Articole

Comparatii auto

Jaguar XE vs. Volvo V60: Comparație completă 2026

Comparație detaliată între Jaguar XE și Volvo V60. Am comparat caracteristicile de condus, motoarele și spațiul acestor mașini rulate. Citiți verdictul nostru și alegeți corect!

18 aprilie 2026

VS
Jaguar XE

Jaguar XE

Volvo V60

Volvo V60

Introducere

Jaguar XE reprezintă întruchiparea eleganței sportive britanice în segmentul mașinilor premium de clasă medie și atrage în special prin caracteristicile de condus precise, cu un caracter dinamic inconfundabil. În schimb, modelul suedez Volvo V60, care poate fi găsit adesea pe piața mașinilor rulate și în versiunea Cross Country, mai înaltă și orientată spre aventură, sau sub denumirea Recharge pentru modelele plug-in hybrid, este un break iconic ce mizează pe siguranță maximă, lux minimalist și o caracteristică practică de familie de neegalat. În următoarea comparație, vom analiza în detaliu modul în care aceste două abordări diferite ale călătoriilor de lux se comportă pe piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani, pentru a vă ajuta să decideți dacă pasiunea britanică pentru condus sau, mai degrabă, confortul nordic relaxant este alegerea mai bună pentru dumneavoastră.

Comparația dimensiunilor exterioare

Dimensiuni exterioare și proporții

Când punem una lângă alta mașini second-hand de aproximativ patru ani, Jaguar XE și Volvo V60, ies imediat în evidență conceptele diferite ale celor două vehicule. Break-ul suedez de a treia generație, cu o lungime totală de 4778 mm, este cu exact 100 mm mai lung decât sedanul britanic (4678 mm). Această lungime suplimentară are un impact pozitiv asupra volumului portbagajului, deși poate reprezenta un ușor dezavantaj la parcarea laterală pe străzile înguste de oraș. În schimb, Jaguar XE domină la capitolul lățime, unde, cu cei 1967 mm ai săi, depășește Volvo cu o diferență semnificativă de 117 mm. Această diferență pe hârtie îi conferă mașinii britanice o prezență foarte sigură pe șosea și un sprijin natural în curbe, însă caroseria lată poate complica neplăcut manevrele în parcările subterane strâmte. Din punctul de vedere al amprentei la sol, Volvo câștigă în fața cumpărătorilor orientați spre latura practică, în timp ce Jaguar-ul lat îi atrage mai degrabă pe șoferii cu înclinații sportive care preferă stabilitatea.

Diferențele de înălțime dintre cele două modele confirmă, de asemenea, orientările lor diferite. Volvo V60 are o înălțime de 1432 mm, ceea ce este ceva mai mult decât în cazul modelului Jaguar XE, cu silueta sa joasă (de regulă între 1410 și 1425 mm, în funcție de dotări). Deși această diferență poate părea minoră la prima vedere, în practică, structura mai înaltă a break-ului suedez oferă considerabil mai mult spațiu la nivelul capului, un acces mai ușor în mașină și o senzație mai mare de spațiu. Jaguar, pe de altă parte, stă mai aproape de sol, coborând astfel centrul de greutate al mașinii și optimizând aerodinamica pentru o ținută de drum mai dinamică. Silueta sportivă și agresivă a felinei britanice este astfel prețul plătit pentru compromisurile în ceea ce privește spațiul, de care beneficiază, în schimb, pasagerii din Volvo.

Un parametru esențial pentru confortul general și spațiul interior este ampatamentul. În această privință, Volvo V60, cu o valoare de 2872 mm, depășește Jaguar XE (2835 mm) cu o diferență sesizabilă de 37 de milimetri. Ampatamentul mai lung al modelului suedez înseamnă nu doar un comportament mai lin pe autostradă, ci mai ales un spațiu mai generos pentru genunchii pasagerilor de pe locurile din spate, ceea ce îl face un candidat ideal pentru călătoriile lungi în familie. Ampatamentul ușor mai scurt al Jaguarului se reflectă, în schimb, pozitiv într-o agilitate mai mare și o disponibilitate mai bună a mașinii de a schimba direcția pe drumurile secundare virajate. Alegerea între aceste două mașini se rezumă la priorități: un Volvo mai spațios și suveran pe autostradă versus un Jaguar mai agil și orientat către plăcerea de a conduce.

ParametruJaguar XE SedanVolvo V60 Break
Lungime (mm)46784778
Lățime (mm)19671850
Înălțime (mm)1410 - 14251432
Ampatament (mm)28352872

Volumul portbagajului

Când vine vorba de compararea volumului portbagajului între modelele Jaguar XE și Volvo V60, întâlnim o diferență fundamentală în conceptul celor două mașini, ceea ce reprezintă un factor cheie pentru cei interesați de o mașină rulată de aproximativ patru ani. În timp ce Jaguar XE este un sedan cu tentă sportivă care mizează în principal pe un design elegant și dinamic și pe agilitate, Volvo V60 de a treia generație este un break veritabil, conceput pentru o utilitate familială maximă și versatilitate. Această diferență de caroserie determină în mod logic câtă încărcătură reală pot transporta ambele mașini în siguranță și confort.

În cifre concrete, modelul suedez Volvo V60 oferă în configurația standard un portbagaj spațios cu un volum de 529 litri. După rabatarea scaunelor din spate, acest spațiu crește la un volum respectabil de 1.441 litri. În schimb, modelul britanic Jaguar XE oferă standard 410 litri. Deși mutatul nu este o prioritate pentru un sedan, chiar și Jaguar oferă posibilitatea rabatării spătarelor din spate, creând un spațiu maxim de 1.236 litri. Este important de menționat situația motorizărilor electrificate. Versiunile plug-in hybrid ale Volvo V60 (Recharge) au bateria ascunsă inteligent în tunelul central, astfel încât volumul de bază al portbagajului deasupra podelei rămâne neschimbat și nici caracterul practic nu are de suferit. Jaguar XE folosește tehnologia mild-hybrid la modelele mai noi, care, de asemenea, nu afectează în niciun fel volumul total al portbagajului.

În viața de zi cu zi, aceste diferențe înseamnă că Volvo V60 este partenerul ideal pentru familiile active. Forma caroseriei sale oferă un acces ușor prin hayonul larg, fără un prag de încărcare înalt. Datorită formei regulate, oferă spațiu pentru câteva valize în plus și este mai mult decât suficient pentru cumpărăturile de weekend sau pentru o vacanță mai lungă cu un cărucior pentru copii. Portbagajul lui Jaguar XE are, pe de altă parte, o deschidere de încărcare mai mică și o înălțime interioară mai redusă, tipică sedanelor. Deși poate gestiona confortabil naveta zilnică la serviciu, sacoșele de cumpărături sau gențile de golf, veți întâlni rapid limitele sale de formă atunci când încercați să încărcați obiecte mai voluminoase sau cutii mai înalte.

Srovnání objemu kufru

ParametruJaguar XE SedanVolvo V60 Break
Volum de bază (litri)410529
Volum maxim cu scaunele rabatate (litri)12361441

Caracter practic versus eleganță 🧳

Dacă prioritatea dumneavoastră este utilitatea zilnică pentru familie și ușurința la împachetarea bagajelor, Volvo V60 este câștigătorul clar cu spațiul său impresionant, în timp ce Jaguar XE se va potrivi mai degrabă celor care sunt dispuși să renunțe la litri în plus în schimbul siluetei atractive a unui sedan sportiv.

Greutățile remorcii

Capacitatea de a tracta o remorcă s-ar putea să nu fie primul parametru la care vă gândiți atunci când alegeți un sedan premium sau un break de familie, totuși joacă un rol esențial în practicalitatea și utilitatea generală a mașinii. Fie că aveți nevoie să atașați o remorcă mică pentru cumpărături de weekend la un magazin de bricolaj, sau doriți să plecați vara într-o vacanță prelungită cu rulota, ambele mașini cu o vechime de aproximativ patru ani au multe de oferit.

Jaguar XE: Capacități constante fără surprize

La versiunile moderne ale Jaguar XE (în special la modelele începând cu anul de fabricație 2019, cu motoare mai noi), vă puteți baza pe valori foarte echilibrate în întreaga gamă.

  • Standard unitar: Indiferent dacă alegeți varianta diesel populară D200 sau modelele pe benzină P250 și P300, capacitatea de tractare a unei remorci cu sistem de frânare este de exact 1800 kg pentru toate.
  • Excepții din trecut: Doar dacă ați întâlni variante mai vechi și mai economice, marcate ca E-Performance, așteptați-vă la o capacitate redusă la 1600 kg. Totuși, la mașinile de patru ani recomandate, veți întâlni aproape fără excepție limita superioară de 1800 kg.

Această valoare este foarte onorabilă în segmentul sedanurilor premium și absolut suficientă pentru a tracta o rulotă de dimensiuni medii sau o platformă pentru transportul motocicletelor.

Volvo V60: Un cal de povară cu un atu hibrid ascuns

A treia generație Volvo V60 profită din plin de caroseria sa break și aduce limite mai ridicate, pe care familiile active le vor aprecia cu siguranță. Deși motorizările de bază pe benzină și mild-hybrid (de exemplu, B3, B4 și B5) copiază concurentul britanic și permit tractarea unei remorci cu sistem de frânare de 1800 kg, în cazul altor motorizări, V60 se distanțează semnificativ.

  • Dieseluri puternice: Variantele diesel mai performante, cum ar fi B4 Diesel, ridică masa maximă a remorcii cu sistem de frânare la o valoare foarte respectabilă de 2000 kg.
  • Avantajul plug-in hibridelor: Un beneficiu uriaș și încă destul de rar pe piață este faptul că aceeași capacitate de două tone este menținută și de modelele plug-in hibrid mai grele, cum ar fi T6 sau T8 Twin Engine. În timp ce la multe alte vehicule electrificate valorile de tractare sunt reduse drastic, Volvo poate gestiona fără probleme o remorcă mare cu două axe, rămânându-vă spațiu pentru câteva valize în plus în portbagaj și în cutia de portbagaj de pe plafon.

Comparație finală

Dacă căutați o mașină pentru tractarea ocazională a încărcăturilor, cei 1800 kg ai Jaguarului XE nu vă vor limita în nicio situație obișnuită și vor face față la orice, de la deșeuri de grădină până la transportul unei bărci pentru weekend. Dacă însă planificați excursii regulate cu rulote grele, cu mai multe încăperi, Volvo V60 este alegerea mai logică. Limita sa de două tone în cazul versiunilor diesel și plug-in hibrid aduce o flexibilitate uriașă fără a fi nevoie de compromisuri.

Model și motorizareMasa remorcii cu sistem de frânare (kg)Masa remorcii fără sistem de frânare (kg)
Jaguar XE D200 (150 kW)1800750
Jaguar XE P250 (184 kW)1800750
Volvo V60 B4 MHEV (145 kW)1800750
Volvo V60 B4 Diesel (145 kW)2000750
Volvo V60 T6 / T8 Twin Engine2000750

Prezentarea generală a celor mai frecvente motorizări

Comparația motorizărilor între Jaguar XE și Volvo V60 dezvăluie două abordări complet diferite ale propulsiei, ceea ce reprezintă un factor decisiv pentru cumpărătorii unei mașini rulate de aproximativ patru ani. Jaguar XE, chiar și după facelift, rămâne fidel școlii tradiționale și mizează pe motoare cu ardere internă sofisticate din familia Ingenium, care preferă tracțiunea spate (sau opțional tracțiunea integrală AWD), cu scopul de a oferi o experiență de condus cât mai sportivă și directă. În schimb, suedezii de la Volvo au mizat masiv pe electrificare pentru a treia generație a modelului V60. Oferta sa se concentrează pe unități mild-hybrid extrem de eficiente și pe hibrizi plug-in extraordinar de puternici. În timp ce sedanul britanic este astfel alegerea pentru șoferii care caută o dinamică puristă și un caracter clasic, break-ul nordic punctează în fața utilizatorilor mai pragmatici care își doresc un consum economic în oraș, liniște și tehnologii mai ecologice.

Motoarele de sub capota lui Jaguar XE

Sub capota modelului Jaguar XE mai modern (ideal pentru căutarea unei mașini din anii 2020–2022) veți găsi exclusiv motoare de doi litri cu patru cilindri supraalimentate, cu o transmisie automată cu opt trepte care schimbă lin. Până în 2020, standardul pentru șoferii de autostradă a fost versiunea diesel D180 (132 kW), care a fost înlocuită la sfârșitul anului 2020 și începutul anului 2021 de unitatea D200, mai modernă și mai curată. Aceasta dispune de o putere de 150 kW și utilizează tehnologia mild-hybrid (MHEV) pentru a reduce consumul și pentru a asigura o funcționare mai lină a sistemului start-stop. Portofoliul de benzină este reprezentat de versiunea agilă P250 cu o putere de 184 kW, iar vârful absolut al ofertei standard este modelul P300 (221 kW), suveran din punct de vedere dinamic, care a fost livrat exclusiv cu tracțiune integrală. La exemplarele mai vechi de la începutul producției generației X760 puteți întâlni denumiri precum 20d, 25t sau chiar puternicul motor cu șase cilindri 35t, însă pentru piața mașinilor rulate mai noi, gama modernizată D200 și P250 este cea mai tipică și potrivită.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
D180Diesel1324308AT
D200Diesel (MHEV)1504308AT
P250Benzină1843658AT
P300Benzină2214008AT

Motoarele de sub capota lui Volvo V60

Volvo V60 de a treia generație aduce o gamă de motorizări considerabil mai diversificată, dar aproape complet electrificată. Dacă alegeți o mașină veche de aproximativ patru ani, veți întâlni unități mild-hybrid cu denumirea „B” și hibrizi plug-in sofisticați sub numele „Recharge” (sau anterior „T”). Baza este reprezentată de sistemul mild-hybrid pe benzină economic B3 (120 kW) și de cel mai puternic B4 (145 kW), care pot fi cuplate cu o transmisie automată cu opt trepte sau cu o transmisie cu dublu ambreiaj cu șapte trepte. Pentru cei interesați de diesel, producătorul a oferit popularul devorator de kilometri pe autostradă B4 Diesel (145 kW), deși la cele mai noi modele de după 2024 a dispărut deja complet din ofertă. Motoarele diesel convenționale mai vechi (D3 și D4) au încetat să mai fie comercializate în jurul anului 2020 și aproape că nu se mai găsesc pe piața mașinilor rulate mai noi. Pentru șoferii exigenți în ceea ce privește performanța, bijuteriile sunt versiunile T6 Recharge și extrema T8 Recharge. Acestea combină un motor pe benzină cu un motor electric, generând pentru versiunea T8 o putere combinată impresionantă de până la 335 kW, având în plus posibilitatea de a face naveta zilnică pur electric.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
B3Benzină (MHEV)1202657DCT / 8AT
B4Benzină (MHEV)1453007DCT / 8AT
B4 DieselDiesel (MHEV)1454208AT
B5Benzină (MHEV)1843508AT
T6 RechargePHEV (Benzină + Electric)257 (comb.)659 (comb.)8AT
T8 RechargePHEV (Benzină + Electric)335 (comb.)709 (comb.)8AT

Clasic sportiv vs. lux hibrid ⚡

În timp ce Jaguar XE îi va atrage pe șoferii tradiționali prin motoarele sale pline de caracter și tracțiunea spate dominantă, Volvo V60 domină clar prin varietatea ofertei axate pe sisteme mild-hybrid sofisticate și versiuni plug-in hybrid extrem de rapide, dar silențioase.

Motorizări recomandate

Alegerea motorului potrivit este absolut crucială pentru satisfacția pe termen lung cu mașina. În timp ce Jaguar XE vizează istoric un stil de condus sportiv, iar motoarele sale au sarcina de a susține șasiul agil cu tracțiune spate (sau integrală), Volvo V60 este esența break-ului de familie, unde accentul se pune în principal pe siguranță, fluiditate și liniște la bord. Privind piața mașinilor second-hand de aproximativ patru ani, putem observa o evoluție interesantă – în timp ce Jaguar și-a reglat treptat motorul diesel de doi litri pentru o fiabilitate mecanică mai mare, Volvo a început în același timp să renunțe la dieseluri (legendarele D3 și D4) și a trecut la unități mild-hybrid sofisticate cu denumirea B, care se potrivesc de minune caracterului break-ului nordic.

Pentru Jaguar XE recomandăm: D200 (2.0 Ingenium MHEV, 150 kW / 204 CP)

Acest motor diesel de doi litri susținut de tehnologia mild-hybrid, disponibil pe generația X760 din anii 2021 până în 2024, reprezintă cea mai rațională alegere în oferta actuală de mașini second-hand. Față de versiunile mai vechi cu denumirea 20d, constructorul britanic a reproiectat semnificativ distribuția problematică la motoarele Ingenium, ceea ce a crescut fundamental fiabilitatea mecanică. Versiunea D200 oferă un cuplu generos de 430 Nm, ceea ce conferă sedanului o elasticitate naturală la depășiri, totul la un consum real care oscilează confortabil în jurul valorii de 5,5 litri la 100 km.

  • Riscuri și soluțiile lor: Acordați o atenție sporită filtrului de particule (DPF) și diluării uleiului de motor cu motorină. Această problemă apare dacă mașina este folosită pentru deplasări scurte și frecvente prin oraș, când regenerarea nu apucă să se finalizeze. Ca mecanic, sfătuiesc clar – scurtați intervalul de schimb de ulei la maximum 15.000 km sau 1 an și "întindeți" mașina regulat pe autostradă.
  • Cui i se potrivește: Este un crucișător ideal de autostradă. Se potrivește șoferilor care parcurg distanțe lungi, preferă un stil de condus dinamic și vor să beneficieze de șasiul excelent și jucăuș al Jaguarului, dar în același timp solicită costuri de operare reduse.

Pentru Volvo V60 recomandăm: B4 (2.0 Mild-hybrid benzină, 145 kW / 197 CP)

Pentru un break de familie de aproximativ patru ani, din a treia generație, recomandăm să mizați pe mild-hybrid-ul pe benzină cu denumirea B4 (disponibil de la sfârșitul anului 2021 până în prezent). Deși Volvo are o tradiție puternică în motoarele diesel, "B4"-ul pe benzină se remarcă printr-o funcționare absolut catifelată, care se armonizează perfect cu abordarea relaxantă a mașinii. Starter-generatorul sistemului mild-hybrid elimină întârzierea turbocompresorului și asigură porniri incomparabil de line la semafoare. În plus, nu trebuie să vă temeți de capcanele asociate cu sistemele de emisii ale dieselurilor moderne. Consumul real pe termen lung se menține între 6,5 și 7,5 litri la 100 km, ceea ce este un rezultat foarte bun pentru un break greu și sigur.

  • Riscuri și soluțiile lor: Din punct de vedere mecanic, motorul este foarte robust. Riscul la mașinile second-hand de patru ani tind să fie mai degrabă electronica de bord mai complexă și "înghețarea" ocazională a sistemului de infotainment cu impact asupra managementului bateriei. La achiziționarea unei mașini rulate, verificați întotdeauna dacă proprietarul anterior a mers la dealerul autorizat pentru actualizări regulate de software.
  • Cui i se potrivește: Partenerul perfect pentru familii și șoferi mai liniștiți. Dacă mașina dumneavoastră petrece o treime din timp ducând copiii la școală și circulând prin oraș, iar restul în excursii de weekend, B4 pe benzină vă va scuti de grijile legate de DPF-ul înfundat și va oferi un confort acustic premium.

Consumul real de combustibil

Atunci când alegem o mașină rulată premium, concentrându-ne pe modele vechi de aproximativ patru ani, nu ne putem baza doar pe ceea ce producătorii au tipărit în broșurile promoționale. Diferența dintre consumul de pe hârtie și cel real poate fi uriașă, deoarece măsurătorile de laborator reflectă rareori ambuteiajele, urcările pe autostradă sau un stil de condus mai dinamic. Pentru a obține o imagine reală a consumului pentru Jaguar XE și Volvo V60, am consultat baza de date a portalului comunitar german Spritmonitor.de, unde șoferii își înregistrează cu conștiinciozitate fiecare alimentare. Ne-am concentrat pe cele mai căutate unități de doi litri, care se găsesc cel mai des în parcurile auto second-hand.

Model și motorizareConsum mediu (l/100 km)
Volvo V60 B4 Diesel (145 kW)6,2
Jaguar XE D200 (150 kW)6,2
Volvo V60 B4 Benzină (145 kW)7,5
Jaguar XE P250 (184 kW)8,8
Volvo V60 T6 Recharge (257 kW)4,5*

(Notă: Valoarea pentru modelul plug-in hybrid Volvo depinde foarte mult de frecvența încărcării de la rețea.)

Interpretarea acestor date evidențiază câteva tendințe interesante. În primul rând, motoarele diesel sunt extrem de eficiente și surprinzător de echilibrate la ambele mașini. Motorul diesel modern mild-hybrid de pe Volvo V60 (B4 Diesel) și motorizarea D200 de la Jaguar oscilează ambele ușor peste pragul de șase litri, ceea ce este un rezultat excelent pentru mașini grele din clasa medie. O situație complet diferită apare însă în cazul versiunilor pe benzină. În timp ce modelul suedez Volvo B4 mizează pe asistența fluidă a sistemului mild-hybrid și se menține în limite rezonabile, în jurul a șapte litri și jumătate, în cazul „felinei” britanice se vede clar latura negativă a downsizing-ului și a reglajului mai sportiv. Motorul de doi litri supraalimentat al Jaguarului XE în versiunea P250 consumă aproape nouă litri în condiții reale de trafic, demontând astfel mitul conform căruia cilindreea mică aduce întotdeauna economie. O categorie aparte este Volvo V60 T6 Recharge plug-in hybrid, a cărui medie de 4,5 l/100 km este doar o valoare teoretică medie – dacă încărcați zilnic, veți conduce cu un consum la jumătate, dar când funcționează cu bateria descărcată, consumul crește brusc.

Ce înseamnă aceste valori pentru un cumpărător tipic de mașină rulată?

  • Șoferii de cursă lungă: Dacă petreceți ore întregi pe autostrăzi, nu aveți de ce să stați pe gânduri. Versiunile diesel D200 și B4 Diesel oferă nu doar o tracțiune calmă și puternică, ci sunt și alegerea cea mai rațională din punctul de vedere al costurilor cu combustibilul.
  • Trafic urban și periurban: Pentru drumurile la serviciu și transportul copiilor la activități, Volvo T6 Recharge are cel mai mult sens pentru cei care au posibilitatea de a încărca acasă, permițând gestionarea rutinei zilnice exclusiv electric.
  • Condus mai sportiv: Dacă scopul dumneavoastră este distracția și alegeți un Jaguar XE pe benzină, trebuie să luați în calcul cheltuieli semnificativ mai mari la benzinărie, care vor pune presiune pe bugetul familiei.

În concluzie, se poate afirma că consumul de combustibil joacă un rol major în compararea acestor doi concurenți. În timp ce la unitățile diesel există un echilibru aproape perfect, când ne uităm la versiunile pe benzină și cele electrificate, balanța înclină clar în favoarea modelului Volvo V60, care oferă o funcționare mai economică datorită sistemului mild-hybrid sofisticat și alternativelor plug-in hybrid. Jaguar mizează mai degrabă pe emoție decât pe economie în cazul motorizărilor sale pe benzină.

Gama de prețuri și oferta de mașini second-hand

Comparația prețurilor mașinilor second-hand pe piață

Privind piața mașinilor second-hand cu o vechime de aproximativ patru ani (de regulă, modelele 2021 și 2022), întâlnim oportunități de achiziție complet diferite. În timp ce break-ul suedez este o prezență constantă pe piața second-hand, cu o selecție uriașă, sedanul britanic este mai degrabă o alegere marginală și mai exotică. Pentru această comparație, ne concentrăm pe Volvo V60 de a doua generație și pe versiunea modernizată a Jaguar XE (după facelift-ul din 2019), care sunt versiunile corespunzătoare acestei vechimi.

Jaguar XE (Facelift, modele 2021–2022)

Există surprinzător de puține mașini Jaguar XE second-hand pe piața europeană. Această ofertă limitată înseamnă că căutarea unei dotări sau a unei motorizări specifice necesită adesea o anumită răbdare. Pe de altă parte, acest lucru îl face un vehicul cu care nu veți trece neobservat pe șosea.

  • Prețuri de pornire: Cele mai ieftine exemplare din anii menționați pornesc cel mai adesea de la aproximativ 27.000 €. De obicei, este vorba despre mașini cu un kilometraj mai mare, propulsate de motorul diesel economic de doi litri (D200).
  • Versiuni mai estetice și mai scumpe: Mașinile cu niveluri de echipare superioare, cum ar fi R-Dynamic, cu motoare pe benzină (P250) și un kilometraj scăzut demonstrabil, se situează aproximativ în intervalul 33.000 € - 39.000 €.
  • Deprecierea valorii: Din punct de vedere istoric, Jaguar se confruntă cu o scădere a valorii ceva mai abruptă în primii ani decât concurența germană sau suedeză consacrată. Din perspectiva achiziției unei mașini second-hand, acesta este un avantaj – pentru o sumă relativ rezonabilă, obțineți o mașină cu ținută de drum premium și excelent echipată.

Volvo V60 (a 2-a generație, modele 2021–2022)

În schimb, Volvo V60 este extrem de popular pe piața mașinilor second-hand, deoarece a servit foarte des ca mașină de flotă pentru autostradă sau ca mașină de familie spațioasă. Selecția este uriașă, cuprinzând toate nivelurile de echipare și tipurile de propulsie.

  • Prețuri de pornire: Având în vedere disponibilitatea mai mare, prețurile pe piața second-hand pornesc ceva mai jos, de la aproximativ 23.000 €. La acest nivel, veți găsi cel mai des versiuni diesel mai vechi (D3, D4) sau mild-hybrid-uri de bază (B3) cu un rulaj mai mare de kilometri.
  • Segmentul mediu: Marea majoritate a modelelor de patru ani bine întreținute, cu populara motorizare B4, se vând pe piață între 29.000 € și 35.000 €. În acest interval, selecția este cea mai variată.
  • Modele de top: Versiunile plug-in hybrid puternice Recharge (T6, T8) sau R-Design, mai agresive vizual și cu o echipare foarte bogată, își păstrează valoarea mult mai bine. Nu rareori veți plăti pentru ele sume care depășesc cu mult 41.000 €.

Prezentare generală a prețurilor orientative (mașini de aprox. 4 ani)

ModelPreț de pornirePreț mediu exemplare bunePreț maxim (Versiuni de top)Disponibilitate pe piață
Jaguar XEde la cca 27.000 €31.000 €39.000 €Foarte scăzută
Volvo V60de la cca 23.000 €32.000 €> 41.000 € (PHEV)Foarte ridicată

Verdictul final privind prețurile second-hand 💰

În timp ce Volvo V60 beneficiază de o ofertă masivă pe piață, care vă permite să alegeți cu ușurință dotările și bugetul exact, mai rarul Jaguar XE aduce un raport interesant între preț și exclusivitate pentru persoanele cărora le place să conducă și vor să evite banalitatea.

Siguranță și evaluare Euro NCAP

Când vine vorba de evaluarea siguranței, ambele mașini au obținut la vremea lor numărul maxim de cinci stele în testele de impact Euro NCAP. Totuși, este extrem de important să se ia în considerare contextul și anul în care au fost efectuate aceste teste. Metodologia Euro NCAP evoluează în timp și devine constant mai riguroasă. Prin urmare, rezultatele procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate pur și simplu – ceea ce era suficient pentru un rating de top în trecut nu ar mai face față în testele de astăzi fără prezența sistemelor avansate de asistență.

Jaguar XE a trecut testele Euro NCAP în anul 2015. La vremea sa, a fost una dintre cele mai sigure mașini din segmentul mașinilor de familie mari și a impresionat prin protecția excelentă a pasagerilor adulți. Rezultatele excelente au fost susținute de elementele de asistență introduse atunci, cum ar fi frânarea autonomă de urgență standard sau capota activă pentru protecția pietonilor. Totuși, metodologia din 2015 nu impunea încă testele complexe de astăzi, cum ar fi detectarea bicicliștilor cu oprire automată sau scenariile complicate de intersecție. Având în vedere vechimea acestui test, valabilitatea certificatului de cinci stele pentru sedanul britanic a expirat formal în ianuarie 2022.

Volvo V60, pe de altă parte, a trecut testele în 2018, deci conform unor standarde semnificativ mai exigente și mai moderne. Break-ul suedez a confirmat reputația tradițională a mărcii și a obținut un scor de top pentru protecția echipajului. În plus, protocolul din 2018 a testat deja amănunțit siguranța activă avansată. Volvo a reușit datorită sistemului său City Safety, care recunoaște în mod fiabil pietonii, bicicliștii și animalele mari, precum și datorită asistentului standard pentru menținerea benzii de rulare. Deși câștigurile procentuale la protecția participanților la trafic vulnerabili și la asistenți pot părea mai mici în comparație cu Jaguar, acestea au fost obținute în simulări substanțial mai stricte. Certificarea modelului Volvo V60 a expirat în ianuarie 2025.

Atunci când căutați o mașină rulată veche de aproximativ patru ani, ambele modele oferă o construcție extrem de solidă și o siguranță pasivă foarte bună. Totuși, datorită dezvoltării și testării conform unei metodologii mai noi, Volvo reflectă mult mai bine standardele moderne și dispune de o gamă mai inteligentă de funcții active care pot preveni coliziunile mai eficient.

ParametruJaguar XEVolvo V60
Anul testării20152018
Protecția pasagerilor adulți92 %96 %
Protecția copiilor82 %84 %
Protecția participanților la trafic vulnerabili81 %74 %
Sisteme de asistență pentru siguranță82 %76 %

Standardele moderne de siguranță înving 🛡️

În timp ce ambele mașini oferă un nivel foarte ridicat de protecție pasivă, Volvo V60, datorită sistemelor de asistență mai avansate și testării conform unor norme mai stricte, reprezintă o alegere mai sigură și mai complexă pentru cumpărătorul unei mașini rulate.

Comparația caracteristicilor interesante de echipare

Ambele modele oferă mult mai mult decât dotările de bază, fiecare abordând valoarea adăugată și inovațiile tehnologice în propriul său mod distinctiv. Pe lângă dotările standard obișnuite, ambele mașini vin cu câteva elemente unice și soluții inteligente care pot fi decisive pentru clientul final în momentul alegerii.

Jaguar XE: Precizie tehnologică și ADN sportiv

Jaguar XE se adresează în special șoferilor entuziaști care caută caracteristici de condus perfecte, dar nu doresc să facă compromisuri în ceea ce privește tehnologiile moderne și șarmul britanic.

  • Conectivitate și infotainment: Odată cu modernizarea, modelul XE a primit sistemul de infotainment de top Pivi Pro. Acesta se remarcă printr-un răspuns fulgerător (datorită propriei surse de alimentare de rezervă, pornește imediat după pornirea motorului) și acceptă actualizări de software over-the-air (OTA). O dotare interesantă este și oglinda retrovizoare interioară digitală ClearSight, care poate transmite o imagine cu unghi larg de la o cameră situată în antena de pe plafon, rezolvând astfel problema vizibilității reduse în spate prin luneta înclinată.
  • Șasiu și construcție: Arhitectura mașinii, cu un conținut ridicat de aluminiu (până la 75%), garantează o rigiditate extraordinară a caroseriei și o distribuție ideală a greutății, apropiată de raportul 50:50. Puntea spate unică Integral Link oferă un compromis excelent între manevrabilitatea precisă și filtrarea confortabilă a denivelărilor.
  • Echipare sportivă și electronică: Pentru cei care doresc să obțină maximum de la mașină, este disponibil sistemul Configurable Dynamics. Acesta permite șoferului să seteze individual caracteristicile de mapare a motorului, viteza de schimbare a treptelor transmisiei automate și fermitatea direcției. Impresia sportivă poate fi accentuată vizual prin popularul pachet R-Dynamic, care adaugă mașinii bare de protecție mai agresive și detalii specifice la interior.
  • Unități de propulsie și transmisii: Modelele din ultimii ani se bazează pe motoarele avansate din familia Ingenium, versiunile diesel utilizând adesea tehnologia mild-hybrid (MHEV) pentru porniri mai line și un consum mai redus. Un avantaj major este utilizarea standard a transmisiei automate ZF de top, cu opt trepte.

Volvo V60: Minimalism scandinav și siguranță fără compromisuri

Volvo V60 abordează segmentul premium dintr-un alt unghi. Atuurile sale sunt liniștea deplină la bord, caracterul practic ingenios pentru familie și un nivel de top al siguranței active.

  • Conectivitate și audio: Piesa centrală a interiorului este ecranul tactil orientat vertical. În timp ce modelele mai vechi foloseau sistemul Sensus, mașinile mai noi se bazează deja pe un sistem cu servicii Google încorporate (Android Automotive), ceea ce înseamnă suport nativ pentru Google Maps și asistent vocal. O adevărată bijuterie pentru audiofili este sistemul audio opțional Bowers & Wilkins, cu modul acustic unic „Sala de concerte din Göteborg”.
  • Soluții inteligente și confort: Producătorul suedez este un maestru al ergonomiei. Scaunele ortopedice față sunt printre cele mai confortabile care pot fi găsite pe piața mașinilor second-hand. În echiparea Inscription (sau la modelele plug-in hybrid), atrage atenția selectorul de viteze luxos, realizat din cristal suedez masiv Orrefors. Utilitatea practică în viața de zi cu zi este sporită de portbagajul ingenios conceput, cu un perete despărțitor rabatabil și cârlige pentru fixarea sigură a plaselor de cumpărături.
  • Telematice de siguranță și asistență: Volvo este un pionier în domeniul sistemelor de asistență. Sistemul Pilot Assist oferă o conducere semi-autonomă avansată, care menține mașina pe bandă în mod fluid și reglează viteza în coloane, precum și pe autostradă. Se înțelege de la sine prezența sistemului City Safety îmbunătățit, cu detectarea pietonilor, a bicicliștilor și chiar a animalelor mari, capabil să frâneze autonom în situații de urgență.
  • Variante specifice și propulsii: Pe lângă linia de lux Inscription și cea sportivă R-Design (redenumite ulterior Ultimate sau Dark), Volvo oferă versiunea unică Cross Country, cu gardă la sol înălțată și protecții din plastic pentru caroserie, ideală pentru proprietarii de case de vacanță sau pentru condusul pe teren ușor. Un accent deosebit este pus și pe modelele plug-in hybrid (Recharge), care oferă performanțe ridicate în combinație cu o autonomie pur electrică utilizabilă pentru naveta zilnică.

Avantaje și dezavantaje cheie

Jaguar XE

Avantaje

Ținută de drum excelentă datorită șasiului sofisticat și preferinței pentru tracțiunea spate

Design atractiv și sportiv, care iese în evidență în mulțimea concurenței germane

Interior semnificativ îmbunătățit și finisat luxos după modernizarea din 2019

Direcție foarte precisă și comunicativă, axată pe experiența de condus

Dezavantaje

Spațiu foarte restrâns pentru pasagerii de pe locurile din spate, în special în zona picioarelor și a capului

Portbagaj mic (aproximativ 410 litri) cu acces mai dificil din cauza caroseriei sedan

Ofertă de motorizări considerabil limitată la modelele mai noi (adesea lipsesc motoarele cu șase cilindri mai puternice)

Scădere mai rapidă a valorii reziduale pe piața second-hand

Jaguar XE este alegerea ideală pentru șoferii entuziaști care caută un sedan premium axat pe experiențe de condus perfecte, agilitate și un stil britanic inedit. Totuși, din cauza spațiului interior mai mic și a practicalității limitate, nu este foarte potrivit ca mașină de familie principală.

Volvo V60

Avantaje

Nivel de top al siguranței active și pasive, cu o mulțime de sisteme avansate de asistență

Scaune ergonomice extrem de confortabile și un interior minimalist, finisat cu precizie

Practicalitate zilnică ridicată datorită caroseriei break și portbagajului mare (529 litri)

Ofertă largă de versiuni plug-in hybrid foarte puternice și eficiente (Recharge)

Dezavantaje

Comportament rutier mai puțin antrenant și o direcție mai distantă în comparație cu Jaguarul cu reglaj mai sportiv

Controlul majorității funcțiilor mașinii (inclusiv climatizarea) se face aproape exclusiv prin intermediul ecranului tactil central

Reglaj mai rigid al șasiului pe denivelări la versiunile cu jante mai mari (în special în echiparea R-Design/Dark)

Volvo V60 se adresează în special familiilor și șoferilor care preferă siguranța maximă, confortul peste medie la drumuri lungi și o practicalitate ridicată. Este ideal pentru un stil de condus mai calm și relaxat, în timp ce sistemele sale moderne de propulsie oferă un compromis excelent între performanță și consum.

Probleme comune și plângeri ale proprietarilor

Pe baza feedback-ului pe termen lung al utilizatorilor, a rapoartelor de service și a procedurilor pentru verificarea complexă a mașinii, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care ar trebui să fie atenți cei interesați de aceste modele second-hand.

Jaguar XE

Jaguar XE oferă caracteristici de condus excelente, dar în cazul exemplarelor second-hand este necesar să se acorde atenție unor domenii tehnice specifice, în special în ceea ce privește motoarele din familia Ingenium și electronica de bord.

  • Motoare și transmisie: Motoarele diesel de doi litri Ingenium de la începutul producției au suferit de uzură prematură a lanțurilor de distribuție. La mașinile second-hand mai noi (în jur de 4 ani vechime), această slăbiciune a fost în mare parte rezolvată prin piese modificate, dar schimbul la timp al uleiului de motor rămâne esențial. Un risc la dieselurile utilizate frecvent pe distanțe scurte este, de asemenea, colmatarea mai rapidă a filtrului de particule (DPF) și diluarea ulterioară a uleiului cu motorină.
  • Electronică și infotainment: Sistemele InControl mai vechi s-au confruntat adesea cu blocări și reacții lente. Sistemul mai nou Pivi Pro (instalat de la facelift) este mai stabil, dar uneori necesită mai mult timp pentru încărcare după pornire sau o repornire software. Au fost raportate și defecțiuni ocazionale ale accesului fără cheie.
  • Șasiu: Șoferii se plâng de uzura mai rapidă a bucșelor punții față și a suporturilor stabilizatoarelor, ceea ce se manifestă prin bătăi și șocuri audibile la denivelări, sau eventual prin scăderea preciziei direcției.
  • Calitatea finisajelor interioare: O problemă frecventă o reprezintă plasticele care scârțâie în cabină, cel mai des în zona consolei centrale, a ecranului de infotainment, a gurilor de ventilație și a panourilor ușilor.

Jaguar XE: Atenție la service-ul efectuat la timp

La alegerea unui Jaguar XE second-hand, este absolut crucial să verificați istoricul clar de service și starea filtrului DPF; totuși, exemplarele întreținute cu grijă vor oferi experiențe de condus excepționale și foarte satisfăcătoare.

Volvo V60

A doua generație Volvo V60 este, în general, un break de familie foarte robust și sigur, totuși electronica sofisticată și unitățile de propulsie complexe aduc cu ele câteva riscuri de service cunoscute.

  • Motoare și transmisie: La versiunile diesel mai puternice, pot apărea fisuri ale furtunurilor sistemului de presiune PowerPulse (sistem pentru reducerea întârzierii turbocompresorului). La modelele plug-in hybrid (Recharge), trebuie acordată atenție degradării bateriei de tracțiune și defecțiunilor ocazionale ale unității ERAD (propulsie electrică spate), a cărei reparare sau înlocuire tinde să fie costisitoare. O problemă frecventă a motorizărilor diesel este și colmatarea supapei EGR.
  • Electronică și infotainment: Ecranul central vertical cu sistemul Sensus suferă adesea de timpi lungi de încărcare după pornire și de blocări ocazionale ale ecranului. Deși majoritatea problemelor au fost rezolvate prin actualizări de software în garanție, uneori acestea reapar. La modelele mai noi bazate pe sistemul Android Automotive, utilizatorii raportează întreruperi ale conexiunii cu telefoanele și erori software ocazionale ale camerei de marșarier.
  • Șasiu și frâne: Vehiculele echipate din fabrică cu jante de diametre mai mari și mai grele (19 și 20 de inchi) suferă de o uzură timpurie a rulmenților roților și a pivoților de direcție. Atenție și la uzura mai rapidă a plăcuțelor de frână din cauza greutății proprii relativ mari a mașinii.
  • Aer condiționat: La unele exemplare, în istoricul de service au fost înregistrate scurgeri de freon din circuitul de climatizare din cauza neetanșeităților la compresor sau a unui vaporizator deteriorat.

Volvo V60: Atenție sporită la hibrizi

Volvo V60 este un automobil bine construit, dar înainte de cumpărare necesită o verificare detaliată a electronicii de bord, a componentelor propulsiei plug-in hybrid și a etanșeității furtunurilor la variantele diesel.

Sfaturi pentru cumpărarea unei mașini second-hand

La cumpărarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială. Iată câteva puncte specifice asupra cărora să vă concentrați la aceste două modele, pentru a nu fi surprinși de reparații neașteptate și costisitoare după achiziție. Pentru astfel de mașini sofisticate și premium, se recomandă întotdeauna o verificare complexă a mașinii efectuată de un expert.

La alegerea unui Jaguar XE:

  • Distribuția și diluarea uleiului (motoare Ingenium): În special la motorizările diesel cu denumirea D180 sau D200, ascultați cu atenție motorul la pornirea la rece. Orice zdrăngănit poate indica un lanț de distribuție întins. Întrebați despre istoricul schimburilor de ulei – intervalele scurte sunt absolut cruciale la aceste motoare din cauza riscului de diluare a uleiului cu motorină nearsă în timpul regenerărilor frecvente ale filtrului DPF.
  • Comportamentul transmisiei automate cu opt trepte: În timpul testului de drum, urmăriți cum schimbă treptele sedanul britanic cu transmisie ZF. Tranzițiile între trepte trebuie să fie line, atât la rece, cât și după încălzire. Orice ezitare, șoc la retrogradare sau întârziere la cuplarea marșarierului indică adesea un schimb de ulei de transmisie neglijat sau, eventual, o problemă cu mechatronicul.
  • Funcționalitatea sistemului de infotainment și a electronicii: Sistemele de bord Touch Pro și cele mai noi Pivi Pro pot suferi de probleme software. Testați amănunțit răspunsul ecranelor tactile, fluiditatea navigației și a camerelor de parcare. Blocarea sistemului, încărcarea lentă sau eșecul asocierii telefonului necesită adesea cel puțin instalarea unui software nou, sau în cel mai rău caz, o înlocuire costisitoare a modulului.
  • Starea șasiului și jocul la puntea față: Mergeți cu mașina pe un drum mai denivelat sau peste o serie de limitatoare de viteză și opriți radioul. La Jaguar XE, suporturile stabilizatorului față și bucșele brațelor inferioare cedează destul de des, ceea ce se manifestă prin bătăi înfundate sau scârțâituri. Dacă simțiți nesiguranță în volan, o inspecție fizică a mașinii rulate pe elevator este indispensabilă.

La alegerea unui Volvo V60:

  • Starea bateriei și tranziția între propulsii (Recharge PHEV): La versiunile plug-in hybrid (T6 sau T8), insistați pe rularea în mod pur electric. Urmăriți cât de repede scade autonomia estimată și dacă aceasta corespunde scăderii reale. Important este și momentul descărcării bateriei sau al apăsării bruște a accelerației – cuplarea motorului cu ardere internă trebuie să se facă lin și fără niciun șoc metalic.
  • Răspunsul sistemului Sensus / Google Automotive: Modelele de dinainte de 2022 utilizează sistemul vertical Sensus, care are nevoie de timp pentru a se „trezi” după pornire. Verificați dacă începe să răspundă fluid în câteva zeci de secunde. Testați în special controlul climatizării (care este complet tactil) și asigurați-vă că sistemul nu se repornește spontan în timpul testului de drum.
  • Schimbarea treptelor la transmisia Geartronic (Aisin): La fel ca la Jaguar, și aici automata cu opt trepte este sensibilă la modul de utilizare. Concentrați-vă specific pe faza de încetinire la apropierea de o intersecție sau de semafor. Dacă transmisia „lovește” sesizabil sau mașina smucește chiar înainte de oprirea completă, acesta este de obicei un simptom al discurilor de ambreiaj uzate sau al necesității unei recalibrări software.
  • Starea suspensiei spate și scurgerile de lichide: Volvo V60 folosește pe puntea spate un arc lamelar transversal specific, realizat din materiale compozite. Verificați dacă mașina „stă” mai jos decât de obicei în partea din spate sau dacă există scurgeri de ulei din amortizoare. La motoarele mild-hybrid și diesel, inspectați vizual zona capacului supapelor – micile scurgeri de ulei în aceste locuri pot deveni în timp o problemă majoră, pe care o verificare independentă a stării tehnice a mașinii o poate dezvălui.

FAQ: Întrebările cele mai frecvente

Volvo V60, ca break premium, câștigă detașat datorită portbagajului practic și excelent accesibil, cu un volum de 529 litri. Jaguar XE este un sedan clasic, care trebuie să cedeze în acest aspect, având o capacitate de 410 litri și o deschidere de încărcare mai îngustă. Pentru transportul frecvent al bagajelor mai mari sau pentru excursii în familie, mașina suedeză este, prin urmare, o alegere mult mai bună.

Din punctul de vedere al dinamicii de condus și al implicării șoferului, Jaguarul britanic domină clar datorită șasiului excelent reglat și preferinței pentru tracțiunea spate. Volvo, pe de altă parte, este construit de la bază în principal pentru un condus calm, lin și maxim de confortabil. În timp ce cu Jaguarul vă veți bucura de parcurgerea drumurilor secundare virajate, veți aprecia Volvo mai degrabă în timpul deplasărilor relaxante pe autostradă.

Ambele vehicule obțin cele mai înalte calificative în testele de impact Euro NCAP, totuși Volvo V60 este considerat un etalon istoric în domeniul siguranței active și pasive. Break-ul suedez oferă o cabină mai spațioasă pe locurile din spate și cele mai avansate sisteme de asistență încă din dotările standard. Datorită accentului mai mare pus pe utilitatea familială și vizibilității excelente din mașină, Volvo este un candidat mai potrivit pentru aceste scopuri.

Volvo V60 din ultimii ani punctează prin motorizările plug-in hybrid sofisticate Recharge, care pot rula prin oraș cu un consum minim de benzină în cazul unei încărcări regulate la domiciliu. Jaguar XE mizează mai degrabă pe motoare pe benzină reglate fin și motoare diesel foarte eficiente, susținute de tehnologia mild-hybrid. Dacă petreceți majoritatea timpului pe trasee lungi de autostradă fără posibilitatea de încărcare, Jaguarul diesel poate oferi o economie de operare excelentă.

Volvo V60 utilizează la modelele mai recente un sistem construit pe platforma Google Automotive, cu hărți integrate și control vocal sofisticat. Jaguar XE concurează cu succes prin sistemul său Pivi Pro, care impresionează prin răspunsul rapid, meniul intuitiv și grafica extrem de elegantă. Ambele soluții acceptă oglindirea smartphone-urilor, totuși integrarea directă a serviciilor Google face din Volvo un partener ceva mai practic pentru navigația zilnică.

Concluzie: Ce model să alegi?

Surse: ADAC, hotnews.ro, adevarul.ro, topgear.ro, economica.net, green-report.ro

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Peugeot 508 vs Škoda Superb: Comparație completă 2025

Peugeot 508 vs. Škoda Superb: Comparație detaliată, experiențe reale și verdictul care te ajută să alegi cea mai bună mașină de business.

13 apr. 2026

Comparatii auto

Ford Mondeo vs. Volkswagen Passat: Comparație completă 2025

Ford Mondeo vs. Volkswagen Passat: Comparație detaliată, recenzii, motoare și verdict. Aflați care dintre aceste mașini populare este alegerea potrivită.

16 oct. 2026

Comparatii auto

Renault Talisman vs. Toyota Camry: Comparație completă 2026

Comparație detaliată Renault Talisman vs. Toyota Camry. Descoperiți diferențele reale de fiabilitate, dotări și consum. Aflați din verdictul nostru ce mașină să alegeți.

16 oct. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo