
Bentley Continental GT vs. Bentley Flying Spur: Comparație completă 2026
Comparație detaliată Bentley Continental GT vs Bentley Flying Spur. Aflați diferențele de performanță, confort și dotări și alegeți mașina de lux potrivită.
13 apr. 2026
Articole
Comparatii auto
Comparație detaliată Volvo S90 vs Volvo V90. Descoperiți diferențele de caracter practic, dotări și caracteristici de condus. Citiți verdictul detaliat înainte de achiziție!
7 mai 2026


Volvo S90 este un sedan de lux elegant și avansat tehnologic care, pe piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani, impresionează în special prin finisajele sale premium, dotările de siguranță inovatoare și caracteristicile de condus excelente pe platforma SPA. Modelul său înrudit, Volvo V90 (foarte căutat pe piață și în varianta mai robustă și înălțată V90 Cross Country), reprezintă întruchiparea break-ului suedez modern, care combină același nivel de lux cu o practicabilitate cotidiană semnificativ mai mare și un portbagaj generos. În următoarea comparație, ne vom concentra în detaliu pe diferențele cheie dintre aceste două mașini strâns înrudite, pentru a vă ajuta să aflați dacă stilul reprezentativ al sedanului sau versatilitatea și spațiul unui break de familie se potrivesc mai bine stilului dumneavoastră de viață.
Atunci când comparăm dimensiunile exterioare ale acestor doi frați suedezi din a doua generație (o alegere ideală pe piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani), întâlnim un paradox foarte interesant. Deși la prima vedere ar putea părea că versiunea break va fi, în mod logic, un vehicul mai mare și mai robust, în realitate sedanul S90 este puțin mai lung. În versiunile modernizate, S90 măsoară 4969 mm în lungime, ceea ce reprezintă cu 24 mm mai mult decât fratele său mai practic V90 (4945 mm). Această diferență de lungime îi conferă sedanului o siluetă laterală ușor mai alungită și mai elegantă. Din punctul de vedere al utilității zilnice, însă, acest lucru nu joacă un rol major, iar ambele mașini vor necesita un loc de parcare peste medie de mare.
Ambele modele sunt construite pe aceeași platformă modulară SPA, ceea ce înseamnă, logic, că lățimea lor (1879 mm) și ampatamentul generos (2941 mm) sunt absolut identice. În datele tehnice întâlnim și o variantă specială alungită, S90 L (cu o lungime de 5083 mm și un ampatament de 3061 mm), dar aceasta apare extrem de rar pe piața noastră de mașini second-hand. Ampatamentul standard identic este o veste excelentă pentru pasageri – fie că alegeți sedanul elegant sau break-ul practic, spațiul pentru picioarele pasagerilor va fi la fel de generos în ambele mașini. Prin urmare, alegerea caroseriei nu va limita în niciun fel spațiul longitudinal din cabină.
O diferență fundamentală în dimensiunile exterioare se regăsește, așadar, în principal în înălțimea caroseriei și în forma generală a părții din spate. Modelul V90 este cu aproximativ 32 mm mai înalt (până la 1475 mm față de 1443 mm la S90), datorită liniei diferite a plafonului și prezenței standard a barelor longitudinale de acoperiș. Această ușoară creștere a înălțimii în partea din spate a mașinii nu doar facilitează accesul pe locurile din spate, ci definește și o valoare utilitară mult mai bună. În timp ce la sedan sunteți limitați de capota portbagajului, la V90 Break, datorită plafonului mai drept, puteți încărca bagaje sau transporta un câine practic fără restricții.
| Parametru | Volvo S90 Sedan | Volvo V90 Break |
|---|---|---|
| Lățime (mm) | 1879 | 1879 |
| Lungime (mm) | 4963 - 4969 | 4936 - 4945 |
| Înălțime (mm) | 1440 - 1443 | 1472 - 1475 |
| Ampatament (mm) | 2941 | 2941 |
La alegerea unui vehicul premium din clasa medie superioară, caracterul practic este adesea factorul decisiv. Deși Volvo S90 și V90 împart aceeași platformă de șasiu și un interior luxos, designul caroseriei lor oferă posibilități complet diferite de utilizare a portbagajului. Sedanul S90 se adresează mai degrabă managerilor sau cuplurilor pentru care transportul regulat de obiecte voluminoase nu este un obiectiv principal. În schimb, break-ul V90 este conceput pentru o utilitate familială maximă. Acesta poate găzdui fără probleme un cărucior pentru copii, echipament sportiv și oferă spațiu pentru câteva valize în plus, o capacitate absolut suficientă pentru cumpărăturile de weekend sau vacanțe mai lungi.
Privind în detaliu modelele populare pe piața second-hand (mașini cu o vechime de aproximativ patru ani, adică după modernizarea din 2020 cu tehnologie mild-hybrid și plug-in hybrid integrată), putem vedea clar următoarele diferențe:
Superioritatea practică a modelului V90 nu constă doar în cifre brute, ci mai ales în flexibilitate și formă. Break-ul dispune de un hayon uriaș, o suprafață de încărcare complet plană și absența unui prag de încărcare înalt. Toate acestea facilitează semnificativ manipularea bagajelor grele sau îmbarcarea în siguranță a unui câine. La sedan, ești limitat în mod natural de un spațiu mai îngust pe înălțime, acesta fiind prețul plătit pentru silueta sa extrem de elegantă și aerodinamică.
| Parametru | Volvo S90 Sedan | Volvo V90 Estate |
|---|---|---|
| Volum de bază (litri) | 431 - 453 | 488 - 507 |
| Volum max. cu scaunele rabatate (litri) | Nespecificat | 1454 - 1473 |
(Notă pentru cumpărători: Intervalul menționat reflectă vehiculele de a 2-a generație din anii 2020–2024. Modelele mai vechi, exclusiv cu combustie, din anii 2016–2019, dispuneau de un spațiu ușor mai mare datorită absenței bateriilor sub podea – 500 litri pentru S90 și 560 litri pentru V90.)
În timp ce elegantul sedan S90 oferă un portbagaj suficient de adânc pentru călătoriile obișnuite sau deplasările de serviciu, break-ul V90 este alegerea clară pentru familii și șoferii activi, datorită accesibilității excelente și posibilității de a mări suprafața de încărcare.
Capacitatea de a tracta o remorcă este un parametru esențial pentru mulți clienți interesați de mașini premium din clasa medie superioară. Indiferent dacă trebuie să transportați încărcături mai grele sau planificați o vacanță activă, modelele Volvo S90 și V90 de a doua generație oferă valori aproape identice și excelente pentru segmentul lor în ceea ce privește capacitatea de tractare.
Ambele modele pot tracta, în cazul unei remorci fără sistem de frânare, aceeași greutate de 750 kg. Această valoare este complet suficientă pentru cumpărăturile de weekend de obiecte mai voluminoase sau pentru o vacanță mai lungă, dacă vă mulțumiți cu o remorcă obișnuită, mai mică. Diferențe mai semnificative apar însă la remorcile cu sistem de frânare, unde masa maximă autorizată depinde în principal de alegerea motorizării. Motoarele standard de bază, diesel și pe benzină (de ex. D3, T4, T5), oferă pentru ambele mașini o capacitate de tractare de 1 800 kg. Aceasta crește la versiunile mai puternice (cum ar fi B5, B6, D5 sau T6) până la un maxim generos de 2 200 kg.
Merită menționate și variantele plug-in hybrid T8 Recharge, tot mai solicitate, care formează astăzi o parte considerabilă a pieței de mașini rulate recente. Aceste modele au capacitatea ușor redusă la 2 100 kg, din cauza greutății operaționale mai mari cauzate de baterii. O anumită diferență în gama de modele este populara versiune mild-hybrid V90 B4, care dispune de o capacitate de tractare de 2 000 kg (pentru B4 diesel, până la 2 200 kg).
În practică, acești parametri înseamnă că, având o remorcă cu sistem de frânare atașată, veți păstra un confort absolut la ambele modele, rămânând în același timp spațiu în mașină pentru câteva valize în plus. Indiferent dacă alegeți limuzina elegantă sau break-ul spațios, ambele mașini pot tracta fără probleme o barcă mare sau o rulotă de familie grea.
Astfel, în decizia dintre aceste două mașini nordice, greutatea remorcii nu va juca un rol crucial – ambele modele sunt excelent echipate pentru tractare și împărtășesc limite identice. Alegerea finală va fi influențată mai degrabă de tipul de caroserie și de dimensiunea portbagajului care se potrivește mai bine stilului dumneavoastră de viață.
| Model și motorizare | Greutate remorcă cu sistem de frânare (kg) | Greutate remorcă fără sistem de frânare (kg) |
|---|---|---|
| Volvo S90 (motorizări mai slabe D3, T4, T5) | 1800 | 750 |
| Volvo S90 (versiune hibridă T8) | 2100 | 750 |
| Volvo S90 (motorizări puternice B5, B6, D5, T6) | 2200 | 750 |
| Volvo V90 (motorizări mai slabe D3, T4, T5) | 1800 | 750 |
| Volvo V90 (versiune B4 / B4 Diesel) | 2000 - 2200 | 750 |
| Volvo V90 (versiune hibridă T8) | 2100 | 750 |
| Volvo V90 (motorizări puternice B5, B6, D5, T6) | 2200 | 750 |
Deși Volvo S90 și fratele său mai practic V90 break (ambele vehicule de a doua generație) împart aceeași platformă SPA și aceeași filozofie a unităților de propulsie, oferta de mașini rulate cu o vechime de aproximativ patru ani (anii de model 2020-2022) prezintă mici diferențe de orientare. Constructorul suedez a făcut un pas radical în urmă cu câțiva ani, iar sub capota ambelor modele veți găsi exclusiv motoare de doi litri cu patru cilindri supraalimentate. Pentru vehiculele fabricate după 2020, acest lucru înseamnă, de asemenea, o introducere masivă a tehnologiilor mild-hybrid (marcate cu litera B) cu rețea de 48V și a hibrizilor plug-in puternici (denumirea Recharge). Aceste inovații au adus o funcționare mai lină a sistemului start-stop și un consum mai mic, însă motoarele cu ardere internă mai vechi și tradiționale (benzină T și diesel D) au dispărut treptat din ofertă. În general, break-ul V90 a oferit o gamă de motorizări de intrare mai largă, potrivită pentru bugetele familiale, în timp ce S90 s-a concentrat mai degrabă pe reprezentarea pe autostradă cu cele mai puternice variante.
În cazul sedanului S90, piața de mașini rulate se concentrează în principal pe motorizări mai puternice și mai luxoase. Până în 2020, a fost disponibilă gama clasică de motoare diesel de doi litri D3, D4 și D5 și pe benzină T4, T5 și T6. Dacă sunteți în căutarea unei mașini de aproximativ patru ani, veți întâlni cel mai des excelentul turbodiesel mild-hybrid 2.0 B5 Diesel cu o putere de 173 kW și un cuplu imens de 480 Nm. Acesta s-a impus ca idealul absolut pentru șoferii care parcurg mii de kilometri pe autostradă. Ramura mild-hybrid pe benzină este reprezentată aici, pentru o conducere mai agilă, de versiunea 2.0 B6, care dispune de o putere remarcabilă de 220 kW, ajutată atât de un turbocompresor, cât și de un compresor. Campionul tehnologic și de performanță este hibridul plug-in 2.0 T8 Twin Engine (ulterior Recharge) – acest sistem combină un motor de doi litri supraalimentat cu compresor și turbină cu un motor electric. Versiunile mai vechi ofereau 288 kW, în timp ce modelele mai noi din 2022 oferă chiar și o putere brutală de 335 kW, ceea ce transformă sedanul greu într-o adevărată rachetă. Toate versiunile din ultimii ani sunt cuplate la o transmisie automată excelentă cu opt trepte și, foarte des, la sistemul de tracțiune integrală AWD.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 2.0 D3 / D4 (până în 2020) | Diesel | 110 / 140 | 320 / 400 | 6MT / 8AT |
| 2.0 D5 (până în 2020) | Diesel | 173 | 480 | 8AT |
| 2.0 B5 Diesel | Diesel (Mild-hybrid) | 173 | 480 | 8AT |
| 2.0 T4 / T5 / T6 (până în 2020) | Benzină | 140 / 184 / 235 | 300 / 350 / 400 | 8AT |
| 2.0 B6 | Benzină (Mild-hybrid) | 220 | 420 | 8AT |
| 2.0 T8 Twin Engine / Recharge | Plug-in hybrid | 288 - 335 | 640 - 709 | 8AT |
Deoarece modelul V90 vizează în principal utilizarea familială și practică, constructorul suedez a oferit pentru acesta o gamă de bază mai largă de motoare, chiar și în era modernă a sistemelor mild-hybrid. Datorită acestui fapt, pe piața mașinilor rulate de patru ani veți întâlni mai des versiunea mai accesibilă de doi litri B4. Aceasta a putut fi achiziționată atât în versiunea diesel economică 2.0 B4 Diesel cu o putere de 145 kW (197 CP) și un cuplu generos de 420 Nm, cât și în versiunea pur pe benzină 2.0 B4. Mijlocul gamei este ocupat de versiunile B5 pe benzină și diesel, de versiunea mai puternică pe benzină B6, iar la anii de fabricație mai vechi veți găsi și variantele clasice cu ardere internă. O altă diferență interesantă față de sedan este disponibilitatea unui hibrid plug-in „mai slab”. În timp ce la S90 piața era dominată doar de modelul de vârf T8, la break-ul V90 clienții au putut alege și hibridul plug-in mai accesibil 2.0 T6 Recharge cu o putere combinată solidă de 257 kW, care aduce cu sine avantajul unei autonomii zilnice line în regim pur electric. Transmisia automată Geartronic cu opt trepte rămâne și aici standardul clar pentru toate versiunile mai noi.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 2.0 D3 / D4 / D5 (până în 2020) | Diesel | 110 / 140 / 173 | 320 / 400 / 480 | 6MT / 8AT |
| 2.0 B4 / B5 Diesel | Diesel (Mild-hybrid) | 145 / 173 | 420 / 480 | 8AT |
| 2.0 T4 / T5 / T6 (până în 2020) | Benzină | 140 / 184 / 235 | 300 / 350 / 400 | 8AT |
| 2.0 B4 / B5 / B6 | Benzină (Mild-hybrid) | 145 / 184 / 220 | 300 / 350 / 420 | 8AT |
| 2.0 T6 Recharge | Plug-in hybrid | 257 | 590 | 8AT |
| 2.0 T8 Twin Engine / Recharge | Plug-in hybrid | 288 - 335 | 640 - 709 | 8AT |
Dacă sunteți în căutarea unei călătorii de familie economice și confortabile, gama mai largă de motoare diesel mild-hybrid cu patru cilindri de pe V90 vă va încânta, în timp ce S90 se concentrează mai des, în cazul mașinilor rulate, pe performanțe mai ridicate și lux electrificat cu o dinamică fără compromisuri.
Alegerea motorului potrivit este esențială pentru satisfacția pe termen lung cu mașinile Volvo, iar recomandările noastre se bazează pe experiența reală a service-urilor, fiabilitatea pe termen lung și consumul real de combustibil. Atât luxosul sedan S90, cât și break-ul practic V90 se bazează exclusiv pe motoare de doi litri cu patru cilindri din familia Drive-E. Pe piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani (modele în jurul anului 2022), veți întâlni deja predominant motorizări modernizate mild-hybrid cu marcajul „B”, care după anul 2020 au înlocuit complet vechile versiuni pur diesel (D) și pe benzină (T). Deși versiunile de top plug-in hybrid impresionează prin puterea de pe hârtie, din punctul de vedere al costurilor de operare, al robusteții și al armonizării ideale cu caracterul acestor nave grele nordice, cel mai mult sens are să optați pentru mild-hybrid-urile diesel.
Această motorizare diesel de top, care a apărut în ofertă în 2020 ca succesor tehnologic al motorului D5 scos din uz, reprezintă alegerea absolut ideală pentru sedanul reprezentativ. Puterea de 173 kW (235 CP) și cuplul masiv de 480 Nm asigură mașinii de două tone o dinamică suverană și relaxată. Față de complexul plug-in hybrid T8 (care are o accelerație fabuloasă, dar în afara orașului și după descărcarea bateriei eficiența sa scade drastic), B5 Diesel oferă costuri de service pe termen lung absolut previzibile și mai mici.
Pentru marele break de familie V90, care este adesea încărcat la maximum cu bagaje, cărucioare sau tractează remorci, cea mai rațională și, în același timp, extrem de confortabilă alegere este motorul B4 Diesel. Este succesorul direct al popularei motorizări D4 (retrasă în 2020). Versiunea disponibilă pe piața second-hand din anii 2020 până în 2024 oferă o putere de 145 kW (197 CP) și, spre deosebire de specificația mai puternică B5, se mulțumește cu o configurație de supraalimentare ceva mai simplă, ceea ce o face, pe termen lung, un partener de lucru potențial mai fiabil.
Datele oficiale privind consumul de combustibil conform standardelor oferă adesea o imagine mult prea optimistă, care în condiții normale de trafic poate fi atinsă doar cu un stil de condus foarte economic. În cazul mașinilor de lux rulate, vechi de aproximativ patru ani, unde greutatea de aproape două tone joacă un rol major, nu merită să vă bazați doar pe valorile de laborator. Pentru o imagine cât mai exactă, am utilizat date de la utilizatori de pe platforme independente de crowdsourcing, precum Spritmonitor, unde mii de șoferi își înregistrează pe termen lung alimentările reale și profilurile reale de traseu.
| Model și motorizare | Consum mediu (l/100 km) |
|---|---|
| Volvo S90 B4 Diesel (145 kW) | 5,8 |
| Volvo S90 B5 Diesel (173 kW) | 6,5 |
| Volvo S90 T8 Recharge (288 kW) | 4,8 |
| Volvo S90 B4 Benzină (145 kW) | 8,2 |
| Volvo V90 B4 Diesel (145 kW) | 6,0 |
| Volvo V90 B5 Diesel (173 kW) | 6,8 |
| Volvo V90 T8 Recharge (288 kW) | 5,2 |
| Volvo V90 B4 Benzină (145 kW) | 8,4 |
Din datele colectate reiese clar că, în lumea reală, cea mai rațională alegere pentru un vehicul greu de două tone rămâne motorul diesel cu tehnologie mild-hybrid. În timp ce unitățile diesel necesită în practică un consum foarte rezonabil, între 5,8 și 6,8 litri la 100 km, în cazul mild-hybrid-elor pe benzină (cum este B4) se vede clar că motorul supraalimentat mai mic trebuie să lupte mai mult cu masa uriașă a mașinii. Acest lucru se reflectă în consumul real, care depășește constant opt litri. Tipul de caroserie joacă, desigur, un rol, dar unul foarte mic – sedanul S90, mai elegant, beneficiază de o aerodinamică ceva mai bună și este, la viteze de autostradă, mai economic decât break-ul practic V90 cu o diferență insesizabilă de 0,2 până la 0,3 litri. Remarcabile sunt rezultatele pentru versiunile de top plug-in hybrid T8 Recharge, unde mediile scăzute din fișele tehnice sunt valabile exclusiv pentru proprietarii conștiincioși care încarcă bateria cu regularitate. Dacă acumulatorul se descarcă la drumuri lungi, consumul crește rapid.
Pentru un utilizator tipic care alege o mașină rulată de aproximativ patru ani, aceste tendințe duc la o recomandare destul de clară. Dacă sunteți în căutarea unui vehicul pentru parcurgerea multor kilometri pe autostradă în călătorii de afaceri regulate, iar un buget mai strâns vă obligă să urmăriți eficiența, variantele diesel B4 sau B5 Diesel vor fi, fără îndoială, cea mai bună alegere. Acestea oferă o fluiditate fantastică și mențin costurile de operare în limite rezonabile. Șoferii de oraș și cei care circulă în zonele periurbane, care au acces sigur la un wallbox acasă sau la serviciu, vor profita în schimb la maximum de potențialul uriaș al hibridului plug-in T8. Pe de altă parte, achiziționarea versiunilor de bază pe benzină are sens doar pentru șoferii cu un rulaj anual mai mic.
În concluzie, se poate afirma că nivelul consumului de combustibil probabil nu va fi principalul factor de decizie în duelul direct dintre modelele S90 și V90. Deoarece ambele vehicule împart o gamă de motoare și o platformă identice, diferența de aerodinamică și greutatea ușor diferită sunt cu adevărat neglijabile din punctul de vedere al costurilor cu combustibilul. Alegerea finală va depinde astfel mult mai mult de faptul dacă aveți neapărat nevoie de spațiul imens pentru bagaje al unui break suedez stilat sau dacă preferați silueta ceva mai reprezentativă și mai rafinată a sedanului.
Când căutați pe piața second-hand modele cu data fabricației în jurul anilor 2021 și 2022, veți observa o tendință majoră de preț: tipul de caroserie joacă un rol crucial în valoarea reziduală în Europa și, în special, în regiunea Europei Centrale. Popularitatea imensă a modelelor break înseamnă că Volvo V90 își păstrează prețul considerabil mai bine decât fratele său identic din punct de vedere tehnic, elegantul sedan S90.
Volvo S90Sedanul de lux reprezintă în multe cazuri un pont secret pentru o achiziție second-hand foarte avantajoasă. Având în vedere cererea generală mai scăzută pentru sedanurile tradiționale din această clasă, prețul său scade mai repede. Mașini bine întreținute, de aproximativ patru ani, cu un kilometraj care nu depășește 100.000 km, pot fi achiziționate deja sub pragul de 27.000 €. Modelele cu dotări bogate și propulsii plug-in hybrid puternice (cum ar fi T8 Recharge) se situează de obicei în jurul pragului de 37.000 € până la 41.000 €.
Volvo V90 și versiunea Cross CountryBreak-ul V90, mai practic și mai orientat către familie, este mult mai căutat pe piața second-hand, iar oferta este mai variată. Versiunile obișnuite cu motorizări mild-hybrid (B4 sau B5) din anii 2021-2022 pornesc ca preț cu aproximativ 10-15% mai sus decât un S90 comparabil. O categorie aparte este versiunea extrem de populară V90 Cross Country, cu protecții din plastic și gardă la sol înălțată, care își păstrează valoarea într-un mod exemplar. Prețurile pentru exemplarele Cross Country bine întreținute nu scad de obicei sub 33.000 €, iar pentru unitățile mai noi, complet echipate și cu istoric verificat, depășesc cu ușurință 45.000 €.
Factori cheie care influențează prețul mașinilor rulate pentru ambele modele:
| Model (An fabricație cca 2021-2022) | Preț orientativ de pornire | Preț mediu pentru un exemplar bun | Specificație de top (PHEV / Cross Country) |
|---|---|---|---|
| Volvo S90 | 27.000 € | 32.000 € | 43.000 € |
| Volvo V90 | 31.000 € | 39.000 € | 49.000 € |
În timp ce Volvo V90 își păstrează valoarea foarte bine datorită popularității constante a caroseriei break și a versiunii aventuroase Cross Country, sedanul S90 se depreciază mai repede, reprezentând astfel o cale mai avantajoasă din punct de vedere financiar către luxul nordic pe piața second-hand.
Ambele modele, Volvo S90 și Volvo V90, au obținut ratingul maxim de cinci stele la testele de impact Euro NCAP, totuși, este esențial să privim aceste rezultate în contextul perioadei în care au fost testate. Metodologia și protocoalele Euro NCAP evoluează și devin tot mai stricte de-a lungul anilor. Astfel, rezultatele procentuale din anii precedenți nu pot fi comparate direct cu standardele actuale, care necesită deja, de exemplu, simulări mai avansate de impact frontal, detectarea mai sofisticată a bicicliștilor sau testarea asistenților pentru traversarea sigură a intersecțiilor. În plus, certificarea vehiculelor mai vechi expiră formal după o anumită perioadă, deși acest lucru nu diminuează cu nimic siguranța reală în traficul cotidian oferită de construcția de top a ambelor mașini.
Modelul Volvo S90 a trecut testele Euro NCAP în anul 2017. Conform standardelor stricte de atunci, a obținut rezultate absolut fenomenale, în special datorită sistemului City Safety oferit standard, care a obținut punctajul maxim pentru frânarea autonomă de urgență. Mașina a excelat cu un rating de 95% pentru protecția pasagerilor adulți și 93% în categoria sistemelor de asistență pentru siguranță. Deși aceste teste nu au inclus cele mai noi scenarii complexe solicitate în prezent, structura caroseriei foarte puternică și rigidă, împreună cu dotarea bogată de senzori, fac ca acest sedan să fie în continuare o mașină extrem de sigură.
Volvo V90, ca versiune break mai practică derivată din modelul S90, a trecut prin același proces de certificare tot în 2017. Organizația Euro NCAP a verificat oficial că ambele versiuni de caroserie împărtășesc un nivel identic de siguranță pasivă și activă și, prin urmare, rezultatele sedanului se aplică direct și modelului V90. Astfel, mașina dispune de același sistem proactiv de recunoaștere a pietonilor și a obstacolelor, precum și de o construcție la fel de rigidă, cu o proporție ridicată de oțel format la cald, care oferă o protecție de primă clasă atât pasagerilor adulți, cât și celor copii.
| Parametru | Volvo S90 | Volvo V90 |
|---|---|---|
| Anul testării | 2017 | 2017 |
| Protecția pasagerilor adulți | 95 % | 95 % |
| Protecția copiilor | 80 % | 80 % |
| Protecția participanților vulnerabili la trafic | 76 % | 76 % |
| Sisteme de asistență pentru siguranță | 93 % | 93 % |
Într-o comparație generală a siguranței, ambele mașini oferă un pachet de siguranță identic și, chiar și pentru standardele actuale ale pieței de mașini rulate, extrem de ridicat. Având în vedere că ambele modele sunt construite pe aceeași platformă SPA și utilizează exact aceleași tehnologii, decizia între ele nu depinde de nivelul de protecție, ci pur și simplu de preferințele personale și de spațiul necesar în portbagaj. Ambele variante reprezintă, din perspectiva actuală, o alegere excelentă pentru cei interesați de o mașină rulată sigură și robustă.
Volvo S90 și V90 împărtășesc exact același rating la testele Euro NCAP. Indiferent dacă alegeți break-ul spațios sau sedanul reprezentativ, veți obține una dintre cele mai bine protejate mașini de pe piața de mașini rulate.
Ambele modele oferă mult mai mult decât dotările de bază, fiecare având propria abordare distinctă în ceea ce privește valoarea adăugată. Pe lângă echiparea standard, fiecare model oferă câteva elemente unice care pot fi decisive pentru client și care fac utilizarea zilnică mult mai plăcută.
Aspect elegant și reprezentativ al caroseriei clasice sedan
Aerodinamică ușor mai bună și, implicit, un consum de combustibil ușor mai scăzut
Interior mai silențios datorită portbagajului separat rigid
De cele mai multe ori, un preț de achiziție mai avantajos pe piața mașinilor second-hand de patru ani, din cauza cererii mai scăzute pentru sedane
Volum de bază al portbagajului mai mic (500 litri)
Gura de încărcare îngustă complică semnificativ transportul obiectelor mai voluminoase
Linia plafonului plonjată limitează ușor spațiul pentru cap pentru pasagerii mai înalți din spate
Valoare reziduală mai mică și o potențială revânzare mai lentă în comparație cu [S90](https://carvago.com/ro/autovehicule/volvo/s90)
Volvo S90 este alegerea ideală pentru manageri sau persoane care caută o mașină extrem de confortabilă, silențioasă și reprezentativă, fără a fi nevoie să transporte încărcături voluminoase. Datorită popularității mai scăzute a sedanelor în Europa, acesta reprezintă adesea un raport preț-calitate excelent pe piața second-hand.
Practicitate de top, cu un portbagaj de 560 litri (până la 1526 litri cu scaunele rabatate)
Acces excelent la portbagaj prin hayonul lat, ceea ce facilitează încărcarea
Spațiu mai generos pentru cap pe scaunele din spate datorită liniei mai lungi a plafonului
Design iconic de break suedez, extrem de căutat de cumpărătorii de mașini second-hand
Valoare reziduală mai stabilă a mașinii pe parcursul anilor următori
Preț de achiziție vizibil mai mare pe piața second-hand în comparație cu S90
Greutatea ușor mai mare și aerodinamica mai slabă pot crește nesemnificativ consumul
Ceva mai mult zgomot care pătrunde în cabină din zona punții spate și a portbagajului
Volvo V90 îndeplinește perfect rolul de crucișător de familie de lux, combinând siguranța și confortul de primă clasă cu o utilitate zilnică imensă. Este destinat în principal familiilor și șoferilor activi care sunt dispuși să plătească în plus pentru o practicitate de neegalat și statutul legendar al break-ului nordic.
Pe baza experienței pe termen lung a utilizatorilor, a rapoartelor de service, a campaniilor de rechemare și a datelor din propriile noastre inspecții CarAudit, am alcătuit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care ar trebui să fiți atenți atunci când cumpărați aceste modele la mâna a doua.
Deși Volvo S90 este un sedan premium cu un nivel ridicat de manoperă și siguranță, la mașinile rulate de aproximativ patru ani pot apărea defecte specifice, în special în ceea ce privește software-ul și motorizările diesel mai complexe.
Sedanul S90 este o mașină foarte robustă din punct de vedere mecanic, a cărei cea mai mare slăbiciune la exemplarele rulate de patru ani o reprezintă erorile software ocazionale ale sistemului de infotainment și riscul unor reparații mai scumpe la suspensia pneumatică sau la sistemul PowerPulse în cazul versiunii D5.
Fiind geamănul tehnic, break-ul Volvo V90 împarte marea majoritate a unităților de propulsie, platforma și sistemele de bord cu sedanul, dar adaugă câteva particularități legate direct de forma diferită a caroseriei și de utilizarea sa tipică.
Break-ul spațios oferă un confort excelent la rulare, dar atunci când alegeți de pe piața second-hand, pe lângă infotainment, urmăriți și starea pistoanelor electrice ale hayonului, curățenia scurgerilor plafonului panoramic și eventualele neetanșeități ale pernelor de aer.
La achiziționarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială, iar în cazul modelelor premium din Suedia, acest lucru este valabil de două ori mai mult. Iată câteva puncte specifice asupra cărora să vă concentrați la aceste două modele, având în vedere că siguranța necesară înainte de achiziție vă va fi oferită întotdeauna de o inspecție tehnică independentă a stării mașinii.
Volvo V90 ca break câștigă detașat cu un volum al portbagajului de 560 de litri, care poate fi extins până la 1526 de litri după rabatarea scaunelor. Sedanul S90 oferă un volum de 461 de litri, cu o gură de încărcare mai greu accesibilă și o variabilitate mai mică. Pentru transportul frecvent al obiectelor voluminoase sau al bagajelor pentru vacanță, V90 este mult mai practic.
Deoarece ambele modele împart aceeași platformă SPA și componente de șasiu, caracteristicile lor de condus sunt foarte asemănătoare și axate în principal pe confort maxim. Sedanul S90 este ceva mai silențios și se simte mai agil la viteze de autostradă, datorită aerodinamicii mai bune și greutății ușor mai mici. În traficul cotidian obișnuit, însă, practic nu veți observa nicio diferență în ceea ce privește dinamica sau manevrabilitatea.
Pentru scopuri familiale, break-ul V90 este o alegere mult mai potrivită. Acesta asigură nu doar un acces incomparabil mai bun la portbagaj pentru încărcarea unui cărucior, dar, datorită formei caroseriei, oferă și ceva mai mult spațiu la nivelul capului pentru pasagerii din spate. În plus, pentru modelul V90, pe piața second-hand este adesea disponibilă și varianta înălțată Cross Country, care este ideală pentru călătoriile în familie în afara drumurilor asfaltate.
Gama de motoare este absolut identică pentru ambele modele în cazul mașinilor second-hand de aproximativ patru ani, paleta fiind compusă exclusiv din motoare de doi litri cu patru cilindri. Pentru ambele versiuni de caroserie, puteți alege între mild-hybrid-uri pe benzină sau diesel (marcate cu B) sau plug-in hybrid-uri foarte puternice (Recharge/T8). Din cauza greutății ușor mai mari și a aerodinamicii diferite, V90 prezintă un consum mixt de combustibil cu aproximativ 0,2 până la 0,4 litri mai mare.
Ambele vehicule utilizează aceeași tehnologie, aceleași motoare și aceeași arhitectură electronică, prin urmare fiabilitatea lor este la același nivel. La mașinile second-hand de aproximativ patru ani, mecanica rezistă de obicei fără probleme, cele mai frecvente fiind doar erorile software ocazionale ale sistemului de infotainment modern bazat pe Android. Totuși, atunci când alegeți un plug-in hybrid second-hand pentru oricare dintre modele, este recomandat să verificați capacitatea reală a bateriei la un service autorizat.
Decizia între Volvo S90 și V90 pe piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani este, în esență, doar o alegere a formei ideale a caroseriei, deoarece ambele vehicule împărtășesc un nivel de siguranță de top absolut identic, o gamă modernă de motorizări și un interior scandinav luxos. Elegantul sedan S90 atrage printr-un preț de achiziție la mâna a doua mai atractiv, o aerodinamică ușor mai bună și o cabină mai silențioasă, ceea ce îl face un crucișător de autostradă ideal pentru manageri sau cupluri care nu necesită transportul regulat de încărcături voluminoase. Break-ul V90 mai practic, și în special versiunea sa de aventură căutată Cross Country, își păstrează, pe de altă parte, vizibil mai bine valoarea reziduală și, datorită portbagajului excelent accesibil și versatilității de neegalat, reprezintă alegerea perfectă pentru familiile active. Indiferent dacă preferați rafinamentul reprezentativ al sedanului sau funcționalitatea cotidiană a break-ului suedez spațios, în ambele cazuri veți obține un vehicul premium extrem de confortabil și sigur.
Surse: ADAC, hotnews.ro, adevarul.ro, economica.net, capital.ro, motorzoom.ro
Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Comparație detaliată Bentley Continental GT vs Bentley Flying Spur. Aflați diferențele de performanță, confort și dotări și alegeți mașina de lux potrivită.
13 apr. 2026

Comparație între limuzinele second-hand BMW Seria 7 vs Lexus LS. Descoperiți diferențele cheie în ceea ce privește confortul, dotările și fiabilitatea. Citiți verdictul nostru clar înainte de achiziție!
14 apr. 2026

Comparație între BMW Seria 5 (G30/G31) și Volvo V90. Care mașină premium rulată este mai bună? Am comparat confortul, spațiul și fiabilitatea. Citiți verdictul nostru final!
27 apr. 2026