
Fiat 500 vs. Kia Picanto: Kompletné porovnanie 2026
Fiat 500, alebo Kia Picanto? Naše podrobné porovnanie vám pomôže vybrať to pravé mestské auto. Detailné testy, funkcie a verdikt.
14. 4. 2026
Články
Porovnanie aut
Porovnanie Kia Picanto vs Volkswagen up! (VW up!). Objavte reálne skúsenosti, rozdiely v spotrebe aj výbave a zistite, ktoré mestské auto je lepšou voľbou.
15. apríla 2026


Kia Picanto, na niektorých svetových trhoch známa aj pod označením Kia Morning, predstavuje svižný a spoľahlivý mestský hatchback, ktorý si získal popularitu vďaka svojmu atraktívnemu dizajnu a prekvapivo bohatej výbave. Jej vyzývateľom je Volkswagen up!, mimoriadne praktické a efektívne kompaktné vozidlo, ktoré je na trhu dobre známe aj pod menami svojich technicky spriaznených koncernových súrodencov Škoda Citigo a SEAT Mii. Poďme sa detailne pozrieť na to, ako si títo dvaja obľúbení konkurenti vedú v priamom súboji a ktorý z nich predstavuje rozumnejšiu voľbu pre vaše každodenné cesty.
Pri výbere ideálneho mestského vozidla hrajú vonkajšie rozmery kľúčovú úlohu. Kia Picanto aj Volkswagen up! predstavujú to najlepšie, čo segment minivozidiel ponúka, a pri pohľade na ich proporcie je zrejmé, že oba modely zdieľajú podobnú filozofiu. Ak sa zameriame na jazdené vozidlá staré približne štyri roky (generácie a modelové ročníky dostupné okolo roku 2022), zvádzajú na dĺžku obe vozidlá veľmi tesný súboj. Volkswagen up! meria presne 3600 mm, zatiaľ čo Kia Picanto je s dĺžkou 3595 mm len o nepatrných 5 mm kratšia. V praxi to znamená, že s oboma autami bez problémov zaparkujete aj do tých najmenších medzier v preplnených uliciach.
Výraznejší rozdiel však nájdeme v šírke karosérie. Volkswagen up! so svojimi 1645 mm ponúka znateľne širšiu stavbu než Kia Picanto, ktorej štandardná verzia má na šírku 1595 mm (prípadne 1625 mm pri špecifických výbavových stupňoch a dizajnových paketoch). Týchto až 50 milimetrov navyše v prospech Volkswagenu sa pozitívne prejavuje na vnútornom priestore, najmä čo sa týka miesta pre ramená cestujúcich na predných sedadlách. Na druhej strane, užšie Picanto sa o chĺpok ľahšie pretiahne stiesnenými jednosmerkami a pohodlnejšie z neho vystúpite v tesných garážach.
Čo sa týka výšky a rázvoru náprav, obaja konkurenti si nemajú príliš čo vyčítať. Výška pri oboch vozidlách osciluje tesne pod hranicou 1,5 metra, čo zaručuje rozumne nízko položené ťažisko a dostatok miesta nad hlavou. Rázvor náprav je pri Volkswagene up! o niečo dlhší (až 2417 mm oproti rovným 2400 mm pri Kii), čo mu prepožičiava mierne dospelší jazdný prejav a plavnosť pri prekonávaní nerovností. Kratší rázvor Picanta naopak prospieva celkovej svižnosti a nekompromisnej manévrovateľnosti. Vo výsledku tak širší a rázvorovo o niečo štedrejší up! osloví tých, ktorí hľadajú pocitovo vzdušnejšie a na ceste stabilnejšie vozidlo, zatiaľ čo Picanto zostáva absolútnym majstrom agilného prepletania sa mestskou džungľou.
| Parameter | Kia Picanto Hatchback | Volkswagen up! Hatchback |
|---|---|---|
| Šírka (mm) | 1595 - 1625 | 1645 |
| Dĺžka (mm) | 3595 | 3600 |
| Výška (mm) | 1485 - 1500 | 1483 - 1507 |
| Rázvor (mm) | 2400 | 2407 - 2417 |
Pri výbere jazdeného mestského vozidla hrá praktickosť prekvapivo dôležitú úlohu. Hoci modely ako Kia Picanto a Volkswagen up! trávia väčšinu času v úzkych uliciach alebo na mestských parkoviskách, ich majitelia často potrebujú previezť víkendový nákup, športové tašky alebo batožinu na kratší výlet. Batožinový priestor je preto kľúčovým faktorom pre každodennú rodinnú využiteľnosť aj celkový komfort. Pri pohľade na vozidlá staré približne štyri roky – konkrétne tretiu generáciu Kie Picanto (označovanú ako generácia JA) a na trhu veľmi obľúbenú prvú generáciu Volkswagenu up! po modernizácii – zistíme, že oba modely patria vo svojej triede k absolútnej špičke a dokážu svojimi vnútornými rozmermi potešiť aj náročnejších vodičov.
V reči konkrétnych čísiel ponúka Kia Picanto v štandardnom päťmiestnom usporiadaní batožinový priestor s objemom 255 litrov. Ak však sklopíte operadlá zadných sedadiel, získate vynikajúcich 1010 litrov vnútorného priestoru, čo je dostačujúce aj na prevoz menších kusov nábytku alebo nadrozmerných krabíc. Volkswagen up! za svojím kórejským rivalom v základe prakticky nezaostáva a poskytuje úplne porovnateľný objem 251 litrov. Po sklopení zadnej lavice však jeho maximálna kapacita narastie iba na 951 litrov. Rozdiel takmer 60 litrov v maximálnom objeme v prospech Kie tak v praxi môže znamenať priestor pre niekoľko kufrov navyše alebo podstatne jednoduchšiu manipuláciu pri nakladaní objemnejších predmetov. K celkovej využiteľnosti u oboch áut výrazne prispieva aj voliteľná dvojitá podlaha, ktorá po sklopení sedadiel dokáže vyrovnať ložnú plochu.
Dôležité je tiež spomenúť odlišnosti pri alternatívnych pohonoch, na ktoré narazíte v bazároch. Zatiaľ čo Picanto sa spolieha takmer výhradne na klasické spaľovacie motory, u Volkswagenu je veľmi populárna plne elektrická verzia e-up!. Tá si našťastie vďaka premyslenému uloženiu batérií zachováva takmer identický základný objem 250 litrov. Zmenšenie pocítite až pri sklopení sedadiel, kedy sa maximálna kapacita elektrickej verzie zastaví na hodnote 923 litrov. Elektrický pohon tak na majiteľa nekladie zásadné nároky na kompromisy v priestrannosti. Či už si vyberiete Kiu alebo Volkswagen, oba hatchbacky ponúkajú skvelý balans medzi miniatúrnymi rozmermi pre jednoduché parkovanie a prekvapivo dospelým priestorom pre batožinu.
| Parameter | Kia Picanto Hatchback | Volkswagen up! Hatchback |
|---|---|---|
| Základný objem (litre) | 255 | 251 |
| Max. objem so sklopenými sedadlami (litre) | 1010 | 951 |
Obidve vozidlá ponúkajú na svoju kompaktnú triedu vynikajúci základný kufor porovnateľného objemu, ak však často sklápáte zadné sedadlá na prevoz väčších nákladov, Kia Picanto vám poskytne znateľne viac praktického priestoru.
Hmotnosť prívesu u najmenších mestských vozidiel (segment A), kam patrí Kia Picanto aj Volkswagen up!, je parameter, ktorý podstatne ovplyvňuje celkovú praktickosť a schopnosť prevážať objemnejšie náklady. Na trhu štvorročných jazdeniek však záujemcovia o ťahanie vozíka narazia na zásadné obmedzenie. Z dostupných dát jasne vyplýva, že moderná Kia Picanto (generácia JA) ani Volkswagen up! (1. generácia) nedisponujú homologizáciou pre ťahanie prívesu. Pre oba tieto modely vo veku okolo štyroch rokov teda platí, že štandardná aj maximálna hmotnosť brzdeného aj nebrzdeného prívesu je 0 kg (pripadne nie sú hodnoty výrobcom vôbec stanovené).
Výnimku možno nájsť iba u starších vozidiel. Ak sa pozrieme na predchádzajúcu generáciu modelu Kia Picanto (generácia TA, predávaná do roku 2017), tá ponúkla pri motorizáciách 1.0 a 1.2 maximálnu brzdenú hmotnosť prívesu až 700 kg, zatiaľ čo štandardná nebrzdená hmotnosť sa pohybovala na úrovni 400 kg. Volkswagen up! naopak túto možnosť neponúka naprieč žiadnymi svojimi ročníkmi a verziami. To platí aj pre alternatívne pohony – plne elektrický model e-up! či verzie spaľujúce zemný plyn (EcoFuel) ťažné zariadenie neumožňujú vôbec z dôvodu prísneho dôrazu na čo najnižšiu hmotnosť a aerodynamickú efektivitu.
V praxi tieto rozdiely znamenajú, že pri staršom Picante ste mohli bez problémov pripojiť malý vozík. Ten dokázal ponúknuť ideálny priestor pre niekoľko kufrov navyše a jeho kapacita bola bez problémov dostačujúca pre víkendový nákup aj dlhšiu dovolenku alebo odvoz materiálu na záhradu. Pri moderných štvorročných zástupcoch oboch automobiliek na takúto flexibilitu musíte zabudnúť. Akékoľvek inštalované ťažné zariadenie (tzv. „guľa“) pri novších modeloch slúži spravidla výhradne ako uchytenie pre nosiče bicyklov a nie je dimenzované ani homologizované pre reálne zaťaženie prívesom.
Z hľadiska výberu zánovnej jazdenky je tak verdikt pomerne striktný: ak bezpodmienečne potrebujete ťažné zariadenie pre klasický vozík, ani jeden z dnešných štvorročných modelov nevyhovie. Zatiaľ čo pri vozidle Kia Picanto môžete pri tejto potrebe siahnuť aspoň po preukázateľne staršej generácii (TA), Volkswagen up! budete musieť z výberu ťažných vozidiel vyradiť úplne.
(Poznámka: Moderná Kia Picanto generácie JA a Volkswagen up! 1. generácie nie sú z výroby homologizované pre ťahanie prívesu, preto pre ne dáta chýbajú. Nižšie uvedená tabuľka v súlade s metodikou obsahuje iba dostupné dáta pre staršie ročníky modelu Picanto, pri ktorých bolo ťahanie umožnené.)
| Model a motorizácia | Hmotnosť brzdeného prívesu (kg) | Hmotnosť nebrzdeného prívesu (kg) |
|---|---|---|
| Kia Picanto 1.0 (gen. TA) | 700 | 400 |
| Kia Picanto 1.2 (gen. TA) | 400-700 | 400 |
| Kia Picanto 1.1 (gen. BA) | 400-700 | 400 |
Ponuka motorizácií pri modeloch Kia Picanto a Volkswagen up! ukazuje úplne odlišný prístup oboch automobiliek k segmentu najmenších mestských vozidiel. Rozdiely v pohonných jednotkách majú zásadný vplyv na spotrebu, spoľahlivosť aj dynamiku, čo by malo patriť k hlavným kritériám pri výbere jazdeného vozidla. Zatiaľ čo juhokórejská Kia sa pri približne štvorročných vozidlách sústredí na osvedčené a konštrukčne jednoduchšie benzínové motory (s atmosférickým aj preplňovaným plnením), Volkswagen boduje na pomery triedy nevídané pestrou paletou alternatívnych pohonov. Základom oboch modelov sú skromné litrové trojvalce, avšak pre vodičov hľadajúcich svižnejšie zvezenie sa ponúka porovnanie špičkových turbomotorov – preplňované 1.0 T-GDI (74 kW) v Kii proti nemeckému 1.0 TSI (66 kW) a dokonca ostro ladenému up! GTI (85 kW). Rozhodnutie na trhu jazdeniek tak závisí od profilu jazdca: konzervatívni vodiči s obmedzeným rozpočtom ocenia mechanickú jednoduchosť benzínových verzií od Kie, zatiaľ čo technologickí nadšenci, vodiči hltajúci čisto mestské kilometre alebo záujemcovia o puristické športové zvezenie nájdu svoj ideál skôr u Volkswagenu.
Pod kapotou Kie Picanto aktuálnej tretej generácie (s kódovým označením JA, ktoré zodpovedá vozidlám na trhu zánovných jazdeniek okolo roku výroby 2022) nájdete výhradně tradičné spaľovacie motory. Táto stratégia so sebou nesie veľkú výhodu v podobe dobrej mechanickej spoľahlivosti a nízkych servisných nákladov. Ponuka začína pri atmosférickom trojvalci 1.0 MPI / DPi s výkonom 49 kW (67 k), ktorý je určený prevažne do hustej mestskej premávky. Náročnejší vodiči, ktorí občas vyrážajú na okresky a diaľnice, uvítajú skôr pružnejší štvorvalec 1.2 MPI / DPi (62 kW / 84 k) alebo vrcholný preplňovaný variant 1.0 T-GDI s priamym vstrekovaním, ktorý dodáva solídnych 74 kW (100 k) a maximálny krútiaci moment 172 Nm. Štandardom pre všetky motorizácie je presná päťstupňová manuálna prevodovka, avšak pre atmosférické varianty bola k dispozícii aj päťstupňová robotizovaná skriňa (AMT). Slabinou ponuky Kie je úplná absencia plne hybridných alebo elektrických verzií. Pri pohľade do historických výrobných dát je navyše zrejmé, že úsporné verzie 1.0 LPG, ktoré umožňovali obľúbenú lacnú prevádzku na autogas, skončili s generáciou TA a pri relevantných štvorročných vozidlách z generácie JA ich tak už na trhu nenájdete.
| Typ motora | Palivo | Výkon (kW) | Krútiaci moment (Nm) | Prevodovka |
|---|---|---|---|---|
| 1.0 MPI / DPi | Benzín | 49 | 96 | 5MT / 5AMT |
| 1.2 MPI / DPi | Benzín | 62 | 122 | 5MT / 5AMT |
| 1.0 T-GDI | Benzín | 74 | 172 | 5MT |
Ponuka motorizácií Volkswagenu up! patrí na trhu s jazdenými minivozidlami k tým úplne najbohatším. Volkswagen sa tu nespoliehal len na konvenčné pohony, ale v priebehu výroby 1. generácie priniesol aj vysoko efektívne alternatívy. Úlohu spoľahlivého mestského vozidla plní základný atmosférický benzínový trojvalec 1.0 MPI (dostupný vo verziách 44 kW a 55 kW), ktorý je možné kombinovať s päťstupňovým manuálom alebo menej plynulou robotizovanou prevodovkou ASG. Skvelú pružnosť naprieč rýchlostmi prináša pokročilý turbomotor 1.0 TSI s výkonom 66 kW (90 k). Skutočným klenotom je vrcholný variant up! GTI, ktorého litrové TSI naladené na silných 85 kW (115 k) v kombinácii s presným šesťstupňovým manuálom robí z ľahkého auta nefalšovanú vreckovú raketu. Ohromne silnou zbraňou Volkswagenu sú však jeho úsporné ekologické varianty: model eco up! bol od výrobcu chytro upravený pre veľmi lacnú prevádzku na stlačený zemný plyn (CNG) s výkonom 50 kW a obrovské predajné úspechy slávil malý elektromobil e-up! (61 kW / 210 Nm), ktorého vylepšená batéria od roku 2020 bezpečne zaručuje skvelý dojazd pre mestské dochádzanie. Podľa dostupných informácií z produkcie modelových radov sa všetky verzie Volkswagenu up! postupne v rokoch 2022 a 2023 stiahli z výroby a pre záujemcov tak zostávajú k dispozícii výhradne atraktívne kúsky z trhu jazdeniek.
| Typ motora | Palivo | Výkon (kW) | Krútiaci moment (Nm) | Prevodovka |
|---|---|---|---|---|
| 1.0 MPI | Benzín | 44 / 55 | 95 | 5MT / 5ASG |
| 1.0 TSI | Benzín | 66 | 160 | 5MT |
| up! GTI (1.0 TSI) | Benzín | 85 | 200 | 6MT |
| eco up! 1.0 | CNG / Benzín | 50 | 90 | 5MT |
| e-up! | Elektrina | 61 | 210 | 1AT |
Zatiaľ čo Kia Picanto je úplne ideálna pre konzervatívnych vodičov hľadajúcich spoľahlivé tradičné benzínové motory, Volkswagen up! vďaka výbornému elektromobilu e-up!, úspornej verzii na CNG a fantastickému modelu GTI uspokojí aj tých najnáročnejších kupcov jazdeniek.
Výber správneho motora je absolútne kľúčový pre dlhodobú spokojnosť s jazdeným vozidlom. Naše odporúčania vychádzajú z reálnych skúseností mechanikov, skutočnej spotreby paliva a overenej spätnej väzby majiteľov. Zatiaľ čo Kia Picanto si aj v nedávnych rokoch zachovala možnosť voľby výnimočného a kultivovaného štvorvalca, Volkswagen pri modeli up! postupne svoju ponuku zúžil. Ako sa dá vyčítať z dostupnosti modelov na trhu, preplňované jednotky 1.0 TSI (s výnimkou vrcholnej verzie GTI) sa prestali bežne ponúkať na prelome rokov 2018 a 2019. Na trhu zhruba štvorročných jazdeniek sa tak stretne prémiový štvorvalec z Kórey s technicky minimalistickým, ale nezničiteľným trojvalcom z Nemecka.
Hoci je základný litrový trojvalec do mesta úplne dostačujúci, väčší atmosférický motor 1.2 MPI (pri novších ročníkoch označovaný ako DPI) predstavuje v segmente najmenších áut obrovskú a veľmi cenenú vzácnosť. Z Picanta robí nečakane univerzálne vozidlo.
Vzhľadom na to, že silnejší preplňovaný motor 1.0 TSI z bežnej ponuky po roku 2019 úplne zmizol a zostal vyhradený len pre okrajovú verziu GTI, stáva sa litrový atmosférický trojvalec pri zhruba štvorročných jazdenkách úplným štandardom. Ide o racionálnu a mechanicky veľmi bezpečnú voľbu.
Oficiálne hodnoty spotreby udávané výrobcami bývajú v praxi často až príliš optimistické a spoliehať sa na ne pri výbere jazdeného vozidla môže viesť k zbytočnému sklamaniu. V reálnej prevádzke, kde do hry vstupuje klimatizácia, časté rozjazdy na mestských semaforoch, zaťaženie vozidla alebo rýchle diaľničné presuny, sa môžu skutočné hodnoty líšiť aj o viac ako jeden liter paliva na sto kilometrov.
Pre získanie čo najpresnejšieho obrazu o skutočnom apetíte zhruba štvorročných jazdeniek (ročníky okolo 2020 – 2022) sme preto analyzovali dáta z nezávislého používateľského portálu Spritmonitor.de. Tu svoje každodenné tankovanie evidujú tisíce reálnych vodičov, čo poskytuje oveľa presnejší pohľad než laboratórne merania automobiliek.
Nasledujúca tabuľka ukazuje priemerné reálne hodnoty pre najčastejšie motorizácie na trhu, prehľadne zoradené podľa typu pohonu:
| Model a motorizácia | Priemerná spotreba (l/100 km) |
|---|---|
| Volkswagen up! 1.0 MPI (atmosférický) | 5,4 |
| Kia Picanto 1.0 DPI (atmosférický) | 5,6 |
| Kia Picanto 1.2 DPI (atmosférický) | 6,0 |
| Volkswagen up! GTI 1.0 TSI (preplňovaný) | 5,9 |
| Kia Picanto 1.0 T-GDI (preplňovaný) | 6,3 |
| Volkswagen eco up! 1.0 (alternatívne CNG) | 3,8 kg/100 km |
Pri pohľade na reálne dáta je zrejmé, že základné litrové atmosférické trojvalce sú pre oba modely tou absolútne najekonomickejšou benzínovou voľbou. Volkswagen up! so základným motorom 1.0 MPI je v praxi o zhruba dve desatiny litra úspornejší než ekvivalentný 1.0 DPI pod kapotou Kie Picanto.
Zaujímavým a pre mnohých možno prekvapivým zistením je fakt, že malé preplňované motory s turbom (koncept downsizingu) v tomto segmente spotrebu v skutočnosti neznižujú, ba naopak. Agregát 1.0 T-GDI u Kie si v reálnom svete vyžiada vyše 6 litrov, pretože pri záťaži na chladenie komponentov skrátka potrebuje viac paliva. Na druhej strane športovo strihnutý Volkswagen up! GTI s motorom 1.0 TSI dokazuje dlhoročné skúsenosti koncernu VW s preplňovaním a aj napriek podstatne vyššiemu výkonu a lepšej dynamike dokáže držať priemer pod hranicou šiestich litrov.
Úplne chýbajúcim prvkom v segmente zhruba štvorročných mestských áut sú naftové motory. Výrobcovia od nich v tejto triede z logických dôvodov už upustili, takže priame porovnanie s benzínom už pri novších jazdenkách nie je možné. Úplne unikátnou alternatívou pre maximalizáciu úspor je tak Volkswagen eco up! spaľujúci stlačený zemný plyn (CNG), ktorý ponúka bezkonkurenčne najnižšie prevádzkové náklady na každý najazdený kilometer.
Rozdiely v spotrebe jasne formujú, aké vyhotovenie by ste mali zvoliť na základe vášho vodičského profilu:
Hoci drobné rozdiely v desatinách litra existujú, spotreba by nemala byť tým jediným a hlavným rozhodovacím faktorom v bitke týchto dvoch modelov. Kia Picanto aj Volkswagen up! predstavujú vo všetkých svojich konvenčných motorizáciách nadpriemerne úsporné vozidlá, ktoré vašu peňaženku rozhodne nezruinujú. Oveľa zásadnejšiu váhu by pri výbere konkrétnej štvorročnej jazdenky mal hrať preukázateľný technický stav, priestorové usporiadanie interiéru a sympatie ku konkrétnemu používateľskému prostrediu.
Na trhu s jazdenými vozidlami predstavujú Kia Picanto aj Volkswagen up! veľmi žiadaný tovar. Ako zástupcovia najmenšieho segmentu A bodujú nízkymi prevádzkovými nákladmi a spoľahlivosťou. Ak sa zamerime na vozidlá staré približne štyri roky (ročníky 2021 až 2022), zistíme, že cenové rozpätie oboch modelov je v základe veľmi podobné, ale odlišujú sa v okrajových verziách a v tom, ako si dlhodobo držia svoju hodnotu.
Pri štvorročných exemplároch tvoria hlavnú ponuku na trhu modely so základnými litrovými motormi s atmosférickým plnením. Ceny štartujú mierne nad hranicou 8 000 €. Volkswagen up! môže byť v priemere o niečo drahší, čo je dané silným renomé značky a často aj bohatšej príplatkovej výbave pôvodných majiteľov.
| Model (ročníky 2021 – 2022) | Bežná trhová cena (Štandardná verzia) | Cena (Lepšie vybavené a špeciálne verzie) |
|---|---|---|
| Kia Picanto (3. generácia) | 9 000 – 10 000 € | 11 000 – 12 000 € (GT-Line, X-Line) |
| Volkswagen up! (1. generácia) | 9 000 – 11 000 € | 12 000 – 16 000 € (GTI, e-up!) |
Z pohľadu zostatkovej hodnoty a ochrany investície ponúka každé z vozidiel iný pádny argument na kúpu:
Pri prezeraní inzerátov si všimnete, že pri oboch autách dokážu cenu zásadne vystreliť nahor špecifické motorizácie alebo stupne výbavy.
Pri Kii Picanto sa na hornej hranici cenového rozpätia pohybujú vozidlá v športovo ladenej výbave GT-Line alebo s oplastovaním evokujúcim crossover, ktoré nesie názov X-Line. Drahšie sú tiež verzie s preplňovaným motorom 1.0 T-GDi, ktorý z malého Picanta robí veľmi svižné auto aj mimo mesta.
Volkswagen up! má cenové rozpätie oveľa širšie vďaka svojej rozmanitosti. Úplne na vrchole ponuky trónia dve absolútne odlišné verzie. Prvou z nich je čisto elektrický e-up!, ktorý si skvele drží cenu vďaka výbornej efektivite a solídnemu dojazdu verzie s väčšou batériou. Druhým extrémom je športový up! GTI s výkonom 85 kW. Táto vrecková raketa má na trhu jazdeniek takmer kultový status a jej ceny klesajú len veľmi neochotne. Špecifikom sú tiež hojne zastúpené a cenovo dostupné verzie na stlačený zemný plyn (CNG) s označením EcoFuel, ktoré lákajú na extrémne lacnú prevádzku.
Zatiaľ čo Kia Picanto je vďaka dlhej továrenskej záruke stávkou na absolútnu istotu bez skrytých rizík, Volkswagen up! si svoju hodnotu neústupne bráni vďaka ukončeniu výroby a obľúbenosti špeciálnych verzií.
Hoci sa v súvislosti s týmito modelovými radmi alebo ich skoršími generáciami môže často spomínať kedysi prestížne päťhviezdičkové hodnotenie Euro NCAP, pri kúpe jazdeného vozidla je nevyhnutné brať do úvahy kontext a presný rok testovania. Protokoly nezávislej organizácie Euro NCAP sa v priebehu rokov neustále vyvíjajú a sprísňujú. Postupne sa do nich zavádzajú moderné a oveľa náročnejšie bezpečnostné scenáre, ako sú prísnejšie simulácie čelných nárazov, pokročilá detekcia cyklistov či schopnosť asistenčných systémov reagovať v križovatkách. Z tohto dôvodu nie je možné percentuálne výsledky ani počty hviezdičiek z rôznych ročníkov priamo porovnávať, pretože niekdajšie špičkové hodnotenie môže byť z pohľadu dnešných prísnych štandardov už nedostatočné.
Kia Picanto tretej generácie prešla testami v roku 2017. Vozidlo vtedy vo svojej štandardnej výbave získalo iba trojhviezdičkové hodnotenie, pričom z dnešného pohľadu táto bezpečnostná certifikácia už plne expirovala. Picanto obstálo solídne pri ochrane dospelých pasažierov, avšak výrazne stratilo pri ochrane detí a asistenčných systémoch. Vtedajšie základné modely totiž postrádali moderné funkcie ako automatické núdzové brzdenie (AEB) a štruktúra zadných sedadiel znamenala u detí vyššie riziko zaťaženia krku pri prípadnom náraze.
Volkswagen up! má z pohľadu Euro NCAP pomerne špecifickú históriu. Pri svojom uvedení na trh v roku 2011 získalo toto vozidlo plný počet piatich hviezdičiek, avšak v roku 2019 bolo podrobené opätovnému testovaniu podľa vtedajších modernizovaných metodík. Novšie a prísnejšie pravidlá zrazili jeho výsledok na tri hviezdičky. Hoci up! aj v roku 2019 preukázal veľmi dobrú pasívnu bezpečnosť dospelých a výbornú ochranu detí, stratil cenné body za ochranu zraniteľných účastníkov premávky (chodcov) a chýbajúce moderné asistenčné funkcie.
Nasledujúca tabuľka prehľadne porovnáva posledné platné hodnotenia pre modely nachádzajúce sa na trhu so zhruba štvorročnými jazdenkami:
| Parameter | Kia Picanto | Volkswagen up! |
|---|---|---|
| Rok testovania | 2017 | 2019 |
| Ochrana dospelých cestujúcich | 79 % | 81 % |
| Ochrana detí | 64 % | 83 % |
| Ochrana zraniteľných účastníkov premávky | 54 % | 46 % |
| Bezpečnostné asistenčné systémy | 25 % | 55 % |
Výsledky ukazujú, že aj keď oba modely reprezentujú staršiu konštrukčnú školu a ich bezpečnostná výbava postupne zastaráva, je medzi nimi priepastný rozdiel v pasívnej ochrane pasažierov. Nízke skóre asistenčných systémov pri oboch vozidlách jednoducho reflektuje fakt, že ide o cenovo dostupné mestské automobily, do ktorých sa pokročilá aktívna bezpečnosť masovo neinštalovala.
V celkovom porovnaní poskytuje Volkswagen up! podľa modernejších štandardov ucelenejšiu a robustnejšiu úroveň pasívnej bezpečnosti, z ktorej ťažia predovšetkým detskí pasažieri v autosedačkách na zadných sedadlách. Kia Picanto sa naopak s expirovaným hodnotením a podstatne horším skóre pri detskej ochrane javí zo štrukturálneho hľadiska ako menej bezpečné vozidlo pre rodinné využitie.
Hoci ani jedno z vozidiel nedisponuje aktuálnou päťhviezdičkovou certifikáciou, Volkswagen up! preukázateľne zaisťuje o poznanie vyššiu bezpečnosť pre dospelých aj detských cestujúcich než starnúca štruktúra modelu Kia Picanto.
Okrem štandardnej výbavy ponúka každý z modelov niekoľko unikátnych prvkov, ktoré môžu byť pre zákazníka rozhodujúce, a ukazujú ich veľmi odlišný prístup k pridanej hodnote.
Sedemročná továrenská záruka, ktorá pri štvorročnom ojazdenom vozidle poskytuje stále veľkú porciu istoty
Päťdverová karoséria je na rozdiel od niektorých konkurentov vždy v štandarde
Moderný a rýchly infotainment s plnou podporou Apple CarPlay a Android Auto
Atraktívny vzhľad a bohatá výbava, obzvlášť pri obľúbených verziách GT-Line alebo X-Line
Vynikajúca obratnosť a jednoduché parkovanie v úzkych mestských uličkách
Robotizovaná prevodovka (AMT) trpí pri posúvaní sa nepríjemným trhaním
Základný atmosférický motor 1.0 MPI má pomerne slabú dynamiku aj na diaľnici
Znateľne hlučnejší podvozok a horšie filtrovanie ostrých nerovností než u konkurencie
Obmedzený priestor v oblasti hlavy pre vyšších cestujúcich na zadných sedadlách
Kia Picanto je ideálnou voľbou pre pragmatických kupcov, ktorí hľadajú štýlové, moderne vybavené a obratné auto výhradne do mesta. Najmä vďaka dlhej sedemročnej továrenskej záruke predstavuje nákup štvorročného ojazdeného vozidla minimálne riziko a zaručuje pokojné vlastníctvo na ďalšie roky.
Výnimočný komfort odpruženia a odhlučnenia kabíny; jazda pôsobí ako vo vozidle o triedu väčšom
Skvelé využitie obstavaného priestoru a prekvapivo vzdušná kabína pre predných cestujúcich
Špičkové jazdné vlastnosti a dostupnosť zberateľsky zaujímavej a zábavnej verzie up! GTI
Nadpriemerná zostatková hodnota a veľmi pomalý pokles ceny na trhu ojazdených vozidiel
Spoľahlivé, veľmi úsporné a kultivované litrové motory
Zastaralé poňatie infotainmentu, ktoré sa pri väčšine verzií spolieha len na integrovaný držiak smartfónu
Vyššia obstarávacia cena ojazdeného vozidla v porovnaní s kórejskou konkurenciou
Bežná dvojročná záruka, ktorá je pri typickom štvorročnom ojazdenom vozidle už dávno po platnosti
Horšia ergonómia niektorých detailov, ako je absencia klasických stredových výduchov ventilácie
Volkswagen up! osloví vodičov, ktorí od mestského auta vyžadujú dospelé jazdné vlastnosti, nadštandardný komfort a kvalitné dielenské spracovanie. Napriek staršiemu riešeniu palubných technológií si tento model skvele drží hodnotu a ponúka veľmi rafinovaný zážitok za volantom.
Na základe dlhodobých skúseností používateľov, servisných správ, zvolávacích akcií a komplexnej previerky vozidla sme zostavili prehľad najčastejších problémov, na ktoré by ste si mali pri výbere týchto mestských jazdeniek dať pozor.
Tretia generácia modelu Kia Picanto (typ JA) platí za veľmi spoľahlivé mestské auto, napriek tomu sa uňho v rámci opotrebovania môžu objaviť určité typické neduhy spojené s mestskou premávkou.
Kia Picanto je celkovo nadpriemerne spoľahlivé vozidlo, kde najväčšie prevádzkové riziko predstavuje predčasne opotrebovaná spojka z mesta a náchylnosť na usadzovanie karbónu pri preplňovaných verziách.
Volkswagen up! vo svojich novších modelových ročníkoch ponúka na triedu minivozidiel veľmi dospelé jazdné vlastnosti, ale aj jeho koncernová technika má svoje špecifické slabé miesta.
Volkswagen up! trápia prevažne drobnejšie závady ako netesné vodné pumpy, hlučnejšie radenie spiatočky a náchylnejšie zadné brzdy, mechanicky ide napriek tomu o veľmi robustné a odolné vozidlo.
Pri kúpe jazdeného vozidla je dôkladná prehliadka kľúčová. Tu je niekoľko špecifických bodov, na ktoré sa zamerať pri týchto dvoch modeloch približne z obdobia okolo štyroch rokov veku, kedy síce ide o zánovné vozidlá, ale špecifická mestská premávka už na nich mohla zanechať stopy. Pre maximálnu istotu je vždy vhodným krokom nezávislá kontrola technického stavu auta, ktorá odhalí prípadné skryté vady.
Obidve vozidlá ponúkajú na pomery svojej triedy prekvapivo praktický batožinový priestor, ktorý je objemovo takmer totožný. Kia Picanto poskytuje v základe 255 litrov, zatiaľ čo Volkswagen up! zaostáva len nepatrne s 251 litrami. Rozdiel v každodennom používaní je síce minimálny, ale Picanto ťaží z o niečo lepšie využiteľného tvaru kufra a rovnejšej ložnej plochy po sklopení sedadiel.
Obidva modely platia za veľmi spoľahlivé a na servis nenáročné autá, najmä ak sú vybavené základnými atmosférickými motormi. Kia však na trhu jazdeniek jasne boduje svojou sedemročnou továrenskou zárukou, ktorá aj pri štvorročných vozidlách stále kryje prípadné závady. Volkswagen up! naopak ťaží z vynikajúcej dostupnosti lacných náhradných dielov a širokej siete nezávislých servisov.
Hoci sú obe autá primárne určené do mesta, Volkswagen up! zvláda diaľničné presuny oveľa lepšie a celkovo pôsobí dospelším aj robustnejším dojmom. Jeho podvozok je stabilnejší pri vyšších rýchlostiach a kabína je lepšie odhlučnená od aerodynamického aj podvozkového hluku. Kia Picanto je na diaľnici o poznanie nervóznejšia a hlučnejšia, exceluje naopak obratnosťou a jednoduchým parkovaním v úzkych uličkách.
Volkswagen up! prekvapí na predných sedadlách štedrým priestorom vo všetkých smeroch, čím pripomína vozidlá o segment väčšie. Kia Picanto, ktorá sa v posledných rokoch predáva výhradne s päťdverovou karosériou, však ponúka oveľa pohodlnejší prístup na zadné sedadlá. Ak plánujete častejšie voziť dospelých pasažierov alebo deti v autosedačkách vzadu, bude päťdverové Picanto výrazne praktickejšie než časté trojdverové verzie modelu up!.
Volkswagen up! v tomto smere dominuje vďaka veľmi populárnej plne elektrickej verzii e-up! a obľúbenému športovému vyhotoveniu up! GTI. Kia Picanto čisto elektrický variant vôbec neponúka a spolieha sa len na spaľovacie motory. Zákazníci túžiaci po dynamickejšej jazde u značky Kia však môžu siahnuť po preplňovanom litrovom motore T-GDi v športovo ladenej výbave GT-Line.
Zatiaľ čo Kia Picanto exceluje ako mimoriadne obratný mestský špecialista s modernými technológiami a veľkým tromfom v podobe pretrvávajúcej sedemročnej továrenskej záruky, Volkswagen up! boduje nečakane dospelými jazdnými vlastnosťami a pocitovo vzdušnejším interiérom. Nemecký zástupca na trhu zánovných jazdeniek navyše láka na bezkonkurenčne pestrú paletu pohonov, z ktorej vďaka populárnej elektrickej verzii e-up! alebo úspornej variante na CNG získate ideálny nástroj na radikálne zníženie prevádzkových nákladov. Juhokórejský hatchback je naopak perfektnou voľbou pre pragmatických kupcov, ktorí pri zhruba štvorročnom vozidle hľadajú mechanicky spoľahlivé benzínové motorizácie, bohatšiu štandardnú výbavu a bezstarostné vlastníctvo bez skrytých rizík. Rozhodnutie tak v konečnom dôsledku závisí čisto od toho, či preferujete bezpečie dlhej záruky a svižné mestské prepletanie s Kiou, alebo skôr dospelší cestovný komfort a širšie možnosti alternatívnych pohonov u Volkswagenu.
Zdroje: ADAC, hnonline.sk, sme.sk, elektromobilita.sk, motoristicky.sk, flotila.sk
Článok bol pripravený s využitím nástrojov umelej inteligencie. Garantom sekcie je Petr Dušek.

Fiat 500, alebo Kia Picanto? Naše podrobné porovnanie vám pomôže vybrať to pravé mestské auto. Detailné testy, funkcie a verdikt.
14. 4. 2026

Toyota Aygo X vs Volkswagen up! (VW Up): Podrobné porovnanie mestských áut. Odhaľte rozdiely v priestore, spotrebe aj výbave a prečítajte si náš verdikt.
13. 4. 2026

Hyundai i10 vs. Toyota Aygo X: Detailné porovnanie, reálne postrehy a verdikt, ktorý vám pomôže vybrať ten správny malý mestský voz.
2. 4. 2026