
Citroën C3 vs. Hyundai i20: Comparație completă 2026
Comparație Citroën C3 și Hyundai i20: Care hatchback este mai bun? Citiți o comparație detaliată a dotărilor, motorizărilor și ținutei de drum, cu un verdict final.
15 apr. 2026
Articole
Comparatii auto
Comparație detaliată între Hyundai i20 și Renault Clio. Aflați pe baza datelor reale care hatchback de oraș oferă dotări și consum mai bune. Citiți verdictul nostru.
3 mai 2026


Modelul sud-coreean Hyundai i20, care după debutul său istoric a înlocuit cu succes vechiul model Getz și s-a impus ferm în segmentul mașinilor mici, atrage clienții de pe piața second-hand în special prin interiorul extrem de spațios, dotările generoase și designul modern și încrezător. Provocatorul său de astăzi este tradiționalul bestseller francez Renault Clio, care pe piața japoneză se vinde sub numele alternativ Renault Lutecia din motive de licențiere și ale cărui derivate anterioare de caroserie tip sedan au purtat în diferite colțuri ale lumii denumiri precum Thalia, Symbol sau Nissan Platina. Să analizăm în detaliu cum se vor descurca acești doi concurenți extrem de puternici din categoria hatchback-urilor urbane compacte în comparația noastră directă și care dintre ei va fi o alegere mai bună din toate punctele de vedere pentru deplasările dumneavoastră zilnice.
Ambele vehicule reprezintă reprezentanți tipici ai segmentului B (mașini mici), care s-au maturizat considerabil în ultimii ani. Dacă ne concentrăm pe generațiile relevante pentru piața mașinilor second-hand de aproximativ patru ani, adică pe a treia generație Hyundai i20 și a cincea generație Renault Clio, vom constata că ambele modele au depășit fără probleme pragul de patru metri. Această creștere, anterior de neconceput pentru hatchback-urile mici de oraș, aduce șoferilor avantaje sub forma unei stabilități direcționale mai bune și a unui aspect mai matur. Având în vedere formatul lor foarte asemănător, nu va trebui să faceți compromisuri majore în ceea ce privește utilitatea generală atunci când alegeți, ceea ce înseamnă că ambele mașini se vor descurca foarte bine nu doar în oraș, ci și în călătoriile de weekend.
O privire detaliată asupra cifrelor arată că Renault Clio de a cincea generație este, cu cei 1798 mm ai săi, cu 23 mm mai lat decât Hyundai i20, care menține o lățime de 1775 mm. Lungimea modelului standard Renault Clio variază într-un interval strâns între 4050 și 4053 mm, în timp ce modelul standard Hyundai i20 pornește de la 4040 mm (varianta sa sportivă N sau facelift-urile mai recente ajungând până la 4075 mm). O postură mai lată îi conferă reprezentantului francez o senzație de mai mare siguranță pe drum și oferă echipajului din față ceva mai mult spațiu în zona umerilor. În schimb, caroseria ușor mai îngustă și, în versiunea de bază, chiar puțin mai scurtă a modelului sud-coreean reprezintă un avantaj atunci când te strecori zilnic pe străzi înguste, deoarece chiar și câțiva centimetri economisiți facilitează parcarea laterală în centrele aglomerate ale orașelor.
În ceea ce privește înălțimea și ampatamentul, ambii concurenți păstrează proporții moderne, cu un profil dinamic, mai degrabă jos. Înălțimea ambelor mașini oscilează în jurul pragului de 1440 până la 1455 milimetri, ceea ce ajută la menținerea centrului de greutate jos pentru caracteristici de condus mai sigure. O metrică esențială pentru spațiul interior longitudinal este ampatamentul, unde Hyundai i20 oferă exact 2580 mm, iar Renault Clio aproape identic, 2583 mm. Această diferență neglijabilă de doar trei milimetri arată că ambii producători auto și-au proiectat platformele cu un accent maxim pe utilizarea spațiului pentru pasageri, motiv pentru care o eventuală alegere între aceste modele nu va depinde de spațiul propriu-zis pentru genunchi, ci mai degrabă de preferința pentru designul exterior sau lățimea totală a cabinei.
| Parametru | Hyundai i20 Hatchback | Renault Clio Hatchback |
|---|---|---|
| Lățime (mm) | 1775 | 1798 |
| Lungime (mm) | 4040 - 4075 | 4050 - 4053 |
| Înălțime (mm) | 1440 - 1455 | 1440 |
| Ampatament (mm) | 2580 | 2583 |
Atunci când alegeți o mașină de oraș mică, volumul portbagajului este adesea un factor decisiv, mai ales dacă mașina urmează să servească drept vehicul principal sau unic în familie. Atât Hyundai i20, cât și Renault Clio demonstrează la generațiile lor actuale că și în segmentul B se poate oferi suficient spațiu, acesta fiind un volum absolut suficient pentru cumpărăturile de weekend sau o vacanță mai lungă în doi. În timp ce anterior aceste modele erau considerate mai degrabă vehicule agile de oraș, astăzi portbagajele lor ajung din urmă cu îndrăzneală valorile mașinilor dintr-o clasă superioară. Acest lucru le face, din perspectiva unei mașini second-hand, parteneri foarte practici și universali.
Dacă ne uităm la hatchback-urile standard cu cinci uși ale mașinilor second-hand de aproximativ patru ani, cifrele sunt foarte interesante și destul de echilibrate. Hyundai i20 (generația a 3-a, din 2020) oferă în varianta de bază un volum foarte decent de 352 de litri, ceea ce constituie un spațiu simetric și ușor de utilizat. Totuși, Renault Clio (generația a 5-a, din 2019) conduce ușor în configurația standard, deoarece versiunile sale convenționale cu combustie oferă un volum de la 340 la 391 de litri (valorile cele mai mari sunt atinse de versiunile cu GPL din fabrică). Această mică diferență înseamnă în practică un spațiu prețios pentru câteva genți mici în plus. Este însă necesar să fiți foarte atenți atunci când alegeți motorizări electrificate. Bateriile își cer întotdeauna tributul – la modelul mild-hybrid Hyundai i20, capacitatea portbagajului scade la 262 de litri, iar la modelul full hybrid Renault Clio E-Tech, spațiul se reduce la 254 până la 301 litri. După rabatarea scaunelor din spate, raportul de forțe se inversează în favoarea mașinii coreene, care oferă un volum maxim de 1165 de litri, depășind astfel ușor modelul Clio cu cei 1069 de litri ai săi.
O diferență foarte importantă între cei doi concurenți este oferta istorică de variante de caroserie. În timp ce Hyundai i20 s-a bazat întotdeauna în era modernă doar pe hatchback-ul de bază cu cinci uși, Renault a oferit până în 2020 varianta extrem de practică Grandtour. Acest Renault Clio Estate (generația a 4-a) se mândrește cu un volum de bază peste standard de 443 de litri, care după rabatarea scaunelor crește până la un volum uriaș de 1380 de litri. Deși nu mai găsiți această versiune practică la cele mai noi mașini second-hand de patru ani din a cincea generație, pentru cei interesați de modele puțin mai vechi, cu accent maxim pe cărucioare și utilitate familială, versiunea break a modelului Clio reprezintă o alegere la care Hyundai i20 nu poate răspunde.
| Parametru | Hyundai i20 Hatchback | Renault Clio Hatchback | Hyundai i20 Estate | Renault Clio Estate |
|---|---|---|---|---|
| Volum de bază (litri) | 352 (262 la hibrid) | 340 - 391 (254 - 301 la hibrid) | - | 443 |
| Volum maxim cu scaunele rabatate (litri) | 1165 (1075 la hibrid) | 1069 (979 la hibrid) | - | 1380 |
Renault Clio de a cincea generație conduce ușor în ceea ce privește volumul de bază al portbagajului, în timp ce Hyundai i20 surprinde cu un spațiu mai mare după rabatarea completă a scaunelor. Totuși, la ambele mașini second-hand, verificați înainte de cumpărare dacă nu este vorba despre o versiune hibridă, care reduce considerabil capacitatea interioară pentru bagaje.
Deși tractarea remorcilor grele nu este scopul principal al hatchback-urilor mici de oraș, diferențele de greutate a remorcii între modelele Hyundai i20 și Renault Clio pot juca un rol important pentru cumpărătorii cu spirit practic. Cunoașterea acestor limite este esențială pentru utilizarea corectă și sigură a dispozitivului de remorcare, fie că este vorba de mutări sau de activități de agrement.
Hyundai i20 de a treia generație (pe piață din 2020) oferă parametri surprinzător de solizi în clasa sa. Cu motorul turbo 1.0 T-GDI, poate tracta o greutate maximă a remorcii cu frânare de până la 1.110 kg, fără niciun compromis chiar și în versiunea cu tehnologie mild-hybrid de 48V. Versiunea aspirată mai slabă, 1.2, poate gestiona o sarcină standard cu frânare de 910 kg. Greutatea remorcii fără frânare este limitată la toate versiunile i20 la o valoare destul de conservatoare de 450 kg.
Pe de altă parte, Renault Clio de a cincea generație abordează remorcile cu frânare în mod unitar. În aproape întreaga gamă de motorizări – de la popularele motoare pe benzină TCe până la varianta complet hibridă E-Tech Hybrid – capacitatea maximă cu frânare este stabilită la fix 900 kg. Totuși, unde reprezentantul francez punctează vizibil este capacitatea pentru remorcile fără frânare. Aceasta variază, în funcție de specificația și echiparea concretă, între 580 și 670 kg, ceea ce reprezintă o diferență notabilă față de concurentul coreean.
În practică, aceste diferențe înseamnă că, în timp ce Hyundai i20 oferă mai multă siguranță și o rezervă mai mare pentru o rulotă mică sau o remorcă de marfă cu frânare mai grea, Renault Clio poate transporta în siguranță o remorcă standard fără frânare mai grea. Acest lucru reprezintă un spațiu ideal pentru câteva valize în plus sau pentru încărcarea unor materiale de construcție mai grele, fiind o capacitate absolut suficientă pentru cumpărăturile de weekend sau pentru o vacanță mai lungă.
În concluzie, se poate spune că, dacă intenționați să tractați mai des sarcini cu frânare mai grele, Hyundai i20 va fi alegerea mai logică. Totuși, pentru utilizarea obișnuită în grădină și hobby cu o remorcă simplă fără frânare, Renault Clio oferă o libertate de utilizare ceva mai mare datorită limitei sale superioare.
| Model și motorizare | Greutatea remorcii cu frânare (kg) | Greutatea remorcii fără frânare (kg) |
|---|---|---|
| Hyundai i20 1.0 T-GDI / 48V-Hybrid | 1110 | 450 |
| Hyundai i20 1.2 | 910 | 450 |
| Hyundai i20 N | 1110 | 450 |
| Renault Clio TCe 90 / 100 | 900 | 580 - 630 |
| Renault Clio E-Tech Hybrid 140 / 145 | 900 | 655 - 670 |
| Renault Clio Blue dCi 85 / 115 | 900 | 630 |
Renault Clio de a cincea generație și Hyundai i20 de a treia generație (vehicule potrivite pentru segmentul mașinilor rulate cu o vechime de aproximativ 4 ani) abordează gama de motorizări în moduri foarte diferite. Clio punctează printr-o ofertă neobișnuit de largă, care, pe lângă motoarele clasice pe benzină, include și extrem de populara propulsie GPL din fabrică, agregate diesel remarcabil de economice (o raritate astăzi în segmentul B) și sistemul avansat full-hybrid E-Tech pentru eficiență urbană. În schimb, Hyundai i20 mizează pe o ofertă mai simplă și clară, formată exclusiv din unități pe benzină. Utilizează tehnologia avansată mild-hybrid (48V) în combinație cu transmisia manuală inovatoare iMT, care poate decupla electronic treapta de viteză în timpul rulării libere (coasting). Pentru cei interesați de o experiență de condus sportiv pur sânge, modelul coreean încântă prin disponibilitatea vârfului de gamă i20 N, un hot-hatch veritabil pentru care Clio, orientat mai degrabă spre confort și economie, nu are un rival direct.
Hyundai i20 de a treia generație (pe piață din 2020) oferă o gamă clară de motorizări. Ca poartă de intrare ideală servește fiabilul motor aspirat cu patru cilindri 1.2 MPi de 62 kW. Acesta îi va mulțumi pe șoferii mai conservatori care caută durabilitate maximă și simplitate, în special pentru trasee scurte. Totuși, cea mai mare parte a vânzărilor este reprezentată de modernul motor turbo cu trei cilindri 1.0 T-GDI cu 74 sau 88 kW. Aceste motoare pot fi găsite frecvent în parcurile auto second-hand ca mild-hybride de 48V, care uniformizează accelerația și ajută la reducerea consumului mediu de combustibil. Sunt disponibile cu o transmisie automată cu dublu ambreiaj cu 7 trepte (DCT) sau cu interesanta transmisie manuală inteligentă cu 6 trepte (iMT), care nu are o legătură mecanică cu pedala de ambreiaj. Iubitorii de adrenalină ar trebui neapărat să își îndrepte atenția către versiunea de top i20 N, cu motor turbo de 1,6 litri cu patru cilindri și o putere serioasă de 150 kW (204 CP). Conform datelor de producție, acest model extrem de apreciat și-a încetat fabricația la sfârșitul anului 2024, astfel că disponibilitatea sa este acum limitată exclusiv la piața mașinilor rulate.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.2 MPi | Benzină | 62 | 118 | 5MT |
| 1.0 T-GDI | Benzină | 74 | 172 | 6MT / 7DCT |
| 1.0 T-GDI 48V | Benzină (Mild-hybrid) | 74 / 88 | 172 / 200 | 6iMT / 7DCT |
| 1.6 T-GDI (i20 N) | Benzină | 150 | 275 | 6MT |
A cincea generație Renault Clio se mândrește cu o selecție foarte diversă de unități de propulsie. Baza este formată din motoarele aspirate de un litru cu trei cilindri 1.0 SCe (48 și 53 kW), care însă, în principal din cauza lipsei de cuplu la turații joase, sunt potrivite doar pentru deplasări urbane. O dinamică mult mai versatilă este garantată de motorul turbo cu trei cilindri 1.0 TCe (66 sau 74 kW), care pe tot parcursul producției a fost vândut și în populara și accesibila versiune din fabrică pe gaz petrolier lichefiat (TCe 100 LPG / Eco-G 100). O particularitate a modelelor Clio rulate de pe piață este și disponibilitatea verificatelor și economicelor motoare diesel cu patru cilindri 1.5 Blue dCi (63 până la 85 kW). Deși acestea nu au mai ajuns în anii de producție mai recenți din cauza normelor stricte, pentru șoferii care parcurg distanțe mari, ele reprezintă vârful absolut. Bijuteria tehnologică este motorizarea full-hybrid E-Tech Hybrid (103/105 kW), care utilizează un motor aspirat pe benzină de 1.6, două motoare electrice și o transmisie automată multimodală fără ambreiaj, datorită căreia rulează adesea pur electric în oraș. Temporar, au fost disponibile și motoare pe benzină mai dinamice, cu patru cilindri, 1.3 TCe (96 sau 103 kW), dezvoltate în colaborare cu Mercedes.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.0 SCe 65/75 | Benzină | 48 / 53 | 95 | 5MT |
| 1.0 TCe 90/100 | Benzină | 66 / 74 | 160 | 5MT / 6MT / CVT |
| 1.0 TCe 100 LPG (Eco-G) | Benzină / GPL | 74 | 170 | 5MT / 6MT |
| 1.3 TCe 130/140 | Benzină | 96 / 103 | 240 / 260 | 6MT / 7EDC |
| 1.5 Blue dCi 85/100/115 | Diesel | 63 / 74 / 85 | 220 / 260 | 6MT |
| E-Tech Hybrid 140/145 | Benzină (Full-hybrid) | 103 / 105 | 144 + 205 | Automată multimodală |
În timp ce Renault Clio excelează printr-o gamă fenomenal de largă de motoare (inclusiv GPL-ul din fabrică extrem de economic, agregatele diesel și propulsia full-hybrid E-Tech), Hyundai i20 ripostează cu motoare pe benzină agile și clar profilate și, mai ales, cu fascinantul și necompromisul hot-hatch i20 N.
Alegerea motorului potrivit este absolut crucială pentru satisfacția pe termen lung în cazul unei mașini second-hand de aproximativ patru ani. Recomandările noastre se bazează pe experiențe reale, fiabilitate mecanică, consum real și ușurință în utilizare. Un aspect interesant al acestei comparații este abordarea complet diferită a producătorilor auto în ceea ce privește construcția motoarelor de cilindree mică, care formează coloana vertebrală a vânzărilor lor. În timp ce Hyundai i20 de a treia generație mizează pe injecția directă de combustibil pentru motorul său de un litru supraalimentat pentru o dinamică mai accentuată, a cincea generație a modelului Renault Clio utilizează injecția indirectă (MPI), ceea ce face ca motoarele sale să fie un unicat mecanic, foarte rezistent la neajunsurile traficului urban. Din datele privind disponibilitatea modelelor reiese, de asemenea, că în timp ce la Clio versiunea mai puternică pur pe benzină TCe 100 a încetat să mai fie comercializată încă de la sfârșitul anului 2020, fiind înlocuită complet de varianta de 90 CP (puterea de 100 CP rămânând rezervată în principal versiunilor cu GPL din fabrică), la Hyundai i20, dimpotrivă, au dispărut treptat de pe piață unele versiuni mild-hybrid (48V) ale motorului de un litru, care sunt acum foarte greu de găsit în parcurile auto second-hand.
Motorul turbo de un litru cu trei cilindri și 100 CP (74 kW) este cea mai rațională alegere din gamă pentru a treia generație Hyundai i20. În comparație cu motorul aspirat de bază de 1.2 litri cu patru cilindri, acesta oferă o elasticitate mult mai bună la turații joase datorită cuplului de 172 Nm, lucru pe care îl veți aprecia la depășirile sigure sau la intrările pe autostradă. Consumul real al acestui motor se menține constant în jurul valorii favorabile de 6 litri la 100 km. Este o unitate robustă din punct de vedere mecanic, însă, din cauza injecției directe de combustibil utilizate, prezintă riscul depunerii treptate de calamină pe supapele de admisie, în special în cazurile în care mașina este condusă exclusiv pe trasee scurte prin oraș cu motorul rece. La achiziționarea unei mașini rulate, concentrați-vă pe funcționarea motorului la ralanti după ce s-a încălzit – dacă motorul „întrerupe”, vibrează sau smucește ușor în timpul unei accelerări constante, acestea pot fi primele semne de calaminare. Avantajul este însă că această problemă poate fi prevenită ușor prin alimentarea regulată cu combustibil de calitate, aditivat, și prin faptul că încălziți și „întindeți” mașina cel puțin de câteva ori pe lună pe un traseu mai lung de autostradă. Din punct de vedere al echilibrului general, acest motor este cel mai potrivit pentru șoferii cu un stil de condus mai dinamic și un profil mixt de trasee (oraș, drumuri naționale, ocazional autostradă).
Dacă alegeți un Renault Clio de a cincea generație vechi de patru ani, regele absolut al fiabilității este motorul turbo de un litru cu trei cilindri 1.0 TCe 90, care dezvoltă 90 CP (66 kW). Cel mai mare avantaj tehnic al său și un beneficiu imens pentru piața second-hand este utilizarea injecției indirecte de combustibil (MPI). Acest sistem spală în mod natural supapele de admisie cu benzină, ceea ce face ca motorul să fie complet imun la calaminarea fatală de care suferă majoritatea concurenților de astăzi. Motorul oferă o curbă de cuplu plăcut de plată (160 Nm) și un consum real de puțin peste 5,5 litri de benzină. O anumită slăbiciune a exemplarelor din primii ani de producție (în special anii 2020 și 2021) este cuplarea exclusivă cu o cutie de viteze manuală cu cinci trepte, care pe autostradă urcă turațiile inutil de sus și crește zgomotul în cabină – cutiile cu șase trepte au apărut în ofertă abia în anii următori. În timpul test-drive-ului, ascultați cu atenție funcționarea motorului imediat după pornirea la rece, pentru a vedea dacă se aude un zăngănit care ar putea dezvălui un lanț de distribuție întins. Această problemă este o consecință tipică a amânării intervalelor de service. Prin urmare, căutați întotdeauna în istoricul de service schimburi de ulei timpurii, ideal la fiecare 15.000 km, nu la intervalele inutil de lungi de 30.000 km. Din punct de vedere al utilizatorului, motorul TCe de un litru este alegerea absolut ideală pentru navetiști și utilizatorii urbani care caută o mașină fiabilă pe termen lung, cu riscuri minime și întreținere ieftină.
Valorile consumului de combustibil declarate de producători reprezintă adesea un ideal greu de atins, măsurat în condiții de laborator. De aceea, la alegerea unei mașini rulate, este esențial să urmărim datele reale din traficul cotidian. În această comparație, ne-am concentrat pe modele relevante disponibile pe piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani, respectiv pe a treia generație Hyundai i20 (din 2020) și a cincea generație Renault Clio (din 2019). Toate valorile menționate se bazează pe datele independente ale popularului portal comunitar Spritmonitor.de, unde mii de șoferi din întreaga Europă își introduc facturile reale de alimentare.
| Model și motorizare | Consum mediu (l/100 km) |
|---|---|
| Renault Clio 1.5 Blue dCi 100 (74 kW) | 4,5 |
| Renault Clio E-Tech Hybrid 140 (103 kW) | 4,8 |
| Hyundai i20 1.0 T-GDI 48V-Hybrid (74 kW) | 6,1 |
| Renault Clio 1.0 TCe 90 (66 kW) | 5,8 |
| Hyundai i20 1.2 MPi (62 kW) | 6,2 |
| Hyundai i20 1.0 T-GDI (74 kW) | 6,4 |
| Renault Clio 1.0 TCe 100 GPL (74 kW) | 6,8 (GPL) |
Privind mai atent datele măsurate, întâlnim câteva tendințe surprinzătoare. Motoarele mici de trei cilindri cu turbocompresor promit un consum favorabil, dar în lumea reală sunt extrem de sensibile la stilul de condus. În timp ce Renault reușește să se mențină sub pragul de șase litri cu popularul motor 1.0 TCe 90, agregatul concurent de un litru 1.0 T-GDI de la Hyundai este vizibil mai „însetat” și depășește în medie pragul de 6,4 l/100 km. O constatare neașteptată este și faptul că tehnologia mild-hybrid (48V) de pe modelul i20 economisește în practică doar câteva zecimi de litru de combustibil, astfel încât micul motor aspirat 1.2 MPi reușește paradoxal să ofere adesea valori mai bune decât turbo-ul pe benzină mai sofisticat. În ceea ce privește comparația cu motorina, dieselul modern 1.5 Blue dCi de la Renault domină în continuare detașat cu o medie de 4,5 litri, însă versiunile full hybrid și pe benzină eficiente s-au apropiat atât de mult de acesta, încât achiziția unui diesel rulat mai merită doar pentru șoferii cu un rulaj extrem de mare pe autostradă.
Pentru utilizatorii tipici, din aceste date reies câteva recomandări esențială. Șoferii care își petrec cea mai mare parte a timpului în deplasări scurte în traficul periurban vor aprecia cu siguranță clasicul motor aspirat de 1.2 MPi cu patru cilindri de la Hyundai, care promite în plus o fiabilitate ridicată la întreținere. Cei interesați în primul rând de un buget restrâns ar trebui să ia în considerare varianta din fabrică foarte căutată Renault Clio 1.0 TCe 100 GPL – deși consumul absolut de gaz este ușor mai ridicat (aproximativ 6,8 l/100 km), datorită prețurilor la jumătate pentru GPL în benzinării, acesta este fără îndoială cel mai ieftin mod de a călători. Pentru șoferii care petrec mult timp în coloane în interiorul metropolelor aglomerate, sistemul full hybrid Clio E-Tech este o bijuterie tehnologică, recuperând eficient energia și menținând consumul ușor sub cinci litri.
În concluzie, se poate confirma că, în duelul dintre aceste două modele, consumul de combustibil poate deveni un factor de decizie crucial. Renault Clio câștigă convingător la capitolul economie – agregatele sale turbo sunt mai eficiente în condiții reale, iar clientul are posibilitatea de a alege dintre alternative de o eficiență fără egal, cum ar fi propulsia full hybrid sau GPL. Hyundai i20 pierde ușor în cifre absolute la benzinării, dar acest mic handicap poate fi parțial compensat pentru șoferii mai conservatori prin siguranța oferită de o motorizare aspirată simplă și rezistentă din punct de vedere mecanic.
Ambele modele se numără printre prezențele constante pe piața europeană și reprezintă o alegere foarte rațională în segmentul B (mașini mici). Privind mașinile vechi de aproximativ 4 ani – adică Hyundai i20 de a treia generație și Renault Clio de a cincea generație – constatăm că prețurile lor pe piața second-hand sunt foarte echilibrate. Decizia va depinde mai degrabă de preferințele specifice privind motorizările și garanția reziduală.
Un Hyundai i20 rulat își păstrează foarte bine valoarea, din mai multe motive pragmatice.
A cincea generație Clio a făcut un salt uriaș în ceea ce privește calitatea interiorului și caracteristicile de condus, ceea ce se reflectă pozitiv și în interesul pentru mașinile rulate. Prețul mediu al unui Clio vechi de aproximativ 4 ani se situează în jurul pragului de 10 000 €.
Mai jos găsiți un interval orientativ de prețuri pentru mașini cu o vechime de aproximativ 4 ani, în funcție de motorizare și dotări:
| Model (anii 2021–2022) | Echipare de bază (motoare aspirate) | Clasa medie (T-GDI / TCe / GPL) | Versiuni de top (N-Line / E-Tech Hybrid) |
|---|---|---|---|
| Hyundai i20 | 9 000 – 10 300 € | 10 700 – 12 300 € | 12 300 – 14 400 € |
| Renault Clio | 8 800 – 10 100 € | 10 300 – 11 900 € | 12 300 – 14 400 € |
În timp ce un Renault Clio rulat atrage prin versiunile sale foarte economice cu GPL din fabrică sau prin hibridul sofisticat E-Tech, Hyundai i20 câștigă cumpărători prin motorul dorit cu patru cilindri aspirat și prin siguranța oferită de garanția de fabrică de cinci ani încă valabilă.
La prima vedere, este ușor de constatat că ambele modele se mândresc cu obținerea prestigiosului rating de cinci stele Euro NCAP în cariera lor, însă pentru cei interesați de o mașină rulată este absolut crucial să plaseze aceste cifre într-un context mai larg. Metodologia de testare și evaluare evoluează foarte rapid și devine mai strictă în fiecare an. Prin urmare, rezultatele procentuale obținute în ani diferiți nu pot fi comparate simplu și direct. Ceea ce sub standardele mai vechi însemna un rezultat excelent, s-ar putea să nu fie suficient pentru cele mai noi – testele de astăzi includ simulări avansate de coliziune frontală folosind o barieră deformabilă mobilă, monitorizează precizia detectării bicicliștilor și analizează cu mare atenție scenariile critice pentru traversarea în siguranță a intersecțiilor.
Actuala a cincea generație a modelului Renault Clio a intrat în laboratoarele de testare în 2019, unde, conform reglementărilor de atunci, a obținut cu ușurință cele cinci stele pline. La vremea sa, Clio a excelat literalmente la protecția ocupanților adulți, obținând 96%, și a înregistrat o performanță fantastică și la protecția copiilor în scaune auto, cu un rezultat de 89%. Construcția caroseriei și rigiditatea structurii sunt exemplare la acest model francez, iar în ceea ce privește siguranța pasivă, a fost unul dintre cele mai bine cotate vehicule din segment la acea vreme. Aceste rezultate au fost obținute însă înainte de introducerea masivă a protocoalelor mai dure pentru prevenirea accidentelor, când asistenții moderni nu jucau un rol atât de crucial ca la mașinile mai noi.
A treia generație Hyundai i20 a intrat pe piață ceva mai târziu, iar siguranța sa (împreună cu modelul înrudit Bayon, din care provin datele valabile și pentru i20) a fost evaluată oficial în 2021. În acel moment, însă, era deja în vigoare o metodologie de testare considerabil mai exigentă. O perspectivă mai strictă asupra sarcinii asupra toracelui în caz de impact și presiunea pentru un nou nivel de asistență activă au însemnat că mașina, în ciuda dotărilor tehnologice solide, a trebuit să se mulțumească cu patru stele. Evaluarea protecției adulților (76%) și a copiilor (82%) pare pe hârtie mai mică decât la Clio, dar reflectă limite de evaluare a impactului mult mai fără compromisuri. În același timp, datorită senzorilor mai buni, i20 obține un scor excelent (76%) pentru protecția participanților la trafic vulnerabili, inclusiv pietoni și bicicliști.
| Parametru | Hyundai i20 | Renault Clio |
|---|---|---|
| Anul testării | 2021 | 2019 |
| Protecția pasagerilor adulți | 76 % | 96 % |
| Protecția copiilor | 82 % | 89 % |
| Protecția participanților la trafic vulnerabili | 76 % | 72 % |
| Sisteme de asistență pentru siguranță | 67 % | 75 % |
Atunci când comparăm ambele vehicule în scopul achiziționării unei mașini rulate de patru ani, modelele abordează siguranța generală din două direcții diferite, dar ambele cu rezultate excelente. Renault Clio reprezintă, din punctul de vedere al rezistenței cabinei la impact, o bază extrem de solidă – este o mașină fantastic construită, care se mândrește cu cinci stele pline. În schimb, Hyundai i20 suferă parțial de dezavantajul care decurge din regulile incomparabil mai stricte din 2021, dar în realitate dispune de un sistem radar și de camere ceva mai modern, care răspunde mult mai riguros cerințelor actuale de prevenire a accidentelor direct în traficul urban.
În timp ce Renault Clio atrage prin protecția pasivă strălucită a ocupanților și obținerea a cinci stele în 2019, Hyundai i20 a trecut prin teste riguroase fără compromisuri în 2021 și oferă un pachet de asistență mai bine calibrat pentru obstacolele solicitante ale traficului de astăzi.
Pe lângă dotările standard, fiecare dintre modele oferă câteva elemente unice și inovații tehnologice care pot fi decisive pentru client în alegerea finală. În timp ce un model mizează pe digitalizare și stil sportiv, celălalt mizează pe materiale de primă clasă și o eficiență de top a propulsiei.
La actuala generație a modelului i20, Hyundai pune un accent uriaș pe tehnologii care, până de curând, erau rezervate mai degrabă vehiculelor din segmentele superioare.
A cincea generație a modelului Clio a adus o revoluție uriașă, în special în ceea ce privește calitatea execuției și gama de motorizări, încercând astfel să ofere experiența unui vehicul premium la un preț accesibil.
Spațiu excelent pe scaunele din spate și ampatament generos pentru clasa sa
Infotainment modern și fluid cu ecran de 10,25" la nivelurile de echipare superioare
Echipare standard bogată de siguranță și asistență încă de la versiunile de bază
Design exterior îndrăzneț și distinctiv, care diferențiază optic mașina de concurență
Motoare fiabile cu asistență mild-hybrid care funcționează bine pentru reducerea consumului
Prezență mai mare a plasticelor dure și mai ieftine la atingere în interior
Reglaj mai rigid al suspensiei, care filtrează mai greu denivelările urbane ascuțite
Zgomot mai sesizabil de la roți și zgomot aerodinamic la viteze de autostradă
Funcționarea specifică a transmisiei manuale inteligente (iMT) necesită obișnuință
Hyundai i20 este alegerea ideală pentru șoferii care cer de la o mașină mică de oraș un spațiu interior surprinzător de matur și tehnologii digitale de top. Se remarcă prin utilitatea excelentă pentru utilizarea zilnică, punând accent pe echiparea bogată de siguranță, deși trebuie acceptat un reglaj ușor mai rigid al suspensiei.
Finisaje interioare de foarte bună calitate, cu o proporție mare de materiale moi
Volum de top al portbagajului în clasa sa (până la 391 de litri pentru versiunile pur termice)
Confort excelent al suspensiei și antifonare foarte bună a cabinei
Motorizare full hybrid E-Tech extrem de eficientă, cu un consum foarte scăzut în oraș
Design elegant și atemporal, care îmbătrânește lent
Spațiu vizibil mai restrâns pentru picioare și cap pe scaunele din spate comparativ cu i20
Reacții ocazional mai lente și o claritate mai slabă a sistemului de bord Easy Link
Prag de încărcare al portbagajului mai înalt, ceea ce îngreunează manipularea obiectelor grele
Vizibilitate mai slabă în spate-diagonală din cauza montanților C foarte lați ai caroseriei
Renault Clio se adresează în special clienților care caută pe piața second-hand farmecul franțuzesc, o senzație mai premium în cabină și un confort ridicat la rulare. Va servi excelent ca o mașină elegantă pentru cupluri sau persoane singure care apreciază volumul peste medie al portbagajului și rularea silențioasă mai mult decât spațiul generos pe scaunele din spate.
Pe baza propriilor noastre verificări prin intermediul serviciului CarAudit, a statisticilor de fiabilitate și a rapoartelor de la inspecțiile tehnice, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care cumpărătorii de mașini second-hand de aproximativ patru ani ar trebui să fie atenți la aceste modele.
Hyundai i20 de a treia generație este considerat un vehicul peste medie de fiabil în clasa sa, totuși pot apărea deficiențe tehnice specifice, în special la versiunile mild-hybrid și la anumite motorizări.
A treia generație i20 punctează prin mecanica rezistentă și spațiu, dar la alegerea unei mașini second-hand, fiți atenți la starea ambreiajului la cutia manuală și la condiția bateriei la versiunile mild-hybrid.
A cincea generație Renault Clio s-a îmbunătățit semnificativ în ceea ce privește fiabilitatea față de predecesorii săi și nu suferă de defecțiuni mecanice fatale; majoritatea complicațiilor se referă mai degrabă la software și la mici elemente de bord.
Clio V a scăpat cu succes de vechile probleme mecanice și a devenit o mașină durabilă, însă trebuie să vă așteptați la erori ocazionale de infotainment și la o încuietoare de portbagaj capricioasă.
La cumpărarea unei mașini second-hand, o inspecție amănunțită este esențială. Iată câteva puncte specifice asupra cărora să vă concentrați la aceste două modele. Având în vedere complexitatea tehnică tot mai mare a mașinilor de astăzi, vă recomandăm ca înainte de decizia finală să aibă loc o verificare complexă a mașinii, care va dezvălui chiar și defectele ascunse pe care le puteți trece ușor cu vederea în timpul unui test drive obișnuit.
Renault Clio de a cincea generație oferă pe hârtie un spațiu de încărcare mai mare, cu un volum de 391 litri față de cei 352 litri ai modelului Hyundai i20. Totuși, portbagajul lui i20 are o formă mai regulată, iar după rabatarea scaunelor nu se formează un prag atât de pronunțat, ceea ce facilitează manipularea obiectelor mai mari. În cazul versiunilor hibride și mild-hybrid ale ambelor mașini, așteptați-vă ca volumul portbagajului să scadă cu câteva zeci de litri din cauza bateriilor.
Hyundai i20 profită de organizarea sa excelentă a spațiului și oferă pasagerilor din spate considerabil mai mult loc pentru picioare și cap. Renault Clio are mai puțin spațiu pe locurile din spate și, din cauza geamurilor mai mici și a plafonului plonjat, pare mai înghesuit. Dacă intenționați să transportați frecvent copii mai mari sau adulți în spate, i20 este cu siguranță alegerea mai confortabilă.
Ambele mașini se situează peste media segmentului B în ceea ce privește fiabilitatea și nu suferă de defecte sistemice grave. Hyundai i20 este foarte rezistent din punct de vedere mecanic, iar la exemplarele rulate de aproximativ patru ani puteți beneficia încă de restul generoasei garanții de fabrică de cinci ani, fără limită de kilometri. Renault Clio utilizează motoare TCe verificate și rezistente, totuși, la primele loturi au apărut mai frecvent mici blocaje software ale sistemului de infotainment.
Pentru condusul în traficul urban dens, Renault Clio excelează în versiunea E-Tech Hybrid, care poate rula în oraș în mare parte electric, cu un consum real de aproximativ 4,5 l/100 km. Hyundai i20 mizează pe motoare clasice sau pe tehnologia mild-hybrid pentru motorizarea 1.0 T-GDi, care ajută la reducerea emisiilor, dar nu se ridică la nivelul de eficiență al unui Clio hibrid în oraș. Totuși, dacă comparăm versiunile standard pe benzină, fără ajutorul motorului electric, consumul mediu al ambelor modele este foarte apropiat.
Renault Clio oferă în această generație unul dintre cele mai calitative interioare din clasa sa, cu o proporție mare de plastice moi și un ecran orientat pe verticală care seamănă cu o tabletă. Hyundai i20 folosește predominant plastice mai dure și cu un aspect mai simplu, dar interiorul este asamblat impecabil și este foarte durabil. Ambele mașini, în cazul exemplarelor de aproximativ patru ani, dispun de obicei de suport complet pentru conectarea smartphone-urilor prin Apple CarPlay și Android Auto.
Alegerea între mașinile rulate de patru ani Hyundai i20 și Renault Clio depinde în principal de prioritățile dumneavoastră zilnice și de cerințele privind compartimentarea interioară a vehiculului. Reprezentantul sud-coreean punctează printr-o cabină neobișnuit de spațioasă în partea din spate, echipamente digitale de top și siguranța garanției de fabrică de cinci ani încă valabile, ceea ce îl face o alegere ideală pentru șoferii pragmatici și familiile mici. Pe de altă parte, bestseller-ul francez îi va atrage pe clienții care caută un interior cu finisaje mai premium, motorizări foarte economice, în frunte cu GPL-ul din fabrică sau sistemul hibrid avansat E-Tech, și un confort general de rulare mai ridicat, cu o antifonare excelentă. Dacă vă petreceți majoritatea timpului în ambuteiajele urbane sau căutați o mașină elegantă și economică în principal pentru unul sau doi pasageri, Clio va fi, per ansamblu, un partener mai bun, în timp ce pentru călătorii mai frecvente cu pasageri adulți pe locurile din spate și dotări tehnologice maxime, alegeți modelul i20.
Surse: ADAC, digi24.ro, hotnews.ro, topgear.ro, capital.ro, e-automobile.ro
Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Comparație Citroën C3 și Hyundai i20: Care hatchback este mai bun? Citiți o comparație detaliată a dotărilor, motorizărilor și ținutei de drum, cu un verdict final.
15 apr. 2026

Fiat 500 sau Kia Picanto? Comparația noastră detaliată vă va ajuta să alegeți mașina de oraș potrivită. Teste detaliate, caracteristici și verdict.
14 apr. 2026

Comparație detaliată Renault Clio vs. Toyota Yaris. Ce hatchback de oraș să alegi? Am evaluat consumul, dotările și fiabilitatea. Află verdictul nostru!
2 mai 2026