Articole

Comparatii auto

Opel Astra vs. Volkswagen Golf: Comparație completă 2026

Comparație detaliată a mașinilor second-hand Opel Astra vs Volkswagen (VW) Golf. Am comparat motoarele, fiabilitatea și dotările. Citiți verdictul nostru și alegeți corect!

11 mai 2026

VS
Opel Astra

Opel Astra

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf

Introducere

Opel Astra, cunoscut pe unele piețe și sub numele de Vauxhall Astra, reprezintă un reprezentant tradițional și popular al clasei compacte, care mizează pe un design dinamic și tehnologii moderne accesibile. În opoziție se află Volkswagen Golf, adesea descris ca etalonul absolut al segmentului hatchback-urilor compacte, care atrage clienții prin caracteristici de condus echilibrate, ergonomie sofisticată și renumita precizie germană. În această comparație, ne vom concentra în detaliu pe diferențele cheie dintre acești doi rivali europeni eterni, pentru a vă facilita decizia în alegerea mașinii ideale pentru deplasările dumneavoastră zilnice.

Comparația dimensiunilor exterioare

Dimensiuni exterioare: Astra mai musculoasă versus Golf-ul compact

Când ne uităm la dimensiunile exterioare ale ambelor generații actuale, care sunt reprezentanți tipici pe piața mașinilor second-hand aproape noi (Opel Astra L și Volkswagen Golf VIII), constatăm rapid că Astra ocupă ceva mai mult spațiu pe șosea. În versiunea de caroserie hatchback, Astra este cu nu mai puțin de 90 mm mai lungă (4374 mm față de aproximativ 4284 mm la Golf-ul standard) și, mai ales, cu un considerabil 71 mm mai lată. Această diferență de lățime (1860 mm la Astra vs. 1789 mm la Golf) îi conferă Opelului nu doar o postură mai dinamică și mai așezată, ci promite și mai mult spațiu pentru umeri în interiorul cabinei. Pe de altă parte, dimensiunile mai compacte ale Golf-ului îl fac un companion ceva mai agil pe străzile înguste ale orașului și în locurile de parcare strâmte, unde fiecare centimetru poate conta.

O perspectivă interesantă oferă compararea ampatamentului, care este esențial pentru spațiul longitudinal al pasagerilor. Astra hatchback se mândrește cu un ampatament de 2675 mm, ceea ce înseamnă cu 56 mm mai mult decât la Golf (aproximativ 2619 mm). Această diferență este și mai pronunțată în cazul break-urilor practice (Sports Tourer la Astra și Variant la Golf), unde Opel oferă un generos 2732 mm față de 2669 mm la Volkswagen. Ampatamentul mai lung în cazul Astrei aduce teoretic o rulare ceva mai liniștită pe autostradă și un spațiu mai generos pentru picioarele pasagerilor din spate. Golf-ul, pe de altă parte, beneficiază de o agilitate resimțită mai bună în viraje datorită ampatamentului mai scurt. Pentru cumpărătorul a cărui prioritate este spațiul interior longitudinal maxim și stabilitatea în linie dreaptă, milimetrii în plus de la Opel vor fi un argument foarte puternic.

În ceea ce privește caroseriile break, ambele mașini se apropie foarte mult de pragul de 4,65 metri prin lungimea lor totală, iar diferențele sunt minime aici (Astra măsoară 4642 mm, Golf variază în funcție de versiune între 4631 și 4651 mm). Înălțimea ambelor modele este, de asemenea, destul de comparabilă, deși Golf-ul tinde să fie ceva mai înalt la unele variante (în special la versiunea Alltrack cu protecții din plastic), ceea ce poate facilita ușor accesul sau poate oferi un pic mai mult spațiu la cap. În ansamblu, se poate spune că, dacă parcați des în garaje subterane înguste, Volkswagen Golf va fi o alegere ușor mai prietenoasă din punct de vedere al manevrabilității. Dacă însă preferați un design mai musculos, mai mult spațiu fizic în zona umerilor și senzația de a conduce o mașină care, prin proporții, tinde spre o clasă superioară, Opel Astra iese din duelul dimensiunilor exterioare ca un candidat mai interesant.

ParametruOpel Astra HatchbackVolkswagen Golf HatchbackOpel Astra BreakVolkswagen Golf Break
Lățime (mm)1859–186017891859–18601789–1795
Lungime (mm)43744282–429646424631–4651
Înălțime (mm)1432–14881454–14921443–14981462–1510
Ampatament (mm)26752619–263027322669–2679

Volumul portbagajului

Volumul portbagajului este un parametru cheie pentru mulți cumpărători, în special dacă sunt în căutarea unei mașini de familie versatile. Fie că vă pregătiți pentru sarcinile zilnice sau vă faceți bagajele pentru călătorii, fiecare litru în plus contează. În duelul dintre cele mai populare două modele europene de pe piața mașinilor second-hand de aproximativ patru ani – Opel Astra (generația L) și Volkswagen Golf (generația VIII) – găsim diferențe surprinzătoare care vă pot influența decisiv decizia finală. Ambele mărci au abordat organizarea interioară ușor diferit, ceea ce se reflectă vizibil în practicalitatea fiecărei versiuni de caroserie.

Privind configurația clasică cu cinci uși, situația evoluează clar în favoarea mărcii cu fulgerul pe emblemă. Astra Hatchback oferă standard un volum generos de 422 litri, în timp ce Golf Hatchback trebuie să se mulțumească cu un volum de 381 litri. Această diferență de peste 40 de litri pe hârtie înseamnă în practică spațiu pentru câteva valize în plus sau o încărcare mult mai ușoară a unui cărucior pliabil pentru copii. După rabatarea scaunelor din spate, avansul Astrei devine și mai pronunțat, reușind să ofere un total de 1339 litri față de cei 1237 litri din Golf. Totuși, trebuie avut în vedere că instalarea bateriilor își cere tributul. Dacă optați pentru motorizarea plug-in hybrid, tot mai populară, portbagajul se micșorează considerabil – la Astra scade la un nivel încă acceptabil de 352 litri, însă la Golf, în versiunea eHybrid sau GTE, se reduce la un volum foarte modest de 273 litri.

Situația se schimbă însă dacă preferata dumneavoastră este caroseria break, mai populară și mai practică. Volkswagen Golf Estate (Variant) excelează standard cu un volum de 611 litri, ceea ce constituie un portbagaj suficient pentru cumpărăturile de weekend sau pentru o vacanță mai lungă, fără a fi nevoie de compromisuri. Opel Astra Estate (Sports Tourer) rămâne doar puțin în urma rivalului său, oferind un volum foarte solid de 597 litri. Interesant este însă faptul că, după rabatarea spătarelor scaunelor din spate, Opel oferă o „peșteră” per total mai mare și mai utilizabilă, cu cei 1634 litri ai săi, depășind ușor capacitatea maximă de transport a Golfului (1624 litri). De asemenea, în cazul break-urilor de familie cu sistem plug-in hybrid, așteptați-vă la o reducere a spațiului; la Astra, volumul scade la 516 litri.

În concluzie, se poate rezuma simplu: pentru cei interesați de o mașină compactă cu cinci uși, Astra are mult mai mult sens din punctul de vedere al transportului bagajelor; în schimb, pentru familiile care au neapărat nevoie de un break mare și de un portbagaj de bază complet, Golful servește puțin mai bine.

ParametruOpel Astra HatchbackVolkswagen Golf HatchbackOpel Astra EstateVolkswagen Golf Estate
Volum de bază (litri)422381597611
Volum maxim cu scaunele rabatate (litri)1339123716341624

Duel de familie pentru fiecare litru 🧳

În timp ce Opel Astra domină categoric prin spațiu în varianta sa hatchback, Volkswagen Golf este ceva mai generos în varianta sa practică break, ceea ce face din ambii reprezentanți jucători puternici pentru diferite tipuri de șoferi și familii.

Aflați starea reală a mașinii datorită unei inspecții independente

Comandă CarAudit™

Greutățile remorcii

Atunci când alegeți o mașină rulată, greutatea remorcii (capacitatea de remorcare) este adesea un parametru cheie. Fie că plănuiți să transportați regulat materiale de construcții grele sau doar căutați o mașină suficientă pentru cumpărăturile de weekend și vacanțe mai lungi cu rulota familiei, capacitatea vehiculului de a tracta în siguranță o încărcătură joacă un rol important. Privind modelele vechi de aproximativ patru ani (Opel Astra generația L și Volkswagen Golf generația a VIII-a), întâlnim câteva diferențe interesante care vă pot ușura decizia.

În cazul modelului mai recent Opel Astra L (produs din 2022), greutatea standard a remorcii frânate pentru motorizările obișnuite pe benzină 1.2 Turbo variază între 1 200 și 1 400 kg. Dacă căutați un partener de drum mai puternic, versiunea 1.5 Diesel poate tracta maximum 1 550 kg. Opel oferă și versiuni electrificate moderne, unde trebuie luate în calcul mici diferențe: în timp ce varianta plug-in hybrid 1.6 Turbo Hybrid poate tracta între 1 330 și 1 450 kg, la variantele mild-hybrid (Astra 1.2 DI Turbo Hybrid 48V) capacitatea scade la 1 100 - 1 150 kg din cauza greutății suplimentare a bateriilor și a modificărilor aduse grupului motopropulsor. Versiunile complet electrice nu sunt omologate pentru tractarea remorcilor grele.

Volkswagen Golf generația a VIII-a (pe piață din 2020) este tradițional ceva mai universal în această disciplină. Motoarele standard pe benzină 1.5 TSI și eTSI pot tracta între 1 300 și 1 500 kg. Un mare avantaj al modelului Golf sunt însă agregatele sale diesel 2.0 TDI, care oferă constant o capacitate de 1 500 până la 1 600 kg. Un paradox interesant față de Astra este abordarea hibrizilor. Volkswagen și-a dimensionat hibrizii plug-in (eHybrid și varianta sportivă GTE) foarte generos, aceștia oferind o greutate maximă a remorcii frânate de la 1 500 până la un respectabil 1 700 kg. Pentru nevoi specifice, există și modelul înălțat Golf Alltrack (generațiile VII și VIII), unde capacitatea pentru anumite motorizări diesel ajunge până la 2 000 kg.

Utilizare practică și concluzie
O capacitate de remorcare mai mare înseamnă în practică nu doar spațiu pentru câteva valize în plus sub forma unei remorci mici, ci mai ales siguranță atunci când tractați remorci frânate mai grele. În timp ce Opel Astra oferă valori pe deplin suficiente pentru utilizarea casnică și recreativă obișnuită, Volkswagen Golf are un ușor avantaj datorită motoarelor diesel mai puternice și hibrizilor mai bine dimensionați. Dacă tractarea unei rulote de familie sau a unei încărcături grele este o prioritate pentru dumneavoastră, Golf va fi alegerea mai flexibilă.

Notă privind remorcile fără sistem de frânare: Specificațiile tehnice exacte se concentrează în principal pe remorcile frânate. Greutatea unei remorci fără sistem de frânare este limitată legislativ și constructiv pentru aceste vehicule – la majoritatea versiunilor, aceasta atinge maximum permis de 700 până la 750 kg, în funcție de greutatea proprie a exemplarului respectiv.

Model și motorizareRemorcă frânată (kg)Remorcă nefrânată (kg)
Opel Astra L 1.2 Turbo (81 - 96 kW)1200 - 1400max. 750
Opel Astra L 1.5 Diesel (96 kW)1500 - 1550max. 750
Opel Astra L 1.6 Turbo Hybrid (110 kW)1330 - 1450max. 750
VW Golf VIII 1.5 TSI / eTSI (96 - 110 kW)1300 - 1500max. 750
VW Golf VIII 2.0 TDI (85 - 110 kW)1500 - 1600max. 750
VW Golf VIII 1.4 eHybrid / 1.5 eHybrid / GTE1500 - 1700max. 750

Prezentarea generală a celor mai frecvente motorizări

Atunci când alegeți o mașină rulată de aproximativ patru ani, ceea ce pentru piața actuală înseamnă generațiile actuale ale modelelor Opel Astra (generația L) și Volkswagen Golf (generația VIII), veți întâlni două filozofii de propulsie foarte diferite. Ambii producători auto aduc soluții eficiente, însă abordarea lor pentru a satisface șoferul diferă. În timp ce Volkswagen rămâne fidel gamei largi și sofisticate de motoare cu patru cilindri pentru Golf (inclusiv popularele unități TSI și TDI), completate de tehnologia mild-hybrid (eTSI), Opel utilizează tehnologiile partajate ale grupului Stellantis. Sub capota tăioasă a Astrei veți găsi în principal motoare pe benzină cu trei cilindri, fiabile și ușoare, care conferă mașinii o agilitate neașteptată. Ambele platforme reflectă tendințele moderne și oferă variante plug-in hybrid (PHEV) puternice, însă Golf se adresează mai degrabă șoferilor cu înclinații sportive prin versiunile iconice GTI sau R, în timp ce Astra a inclus în oferta sa și o variantă complet electrică. Indiferent dacă preferați costuri de întreținere reduse sau călătorii zilnice pe autostradă, există o propulsie ideală pentru fiecare tip de șofer.

Opel Astra L (2022 și mai nou)

Oferta de motorizări pentru Opel Astra generația L este relativ restrânsă, dar structurată rațional pentru a acoperi nevoile majorității utilizatorilor obișnuiți. Baza pe benzină este formată din motorul turbo cu trei cilindri 1.2 Turbo, foarte reușit și ușor, în versiuni de 81 kW și 96 kW. Acest agregat se încălzește rapid și nu îngreunează inutil puntea față. Dacă călătoriți frecvent pe distanțe lungi, veți aprecia cu siguranță motorul dovedit cu patru cilindri 1.5 Diesel, al cărui cuplu de 300 Nm oferă o rulare relaxată cu o economie de combustibil excelentă. Astra a trecut printr-o modernizare semnificativă în domeniul electrificării – pe lângă versiunea mild-hybrid (1.2 DI Turbo Hybrid 48V), Astra oferă și hibrizi plug-in avansați 1.6 Turbo Hybrid și modelul pur electric Astra Electric. De confort se ocupă, pe lângă transmisiile manuale cu șase trepte, în special transmisiile automate cu opt trepte și convertizor de cuplu, care schimbă treptele foarte lin și logic.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
1.2 TurboBenzină81 / 96205 / 2306MT / 8AT
1.2 DI Turbo Hybrid 48VMHEV (Benzină)1002306-eDCT
1.5 DieselMotorină963006MT / 8AT
1.6 Turbo HybridPHEV (Benzină)132 / 1653608AT
ElectricElectric1152701AT

Volkswagen Golf VIII (2020 și mai nou)

Spre deosebire de Astra, paleta de motoare a modelului Volkswagen Golf pare un meniu deschis pentru gurmanții auto. Baza pentru cei nepretențioși a fost formată până de curând de motoarele de un litru cu trei cilindri 1.0 TSI (a căror producție a încetat treptat în jurul anului 2024), în timp ce regele neîncoronat al ofertei pe benzină este sofisticatul motor cu patru cilindri 1.5 TSI, echipat cu sistem de dezactivare a cilindrilor. Golf a fost unul dintre pionierii combinării motorului pe benzină cu un sistem mild-hybrid de 48V (motoarele marcate eTSI), care este livrat exclusiv cu transmisia automată DSG cu dublu ambreiaj și șapte trepte. Motoarele diesel de doi litri 2.0 TDI, echipate cu sistemul inovator de injecție dublă de uree, care reduce radical emisiile de oxizi de azot, își păstrează o popularitate imensă pe piața second-hand. Pentru cunoscători sunt pregătite motoarele de 2.0 TSI (versiunile GTI și R), dar și varianta ecologică 1.5 TGI pe gaz natural comprimat, care a fost oferită până în jurul anului 2022.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
1.0 TSI / eTSIBenzină / MHEV66 / 81175 / 2006MT / 7DSG
1.5 TSI / eTSIBenzină / MHEV96 / 110200 / 2506MT / 7DSG
2.0 TSI (incl. GTI/R)Benzină140 / 180 / 235320 / 370 / 4207DSG
1.4 eHybrid / GTEPHEV (Benzină)150 / 180350 / 4006DSG
1.5 TGIGNC (Benzină)962007DSG
2.0 TDI (incl. GTD)Motorină85 / 110 / 147300 / 360 / 4006MT / 7DSG

Variabilitate dovedită vs. ușurință și eleganță ⚙️

În timp ce Golf mizează pe o gamă de neegalat de motoare excelente cu patru cilindri, în frunte cu transmisia automată avansată DSG, Astra beneficiază de sinergia cu frații săi francezi și atrage prin motorul agil pe benzină cu trei cilindri, transmisia automată lină cu opt trepte și prezența unei versiuni pur electrice.

Motorizări recomandate

Atunci când alegeți o mașină rulată de aproximativ patru ani, alegerea corectă a motorizării este absolut crucială pentru satisfacția pe termen lung. Motorul determină nu doar dinamica și consumul real, ci mai ales fiabilitatea mecanică și costurile viitoare de întreținere. În cazul ambelor modele comparate, asistăm la abordări constructive diferite. În timp ce Opel Astra, în actuala sa generație L (disponibilă din 2022), după trecerea sub grupul Stellantis, a mizat în mare parte pe motoare cu trei cilindri supraalimentate și tehnologie franceză, Volkswagen Golf de generația a opta (pe piață din 2020) oferă în continuare o gamă largă de motoare cu patru cilindri consacrate, la care utilizează tot mai des tehnologia mild-hybrid eTSI pentru reducerea consumului și o funcționare mai lină.

Pentru Opel Astra recomandăm: 1.2 Turbo (96 kW / 130 CP)

Motorul pe benzină cu trei cilindri supraalimentat 1.2 Turbo este cea mai rațională alegere din ofertă pentru o Astra de patru ani (generația L).

  • De ce este cea mai bună alegere: Față de versiunile mai slabe, oferă un raport excelent între rezerva de putere suficientă și costurile de operare rezonabile, evitând totodată complexitatea și greutatea ridicată a variantelor plug-in hybrid mai scumpe.
  • Avantaje tehnice: Motorul are un comportament foarte energic și, datorită cuplului de 230 Nm disponibil încă de la turații joase, lasă impresia că este mai puternic. În condiții reale de utilizare, consumul se stabilizează în jurul unei valori foarte bune de 6 litri la 100 km.
  • Riscuri și la ce să fiți atenți: Acest motor folosește o curea de distribuție imersată în ulei. În cazul nerespectării intervalelor de service sau al utilizării unui ulei necorespunzător, există riscul de degradare a curelei, ceea ce poate înfunda sorbul pompei de ulei și poate duce la o defecțiune fatală a motorului. La inspectarea mașinii, insistați pe verificarea istoricului de service și controlați vizual starea curelei prin orificiul de umplere cu ulei – dacă are structura deteriorată sau fisuri, necesită înlocuire imediată. Pentru o mașină rulată, recomandăm preventiv scurtarea intervalului de schimb de ulei la maximum 15 000 km sau un an.
  • Profilul ideal al șoferului: Un șofer versatil, care caută o mașină modernă, agilă și economică pentru deplasările zilnice și excursiile de weekend și care este dispus să acorde atenție unei întrețineri periodice riguroase.

Pentru Volkswagen Golf recomandăm: 1.5 TSI / 1.5 eTSI (110 kW / 150 CP)

În cazul lui Golf generația a VIII-a, calea de mijloc ideală este versiunea mai puternică a consacratului motor cu patru cilindri 1.5 TSI, eventual varianta sa mild-hybrid eTSI (livrată standard în combinație cu transmisia automată DSG).

  • De ce este cea mai bună alegere: Oferă un rafinament de top, o funcționare silențioasă și suficientă putere pentru depășiri sigure pe drumurile naționale și autostrăzi, totul la un consum real comparabil cu cel al motoarelor cu trei cilindri, mai mici și mai puțin rafinate.
  • Avantaje tehnice: Cheia economiei este sistemul ACT (Active Cylinder Technology), care dezactivează imperceptibil doi cilindri la sarcini reduse, economisind combustibil. Versiunea eTSI utilizează în plus un alternator-starter de 48V, care permite porniri foarte line ale sistemului start-stop, „rularea liberă” (coasting) confortabilă cu motorul oprit și fluidizează reacțiile la apăsarea pedalei de accelerație.
  • Riscuri și la ce să fiți atenți: La primele exemplare ale acestor motoare, apărea uneori o smucitură neplăcută la plecarea de pe loc cu motorul rece. În timpul test-drive-ului, concentrați-vă pe fluiditatea mașinii imediat după pornirea la rece și întrebați dacă vehiculul a primit cea mai recentă actualizare de software pentru unitatea de control, care rezolvă în mare parte această problemă. De asemenea, în cazul deplasărilor urbane scurte și frecvente, există riscul depunerilor de calamină pe supapele de admisie (tipic pentru motoarele cu injecție directă). Acest lucru se manifestă printr-o funcționare mai aspră sau pierdere de putere. Prevenția constă în rularea periodică a mașinii pe distanțe mai lungi și alimentarea cu combustibil de calitate, cu aditivi de curățare.
  • Profilul ideal al șoferului: Șoferii care combină frecvent traficul urban cu deplasările pe autostradă, care apreciază forța calmă a unui motor cu patru cilindri și care solicită o dinamică solidă, menținând în același timp un consum excelent.

Consumul real de combustibil

Promisiuni pe hârtie vs. experiența reală

Când vine vorba de alegerea unei mașini rulate de aproximativ patru ani, unul dintre parametrii cheie pentru mulți cumpărători este, fără îndoială, consumul de combustibil. Valorile oficiale de laborator furnizate de producători diferă adesea destul de mult de ceea ce indică computerul de bord în utilizarea cotidiană. Pentru a obține o imagine cât mai exactă a apetitului real al ambelor modele comparate – adică Volkswagen Golf generația a opta și Opel Astra, aflată la granița dintre generația K care iese din producție și noua generație L (modele din jurul anilor 2021 și 2022) –, am utilizat date independente de la șoferi, de pe portalul comunitar Spritmonitor.de.

Model și motorizareConsum mediu (l/100 km)Sursă
Volkswagen Golf 2.0 TDI (85/110 kW)4,9Spritmonitor.de
Opel Astra 1.5 Diesel (90/96 kW)5,0Spritmonitor.de
Volkswagen Golf 1.0 eTSI (81 kW)5,6Spritmonitor.de
Volkswagen Golf 1.5 TSI (96/110 kW)6,1Spritmonitor.de
Opel Astra 1.4 DI Turbo (110 kW)6,1Spritmonitor.de
Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW)6,3Spritmonitor.de

Experiențe practice și tendințe

Privind datele reale, sunt evidente câteva tendințe clare care pot facilita decizia finală la achiziția de pe piața mașinilor second-hand:

  • Motoarele diesel domină în continuare traseele lungi: Ambele motoare diesel populare de doi litri de la Volkswagen (2.0 TDI) și cele mai mici de 1,5 litri de la Opel (1.5 Diesel) ating fără mari probleme pragul de cinci litri la suta de kilometri. Pentru naveta regulată pe autostradă și pentru devoratorii de kilometri, aceasta este o alegere absolut suverană și economică.
  • Motoarele turbo mici nu sunt soluția absolută: Deși motorul de 1,2 litri Turbo cu trei cilindri de pe Opel Astra promite minuni pe hârtie, în lumea reală șoferul trebuie uneori să tureze motorul mai mult, ceea ce ridică consumul mediu ușor peste șase litri. Din tabel se observă, de asemenea, că și motorul mai vechi de 1,4 litri DI Turbo cu patru cilindri din generația Astra K poate rula cu același apetit, dacă nu chiar mai mic.
  • Electrificarea ajută motoarele pe benzină la Volkswagen: Sistemul mild-hybrid de pe a opta generație Golf (denumit eTSI) dă roade mai ales în traficul urban și suburban. Motorul reglat de un litru cu trei cilindri 1.0 eTSI reușește să obțină o medie excelentă de 5,6 l/100 km, ceea ce îl face o alternativă excelentă pentru mersul zilnic bară la bară, chiar și pentru utilizatorii care nu au neapărat nevoie de diesel.
  • Calea de mijloc: Motorul pe benzină de 1,5 litri cu patru cilindri de pe Golf (1.5 TSI) și echivalentele sale de la Opel reprezintă compromisul ideal pentru majoritatea populației. Având în vedere că oferă o dinamică foarte solidă, un consum de aproximativ șase litri este perfect acceptabil pentru familiile atente la buget.

În concluzie, se poate afirma că consumul de combustibil nu ar trebui să fie singurul sau neapărat factorul decisiv atunci când alegeți între aceste două mașini, deoarece ambii concurenți oferă unități foarte economice și eficiente pentru vârsta lor. Totuși, Volkswagen Golf, datorită tehnologiei mild-hybrid mai avansate (eTSI) și a motorului diesel 2.0 TDI tradițional extrem de eficient, deține un ușor avantaj pentru profiluri de utilizatori specifice. Dacă însă Opel Astra se potrivește mai bine stilului dumneavoastră de condus, eventualele diferențe de consum măsurat se situează, pentru majoritatea motorizărilor, doar la nivel de câteva zecimi de litru. Acest lucru nu vă va împovăra semnificativ portofelul la un rulaj anual mediu.

Gama de prețuri și oferta de mașini second-hand

Comparație de prețuri pentru mașini second-hand: Opel Astra vs. Volkswagen Golf

În categoria vehiculelor second-hand de aproximativ patru ani (modele din jurul anilor 2021 și 2022), se manifestă pe deplin pozițiile diferite pe piață ale celor două modele. Volkswagen Golf își menține în mod tradițional și stabil o valoare reziduală foarte ridicată pe piață și se profilează ca un reprezentant mai premium al clasei mainstream. Opel Astra, pe de altă parte, reprezintă un punct de cotitură interesant în acest interval de vârstă – pe piață veți găsi atât mașini extrem de accesibile ca preț din a cincea generație care se încheie (Astra K), cât și exemplare moderne și vizibil mai scumpe din a șasea generație care urmează (Astra L).

Intervale de preț estimate (mașini de aproximativ 4 ani)

În timp ce bestsellerul german din Wolfsburg necesită un buget inițial mai generos, Opel poate oferi alternative semnificativ mai ieftine.

  • Volkswagen Golf VIII (2020–prezent): Prețurile pentru mașini second-hand de 4 ani bine întreținute, cu popularul motor 1.5 eTSI sau dieselul economic 2.0 TDI, se situează de obicei pe piață între 16.000 și 23.000 €. Acestea depind în principal de kilometraj și de nivelul de echipare, versiunile R-Line cu tentă sportivă atingând limita superioară. Versiunile de bază mai puțin echipate (de exemplu, 1.0 TSI) pot scădea ușor sub 16.000 €.
  • Opel Astra K (2015–2021/2022): Mașinile de la sfârșitul producției popularei generații a cincea pot fi achiziționate ca second-hand la sume foarte atractive. Prețurile pentru modele solide cu motoare 1.2 Turbo sau diesel 1.5 CDTi pornesc de la aproximativ 11.000 € și depășesc foarte rar pragul de 14.000 €. Pentru un cumpărător rațional, acesta este unul dintre cele mai bune raporturi preț-valoare de pe piață.
  • Opel Astra L (de la sfârșitul anului 2021): Reprezentanții celei mai noi generații, cu un design radical mai atractiv și tehnologii mai avansate de la grupul Stellantis, se apropie mult mai mult de Golf ca preț. Aceste modele se vând de obicei ca mașini second-hand de patru ani între aproximativ 16.000 și 20.000 €.

Comparație orientativă a prețurilor pe piața second-hand

Model și generațieMotorizări pe benzină de bazăBenzină mai puternică / Diesel (2.0 TDI / 1.5 CDTi)Depreciere
VW Golf VIII (din 2020)16.000 – 18.000 €18.000 – 23.000 €Foarte mică
Opel Astra L (din 2021/22)16.000 – 17.000 €17.000 – 20.000 €Medie
Opel Astra K (până în 2021/22)10.000 – 12.000 €11.000 – 14.000 €Mai mare

Scăderea valorii mașinilor în timp

Din punctul de vedere al menținerii valorii, regele incontestabil este Volkswagen Golf, al cărui preț pe piața secundară scade doar foarte lent. Veți aprecia acest lucru mai ales în momentul în care decideți să revindeți mașina după câțiva ani. Opel Astra generația K a înregistrat o scădere ceva mai abruptă a prețului mașinii noi în timpul producției sale, ceea ce o face însă în prezent o mașină second-hand fantastică, orientată spre familie, unde obțineți maximum pentru banii dumneavoastră. Poziția noii Astra L este mai puternică; utilizarea platformelor și motorizărilor franceze, precum și conceptul foarte modern, garantează că deprecierea valorii s-a încetinit între generații și mașina concurează mai bine cu poziția stabilă a Volkswagen.

Clasic verificat vs. raport preț-performanță mai accesibil 💰

În timp ce Volkswagen Golf VIII își menține cu încredere și pe termen lung o valoare reziduală ridicată și necesită un buget mai mare, generația anterioară Opel Astra K este o alegere clară pe piața second-hand pentru vânătorii de prețuri mici; totuși, dacă optați pentru noua Astra L, mai impresionantă vizual, diferențele de preț la mâna a doua practic dispar.

Siguranță și evaluare Euro NCAP

Siguranță și sisteme de asistență

Deși pentru multe automobile moderne din această clasă ratingul de cinci stele în testele Euro NCAP a devenit aproape un standard, atunci când comparăm siguranța mașinilor rulate, este extrem de important să luăm în considerare contextul general și anul testării. Protocoalele testelor de impact evoluează în timp și devin tot mai stricte. Sunt introduse simulări noi și mai solicitante de impact frontal, se testează detecția avansată a bicicliștilor sau a pietonilor și se evaluează reacțiile asistenților în scenarii complexe la intersecții. Din acest motiv, scorurile procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate direct, deoarece testele mai noi sunt mult mai exigente cu mașinile.

Volkswagen Golf de a opta generație a trecut testele inițiale în 2019, însă producătorul l-a îmbunătățit pe parcursul producției din punct de vedere al siguranței cu un airbag central, pretensionatoare pentru centurile abdominale și asistenți de intersecție mai avansați. Datorită acestui fapt, în 2022, Golf a putut fi reevaluat conform celor mai noi și stricte standarde și și-a apărat cu brio ratingul maxim de cinci stele. Concurentul Opel Astra generația L a trecut, de asemenea, prin testele de impact în 2022 și a demonstrat o rigiditate excelentă a caroseriei. Rezultatul este însă de patru stele în total, în principal din cauza lipsei airbagului central (care previne rănirea prin coliziunea corpurilor șoferului și pasagerului din față în timpul unui impact lateral) și a unei oferte standard ușor mai restrânse pentru anumite sisteme de siguranță activă.

ParametruOpel AstraVolkswagen Golf
Anul testării20222022
Protecția pasagerilor adulți80 %88 %
Protecția pasagerilor copii82 %87 %
Protecția participanților vulnerabili67 %74 %
Sisteme de asistență pentru siguranță66 %82 %

Privind aceste rezultate detaliate din același an, este evident ce înseamnă ele în practică. Volkswagen Golf dispune de un pachet de siguranță activă și pasivă vizibil mai avansat, ceea ce se reflectă semnificativ în scorul asistenților de siguranță și în protecția mai bună a toracelui pentru pasagerii adulți. Pe de altă parte, Opel Astra reprezintă o mașină foarte sigură din punct de vedere structural, platforma sa fiind extrem de stabilă și protejând excelent copiii de pe scaunele din spate, însă absența unor elemente de ultimă generație reprezintă un mic compromis tehnologic.

În cele din urmă, ambele mașini oferă un nivel ridicat de siguranță și pot proteja foarte bine întreaga familie în traficul obișnuit, precum și în situații de criză. Dacă însă solicitați cea mai complexă protecție a echipajului, completată de tehnologii de asistență extrem de sofisticate conform standardelor actuale și foarte stricte, Volkswagen Golf reiese din această comparație ca fiind alegerea mai modernă și cu un pas mai bine echipată.

Protecție complexă în favoarea lui Golf 🛡️

Datorită dotărilor modernizate, Volkswagen Golf și-a apărat ratingul de cinci stele chiar și în testele mai stricte din 2022, depășind ușor, în ceea ce privește asistenții de siguranță și elementele de protecție pasivă, modelul Opel Astra de patru stele, altfel foarte stabil.

Comparația caracteristicilor interesante de echipare

Ambele modele oferă mult mai mult decât dotările de bază, fiecare alegând propria abordare, complet diferită, în ceea ce privește valoarea adăugată și inovațiile tehnologice. Pe lângă dotările standard, acestea oferă câteva elemente unice care pot fi decisive pentru client în alegerea finală a mașinii.

Opel Astra: Detox digital și ergonomie de top

La actuala generație, Opel s-a concentrat pe un design rafinat și pe confortul utilizatorului, oferind prioritate intuitivității în detrimentul digitalizării excesive cu orice preț.

  • Design și grila frontală (Opel Vizor): Un element distinctiv este grila frontală Opel Vizor, care integrează farurile, radarele de asistență și camerele într-un singur ansamblu elegant, de culoare închisă. Datorită acestui fapt, mașina are un aspect foarte futurist și sportiv.
  • Ergonomie și scaune (certificare AGR): Opel este renumit de mult timp pentru grija față de spatele pasagerilor. Astra oferă scaune ortopedice de top cu certificare AGR (Aktion Gesunder Rücken). În această clasă, acesta este un standard absolut superior; scaunele oferă un suport excelent pentru corp, suport extensibil pentru coapse și, în funcție de echipare, funcții de ventilație sau masaj.
  • Infotainment și planșa de bord (Pure Panel): Interiorul este dominat de un ecran dublu numit Pure Panel. Brandul a ales aici calea „detoxului digital”, ceea ce înseamnă că afișează doar cele mai necesare informații pentru a nu distrage atenția șoferului. Important este faptul că Astra a păstrat o bandă de butoane fizice pentru controlul rapid al climatizării și al celor mai importante funcții.
  • Iluminare (Intelli-Lux LED Pixel Light): În cadrul nivelurilor de echipare superioare, Astra este disponibilă cu faruri adaptive de top cu tehnologie pixel. Fiecare far conține 84 de segmente LED care pot „decupa” traficul din jur cu o precizie milimetrică, fără a orbi șoferii care vin din sens opus, menținând în același timp un flux luminos maxim.
  • Gene sportive (versiunea GSe): Opel a reînviat cele trei litere celebre la această generație, dar de data aceasta cu semnificația Grand Sport electric. Variantele GSe aduc un șasiu mai rigid reglat specific, o direcție mai directă și un sistem de propulsie plug-in hybrid puternic, reprezentând un compromis excelent între dinamică și funcționare ecologică.

Volkswagen Golf: Conectivitate maximă și dominanță tehnologică

A opta generație a modelului Volkswagen Golf reprezintă o piatră de hotar tehnologică, în care conectivitatea, digitalizarea și variabilitatea extraordinară a unităților de propulsie joacă rolul principal.

  • Infotainment și control (Innovision Cockpit): La interior, Golf a mizat pe un minimalism absolut. Majoritatea butoanelor fizice au fost înlocuite cu suprafețe tactile și așa-numitele glisoare (sliders) pentru controlul volumului sau al temperaturii. Sistemul de bord suportă control vocal avansat, conexiune permanentă la internet și actualizări de software prin aer (OTA).
  • Telematică și comunicare (Car2X): Acest model a fost unul dintre primele vehicule de masă care a introdus tehnologia Car2X în dotarea standard. Mașina comunică constant în timp real cu vehiculele din jur și cu infrastructura rutieră inteligentă. Datorită acestui lucru, șoferul este avertizat din timp cu privire la formarea coloanelor, obstacolele de pe autostradă sau apropierea vehiculelor de urgență.
  • Sisteme de asistență (Travel Assist): Asistentul electronic avansat permite o conducere semi-autonomă fiabilă. Sistemul Travel Assist poate menține activ mașina pe centrul benzii de rulare, poate încetini predictiv înaintea curbelor sau a sensurilor giratorii pe baza datelor de navigație și se poate deplasa fluid în ambuteiaje.
  • Ecrane avansate (Head-up display): Spre deosebire de unii concurenți, Golf oferă un Head-up display veritabil care proiectează informații despre viteză, navigație și sistemele de asistență direct pe parbriz, astfel încât șoferul să nu fie nevoit să își ia ochii de la drum.
  • Diversitate fenomenală a versiunilor (GTI, GTD, R și eHybrid): În timp ce majoritatea producătorilor auto își restrâng gama de motoare, Golf a păstrat o varietate uimitor de diversificată. De la versiuni mild-hybrid economice (eTSI), trecând prin motoare diesel eficiente pentru autostradă, până la legendarele variante sportive GTI (benzină), GTD (diesel) și GTE (plug-in hybrid). Vârful de gamă este modelul extrem Golf R cu tracțiune integrală și funcție de vectorizare a cuplului (Drift mode).

Avantaje și dezavantaje cheie

Opel Astra

Avantaje

Design exterior atractiv și modern, cu masca caracteristică Opel Vizor

Păstrarea butoanelor fizice clasice pentru funcțiile cheie (în special controlul climatizării)

Scaune față ergonomice de top, cu certificare AGR

Preț de achiziție mai avantajos și un raport preț/dotări atractiv pe piața second-hand

Motorizări plug-in hybrid reușite și eficiente

Dezavantaje

Mai puțin spațiu pentru picioare pe locurile din spate comparativ cu Golf

Volum mai mic al portbagajului la versiunile plug-in hybrid din cauza amplasării bateriei

Direcție mai puțin comunicativă și un comportament rutier axat mai degrabă pe confort decât pe sportivitate

Răspunsul și interfața sistemului de infotainment rămân uneori în urma liderilor segmentului

Opel Astra este alegerea ideală pentru șoferii care caută un aspect mai îndrăzneț, o ergonomie excelentă a scaunelor și un interior prietenos cu utilizatorul, care nu distrage atenția prin comenzi inutil de complexe. Reprezintă o alternativă mai accesibilă și foarte rațională pentru deplasările zilnice, dar și pentru trasee mai lungi.

Volkswagen Golf

Avantaje

Șasiu excelent reglat, care combină un confort ridicat la rulare cu siguranța în viraje

Gamă largă de motorizări fiabile și economice (de la eTSI până la diesel TDI)

Valoare de revânzare stabilă și foarte ridicată

Sisteme de asistență avansate și fiabile, disponibile încă de la nivelurile de echipare inferioare

Interior spațios, cu un loc mai generos pentru pasagerii din spate

Dezavantaje

Control tactil frustrant al sistemului de infotainment și lipsa iluminării pentru bara de climatizare

Preț mediu de achiziție mai ridicat pentru mașinile second-hand

O ușoară scădere a calității unor plastice din interior față de generația anterioară

Volkswagen Golf, ajuns la a opta generație, rămâne etalonul clasei compacte, mizând pe o versatilitate perfectă, un șasiu de top și o gamă bogată de motoare. Acesta servește excelent atât familiile, cât și persoanele individuale care caută o mașină fiabilă cu valoare ridicată, dacă reușesc să se obișnuiască cu conceptul planșei de bord complet tactile.

Probleme comune și plângeri ale proprietarilor

Pe baza experienței pe termen lung a utilizatorilor, a rapoartelor de service din campaniile de rechemare și a informațiilor oferite de inspecția noastră tehnică independentă a stării mașinii, am alcătuit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme ale ambelor mașini pentru cumpărătorii de pe piața second-hand.

Actuala generație Opel Astra utilizează tehnologia consacrată a grupului Stellantis, însă prezintă anumite deficiențe specifice și soluții constructive care necesită o atenție sporită.

  • Motoare 1.2 Turbo (PureTech): Cea mai notabilă problemă mecanică vizează motorul pe benzină cu trei cilindri, a cărui curea de distribuție rulează în baie de ulei. Dacă se ignoră intervalele scurtate de schimb de ulei sau se utilizează o specificație incorectă, materialul curelei se poate fărâmița. Fragmentele pot înfunda sorbul pompei de ulei, ceea ce duce la pierderea lubrifierii și, potențial, la griparea motorului.
  • Motor diesel 1.5 CDTI: La populara motorizare diesel, sistemul de reducere catalitică selectivă (AdBlue) cauzează adesea probleme. Defecțiunea constă de obicei într-o pompă defectă sau în unitatea de control integrată direct în rezervor. Problema se manifestă inițial printr-un mesaj de eroare pe tabloul de bord și, în cazuri extreme, poate împiedica pornirea mașinii.
  • Electronică și infotainment: Proprietarii se plâng adesea de blocări ocazionale ale sistemului multimedia Pure Panel și de întreruperi ale oglindirii telefonului (Apple CarPlay și Android Auto). Unele mașini sunt, de asemenea, afectate de mesaje de avertizare false ale sistemelor de asistență. Majoritatea acestor deficiențe sunt rezolvate prin actualizări de software la un service autorizat.
  • Cutie de viteze automată (Aisin): Cutia automată cu opt trepte este foarte robustă și fiabilă din punct de vedere mecanic. Totuși, la exemplarele cu rulaj mare (peste 100.000 km), dacă se neglijează schimbul uleiului de transmisie, pot apărea smucituri la retrogradare sau schimbări mai brute între treptele întâi și a doua.

Opel Astra: Mecanică ce necesită o îngrijire riguroasă

Astra este o mașină reușită din punct de vedere tehnologic, dar necesită respectarea strictă a intervalelor de service, în special în cazul motoarelor pe benzină cu curea de distribuție în ulei. Dacă îi oferiți mașinii un service corect, aceasta vă va răsplăti cu o fiabilitate peste medie.

A opta generație Volkswagen Golf a adus o digitalizare extinsă, care însă, în primii ani de producție, a devenit sursa unei întregi serii de așa-numite boli ale copilăriei, la care se adaugă și câteva slăbiciuni mecanice tradiționale.

  • Software și infotainment (MIB3): Noul sistem de bord este, fără îndoială, cea mai frecventă țintă a criticilor la această generație. Simptomele comune includ pornirea lentă după start, suprafețe tactile care nu răspund, reporniri spontane ale sistemului sau blocarea camerei de marșarier. Este esențial să verificați dacă mașina a primit actualizările necesare, care îmbunătățesc semnificativ stabilitatea sistemului.
  • Sisteme de asistență (Travel Assist): Apar frecvent probleme cu avertizările constante privind eroarea sistemului eCall („SOS eCall error”) sau cu întreruperi bruște ale tempomatului adaptiv și ale sistemului de menținere a benzii. De cele mai multe ori, cauza este reprezentată de deficiențe software ale unității de control sau de un volan capacitiv defect, care, în cazul pierderii detectării mâinilor, necesită înlocuirea completă a întregii coroane a volanului.
  • Propulsii mild-hybrid (eTSI): La motorizările echipate cu rețea de bord de 48V, apar uneori probleme cu alternatorul-starter sau cu bateria propriu-zisă de sub scaunul pasagerului. Defecțiunea este semnalată prin aprinderea martorului galben de avarie la sistemul de propulsie și uneori se manifestă printr-o smucitură mai puternică la trecerea din modul de rulare liberă (coasting) înapoi în tracțiune.
  • Șasiu și puntea față: Unele exemplare suferă de zgomote excesive și scârțâieli provenite de la puntea față la trecerea peste denivelări transversale sau limitatoare de viteză. De vină sunt adesea bucșele barei stabilizatoare uzate prematur sau jocul în flanșele amortizoarelor față.
  • Cutii de viteze DSG: Popularele cutii automate cu dublu ambreiaj pot prezenta ezitări sau smucituri la plecarea de pe loc în cazul unei întrețineri insuficiente. La versiunile cu așa-numitele ambreiaje umede, este critic de important să schimbați uleiul cel târziu la fiecare 60.000 de kilometri pentru a menține durata de viață a mecatronicii.

Volkswagen Golf: În umbra unei digitalizări neterminate

În timp ce baza mecanică și arhitectura șasiului Golfului sunt de înaltă calitate, impresia generală este puternic afectată de deficiențele software și de sistemele de asistență capricioase. O verificare amănunțită a istoricului de service și a actualizărilor instalate este absolut necesară înainte de achiziție.

Sfaturi pentru cumpărarea unei mașini second-hand

La achiziționarea unei mașini second-hand, o inspecție amănunțită este esențială. Iată câteva puncte specifice pe care trebuie să te concentrezi la aceste două modele:

La alegerea unui model Opel Astra:

  • Starea curelei de distribuție (motoare 1.2 Turbo): Motoarele PureTech cu trei cilindri utilizează o așa-numită curea de distribuție „umedă”, scufundată în uleiul de motor. Dacă proprietarul anterior a depășit intervalele de service sau a folosit un tip de ulei necorespunzător, cureaua poate începe să se fărâmițeze și să înfunde sorbul pompei de ulei. În timpul testului de drum, ascultă cu atenție dacă motorul funcționează neregulat sau dacă se aprinde martorul de presiune a uleiului. O verificare detaliată a capacului de ulei și a stării vizuale a curelei ar trebui să fie inclusă în orice inspecție fizică a vehiculului.
  • Reacția și stabilitatea sistemului Pure Panel: Sistemul de infotainment și panoul de instrumente digital pot îngheța ocazional la primele exemplare din generația actuală. În timpul testării, navighează prin mai multe meniuri, pornește navigația și verifică viteza de activare a camerei de marșarier după cuplarea treptei de mers înapoi. Reacțiile lente sau repornirea sistemului indică necesitatea unei actualizări de software la un service autorizat.
  • Sănătatea bateriei la modelele plug-in hybrid (PHEV): Dacă cumperi o versiune plug-in, insistă pe un test de drum cu bateria încărcată. Comută mașina în modul pur electric și observă dacă motorul cu ardere internă nu pornește neașteptat chiar și la o apăsare ușoară a pedalei de accelerație. O scădere disproporționat de rapidă a autonomiei electrice în timpul unei conduceri constante poate însemna o scădere a capacității acumulatorului de tracțiune.
  • Finuțea schimbării treptelor la cutia automată (EAT8): Transmisia automată cu opt trepte, de tip convertizor de cuplu, este în general foarte fiabilă, dar schimbările de trepte trebuie să fie întotdeauna line. În timpul conducerii, încearcă o accelerare mai bruscă, precum și deplasarea bară la bară în coloană. Orice smucitură, șoc sau ezitare la retrogradare poate indica un ulei degradat sau necesitatea unei actualizări a software-ului adaptiv.

La alegerea unui model Volkswagen Golf:

  • Erori de software și infotainment MIB3: A opta generație de Golf (în special din anii 2020–2022) a suferit de numeroase probleme software. Verifică versiunea de software în setările sistemului (ideal ar fi să fie actualizată la versiunea 1896, 1941 sau mai nouă). În timpul conducerii, nu trebuie să apară avertismente ale sistemelor de asistență în mod arbitrar (de exemplu, mesaje despre indisponibilitatea Travel Assist sau erori ale modulului SOS eCall).
  • Starea transmisiei DSG: La motorizările mai slabe (de exemplu, 1.0 TSI și 1.5 TSI de până la 110 kW), se găsește de obicei transmisia DSG cu șapte trepte și ambreiaje uscate (DQ200). În timpul testului de drum, concentrează-te pe plecările de pe loc și pe schimbarea din treapta 1 în treapta a 2-a. Vibrațiile, smuciturile sau clicurile metalice la deplasarea lentă indică ambreiaje uzate. Astfel de probleme sunt detectate cu siguranță de o inspecție independentă a stării tehnice a mașinii.
  • Tranzițiile la modelele mild-hybrid (eTSI): Versiunile eTSI sunt echipate cu un starter-generator de 48V. La eliberarea pedalei de accelerație (așa-numita rulare liberă), mașina ar trebui să oprească motorul complet lin și silențios, iar la atingerea din nou a accelerației, să îl repornească imediat, fără nicio smucitură. Orice trepidație la repornirea motorului indică o problemă de calibrare sau o defecțiune a sistemului electric.
  • Butoanele capacitive și volanul: Testează în timpul conducerii butoanele tactile de pe volan (la nivelurile de echipare superioare) și așa-numitul „slider” de sub ecranul central pentru controlul volumului și al temperaturii. Încearcă să le apeși și să glisezi degetul peste ele. Modulele de volan defecte pot prezenta așa-numitele „atingeri fantomă” (activarea funcțiilor fără intervenția ta) sau, dimpotrivă, pot să nu reacționeze deloc la apăsare.
  • Calitatea finisajelor interioare: Mergi cu Golful pe o porțiune de drum mai deteriorată. Mai ales la șasiurile mai rigide, ascultă dacă auzi scârțâituri sau rezonanțe provenind din bord, consola centrală sau zona stâlpilor B. Aceasta a fost o problemă comună la primele unități produse, care a necesitat antifonare suplimentară și etanșarea îmbinărilor la un service autorizat.

FAQ: Întrebările cele mai frecvente

În versiunea hatchback, Opel Astra oferă un ușor avantaj cu un portbagaj de 422 de litri, față de cei 381 de litri ai Volkswagen Golf. Dacă însă căutați un break mai practic, câștigă Golf Variant cu un volum de 611 litri, în timp ce Astra Sports Tourer are 597 de litri. La ambele mașini trebuie avut în vedere faptul că versiunile plug-in hybrid au un volum al portbagajului considerabil mai mic din cauza bateriilor.

Volkswagen Golf de a opta generație a suferit inițial de erori software și de un sistem de infotainment mai lent, lucru care s-a îmbunătățit la modelele mai noi după actualizări, însă comenzile complet tactile s-ar putea să nu fie pe placul tuturor. Opel Astra oferă un mediu mai prietenos cu utilizatorul, deoarece a păstrat butoanele fizice clasice pentru climatizare și funcțiile de bază. Pentru mulți șoferi, ergonomia și reglarea funcțiilor în timpul condusului sunt mai intuitive în Astra.

Ambele mașini oferă motorizări pe benzină și diesel extrem de eficiente, cu un consum mixt real de aproximativ 5 până la 6 l/100 km. Volkswagen Golf are un ușor avantaj datorită versiunilor sale mild-hybrid eTSI, care pot rula liber cu motorul oprit, reducând consumul în special în traficul urban. Dacă aveți posibilitatea de a încărca acasă, ambele modele pot fi achiziționate și ca plug-in hybrid, cu o autonomie pur electrică de aproximativ 50 până la 60 de kilometri.

Volkswagen Golf este considerat de mult timp etalonul clasei compacte, datorită compromisului său excelent între confortul fluid și stabilitatea în curbe. Actuala generație Opel Astra este construită pe platforma grupului Stellantis și oferă un șasiu ceva mai rigid, cu un reglaj mai sportiv. Per ansamblu, Golf amortizează ceva mai bine denivelările bruște, în timp ce Astra pare mai dinamică și mai stabilă pe asfalt neted.

În cazul modelelor second-hand de patru ani ale Volkswagen Golf, proprietarii se plâng cel mai des de erori software ocazionale, de sistemele de asistență și de blocarea suprafețelor tactile. La motorizările pe benzină ale Opel Astra (1.2 Turbo), este esențial să verificați istoricul schimburilor de ulei, deoarece cureaua de distribuție care se degradează în baia de ulei poate înfunda sistemul de lubrifiere și poate deteriora motorul. Rezistența mecanică a șasiurilor, a cutiilor de viteze și protecția împotriva coroziunii sunt la un nivel foarte bun pentru ambii concurenți.

Concluzie: Ce model să alegi?

Verdictul nostru

Alegerea între Opel Astra și Volkswagen Golf depinde în primul rând de faptul dacă, pentru o mașină rulată de aproximativ patru ani, preferați ergonomia tradițională sau, dimpotrivă, solicitați un nivel maxim de avans tehnologic și o conectivitate sofisticată. Opel Astra, în actuala sa generație L, se adresează șoferilor care caută un design atractiv, scaune ortopedice de top și păstrarea butoanelor fizice pentru funcțiile cheie, ceea ce o face o alegere foarte prietenoasă cu utilizatorul, care excelează prin volumul portbagajului în varianta hatchback. Pe de altă parte, Volkswagen Golf de a opta generație rămâne un model universal fenomenal; deși necesită obișnuință cu comenzile complet tactile și un buget de achiziție mai mare, vă va răsplăti cu un șasiu excelent reglat, motoare cu patru cilindri extrem de rafinate și o valoare reziduală mai stabilă. Dacă prioritatea dumneavoastră este un break de familie mai spațios și deplasările pe autostradă cu un diesel economic, consacratul Golf are un ușor avantaj, în timp ce pentru deplasările zilnice cu accent pe un stil distinctiv și un raport preț-dotări mai avantajos, Astra reprezintă o alternativă excelentă și rațională.

Găsește-ți mașina ideală

Surse: ADAC, promotor.ro, zf.ro, capital.ro, automarket.ro, autolatest.ro

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Peugeot 308 vs. Renault Mégane: Comparație completă 2026

Comparație detaliată între Peugeot 308 și Renault Mégane. Comparați motoarele, dotările și fiabilitatea modelelor rulate. Citiți verdictul nostru și alegeți cea mai bună mașină!

15 apr. 2026

Comparatii auto

Mazda 3 vs. Renault Mégane: Comparație completă 2026

Comparație detaliată Mazda 3 vs. Renault Mégane. Dezvăluim experiențe reale, diferențe de dotări și fiabilitate. Aflați care hatchback este alegerea mai bună!

3 mai 2026

Comparatii auto

Mazda 3 vs. Toyota Corolla: Comparație completă 2025

Mazda 3 vs. Toyota Corolla: Care bestseller este mai bun? Comparația noastră detaliată a motoarelor, dotărilor și ținutei de drum vă ajută să alegeți.

13 apr. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo