
Audi RS 5 vs. BMW M2: Krahasim i plotë 2026
Audi RS 5 vs. BMW M2. Krahasim i detajuar i performancës, manovrimit dhe prakticitetit. Zbuloni se cila coupe sportive është zgjedhja e duhur për ju.
14 pri 2026
Artikuj
Car battle
Krahasim i detajuar i Hyundai i30 N kundër Volkswagen Golf GTI. Zbuloni se cili hot hatch ofron performancë, pajisje dhe përdorshmëri të përditshme më të mirë. Lexoni verdiktin.
15 maj 2026


Hyundai i30 N përfaqëson një sfidues korean agresiv dhe pa kompromise, i cili falë shasisë së tij të akorduar me saktësi dhe karakterit të papërpunuar të drejtimit, pushtoi rrufeshëm komunitetin e entuziastëve të automobilave. Në anën tjetër të barrikadës qëndron legjendari Volkswagen Golf GTI (në disa tregje, për shembull në Amerikën e Veriut, i njohur thjesht si Volkswagen GTI), një pionier i sprovuar i kategorisë "hot hatch", i cili prej brezash mbështetet në ekuilibrin e përsosur midis performancës sportive dhe prakticitetit të përditshëm. Krahasimi i mëposhtëm do t'ju tregojë në detaje se cili prej këtyre dy sportistëve kompaktë të jashtëzakonshëm përfaqëson zgjedhjen më të mirë në tregun e makinave të përdorura pikërisht për nevojat tuaja.
Kur krahasojmë përmasat e jashtme të të dyja makinave, të cilat renditen ndër përfaqësuesit më të kërkuar të kategorisë së ashtuquajtur hot hatch në tregun e makinave të përdorura me moshë rreth katër vjeçare, zbulojmë se Hyundai i30 N në versionin e tij standard të karocorisë është paksa më i gjatë se Volkswagen Golf GTI. Modeli koreano-jugor i gjeneratës së tretë ka një gjatësi prej 4340 mm, që do të thotë se është 53 mm më i gjatë se rivali i tij gjerman (4287 mm). Hyundai krenohet gjithashtu me një distancë më të madhe midis akseve me një vlerë prej 2650 mm, ndërsa gjenerata e tetë e modelit Golf ofron një distancë prej 2627 mm. Kjo diferencë në distancën midis akseve dhe gjatësinë totale do të thotë se i30 N mund t'i ofrojë pasagjerëve një hapësirë të brendshme gjatësore pak më bujare dhe sjellje më të qëndrueshme në shpejtësi të larta në autostradë, ndërsa Golf GTI më i shkurtër shkëlqen dukshëm në manovrueshmëri dhe lehtëson parkimin në zonat e dendura urbane.
Duke parë lartësinë dhe gjerësinë e të dyja makinave, situata ndryshon paksa në favor të Volkswagen-it sa i përket ndjesisë së përgjithshme të hapësirës së brendshme. Golf GTI me 1478 mm e tij është plot 33 mm më i lartë se Hyundai i30 N standard me pesë dyer (1445 mm). Gjerësia, nga ana tjetër, është pothuajse identike te të dy automjetet – Hyundai me 1795 mm e tij është më i gjerë me një vlerë krejtësisht të papërfillshme prej 6 mm. Ndërtimi më i lartë i karocorisë te Golf GTI sjell kështu një ndjesi më të ajrosur në kabinë dhe pak më shumë hapësirë mbi kokë, ndërsa i30 N pak më i ulët dhe vizualisht më i gjerë përfiton natyrshëm nga qendra më e ulët e gravitetit, gjë që është një faktor kyç për një makinë me koncept sportiv për karakteristika drejtimi më të drejtpërdrejta dhe më agresive në kthesat e shpejta.
Një ndryshim krejtësisht thelbësor gjatë zgjedhjes së makinës ideale sportive është oferta e vetë versioneve të karocorisë. Ndërsa gjenerata e tetë e Golf GTI përfaqësohet në tregun e makinave të përdorura ekskluzivisht si një hatchback klasik me pesë dyer, Hyundai arriti të kënaqë një spektër më të gjerë drejtuesish dhe e ofroi modelin i30 N edhe në variantin shumë atraktiv Fastback, i cili konceptualisht bën pjesë te liftback-ët. Ky version e zgjat gjatësinë totale të makinës në 4455 mm dhe, përkundrazi, e ul lartësinë në vetëm 1419 mm, duke krijuar një siluetë aerodinamike të veçantë që fsheh një bagazh pak më voluminoz dhe më lehtësisht të aksesueshëm. Falë kësaj alternative ekskluzive, Hyundai fiton një avantazh vendimtar te ata blerës që kërkojnë te një makinë për përdorim të përditshëm ndërthurjen e dinamikës sportive të drejtimit, një pjesë të pasme më elegante dhe një vlerë përdorimi pak më të lartë.
| Parametri | Hyundai i30 N Hatchback | Volkswagen Golf GTI Hatchback | Hyundai i30 N Liftback |
|---|---|---|---|
| Gjatësia (mm) | 4340 | 4287 | 4455 |
| Gjerësia (mm) | 1795 | 1789 | 1795 |
| Lartësia (mm) | 1445 | 1478 | 1419 |
| Distanca midis akseve (mm) | 2650 | 2627 | 2650 |
Kur zgjidhni një hatchback sportiv, nuk merrni parasysh vetëm fuqinë dhe performancën në rrugë, por shpesh edhe prakticitetin e përditshëm. Për shumë shoferë, modelet si Hyundai i30 N dhe Volkswagen Golf GTI përfaqësojnë makinën e vetme në familje, e cila duhet të përballojë jo vetëm argëtimin e fundjavës në rrugë malore me kthesa, por edhe udhëtimin për pushime ose blerjet e mëdha. Vëllimi i bagazhit bëhet kështu një faktor çuditërisht i rëndësishëm, ku të dy prodhuesit e makinave i qasen atij me filozofi të ndryshme dhe oferta të ndryshme të varianteve të karosericë.
Duke parë hatchback-et klasike me pesë dyer nga vitet që janë zakonisht të disponueshme sot në tregun e makinave të përdorura (gjenerata e tretë i30 N pas modernizimit dhe gjenerata e tetë e Golf GTI rreth vitit 2022), Hyundai ofron në letër një hapësirë pak më bujare. Bagazhi i tij mban në konfigurimin bazë 395 litra, ndërsa Golf GTI ofron një hapësirë pak më modeste prej 374 litrash. Ky ndryshim në praktikë përkthehet në hapësirë për disa çanta të vogla ose një ruksak mesatar shtesë. Hyundai mban avantazhin edhe pas palosjes së sediljeve të pasme, kur vëllimi rritet deri në 1301 litra krahasuar me 1230 litra te Volkswagen. Megjithatë, te makina koreane duhet llogaritur një detaj specifik – pas mbështetëseve të pasme, për shkak të ngurtësisë më të mirë të shasisë, ndodhet një përforcues masiv çeliku i karosericë. Kjo, pas palosjes së sediljeve, kufizon ndjeshëm hapësirën e kalimit dhe komplikon ngarkimin e sendeve voluminoze ose të gjata. Në këtë aspekt, Golf GTI ka një hapësirë plotësisht të pastër dhe është shumë më i përshtatshëm për përdoruesin.
Një avantazh kryesor për Hyundai është megjithatë mundësia për të zgjedhur variantin e karosericë Fastback. Ky liftback shumë elegant dhe praktik rrit vëllimin bazë të bagazhit në një vlerë të shkëlqyer prej 450 litrash dhe pas palosjes së plotë ofron madje 1351 litra. Kjo e bën modelin i30 Fastback N një zgjedhje padyshim më të përdorshme për familjet, e mjaftueshme për blerje të mëdha të fundjavës dhe pushime të gjata të përbashkëta. Mos kërkoni një version karavan (kombi) të plotë për këto versione specifike të performancës (te VW, varianti i gjerë Variant është i rezervuar vetëm për modelin kulmor Golf R, ose për modelin me naftë GTD). Vlen gjithashtu të përmendet se nëse do të konsideronit një alternativë të elektrizuar nga Volkswagen në formën e modelit plug-in hibrid Golf GTE, duhet të përgatiteni për një kompromis të ndjeshëm në hapësirë. Instalimi i baterive zvogëlon vëllimin bazë të bagazhit në vetëm 273 litra. Nga pikëpamja e vlerës së përgjithshme të përdorimit për pasagjerët, hot-hatch-i aziatik ofron kështu një zgjidhje dukshëm më komplekse dhe më të zgjuar.
| Parametri | Hyundai i30 N Hatchback | Volkswagen Golf GTI Hatchback | Hyundai i30 N Liftback | Volkswagen Golf GTI Liftback |
|---|---|---|---|---|
| Vëllimi bazë (litra) | 395 | 374 | 450 | - |
| Vëllimi maksimal me sediljet e palosura (litra) | 1301 | 1230 | 1351 | - |
Ndërsa Golf GTI kënaq me një hapësirë shumë më të aksesueshme dhe të papenguar pas palosjes së mbështetëseve të pasme, Hyundai i30 N fiton qartë me ofrimin e variantit të karosericë Fastback, i cili është dukshëm më i madh dhe më praktik.
Megjithëse misioni kryesor i hatchback-ëve sportivë nuk është tërheqja e ngarkesave të rënda, mundësia për të lidhur një rimorkio zgjeron ndjeshëm përdorshmërinë e tyre të përditshme. Për shumë blerës të makinave të përdorura, kjo mund të jetë një bonus shumë i këndshëm dhe vendimtar. Si Hyundai i30 N (gjenerata e 3-të), ashtu edhe Volkswagen Golf GTI (gjenerata e 8-të) surprizojnë me një kapacitet tërheqës jashtëzakonisht solid për klasin e tyre.
Te të dy këta rivalë, pesha standarde dhe maksimale e rimorkios me frena është e njëjtë, 1600 kg. Ndërsa te motorizimet e zakonshme civile dhe ato mild-hybrid (për shembull te Volkswagen Golf 1.0 eTSI bazë ose Hyundai i30 1.0 T-GDI 48V), kapaciteti maksimal tërheqës mund të bjerë në kufijtë 1000 deri në 1300 kg, versionet kulmore N dhe GTI, falë konstruksionit më të fortë dhe motorëve të fuqishëm, ruajnë vlera të plota pa kompromise. Një ndryshim i vogël gjendet vetëm në rastin e rimorkios pa frena, ku Golf GTI përballon 710 deri në 730 kg në varësi të pajisjeve specifike, ndërsa te i30 N limiti është vendosur fiks në 700 kg.
Në praktikë, kjo do të thotë se të dyja makinat mund të tërheqin pa asnjë problem një karavan të vogël, një rimorkio me motoçikletë ose një karrocë shtesë. Ato ofrojnë kështu hapësirën e dëshiruar për disa valixhe shtesë, një kapacitet ky plotësisht i mjaftueshëm për blerjet e fundjavës apo pushime më të gjata. Sa i përket aftësisë së tërheqjes së rimorkios, midis këtyre dy hot hatch-ëve mbretëron një barazim i rrallë dhe në përzgjedhjen përfundimtare të makinës do të duhet të vendosin kritere të tjera.
| Modeli dhe motorizimi | Pesha e rimorkios me frena (kg) | Pesha e rimorkios pa frena (kg) |
|---|---|---|
| Hyundai i30 N gjenerata e 3-të (184–206 kW) | 1600 | 700 |
| Volkswagen Golf GTI gjenerata e 8-të (180–195 kW) | 1600 | 710–730 |
Të dy modelet mbështeten në recetën e provuar të hatchback-ëve sportivë me tërheqje të parme dhe motorë me katër cilindra 2.0 litra me turbo, por qasja e tyre ndaj motorizimeve ndryshon paksa. Nga këndvështrimi i një blerësi të interesuar për një makinë rreth katër vjeçare (të prodhuar rreth viteve 2021 deri në 2022), këta janë konkurrentë jashtëzakonisht të fortë. Hyundai i30 N ofron një përvojë më të egër dhe emocionale, ndërsa Volkswagen Golf GTI mbështetet në një spektër më të gjerë përdorshmërie dhe një akordim më të rafinuar. Ndërsa versionet bazë të të dyja makinave ofrojnë parametra shumë të ngjashëm (i30 N me fuqi 184 kW kundrejt Golf GTI me 180 kW), kur shohim variantet kryesore, diferenca rritet paksa. Hyundai ofron modelin Performance me fuqi 206 kW, ndërsa Volkswagen prezanton Golf GTI Clubsport më të fuqishëm, i cili ofron një fuqi mbresëlënëse prej 221 kW. Një dallim kyç për shumë entuziastë është edhe qasja ndaj kutive të shpejtësisë. Të dyja makinat mund të gjenden në treg me kambio manuale me gjashtë marshe. Sa i përket automatikëve, Golf përdor kambion e tij të shpejtë DSG me shtatë marshe me dy askujt, ndërsa Hyundai, si pjesë e modernizimit në vitin 2021, prezantoi kambion e re dhe shumë të shpejtë N DCT me tetë marshe me vaj (wet clutches).
Nën kofon e Hyundai i30 N gjejmë motorin me benzinë me katër cilindra 2.0 T-GDI me turbo. Në tregun e makinave të përdorura rreth katër vjeçare (pra nga periudha pas modernizimit), do të hasni në dy versione kryesore. Modeli standard ofron fuqi 184 kW (250 kuaj fuqi) dhe moment rrotullues 353 Nm, duke qenë i lidhur ekskluzivisht me një kambio manuale me gjashtë marshe. Megjithatë, versioni Performance është shumë më popullor dhe i kërkuar. Ky version te makinat para facelift-it ofronte 202 kW (275 kuaj fuqi), ndërsa te modelet e prodhuara nga viti 2021 fuqia u rrit në 206 kW (280 kuaj fuqi) dhe momenti rrotullues u rrit në 392 Nm. Pikërisht me këtë modernizim, në ofertë u përfshi edhe kambio e shkëlqyer me dy askujt me tetë marshe N DCT, e cila zgjeroi gamën e blerësve të interesuar për këtë makinë të orientuar drejt pistës, megjithëse puristët ende preferojnë kambion manuale me gjashtë marshe.
| Motorizimi | Karburanti | Fuqia (kW) | Momenti rrotullues (Nm) | Kambio |
|---|---|---|---|---|
| 2.0 T-GDI | Benzinë | 184 | 353 | 6MT |
| 2.0 T-GDI Performance | Benzinë | 202 - 206 | 353 - 392 | 6MT / 8DCT |
Gjenerata e tetë e Volkswagen Golf GTI mbështetet në evolucionin më të fundit të motorit kult 2.0 TSI (nga gjenerata EA888). Gurthemeli i ofertës për modelet nga viti 2020 deri në 2024 është versioni me fuqi 180 kW (245 kuaj fuqi) dhe moment rrotullues 370 Nm. Ky motor mund të kombinohet si me kambio manuale klasike me gjashtë marshe, ashtu edhe me kambion e shpejtë DSG me shtatë marshe, e cila është mjaft dominante në tregun e makinave të përdorura. Për shoferët që kërkojnë dinamikë maksimale dhe kohë më të shpejta në pistë, Volkswagen përgatiti variantin më të mprehtë GTI Clubsport, i cili e rriti fuqinë në një nivel mbresëlënës prej 221 kW (300 kuaj fuqi) dhe momentin rrotullues në 400 Nm. Versioni Clubsport, ndryshe nga GTI standard, vjen ekskluzivisht me kambio automatike DSG me dy askujt.
| Motorizimi | Karburanti | Fuqia (kW) | Momenti rrotullues (Nm) | Kambio |
|---|---|---|---|---|
| 2.0 TSI GTI | Benzinë | 180 | 370 | 6MT / 7DSG |
| 2.0 TSI GTI Clubsport | Benzinë | 221 | 400 | 7DSG |
Ndërsa Hyundai i30 N do të tërheqë shoferët e orientuar drejt performancës me mekanikën e tij të pakompromis dhe tingullin emocional, Golf GTI ofron një drejtim më të rafinuar për përditshmërinë, i cili në rastin e variantit Clubsport pasurohet me një dinamikë të lartë dhe të pakompromis.
Kur zgjidhni një hatchback sportiv, njësia e fuqisë është një faktor kyç që përcakton jo vetëm dinamikën, por edhe besueshmërinë afatgjatë dhe përdorshmërinë e përditshme. Volkswagen Golf GTI mbështetet në motorin legjendar EA888, i përsosur me përpikëri përgjatë shumë brezave, i cili është jashtëzakonisht i popullarizuar në skenën e modifikimeve falë potencialit të tij të madh të fshehur. Nga ana tjetër, Hyundai i30 N fuqizohet nga agregati Theta II me akordim më agresiv, zhvillimi përfundimtar i të cilit u krye nën mbikëqyrjen e rreptë të ish-shefit të divizionit BMW M, Albert Biermann, drejtpërdrejt në pistën e Nürburgring. Më poshtë paraqesim motorizimet ideale për makinat e përdorura rreth katërvjeçare të të dy modeleve nga pikëpamja e performancës, konsumit real dhe kërkesave për servisim.
Ky motorizim te gjenerata e 3-të e rifreskuar (e disponueshme në vitet 2021–2024) është padyshim zgjedhja më e mirë dhe logjikisht më e kërkuara në tregun e makinave të përdorura. Krahasuar me versionin bazë me 250 kuaj fuqi, ai ofron jo vetëm fuqi më të lartë dhe një çift rrotullues masiv prej 392 Nm, por mbi të gjitha përmirësime thelbësore të shasisë – diferencial me rrëshqitje të kufizuar të kontrolluar elektronikisht (e-LSD), frena më të mëdha dhe një valvul aktive të shkarkimit që siguron një tingull fantastik.
Te gjenerata e tetë (e disponueshme nga viti 2020), versioni bazë i motorit 2.0 TSI (i njohur si EA888 evo4) përfaqëson kompromisin ideal. Megjithëse Volkswagen ofron edhe versionin më të fuqishëm Clubsport me 300 kuaj fuqi, 245 kuaj fuqi standardë janë plotësisht të mjaftueshëm për shumicën dërrmuese të shoferëve. Në kombinim me kambio automatike me shtatë shpejtësi dhe dopio freksion DSG që vjen si standard, motori formon një tërësi jashtëzakonisht harmonike.
Vlerat zyrtare të tabelës për konsumin e karburantit te makinat moderne shpesh duken shumë optimiste, por realiteti i përdorimit të përditshëm mund të tregojë një pamje paksa të ndryshme. Si te Volkswagen Golf, ashtu edhe te modeli Hyundai i30 dhe dega e tij sportive N, oreksi real varet kryesisht nga ajo se sa "të rëndë" e keni këmbën në gaz. Për të gjetur vlerat reale, përveç bazave të të dhënave teknike, kemi përdorur edhe platformën e njohur të komunitetit Spritmonitor.de, ku pronarët ndajnë drejtpërdrejt të dhënat e tyre afatgjata të furnizimit me karburant. Jemi fokusuar në gjeneratat dhe motorizimet që kanë më shumë kuptim aktualisht në tregun e makinave të përdorura rreth katërvjeçare (pra Golf i gjeneratës VIII dhe i30 i gjeneratës III pas facelift-it).
| Modeli dhe motorizimi | Konsumi mesatar (l/100 km) |
|---|---|
| Volkswagen Golf 2.0 TDI (85 - 110 kW) | 4,2 – 4,7 |
| Hyundai i30 1.6 CRDi 48V (100 kW) | 5,2 – 5,4 |
| Volkswagen Golf 1.0 eTSI (81 kW) | 5,1 – 5,5 |
| Hyundai i30 1.0 T-GDI (88 kW) | 5,5 – 6,2 |
| Volkswagen Golf 1.5 eTSI (110 kW) | 5,4 – 5,8 |
| Hyundai i30 1.5 T-GDI 48V (118 kW) | 5,6 – 6,5 |
| Volkswagen Golf GTI (180 kW) | 7,0 – 7,5 |
| Hyundai i30 N Performance (206 kW) | 8,0 – 8,4 |
Duke parë interpretimin e të dhënave, është e qartë se motorët me naftë ende mbajnë me siguri kurorën për gllabëruesit e kilometrave në autostradë. Golf me motorin ikonik dy-litërsh TDI mund të lëvizë pa vështirësi të mëdha pak mbi kufirin prej 4 litrash, ndërsa "një-pikë-gjashtëshi" CRDi me naftë nga Hyundai kërkon pak më shumë karburant. Një gjetje mjaft befasuese, megjithëse e njohur mirë për shoferët me përvojë, është se downsizing në formën e motorëve me tre cilindra me vëllim një litër (1.0 T-GDI dhe 1.0 eTSI) nuk kursen shumë karburant në botën reale. Veçanërisht nëse dilni shpesh jashtë kufijve të qytetit, këta motorë fillojnë të sforcohen më shumë dhe konsumi i tyre i afrohet në mënyrë të pakëndshme motorëve katër-cilindërsh 1.5 litra, të cilët janë shumë më të rafinuar dhe më të fuqishëm. Një kapitull i veçantë janë variantet kryesore "hot hatch". Ndërsa Golf GTI di të ruajë një fytyrë civile dhe gjatë udhëtimeve të qeta konsumon një sasi të arsyeshme prej shtatë litra e gjysmë, motori dy-litërsh mekanikisht dhe akustikisht shumë i pakompromis në Hyundai i30 N Performance priret të jetë më i etur dhe zbret nën 8 litra shumë rrallë.
Për përdoruesin tipik që kërkon një makinë të gjithanshme familjare ose personale, nga kjo rrjedh një rekomandim i qartë: njësitë me benzinë me katër cilindra (veçanërisht 1.5 eTSI te Golf) përfaqësojnë kompromisin më të mirë midis elasticitetit shumë të mirë dhe kostove të favorshme të operimit, si për qytet ashtu edhe për udhëtime. Përkundrazi, për ata që kalojnë orë të tëra çdo ditë në makinë në lëvizje në distanca të gjata, motorët me naftë mbeten një zgjedhje e pazëvendësueshme. Shoferët e përgjegjshëm për buxhetin duhet në çdo rast të jenë të kujdesshëm veçanërisht me të dyja versionet "e nxehta", sepse një ritëm më i ashpër fundjave do t'i rrisë me siguri shifrat e bordit në vlera dyshifrore.
Në fund të fundit, në gjuhën e shifrave, njësitë motorike të Volkswagen dalin një hap më efikase, por dallimet te motorizimet e zakonshme janë shpesh në nivelin e dhjetëshave të litrit. Prandaj, konsumi i karburantit ndoshta nuk do të jetë ajo peshorja që do të vendosë përfundimisht. Pavarësisht nëse do të zgjidhni një motor nafte ekonomik për kompaninë ose do të zgjidhni për fundjavat një i30 N plot emocione apo një Golf GTI të sofistikuar, rolin kryesor në fund do ta luajë faktori se sa ju përshtatet karakteri i makinës konkrete.
Gjatë zgjedhjes së një hatchback-u sportiv të përdorur rreth 4 vjeç (kryesisht vitprodhimet 2021–2022), të dy këta rivalë lëvizin në kategori çmimesh që kanë shumë sens nga pikëpamja e raportit çmim-performancë. Makinat e kësaj moshe kanë kaluar rënien më të madhe fillestare të vlerës, por tregu i makinave të përdorura i percepton ato ndryshe.
Për rrufenë koreano-jugore, në këtë kategori moshash flasim zakonisht për modelet pas facelift-it të fundit, i cili solli fuqi të rritur në 280 kuaj fuqi dhe përfshiu në ofertë kambion popullore me tetë marshe dhe dopio freksion (DCT).
Në rastin e Volkswagen, bëhet fjalë për gjeneratën e tetë (Mk8), e cila solli një nivel të lartë digjitalizimi të brendshëm dhe një shasi adaptive jashtëzakonisht të sofistikuar. Versioni bazë ofron 245 kuaj fuqi, ndërsa varianti më i fuqishëm Clubsport e rrit kufirin në 300 kuaj fuqi mbresëlënëse.
| Modeli (2021–2022) | Çmimi mesatar fillestar | Çmimi për gjendje shumë të mirë / version më të lartë |
|---|---|---|
| Hyundai i30 N (Facelift, 280 k) | 23 000 € | 27 000 € |
| VW Golf GTI Mk8 (245 k) | 24 000 € | 29 000 € |
| VW Golf GTI Clubsport Mk8 (300 k) | 31 000 € | 35 000 € |
Shënim: Çmimet e paraqitura bazohen në ofertën aktuale në tregun e makinave të përdorura, kilometrazhin total dhe pajisjet e automjetit.
Falë statusit kult dhe famës si një makinë e rafinuar për çdo ditë, Volkswagen Golf GTI përjeton në përgjithësi një rënie më të ngadaltë të vlerës. Shumë blerës janë të gatshëm të paguajnë më shumë në tregun dytësor për punimin më cilësor dhe emblemën legjendare GTI. Nga ana tjetër, Hyundai i30 N është bërë sinonim i karakteristikave fantastike të drejtimit dhe një përvoje më të ashpër e të pastër për shoferin. Edhe pse si i ri ishte zakonisht pak më i lirë se Golf-i, kërkesa e entuziastëve për ekzemplarë të përdorur është shumë e lartë, gjë që i mban çmimet e makinave të përdorura fort lart. Për blerësin fundor, Hyundai aktualisht përfaqëson një raport më atraktiv midis fuqisë së pastër dhe pajisjeve për paratë e shpenzuara.
Ndërsa Hyundai i30 N fiton pikë me raportin e shkëlqyer çmim-performancë të plotësuar nga pjesa e mbetur e garancisë bujare të fabrikës, Volkswagen Golf GTI mbështetet në famën e tij kult, e cila i siguron një rënie më të ngadaltë dhe më të qëndrueshme të vlerës.
Të dyja makinat e krahasuara – përkatësisht modelet e tyre bazë standarde – arritën vlerësimin maksimal prej pesë yjesh në testet e pavarura të përplasjes Euro NCAP. Megjithatë, është thelbësore të merret parasysh konteksti dhe viti specifik kur janë kryer testet. Metodologjia e organizatës Euro NCAP evoluon vazhdimisht gjatë viteve dhe kërkesat e saj po bëhen rrënjësisht më të rrepta. Në vlerësimin e përgjithshëm shtohen gradualisht simulime më komplekse të përplasjes ballore, teste më strikte për detektimin e çiklistëve dhe këmbësorëve ose skenarë krize në udhëkryqe. Rezultatet në përqindje nga vite të ndryshme nuk mund të krahasohen drejtpërdrejt, pasi pesë yje nga vitet e kaluara nuk do të thonë të njëjtën gjë si pesë yje sipas protokolleve më të fundit dhe shumë më të rrepta.
Modeli bazë i familjes Hyundai i30 i kreu testet Euro NCAP në vitin 2017. Në atë kohë, makina mori numrin e plotë prej pesë yjesh dhe shkëlqeu veçanërisht me rezultatin 88 % për mbrojtjen e pasagjerëve të rritur dhe 84 % në rastin e mbrojtjes së fëmijëve. Megjithatë, rezultati për mbrojtjen e pjesëmarrësve të ndjeshëm në trafik (64 %) dhe për sistemet e asistencës së sigurisë (68 %) pasqyron faktin se makina u vlerësua sipas standardeve më të vjetra. Për ata që janë të interesuar për një makinë të përdorur, një fakt i rëndësishëm është gjithashtu se vlefshmëria e certifikimit formal Euro NCAP për këtë vit prodhimi ka skaduar tashmë për shkak të vjetërsisë së testit. Edhe pse i30 N mund të mburret me një karroceri shumë të ngurtë dhe një bazë konstruktive cilësore, asistentët e tij të sigurisë aktive nuk u përgjigjen më plotësisht kërkesave më të rrepta aktuale.
Gjenerata e tetë e Volkswagen Golf, mbi të cilën bazohet teknikisht edhe versioni sportiv GTI, u testua fillimisht në vitin 2019. Megjithatë, prodhuesi i makinave e përmirësoi vazhdimisht nivelin e sigurisë, gjë që përfshinte, ndër të tjera, implementimin e airbag-ut inovativ qendror që parandalon përplasjen e kokave të shoferit dhe pasagjerit gjatë një goditjeje anësore. Falë këtyre inovacioneve, modeli iu nënshtrua një ritestimi në vitin 2022 sipas protokolleve dukshëm më të rrepta. Edhe në këtë vlerësim shumë kërkues, Golf mbrojti me sukses pesë yjet e tij. Mbrojtja e pasagjerëve të rritur arriti në 88 % dhe mbrojtja e fëmijëve madje në 87 %. Një përparim i madh në krahasim me standardet e vjetra shihet në mbrojtjen e pjesëmarrësve të ndjeshëm në trafik (74 %) dhe në asistentët e sigurisë (79 %), ku shfaqet plotësisht sistemi i avancuar i frenimit emergjent autonom (AEB) dhe arkitektura më moderne e elementeve të sigurisë aktive.
Nga pikëpamja e përgjithshme e sigurisë dhe rezultateve reale të vlerësimit Euro NCAP, Volkswagen Golf GTI ka një avantazh të qartë. Pavarësisht fitimit në dukje të njëjtë prej pesë yjesh, rezultati i tij i shkëlqyer i vitit 2022 merr parasysh kritere dukshëm më strikte dhe integrimin e elementeve mbrojtëse më moderne. Hyundai i30 N, ndonëse mbetet një makinë robuste për sa i përket sigurisë pasive, testet e tij datojnë nga viti 2017 dhe për sa i përket standardeve të rrepta të sotme për asistentët e sigurisë aktive, ai thjesht mbetet prapa konkurrencës më të re gjermane.
| Parametri | Hyundai i30 N | Volkswagen Golf GTI |
|---|---|---|
| Viti i testimit | 2017 | 2022 |
| Mbrojtja e pasagjerëve të rritur | 88 % | 88 % |
| Mbrojtja e fëmijëve | 84 % | 87 % |
| Mbrojtja e pjesëmarrësve të ndjeshëm në trafik | 64 % | 74 % |
| Sistemet e asistencës së sigurisë | 68 % | 79 % |
Megjithëse të dyja makinat ofrojnë siguri pasive solide, Volkswagen Golf GTI me certifikim të vitit 2022 ofron një grup shumë më të avancuar asistentësh aktivë, i cili u përgjigjet saktësisht standardeve moderne aktuale.
Përveç pajisjeve standarde, secili prej modeleve ofron më shumë se thjesht funksione bazë, ku të dy hot hatch-et kanë një qasje krejtësisht të ndryshme se si shtojnë vlerë dhe rrisin përvojën e përditshme të drejtimit.
Sjellje në rrugë e pakompromis dhe shumë argëtuese me reagim të shkëlqyer të timonit
Tingull agresiv i shkarkimit me "të shtëna" karakteristike në regjimin N
Pajisje standarde të pasura që përfshijnë diferencialin elektronik me rrëshqitje të kufizuar (e-LSD)
Mundësi zgjedhjeje midis kambio manuale të shkëlqyer ose automatikut të shpejtë me dy freksione (në modelet më të reja pas facelift-it)
Karoseri shumë e ngurtë dhe komunikuese, ideale për drejtim sportiv
Akordim më i fortë i shasisë edhe në regjimin më komod, gjë që redukton komoditetin e përditshëm
Materiale më të lira në brendësi me prani më të madhe të plastikës së fortë
Përforcimi i pasmë në bagazh (shufra përforcuese) kufizon pak praktikën e hapësirës së bagazhit
Konsum dukshëm më i lartë i karburantit gjatë ritmit dinamik krahasuar me konkurrencën gjermane
Hyundai i30 N është zgjedhja ideale për shoferët entuziastë që kërkojnë emocione më të forta, kontroll të lartë në rrugët dytësore dhe një përvojë sportive të mirëfilltë. Ky model fiton pikë me raportin fantastik çmim-performancë, edhe pse me koston e lëshimeve të vogla në fushën e komoditetit të përditshëm dhe ndjesisë premium në brendësi.
Kompromis i përsosur midis dinamikës sportive dhe komoditetit të përditshëm
Brendësi dukshëm më cilësore dhe me izolim më të mirë akustik, me një ndjesi më premium
Vlerë e shkëlqyer mbetëse dhe rishitje e lehtë në tregun e makinave të përdorura
Konsum më i favorshëm i karburantit gjatë udhëtimeve të zakonshme dhe lëvizjeve në autostradë
Sisteme më të avancuara të asistencës dhe sigurisë
Komandim frustrues me prekje i infotainment-it dhe në timon te gjenerata e tetë
Sjellje më pak emotive dhe më e lëmuar në drejtim krahasuar me Hyundai-n më agresiv
Çmim më i lartë blerjeje dhe nevoja për të paguar ekstra për shumë elemente të rëndësishme të pajisjeve
Mungesa e një shoqërimi zanor më agresiv në versionin standard
Volkswagen Golf GTI mbetet standardi i artë i kategorisë hot hatch për ata që duan një makinë universale për çdo gjë. Ai ofron një drejtim të rafinuar, por gjithsesi shumë të shpejtë, materiale cilësore dhe përdorshmëri të shkëlqyer të përditshme, gjë që do të vlerësohet nga shoferët që preferojnë një makinë sportive më të pjekur dhe më diskrete.
Bazuar në të dhënat nga raportet e servisit, përvojën afatgjatë të përdoruesve dhe njohuritë nga praktika, ku kryhet kontrolli i pavarur i gjendjes teknike të makinës përmes shërbimit CarAudit, kemi përpiluar një përmbledhje të problemeve më të shpeshta për të cilat duhet të bëni kujdes tek të dyja makinat e përdorura hot hatch.
Hyundai i30 N (gjenerata PD) konsiderohet në përgjithësi si një makinë shumë e besueshme dhe robuste, megjithatë gjatë viteve janë shfaqur disa pika të dobëta tipike që është mirë të kontrollohen para blerjes.
Hyundai i30 N është një makinë jashtëzakonisht robuste nga ana mekanike, ku vëmendja kryesore gjatë blerjes së një makine të përdorur kërkohet për rrjedhshmërinë e punës së kutisë manuale të shpejtësisë dhe funksionimin e duhur të klapës së shkarkimit.
Volkswagen Golf GTI (gjenerata e 8-të) është një makinë e përsosur në aspektin e motorit dhe shasisë, por tek e cila pronarët në vitet e para të prodhimit u munduan kryesisht nga problemet e shumta softuerike dhe elektronike.
Ndërsa në aspektin e motorit dhe shasisë Golf GTI i gjeneratës së tetë funksionon në mënyrë të shkëlqyer, gjatë zgjedhjes së një makine të përdorur bëni kujdes të madh për funksionimin pa gabime të sistemit të bordit dhe timonit me prekje.
Gjatë blerjes së një makine sportive të përdorur, një inspektim i plotë është thelbësor, pasi "hot hatch"-et përballen me një përdorim më intensiv sesa makinat e zakonshme. Këtu janë disa pika specifike ku duhet të përqendroheni te këto dy modele, për të cilat padyshim ia vlen një kontroll i pavarur i gjendjes teknike të makinës.
Volkswagen Golf GTI është në përgjithësi më i rafinuar për përdorim të përditshëm dhe ofron një shasi më elastike, veçanërisht nëse është i pajisur me amortizatorët adaptivë DCC. Hyundai i30 N është më i ngurtë edhe në modalitetin e rehatisë, gjë që mund të jetë më pak e këndshme në rrugët e dëmtuara të qytetit. Golf ka gjithashtu një brendësi pak më të gjerë dhe një infotainment më modern, ndonëse më kompleks për t'u përdorur.
Hyundai i30 N është padyshim më i mprehtë dhe më agresiv, me reagime të shkëlqyera të timonit dhe një shasi lozonjare. Golf GTI është shumë i shpejtë dhe efikas, por duket më i ftohtë dhe e izolon më shumë shoferin nga ajo që ndodh në rrugë. Nëse kërkoni argëtim të pastër pas timonit, modeli korean është zgjedhja më e mirë nga kjo dyshe.
Hyundai i30 N në versionin Performance ofron një motor turbo dy litërsh me një fuqi prej 206 kW (280 kuaj fuqi), që është më shumë se 180 kW (245 kuaj fuqi) standarde te gjenerata e tetë e Golf GTI. Megjithatë, rivali gjerman krenohet me një kurbë të shkëlqyer të çiftit rrotullues në xhiro të ulëta, kështu që ndihet shumë i shkathët në trafikun e zakonshëm. Të dyja makinat përshpejtojnë nga zero në njëqind për rreth 6 sekonda, ku Hyundai është një pjesë të sekondës më i shpejtë.
Hyundai i30 N është i famshëm për tingullin e tij fantastik të fabrikës, i cili në modalitetin më agresiv kërcet dhe "shkrep" nga shkarkimi si një makinë e vërtetë garash. Tingulli i Golf GTI, nga ana tjetër, është shumë më i mbytur dhe transmetohet pjesërisht në kabinë artificialisht përmes altoparlantëve. Hot hatch-i korean fiton pa asnjë konkurrencë në këtë disiplinë.
Volkswagen Golf GTI ofron një bagazh me vëllim 374 litra me dysheme të rrafshët dhe qasje shumë të lehtë. Hyundai i30 N ka një vëllim bazë pak më të madh prej 381 litrash, por në bagazh ndodhet një shufër përforcuese e pasme, e cila mund të komplikojë transportin e sendeve më voluminoze. Megjithatë, për blerjet e zakonshme javore dhe udhëtimet e fundjavës, të dyja makinat shërbejnë pa problem.
Zgjedhja midis këtyre dy sportistëve kompaktë të jashtëzakonshëm varet tërësisht nga nevojat tuaja të përditshme dhe prioritetet tuaja si shofer. Ndërsa Hyundai i30 N përfaqëson një zgjedhje pa kompromis për entuziastët e vërtetë që kërkojnë emocione të forta, një tingull fantastik dhe një reagim mekanik preciz për argëtimet e fundjavës në rrugët dytësore ose në pista, Volkswagen Golf GTI nga ana tjetër shkëlqen si një makinë universale e sofistikuar. Legjenda gjermane mbetet kompromisi ideal për shoferët që kërkojnë një brendësi më premium, konsum më ekonomik dhe komoditet të lartë udhëtimi për lëvizjet e përditshme, pa pasur nevojë të heqin dorë nga dinamika sportive. Nëse prioriteti juaj kryesor është kënaqësia e menjëhershme e drejtimit, zgjidhni grabitqarin koreano-jugor, por si një makinë diskrete, teknologjikisht e përparuar dhe e gjithanshme për çdo ditë, Golf GTI do t'ju shërbejë shumë më mirë.
Burimet: ADAC, balkanweb.com, koha.net, automania.al, elektroauto-news.net, drive.al
Ky artikull u përgatit duke përdorur mjete inteligjence artificiale. Garanti i seksionit është Petr Dušek.

Audi RS 5 vs. BMW M2. Krahasim i detajuar i performancës, manovrimit dhe prakticitetit. Zbuloni se cila coupe sportive është zgjedhja e duhur për ju.
14 pri 2026

Krahasim i detajuar i Lamborghini Huracán dhe Maserati MC20. Kemi krahasuar performancën reale, karakteristikat e drejtimit dhe besueshmërinë. Lexoni verdiktin tonë para blerjes!
20 pri 2026

Krahasimi i madh i kupéve: Lexus RC F kundër Toyota GR Supra. Një vështrim i detajuar mbi performancën, pajisjet dhe karakteristikat reale të drejtimit. Lexoni verdiktin tonë përfundimtar!
14 pri 2026