Articole

Comparatii auto

Renault Clio vs. Seat Ibiza: Comparație completă 2026

Renault Clio vs. Seat Ibiza: Comparație detaliată a hatchback-urilor populare. Descoperă diferențele la nivel de motorizări, dotări și fiabilitate și citește verdictul nostru final.

2 mai 2026

VS
Renault Clio

Renault Clio

Seat Ibiza

Seat Ibiza

Introducere

Renault Clio, vândut pe anumite piețe și sub numele de Renault Lutecia și cunoscut anterior în variantele sale sedan sub numele de Thalia sau Symbol, întruchipează farmecul francez și o abordare foarte confortabilă a automobilismului urban. Rivalul său tradițional, SEAT Ibiza, mizează în schimb pe un design spaniol mai ascuțit, susținut de tehnologia avansată a grupului Volkswagen, acest model fiind în trecut și baza pentru populara variantă de caroserie sedan denumită SEAT Córdoba. Să aruncăm o privire detaliată asupra modului în care aceste două hatchback-uri populare se descurcă în duelul direct pentru preferințele șoferilor și care dintre ele oferă un raport mai bun între preț, caracteristici de condus și practicalitate cotidiană.

Comparația dimensiunilor exterioare

Ambele mașini, Renault Clio de a cincea generație și Seat Ibiza generația KJ, aparțin segmentului extrem de competitiv al mașinilor mici, unde fiecare milimetru contează literalmente în proiectarea caroseriei. Dacă ne concentrăm pe modele vechi de aproximativ patru ani, o vârstă foarte căutată pe piața mașinilor second-hand, constatăm că ambii producători auto au abordat dimensiunile exterioare cu o filozofie ușor diferită. Deși ambele mașini sunt foarte asemănătoare în proporțiile lor de bază și pot face față cu ușurință atât traficului urban zilnic, cât și excursiilor de weekend, găsim diferențe interesante în cifrele lor. Aceste mici variații de proporții sugerează, în cele din urmă, prioritățile pe care le-au avut inginerii atunci când au modelat valoarea utilă a ambelor vehicule.

Seat Ibiza este, cu o lungime de 4059 mm, cu doar 6 până la 9 mm mai lung decât Renault Clio, care măsoară între 4050 și 4053 mm în lungime, în funcție de echiparea sau motorizarea specifică. În lumea reală – de exemplu, la parcarea laterală pe străzile aglomerate ale orașului – nu veți observa această diferență și veți parca ambele mașini cu aceeași ușurință. Totuși, unde reprezentantul francez câștigă un avantaj tangibil este lățimea totală a caroseriei. Cu o valoare de 1798 mm, Clio este cu 18 mm mai lat decât concurentul său spaniol (1780 mm). În practică, acest lucru înseamnă că Renault oferă un interior ceva mai aerisit, cu un spațiu mai bun pentru umerii pasagerilor din față, având în același timp o prezență pe drum ceva mai robustă și mai sigură.

Un indicator foarte important al spațiului interior este ampatamentul, iar aici Renault deține atuurile. Ampatamentul de 2583 mm al lui Clio este cu 19 mm mai lung decât cel al lui Ibiza (2564 mm). Deși pe hârtie aceasta poate să nu pară o diferență uriașă, în această clasă auto fiecare centimetru contează, iar un ampatament mai lung aduce adesea un pic mai mult confort pentru genunchii pasagerilor de pe locurile din spate. Înălțimea ambelor modele este, pe de altă parte, practic identică, variind de la 1440 la 1447 mm, ceea ce garantează ambelor mașini un centru de greutate relativ jos și caracteristici de condus solide, fără a compromite spațiul pentru cap. În ansamblu, comparația dimensiunilor exterioare sugerează că, în timp ce Ibiza mizează pe o caroserie un pic mai lungă, dar mai îngustă, Clio încearcă să obțină maximum de spațiu interior dintr-o amprentă la sol ceva mai scurtă, tocmai datorită posturii mai late și a ampatamentului mai lung.

ParametruRenault Clio HatchbackSeat Ibiza Hatchback
Lungime (mm)4050 - 40534059
Lățime (mm)17981780
Înălțime (mm)14401444 - 1447
Ampatament (mm)25832564

Volumul portbagajului

Atunci când alegeți o mașină de oraș compactă, volumul portbagajului este adesea unul dintre factorii decisivi, mai ales dacă mașina urmează să servească drept singurul vehicul al familiei. Atât Renault Clio de a cincea generație, cât și Seat Ibiza (generația KJ), care domină astăzi piața mașinilor second-hand de aproximativ patru ani, demonstrează că și în segmentul mașinilor mici (clasa B) se poate oferi un nivel ridicat de practicalitate. Portbagajul ambelor modele poate găzdui cu ușurință cumpărăturile săptămânale obișnuite, genți de sport sau echipament pentru un weekend prelungit, ceea ce le face parteneri surprinzător de versatili pentru viața de zi cu zi.

Într-o comparație directă a versiunilor standard pe benzină, Seat Ibiza oferă un spațiu de bază ceva mai generos. Portbagajul său are o capacitate excelentă de 355 de litri, în timp ce Renault Clio ripostează cu o valoare de 340 de litri. Diferența de 15 litri reprezintă în practică aproximativ spațiul pentru un rucsac mic în plus. După rabatarea spătarelor spate, diferența se mărește și mai mult în favoarea reprezentantului spaniol, care atinge un volum maxim de 1165 de litri, față de 1069 de litri în cazul concurentului francez. Ambii producători auto au renunțat în aceste generații actuale la versiunile lor practice de caroserie break (versiunile istorice Clio Grandtour și Ibiza ST ofereau anterior peste 430 de litri, dar astăzi nu le mai puteți achiziționa ca mașini second-hand de patru ani), așa că cumpărătorii trebuie să aleagă logic exclusiv dintre hatchback-urile clasice cu cinci uși.

Un aspect important în alegere este motorizarea specifică, deoarece utilizarea propulsiilor alternative limitează destul de semnificativ volumul total al portbagajului. Dacă optați pentru un Renault Clio cu propulsie full hybrid E-Tech, capacitatea de bază se reduce la 246 până la 254 de litri (în funcție de anul de fabricație) din cauza amplasării bateriilor. În cazul Seat Ibiza, versiunea ecologică ce funcționează cu gaz natural comprimat (TGI) reduce spațiul disponibil la 262 de litri. Excepția care confirmă regula este, dimpotrivă, varianta Eco-G de la Clio (conversie GPL din fabrică), care, datorită integrării rezervorului în locul roții de rezervă, oferă chiar un volum peste medie de 391 de litri. În concluzie, se poate afirma că, dacă căutați o propulsie convențională și o capacitate de transport cât mai mare pentru călătorii lungi, Seat Ibiza vă va servi ceva mai bine.

ParametruRenault Clio HatchbackSeat Ibiza Hatchback
Volum de bază (litri)340 l355 l
Volum maxim după rabatarea scaunelor (litri)1069 l1165 l

🧳 Ibiza conduce la capacitatea de transport

Deși ambele mașini oferă o practicalitate foarte bună pentru clasa lor, Seat Ibiza oferă un spațiu ceva mai aerisit atât în configurația de bază, cât și în cea maximă, lucru pe care îl veți aprecia mai ales în călătoriile cu familia.

Aflați starea reală a mașinii datorită unei inspecții independente

Comandă CarAudit™

Greutățile remorcii

Greutatea remorcii este adesea un parametru trecut cu vederea, dar crucial, dacă aveți nevoie ocazional să transportați încărcături voluminoase sau dacă vă place să mergeți în vacanță cu rulota. Dacă ne concentrăm pe mașinile care pot fi găsite în prezent cel mai frecvent pe piața de mașini rulate de aproximativ patru ani (adică Renault Clio a cincea generație și Seat Ibiza cu numele de cod KJ), vom descoperi abordări destul de diferite ale celor doi producători auto în ceea ce privește capacitatea totală de remorcare.

În timp ce Renault Clio menține greutatea standard și maximă a remorcii cu sistem de frânare la valoarea de 900 kg pentru aproape întreaga sa gamă de modele, Seat Ibiza oferă un interval mult mai larg, de la 800 la 1200 kg. Hatchback-ul francez punctează în special prin faptul că își păstrează capacitatea stabilă de remorcare chiar și la variantele mai ecologice. Spre deosebire de practicile obișnuite de pe piață, unde hibrizii tind să aibă această capacitate limitată din cauza greutății suplimentare a bateriilor, Renault Clio în versiunea E-Tech Hybrid oferă aceleași 900 kg ca și în cazul motoarelor clasice cu ardere internă. Acest lucru este absolut suficient pentru utilizarea obișnuită, pentru cumpărăturile de weekend sau pentru o vacanță mai lungă cu o remorcă mică.

În schimb, Seat Ibiza își ajustează semnificativ capacitatea în funcție de motorizarea utilizată. Dacă alegeți versiunea de bază cu motor aspirat 1.0 MPI, veți putea tracta doar o greutate sub medie de 800 kg. Motoarele turbo cu trei cilindri 1.0 TSI, mai frecvente și mai căutate, permit deja tractarea a 1000 până la 1100 kg. Versiunea de top cu patru cilindri 1.5 TSI sau motorul diesel mai puternic 1.6 TDI ating chiar un maxim de 1200 kg. În viața reală, această diferență față de Clio înseamnă spațiu prețios pentru câteva valize în plus sau posibilitatea de a atașa și tracta fără probleme o rulotă de familie de dimensiuni medii. Datele oficiale privind limitele exacte pentru remorcile fără sistem de frânare nu sunt complet listate în bazele de date centrale pentru majoritatea specificațiilor, motiv pentru care sunt omise din tabel; în practică, însă, pentru hatchback-urile din această clasă, acestea se situează în jurul valorii de 550 până la 600 kg.

Per ansamblu, dacă dispozitivul de remorcare este doar un ajutor ocazional pentru transportul deșeurilor ușoare, Renault Clio vă va oferi un serviciu foarte bun și constant, chiar și ca hibrid economic. Din punctul de vedere al utilității maxime, însă, Seat Ibiza în variantele mai puternice este câștigătorul clar, deoarece oferă o versatilitate mai mare pentru șoferii mai pretențioși.

Model și motorizareGreutatea remorcii cu sistem de frânare (kg)Greutatea remorcii fără sistem de frânare (kg)
Renault Clio V 1.0 SCe (48 - 53 kW)900-
Renault Clio V 1.0 TCe / ECO-G (67 - 74 kW)900-
Renault Clio V E-Tech Hybrid (67 - 69 kW)900-
Renault Clio V 1.5 BLUE dCi (63 - 85 kW)900-
Seat Ibiza KJ 1.0 MPI (48 - 59 kW)800-
Seat Ibiza KJ 1.0 TSI (70 kW)1000-
Seat Ibiza KJ 1.0 TSI (81 - 85 kW)1100-
Seat Ibiza KJ 1.6 TDI (59 - 85 kW)1000 - 1200-
Seat Ibiza KJ 1.5 TSI (110 kW)1200-

Prezentarea generală a celor mai frecvente motorizări

Motorizările modelelor Renault Clio și Seat Ibiza oferă abordări diferite pentru segmentul hatchback-urilor mici, reflectând perfect prioritățile diferitelor tipuri de șoferi. Ambele modele se bazează în mare măsură pe motoare de un litru cu trei cilindri supraalimentate, din cauza normelor de emisii, acestea reprezentând compromisul ideal între consum și dinamica zilnică. Totuși, Renault se diferențiază puternic pe piața mașinilor second-hand (vizând modele vechi de aproximativ 4 ani) prin faptul că oferă o propulsie complet hibridă sofisticată E-Tech și o versiune extrem de populară cu GPL din fabrică (Eco-G). Acest lucru îl face o alegere foarte atractivă pentru șoferii care parcurg mulți kilometri și caută costuri de operare cât mai mici. Seat, pe de altă parte, mizează pe motoarele verificate din familia EA211 a grupului VW, concentrându-se pe agilitate și dinamică de condus, iar pentru șoferii mai pretențioși are în rezervă și motorul mai puternic de 1.5 TSI cu patru cilindri. Include, de asemenea, o alternativă mai rară pe gaz natural comprimat (GNC/TGI). Deși ambii producători au avut inițial în ofertă și motoare diesel economice, din cauza normelor tot mai stricte, acestea se găsesc destul de rar printre mașinile second-hand de aproximativ patru ani.

Renault Clio (Generația V)

Pentru a cincea generație Renault Clio, oferta de motorizări pune accent în primul rând pe utilitatea zilnică și costurile reduse de operare. Motorul de bază aspirat 1.0 SCe cu trei cilindri este potrivit în principal pentru oraș, din cauza puterii sale mai mici și a lipsei turbinei, în timp ce motorul supraalimentat 1.0 TCe (cu 66 kW sau 74 kW) reprezintă o alegere universală și agilă. Un mare atu, pe care îl veți căuta în zadar la concurență, este versiunea 1.0 TCe 100 Eco-G; aceasta este concepută din fabrică pentru a rula pe GPL, reducând astfel semnificativ cheltuielile cu combustibilul. Tehnologia modernă este reprezentată de versiunea E-Tech Hybrid, care combină un motor pe benzină de 1,6 litri, două motoare electrice și o transmisie automată multimod unică, fără ambreiaj. Pe piața mașinilor rulate recent, puteți întâlni ocazional și motorul mai puternic 1.3 TCe cu patru cilindri, dezvoltat în colaborare cu Mercedes, sau rarele motoare diesel 1.5 Blue dCi.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
1.0 SCeBenzină48955MT
1.0 TCe 90Benzină661606MT / CVT
1.0 TCe 100 Eco-GBenzină / GPL74160 / 1706MT
1.3 TCe 130 / 140Benzină96 / 103240 / 2606MT / 7EDC
1.6 E-Tech Hybrid 140/145Hibrid103 / 107144 + 205 (electric)Transmisie automată multimod
1.5 Blue dCiDiesel63 / 74 / 85220 / 2606MT

Seat Ibiza (Generația KJ)

Seat Ibiza, în actuala generație KJ, mizează pe tehnologia consacrată a grupului Volkswagen și garantează o experiență de condus mai precisă și mai dinamică. Baza ofertei este motorul 1.0 MPI cu 59 kW, care se descurcă bine în traficul urban nepretențios, dar îi lipsește elanul pentru drumuri lungi. Nucleul pieței de mașini second-hand este format din motoarele fiabile supraalimentate 1.0 TSI, varianta mai puternică de 81 kW (sau cea mai nouă de 85 kW) fiind ideală pentru elasticitatea sa peste medie și disponibilitatea cu transmisia automată DSG cu șapte trepte, foarte promptă. Cei interesați de o putere mai mare ar trebui să caute motorul rafinat 1.5 TSI cu 110 kW, echipat cu tehnologia de dezactivare a doi cilindri (ACT) pentru optimizarea consumului. Oferta este completată de versiunea ecologică mai puțin obișnuită 1.0 TGI, care rulează pe gaz natural comprimat (GNC). Motoarele diesel sunt reprezentate de popularul 1.6 TDI, însă este important de știut că producția acestuia a fost oprită în 2020, iar în segmentul mașinilor de patru ani veți mai găsi doar exemplare din stocurile vechi.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
1.0 MPIBenzină59935MT
1.0 TSIBenzină701755MT
1.0 TSIBenzină81 / 852006MT / 7DSG
1.5 TSIBenzină1102506MT / 7DSG
1.0 TGIBenzină / GNC661606MT
1.6 TDI*Diesel59 / 70 / 852505MT / 7DSG

*Notă: Producția și disponibilitatea motoarelor diesel 1.6 TDI pentru Seat Ibiza au fost oprite în jurul anului 2020.

Ce motorizare să alegi? ⚡

În timp ce Renault Clio este imbatabil pentru șoferii economi datorită versiunii Eco-G cu GPL din fabrică și hibridului urban fluid E-Tech, Seat Ibiza îi va încânta în special pe iubitorii unui condus mai dinamic, care vor găsi motorul 1.0 TSI excelent reglat și puternicul motor 1.5 TSI cu patru cilindri.

Motorizări recomandate

Alegerea motorului potrivit este absolut crucială pentru satisfacția pe termen lung cu o mașină rulată, de aceea recomandările noastre se bazează pe experiențe reale, fiabilitate mecanică dovedită, consum real de combustibil și evaluarea generală a proprietarilor. Ambii producători auto mizează din plin pe downsizing sub forma motoarelor de un litru cu trei cilindri supraalimentate pentru modelele lor din generațiile actuale (Clio V și Ibiza KJ, care apar cel mai des pe piața mașinilor rulate de patru ani). În timp ce Seat se bazează pe unitatea tehnică de vârf 1.0 TSI cu injecție directă, care este considerată un etalon de elasticitate și eficiență în cadrul grupului VW, Renault și-a echipat modelul Clio cu motorul 1.0 TCe, cu o construcție mai robustă ce utilizează injecția indirectă de combustibil (MPI). Interesant este faptul că motoarele diesel din această categorie aproape au dispărut, însă ambele mărci punctează cu succes prin variantele din fabrică pe combustibili alternativi – Seat oferă versiunile economice TGI pe GNC, iar Renault se bucură de un succes uriaș cu versiunea extrem de populară și fiabilă Eco-G, care rulează pe GPL.

Pentru Renault Clio recomandăm: 1.0 TCe (66 kW / 90 CP)

Acest motor de un litru cu trei cilindri supraalimentat reprezintă idealul absolut în gama celei de-a cincea generații Clio, echilibrând excelent puterea suficientă, caracterul practic de zi cu zi și costurile de operare foarte avantajoase. Cel mai mare avantaj tehnic al său este menținerea injecției indirecte de combustibil (MPI). În practică, acest lucru reprezintă un plus major pentru fiabilitatea pe termen lung – spre deosebire de unitățile cu injecție directă, aici nu există riscul acumulării de carbon pe supapele de admisie, motiv pentru care acest motor este perfect chiar și pentru deplasări frecvente pe trasee urbane scurte. Curba de cuplu este plăcut de plată, iar consumul real se menține pe termen lung între 5,5 și 6 l/100 km. Veți întâlni adesea și versiunea menționată cu dublu combustibil Eco-G 100, cu care veți reduce cheltuielile de deplasare la un minim absolut. Mecanica motorului în sine este peste medie de rezistentă. Prin urmare, atunci când alegeți o mașină rulată, concentrați-vă mai degrabă pe funcționarea sistemelor electronice de bord și a sistemelor de asistență. Eventualele probleme pot fi detectate ușor verificând funcționarea fluidă a sistemului de infotainment în timpul testului de drum și controlând dacă computerul de bord nu raportează defecțiuni nejustificate ale radarelor sau senzorilor; prevenția și soluția constau de obicei în instalarea celor mai recente actualizări software într-un service autorizat. Recomandăm motorul atât șoferilor mai calmi, cât și tuturor celor care au nevoie de o mașină nepretențioasă pentru rutina zilnică.

Pentru Seat Ibiza recomandăm: 1.0 TSI (70 kW / 95 CP)

Sub capota modelului Seat Ibiza, motorul de un litru TSI cu trei cilindri supraalimentat al grupului Volkswagen este o alegere sigură, impresionând prin insonorizarea exemplară, caracterul vioi și economia excelentă. Datorită injecției directe de combustibil, oferă un răspuns vizibil mai prompt la pedala de accelerație și o dinamică generală mai agilă decât rivalul său francez. Consumul real la un ritm constant scade adesea sub 5,5 l/100 km. Această sofisticare tehnică necesită însă o îngrijire adecvată – motorul este mai sensibil la calitatea combustibilului, așa că merită ca proprietarii să alimenteze cu benzină premium cu aditivi de curățare pentru a preveni formarea depunerilor în motor. Totodată, recomandăm reducerea intervalelor de service pentru schimbul de ulei la 15.000 km în cazul mașinilor rulate, prelungind astfel semnificativ durata de viață a turbocompresorului și prevenind uzura prematură a distribuției. În timpul testului de drum, acordați o atenție sporită comportamentului motorului rece. Dacă observați smucituri, o funcționare mai aspră sau o pierdere de putere resimțită, acest lucru poate semnala injectoare înfundate sau o defecțiune incipientă la reglarea turbocompresorului (wastegate). Un semnal de alarmă pentru turbină este și un fluierat neobișuunit de puternic la accelerare. Unitatea menționată se va potrivi în special șoferilor cu un stil de condus ceva mai dinamic și cu un profil variat de trasee, care, pe lângă oraș, circulă frecvent și pe autostradă și vor aprecia pe deplin agilitatea și eficiența acestuia.

Consumul real de combustibil

Atunci când alegeți o mașină rulată, este esențial să nu vă bazați doar pe datele de pe hârtie furnizate de producători, care sunt adesea create în condiții de laborator și tind să fie oarecum optimiste în traficul real. Consumul real de combustibil depinde semnificativ de stilul de condus, profilul traseului și sarcina totală a vehiculului. Pentru o comparație cât mai precisă, am utilizat date reale de la șoferi de pe portalul independent al comunității Spritmonitor.de. Ne-am concentrat pe mașini vechi de aproximativ patru ani, ceea ce pe piața second-hand corespunde celei de-a cincea generații mature de Renault Clio (produsă din 2019) și celei de-a cincea generații de Seat Ibiza cu denumirea KJ (pe piață din 2017).

Sursa datelor: Spritmonitor.de

Model și motorizareConsum mediu (l/100 km)
Motoare diesel
Renault Clio Blue dCi 1004,3
Seat Ibiza 1.6 TDI4,7
Motoare hibride
Renault Clio E-Tech Hybrid 1404,5
Motoare pe benzină
Seat Ibiza 1.0 MPI5,5
Seat Ibiza 1.0 TSI (70 kW)5,6
Renault Clio 1.0 TCe 905,8
Seat Ibiza 1.0 TSI (81 kW)5,8
Seat Ibiza 1.5 TSI6,1

Din tabelul de mai sus reies clar câteva tendințe interesante. Dacă sunteți în căutarea unui campion absolut al eficienței, motoarele diesel continuă să domine, în ciuda retragerii lor treptate din prim-plan. Unitatea franceză Blue dCi este, în practică, chiar mai economică decât motorul 1.6 TDI de la Seat. Cea mai mare surpriză este însă sofisticatul Clio E-Tech hibrid. Acesta atinge în lumea reală un consum care concurează fără probleme cu cel al dieselurilor, fără a suferi de dezavantajele tipice ale motoarelor diesel în cazul deplasărilor scurte prin oraș. În cazul foarte popularului motor turbo pe benzină de cilindree mică (1.0 TSI și 1.0 TCe), consumul mediu se situează cu încredere sub pragul de 6 litri la 100 km. O constatare interesantă este faptul că motorul aspirat de bază 1.0 MPI de pe Ibiza nu aduce nicio economie miraculoasă în ceea ce privește consumul. Din cauza lipsei turbinei, șoferii trebuie să îl tureze mai des, astfel încât, în final, consumă foarte asemănător cu unitățile de un litru supraalimentate, mult mai agile.

Pentru utilizatorul obișnuit, acest lucru înseamnă că, dacă folosiți mașina în principal pe distanțe scurte, pentru naveta zilnică la serviciu sau pentru excursii de weekend, cel mai mult sens pentru ambele modele îl are motorul de un litru cu trei cilindri supraalimentat (1.0 TCe sau 1.0 TSI). Aceste motoare oferă un compromis excelent între o dinamică decentă, fiabilitate și costuri de operare favorabile. Cei care circulă în marea majoritate a timpului prin orașe aglomerate și nu sunt deranjați de un preț de achiziție ceva mai mare al mașinii rulate, vor găsi un partener excelent în hibridul Clio, care poate reduce consumul în ambuteiaje la un minim absolut. Pe de altă parte, pentru șoferii care parcurg sute de kilometri pe autostradă în fiecare săptămână, merită în continuare să caute în anunțuri motorizările diesel care dispar treptat.

În concluzie, trebuie subliniat faptul că probabil consumul de combustibil nu va fi principalul și singurul argument în decizia dintre Renault Clio și Seat Ibiza. Ambele mașini reprezintă o alegere extrem de economică în categoria lor, iar diferențele dintre motorizările pe benzină comparabile sunt neglijabile în practică. Cuvântul final îl vor avea, mai degrabă, simpatia pentru o anumită marcă, caracteristicile de condus sau disponibilitatea dotărilor dorite. Totuși, Renault primește puncte în plus pentru faptul că reușește să ofere clienților un sistem full hibrid extrem de eficient, la care Seat nu a reușit să răspundă cu modelul Ibiza.

Gama de prețuri și oferta de mașini second-hand

Când căutați o mașină rulată de aproximativ patru ani (concentrându-vă pe anii de fabricație 2021–2022), a cincea generație a Renault Clio și a SEAT Ibiza se numără printre cele mai populare și accesibile alegeri din segmentul B. Din punct de vedere al prețului, ambele modele se suprapun foarte strâns, suma finală pe piața second-hand depinzând în principal de motorizarea aleasă și de nivelul de echipare.

Renault Clio: Bază accesibilă și hibrid economic

Un Renault Clio rulat din 2021 și 2022 atrage prin prețuri de pornire foarte avantajoase. Pe piață, își menține reputația de mașină confortabilă, elegantă și nepretențioasă din punct de vedere al exploatării.

  • Versiuni de bază (de la 8 600 € la 9 800 €): Cele mai ieftine exemplare sunt de obicei propulsate de motorul aspirat cu trei cilindri 1.0 SCe, sau sunt mașini cu un kilometraj mai mare. Echiparea tinde să fie mai modestă (de ex. nivelul de bază Zen).
  • Calea de mijloc (de la 10 300 € la 11 500 €): În acest interval de preț veți găsi cel mai des modele cu motorul turbo 1.0 TCe, foarte des în echipări mai bogate de tip Intens. Acest motor reprezintă compromisul ideal între dinamică și consum pentru un Clio rulat.
  • Versiuni premium și hibride (de la 11 900 € la 13 500 €): Cele mai scumpe modele Clio rulate oferă propulsia avansată full-hybrid E-Tech sau echiparea cu aspect sportiv R.S. Line, cu accesorii dinamice pentru caroserie.

SEAT Ibiza: Spirit sportiv și prețuri mai încrezătoare

SEAT Ibiza menține un nivel de preț ceva mai ridicat față de concurentul francez, în special la versiunile mai bine echipate. Motivul este tehnologia fiabilă a grupului și marea popularitate a variantelor cu reglaj dinamic.

  • Versiuni de bază (de la 9 000 € la 10 300 €): Similar cu Clio, și aici puteți obține pentru aceste sume motorizări aspirate de bază (1.0 MPI) cu echiparea Reference. Interesant este că în acest interval intră adesea și versiunile cu gaz natural comprimat (1.0 TGI), care pot fi o alegere tentantă pentru șoferii cu un kilometraj anual ridicat.
  • Calea de mijloc (de la 10 700 € la 12 700 €): Cea mai mare selecție de pe piață este formată din motorizarea 1.0 TSI (cu o putere de 70 sau 81 kW), de obicei în nivelul de echipare Style. Mașinile din această categorie tind să aibă un raport ideal între preț, dotări moderne și un kilometraj solid.
  • Versiuni premium și sport (de la 13 100 € la 15 600 €): Ibiza poate fi considerabil mai scumpă dacă optați pentru mult dorita echipare sport FR. În plus, dacă căutați motorizarea cu patru cilindri 1.5 TSI, mai atractivă pentru șoferi și mai rară pe piața second-hand, pregătiți-vă pentru sume care se apropie de pragul de 15 600 €.

Rychlé srovnání cen ojetin (ročníky 2021–2022)

Categorie mașină rulatăRenault Clio VSEAT Ibiza V
Versiuni și motorizări de bază8 600 – 9 800 €9 000 – 10 300 €
Echipare obișnuită (ofertă medie)10 300 – 11 500 €10 700 – 12 700 €
Stare de top, versiuni sport sau hibride11 900 – 13 500 €13 100 – 15 600 €

Rațiune sau emoție ⚖️

În timp ce Renault Clio atrage cumpărătorii de mașini rulate prin prețul general mai mic și hibridul economic accesibil E-Tech, SEAT Ibiza îi va încânta mai degrabă pe șoferii care caută un caracter mai sportiv în echiparea FR, care își păstrează însă foarte bine valoarea pe piață.

Siguranță și evaluare Euro NCAP

La alegerea unei mașini rulate, siguranța este unul dintre factorii cheie. Atât Renault Clio, cât și Seat Ibiza se pot mândri cu un rating maxim de cinci stele în testele de impact independente Euro NCAP. Cu toate acestea, la evaluarea acestor rezultate pentru mașini de aproximativ patru ani, este esențial să se ia în considerare contextul și anul testării propriu-zise. Metodologia și protocoalele Euro NCAP s-au înăsprit constant de-a lungul anilor, punându-se un accent tot mai mare pe sistemele de asistență activă, prevenirea coliziunilor și detectarea bicicliștilor în intersecții. Din acest motiv, rezultatele procentuale ale mașinilor testate în ani diferiți nu pot fi comparate direct, deoarece testele mai noi reprezintă o provocare incomparabil mai dificilă pentru automobile.

Renault Clio de a cincea generație a trecut testele de impact în 2019, adică la momentul lansării sale pe piață. A obținut atunci rezultate care s-au situat în vârful absolut al întregului segment de mașini mici. A strălucit în special la protecția pasagerilor adulți, unde a obținut un scor excelent de 96%, și la protecția copiilor, cu un rating de 89%. Rezultatele din 2019 înseamnă că mașina îndeplinea cu o marjă uriașă cele mai înalte standarde de siguranță pasivă de atunci, chiar dacă la acea vreme nu a trebuit să facă față celor mai noi și complexe simulări de intersecții.

Seat Ibiza de a cincea generație a fost testat pentru prima dată încă din 2017, dar mult mai relevantă este retestarea sa după o modernizare extinsă în 2022. Chiar și în aceste condiții mult mai exigente ale testelor moderne, Ibiza și-a apărat cu brio cele cinci stele pline. Deși scorul său procentual poate părea la prima vedere puțin mai mic (83% pentru protecția adulților și 82% pentru protecția copiilor), în practică acest lucru reflectă tocmai faptul că mașina a fost evaluată conform unor criterii mai stricte. Acestea au inclus, de exemplu, testarea frânării autonome de urgență (AEB) mai avansate, cu o reacție îmbunătățită la pietoni și bicicliști.

ParametruRenault ClioSeat Ibiza
Anul testării20192022
Protecția pasagerilor adulți96 %83 %
Protecția copiilor89 %82 %
Protecția participanților la trafic vulnerabili72 %66 %
Sisteme de asistență pentru siguranță75 %70 %

Din punctul de vedere al siguranței generale, ambele modele reprezintă o alegere extrem de inteligentă pe piața mașinilor rulate de patru ani. Renault Clio beneficiază de caroseria sa extrem de rigidă, care i-a asigurat la vremea respectivă unele dintre cele mai mari note obținute vreodată. Pe de altă parte, Seat Ibiza din 2022 demonstrează clar că, datorită calibrării modernizate a asistenților de siguranță activă, poate face față fără probleme și poate ține pasul chiar și în cele mai stricte condiții ale metodologiei actuale.

Siguranță de cinci stele fără compromisuri 🛡️

Ambele mașini oferă o protecție de top, Ibiza mândrindu-se cu un certificat mai nou și mai strict din 2022, în timp ce Clio beneficiază de o siguranță pasivă de bază uimitoare, verificată în 2019.

Comparația caracteristicilor interesante de echipare

Pe lângă dotările standard, fiecare dintre modele oferă câteva elemente unice și inovații care demonstrează că și vehiculele din segmentul B pot aduce tehnologii avansate și o abordare specifică deplasărilor zilnice.

Renault Clio: Eleganță franceză și inovație hibridă

  • Infotainment și conectivitate: Elementul central al interiorului versiunilor mai bine echipate este ecranul tactil orientat vertical al sistemului EASY LINK, cu o diagonală de până la 9,3 inchi. Forma sa amintește de o tabletă, ceea ce este ideal pentru afișarea navigației, și oferă o interfață de utilizator clară, cu suport pentru oglindirea wireless a smartphone-ului.
  • Tehnologia propulsiei: O diferență majoră este disponibilitatea versiunii E-Tech. Acest sistem complet hibrid utilizează o transmisie automată multimodală unică, fără ambreiaj (cu tehnologie inspirată din Formula 1). În practică, acest lucru înseamnă porniri extrem de line în mod electric și o economie semnificativă de combustibil în traficul urban.
  • Design inteligent și confort: Clio mizează pe mânerele ascunse ale ușilor din spate, integrate în stâlpii C, datorită cărora hatchback-ul cu cinci uși păstrează silueta sportivă a unei mașini cu trei uși. Viața de zi cu zi este mult ușurată de tradiționalul card hands-free Renault, care deblochează automat mașina la apropiere și o blochează la îndepărtare, fără a fi nevoie să îl scoateți din buzunar.
  • Sisteme de asistență: Un element remarcabil al nivelurilor de echipare superioare este sistemul Highway and Traffic Jam Companion, care combină tempomatul adaptiv cu centrarea activă pe banda de rulare, oferind astfel un nivel de conducere parțial autonomă, ceea ce reduce semnificativ oboseala șoferului în ambuteiaje.
  • Varianta sport: Pentru cei interesați de un aspect dinamic, este disponibilă versiunea R.S. Line (sau esprit Alpine la cele mai noi modele), care adaugă bare de protecție cu forme mai agresive, scaune sport cu o susținere laterală excelentă și un volan specific.

SEAT Ibiza: ADN sportiv și ergonomie de top

  • Comportamentul rutier și platforma: Ibiza beneficiază din plin de platforma MQB A0 a grupului. Aceasta nu oferă doar un spațiu interior peste medie, ci mai ales o rigiditate superioară a caroseriei. Rezultatul este una dintre cele mai bune și mai sigure ținute de drum din această clasă.
  • Echiparea sport FR: Varianta Formula Racing (FR) nu înseamnă doar bare de protecție diferite și cusături roșii la interior. Această versiune oferă un șasiu reglat sportiv și ușor coborât, care, împreună cu selectorul modurilor de condus (SEAT Drive Profile), schimbă simțitor răspunsul mașinii și aduce o adevărată plăcere de a conduce.
  • Motoare pentru entuziaști: Spre deosebire de Clio, SEAT mizează pe puterea pură a combustiei interne. O mare atracție pentru șoferii care caută dinamică este posibilitatea de a alege puternicul motor cu patru cilindri 1.5 TSI de 110 kW (150 CP), care transformă mica Ibiza într-o mașină foarte agilă pentru orice ocazie.
  • Digitalizare și sistem audio: După modernizarea din 2021, Ibiza a primit un nou ecran de infotainment „plutitor”, poziționat mai sus, și un SEAT Digital Cockpit complet configurabil, cu grafică fină. Iubitorii de muzică vor aprecia, de asemenea, opțiunea sistemului audio BeatsAudio cu un amplificator de 300 W și un subwoofer în portbagaj.
  • Detalii distinctive: Un element practic și atractiv vizual al interiorului modernizat sunt gurile de ventilație laterale iluminate colorat, care însuflețesc habitaclul pe timp de noapte și își schimbă culoarea în funcție de nivelul de echipare ales (de exemplu, roșu pentru versiunea FR).

Avantaje și dezavantaje cheie

Renault Clio

Avantaje

Salt semnificativ în calitatea materialelor și a finisajelor interioare față de generația anterioară

Volum peste medie al portbagajului în clasa sa (până la 391 litri pentru versiunile pe benzină)

Șasiu reglat pentru confort, care filtrează excelent denivelările urbane

Nivel de top al siguranței pasive (5 stele Euro NCAP)

Disponibilitatea unei motorizări full hybrid E-Tech foarte economice

Dezavantaje

Spațiu mai restrâns pentru picioare și cap pentru pasagerii adulți de pe locurile din spate

Reacții mai lente și blocaje ocazionale ale sistemului multimedia la modelele mai vechi

Direcție mai puțin comunicativă și o experiență de condus per ansamblu mai puțin captivantă

A cincea generație Renault Clio este alegerea ideală pentru cei care caută o mașină mică, confortabilă, sigură și cu un aspect mai premium pentru traficul urban zilnic. Datorită interiorului excelent finisat și motoarelor economice, aceasta va atrage cumpărătorii raționali care nu sunt deranjați de un ușor compromis în ceea ce privește spațiul pe locurile din spate.

Seat Ibiza

Avantaje

Ținută de drum excelentă, cu o direcție agilă și precisă datorită platformei MQB-A0

Interior foarte aerisit, cu spațiu peste medie pentru pasagerii din spate

Infotainment intuitiv și cu răspuns rapid, cu o ergonomie excelentă a comenzilor

Design exterior mai dinamic și mai sportiv

Gamă largă de motoare TSI fiabile ale grupului, cu o dinamică bună

Dezavantaje

Proporție mai mare de plastice dure și cu aspect mai ieftin în interior, în special la nivelurile de echipare inferioare

Insonorizare mai slabă a cabinei față de zgomotul de rulare și cel aerodinamic la viteze de autostradă

Lipsește complet oferta unei motorizări full hybrid

SEAT Ibiza se potrivește perfect șoferilor cărora le place să se bucure de condus pe drumuri secundare virajate și care caută o mașină cu un caracter tineresc și mai sportiv. Datorită utilizării excelente a spațiului interior, poate îndeplini fără probleme și rolul unei mașini universale pentru o familie mică, dacă acceptați materialele mai simple din cabină.

Probleme comune și plângeri ale proprietarilor

Pe baza feedback-ului pe termen lung de la utilizatori, a rapoartelor de service, a statisticilor de fiabilitate și a datelor din inspecția noastră fizică a mașinilor rulate, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care ar trebui să fiți atenți la ambele mașini.

A cincea generație Renault Clio a făcut un pas semnificativ înainte în ceea ce privește calitatea fabricației și fiabilitatea mecanică, totuși prezintă anumite probleme specifice legate în principal de electronică și de primii ani de producție.

  • Infotainment și sistemele de bord: Sistemul multimedia EasyLink poate suferi de blocări ocazionale, reacții lente sau reporniri spontane. Majoritatea acestor probleme se rezolvă prin instalarea unei versiuni software mai noi la un service autorizat.
  • Electronica și elementele de confort: La unele exemplare, cardul hands-free pentru acces fără cheie poate crea probleme, nereacționând uneori la apropierea sau îndepărtarea de vehicul.
  • Motorizări: Motoarele pe benzină (1.0 TCe și 1.3 TCe) sunt considerate foarte rezistente. Totuși, în cazul deplasărilor scurte și frecvente în oraș, la versiunea cu injecție directă (1.3 TCe) poate apărea o ușoară diluare a uleiului de motor cu combustibil. Variantele pe GPL (1.0 TCe) sunt extrem de fiabile.
  • Transmisia: Cutiile automate cu dublu ambreiaj EDC pot pierde din fluiditate și pot smuci ușor în timpul deplasărilor lungi în coloană. De cele mai multe ori, aceasta este o caracteristică tipică ambreiajelor uscate, însă la inspecția tehnică a mașinii este necesar să se verifice dacă automata schimbă treptele complet lin și fără șocuri.
  • Suspensia și interiorul: La mașinile din primii ani de producție (2019–2020), se aud mai des scârțâituri ale plasticelor mai dure din interior, iar în cazul rulării regulate pe drumuri deteriorate, bieletele stabilizatoare față se uzează ceva mai rapid.

Renault Clio: Surprinzător de fiabil, cu mici capricii

Páté Clio a făcut un mare salt calitativ înainte, iar motoarele sale sunt foarte fiabile din punct de vedere mecanic. Eventualele probleme se limitează de cele mai multe ori doar la software-ul de infotainment capricios sau la mici zgomote în interior.

A cincea generație Seat Ibiza beneficiază de tehnologia consacrată a grupului Volkswagen, însă și aceasta are punctele sale slabe, care necesită o atenție sporită la achiziționarea unui exemplar rulat.

  • Motorizări (1.0 TSI și 1.5 TSI): La popularul motor de un litru în trei cilindri, pot apărea depuneri de carbon pe supapele de admisie în cazul utilizării constante pe trasee scurte. Motorul mai mare de 1.5 TSI în patru cilindri din primii ani de producție manifesta uneori smucituri (așa-numitul efect de „kanguroo”) la pornirile la rece, problemă pe care fabrica a rezolvat-o în multe cazuri prin actualizări ale software-ului unității de control.
  • Transmisia: Un punct slab tradițional este cutia de viteze automată DSG cu șapte trepte (DQ200) cu ambreiaje uscate. În condiții de trafic urban intens, setul de ambreiaje și mechatronica se uzează mult mai rapid, ceea ce duce la porniri sacadate și vibrații.
  • Sistemul de răcire: O problemă clasică a grupului, care afectează și motoarele de pe Ibiza, sunt scurgerile ocazionale de lichid de răcire în zona modulului pompei de apă și a termostatului.
  • Infotainment și sisteme de asistență: Mai ales după modernizarea din 2021, unii proprietari se plâng de blocarea ecranului central și de întreruperi ocazionale ale conexiunii cu smartphone-urile. Radarul sistemului Front Assist tinde să fie foarte sensibil la condițiile meteo și, în caz de ploaie torențială sau ninsoare, raportează adesea indisponibilitatea sistemului.
  • Suspensia: La verificarea unei mașini rulate, recomandăm cu tărie să acordați atenție amortizoarelor spate. La Ibiza, acestea tind să curgă prematur, pierzându-și astfel capacitatea de amortizare.

Seat Ibiza: Mecanică solidă care necesită o îngrijire atentă

Seat Ibiza punctează prin motoarele TSI extrem de eficiente și prin ținuta de drum excelentă. Riscul mai mare de reparații costisitoare la mașinile rulate este reprezentat în principal de cutiile de viteze automate DSG și de eventualele scurgeri de lichid de răcire.

Sfaturi pentru cumpărarea unei mașini second-hand

La achiziționarea unei mașini second-hand, o inspecție amănunțită este esențială. Ambele vehicule sunt o alegere bună ca mașini rulate de patru ani, însă înainte de decizia finală este bine să știți unde sunt punctele lor slabe. Iată câteva puncte specifice asupra cărora să vă concentrați la aceste două modele. Pentru o siguranță maximă și pentru a evita reparații costisitoare pe viitor, merită întotdeauna o verificare independentă a stării tehnice a mașinii înainte de achiziția propriu-zisă.

La alegerea unui Renault Clio:

  • Verificați sistemul Easy Link: Infotainment-ul de la a cincea generație suferă uneori de blocări, reacții lente sau reporniri spontane. În timpul testului de drum, încercați să vă conectați smartphone-ul, navigați prin meniu și verificați dacă sistemul rulează fluid și are instalată cea mai recentă actualizare software.
  • Testați ambreiajul și schimbarea treptelor la cutia manuală: La popularul motor turbo 1.0 TCe, apare uneori o funcționare imprecisă a pedalei de ambreiaj sau un ușor zumzet al cutiei de viteze la viteze mici. Încercați să porniți cu mașina în rampă și observați dacă ambreiajul nu cuplează prea sus sau dacă nu smucește la eliberarea progresivă.
  • Funcționarea sistemului de acces fără cheie: Sistemul de carduri hands-free de la Renault este foarte confortabil, dar senzorii din mânere sau cardul în sine pot uneori să dea rateuri. Încercați să vă îndepărtați de mașină de câteva ori și să reveniți la ea pentru a verifica dacă mașina se încuie și se descuie singură în mod fiabil.
  • Observați funcționarea motorului la rece: Motoarele cu trei cilindri pot vibra ușor după pornirea la rece. Dacă însă simțiți smucituri puternice sau o fluctuație clară a turației la ralanti, acest lucru poate indica o problemă cu aprinderea sau cu software-ul unității de control. Prin urmare, solicitați întotdeauna pornirea motorului când acesta este rece.
  • Verificați starea șasiului și jocurile: Clio are un șasiu reglat mai degrabă spre confort, care pe drumurile denivelate poate prezenta jocuri la puntea față în cazul exemplarelor cu rulaj mai mare. Ascultați dacă se aud clicuri sau bătăi înfundate la trecerea peste limitatoarele de viteză. O inspecție fizică profesională a mașinii pe elevator va ajuta la detectarea completă a acestor jocuri.

La alegerea unui Seat Ibiza:

  • Fluența transmisiei automate DSG: Dacă alegeți o automată, Ibiza folosește o transmisie cu dublu ambreiaj și șapte trepte cu ambreiaje uscate (DQ200). În timpul testului de drum, concentrați-vă pe fluiditatea la deplasarea lentă în coloană și la porniri. Transmisia nu trebuie să ezite, să smucească sau să scoată sunete metalice la schimbarea din treapta întâi în a doua.
  • Căutați scurgeri de lichid de răcire la 1.0 TSI: Ridicați capota și verificați nivelul lichidului de răcire în vasul de expansiune. Aceste motoare ale grupului, altfel foarte fiabile, suferă uneori de neetanșeități în jurul pompei de apă sau al termostatului. Căutați urme tipice de lichid roz uscat în compartimentul motor.
  • Stabilitatea infotainment-ului și a conectivității: Mai ales la versiunile modernizate (din 2021), utilizatorii se plâng adesea de pornirea mai lentă a sistemului de bord sau de întreruperi ocazionale ale oglindirii wireless a telefonului (Apple CarPlay / Android Auto). Înainte de a pleca, încercați să asociați sistemul și să-l solicitați intenționat o perioadă prin comutarea rapidă a funcțiilor.
  • Scârțâituri și finisaje în interior: Seat Ibiza are o setare a șasiului ceva mai rigidă decât concurentul francez. Acest lucru se poate manifesta în timp pe drumurile proaste prin scârțâitul plasticelor mai dure din interior, în special la panourile ușilor sau în zona bordului. Conduceți mașina pe piatră cubică sau pe o suprafață mai proastă și ascultați cu atenție.
  • Verificați șasiul și geometria: O mașină cu reglaj mai sportiv îndeamnă la un condus mai dinamic, ceea ce poate duce la o uzură mai rapidă a frânelor sau la jante „lovite” de borduri. Verificați dacă volanul nu stă strâmb și dacă mașina nu trage într-o parte când rulați în linie dreaptă. În cazul unor astfel de suspiciuni, este indicată o inspecție tehnică detaliată a mașinii și verificarea geometriei de către un expert independent, utilizând serviciul CarAudit.

FAQ: Întrebările cele mai frecvente

Renault Clio de a cincea generație oferă în versiunea de bază pe benzină un volum al portbagajului de 391 de litri, ceea ce este de top în clasa sa. Seat Ibiza rămâne puțin în urmă cu un volum foarte bun de 355 de litri. Totuși, la motorizările hibride și diesel ale modelului Clio, portbagajul se micșorează sub nivelul Ibizei din cauza tehnologiilor instalate.

Seat Ibiza, construit pe platforma MQB A0 a grupului, este cunoscut pentru suspensia sa mai rigidă și direcția mai precisă, ceea ce îl face o mașină mai distractivă la condus. Renault Clio mizează, în schimb, pe un confort de rulare mai bun, fluiditate și o izolare fonică excelentă a cabinei. Așadar, dacă căutați un comportament mai sportiv, Ibiza este alegerea mai bună.

Ambii producători oferă în generațiile lor moderne motoare de un litru cu trei cilindri foarte rezistente, care nu suferă de defecte majore. Motorul 1.0 TSI de pe Ibiza se remarcă printr-o dinamică excelentă, în timp ce unitatea 1.0 TCe de pe Clio folosește injecție indirectă, ceea ce îi permite să suporte mai bine pornirile la rece și traseele urbane scurte. Din punctul de vedere al fiabilității pe termen lung a mașinilor rulate, ambele variante reprezintă o alegere foarte sigură.

Renault Clio de a cincea generație a făcut un pas uriaș înainte, iar interiorul său, cu o proporție mare de plastice moi, oferă o impresie foarte premium. Seat Ibiza, în special la versiunile de dinaintea modernizării din 2021, folosește mai multe plastice dure, iar bordul său este ceva mai auster. Dacă senzația de confort și lux la bord este esențială pentru dumneavoastră, Clio are un avantaj clar în acest sens.

Motorizările de bază pe benzină ale ambelor mașini obțin în condiții reale de utilizare mixtă un consum foarte similar, de aproximativ 5,5 l/100 km. Totuși, Renault Clio oferă în plus o versiune full-hybrid avansată, E-Tech, care poate rula în oraș o mare parte din timp pur electric, reducând astfel semnificativ consumul de combustibil. Seat Ibiza mizează exclusiv pe motoare clasice cu ardere internă și nu are o variantă electrificată similară în ofertă.

Concluzie: Ce model să alegi?

Verdictul nostru

Confruntarea dintre Renault Clio și Seat Ibiza arată că, deși ambele modele aparțin elitei absolute a segmentului de mașini mici second-hand, fiecare dintre ele se adresează unui grup de șoferi complet diferit. Modelul francez Clio este alegerea ideală pentru cei care caută un interior cu finisaje mai premium, un confort de rulare extraordinar și sisteme de propulsie inovatoare și economice, în frunte cu GPL-ul din fabrică sau sistemul full hybrid E-Tech, perfect pentru oraș. Pe de altă parte, modelul spaniol Ibiza îi va încânta pe șoferii cu înclinații mai sportive datorită caracteristicilor de condus precise, părții din spate a cabinei mai aerisite și motoarelor pe benzină TSI de la grupul Volkswagen, excelent reglate. În timp ce Renault va servi ca un partener elegant, foarte confortabil și economic pentru deplasările zilnice prin oraș, Seat îi va mulțumi pe deplin pe toți cei care apreciază reacțiile mai agile la volan și o experiență de condus mai dinamică, chiar și în afara zonelor urbane.

Găsește-ți mașina ideală

Surse: ADAC, zf.ro, adevarul.ro, start-up.ro, topgear.ro, electricdrive.ro

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Renault Clio vs. Volkswagen Polo: Comparație completă 2026

Renault Clio vs. Volkswagen (VW) Polo: Ce hatchback să alegi? Comparație detaliată a dotărilor, caracteristicilor de condus și un verdict real pentru alegerea ta corectă.

17 apr. 2026

Comparatii auto

Opel Corsa vs. Suzuki Swift: Comparație completă 2026

Comparație detaliată Opel Corsa vs. Suzuki Swift. Descoperiți experiențe reale, compararea dotărilor, a caracteristicilor de condus și verdictul nostru final. Ce model să alegeți?

27 apr. 2026

Comparatii auto

Suzuki Ignis vs. Volkswagen up!: Comparație completă 2026

Comparație detaliată între Suzuki Ignis și Volkswagen up! (VW up!). Aflați care mașină de oraș rulată oferă o fiabilitate mai bună, consum real și un verdict clar.

17 apr. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo