
BMW X1 vs. Mercedes-Benz GLB: Comparație completă 2026
Comparație detaliată între BMW X1 și Mercedes-Benz GLB. Experiențe reale, parametri, compararea dotărilor și un verdict clar care vă va ajuta să alegeți un SUV.
26 apr. 2026
Articole
Comparatii auto
Comparație detaliată Nissan Juke vs. Renault Captur. Aflați care crossover urban rulat are un consum mai bun, mai mult spațiu și dotări superioare. Citiți verdictul nostru!
14 mai 2026


Nissan Juke de a doua generație, care, spre deosebire de predecesorul său (cunoscut în trecut pe unele piețe și sub numele de lux Infiniti ESQ), apare sub un nume unitar, rămâne un reprezentant inconfundabil al crossoverelor urbane cu un design sportiv remarcabil. În fața sa stă Renault Captur, cu o orientare mai practică, pe care în actuala sa generație îl puteți întâlni pe șoselele europene și sub denumirea alternativă de Mitsubishi ASX rebranduit, și care punctează în special prin eleganța franceză și interiorul proiectat inteligent. Următoarea comparație vă va dezvălui, pas cu pas, care dintre acești doi rivali înrudiți tehnic, vechi de aproximativ patru ani, reprezintă o alegere mai bună pe piața mașinilor second-hand pentru deplasările dumneavoastră zilnice.
Atunci când alegeți un crossover urban compact pe piața second-hand, de obicei pentru mașini vechi de aproximativ patru ani (adică generațiile actuale intrate pe piață în 2019 și 2020), veți găsi la ambele modele o bază tehnică aproape identică. Nissan Juke de a doua generație (F16) și Renault Captur de a doua generație se bazează pe aceeași platformă comună de șasiu CMF-B. Acest lucru se reflectă, desigur, și în dimensiunile lor exterioare, care concurează direct și sunt extrem de apropiate. Din punct de vedere practic, acest lucru înseamnă că, indiferent de modelul pe care îl alegeți, veți obține întotdeauna o mașină foarte agilă, care se încadrează fără probleme majore în locurile de parcare standard din cartierele rezidențiale urbane aglomerate.
O comparație detaliată a lungimii totale a caroseriei arată că Renault Captur este, cu cei 4227 mm ai săi (sau 4239 mm pentru cei mai noi reprezentanți ai acestei generații), cu 17 până la 29 mm mai lung decât Nissan Juke, care are o lungime de 4210 mm. Ampatamentul, ca parametru cheie pentru spațiul interior, este însă practic identic la ambele vehicule – Captur oferă 2639 mm, iar Juke 2636 mm. Această diferență minimă de trei milimetri între punți este complet imperceptibilă pentru pasageri, însă consola spate ușor mai lungă și forma diferită a caroseriei la Renault oferă premise mai bune pentru modularitatea portbagajului. Pentru o utilizare familială regulată, Captur reușește să profite ceva mai mult de aceste proporții, în timp ce Juke mizează mai degrabă pe un aspect mai scurt și cu o croială mai sportivă.
În ceea ce privește lățimea și înălțimea, Nissan Juke își arată clar atitudinea mai musculoasă și ușor mai agresivă prin dimensiunile sale. Cu o lățime de exact 1800 mm și o înălțime care ajunge la 1595 mm, este cu o diferență neglijabilă de 3 mm mai lat, dar cu aproape doi centimetri mai înalt decât Captur (care măsoară 1797 mm în lățime și 1576 mm în înălțime). Avantajul minor de înălțime al Nissan-ului ajută nu doar la sublinierea designului robust, cu accente off-road, dar în practică poate oferi o senzație de ceva mai mult spațiu deasupra capetelor pasagerilor. Pe de altă parte, silueta ușor mai joasă și mai fluidă a Renault-ului favorizează aerodinamica pe autostradă și completează abordarea sa generală mai civilă și mai elegantă.
| Parametru | Nissan Juke SUV | Renault Captur SUV |
|---|---|---|
| Lungime (mm) | 4210 | 4227 - 4239 |
| Lățime (mm) | 1800 | 1797 |
| Înălțime (mm) | 1593 - 1595 | 1575 - 1576 |
| Ampatament (mm) | 2636 | 2639 |
Atunci când alegeți un crossover urban compact, caracterul practic și dimensiunea portbagajului joacă un rol crucial. Fie că sunteți în căutarea unei mașini cu spațiu pentru câteva valize în plus, fie că aveți nevoie de o mașină suficientă pentru cumpărăturile de weekend și vacanțe mai lungi, fiecare litru în plus contează în utilizarea zilnică. Nissan Juke și Renault Captur se numără printre alegerile foarte practice din clasa lor pe piața mașinilor second-hand (în special în cazul generațiilor actuale, vechi de aproximativ patru ani), ambele modele abordând soluționarea spațiului interior cu mici diferențe.
Un aspect interesant este că, în cazul motorizărilor pe benzină standard, ambele modele oferă exact același volum de bază al portbagajului – mai precis 422 de litri. Acest spațiu acoperă cu ușurință nevoile zilnice ale majorității utilizatorilor și poate găzdui fără probleme chiar și un cărucior pentru copii. Diferența apare abia după rabatarea completă a spătarelor scaunelor din spate, când se manifestă forma diferită a părții posterioare a caroseriei. Aici, Nissan Juke are un ușor avantaj, oferind o capacitate maximă de transport de 1305 litri, în timp ce Renault Captur oferă o valoare de 1275 litri. Ambele cifre garantează însă transportul facil chiar și al obiectelor mai voluminoase.
Situația se schimbă însă semnificativ dacă optați pentru variantele electrificate, unde sistemul de baterii ocupă o parte considerabilă din portbagaj. Nissan Juke în versiunea Hybrid oferă un portbagaj de bază redus, cu un volum de 354 litri (cu un maxim de 1237 litri). Renault Captur în varianta E-Tech Full Hybrid scade la 326 litri, iar în cazul versiunii Plug-in Hybrid, spațiul pentru bagaje se reduce la un volum destul de modest de 265 litri (cu un maxim de 1118 litri). În timp ce versiunile standard încântă prin caracterul practic maxim, în cazul hibridelor trebuie luate în calcul mici compromisuri la împachetare.
| Parametru | Nissan Juke SUV | Renault Captur SUV |
|---|---|---|
| Volum de bază (litri) | 422 | 422 |
| Volum max. cu scaunele rabatate (litri) | 1305 | 1275 |
Deși versiunile standard cu combustie ale ambelor mașini oferă aceiași 422 de litri, Nissan Juke poate transporta ceva mai multă încărcătură după rabatarea scaunelor, în timp ce pentru ambele modele trebuie luată în considerare reducerea semnificativă a portbagajului la versiunile electrificate.
Ambele modele, Nissan Juke și Renault Captur, sunt destinate traficului urban și suburban, dar se pot dovedi ajutoare utile și atunci când vine vorba de tractarea unei remorci. Pentru cei interesați de aceste crossover-uri compacte, greutatea remorcii joacă un rol important, în special din punct de vedere practic. Fie că aveți nevoie să atașați o remorcă ușoară pentru deșeuri de grădină, un suport pentru biciclete sau să luați cu voi o rulotă mai mică, ce oferă spațiu pentru câteva valize în plus, ambele mașini cu motorizări convenționale sunt bine echipate, iar limitele lor sunt suficiente atât pentru cumpărăturile de weekend, cât și pentru o vacanță mai lungă. În versiunile standard pe benzină, Nissan Juke (generația F16) stă puțin mai bine, putând tracta o remorcă cu sistem de frânare de până la 1250 kg. Renault Captur (a doua generație) este foarte aproape, cu o greutate maximă a remorcii cu sistem de frânare de exact 1200 kg. Totuși, cei interesați de versiunile electrificate avansate, care sunt tot mai populare pe piața mașinilor second-hand de aproximativ patru ani, trebuie să fie foarte atenți. Dacă alegeți Juke 1.6 Hybrid sau Captur în versiunile E-Tech (Full Hybrid sau Plug-in Hybrid), capacitatea maximă pentru o remorcă cu sistem de frânare scade rapid la ambele modele, ajungând la doar 750 kg. În ceea ce privește remorca fără sistem de frânare, variantele convenționale ale ambelor vehicule se situează aproximativ în intervalul 631 - 675 kg, ceea ce acoperă cu succes activitățile obișnuite de hobby. În concluzie, pentru tractarea frecventă a unor sarcini mai grele, este mult mai logic să optați pentru motorizările pur pe benzină, unde Juke are un ușor avantaj.
| Model și motorizare | Greutatea remorcii cu sistem de frânare (kg) | Greutatea remorcii fără sistem de frânare (kg) |
|---|---|---|
| Nissan Juke 1.0 DIG-T 114 (84 kW) | 1250 | 631-648 |
| Nissan Juke 1.6 Hybrid (69 kW) | 750 | 631 |
| Renault Captur TCe 90 / 100 LPG (67-74 kW) | 1200 | 660-675 |
| Renault Captur Mild Hybrid 140 (103 kW) | 1200 | 660 |
| Renault Captur E-Tech Hybrid 145 / Plug-in 160 (68-69 kW) | 750 | 750 |
Privind sub capota ambelor vehicule, întâlnim un paradox interesant. Deși Nissan Juke și Renault Captur împart aceeași bază tehnică în cadrul alianței comune, abordarea lor privind gama de motorizări diferă fundamental la generațiile actuale. Pentru cumpărătorii de mașini rulate de aproximativ patru ani, acest lucru înseamnă o alegere clară între simplitate absolută și variabilitate extraordinară. În timp ce Nissan Juke mizează pe o gamă strict limitată, formată dintr-un motor de un litru cu trei cilindri și un sistem complet hibrid, Renault Captur joacă rolul unui cameleon. În oferta sa veți găsi aproape totul – de la versiunea extrem de economică din fabrică pe GPL, trecând prin motoarele vioi de 1,3 litri cu patru cilindri de tip mild-hybrid, până la hibridul plug-in avansat sau chiar diesel (a cărui comercializare a fost însă oprită încă din 2020). Pentru șoferii economi cu un rulaj anual mare, atracția majoră este versiunea GPL din fabrică de la Renault, în timp ce pentru traficul urban, ambele mașini oferă o tehnologie full-hybrid practic identică, economică și fiabilă.
Gama de motoare a modelului Nissan Juke (generația F16, din 2019) urmează deviza că mai puțin înseamnă uneori mai mult. Alegerea standard și, de departe, cea mai răspândită pe piața second-hand este motorul pe benzină cu trei cilindri supraalimentat 1.0 DIG-T. Inițial, acesta a fost livrat cu o putere de 86 kW (117 CP), însă la sfârșitul anului 2020 a fost ușor limitat la 84 kW (114 CP) din cauza normelor de emisii mai stricte, iar versiunea mai veche a dispărut de pe piață. Acest motor energic, cu un cuplu de 200 Nm, poate fi achiziționat atât cu o cutie manuală cu șase trepte, cât și cu o automată cu dublu ambreiaj cu șapte trepte (DCT). Dacă prioritatea dumneavoastră este economia maximă de combustibil și funcționarea silențioasă în traficul urban aglomerat, o alternativă atractivă este sistemul modern 1.6 Hybrid cu o putere combinată de 105 kW (143 CP), care a fost adăugat în ofertă pe parcursul anului 2022. Această soluție inovatoare utilizează o transmisie automată specială multi-mode și poate parcurge o mare parte din deplasările prin oraș pur electric.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.0 DIG-T 114/117 | Benzină | 84 / 86 | 200 | 6MT / 7DCT |
| 1.6 Hybrid 143 | Benzină / HEV | 105 | 148 + 205 | 4AMT (Multi-mode) |
Renault Captur de a doua generație oferă o selecție considerabil mai bogată și mai diversificată de unități de propulsie. Opțiunile de bază sunt motoarele de un litru cu trei cilindri TCe 90 (67 kW) și versiunea din fabrică foarte căutată pe piața second-hand, TCe 100 LPG (74 kW). Această variantă poate funcționa cu gaz petrolier lichefiat, ceea ce o face o vedetă pentru șoferii orientați către cele mai mici costuri pe kilometru. Șoferii mai pretențioși, care petrec mult mai mult timp pe autostrăzi, vor aprecia cu siguranță motoarele pe benzină cu patru cilindri 1.3 TCe, mai elastice. Aceste agregate, cu puteri de la 96 la 116 kW, care au fost completate de-a lungul anilor cu o tehnologie mild-hybrid fiabilă, se potrivesc perfect cu transmisia automată cu dublu ambreiaj EDC și se remarcă prin funcționarea rafinată. Vârful ofertei ecologice este sistemul full hibrid E-Tech 145 (tehnic identic cu cel de pe Nissan Juke) și cel mai puternic E-Tech Plug-in Hybrid 160 (116 kW), care oferă posibilitatea de reîncărcare de la rețea și permite astfel parcurgerea traseelor zilnice scurte complet fără emisii. O raritate este motorizarea diesel 1.5 Blue dCi 115, pe care o veți întâlni excepțional printre ofertele parcurilor auto, dar deoarece Renault a retras-o definitiv din ofertă la sfârșitul anului 2020, după doar un an, aceasta a devenit o prezență marginală.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| TCe 90 | Benzină | 67 | 160 | 6MT |
| TCe 100 LPG | Benzină / GPL | 74 | 170 | 6MT |
| TCe 130 / 140 (incl. Mild Hybrid) | Benzină | 96 / 103 | 240 / 260 | 6MT / 7EDC |
| TCe 155 / 160 (incl. Mild Hybrid) | Benzină | 114 / 116 | 270 | 7EDC |
| E-Tech Hybrid 145 | Benzină / HEV | 105 | 148 + 205 | 4AMT (Multi-mode) |
| E-Tech Plug-in Hybrid 160 | Benzină / PHEV | 116 | 144 + 205 | 4AMT (Multi-mode) |
| Blue dCi 115 | Diesel | 85 | 260 | 6MT / 7EDC |
În timp ce Nissan Juke va atrage șoferii care caută o bază urbană fiabilă fără o selecție complicată, Renault Captur câștigă clar prin amploarea ofertei sale – mai ales dacă vă doriți un GPL extrem de economic, un motor pe benzină cu patru cilindri mai rafinat sau un hibrid plug-in modern.
Alegerea motorului potrivit este esențială pentru satisfacția pe termen lung, recomandările noastre bazându-se pe performanța reală, consumul real, feedback-ul proprietarilor și fiabilitatea mecanică. Deși Nissan Juke și Renault Captur împart platforma alianței, abordarea lor în ceea ce privește motorizările diferă semnificativ în cazul mașinilor rulate de aproximativ patru ani. Interesant este faptul că, în timp ce Juke, la a doua sa generație (F16), s-a bazat practic exclusiv pe un singur motor de un litru cu trei cilindri supraalimentat pentru o perioadă lungă de timp și abia ulterior a adăugat un hibrid complex, Captur de a doua generație oferă o gamă mult mai bogată și mai matură, incluzând motoare rafinate cu patru cilindri dezvoltate în colaborare cu Mercedes-Benz, versiuni economice pe GPL și hibrizi plug-in avansați.
Această motorizare reprezintă baza absolută și, în același timp, cea mai logică alegere pentru un Juke rulat din anii 2020 până în 2024. Motorul cu trei cilindri supraalimentat oferă un compromis excelent între agilitate și costuri de operare rezonabile, beneficiind de o curbă de cuplu liniară (200 Nm), care este mai mult decât suficientă pentru deplasările urbane și suburbane. În condiții reale de utilizare, consumul, atât cu transmisia manuală, cât și cu cea cu dublu ambreiaj, se situează în jurul valorii favorabile de 6 litri la 100 km. Din punct de vedere al fiabilității, este o unitate rezistentă mecanic, totuși, deoarece utilizează injecția directă de combustibil, implică riscul depunerilor de carbon pe supapele de admisie și diluarea uleiului cu benzină în cazul deplasărilor scurte și frecvente prin oraș. Puteți evita această problemă prin scurtarea intervalului de schimb de ulei la maximum 15 000 km (sau 1 an), alimentarea cu combustibil premium de calitate cu aditivi de curățare și încălzirea periodică a motorului pe autostradă. Acest motor este ideal pentru utilizatorii obișnuiți și pentru cei care fac naveta, care caută o mașină de oraș stilată, cu un comportament vioi, dar care nu parcurg zeci de mii de kilometri pe autostradă anual.
Motorul cu patru cilindri de 1,3 litri este considerabil mai matur în comparație cu alternativele cu trei cilindri și reprezintă o alegere absolut fenomenală pentru Captur de a doua generație, cu un raport excelent preț-performanță. Motorul pe benzină pură TCe 140 GPF a fost produs între anii 2020 și 2022 și este foarte căutat astăzi ca mașină rulată; ulterior, a fost înlocuit în ofertă de versiunea mai avansată din punct de vedere tehnic Mild Hybrid 140, care a fost livrată până în 2024 și pe care o puteți găsi astăzi la vehicule ceva mai noi. Recomandăm cu tărie ambele variante datorită funcționării incredibil de silențioase și rafinate, cuplului puternic (260 Nm) și consumului real excelent între 6 și 6,5 l/100 km, ceea ce este o valoare de top pentru o putere de 140 CP. Un punct slab poate fi sensibilitatea la calitatea lubrifiantului, în special în combinație cu filtrul de particule (GPF) – prin urmare, verificați întotdeauna cu atenție istoricul de service al unei mașini rulate. Este critic ca proprietarul anterior să fi schimbat uleiul cu specificația exactă cel târziu la fiecare 15 000 km și să nu se fi bazat pe intervalele "long-life" absurd de lungi. Motorul rafinat cu patru cilindri face față cu brio sarcinii maxime a vehiculului și depășirilor sigure, ceea ce îl face alegerea perfectă pentru familii, călătorii pe autostradă și șoferii cu un stil de condus mai dinamic.
Valorile oficiale ale consumului de combustibil furnizate de producători în materialele promoționale sunt adesea foarte optimiste și greu de atins în traficul real de zi cu zi. Pentru a obține o imagine mai precisă, este mult mai fiabil să consultăm datele provenite de la șoferii înșiși. Am utilizat baza de date comunitară extinsă Spritmonitor.de pentru a afla care este consumul real al acestor vehicule. Ne-am concentrat pe modele vechi de aproximativ patru ani, respectiv a doua generație Renault Captur și generația F16 a Nissan Juke, și am selectat cele mai comune motorizări pe care le veți întâlni pe piața mașinilor second-hand.
| Model și motorizare | Consum mediu (l/100 km) |
|---|---|
| Renault Captur 1.5 Blue dCi 115 (Diesel) | 4,8 |
| Nissan Juke 1.6 Hybrid 143 (Hibrid) | 5,3 |
| Renault Captur E-Tech Hybrid 145 (Hibrid) | 5,4 |
| Renault Captur 1.0 TCe 90 (Benzină) | 6,1 |
| Nissan Juke 1.0 DIG-T 114 (Benzină) | 6,4 |
| Renault Captur 1.3 TCe 140 (Benzină) | 6,5 |
Analizând datele reale, sunt evidente câteva tendințe interesante. Regele absolut al eficienței în această comparație este modelul diesel Renault Captur 1.5 Blue dCi, care menține cu încredere o medie sub pragul de cinci litri. Imediat în urmă se află însă motorizările full hybrid ale ambelor mărci – atât Nissan Juke 1.6 Hybrid, cât și Renault Captur E-Tech Hybrid prezintă un consum real foarte asemănător, între 5,3 și 5,4 l/100 km, ceea ce demonstrează clar maturitatea propulsiilor electrificate. Pe de altă parte, poate fi o surpriză faptul că motoarele turbo cu trei cilindri de cilindree mică (1.0 DIG-T la Nissan și 1.0 TCe la Renault), montate pe caroseriile mai grele și mai înalte ale crossoverelor urbane, nu aduc economia de combustibil semnificativă la care ne-am fi așteptat. În practică, acestea depășesc pragul de șase litri, apropiindu-se paradoxal destul de mult, ca nivel de consum, de motorul pe benzină cu patru cilindri 1.3 TCe de la Renault, care este mai puternic și mai rafinat.
Ce înseamnă aceste valori pentru un utilizator tipic? Dacă petreceți cea mai mare parte a timpului în trafic urban aglomerat sau pe rute suburbane, versiunile full hybrid ale ambilor rivali au cel mai mult sens din punctul de vedere al costurilor cu combustibilul. Acestea pot utiliza recuperarea energiei extrem de eficient și reduc consumul la minimum în condiții de trafic bară la bară. În schimb, șoferii care parcurg un număr mare de kilometri pe autostrăzi sau în afara orașului nu ar trebui să ignore motorizarea diesel Blue dCi de la Renault, care este de departe cea mai eficientă alegere pentru călătoriile lungi pe autostradă. Și deși motoarele de bază pe benzină cu trei cilindri pot fi o opțiune bună pentru șoferii cu un buget restrâns, trebuie luat în calcul faptul că pe autostradă sau cu mașina complet încărcată, consumul acestora va crește destul de repede din cauza necesității de a tura mai mult motorul.
În concluzie, nu se poate spune că un model își domină categoric rivalul în ceea ce privește consumul de combustibil; ambele oferă tehnologie avansată. Alegerea unui exemplar second-hand nu ar trebui să se bazeze doar pe preferința pentru o marcă, ci mai ales pe profilul dumneavoastră individual de condus. Totuși, dacă sunteți în căutarea unei selecții cât mai variate și preferați un diesel curat, Renault Captur va fi o alegere ceva mai versatilă pentru dumneavoastră, datorită disponibilității motorului dCi.
Pe piața mașinilor rulate cu o vechime de aproximativ patru ani (vehicule fabricate în jurul anilor 2021 și 2022), ambele modele, aflate la a doua generație, reprezintă o alegere atractivă în categoria crossoverelor urbane compacte. Deși Renault Captur și Nissan Juke împart aceeași platformă în cadrul alianței celor doi producători auto, politica de prețuri și disponibilitatea lor pe piața second-hand diferă ușor.
În timp ce Renault Captur atrage printr-o selecție destul de largă de unități de propulsie, Nissan Juke mizează pe o gamă de motoare simplificată, ceea ce se reflectă și într-o variație ceva mai mică a prețurilor medii.
Nissan Juke își păstrează valoarea surprinzător de bine, în special datorită designului atractiv, cu tentă sportivă, care atrage un grup specific de cumpărători dispuși să plătească în plus pentru stil. Renault Captur, pe de altă parte, beneficiază de avantajul vânzărilor mai mari de mașini noi. Pentru cei interesați de o mașină rulată, acest lucru înseamnă o selecție mult mai bogată în anunțuri și posibilitatea de a negocia prețul mai ușor.
Dacă căutați cel mai bun raport între preț și valoare practică (inclusiv avantaje precum bancheta spate culisantă), Renault Captur va fi achiziția mai rațională și, adesea, ușor mai avantajoasă. Nissan Juke, în schimb, punctează în fața șoferilor care apreciază caracteristici de condus mai sigure și un exterior și interior inedit, deși la un preț de pornire ușor mai ridicat pe piața second-hand.
| Model (an fabricație 2021–2022) | Preț de pornire second-hand | Preț mediu (calea de mijloc) | Prețul versiunilor de top (automat/hibrid) |
|---|---|---|---|
| Nissan Juke | de la ~ 14.400 € | ~ 16.800 € | până la 19.700 € |
| Renault Captur | de la ~ 13.600 € | ~ 15.600 € | până la 21.400 € |
În timp ce Renault Captur oferă, datorită gamei mai largi de motoare, un preț de pornire mai accesibil și o utilitate familială ridicată, Nissan Juke își menține prețul mai stabil datorită stilului său inconfundabil și prezenței mai puțin masive pe piață.
Atunci când alegeți o mașină rulată de aproximativ patru ani, siguranța este unul dintre factorii cheie. Atât Nissan Juke, cât și Renault Captur (ambele reprezentate de a doua lor generație) oferă un nivel excelent de protecție și ambele modele au obținut punctajul maxim de cinci stele în testele de impact ale organizației independente Euro NCAP. Este însă important să privim aceste rezultate în contextul temporal corect. Metodologiile și protocoalele de testare Euro NCAP evoluează și devin tot mai stricte în timp, punând un accent tot mai mare pe prevenirea activă a accidentelor, detectarea avansată a bicicliștilor sau comportamentul vehiculului în intersecții aglomerate. Prin urmare, evaluările procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate direct. În acest caz, însă, avem de-a face cu modele care au fost certificate în același an, ceea ce ne oferă ocazia rară de a face o comparație directă și absolut obiectivă, bazată pe aceleași reguli.
A doua generație a modelului Nissan Juke a fost testată în anul 2019 cu rezultate excelente, datorate în special rigidității structurale ridicate a caroseriei și prezenței unor elemente de siguranță activă foarte moderne pentru acea vreme. La categoria protecției pasagerilor adulți, Juke a obținut un scor excelent de 94 %, iar la protecția copiilor un scor foarte solid de 85 %. Crossover-ul japonez s-a descurcat peste medie și în ceea ce privește protecția participanților vulnerabili la trafic, unde a obținut 81 %. Acest lucru s-a datorat sistemului inovator de frânare autonomă de urgență cu detectarea pietonilor și a bicicliștilor. Sistemele de asistență pentru siguranță de la bord au fost evaluate la 73 %.
Renault Captur de a doua generație, care împarte platforma de șasiu CMF-B a alianței cu modelul Juke, a trecut de asemenea prin testele de impact Euro NCAP în anul 2019. S-a remarcat în special prin protecția excelentă a pasagerilor adulți din interiorul vehiculului, pentru care a primit un rating de top de 96 %, datorită absorbției excelente a impactului și a spațiului stabil pentru ocupanți. La categoria protecției pasagerilor copii, mașina franceză a obținut 83 %. În cazul participanților vulnerabili la trafic a atins 75 %, iar evaluarea sistemelor de asistență pentru siguranță a fost de 74 %, ceea ce reflectă fidel implementarea eficientă a asistenților pentru menținerea benzii de rulare sau recunoașterea limitelor de viteză.
În ansamblu, ambele mașini reprezintă o alegere foarte avansată din punct de vedere al siguranței și, pentru standardele actuale ale pieței de mașini rulate, sunt echipate cu pachete complexe de asistenți de care nici măcar mașinile noi nu s-ar rușina. În timp ce Renault Captur oferă o protecție neglijabil mai bună pentru pasagerii adulți în timpul impactului propriu-zis, Nissan Juke a obținut un scor ceva mai bun pentru grija față de mediul înconjurător, în special față de pietoni și bicicliști. În traficul de zi cu zi, însă, forțele acestor două modele sunt rareori atât de echilibrate.
| Parametru | Nissan Juke | Renault Captur |
|---|---|---|
| Anul testării | 2019 | 2019 |
| Protecția pasagerilor adulți | 94 % | 96 % |
| Protecția copiilor | 85 % | 83 % |
| Protecția participanților vulnerabili la trafic | 81 % | 75 % |
| Sisteme de asistență pentru siguranță | 73 % | 74 % |
Deoarece ambele modele au fost testate în același an, aveți certitudinea unei protecții moderne, de cinci stele, fără compromisuri. Captur conduce ușor la capitolul siguranței pasive a adulților, în timp ce Juke are un mic avantaj în prevenirea coliziunilor cu pietonii.
Pe lângă dotările standard, fiecare dintre modele oferă câteva elemente unice care pot fi decisive pentru client în alegerea finală. În timp ce reprezentantul japonez mizează pe un stil distinctiv, tehnologie modernă și un sistem audio neconvențional, concurentul francez plusează cu o caracteristică practică interioară uriașă și o variabilitate fără precedent a motorizărilor.
Design exterior distinctiv și original, care iese în evidență cu siguranță în segmentul SUV-urilor mici
Șasiu cu reglaj mai sportiv, care asigură caracteristici de conducere agile și sigure în viraje
Interior de calitate, cu opțiunea unui sistem audio premium Bose (cu difuzoare în tetiere)
Echipare standard bogată de siguranță și sisteme moderne de asistență încă de la nivelurile de echipare de bază
Ofertă limitată de motorizări, pe piața second-hand domină doar motoarele de un litru cu trei cilindri
Din cauza liniei plonjate a acoperișului, pe locurile din spate este mai puțin spațiu la cap pentru pasagerii mai înalți
Suspensia mai rigidă înseamnă un confort de rulare mai scăzut pe drumuri de calitate slabă, în special în combinație cu jante mari
Volum total și variabilitate mai mici ale portbagajului (422 litri) comparativ cu rivalul francez
A doua generație Nissan Juke este alegerea ideală pentru șoferii care caută un crossover urban stilat, cu un design extrovertit și un comportament mai rigid și mai sportiv. Se potrivește cel mai bine persoanelor singure sau cuplurilor care sunt dispuse să schimbe o parte din spațiul din spate și din practicalitate pentru originalitate și plăcerea de a conduce.
Variabilitate interioară de top datorită banchetei spate culisante standard (pe o distanță de 16 cm)
Gamă largă de motorizări pe piața second-hand, incluzând motoare pe benzină, GPL din fabrică, mild-hybrid și plug-in hybrid
Portbagaj voluminos, care la versiunile clasice cu ardere internă oferă o capacitate de până la 536 litri
Reglaj foarte confortabil al șasiului, care filtrează excelent denivelările drumurilor urbane deteriorate
Cabină finisată cu materiale de calitate, cu plastice moi și o atmosferă care se simte mai matură
Comportament rutier mai puțin antrenant și direcție mai puțin comunicativă, cu un ruliu mai sesizabil al caroseriei în virajele rapide
Sistemul de bord Easy Link poate suferi de reacții mai lente și blocaje ocazionale la unele exemplare mai vechi
La versiunea plug-in hybrid, portbagajul este redus semnificativ din cauza amplasării bateriei
Renault Captur se adresează în special cuplurilor pragmatice și familiilor mici, pentru care prioritatea este confortul și utilitatea zilnică. Datorită variabilității interioare excelente, portbagajului uriaș pentru clasa sa și rulării line, reprezintă o mașină extrem de versatilă, unde confortul câștigă detașat în fața ambițiilor sportive.
Pe baza propriilor noastre statistici, a rapoartelor din verificările complexe ale vehiculelor, a experienței utilizatorilor pe termen lung și a rapoartelor de service, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care ar trebui să fie atenți cumpărătorii de mașini second-hand.
A doua generație Nissan Juke (nume de cod F16) este, în general, o mașină fiabilă, deși, la fel ca majoritatea vehiculelor moderne, nu a scăpat de micile „boli ale copilăriei” în primii ani de producție, în special în ceea ce privește electronica și reglajul transmisiilor automate.
Din punct de vedere mecanic, este o mașină foarte robustă, dar atunci când alegeți un model second-hand, concentrați-vă pe fluiditatea schimbării treptelor cutiei de viteze cu dublu ambreiaj și verificați dacă sistemul de bord are cele mai recente actualizări de software.
A doua generație Renault Captur beneficiază de platforma comună și de motoare îmbunătățite (în special fiabilul motor cu patru cilindri 1.3 TCe). Cu toate acestea, apar defecțiuni specifice legate în principal de sistemul de bord mai complex și, la primele modele, de introducerea tehnologiilor hibride.
În timp ce motoarele convenționale cu ardere internă sunt considerate motoare fiabile, fluiditatea funcționării sistemului hibrid E-Tech și stabilitatea sistemului de infotainment merită o verificare atentă la o mașină second-hand.
La achiziționarea unei mașini second-hand, o inspecție amănunțită este esențială. Iată câteva puncte specifice pe care trebuie să vă concentrați la aceste două modele.
Renault Captur este semnificativ mai practic datorită banchetei spate glisante, care permite mărirea portbagajului de la 422 de litri până la un volum excelent de 536 de litri. Nissan Juke dispune de scaune spate fixe și oferă un volum standard de 422 de litri. Dacă transportați frecvent încărcături voluminoase sau un cărucior, modelul francez este clar alegerea mai bună.
Da, ambele crossover-e sunt construite pe platforma comună a alianței CMF-B și împart componente ale șasiului, precum și o parte din unitățile de propulsie, inclusiv motoarele de un litru cu trei cilindri și sistemele hibride. Cu toate acestea, fiecare model are propriul său design interior și exterior inconfundabil și un șasiu reglat specific. Din punctul de vedere al fiabilității și al costurilor de întreținere, ambele mașini sunt foarte asemănătoare.
Pentru familiile cu copii, Renault este mai potrivit, deoarece are o cabină per ansamblu mai aerisită și mai mult spațiu atât la nivelul capului, cât și pentru picioare pe scaunele din spate. Juke, pe de altă parte, are o linie a plafonului descendentă și o suprafață vitrată mai mică, ceea ce creează o senzație oarecum mai înghesuită pe locurile din spate. În plus, Captur punctează prin spațiile de depozitare practice, cum ar fi compartimentul glisant voluminos din fața pasagerului.
Mașina japoneză se concentrează pe o experiență mai sportivă, are o suspensie ceva mai rigidă, o direcție mai precisă și se înclină mai puțin în viraje. Captur, în schimb, este reglat în principal pentru confort și filtrează mult mai bine denivelările urbane sau drumurile secundare deteriorate. Prin urmare, alegerea depinde pur și simplu de faptul dacă preferați un condus dinamic sau, dimpotrivă, o călătorie liniștită și fluidă.
Pentru ambele mașini echipate cu popularul motor turbo de 1,0 litru, consumul mediu mixt este de aproximativ 6 litri la 100 de kilometri. Diferențele de aerodinamică și greutate între cele două vehicule sunt minime. Ambii producători oferă, de asemenea, versiuni full hybrid, care pot rula în oraș cu un consum semnificativ mai mic, sub pragul de 5 litri.
Deși Nissan Juke și Renault Captur de a doua generație împart aceeași bază tehnică, pe piața mașinilor second-hand acestea vizează tipuri de șoferi complet diferite. Extrovertitul Nissan Juke se adresează în special persoanelor singure și cuplurilor care caută un stil inconfundabil, un șasiu cu reglaj mai sportiv și o experiență de condus mai distractivă, chiar și cu prețul unor mici compromisuri în ceea ce privește variabilitatea interioară. În schimb, Renault Captur reprezintă o alegere mai rațională și mai versatilă pentru familii, deoarece punctează printr-un interior flexibil cu o banchetă spate culisantă practică, o gamă de motorizări considerabil mai largă și un accent puternic pe confortul de rulare lin. În concluzie, crossover-ul japonez îi va încânta pe cumpărătorii care doresc să iasă în evidență în traficul urban, atât vizual, cât și prin stilul de condus, în timp ce rivalul francez câștigă detașat la capitolul utilitate zilnică și confort general.
Surse: ADAC, digi24.ro, zf.ro, auto-bild.ro, automarket.ro, cars.ro
Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Comparație detaliată între BMW X1 și Mercedes-Benz GLB. Experiențe reale, parametri, compararea dotărilor și un verdict clar care vă va ajuta să alegeți un SUV.
26 apr. 2026

Comparație detaliată Kia Sportage vs. Škoda Karoq. Aflați diferențele dintre motorizări, dotări și consumul real. Verdictul nostru vă va ușura alegerea SUV-ului rulat ideal.
18 apr. 2026

Comparație Alfa Romeo Tonale vs. Volvo XC40. Care SUV compact este o alegere mai bună? Aflați diferențele de echipare, caracteristicile de condus și citiți verdictul nostru.
3 mai 2026