
Kia Sorento vs. Volkswagen Tayron: Comparație completă 2025
Kia Sorento vs. Volkswagen Tayron. Care SUV mare e mai bun? Comparație detaliată de prețuri, dotări și performanțe, care vă ajută să alegeți.
13 apr. 2026
Articole
Comparatii auto
Comparație detaliată Kia Sorento vs. Seat Tarraco. Descoperiți diferențele de dinamică, spațiu și fiabilitate. Care SUV de familie rulat este alegerea mai bună?
8 mai 2026


Sud-coreeana Kia Sorento reprezintă un SUV de familie maiestuos și plin de tehnologie, care atrage pe piața mașinilor rulate prin designul său încrezător și spațiul interior extrem de generos. În opoziție se află spaniolul SEAT Tarraco, nava amiral spațioasă a mărcii, care combină cu iscusință temperamentul dinamic cu tehnologia dovedită a grupului Volkswagen. Să analizăm mai detaliat care dintre aceste două SUV-uri populare, căutate de obicei în categoria mașinilor rulate de aproximativ patru ani, îi va oferi viitorului proprietar un raport mai bun între preț, caracter practic general și plăcerea de a conduce.
Privind dimensiunile exterioare ale mașinilor rulate de aproximativ patru ani (în cazul modelului Kia Sorento este vorba despre generația MQ4, iar la Seat Tarraco despre generația KN), este evident că, deși ambele modele fac parte din categoria SUV-urilor de familie mari, acestea diferă prin amprenta lor generală la sol. Kia Sorento este, cu lungimea sa de 4810 până la 4815 mm, cu până la 80 mm mai lungă decât Seat Tarraco (4735 mm). Aceeași tendință continuă și în ceea ce privește lățimea, unde modelul sud-coreean, cu cei 1900 mm ai săi, depășește concurentul spaniol cu o valoare deloc neglijabilă de 61 mm. Din punct de vedere practic, aceste cifre înseamnă că Kia oferă o lățime interioară mai generoasă pentru umerii pasagerilor și lasă o impresie vizibil mai robustă pe șosea. În timp ce Kia îi va atrage pe șoferii care preferă maximizarea spațiului și un aspect robust, Tarraco profită de dimensiunile sale exterioare mai compacte prin manevrabilitate mai ușoară și o parcare demonstrabil mai puțin stresantă în garajele urbane înguste.
Diferențe găsim și în ceea ce privește înălțimea și ampatamentul, care joacă un rol cheie nu doar pentru configurația interioară, ci și pentru caracteristicile de condus. Sorento este mai înalt decât Tarraco cu 37 mm (1695 mm vs. 1658 mm), ceea ce se reflectă pozitiv într-o poziție mai verticală la volan și o mai bună vizibilitate asupra drumului. Ampatamentul, care este esențial pentru spațiul longitudinal la picioare pentru pasagerii de pe rândurile doi și trei, este de 2815 mm la Sorento. Seat Tarraco rămâne în urmă doar minim, cu o valoare de 2790 mm. Diferența de 25 mm în favoarea modelului Sorento și construcția generală mai înaltă fac din mașină un crucișător de autostradă ceva mai stabil, cu o vizibilitate mai bună, în timp ce ampatamentul ușor mai scurt și silueta mai joasă a lui Tarraco favorizează caracteristici de condus ceva mai agile în curbe și o rezistență aerodinamică mai mică.
În concluzie, se poate afirma că dimensiunile exterioare ale ambelor SUV-uri le orientează pe fiecare către un tip de utilizator ușor diferit. Dacă prioritatea dumneavoastră absolută este dimensiunea fizică maximă, o prezență maiestuoasă și nu vă deranjează cerințele ceva mai mari pentru locul de parcare, Kia Sorento, mai lată și mai lungă, este alegerea mai logică. Seat Tarraco, pe de altă parte, reprezintă un compromis excelent pentru familiile care caută un SUV cu șapte locuri, dar care doresc în același timp proporții cu care să se obișnuiască mult mai repede și mai ușor în traficul urban european de zi cu zi.
| Parametru | Kia Sorento SUV | Seat Tarraco SUV |
|---|---|---|
| Lățime (mm) | 1900 | 1839 |
| Lungime (mm) | 4810-4815 | 4735 |
| Înălțime (mm) | 1695 | 1658 |
| Ampatament (mm) | 2815 | 2790 |
Spațiul pentru bagaje este unul dintre cei mai importanți parametri de decizie în cazul SUV-urilor de familie mari. Fie că plănuiți să vă împachetați pentru o vacanță de două săptămâni, că trebuie să transportați echipament sportiv voluminos sau pur și simplu doriți să fiți siguri că puteți încărca fără probleme cumpărăturile uriașe de weekend și un cărucior pentru copii, fiecare litru în plus contează. Kia Sorento și Seat Tarraco sunt reprezentanți extrem de practici ai clasei lor în această privință, deși abordează utilizarea spațiului interior ușor diferit.
Privind modelele care apar astăzi pe piața second-hand ca mașini de aproximativ patru ani (generațiile Sorento MQ4 și Tarraco KN), Seat Tarraco cu motor clasic cu ardere internă oferă un volum de bază excelent de 760 de litri în configurația standard cu cinci locuri. În schimb, a patra generație Kia Sorento oferă 705 litri în aceeași configurație (sau doar 187 de litri dacă utilizați complet al treilea rând de scaune). Modelul spaniol are, așadar, un ușor avantaj pentru transportul zilnic al bagajelor obișnuite și oferă spațiu pentru câteva valize în plus. Situația se schimbă însă dramatic în momentul în care rabatați scaunele din spate la ambele vehicule. Sorento se transformă brusc într-un gigant al transportului, cu un volum maxim de până la 2100 de litri, în timp ce Tarraco se oprește la 1775 de litri. Pentru transportul de mobilier sau obiecte extra lungi, reprezentantul coreean este astfel mult mai util.
De asemenea, este important să luați în considerare motorizarea pe care o alegeți, deoarece bateriile modelelor electrificate pătrund semnificativ în podeaua portbagajului. Kia Sorento plug-in hybrid păstrează un volum foarte decent de 693 de litri, ceea ce reprezintă doar o scădere minoră față de versiunile pur termice. În schimb, Seat Tarraco e-HYBRID își pierde mult mai mult din caracterul practic, iar portbagajul său de bază scade la 610 litri.
Dacă transportați o familie de cinci persoane și aveți nevoie de maximum absolut pentru bagajele lor fără a rabata scaunele, Tarraco cu motor clasic va fi o alegere ceva mai bună. Pentru șoferii care, pe de altă parte, transportă mai des încărcături voluminoase cu scaunele rabatate sau caută în mod specific un hibrid second-hand, Kia Sorento, mai spațioasă și mai practică, este câștigătorul clar.
| Parametru | Kia Sorento SUV | Seat Tarraco SUV |
|---|---|---|
| Volum de bază (litri) | 705 | 760 |
| Volum maxim după rabatarea scaunelor (litri) | 2100 | 1775 |
În timp ce Seat Tarraco impresionează cu un portbagaj mai mare în configurația de bază cu cinci locuri, Kia Sorento domină după rabatarea spătarelor din spate și oferă limitări de spațiu semnificativ mai mici la versiunile hibride populare.
Atunci când alegeți un SUV de familie mare, capacitatea de remorcare joacă adesea un rol cheie, fie că plănuiți să tractați o rulotă grea pentru o vacanță prelungită, fie că transportați cai sau o barcă. În acest sens, ambele modele cu o vechime de aproximativ patru ani oferă valori solide, dar cu o abordare diferită în funcție de motorizările oferite. Kia Sorento de a patra generație (MQ4) excelează în mod clar în versiunea sa diesel 2.2 CRDi, care poate tracta o remorcă cu sistem de frânare cu o greutate maximă de până la 2 500 kg. Concurentul Seat Tarraco oferă, cu motoarele mai puternice 2.0 TDI și 2.0 TSI, un maxim încă foarte peste medie de 2 300 kg.
O situație interesantă apare însă la motorizările de bază și cele electrificate. În timp ce Seat Tarraco, în variantele 1.4 e-HYBRID sau cu motorul pe benzină 1.5 TSI, își păstrează o capacitate de remorcare standard și foarte decentă de 1 800 kg, versiunile mai ecologice ale modelului Sorento pierd teren în această privință. Hibridul clasic de la Kia poate tracta 1 650 kg, iar populara variantă plug-in hybrid scade chiar până la pragul de 1 500 kg.
În practică, acest lucru înseamnă că pentru tractarea unor sarcini cu adevărat grele, Kia diesel este un cal de povară imbatabil, însă versiunile hibride ale Seat-ului oferă o mai mare versatilitate de remorcare. Capacitatea de 1 800 kg a modelului Tarraco este, de fapt, absolut suficientă pentru transportul fără probleme al materialelor de construcție pentru un proiect de weekend, precum și pentru o rulotă de familie mai grea într-o vacanță lungă. În concluzie, se poate rezuma că, dacă prioritatea absolută este forța de remorcare extremă, Sorento diesel este câștigătorul clar, dar pentru proprietarii de hibride sau rulote mai mici, concurentul spaniol poate fi o alegere mai flexibilă.
| Model și motorizare | Greutate remorcabilă cu frânare (kg) | Greutate remorcabilă fără frânare (kg) |
|---|---|---|
| Kia Sorento 2.2 CRDi | 2500 | 750 |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI Hybrid | 1650 | 750 |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid | 1500 | 750 |
| Seat Tarraco 2.0 TDI | 2000 - 2300 | 750 |
| Seat Tarraco 2.0 TSI | 2250 - 2300 | 750 |
| Seat Tarraco 1.5 TSI ACT | 1800 | 750 |
| Seat Tarraco 1.4 e-HYBRID | 1800 | 750 |
Atunci când alegeți SUV-ul de familie ideal, gama de motorizări joacă un rol crucial. În acest sens, atât Kia Sorento, cât și Seat Tarraco oferă abordări diferite, care satisfac diverse tipuri de șoferi, de la cei cu un buget restrâns până la cei care parcurg mulți kilometri pe autostradă. În timp ce Kia, la generația MQ4 (din 2020), mizează pe o ofertă extrem de eficientă și concentrată, care include un motor diesel robust și unități electrificate moderne, Seat, din familia grupului Volkswagen, beneficiază de o variabilitate uriașă. Modelul Tarraco (generația KN) acoperă astfel un spectru de putere și de preț semnificativ mai larg. Pentru cei interesați de o mașină rulată cu o vechime de aproximativ patru ani, acest lucru înseamnă că Sorento este alegerea clară pentru tractarea remorcilor sau pentru pasionații de tehnologie care caută hibrizi, în timp ce Tarraco este considerabil mai flexibil și oferă atât o bază pe benzină economică pentru naveta urbană, cât și versiuni cu tentă sportivă și putere mare.
Sub capota celei de-a patra generații a modelului Kia Sorento găsim un trio de agregate bine gândit. Favoritul clar pentru rulaje mari este motorul diesel cu patru cilindri 2.2 CRDi, cu o putere de 148 kW și un cuplu impresionant de 440 Nm, care este întotdeauna cuplat la o transmisie modernă cu dublu ambreiaj și opt trepte. Dacă sunteți în căutarea unei funcționări mai rafinate pentru traficul suburban, producătorul oferă motorul pe benzină supraalimentat 1.6 T-GDI, care a fost disponibil ca hibrid clasic (HEV) cu o putere a sistemului de 169 kW și, din 2021, și ca plug-in hybrid (PHEV) cu o putere crescută la 195 kW. Ambele variante electrificate utilizează o cutie automată clasică cu șase trepte. În timp ce generațiile anterioare ale vehiculului se bazau exclusiv pe motoare cu ardere internă cu cilindree mai mare, generația MQ4 demonstrează tranziția către o eficiență sofisticată. Modelele Sorento rulate sunt adesea disponibile cu tracțiune integrală fiabilă (AWD), deși motorizarea diesel și hibridul de bază apar pe piață și în configurații mai ieftine cu tracțiune față (2WD).
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.6 T-GDI Hybrid | Benzină / HEV | 169 | 350 | 6AT |
| 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid | Benzină / PHEV | 195 | 350 | 6AT |
| 2.2 CRDi | Diesel | 148 | 440 | 8DCT |
Seat Tarraco, în prima și singura sa generație (producție între 2019 și 2024), beneficiază de o ofertă extrem de bogată de motoare din cadrul grupului VW. Producția acestui model și a marii majorități a motorizărilor sale s-a încheiat oficial în cursul anului 2024, astfel că aceste mașini sunt disponibile astăzi exclusiv pe piața second-hand. Cea mai accesibilă motorizare ca preț pentru șoferii liniștiți este motorul pe benzină cu patru cilindri 1.5 TSI ACT (110 kW), care se găsește adesea la mașinile rulate cu transmisie manuală, deși DSG era disponibil contra cost. O clasică a autostrăzilor este popularul 2.0 TDI (110 kW sau 147 kW), care în versiunea mai puternică vine întotdeauna cu tracțiune integrală 4Drive. În special între anii 2020 și 2023, oferta s-a extins și pentru șoferii cu un stil de condus dinamic, către care au fost direcționate versiunile pe benzină 2.0 TSI (cu o putere de până la 180 kW la modelul FR). Ca răspuns la modelul Sorento hibrid, Seat a vândut între 2021 și 2024 și varianta 1.4 e-HYBRID (PHEV) cu autonomie pur electrică și o putere totală de 180 kW.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.5 TSI ACT | Benzină | 110 | 250 | 6MT / 7DSG |
| 1.4 e-HYBRID | Benzină / PHEV | 180 | 400 | 6DSG |
| 2.0 TSI | Benzină | 140 / 180 | 320 / 370 | 7DSG |
| 2.0 TDI | Diesel | 110 | 340 - 360 | 6MT / 7DSG |
| 2.0 TDI | Diesel | 140 / 147 | 400 | 7DSG |
În timp ce Kia Sorento îi impresionează pe devoratorii de autostrăzi și pe proprietarii de case de vacanță cu motorul său diesel extrem de puternic și robust oferit standard, Seat Tarraco se remarcă printr-o gamă largă de motoare, unde atât șoferul urban econom cu 1.5 TSI, cât și tatăl de familie cu înclinații sportive cu puternicul motor pe benzină de doi litri își vor găsi idealul.
Alegerea motorizării corecte este absolut crucială pentru satisfacția dumneavoastră pe termen lung cu mașina, motiv pentru care recomandările noastre se bazează pe experiențe reale, caracteristici de performanță, consum real de combustibil, feedback-ul proprietarilor și fiabilitatea mecanică. În timp ce Kia Sorento de a patra generație (MQ4) se mândrește cu un motor diesel complet reproiectat, cu un nou bloc de aluminiu, care este cu aproape 20 kg mai ușor decât cel al predecesorului său, Seat Tarraco beneficiază de tehnologia consacrată a grupului și este fabricat direct în Wolfsburg, alături de modelul înrudit Tiguan Allspace. Ambele SUV-uri de familie mari se bazează, în cele mai bune specificații ale lor, pe agregate diesel sofisticate care, în ciuda popularității crescânde a hibrizilor pe benzină, rămân de departe cea mai practică și fiabilă alegere pentru piața mașinilor second-hand de patru ani și pentru călătoriile lungi frecvente.
Acest motor diesel cu patru cilindri este vârful absolut al gamei Sorento generația MQ4 și reprezintă echilibrul ideal între forța de tracțiune uriașă și costurile de operare rezonabile. Cel mai mare avantaj tehnic al său este funcționarea rafinată și cuplul puternic de la turații joase (cuplu de 440 Nm), fiind în plus cuplat la o transmisie modernă cu opt trepte cu ambreiaje umede (DCT8). Aceasta schimbă treptele neobișnuit de lin și este mult mai fiabilă și durabilă decât vechile transmisii cu dublu ambreiaj uscat ale grupului, în timp ce consumul real, având în vedere dimensiunea mașinii, se menține la un nivel excelent de 6,5 până la 7,5 litri de motorină. Un risc cunoscut la exemplarele rulate poate fi filtrul de particule (DPF) înfundat sau diluarea periculoasă a uleiului de motor cu motorină din cauza regenerărilor nefinalizate. Puteți preveni această problemă evitând mașinile utilizate în principal în oraș pe distanțe scurte și prin scurtarea preventivă a intervalului de schimb de ulei la 15.000 km. Această alegere este cel mai bine utilizabilă pentru șoferii care parcurg regulat sute de kilometri pe autostradă, tractează adesea o remorcă grea (mașina poate tracta până la 2,5 tone) sau au nevoie de o dinamică suverană chiar și cu șapte pasageri la bord.
Pentru modelul de familie Seat Tarraco generația KN, recomandăm fără ezitare versiunea mai puternică a motorului turbodiesel de doi litri. Deși producția acestei motorizări de top pentru majoritatea nivelurilor de echipare a fost oprită treptat pe parcursul anului 2023, pe piața mașinilor second-hand de aproximativ patru ani, aceasta este de departe cea mai bună captură. Punctul forte tehnic al motoarelor din familia TDI Evo este sistemul de injecție dublă de AdBlue (Twin Dosing), care reduce radical emisiile fără a pierde din dinamică, și tracțiunea integrală 4Drive, cu care mașina atinge un consum real de aproximativ 6,5 până la 7 litri la 100 km. Punctul slab și riscul pot fi operațiunile de service neglijate ale mecanismelor mai complexe. În calitate de mecanici experimentați, vă sfătuim să verificați cu atenție dacă proprietarul anterior a respectat cu strictețe schimburile de ulei nu doar la motor, ci și la cutia de viteze DSG și la cuplajul interaxial al sistemului 4x4 (maximum la fiecare 60.000 km). Smuciturile la plecarea de pe loc în timpul testului de drum sunt primul semnal de alarmă. Un Tarraco diesel puternic este ideal pentru familiile active cu un stil de condus ceva mai dinamic, care apreciază rezervele de putere sigure la depășiri, tracțiunea excelentă în călătoriile regulate la munte și robustețea mecanică generală pe traseele lungi de vacanță.
Valorile oficiale ale consumului de combustibil declarate de producători pentru SUV-urile de familie mari diferă adesea semnificativ de realitatea cotidiană din trafic. Această diferență este cel mai vizibilă la vehiculele mai grele cu tracțiune integrală și, în special, la sistemele plug-in hybrid, ale căror măsurători oficiale se bazează pe cicluri de laborator specifice și foarte optimiste. Pentru a obține o imagine obiectivă a costurilor de exploatare pentru mașini rulate de aproximativ patru ani (pentru modelul Kia Sorento generația MQ4 și Seat Tarraco generația KN), am utilizat date reale de la șoferi de pe portalul independent al comunității Spritmonitor.de. Aici, mii de proprietari își înregistrează pe termen lung alimentările reale, ceea ce ne oferă o idee mult mai precisă despre ceea ce vă așteaptă de fapt la benzinărie.
| Model și motorizare | Consum mediu (l/100 km) |
|---|---|
| Motoare plug-in hybrid (PHEV) | |
| Seat Tarraco 1.4 e-HYBRID 110 kW | 4,5 (depinde mult de încărcare) |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI Plug-in Hybrid 195 kW | 5,5 (depinde mult de încărcare) |
| Motoare full hybrid (HEV) | |
| Kia Sorento 1.6 T-GDI Hybrid 169 kW | 7,1 |
| Motoare diesel | |
| Seat Tarraco 2.0 TDI 110/147 kW | 6,8 |
| Kia Sorento 2.2 CRDi 148 kW | 7,5 |
| Motoare pe benzină | |
| Seat Tarraco 1.5 TSI ACT 110 kW | 7,5 |
| Seat Tarraco 2.0 TSI 140/180 kW | 9,0 |
La o privire detaliată asupra datelor reale, sunt evidente câteva tendințe clare. Pentru vehicule atât de mari și grele, motorul diesel rămâne cea mai logică alegere pentru deplasările regulate pe autostradă. În timp ce Seat Tarraco, cu motorul consacrat 2.0 TDI, reușește să ruleze cu o medie foarte decentă de 6,8 litri, Kia Sorento, mai masivă, mai înaltă și mai puternică, cu motorul 2.2 CRDi, necesită în condiții reale de trafic în jur de 7,5 litri. O constatare interesantă este comportamentul motoarelor mai mici pe benzină, supraalimentate. Unitatea de bază 1.5 TSI de pe Seat trebuie să depună un efort destul de mare cu vehiculul greu și, în ciuda tehnologiei de dezactivare a cilindrilor (ACT), consumul său real se situează adesea în jurul valorii de 7,5 l/100 km – deci nu este o alegere atât de miraculos de economică pe cât ar putea părea din datele oficiale. Motorul mai puternic de doi litri, 2.0 TSI, consumă în mod obișnuit nouă litri. În cazul versiunilor hibride, se vede clar că hibridul clasic de la Kia (1.6 T-GDI HEV) funcționează foarte eficient în regim suburban, cu o medie de 7,1 litri, în timp ce motorizările plug-in hybrid de la ambele mărci au sens din punct de vedere financiar exclusiv dacă le încărcați conștiincios și regulat. Cu bateria descărcată, din cauza greutății mai mari a mașinii, puteți depăși ușor pragul de 6,5 litri.
Ce înseamnă acest lucru pentru utilizatorul obișnuit și pentru bugetul familiei? Dacă vă deplasați zilnic preponderent în mediu urban și suburban, pe distanțe mai scurte, și aveți posibilitatea de a încărca mașina regulat de la un wallbox de acasă sau de la serviciu, versiunile plug-in hybrid vor fi imbatabile din punct de vedere operațional. Dimpotrivă, dacă sunteți un „devorator” clasic de kilometri lungi pe autostradă sau conduceți adesea cu mașina plină, alegerea unui diesel sub forma Seat Tarraco 2.0 TDI sau Kia Sorento 2.2 CRDi vă va garanta o autonomie peste medie și costuri stabile, previzibile. Pentru șoferii care solicită o simplitate maximă în utilizare, fără a fi nevoiți să caute stații de încărcare, Sorento HEV full-hybrid este un compromis excelent.
În final, consumul de combustibil în sine nu ar trebui să fie singurul factor decisiv între aceste două mașini populare. În timp ce Seat Tarraco beneficiază de construcția sa ceva mai ușoară și mai aerodinamică, precum și de motorul 2.0 TDI mai economic, Kia Sorento compensează cu încredere acest ușor handicap la benzinărie prin spațiul interior general mai mare și prin gama sofisticată de hibrizi cu auto-încărcare, care lipsesc complet din oferta Seat. Ambele platforme oferă astfel soluții economice adecvate pentru diferite tipuri de șoferi.
Când căutați un SUV de familie de patru ani pe piața second-hand (în principal modelele din anii 2021–2022), veți descoperi rapid că ambele modele vizează bugete ușor diferite. În timp ce Seat Tarraco de primă generație joacă rolul unei alternative mai accesibile și cu un design mai sportiv la Škoda Kodiaq, Kia Sorento, în a patra sa generație (MQ4), a făcut un salt semnificativ în ceea ce privește designul și tehnologia către segmentul premium.
Datorită înrudirii sale tehnice cu alte vehicule din Grupul VW, Seat Tarraco este foarte bine reprezentat pe piața second-hand, ceea ce menține prețurile medii la un nivel atractiv. Astfel, pot fi găsite mașini cu o plajă de prețuri destul de flexibilă.
A patra generație a modelului Kia Sorento a făcut un salt masiv față de predecesorul său în ceea ce privește calitatea execuției și materialele utilizate. Acest lucru se reflectă, în mod natural, și în prețurile de achiziție mai mari pe piața secundară. O atracție majoră pentru mașinile de aproximativ patru ani din 2022 este faptul că acestea beneficiază încă de renumita garanție de fabrică.
Pentru ca comparația să fie completă, este bine să luăm în considerare caracteristicile care influențează direct devalorizarea și portofelul cumpărătorului în primii ani de deținere a unei mașini second-hand:
| Caracteristică | Seat Tarraco (modele 2021–2022) | Kia Sorento (modele 2021–2022) |
|---|---|---|
| Garanția de fabrică pentru mașina rulată | De obicei, aproape de expirare (standard 5 ani) | De regulă, încă activă (7 ani / 150.000 km) |
| Echiparea și influența asupra prețului | Diferențe mari de preț în funcție de dotările opționale | Variație mai mică (echipare bogată inclusă deja în standard) |
| Service și piese | Disponibile pe scară largă și mai ieftine (platforma MQB) | Preț mai mare pentru piesele originale, dar acoperite de garanție |
| Oferta pe piață | SUV-uri mai ieftine fără tracțiune 4x4 mai ușor de găsit | Predominanța exemplarelor 4x4 mai scumpe și complet echipate |
Seat Tarraco reprezintă o cale rațională și mult mai accesibilă către un SUV spațios, în timp ce Kia Sorento, ceva mai scumpă, își justifică prețul de piață mai ridicat printr-un interior mai valoros și, mai ales, prin siguranța unei garanții de fabrică îndelungate.
Ambele vehicule, Kia Sorento și Seat Tarraco, se pot mândri cu un rating maxim de cinci stele în testele riguroase de siguranță Euro NCAP. Cu toate acestea, atunci când comparăm aceste SUV-uri second-hand, este necesar să luăm în considerare contextul și anul testării în sine. Metodologia de testare Euro NCAP evoluează constant și devine semnificativ mai strictă în fiecare an. Prin urmare, rezultatele procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate direct, deoarece anii mai recenți iau în considerare, de exemplu, simulări mai solicitante de impact frontal cu un obstacol mobil, detectarea mai avansată a bicicliștilor sau scenarii de criză în intersecții.
Kia Sorento de a patra generație a trecut testele de siguranță Euro NCAP în 2020, deci conform standardelor moderne foarte stricte. Mașina a obținut rezultate fiabile, cu un rating de 82% pentru protecția adulților, 85% pentru protecția copiilor și 63% pentru protecția participanților vulnerabili la trafic. Totuși, s-a descurcat extrem de bine la categoria sistemelor de asistență pentru siguranță, unde a obținut un scor excelent de 87%. Aceste rezultate au fost susținute de caroseria rigidă și, mai ales, de dotările standard extinse, care includ șapte airbag-uri, inclusiv noul airbag central, care protejează eficient capetele pasagerilor din față împotriva unei coliziuni între ei. În plus, sistemul avansat de frânare autonomă de urgență a reacționat foarte eficient la potențialele coliziuni cu alte vehicule și pietoni, confirmând nivelul de top al siguranței active.
Seat Tarraco a fost testat de Euro NCAP cu un an mai devreme, în 2019. Și acesta a primit cinci stele pline, strălucind în special la protecția pasagerilor adulți, unde a obținut un scor absolut excepțional de 97%. Protecția copiilor a fost evaluată la un solid 84%, protecția pietonilor și bicicliștilor la 79%, iar sistemele de asistență au obținut tot 79%. La vremea sa, Tarraco a demonstrat o rigiditate excelentă a cabinei și o funcționalitate fiabilă a sistemelor de evitare a coliziunilor. Este însă important de menționat că testele din 2019 nu includeau încă cele mai noi protocoale (de exemplu, evaluarea obligatorie a airbag-ului central menționat anterior). În plus, valabilitatea certificatelor Euro NCAP din acest an a expirat oficial la începutul anului 2026. Totuși, în comparație cu alte mașini de vârstă similară din parcurile auto, este în continuare o mașină de familie extrem de sigură și verificată.
În evaluarea generală, ambele modele oferă un nivel excelent de siguranță pasivă și activă, care va satisface fără probleme nevoile unei utilizări familiale exigente. Deși Seat Tarraco impresionează cu rezultatul procentual uimitor la protecția adulților din 2019, Kia Sorento beneficiază de o arhitectură de siguranță mai nouă, testată în regimul mai strict din 2020. Airbag-ul său central oferit standard și sistemele de asistență ușor mai avansate îi oferă astfel un ușor avantaj în ceea ce privește îndeplinirea standardelor mai moderne de pe șosele.
| Parametru | Kia Sorento | Seat Tarraco |
|---|---|---|
| Anul testării | 2020 | 2019 |
| Protecția pasagerilor adulți | 82 % | 97 % |
| Protecția copiilor | 85 % | 84 % |
| Protecția participanților vulnerabili la trafic | 63 % | 79 % |
| Sisteme de asistență pentru siguranță | 87 % | 79 % |
Deși ambele SUV-uri de familie au obținut numărul maxim de stele, Kia Sorento reprezintă o alegere cu un pas mai modernă și mai sigură, datorită standardelor de testare mai noi din 2020 și a airbag-ului central inovator.
Pe lângă dotările standard, fiecare dintre modele oferă câteva elemente unice și inovații tehnologice care aduc valoare adăugată mașinilor și pot fi decisive pentru client în alegerea finală.
SUV-ul sud-coreean mizează pe cele mai moderne tehnologii, care la momentul lansării pe piață erau obișnuite mai degrabă în segmentul premium, și pe o grijă maximă pentru pasageri pe toate rândurile de scaune.
Fratele spaniol al modelului Škoda Kodiaq beneficiază de tehnologia grupului Volkswagen, dar adaugă un aspect mai dinamic și tehnologii axate pe plăcerea de a conduce și pe o practicabilitate cotidiană maximă.
Aspect premium și calitate ridicată a finisajelor interioare cu materiale valoroase
Ofertă generoasă de spațiu cu scaune relativ confortabile chiar și pe al treilea rând
Garanție de fabrică atractivă de 7 ani, care acoperă adesea chiar și mașini second-hand de patru ani
Gamă largă de motorizări, inclusiv diesel economic și hibrizi reușiți (HEV și PHEV)
Echipare standard bogată și sisteme de siguranță și asistență foarte avansate
Preț de achiziție vizibil mai mare pe piața second-hand comparativ cu Tarraco
Dimensiunile exterioare mai mari și greutatea mai mare îngreunează manevrarea pe străzile înguste ale orașului
Cu toți cei șapte pasageri la bord, rămâne doar un spațiu minim pentru bagaje
Control mai complex al sistemului de infotainment cu un număr mai mare de suprafețe tactile
Kia Sorento este alegerea ideală pentru cumpărătorii mai exigenți care caută un SUV de familie robust și cu aspect luxos, cu un spațiu peste medie pentru pasageri. Datorită garanției lungi de fabrică și a sistemelor de propulsie hibride moderne, aduce pe piața second-hand un grad ridicat de siguranță și eficiență chiar și în cazul deplasărilor urbane frecvente.
Caracteristici de condus sigure și un comportament foarte agil în viraje pentru un SUV de mari dimensiuni
Motoare de grup consacrate (TDI și TSI) cu o dinamică bună și un consum acceptabil
Prețuri mai avantajoase pentru mașinile second-hand și un raport preț-utilitate general excelent
Ergonomie excelentă a interiorului cu panou de climatizare separat și butoane fizice
Portbagaj uriaș în configurația cu cinci locuri
Al treilea rând de scaune este foarte înghesuit și utilizabil în realitate doar pentru copii mici
Interiorul pare auster și conservator în comparație cu rivalul coreean
Reglaj mai rigid al suspensiei, care reduce confortul pe jante mai mari (de exemplu, la echiparea FR)
Versiunea plug-in hybrid (e-Hybrid) nu este oferită deloc în varianta cu șapte locuri
Seat Tarraco se adresează șoferilor raționali care au nevoie de o mașină de familie practică și spațioasă, dar nu vor să renunțe la plăcerea de a conduce. Beneficiază de tehnologia fiabilă a grupului VW și reprezintă o alternativă mai accesibilă pentru cei cărora al treilea rând de scaune le este suficient doar ca soluție de urgență.
Pe baza rapoartelor de service, a experienței pe termen lung a proprietarilor și a constatărilor aduse de fiecare inspecție fizică a mașinii rulate, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care cumpărătorii de mașini de aproximativ patru ani ar trebui să fie atenți.
A patra generație a modelului Kia Sorento (produsă din 2020) este, în general, foarte robustă și fiabilă, însă la primele loturi au apărut câteva boli ale copilăriei care au necesitat adesea intervenția service-ului.
Kia Sorento de a patra generație suferă în principal de erori software și de bolile copilăriei ale transmisiilor cu dublu ambreiaj la primele loturi. Defecțiunile mecanice majore ale motoarelor sunt evitate, iar datorită garanției lungi, istoricul majorității mașinilor tinde să fie foarte bine pus la punct.
Cel mai mare SUV de la Seat împarte întreaga tehnologie a grupului cu modele precum Volkswagen Tiguan Allspace sau Škoda Kodiaq. Aduce astfel soluții verificate, dar și neajunsurile tipice ale platformelor grupului din acei ani de producție.
Tarraco este o mașină de familie construită onest, la care apar în principal neajunsurile clasice ale transmisiilor DSG ale grupului și problemele cu infotainment-ul MIB3. Cu o întreținere corectă și atentă, este un cal de povară extrem de fiabil.
La achiziționarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială. Deși ambele modele sunt în general fiabile printre mașinile second-hand de patru ani, ele au specificul lor și puncte slabe. Iată câteva puncte concrete asupra cărora ar trebui să vă concentrați, menționând că, pentru o siguranță maximă, pasul ideal este întotdeauna o Verificare a mașinii rulate complexă, realizată de un mecanic experimentat.
Kia Sorento oferă ceva mai mult spațiu în cabină și în portbagaj, care la versiunea cu cinci locuri atinge un volum masiv de până la 910 litri. SEAT Tarraco oferă în aceeași configurație un volum foarte bun de 760 de litri, ceea ce este suficient pentru majoritatea familiilor fără probleme. Sorento este în general mai lat și mai masiv, ceea ce le oferă pasagerilor senzația unui interior mai aerisit.
Kia punctează semnificativ pe piața mașinilor rulate cu garanția sa de fabrică de șapte ani (sau 150.000 km), astfel încât la un vehicul de patru ani aveți încă acoperire valabilă pentru componentele principale. SEAT a oferit standard o garanție de cinci ani (până la 100.000 km), care la unele exemplare rulate ar putea expira curând. Ambele vehicule sunt considerate fiabile din punct de vedere mecanic, SEAT beneficiind în plus de piese de schimb ușor accesibile și de rețeaua extinsă de service a grupului Volkswagen.
Da, ambele SUV-uri de familie pot fi achiziționate în varianta practică cu șapte locuri. Al treilea rând de scaune de pe Kia Sorento este însă ceva mai utilizabil, iar pe distanțe scurte acolo se poate așeza relativ confortabil chiar și un adult. În SEAT Tarraco, scaunele din spate de tot sunt mai înghesuite și sunt potrivite în principal doar pentru transportul copiilor mai mici.
Dacă sunteți în căutarea unui diesel consacrat pentru călătorii lungi, ambele mașini oferă motoare diesel puternice și economice (2.2 CRDi la Kia și 2.0 TDI la Seat) cu un consum real de aproximativ 6,5 l/100 km. Kia Sorento excelează însă printr-o gamă mai largă de motorizări full hybrid (HEV) și plug-in hybrid (PHEV), care sunt extrem de eficiente în traficul urban. SEAT Tarraco are, în schimb, avantajul unei palete mai largi de motoare pe benzină TSI clasice, mai accesibile ca preț.
Datorită reglajului mai rigid al suspensiei și greutății ușor mai mici, SEAT Tarraco este mai agil în viraje și oferă o experiență de condus mai atractivă. Kia Sorento, pe de altă parte, mizează pe un confort maxim la rulare, o călătorie lină și o izolare fonică de top a cabinei. Pentru șoferii orientați spre dinamism, SUV-ul spaniol este alegerea mai bună, în timp ce reprezentantul coreean gestionează mai bine deplasările lungi și confortabile.
Alegerea între aceste două SUV-uri de familie populare depinde în primul rând de bugetul dumneavoastră și de stilul de condus preferat. Modelul sud-coreean Kia Sorento reprezintă o alegere mai premium și mai impunătoare, care, datorită spațiului interior generos, motorizărilor hibride eficiente și garanției de fabrică lungi încă valabile, va atrage familiile mai exigente care caută confort maxim și avans tehnologic. În schimb, modelul spaniol SEAT Tarraco punctează pe piața mașinilor rulate printr-un raport excelent între preț și valoare utilă, caracteristici de condus mai agile și o gamă variată de motoare consacrate ale grupului, ceea ce îl face partenerul ideal pentru șoferii care își doresc un comportament mai sportiv și o manevrabilitate urbană mai ușoară. Dacă prioritatea dumneavoastră absolută este spațiul, materialele mai luxoase și capacitatea suverană de a tracta remorci grele, alegeți Sorento, în timp ce pentru cumpărătorii raționali care caută o mașină de familie mai accesibilă, fiabilă și agilă, Tarraco va fi cea mai inteligentă alegere.
Surse: ADAC, digi24.ro, adevarul.ro, autoexpert.ro, economica.net, transport-business.ro
Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Kia Sorento vs. Volkswagen Tayron. Care SUV mare e mai bun? Comparație detaliată de prețuri, dotări și performanțe, care vă ajută să alegeți.
13 apr. 2026

Comparație detaliată Ford Edge vs. Nissan X-Trail (Rogue). Aflați diferențele de spațiu, dotări și fiabilitate. Citiți verdictul nostru și alegeți corect!
15 apr. 2026

Comparație detaliată Hyundai Santa Fe vs. Seat Tarraco. Experiențe reale, evaluarea spațiului și a caracteristicilor de condus. Aflați care SUV de familie este mai bun!
6 mai 2026