Articole

Comparatii auto

Ford Edge vs. Hyundai Santa Fe: Comparație completă 2026

Comparație detaliată Ford Edge vs. Hyundai Santa Fe. Descoperiți experiențe reale cu mașini rulate, o comparație a dotărilor și a spațiului și citiți verdictul nostru final.

17 aprilie 2026

VS
Ford Edge

Ford Edge

Hyundai Santa Fe

Hyundai Santa Fe

Introducere

Ford Edge, cunoscut și sub numele de Ford Endura pe piețele din Australia și Noua Zeelandă, este un SUV cu design dinamic, care mizează pe o combinație atractivă între spațiul interior generos și confortul tipic american. Rivalul său este popularul model sud-coreean Hyundai Santa Fe, care în varianta sa alungită a devenit faimos și sub numele de Hyundai Maxcruz sau Santa Fe XL, și care atrage șoferii de familie în special prin versatilitatea extraordinară, ergonomia inteligentă și dotările tehnologice bogate. Următoarea comparație va dezvălui în detaliu punctele forte și punctele slabe ale ambelor vehicule și vă va ajuta să aflați care dintre ele se va descurca mai bine în utilizarea cotidiană și va deveni alegerea mai inteligentă pentru nevoile dumneavoastră.

Comparația dimensiunilor exterioare

Dimensiuni exterioare și proporții

Privind dimensiunile exterioare ale acestor două crucișătoare de familie, originea americană a modelului Ford Edge este evidentă la prima vedere. Dacă ne concentrăm pe piața de mașini second-hand pe modele vechi de aproximativ patru ani, comparăm prima generație Ford Edge (a cărei vânzare în Europa s-a încheiat în jurul anului 2020) cu a patra generație a modelului Hyundai Santa Fe. Ford lasă o impresie generală mai robustă pe șosea și își depășește rivalul asiatic în majoritatea dimensiunilor fizice. În practică, acest lucru înseamnă că, în timp ce Ford oferă o postură mai dominantă și o senzație de protecție mai mare, modelul mai compact Santa Fe se va strecura ceva mai ușor pe străduțele înguste și prin parcările subterane ale orașelor europene.

Dacă ne uităm la cifrele concrete, Ford Edge atinge o lungime de până la 4827 mm și dispune de o lățime foarte generoasă de 1928 mm. În schimb, concurentul Hyundai Santa Fe de generația a 4-a are o lungime maximă de 4785 mm și o lățime de 1900 mm. Reprezentantul american este astfel cu 42 mm mai lung și cu 28 mm mai lat. Deși din valorile din tabel poate nu pare o diferență uriașă, lățimea peste medie a Fordului poate însemna că locurile de parcare obișnuite de la centrele comerciale vi se vor părea ceva mai strâmte. Acest mic dezavantaj la parcare este însă compensat pe deplin de spațiul excelent la nivelul umerilor, ceea ce face din Ford o alegere ideală pentru pasagerii mai corpolenți.

Un parametru absolut esențial pentru spațiul interior longitudinal este ampatamentul, unde Ford Edge are un avantaj clar. Cu o valoare de până la 2850 mm, acesta depășește modelul Santa Fe cu ai săi 2765 mm cu o diferență semnificativă de 85 mm. Această dimensiune generoasă se traduce direct într-un spațiu de-a dreptul regesc pentru picioare pe locurile din spate. În plus, Ford este considerabil mai înalt decât Santa Fe (1685 mm), având o înălțime maximă de 1751 mm. Datorită acestui fapt, Edge oferă o vizibilitate mai bună și mai ridicată de la postul de conducere, în timp ce silueta mai joasă a modelului Hyundai aduce avantajul unor înclinări mai mici ale caroseriei în viraje și al unei aerodinamici generale mai bune în timpul deplasărilor pe autostradă.

În tabelul următor sunt prezentate intervalele de dimensiuni pentru generațiile examinate ale ambelor vehicule disponibile pe piața second-hand (prima generație pentru Ford Edge și a 4-a generație pentru Hyundai Santa Fe).

ParametruFord Edge SUVHyundai Santa Fe SUV
Lungime (mm)4808 - 48274770 - 4785
Lățime (mm)19281890 - 1900
Înălțime (mm)1686 - 17511680 - 1685
Ampatament (mm)2848 - 28502765

Volumul portbagajului

Volumul portbagajului joacă un rol absolut crucial în alegerea unui SUV de familie mare. Fie că vă ocupați de logistica zilnică cu copiii, fie că vă pregătiți pentru o vacanță lungă, litrii în plus înseamnă mult mai puțin stres la împachetat. Ford Edge și Hyundai Santa Fe se numără printre vehiculele robuste care oferă o capacitate de transport extraordinară, deși fiecare model abordează utilizarea spațiului interior puțin diferit. Pentru cei interesați de o mașină rulată de aproximativ patru ani, generațiile bine alese ale ambelor vehicule reprezintă întruchiparea practicalității absolute, dar micile diferențe în volumul total și variabilitatea interiorului pot înclina balanța în decizia finală.

Ford Edge (căutat în special în versiunea sa modernizată din prima generație, din anii de dinaintea încetării vânzărilor europene în jurul anului 2020) oferă în portbagajul său uriaș și cu formă simetrică un volum de bază solid de 602 litri. După rabatarea completă a scaunelor din spate, acest spațiu crește la un nivel respectabil de 1 847 litri. Principalul său atu este deschiderea foarte largă de încărcare și forma regulată a pereților, fără nișe deranjante. Datorită acestui fapt, oferă spațiu pentru câteva valize în plus, înghițind fără probleme un cărucior voluminos pentru copii și echipament sportiv. În final, această mașină este pe deplin suficientă pentru cumpărăturile de weekend și pentru o vacanță mai lungă în patru persoane, fără a fi nevoie de compromisuri.

Pe de altă parte, Hyundai Santa Fe de a patra generație (un reprezentant tipic al pieței de mașini rulate din anii 2020 până în 2024) vine cu un volum de bază și mai generos și o variabilitate ceva mai sofisticată a scaunelor glisante. În configurația standard cu cinci locuri, oferă un portbagaj cu un volum generos de 634 litri. După rabatarea banchetei din spate, obțineți, de asemenea, un spațiu maxim excelent de 1 704 litri. La acest model, însă, este esențial să urmăriți motorizarea aleasă – dacă optați pentru populara versiune plug-in hybrid (PHEV), trebuie să luați în calcul un spațiu ușor redus, sacrificat pentru bateriile încorporate, ceea ce scade capacitatea de bază la 621 litri. În ciuda acestui mic tribut plătit electrificării, Santa Fe rămâne un vehicul de familie universal și extrem de practic.

În timp ce Hyundai Santa Fe câștigă ușor la volumul de bază al portbagajului și oferă o flexibilitate excelentă pentru sarcinile zilnice ale familiei, Ford Edge punctează prin capacitatea sa totală de transport după rabatarea scaunelor din spate. Prin urmare, dacă sunteți în căutarea unei mașini pentru transportul ocazional de încărcături neobișnuit de voluminoase, reprezentantul american cu ovalul albastru va servi ca un cal de povară de neegalat, în timp ce SUV-ul coreean excelează în utilitatea zilnică pentru familie.

ParametruFord Edge SUVHyundai Santa Fe SUV
Volum de bază (litri)602634
Volum max. cu scaunele rabatate (litri)1 8471 704

Duelul litrilor în familie 🧳

În timp ce Hyundai Santa Fe punctează cu un portbagaj de bază ceva mai mare și o variabilitate excelentă pentru fiecare zi, Ford Edge oferă, după rabatarea scaunelor din spate, o adevărată „peșteră” uriașă pentru transportul celor mai mari încărcături.

Greutățile remorcii

Capacitatea de remorcare: Parteneri de încredere pentru vacanțe și timp liber

Atunci când alegeți un SUV de familie, capacitatea de remorcare joacă adesea un rol cheie, fie că plănuiți să tractați o rulotă grea, fie că aveți nevoie doar să atașați o remorcă. În contextul mașinilor rulate de aproximativ patru ani, Ford Edge (prima generație, disponibilă până în 2020) și Hyundai Santa Fe (a patra generație) oferă abordări destul de diferite, care vă pot influența semnificativ decizia.

Ford Edge oferă valori foarte constante pentru toate motorizările sale diesel (atât vechiul 2.0 TDCi, cât și noul 2.0 EcoBlue) și asigură o greutate standard și maximă a remorcii cu sistem de frânare de 2000 kg. Astfel, nu trebuie să căutați îndelung în specificații – cu orice Edge veți primi un vehicul de nădejde, a cărui forță de remorcare este suficientă atât pentru cumpărăturile de weekend, cât și pentru o vacanță mai lungă cu o rulotă mai voluminoasă.

Hyundai Santa Fe de a patra generație are capacități de remorcare mult mai dependente de motorizarea aleasă:

  • Idealul diesel: Versiunile diesel tradiționale (2.2 CRDi și 2.0 CRDi) pot tracta în mod obișnuit între 2000 și 2500 kg, ceea ce face din Santa Fe un adevărat campion pentru încărcături grele.
  • Variante electrificate cu limitări: Dacă vă concentrați pe hibridele moderne și mai economice, trebuie să luați în calcul un compromis notabil. Versiunea standard full-hybrid 1.6 T-GDI HEV oferă o capacitate de 1650 kg, în timp ce varianta Plug-in-Hybrid poate tracta doar 1350 kg. În acest caz, în practică, va fi vorba mai degrabă de spațiu pentru câteva valize suplimentare depozitate într-o remorcă ușoară.

Evaluare finală: Dacă prioritatea dumneavoastră absolută este sarcina maximă posibilă pe cârligul de remorcare, Hyundai Santa Fe diesel de a patra generație, cu o limită de până la 2500 kg, este alegerea evidentă. Pe de altă parte, Ford Edge oferă o siguranță deplină cu cei 2000 kg pentru toate versiunile obișnuite, ceea ce îl face un model universal, lipsit de griji și pe deplin suficient. Alegerea unui Santa Fe rulat necesită prudență în cazul motorizărilor hibride, care vă pot limita neplăcut atunci când planificați o vacanță în familie cu o rulotă grea. Greutatea maximă a unei remorci fără sistem de frânare este limitată la ambele vehicule de maximul legislativ obișnuuit de 750 kg.

Model și motorizareMasa remorcabilă cu frânare (kg)Masa remorcabilă fără frânare (kg)
Ford Edge prima gen. (2.0 TDCi / 2.0 EcoBlue)2000750
Hyundai Santa Fe a 4-a gen. (2.2 CRDi)2000-2500750
Hyundai Santa Fe a 4-a gen. (2.4 GDI)2000750
Hyundai Santa Fe a 4-a gen. (1.6 T-GDI Hybrid)1650750
Hyundai Santa Fe a 4-a gen. (1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid)1350750

Prezentarea generală a celor mai frecvente motorizări

Ambele aceste SUV-uri maiestuoase abordează diferit gama de motorizări. În timp ce Ford Edge s-a bazat pe piața europeană exclusiv pe cuplul masiv al motoarelor diesel, Hyundai Santa Fe, în a patra sa generație (oferită între anii 2018–2024), și-a electrificat treptat gama. Pentru cei interesați de o mașină rulată de aproximativ patru ani, acest lucru înseamnă o alegere clară: la Ford veți găsi motoarele diesel de doi litri consacrate, în diferite trepte de putere, în timp ce Hyundai oferă nu doar puternicul motor diesel cu patru cilindri 2.2 CRDi, ci și versiuni moderne pe benzină full-hybrid (HEV) și plug-in hybrid (PHEV) cu motorul 1.6 T-GDI. Dacă sunteți în căutarea unei tracțiuni maxime și a forței de tracțiune pentru remorci grele, versiunile diesel puternice cu tracțiune integrală de la ambele mărci vor fi ideale. Cei care, pe de altă parte, petrec mult timp în oraș și apreciază liniștea și consumul redus, vor fi încântați de variantele electrificate de la marca Hyundai.

Ford Edge și supremația sa diesel

Ford Edge a mizat totul pe o singură carte în Europa – motorina. Modelele mai vechi (2016–2018) au utilizat motoare 2.0 TDCi, care au fost livrate în versiunea cu o putere de 132 kW (180 CP) și în varianta bi-turbo cu supraalimentare dublă de 154 kW (210 CP). Odată cu sosirea modernizării la sfârșitul anului 2018, aceste agregate au fost înlocuite cu motoare 2.0 EcoBlue mai curate și mai eficiente, care sunt mult mai relevante pentru piața mașinilor rulate mai noi. Baza a fost formată de versiunea de 110 kW (150 CP) cu o cutie automată cu opt trepte, varianta intermediară a fost cea de 140 kW (190 CP) pentru cutia manuală, iar vârful de gamă a fost puternicul 2.0 EcoBlue Bi-Turbo, care oferă 175 kW (238 CP) și un cuplu masiv de 500 Nm. Toate variantele mai puternice au fost cuplate standard cu tracțiune integrală. Vânzările modelului în Europa s-au încheiat la sfârșitul anului 2020, astfel încât pe piața second-hand veți întâlni exclusiv vehicule fabricate până la această dată.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
2.0 TDCi (până în 2018)Diesel1324006MT / 6AT
2.0 TDCi Bi-Turbo (până în 2018)Diesel1544506AT
2.0 EcoBlueDiesel110 / 140370 / 4008AT / 6MT
2.0 EcoBlue Bi-TurboDiesel1755008AT

Hyundai Santa Fe: De la diesel la hibride

A patra generație a modelului Hyundai Santa Fe a trecut printr-o schimbare semnificativă pe parcursul ciclului său de viață. Între anii 2018 și 2020 au fost disponibile, printre altele, și agregatele mai vechi 2.0 CRDi și cel pe benzină 2.4 GDI, însă pentru căutarea unei mașini rulate de aproximativ patru ani, vă va interesa în special gama de după faceliftul major de la sfârșitul anului 2020. În acea perioadă, motoarele aspirate pe benzină și dieselul mai slab au dispărut din ofertă, iar rolul principal a început să fie jucat de turbodieselul îmbunătățit 2.2 CRDi (148 kW), cuplat cu o nouă transmisie cu dublu ambreiaj cu opt trepte (8DCT). O noutate majoră au devenit apoi sistemele hibride disponibile atât cu tracțiune 2WD, cât și 4WD. Hibridul de bază 1.6 T-GDI HEV dispune de o putere combinată de 169 kW (230 CP), în timp ce versiunea de top plug-in hybrid (PHEV) cu o baterie mai mare oferă o putere de sistem de 195 kW (265 CP) și posibilitatea de a conduce pur electric cu o autonomie declarată de aproximativ 58 km.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
2.4 GDI (până în 2020)Benzină1382416AT
2.0 CRDi (până în 2020)Diesel110 / 1364006MT / 8AT
2.2 CRDiDiesel147 / 1484408AT / 8DCT
1.6 T-GDI HybridBenzină/HEV1693506AT
1.6 T-GDI Plug-in-HybridBenzină/PHEV1953506AT

Diesel vs. Hibrid ⚡

În timp ce Ford Edge îi va atrage pe iubitorii de motoare diesel tradiționale și puternice, ideale pentru deplasări lungi pe autostradă și tractare, Hyundai Santa Fe câștigă printr-o ofertă mai modernă și mai largă, care include versiuni hibride extrem de eficiente, ce punctează în special în oraș și pe drumurile secundare.

Motorizări recomandate

La alegerea motorizării pentru aceste SUV-uri masive, de aproximativ două tone, un rol esențial îl joacă cuplul motor și consumul de combustibil la viteze de autostradă. Deși piața mașinilor noi s-a orientat puternic către hibridele pe benzină în ultimii ani, pentru piața mașinilor second-hand de aproximativ patru ani și pentru satisfacția pe termen lung, motoarele diesel fiabile rămân cea mai rezonabilă alegere. Agregatele diesel de pe ambele mașini oferă o forță de tracțiune de neegalat, o funcționare rafinată și costuri de operare rezonabile pentru cei care folosesc mașina pentru călătorii lungi în familie, tractarea rulotelor sau deplasări pe autostradă.

Pentru Ford Edge recomandăm: 2.0 EcoBlue Bi-Turbo (175 kW / 238 CP)

Având în vedere că Ford Edge și-a încheiat prezența pe piața europeană la sfârșitul anului 2020, în parcurile auto veți căuta mașini de la sfârșitul ciclului său de producție. Din gama disponibilă, cea mai bună alegere este de departe motorul de top de doi litri cu două turbocompresoare din versiunea modernizată a primei generații.

  • Dinamică și eficiență ideală: Greul Ford Edge necesită un motor puternic. Versiunea cu 238 de cai putere și un cuplu generos de 450 Nm îi oferă suveranitatea necesară, care uneori lipsește vizibil la versiunea mai slabă cu o singură turbină (190 CP).
  • Avantaje tehnice: Cele două turbocompresoare asigură o tracțiune fluidă încă de la turații foarte joase și minimizează eficient așa-numitul „turbo lag”. În plus, agregatul este cuplat standard cu o transmisie automată cu 8 trepte care schimbă lin și cu tracțiune integrală.
  • Riscuri și întreținere: Acordați o atenție sporită filtrului de particule (DPF). Dacă proprietarul anterior a folosit mașina preponderent pentru călătorii scurte prin oraș, există riscul de înfundare a acestuia și de degradare a uleiului de motor din cauza diluării cu motorină. Înainte de cumpărare, verificați întotdeauna istoricul de service și faceți un test drive mai lung cu mașina.
  • Cui i se potrivește: Acest motor este creat special pentru călătorii pe autostradă și șoferii care apreciază o călătorie silențioasă și confortabilă, cu o rezervă mare de putere pentru depășirea în siguranță a unei mașini complet încărcate.

Pentru Hyundai Santa Fe recomandăm: 2.2 CRDi (148 kW / 202 CP)

Pe piața mașinilor second-hand de aproximativ patru ani vechime, veți întâlni a patra generație a modelului (produsă până în 2024), pentru care acest motor diesel cu patru cilindri este idealul absolut. Având în vedere că în cea mai nouă generație, a cincea, din 2024, motorul diesel a dispărut complet din ofertă, această specificație este extrem de căutată de cei interesați de un Santa Fe rulat.

  • Fiabilitate și consum de top: Motorul a trecut printr-o schimbare semnificativă în cadrul modernizării de la sfârșitul anului 2020, când a primit un nou bloc de aluminiu. Acesta a adus o economie substanțială de greutate. Datorită acestui fapt, motorul se poate lăuda cu un consum real excelent, de aproximativ 6,5 până la 7 l/100 km, ceea ce este o valoare excelentă pentru un SUV mare cu tracțiune integrală, pe care versiunile hibride o ating cu greu în afara orașului.
  • Avantaje tehnice: Dispune de un cuplu de 440 Nm și se înțelege perfect cu transmisia modernă cu dublu ambreiaj cu 8 trepte (8DCT) cu ambreiaje umede. În plus, oferă parametri de top pentru tractare – poate gestiona cu ușurință o remorcă cu sistem de frânare cu o greutate de până la 2500 kg.
  • Riscuri și întreținere: Rezistența mecanică a acestui motor este exemplară. Un punct slab pe termen lung poate fi doar întreținerea neglijată a transmisiei cu dublu ambreiaj. Verificați riguros dacă uleiul din transmisie a fost schimbat cel târziu la fiecare 60.000 km, altfel există riscul de uzură prematură a mecatronicii și a ambreiajelor în sine.
  • Cui i se potrivește: Este o alegere impecabilă pentru familiile active, proprietarii de rulote și șoferii care călătoresc frecvent pe distanțe lungi și doresc o mașină onestă și robustă, fără a fi nevoiți să facă compromisuri hibride.

Consumul real de combustibil

Așa cum se întâmplă adesea în lumea auto, valorile oficiale ale consumului declarate de producători diferă adesea mai mult sau mai puțin de realitatea cotidiană. Pentru a obține o imagine cât mai exactă a costurilor reale de operare, cel mai bine este să ne bazăm pe date reale, partajate chiar de șoferi pe platforme comunitare, cum ar fi popularul portal Spritmonitor.de. Pentru ca comparația să fie relevantă pentru piața actuală de mașini rulate și să reflecte vehicule vechi de aproximativ patru ani, am ales pentru comparație motorizări din prima generație facelift a modelului Ford Edge (modele căutate din anii de producție 2019–2020) și din a patra generație modernă a Hyundai Santa Fe (anii de producție 2020–2024).

Model și motorizareConsum mediu (l/100 km)
Ford Edge 2.0 EcoBlue6,6
Ford Edge 2.0 EcoBlue Bi-Turbo7,2
Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi6,5
Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI Hybrid6,9
Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid1,6

Privind datele reale, se conturează câteva tendințe interesante. La SUV-uri atât de mari și grele, motoarele diesel tradiționale își mențin în continuare o eficiență excelentă. Unitatea 2.2 CRDi de la Hyundai și versiunea standard 2.0 EcoBlue de la Ford pot rula cu un consum foarte rezonabil, de aproximativ șase litri și jumătate. Varianta mai puternică Bi-Turbo de la Ford consumă, logic, ceva mai mult combustibil, însă media de 7,2 l/100 km este în continuare o valoare rezonabilă, având în vedere puterea disponibilă. Surprinzător de bine se descurcă electrificarea la Hyundai. Se dovedește că propulsia hibridă cu un motor turbo pe benzină de cilindree mică (1.6 T-GDI Hybrid) într-o mașină grea nu înseamnă automat un consum exagerat – datorită ajutorului motorului electric, se mulțumește în medie cu mai puțin de șapte litri. Valoarea extrem de scăzută de 1,6 l/100 km pentru versiunea Plug-in-Hybrid este impresionantă pe hârtie, dar în practică reflectă în totalitate un eșantion specific de utilizatori care își încarcă mașina cu adevărat consecvent și regulat.

Din punctul de vedere al utilizării tipice, aceste cifre aduc recomandări clare. Dacă faceți parte dintre șoferii care traversează regulat țara pe autostrăzi și parcurg zilnic trasee mai lungi, motorul diesel (fie el de la Ford, fie cel de pe Santa Fe diesel) va reprezenta pentru dumneavoastră cea mai sigură alegere, cu un consum stabil. În schimb, pentru deplasările în familie, drumurile prin oraș sau naveta zilnică în zonele periurbane, dieselul clasic nu este potrivit. Tocmai aici veți aprecia pe deplin tehnologiile hibride Hyundai, care pot reduce consumul de combustibil la un minim absolut în ambuteiaje și la viteze mici. În cazul hibridului plug-in, puteți parcurge aceste trasee scurte aproape exclusiv electric, cu condiția unei încărcări regulate la domiciliu.

În concluzie, se poate spune că costurile de operare și consumul ar trebui să joace un rol crucial în decizia dintre aceste două mașini. În timp ce Ford Edge, în generația selectată, mizează exclusiv pe clasicul diesel consacrat, creat pentru deplasări pe autostradă, Hyundai Santa Fe de a patra generație oferă opțiuni mult mai variate. Sistemele sale de propulsie hibride sofisticate au mult sens din punct de vedere economic, în special pentru acei șoferi al căror teritoriu este reprezentat mai degrabă de străzile orașului și distanțele mai scurte.

Gama de prețuri și oferta de mașini second-hand

Compararea prețurilor pentru mașini rulate

Privind piața mașinilor rulate cu o vechime de aproximativ 4 ani (adică ani de model aproximativ 2020-2022), se observă o diferență de preț notabilă. În timp ce Ford Edge s-a retras treptat de pe piața europeană mai devreme, iar în anunțuri predomină mai degrabă mașinile din anii 2019-2021, Hyundai Santa Fe, aflat la a patra generație după recentul facelift, punctează în continuare foarte bine, iar valoarea sa reziduală se menține în general mai ridicată.

Ford Edge (Anii 2019–2021)

  • Mașinile rulate din acești ani se situează în prezent în intervalul de preț 21 000 € până la 33 000 €.
  • Pentru propulsie sunt folosite aproape exclusiv agregate diesel, cel mai adesea motorul de doi litri cu patru cilindri 2.0 EcoBlue.
  • Exemplarele cu un rulaj semnificativ peste 150.000 km pot fi achiziționate chiar și sub pragul de 21 000 €. Pe de altă parte, versiunile de top Vignale extrem de bine întreținute și bogat echipate sau modelele cu tentă sportivă ST-Line cu un rulaj mai mic urcă spre pragul de treizeci și trei de mii de euro.

Hyundai Santa Fe (Anii 2020–2022)

  • Prețul unui model Santa Fe de patru ani pornește de regulă de la 27 000 € și urcă până în zona de aproximativ 39 000 €. Modelele de lux aproape noi (cum ar fi nivelul de echipare Calligraphy) pot chiar depăși această sumă.
  • Prețul mediu mai ridicat reflectă direct gama de motoare mai modernă. Aici veți întâlni frecvent variante hibride (HEV) și plug-in hybrid (PHEV) economice, precum și motorul diesel îmbunătățit și eficient 2.2 CRDi.
  • SUV-ul sud-coreean își păstrează valoarea la mâna a doua și datorită garanției generoase de fabrică, care adesea este încă valabilă pentru mașinile de patru ani.

Prezentare generală a prețurilor orientative pentru mașini rulate (vechime aprox. 4 ani)

ModelPreț obișnuit (rulaj mare)Preț pentru un exemplar bine întreținut (rulaj mic, echipare de top)Propulsii tipice pe piață
Ford Edgede la 21 000 €până la 33 000 €Diesel (2.0 EcoBlue)
Hyundai Santa Fede la 27 000 €până la 39 000 €Diesel (2.2 CRDi), HEV, PHEV

Din punctul de vedere al rentabilității achiziției unei mașini rulate, Ford Edge se dovedește a fi o alegere mai accesibilă ca preț pentru cei interesați de un SUV de familie mare cu propulsie diesel clasică. Deși Hyundai Santa Fe necesită o investiție inițială considerabil mai mare, aceasta este compensată de tehnologiile mai moderne din cabină, sistemele de asistență mai sofisticate și disponibilitatea unităților de propulsie electrificate extrem de eficiente.

💰 Verdictul de preț

În timp ce Ford Edge atrage printr-un raport excelent între spațiul interior și prețurile accesibile pentru mașinile rulate mai vechi, Hyundai Santa Fe își justifică cu încredere prețul mai ridicat prin tehnologii mai moderne, motoare hibride căutate și o devalorizare mai lentă.

Siguranță și evaluare Euro NCAP

Ambele modele comparate au obținut la vremea lor prestigiosul rating de siguranță de cinci stele Euro NCAP, însă contextul este esențial pentru o evaluare obiectivă. Metodologiile testelor de impact devin treptat mai stricte – testele mai noi introduc simulări mai solicitante de coliziuni frontale, o monitorizare mai avansată a vulnerabilității pasagerilor copii și cerințe mai riguroase pentru detectarea automată a bicicliștilor în intersecții. Astfel, scorurile procentuale din ani diferiți nu pot fi considerate complet echivalente. Cu toate acestea, aceste certificări, a căror valabilitate a expirat formal având în vedere vechimea mașinilor rulate (Euro NCAP o garantează pentru o perioadă de aproximativ șase ani), ne oferă o imagine foarte clară asupra protecției pe care aceste vehicule o oferă ocupanților lor.

Ford Edge a trecut testele organizației Euro NCAP în 2016, obținând un scor total de cinci stele. Mașina a înregistrat un rezultat foarte bun la sistemele de asistență pentru siguranță (89%), ceea ce confirmă echiparea activă avansată pentru prevenirea accidentelor pe care Ford o oferea la acea vreme. În categoria protecției pasive a adulților, a obținut 85%. Totuși, protecția copiilor a fost evaluată la 76%, deoarece metodologia de atunci a scos la iveală, în cazul manechinelor care simulau copii mai mari pe înălțătoare, mici deficiențe în protecția toracelui și a gâtului în scenarii specifice de impact frontal. Protecția participanților vulnerabili la trafic a atins o medie de 67%.

Hyundai Santa Fe (generația a patra) a trecut testele de siguranță în 2018 și a obținut, de asemenea, cinci stele, însă conform unui protocol vizibil mai exigent și mai nou. Acest model a excelat atunci în domeniul siguranței pasive brute – protecția adulților a atins un excelent 94%, iar protecția pasagerilor copii un exemplar 88%. Acest lucru indică o structură a caroseriei foarte rigidă, dimensionată modern, cu o reglare optimă a centurilor de siguranță în spate. Pentru sistemele de asistență, Hyundai a obținut 76%, ceea ce reflecta în principal punctarea mai strictă a siguranței active menționată anterior, comparativ cu anul 2016. Rezultatul pentru protecția pietonilor și a bicicliștilor (67%) a rămas identic din punct de vedere procentual cu cel al Fordului.

Din perspectiva cerințelor actuale de siguranță, Hyundai Santa Fe iese mai bine din această comparație. Deși Ford Edge este o mașină foarte bine echipată din punctul de vedere al asistenților activi și pare robustă pe șosea, Santa Fe, datorită construcției verificate conform normelor mai noi, se poate baza pe un nivel de protecție pasivă demonstrabil mai ridicat, lucru valabil mai ales pentru pasagerii copii de pe locurile din spate.

ParametruFord EdgeHyundai Santa Fe
Anul testării20162018
Protecția pasagerilor adulți85 %94 %
Protecția pasagerilor copii76 %88 %
Protecția participanților vulnerabili la trafic67 %67 %
Sisteme de asistență pentru siguranță89 %76 %

O fortăreață de familie din Coreea 🛡️

Datorită datei mai recente a testării și a ratingului vizibil mai mare în ceea ce privește protecția pasagerilor din spate, Hyundai Santa Fe oferă un mediu mai modern și mai sigur pentru călătoriile zilnice în familie.

Comparația caracteristicilor interesante de echipare

Pe lângă dotările standard, fiecare dintre modele oferă câteva elemente unice care pot fi decisive pentru client, demonstrând clar abordarea diferită a celor doi producători auto în ceea ce privește valoarea adăugată pentru utilizator.

Ford Edge: Confort american și antifonare inovatoare

Ford Edge mizează pe confortul la drum lung, pe aspectul robust și pe tehnologii specifice menite să elimine zgomotele exterioare perturbatoare.

  • Soluții inteligente și confort: Piesa de rezistență a modelului este sistemul de anulare activă a zgomotului (Active Noise Control). Prin intermediul microfoanelor amplasate în plafon, mașina monitorizează frecvențele din cabină și emite unde sonore antifază prin difuzoarele sistemului audio. Rezultatul este o rulare excepțional de silențioasă pentru acest segment.
  • Direcție și șasiu: Sistemul opțional de direcție adaptivă modifică continuu raportul de demultiplicare în funcție de viteza actuală. La parcare, sunt necesare mai puține rotații ale volanului pentru o bracare completă, în timp ce la viteze de autostradă, direcția este mai puțin directă, ceea ce oferă mașinii o stabilitate mai mare.
  • Niveluri de echipare: Ford oferă versiuni clar diferențiate pentru modelul Edge. Astfel, se poate alege între varianta de lux Vignale (piele matlasată premium, vopsea exclusivă și elemente cromate) sau varianta dinamică ST-Line (suspensie mai rigidă, accesorii negre și scaune sport).
  • Infotainment și telematică: Sistemul multimedia SYNC 3 oferă reacții rapide, conectivitate completă cu smartphone-urile și este completat de modemul FordPass Connect. Acesta permite verificarea stării vehiculului prin intermediul unei aplicații mobile, precum și descuierea, încuierea sau chiar pornirea motorului de la distanță.
  • Ergonomia interiorului: Ford a înlocuit levierul tradițional al schimbătorului de viteze pentru transmisiile automate cu un selector rotativ (e-shifter). Această soluție nu doar că arată modern, dar a eliberat spațiu prețios pe consola centrală pentru compartimente de depozitare mai mari și suporturi pentru pahare.

Hyundai Santa Fe: Protectorul familiei cu tehnologie hibridă

Hyundai Santa Fe se adresează în principal familiilor, punând accent pe inovații maxime în materie de siguranță și pe electrificarea de top a unităților de propulsie în cazul mașinilor rulate mai noi.

  • Sisteme avansate de asistență: Un avantaj major este asistentul unic de monitorizare a unghiului mort (Blind-Spot View Monitor). Imediat ce șoferul activează semnalizarea, pe panoul de bord digital apare, în locul cadranului clasic, o imagine live de la camera din oglinda retrovizoare, eliminând practic unghiul mort.
  • Siguranța familiei și electronică: Inegalabil este sistemul Safe Exit Assist, care monitorizează traficul din spatele mașinii cu ajutorul radarelor și blochează electronic ușile din spate dacă se apropie o altă mașină sau un biciclist, prevenind astfel coborârea periculoasă a copiilor. Nu lipsește nici sistemul avansat de avertizare cu ultrasunete pentru pasagerii din spate, care previne uitarea copiilor sau a animalelor în mașina încinsă.
  • Unități de propulsie: Generațiile modernizate ale popularului SUV au oferit, pe lângă motoarele diesel, și propulsii full hibrid (HEV) și plug-in hibrid (PHEV), pe care nu le veți găsi la Ford Edge pe piața europeană. Acestea sunt ideale pentru șoferii care combină traficul urban cu excursiile în familie.
  • Tehnologii de parcare: Modelele echipate cu sistemul de asistență la parcarea autonomă de la distanță (Remote Smart Parking Assist) permit deplasarea mașinii înainte sau înapoi folosind doar butoanele de pe cheie. Această soluție este neprețuită în garajele înguste sau în parcările strâmte ale centrelor comerciale.
  • Spațiu și compartimentare: Spre deosebire de Ford Edge, care pe vechiul continent este exclusiv cu cinci locuri, Santa Fe oferă și o variantă cu șapte locuri. În plus, al doilea rând de scaune este culisant longitudinal, cu spătare reglabile, și este dotat cu o funcție inteligentă de rabatare prin apăsarea unui singur buton pentru un acces facil la locurile din spate.

Avantaje și dezavantaje cheie

Ford Edge

Avantaje

Insonorizare excelentă a cabinei datorită sistemului Active Noise Control

Spațiu interior generos și lățime peste medie a interiorului pe al doilea rând de scaune

Motor diesel 2.0 EcoBlue puternic și rafinat (în special în versiunea bi-turbo)

Șasiu extrem de confortabil, ideal pentru călătorii lungi pe autostradă

Echipare standard bogată la mașinile second-hand, adesea în specificația de lux Vignale

Dezavantaje

Absența unei versiuni cu șapte locuri (disponibil doar pentru cinci pasageri)

Design al planșei de bord mai învechit și generație mai veche a sistemului de infotainment

Consum real de combustibil mai ridicat și costuri de operare totale mai mari

Încetarea vânzărilor în Europa poate însemna o scădere mai rapidă a valorii reziduale

Ford Edge este un SUV american tipic, care punctează pe drumurile europene în special prin rularea lină și spațiul imens pentru cinci pasageri. Este alegerea ideală pentru șoferii care parcurg frecvent distanțe lungi pe autostradă și apreciază confortul acustic peste medie în detrimentul celor mai moderne gadgeturi tehnologice.

Hyundai Santa Fe

Avantaje

Posibilitatea unei configurații cu șapte locuri pentru familii mai numeroase

Calitate foarte bună a finisajelor interioare cu o notă premium pronunțată

Disponibilitatea motorizărilor moderne și economice, inclusiv full-hybrid (HEV) și plug-in hybrid (PHEV)

Sisteme de asistență de top și un nivel ridicat de siguranță activă

Fiabilitate excelentă susținută de o garanție de fabrică de cinci ani (adesea încă parțial valabilă pentru vehiculele de patru ani)

Dezavantaje

Al treilea rând de scaune este potrivit ca spațiu mai degrabă doar pentru copii

Bateria versiunii plug-in hybrid reduce ușor volumul portbagajului

Comportamentul rutier este axat pur pe confort, complet lipsit de ambiții dinamice în viraje

Consola centrală masivă cu un număr mare de butoane poate părea confuză la început

Hyundai Santa Fe reprezintă un crucișător de familie modern, care atrage prin variabilitatea interiorului cu șapte locuri și tehnologiile avansate hibride și diesel. Se adresează în special familiilor mari care caută siguranță maximă, o cabină cu aspect luxos și un raport excelent preț-calitate pe piața second-hand.

Probleme comune și plângeri ale proprietarilor

Pe baza experienței pe termen lung a utilizatorilor, a rapoartelor de service și a propriilor noastre date, pe care le aduce în mod regulat verificarea complexă a mașinii, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care cumpărătorii de mașini second-hand de aproximativ patru ani din aceste modele ar trebui să fie atenți.

Ford Edge

La Ford Edge a doua generație (în special după modernizare), majoritatea reclamațiilor se învârt în jurul uzurii componentelor șasiului, erorilor de software și, la unele motorizări, chiar a unor defecțiuni mecanice mai grave legate de sistemele de emisii.

  • Șasiu și frâne: Având în vedere greutatea proprie mare a SUV-ului american, apare o uzură excesiv de rapidă a plăcuțelor de frână și a discurilor în sine. De asemenea, apar mai frecvent jocuri în articulațiile pivoților și bucșe uzate la puntea față.
  • Motor și transmisie (2.0 EcoBlue): La motoarele diesel, în cazul traseelor scurte frecvente, apar probleme cu înfundarea filtrului DPF și a supapei EGR. La unele versiuni biturbo mai puternice, pot apărea scurgeri de ulei de-a lungul anilor. Motoarele pe benzină EcoBoost (frecvente la importurile individuale din SUA) au suferit în unele cazuri de pătrunderea lichidului de răcire în cilindri.
  • Cutia de viteze: Automata cu opt trepte suferă uneori de schimbări de trepte sacadate, întârzieri la kickdown sau schimbări de viteze mai dure la rece. Adesea ajută rescrierea software-ului cutiei de viteze, dar starea sa reală ar trebui verificată întotdeauna printr-o inspecție fizică a mașinii second-hand.
  • Electronică și interior: Foarte frecvente sunt reclamațiile privind blocarea sistemului de bord SYNC 3 (sau a versiunilor mai noi), întreruperi neașteptate ale conexiunii Bluetooth sau ecrane negre ale camerei de marșarier. Din interior se aud adesea scârțâituri ale plasticelor la rularea pe suprafețe mai proaste.

Ford Edge: Un crucișător spațios cu prețul unei greutăți mari

Ford Edge este un SUV robust, care plătește prețul uzurii mai rapide a șasiului și frânelor din cauza greutății sale. La motorizările diesel, este esențial să verificați funcționarea impecabilă a cutiei de viteze automate și curățenia sistemelor de emisii.

Hyundai Santa Fe

Hyundai Santa Fe a patra generație (inclusiv versiunile modernizate) se numără per ansamblu printre SUV-urile cu o fiabilitate peste medie, totuși pot apărea defecțiuni specifice, în special în zona asistenților electronici și a comportamentului cutiilor de viteze cu dublu ambreiaj.

  • Cutia de viteze (DCT cu 8 trepte): Noile cutii de viteze cu dublu ambreiaj cu 8 trepte, cuplate cu motorul diesel 2.2 CRDi, pot prezenta smucituri la rularea în coloană sau porniri ezitante la viteze mici. Producătorul a redus adesea acest comportament în cadrul campaniilor de rechemare prin actualizări ale software-ului unității de control.
  • Motor (Diesel și Hibride): Sistemele hibride sunt în general fiabile, dar ocazional apar probleme la senzorii responsabili pentru comutarea lină între propulsia electrică și cea termică. La popularul diesel 2.2 CRDi, există riscul diluării uleiului de motor cu motorină în cazul utilizării preponderent urbane, din cauza regenerărilor incomplete ale filtrului de particule (DPF).
  • Electronică și asistenți: Proprietarii se confruntă cu mesaje de eroare false ocazionale ale asistentului de monitorizare a unghiului mort sau cu defecțiuni ale senzorilor camerei de parcare. Sistemul de infotainment necesită uneori o repornire forțată din cauza blocării navigației.
  • Caroserie și interior: La modelele bogat echipate cu plafon panoramic, utilizatorii se plâng destul de des de scârțâitul trapei la trecerea peste denivelări sau de torsiunea caroseriei. O problemă cunoscută este și șuieratul aerodinamic ușor mai ridicat în jurul stâlpilor A față la viteze de autostradă.

Hyundai Santa Fe: O mașină de familie fiabilă cu electronică sensibilă

Santa Fe este considerată o alegere foarte fiabilă, la care însă este necesar să se monitorizeze starea cutiei de viteze cu dublu ambreiaj și funcționarea corectă a asistenților de bord. Versiunile diesel necesită deplasări regulate pe autostradă pentru o viață lungă.

Sfaturi pentru cumpărarea unei mașini second-hand

La achiziționarea unei mașini second-hand, o inspecție amănunțită este esențială. Iată câteva puncte specifice asupra cărora să vă concentrați la aceste două modele, pentru a evita surprizele neplăcute.

La alegerea unui Ford Edge:

  • Starea curelei de distribuție „umede” (motor 2.0 EcoBlue): Popularul motor diesel de doi litri folosește o curea de distribuție imersată în ulei. Dacă proprietarul anterior a depășit intervalele de service sau nu a folosit uleiul specificat exact, cureaua începe să se fărâmițeze. Aceste reziduuri înfundă ulterior sorbul pompei de ulei, ceea ce duce la pierderea presiunii și la griparea fatală a motorului. Solicitați întotdeauna un istoric de service impecabil și ascultați dacă motorul funcționează uniform. O soluție ideală este o Verificare complexă a mașinii, care va dezvălui starea reală a sistemului de lubrifiere.
  • Fluența transmisiei automate cu 8 trepte: În timpul testului de drum, concentrați-vă pe schimbarea treptelor atât la rece, cât și în sarcină maximă. Reacțiile întârziate, șocurile sau smuciturile sesizabile pot indica uzura discurilor sau o defecțiune la unitatea mecatronică. Transmisia ar trebui să schimbe treptele lin și fără ezitare.
  • Nivelul lichidului de răcire și potențialele scurgeri: Verificați vasul de expansiune al lichidului de răcire. La versiunile pe benzină EcoBoost, exista riscul de scurgere a lichidului de răcire direct în cilindrii motorului (ceea ce se manifestă prin scăderea nivelului de lichid și fum alb pe evacuare). La versiunile diesel, pompa de apă sau răcitorul valvei EGR prezintă adesea scurgeri.
  • Starea sistemului de tracțiune integrală (PTU): Ford Edge este o mașină grea, care solicită sistemul 4x4. În timpul mersului, ascultați dacă se aud huruituri sau sunete metalice de sub șasiu, mai exact de la cutia de transfer (PTU). Uleiul din această unitate este puternic solicitat termic și ar trebui schimbat aproximativ la fiecare 60.000 km, deși producătorul specifică faptul că este un lichid pe viață.
  • Alerte electronice false și încuietorile ușilor: La bord, verificați în detaliu răspunsul sistemului SYNC 3. O problemă semnificativă și frecventă a modelelor Edge rulate sunt senzorii defecți din încuietori. Dacă pe panoul de bord apare avertizarea de ușă deschisă („door ajar”), deși ușile sunt închise ferm, această problemă poate duce rapid la descărcarea bateriei în timpul staționării.

La alegerea unui Hyundai Santa Fe:

  • Comportamentul transmisiei cu dublu ambreiaj (8DCT) la viteze mici: În timp ce transmisiile automate clasice cu convertizor de cuplu funcționează fiabil, versiunile mai moderne de după facelift, echipate cu transmisia cu dublu ambreiaj cu 8 trepte (așa-numitele ambreiaje umede), necesită vigilență. În timpul testului de drum, încercați deplasarea în coloană și parcarea. Orice smucitură sau ezitare puternică la plecarea de pe loc poate însemna ambreiaje uzate sau o problemă de software.
  • Starea bateriei la versiunea Plug-in Hybrid (PHEV): Dacă luați în considerare motorizarea economică 1.6 T-GDi PHEV, verificați autonomia în modul pur electric. Urmăriți cât de lin comută mașina între motorul electric și cel termic. Pentru liniștea dumneavoastră, merită efectuată o Inspecție tehnică detaliată a mașinii, în cadrul căreia diagnosticul poate citi starea exactă de degradare (SOH – State of Health) a bateriei de tracțiune.
  • Bătăi metalice la motorul 2.2 CRDi la rece: Acest motor diesel este renumit pentru robustețea sa. Totuși, dacă la pornirea de dimineață auziți un zgomot ritmic pronunțat de la blocul motor, nu vă speriați imediat de un lanț de distribuție întins. Adesea este vorba despre fulia arborelui cotit uzată (amortizorul de vibrații), care poate fi înlocuită relativ ușor și ieftin.
  • Uzura șasiului greu și jocul la punți: Având în vedere greutatea mare a modelului Santa Fe (care depășește două tone), componentele punții față și spate sunt puternic solicitate. În timpul testului de drum, treceți peste un limitator de viteză sau o groapă și concentrați-vă pe eventualele bătăi surde de la roți. Cel mai adesea, primele care cedează sunt bieletele antiruliu sau bucșele brațelor inferioare.
  • Funcționalitatea ecranelor și a comenzilor tactile: Interiorul unui Santa Fe modern este plin de suprafețe haptice și ecrane de mari dimensiuni. Testați schimbarea temperaturii, activarea încălzirii scaunelor și utilizarea navigației. La unele generații, proprietarii se plâng de blocarea software-ului de infotainment sau de lizibilitatea foarte slabă a butoanelor tactile în lumina soarelui.

FAQ: Întrebările cele mai frecvente

Hyundai Santa Fe oferă un spațiu de bagaje mai mare și mai versatil, care în versiunea cu cinci locuri atinge un volum generos de 634 de litri. Ford Edge rămâne ușor în urmă cu un volum de bază de 602 litri, dar excelează printr-o deschidere largă pentru o încărcare ușoară. În plus, Santa Fe beneficiază de posibilitatea de a culisa scaunele din spate, ceea ce îi sporește semnificativ caracterul practic pentru familia de zi cu zi.

Hyundai Santa Fe este considerat alegerea mai fiabilă, în special datorită motoarelor robuste și rezultatelor generale mai bune în clasamentele de fiabilitate. La Ford Edge din ultimii ani de producție, atenție la problemele ocazionale cu transmisia automată și scurgerile de lichide la motoarele diesel EcoBlue. Un avantaj suplimentar al unui Santa Fe rulat, vechi de aproximativ patru ani, este faptul că adesea se află încă sub generoasa garanție de fabrică de cinci ani, fără limită de kilometri.

Hyundai Santa Fe este mai economic datorită tehnologiei avansate full-hybrid și plug-in hybrid, cu care, în practică, se poate obține un consum de aproximativ 6 până la 7 litri la 100 de kilometri. Ford Edge, pe de altă parte, se bazează în principal pe motoare diesel mai grele, care în condiții reale de trafic consumă mai degrabă între 7,5 și 9 litri. Mai ales în traficul urban și suburban, sistemul hibrid al mașinii sud-coreene oferă proprietarilor un avantaj financiar considerabil.

Alegerea clară pentru familiile mai mari este Hyundai Santa Fe, deoarece, spre deosebire de concurentul său, este comercializat în mod obișnuit și în varianta practică cu șapte locuri. Ford Edge a fost livrat pe piața europeană exclusiv ca un SUV extrem de spațios, dar strict cu cinci locuri. Deși al treilea rând din Hyundai este potrivit mai degrabă pentru copii sau pentru trasee scurte, acesta oferă familiilor acea flexibilitate suplimentară atât de necesară.

Ford Edge excelează în ceea ce privește confortul pe autostradă datorită originilor sale americane, suspensiei line și antifonării de top cu sistem activ de anulare a zgomotului. Hyundai Santa Fe are un șasiu mai rigid, reglat mai mult în stil european, ceea ce îl face să pară mai sigur în viraje, dar poate fi mai dur pe drumurile deteriorate. Pentru deplasări frecvente și lungi pe autostradă, Ford este extrem de relaxant, în timp ce Hyundai reprezintă un compromis mai universal pentru diverse tipuri de drumuri.

Concluzie: Ce model să alegi?

Surse: ADAC, zf.ro, adevarul.ro, autoexpert.ro, auto-bild.ro, electricdrive.ro

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Hyundai Santa Fe vs. Volkswagen Tayron: Comparație completă 2026

Comparație detaliată Hyundai Santa Fe vs Volkswagen Tayron. Am comparat spațiul, dotările și comportamentul rutier. Citiți verdictul nostru și alegeți SUV-ul potrivit.

8 apr. 2026

Comparatii auto

Škoda Kodiaq vs. Volkswagen Tiguan Allspace: Comparație completă 2025

Škoda Kodiaq vs. VW Tiguan Allspace: Care SUV cu 7 locuri e mai bun? Comparația noastră detaliată, impresii reale și verdictul vă ajută să alegeți.

13 apr. 2026

Comparatii auto

Peugeot 5008 vs. Renault Espace: Comparație completă 2026

Comparație detaliată între Peugeot 5008 și Renault Espace. Dezvăluim experiențe reale, detalii despre dotări și un verdict clar. Află ce mașină cu 7 locuri să alegi.

13 apr. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo