția noii generații, prețul de achiziție al mașinilor rulate crește brusc.

  • Finalul primei generații (în jurul anului 2021): Modelele cu denumirea NX 300h din ultimele faze de producție pot fi cumpărate cel mai des în intervalul cuprins între 31.000 € și 37.000 €. Acestea sunt renumite pentru fiabilitatea lor legendară, dar trebuie să acceptați un sistem de bord mai învechit, fără ecran tactil.
  • Lansarea celei de-a doua generații (modelele 2022): Mașinile rulate din noua generație, cu denumirea NX 350h, pornesc de obicei de la peste 41.000 €, iar pentru exemplarele bine echipate ajung la 49.000 €. Versiunile de top plug-in hybrid NX 450h+ sunt destul de rare pe piață și depășesc adesea pragul de 53.000 €.
  • Deprecierea: Mașinile Lexus își păstrează istoric foarte bine valoarea. Curba de depreciere este lină, ceea ce reprezintă o veste excelentă pentru revânzarea ulterioară, însă înseamnă o investiție inițială ceva mai mare la achiziția second-hand.

Volvo XC60: O selecție bogată datorită flotelor

SUV-ul suedez profită din plin de popularitatea sa masivă. Parcurile auto second-hand oferă o selecție generoasă de exemplare de patru ani, care provin adesea din leasinguri operaționale finalizate. Avantajul este, astfel, un istoric de service transparent și regulat la dealeri autorizați.

  • Versiuni mild-hybrid (B4 și B5): Variantele diesel și pe benzină, foarte populare și economice, pot fi achiziționate cu rulaje medii (în jur de 80–120 mii de kilometri) într-un interval favorabil cuprins între 33.000 € și 41.000 €.
  • Hibrizi plug-in (Recharge T6 / T8): Modelele extrem de puternice cu posibilitate de încărcare externă (având adesea peste 300 CP) se vând pe piață cel mai frecvent între 43.000 € și 51.000 €. Din punctul de vedere al raportului putere-preț, este o alternativă foarte tentantă.
  • Deprecierea: Deprecierea este ceva mai accentuată la Volvo decât la concurența japoneză. Datorită acestui fapt, pe piața second-hand puteți obține o mașină cu o specificație de echipare superioară pentru banii dumneavoastră, lucru apreciat în special de cumpărătorii cu un buget mai strict.

Prezentare comparativă (mașini cu o vechime de aprox. 4 ani)

Parametru urmăritLexus NX (2021–2022)Volvo XC60 (2021–2022)
Interval de preț tipic31.000 – 51.000 €33.000 – 51.000 €
Disponibilitate pe piața second-handSelecție mai mică, în principal de la privațiSelecție uriașă, mașini provenite din flote
Păstrarea valorii rezidualeExcelentă (scădere lentă)Medie (mai avantajoasă pentru cumpărători)
Ofertă de motoare diesel economiceNu (exclusiv hibrizi pe benzină)Da (motoarele populare mild-hybrid B4)

💰 Stabilitate japoneză sau accesibilitate suedeză?

Dacă preferați o păstrare maximă a valorii viitoare și o fiabilitate hibridă dovedită pentru o mașină rulată, merită să plătiți în plus pentru un Lexus NX, mai puțin disponibil; pe de altă parte, Volvo XC60 domină piața cu o selecție mai largă și, datorită scăderii mai abrupte a prețului, oferă un raport mai atractiv între prețul de achiziție și dotările incluse.

Siguranță și evaluare Euro NCAP

În evaluarea siguranței, este important de menționat la început că ambele vehicule premium au obținut ratingul maxim de cinci stele în testele independente Euro NCAP. Totuși, numărul de stele în sine nu este suficient pentru o comparație directă între cele două mașini; contextul mai larg și, mai ales, anul în care au fost efectuate testele de impact sunt esențiale. Protocoalele de testare Euro NCAP evoluează constant și devin tot mai stricte de-a lungul anilor. Din acest motiv, scorurile procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate direct. Metodologiile mai noi includ parametri mult mai exigenți, inclusiv simulări modificate de impact frontal cu barieră mobilă, detectarea avansată a bicicliștilor și pietonilor sau scenarii complet noi de situații critice în intersecții.

Lexus NX de a doua generație a trecut testele Euro NCAP în martie 2022, conform celor mai noi și foarte stricte protocoale. În testul de protecție a pasagerilor adulți a obținut 83%, în protecția copiilor 87%, participanții vulnerabili la trafic au primit un scor de 83%, iar asistenții de siguranță un impresionant 91%. Deși scorul pentru adulți poate părea optic mai mic, în contextul noilor și exigentelor reguli, acesta este un rezultat de top. Lexus a profitat din plin de prezența pachetului avansat Lexus Safety System+ de a treia generație, care răspunde excelent tocmai celor mai recente cerințe de testare. Aceasta se referă la reacțiile impecabile ale sistemelor de asistență în intersecții și la detectarea precisă a bicicliștilor, datorită și deschiderii electronice unice a ușilor e-Latch, care previne deschiderea accidentală a ușii în calea unui biciclist care se apropie.

Actuala generație Volvo XC60 a fost testată considerabil mai devreme, în 2017. La acea vreme, SUV-ul suedez a dominat literalmente toate statisticile și, cu rezultate de 98% pentru protecția adulților și 95% pentru asistenții de siguranță, a devenit cea mai sigură mașină a anului respectiv. Protecția copiilor a fost evaluată la 87%, iar protecția participanților vulnerabili la trafic la 76%. Deși nivelul de siguranță pasivă este în continuare fantastic datorită construcției masive și legendarului oțel suedez, trebuie reținut faptul că certificarea originală din 2017 este deja considerată expirată din perspectiva standardelor actuale Euro NCAP. Astfel, sistemele electronice ale Volvo nu au fost testate oficial pentru cele mai complexe scenarii actuale de intersecții de traiectorii și coliziuni, pe care protocoalele de astăzi pun cel mai mare accent.

Din comparația generală reiese clar că ambele mașini second-hand oferă un nivel excelent de siguranță pentru călătoriile în familie. Volvo excelează și astăzi prin rigiditatea structurală fără compromisuri, care la momentul apariției sale a împins limitele industriei auto. Totuși, din perspectiva standardelor stricte de astăzi, Lexus este cel care, datorită avansului tehnologic al platformei mai noi, oferă un pachet de siguranță mai modern și mai versatil, în special în domeniul sistemelor de asistență activă calibrate pentru traficul urban dens și imprevizibil.

ParametruLexus NXVolvo XC60
Anul testării20222017
Protecția pasagerilor adulți83 %98 %
Protecția pasagerilor copii87 %87 %
Protecția participanților vulnerabili la trafic83 %76 %
Sisteme de asistență pentru siguranță91 %95 %

🛡️ Asistență modernă vs. blindaj suedez

În timp ce Volvo XC60 rămâne o alegere excelentă pentru protecție pasivă maximă datorită construcției robuste, Lexus NX oferă, datorită diferenței de cinci ani în testare, sisteme de asistență activă semnificativ mai moderne și mai precise, care corespund mai bine standardelor de siguranță de astăzi.

Comparația caracteristicilor interesante de echipare

Pe lângă dotările standard, fiecare dintre modele oferă câteva elemente și soluții tehnologice unice, care le definesc caracterul și pot fi decisive pentru client în alegerea finală. Ambele mașini abordează luxul și utilitatea cotidiană în stil propriu, beneficiind de filozofia specifică a fiecărei companii.

Lexus NX: Ospitalitate japoneză și revoluție tehnologică

A doua generație a modelului Lexus NX, care este un reprezentant tipic al mașinilor rulate de patru ani pe piața actuală, a adus un salt tehnologic uriaș în oferta mărcii. Se concentrează în special pe conexiunea perfectă dintre șofer și mașină și pe grija maximă pentru pasageri, în spiritul tradiționalei ospitalități japoneze Omotenashi.

  • Sistemul de închidere electronică E-Latch și asistentul pentru ieșirea în siguranță din vehicul (SEA): NX a înlocuit mânerele mecanice clasice cu un sistem electronic de deschidere a ușilor prin simpla apăsare a unui buton. O inovație majoră este interconectarea acestui sistem cu monitorizarea unghiului mort – dacă un biciclist sau un alt vehicul se apropie din spate, sistemul blochează ușa, prevenind astfel o deschidere periculoasă.
  • Arhitectura cockpitului Tazuna și noul sistem de infotainment: La această generație, Lexus a abandonat complet controlul nepopular prin touchpad. Piesa centrală a cabinei este ecranul tactil de până la 14 inchi al sistemului Lexus Link Pro, orientat către șofer. Filozofia Tazuna (termenul japonez pentru frâu) asigură faptul că toate comenzile importante sunt la îndemână, iar șoferul nu trebuie să își ia ochii de la drum.
  • Unități de propulsie și eficiență: Gama de modele oferă un hibrid cu auto-încărcare extrem de eficient (350h) și primul hibrid plug-in al mărcii (450h+). Aceste motorizări se remarcă prin fiabilitate extremă și un consum de combustibil real scăzut în traficul urban, fără a face compromisuri în ceea ce privește fluiditatea condusului.
  • Tehnologia de purificare a aerului nanoe™ X: Sistemul avansat de climatizare eliberează în cabină nanoparticule de apă care neutralizează virusurile, bacteriile și mirosurile. În plus, acestea previn uscarea pielii și a părului pasagerilor în timpul călătoriilor lungi.
  • Sistem audio premium Mark Levinson: Pentru pasionații de muzică, nivelurile de echipare superioare oferă un sistem audio reglat special, cu 17 difuzoare, care se numără printre cele mai bune din industria auto și oferă o experiență sonoră perfect clară.

Volvo XC60: Minimalism scandinav și integrare Google

Volvo XC60 după facelift (oferit aproximativ din 2021) reprezintă vârful designului scandinav combinat cu o siguranță fără compromisuri. Abordarea sa în ceea ce privește inovația este puternic axată pe practicalitate, utilizare familială și simplificarea vieții digitale la bord.

  • Infotainment cu servicii Google integrate: Volvo a fost unul dintre primii producători auto care a integrat complet sistemul Android Automotive. Astfel, mașina utilizează nativ Google Maps pentru navigație în timp real, control vocal prin Google Assistant și magazinul Google Play pentru descărcarea aplicațiilor (de exemplu, Spotify) direct în mașină, chiar și fără a fi necesară oglindirea smartphone-ului.
  • Selectorul de viteze din cristal Orrefors: Un element unic al nivelurilor de echipare superioare (de exemplu, Inscription sau Ultimate) este selectorul transmisiei automate, realizat din cristal suedez masiv. Acest detaliu mic, dar foarte luxos, adaugă o notă exclusivistă interiorului minimalist.
  • Scaune înălțătoare integrate pentru copii: Întruchiparea practicalității familiale. Scaunele laterale din spate pot fi echipate cu perne înălțătoare rabatabile, cu două niveluri de înălțime. Astfel, părinții nu mai trebuie să transporte constant scaune auto clasice pentru copiii mai mari, economisind spațiu prețios în portbagaj și timp.
  • Purificare avansată a aerului (Advanced Air Cleaner): Volvo pune preț pe sănătatea căilor respiratorii. Sistemul său de filtrare poate capta până la 95% din particulele fine de praf (PM 2.5) înainte ca acestea să pătrundă în cabină. În plus, nivelul calității aerului din interiorul și exteriorul mașinii poate fi monitorizat direct pe ecranul sistemului de infotainment.
  • Sunet de top Bowers & Wilkins: Concurentul pentru sistemul audio de la Lexus este, în cazul Volvo, sistemul opțional B&W cu legendarul difuzor central de înalte de pe tabloul de bord. Acesta oferă moduri acustice speciale, inclusiv o simulare fidelă a acusticii sălii de concerte din Göteborg sau a unui club de jazz.
  • Sisteme de siguranță și Pilot Assist: Telematica și sistemele de asistență sunt, în mod tradițional la Volvo, la cel mai înalt nivel. Sistemul Pilot Assist asigură o conducere semi-autonomă fluidă pe autostrăzi, menține mașina pe centrul benzii de rulare și corectează ușor direcția chiar și în curbele largi, ceea ce reduce semnificativ oboseala șoferului în timpul călătoriilor lungi.

Avantaje și dezavantaje cheie

Lexus NX

Avantaje

Fiabilitate și durabilitate tehnică legendară pe termen lung

Sisteme de propulsie hibride (HEV) și plug-in hibride (PHEV) extrem de economice și rafinate

Calitate superioară a asamblării și materiale de lux în interior

Design exterior distinctiv și original

Menținere foarte bună a valorii de revânzare pe piața second-hand

Dezavantaje

Control frustrant al sistemului de infotainment prin intermediul touchpad-ului la modelele mai vechi (înainte de modernizarea din toamna anului 2021)

Volum de bază al portbagajului mai mic comparativ cu concurența directă

Sunet specific al transmisiei cu variație continuă e-CVT în timpul accelerărilor bruște

Mai puțin spațiu la nivelul capului pentru pasagerii înalți de pe locurile din spate, din cauza liniei plonjate a plafonului

Lexus NX este alegerea perfectă pentru cumpărătorii care caută un SUV extrem de fiabil, economic și lucrat cu precizie pentru naveta zilnică. Datorită sistemului său hibrid extrem de eficient, excelează în special în traficul urban și suburban, unde oferă un confort acustic de primă clasă și o utilizare fără griji.

Volvo XC60

Avantaje

Nivel tradițional de top al siguranței active și pasive, cu asistenți avansați

Design interior scandinav curat, care oferă senzația unui living de lux

Scaune ortopedice extrem de confortabile, ideale pentru călătoriile lungi pe autostradă

Spațiu interior generos pentru pasageri și un portbagaj cu formă practică

Motorizări plug-in hybrid puternice și dinamice (Recharge)

Dezavantaje

Dependență mare de controlul climatizării și al funcțiilor mașinii exclusiv prin ecranul tactil central

Suspensie mai rigidă și mai puțin confortabilă la nivelurile de echipare sportive cu jante mari (R-Design)

Costuri de întreținere potențial mai mari pentru motorizările mai complexe, cu supraalimentare dublă, de la generațiile mai vechi

Caracteristicile de condus sunt axate pur pe siguranță și confort, nu pe plăcerea de a conduce

Volvo XC60 va atrage cu siguranță familiile și managerii care parcurg regulat distanțe lungi și pun un accent absolut pe sentimentul de siguranță, spațiul interior și confortul la rulare. Caracterul său elegant și discret, împreună cu ergonomia excelentă, îl fac unul dintre cele mai plăcute și practice SUV-uri premium de pe piața second-hand.

Probleme comune și plângeri ale proprietarilor

Pe baza propriilor noastre date din serviciul Inspecție auto completă, a statisticilor privind ratele de defectare, a rapoartelor de service și a feedback-ului de la utilizatorii pe termen lung, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care cumpărătorii de mașini rulate ar trebui să fie atenți în ambele cazuri.

Lexus NX aparține de mult timp celor mai fiabile mașini din clasa sa, totuși, chiar și în cazul său, la exemplarele rulate de aproximativ patru ani apar câteva probleme specifice care merită urmărite înainte de cumpărare.

  • Infotainment și sistemele de bord: La mașinile din prima generație (până în 2021), proprietarii se luptă foarte des cu blocarea sistemului și cu controlul greoi prin intermediul touchpad-ului, problemă pe care producătorul a încercat să o rezolve continuu prin actualizări de software. A doua generație, cu noul ecran tactil, se descurcă mult mai bine, dar ocazional suferă de întreruperi ale conexiunii wireless Apple CarPlay și Android Auto.
  • Motorul și sistemul hibrid: La versiunile hibride populare (NX 300h și noul NX 350h), se poate produce descărcarea bateriei clasice de 12V dacă vehiculul staționează o perioadă mai lungă de timp. Sistemul hibrid în sine și motoarele cu ardere internă sunt extrem de rezistente, însă este necesară verificarea curățeniei filtrului de răcire a bateriei de tracțiune situat în cabină – un filtru înfundat poate duce la supraîncălzirea acesteia și la reducerea duratei de viață.
  • Șasiul și frânele: Mulți proprietari raportează o uzură mai rapidă a plăcuțelor și discurilor de frână, ceea ce este obișnuit pentru un SUV mai greu, și scârțâit ocazional al frânelor la viteze mici și la frânări ușoare. Componentele mecanice ale șasiului nu prezintă defecte cronice.
  • Caroseria și exteriorul: Vopseaua ecologică a caroseriei la Lexus este ceva mai subțire și mai predispusă la deteriorări cauzate de pietricelele aruncate de roți, ceea ce se manifestă în special prin mici zgârieturi pe grila frontală și pe capotă.

Lexus NX: Un model de fiabilitate cu mici compromisuri

Lexus NX își menține fără efort reputația de a fi unul dintre cele mai puțin problematice SUV-uri de pe piață, la care cele mai mari griji sunt reprezentate de obicei de infotainment-ul învechit sau de bateria de 12V descărcată după o staționare prelungită. Deși din punct de vedere mecanic mașina nu necesită reparații frecvente, o inspecție tehnică independentă a mașinii este esențială pentru verificarea completă a stării reale a sistemului hibrid și a stării frânelor.

SUV-ul suedez Volvo XC60 oferă un confort excelent și siguranță avansată, însă tehnologia sa mai complexă și electronica extinsă aduc un risc mai mare de apariție a anumitor defecte la vehiculele rulate.

  • Electronica și infotainment-ul: La versiunile mai vechi cu sistemul Sensus, utilizatorii se plâng adesea de pornirea foarte lentă după demaraj și de blocarea ocazională a ecranului. La modelele mai noi cu sistemul de bord Android Automotive (introdus treptat de la sfârșitul anului 2021), au existat inițial numeroase erori de software, inclusiv pierderi ale semnalului GPS, modulul eCall nefuncțional și închiderea neașteptată a aplicațiilor. Majoritatea acestor probleme sunt însă rezolvate astăzi prin actualizări wireless OTA (Over-The-Air).
  • Motorul și sistemul de evacuare: Motoarele diesel de doi litri (D4, D5) suferă foarte des de colmatarea rapidă a supapelor EGR și a răcitoarelor de gaze de eșapament. O problemă specifică și frecventă a motorului diesel de top D5 este crăparea furtunului de presiune al sistemului PowerPulse, ceea ce duce la o pierdere imediată de putere în timpul accelerării. La versiunile mai vechi pe benzină, poate apărea în plus un consum crescut de ulei de motor.
  • Șasiul și suspensia: Versiunile echipate cu suspensie pneumatică opțională sunt extrem de confortabile, însă după depășirea pragului de 100.000 până la 150.000 km, pot necesita înlocuirea costisitoare a pernelor de aer care prezintă scurgeri sau chiar a compresorului defect.
  • Transmisia: Cutia automată Aisin cu opt trepte este extrem de rezistentă din punct de vedere mecanic, dar dacă proprietarul anterior a neglijat schimbul de ulei (pe care producătorul nu l-a prescris întotdeauna strict, considerând lichidul ca fiind pe viață), transmisia poate smunci și ezita vizibil în timpul schimbării treptelor.

Volvo XC60: Confort plătit printr-o întreținere mai complexă

Volvo XC60 încântă prin rularea luxoasă și interiorul superb, însă proprietarii săi trebuie să fie pregătiți pentru rezolvarea mai frecventă a unor erori de software neplăcute și pentru reparații potențial mai scumpe ale șasiului sau ale componentelor motorului. Pentru a nu fi surprins după cumpărare de defecte ascunse și costisitoare la supapa EGR sau la suspensia pneumatică, o inspecție fizică amănunțită a mașinii rulate este o necesitate absolută.

Sfaturi pentru cumpărarea unei mașini second-hand

La cumpărarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială, iar în cazul acestor două modele premium, acest lucru este de două ori mai valabil. Ambele vehicule au specificul lor și puncte slabe asupra cărora merită să vă concentrați pentru a evita reparațiile costisitoare. În astfel de cazuri, merită întotdeauna o inspecție tehnică independentă a stării mașinii detaliată, care va dezvălui eventualele defecte ascunse înainte de cumpărare.

La alegerea unui Lexus NX:

  • Starea și întreținerea filtrului bateriei de tracțiune: La versiunile hibride (de ex. 300h sau mai noua 350h), este esențial să verificați starea filtrului ventilatorului de răcire a bateriei, care se află lângă scaunele din spate. Un filtru înfundat provoacă supraîncălzirea și accelerează degradarea întregii baterii. Înainte de a achiziționa mașina, verificați dacă acesta nu este blocat de praf sau păr de animale.
  • Fluiditatea transmisiei e-CVT: În timpul testului de drum, urmăriți cu atenție comportamentul transmisiei planetare. Sistemul trebuie să funcționeze complet fluid, fără nicio smucitură sau întârziere, chiar și la o accelerare bruscă. Tranziția între funcționarea motorului electric și a motorului cu ardere internă ar trebui să fie aproape imperceptibilă la o mașină de aproximativ patru ani.
  • Starea bateriei de bord de 12V: Modelele Lexus NX suferă adesea de descărcarea prematură a bateriei clasice de 12V, mai ales dacă proprietarul anterior a folosit mașina doar pentru călătorii foarte scurte sau dacă mașina a stat mult timp. Dacă observați porniri mai lente ale sistemului sau dacă pe tabloul de bord apar aleatoriu diverse mesaje de eroare, adesea de vină este tocmai bateria „mică” care este pe sfârșite.
  • Funcționalitatea touchpad-ului și răspunsul sistemului de infotainment: La generația mai veche a mașinii (înainte de modernizarea semnificativă a interiorului în 2021), testați controlul infotainment-ului prin intermediul touchpad-ului de pe consola centrală. Verificați dacă ecranul nu se blochează, dacă conexiunea telefonului prin Bluetooth sau cabluri nu se întrerupe și dacă proprietarul anterior a actualizat software-ul și hărțile.
  • Starea sistemului de frânare: La vehiculele complet hibride, frânele mecanice clasice sunt utilizate mult mai puțin din cauza frânării regenerative frecvente. În special etrierele și discurile de frână spate se pot gripa sau rugini prematur din cauza inactivității. Prin urmare, o inspecție fizică amănunțită a mașinii rulate pe elevator ar trebui să se concentreze pe această zonă.

La alegerea unui Volvo XC60:

  • Sistemul PowerPulse la motorizările diesel: Dacă luați în considerare populara versiune D5, apare adesea o problemă cu un furtun fisurat al sistemului PowerPulse, care ajută la rotirea turbocompresorului cu aer comprimat. În timpul testului de drum, accelerați brusc la turații joase – dacă mașina ezită semnificativ și îi lipsește cuplul imediat, sistemul este cel mai probabil deteriorat sau neetanș.
  • Defecțiuni software ale ecranului central: Majoritatea funcțiilor XC60 sunt centralizate în ecranul tactil. Testați-l imediat după pornirea de dimineață (sau la o pornire la rece), când sistemul este cel mai solicitat. Încercați să comutați rapid între climatizare, navigație și camere. Blocarea frecventă sau căderea sistemului necesită instalarea celui mai nou software, altfel pot eșua chiar și sistemele de asistență vitale.
  • Motorul electric spate (ERAD) la modelele plug-in hybrid: La versiunile T6 și T8 Recharge, testați cu atenție rularea exclusiv electrică. Opriți sistemul audio și ascultați dacă de la puntea spate se aude un vâjâit sau sunete metalice de clic. Repararea acestei unități este considerabil de costisitoare la o mașină rulată. În același timp, testați autonomia reală pur electrică pentru a determina gradul de degradare a bateriei.
  • Funcționalitatea suspensiei pneumatice: Dacă mașina testată este echipată cu suspensie pneumatică adaptivă, coborâți din mașină pe o suprafață plană și verificați vizual dacă mașina nu stă înclinată. Apoi, schimbați modurile de condus de câteva ori la rând. Dacă auziți un zumzet constant sau prelungit al compresorului, acest lucru indică o scurgere de aer din perne. Această eventuală defecțiune ar trebui evaluată în detaliu de o inspecție tehnică specializată a mașinii.
  • Modulele de acces fără cheie (Keyless): O problemă comună și vicleană la modelele XC60 vechi de aproximativ patru ani sunt mânerele portierelor care nu funcționează corect. În timpul inspecției, mergeți în jurul mașinii încuiate și încercați să o descuiați și să o încuiați atingând fiecare mâner în parte. Senzorii defecți pot părea o banalitate, dar în realitate pot descărca complet și neașteptat bateria mașinii.

FAQ: Întrebările cele mai frecvente

Volvo XC60 pare mai aerisit la interior, iar portbagajul său de 483 de litri oferă o formă foarte regulată, cu un minim de margini deranjante. Deși Lexus NX se laudă pe hârtie cu un volum mai mare, de 545 de litri, din cauza liniei plafonului mai plonjate și a deschiderii mai mici a hayonului, acesta poate fi mai greu de utilizat în practică. Pentru transportul obiectelor voluminoase sau al cărucioarelor mari pentru copii, modelul suedez este o alegere mai frecventă și mai practică.

Marca japoneză domină de mult timp clasamentele de fiabilitate, în special datorită motoarelor sale aspirate extrem de rezistente și sistemului hibrid testat în timp. Concurentul suedez atinge mai degrabă o fiabilitate mecanică medie, iar agregatele sale supraalimentate mai complexe pot necesita o întreținere mai costisitoare pe măsură ce mașina îmbătrânește. Din punctul de vedere al costurilor de service pe termen lung pentru o mașină de aproximativ patru ani, reprezentantul asiatic reprezintă o alegere mult mai sigură.

Lexus excelează prin sistemul său complet hibrid (HEV), care în traficul urban și suburban reușește să parcurgă o mare parte din drum pur electric, fără a fi nevoie de nicio încărcare externă. Volvo se bazează fie pe unități mild-hybrid, fie pe hibrizi plug-in puternici (Recharge), care necesită o încărcare conștiincioasă și regulată de la priză pentru a obține un consum redus. Prin urmare, dacă nu aveți posibilitatea de a încărca bateria acasă în fiecare zi, mașina japoneză cu auto-încărcare va fi considerabil mai economică în condiții reale de utilizare.

Ambele vehicule fac parte din elita clasei lor și au obținut punctajul maxim de cinci stele la testele de impact independente Euro NCAP, oferind o protecție excelentă atât pentru adulți, cât și pentru copii. Volvo beneficiază tradițional de o construcție masivă a caroseriei și de sistemul avansat de siguranță City Safety, care previne cu mare precizie coliziunile cu pietonii și bicicliștii. Cu toate acestea, concurentul său îi ține piept cu brio prin pachetul Safety System+, foarte sensibil și îmbunătățit constant, astfel încât, din punctul de vedere al siguranței pasagerilor, nu veți da greș cu niciuna dintre ele.

Modelul european utilizează, de la modernizarea din 2021, un sistem bazat pe platforma Google Android Automotive, care oferă hărți de o rapiditate fără egal și un control vocal de top. Deși SUV-ul asiatic, la a doua sa generație, și-a modernizat radical întregul tablou de bord și a renunțat la touchpad-ul anterior nepopular, structura meniului său rămâne ușor neclară pentru unii utilizatori. Pentru pasionații de tehnologie și persoanele obișnuite cu o conexiune fără probleme la ecosistemul smartphone-urilor, sistemul de bord suedez este ceva mai prietenos cu utilizatorul.

Concluzie: Ce model să alegi?

Surse: ADAC, adevarul.ro, hotnews.ro, economica.net, autoexpert.ro, drive-test.ro

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Nissan X-Trail vs. Volkswagen Tayron: Comparație completă 2026

Comparație Nissan X-Trail vs. Volkswagen Tayron. Citiți verdictul nostru detaliat, comparația dotărilor și experiențele reale. Alegeți SUV-ul ideal pentru familie.

25 apr. 2026

Comparatii auto

Peugeot 5008 vs. Toyota Highlander: Comparație completă 2026

Comparație detaliată Peugeot 5008 vs. Toyota Highlander. Descoperă diferențele de spațiu, motorizări și dotări la mașinile second-hand. Citește verdictul nostru înainte de achiziție!

28 apr. 2026

Comparatii auto

Hyundai Santa Fe vs. Peugeot 5008: Comparație completă 2026

Comparație detaliată între SUV-urile cu 7 locuri Hyundai Santa Fe și Peugeot 5008. Am comparat dotările, spațiul și motoarele. Aflați care mașină este cea potrivită pentru dumneavoastră.

26 apr. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo