Articole

Comparatii auto

Ford Puma vs. Kia Stonic: Comparație completă 2026

Comparație Ford Puma și Kia Stonic: Care crossover urban oferă motoare, dotări și spațiu mai bune? Citiți verdictul nostru detaliat și alegeți-l pe cel potrivit.

15 mai 2026

VS
Ford Puma

Ford Puma

Kia Stonic

Kia Stonic

Introducere

Ford Puma, un crossover subcompact popular care readuce la viață un nume celebru din anii '90, oferă șoferilor caracteristici de condus extrem de agile și o abordare inovatoare a practicității. Concurentul său este Kia Stonic, cunoscută pe anumite piețe asiatice și sub denumirea de Kia KX1, care mizează pe un design încrezător, fiabilitate dovedită și un raport excelent între preț și valoare. Să analizăm în detaliu, în următoarea comparație, care dintre aceste două crossover-uri urbane populare reprezintă alegerea mai inteligentă pentru următoarea dumneavoastră achiziție de pe piața auto second-hand.

Comparația dimensiunilor exterioare

Când punem Ford Puma și Kia Stonic una lângă alta, este evident de la prima vedere că ambele modele vizează segmentul popular al crossoverelor urbane. Atunci când comparăm generațiile care sunt în prezent cele mai căutate pe piața mașinilor second-hand (adică mașini vechi de aproximativ patru ani), găsim însă diferențe clare în proporțiile exterioare. Ford Puma este, per ansamblu, o mașină ceva mai robustă și mai mare. De exemplu, în lățime, Puma măsoară 1805 mm, în timp ce Stonic oferă doar 1760 mm. Această diferență de 45 mm contribuie la faptul că Fordul pare mult mai încrezător pe șosea, iar la interior pasagerii pot beneficia de un spațiu ceva mai aerisit în zona umerilor.

În ceea ce privește lungimea și înălțimea totală, Ford are din nou avantajul. Puma atinge o lungime cuprinsă între 4186 și 4266 mm (în funcție de echiparea specifică sau de versiunea sportivă ST), în timp ce Kia Stonic se menține la dimensiuni mai moderate și compacte, între 4140 și 4165 mm. O tendință similară, deși mai puțin pronunțată, există și în ceea ce privește înălțimea caroseriei. În practică, acest lucru înseamnă că, deși Stonic este mai agilă atunci când încerci să parchezi rapid pe străzile înguste ale orașului, Puma a obținut din caroseria sa mai lungă și din ampatamentul ușor mai mare (2588 mm față de 2580 mm) un comportament rutier mai matur și o stabilitate direcțională ceva mai bună.

Decizia între cele două modele din perspectiva dimensiunilor exterioare depinde, așadar, în principal de mediul tău cotidian tipic. Dacă îți petreci marea majoritate a timpului în traficul urban dens și numeri fiecare centimetru economisit într-un loc de parcare mic, dimensiunile mai compacte ale modelului Kia Stonic îți vor ușura semnificativ viața. Dacă însă preferi un design vizual mai impunător, o postură mai lată și vrei o mașină care, proporțional, lasă impresia că face parte dintr-o clasă superioară, Ford Puma devine candidatul ideal.

Prezentarea dimensiunilor exterioare

ParametruFord Puma SUVKia Stonic SUV
Lățime (mm)18051760
Lungime (mm)4186 - 42664140 - 4165
Înălțime (mm)1520 - 15551505 - 1520
Ampatament (mm)25882580

Volumul portbagajului

Când vine vorba de alegerea unui crossover urban compact, volumul portbagajului joacă adesea un rol decisiv pentru caracterul practic de zi cu zi și utilitatea pentru familie. Deși ambele modele se încadrează într-o categorie de dimensiuni similare, o privire în portbagaj dezvăluie diferențe destul de fundamentale care pot înclina balanța în favoarea unuia dintre ele în timpul procesului de decizie. În cazul mașinilor de aproximativ patru ani de pe piața second-hand, ambele modele sunt concurenți puternici, însă din punctul de vedere al capacității de transport, raportul de forțe este inegal.

Ford Puma de a doua generație domină semnificativ aici datorită configurației sale inteligente. În configurația standard, oferă un portbagaj cu un volum de 456 litri, ceea ce este o valoare mult peste medie în această clasă, suficientă pentru cumpărăturile de weekend sau pentru o vacanță mai lungă. După rabatarea spătarelor banchetei spate, obțineți o capacitate maximă de 1216 litri. Un avantaj imens este faptul că versiunile mild-hybrid foarte populare (EcoBoost Hybrid) păstrează același volum ca și modelele pur termice (1.0 EcoBoost și 1.5 EcoBlue). În plus, Puma punctează prin compartimentul inovator lavabil „MegaBox” ascuns sub podeaua portbagajului, datorită căruia pot fi transportate confortabil obiecte înalte. Pentru completitudine, merită menționat faptul că viitoarea versiune pur electrică Gen-E crește capacitatea până la 523 litri.

Kia Stonic este considerabil mai modestă în comparație cu Ford. Portbagajul său are o capacitate de bază de 352 litri, ceea ce în practică înseamnă că, față de Puma, pierdeți spațiu pentru câteva valize mici în plus. Volumul maxim după rabatarea scaunelor la modelul Stonic este de 1155 litri, aceste valori nefiind reduse nici la variantele mild-hybrid de pe piața second-hand. Pentru viața de zi cu zi în oraș și excursii scurte, acest spațiu este absolut suficient, însă pentru utilizatorii mai exigenți sau familiile care necesită transportul regulat al cărucioarelor pentru copii, această diferență de peste o sută de litri poate fi resimțită.

Srovnání objemu zavazadlového prostoru

ParametruFord Puma SUVKia Stonic SUV
Volum de bază (litri)456352
Volum maxim cu scaunele rabatate (litri)12161155

Câștigător clar pentru familiile care au nevoie de spațiu 📦

Dacă prioritatea dumneavoastră este volumul maxim și soluțiile inteligente de depozitare, Ford Puma, cu cei 456 de litri ai săi, depășește clar modelul Kia Stonic, altfel agil, dar mai modest în ceea ce privește spațiul.

Aflați starea reală a mașinii datorită unei inspecții independente

Comandă CarAudit™

Greutățile remorcii

Când vine vorba de capacitățile de remorcare, Ford Puma și Kia Stonic arată cât de mult pot diferi crossoverele compacte moderne. Acest parametru este absolut esențial pentru toți cumpărătorii care caută o mașină versatilă cu posibilitatea de a atașa o remorcă sau un suport pentru biciclete. Valoarea corectă a greutății remorcii decide dacă vehiculul poate face față doar unui ajutor ocazional sau dacă se poate descurca fără probleme chiar și cu o încărcătură mai grea.

Ford Puma (generația a II-a, vehicule fabricate în jurul anului 2022)
Puma se profilează ca un vehicul de tractare surprinzător de capabil. Majoritatea variantelor oferă o greutate maximă a remorcii cu frânare de până la 1 100 kg, ceea ce este valabil mai ales pentru motorizările foarte populare 1.0 EcoBoost Hybrid. Versiunile standard non-hibride ale acestui motor tractează cel mai adesea 900 kg. O remorcă fără frânare poate avea o greutate de aproximativ 640 kg în cazul modelului Puma. Un aspect interesant este versiunea sport de top 1.5 EcoBoost ST. La aceasta, din cauza șasiului reglat specific și a sistemului de evacuare sport, capacitatea de remorcare este redusă semnificativ la doar 750 kg.

Kia Stonic (generația YB, vehicule fabricate în jurul anului 2022)
Concurentul Stonic are valori situate, în general, ceva mai jos. Greutatea standard a remorcii cu frânare este de aproximativ 900 kg pentru versiunile moderne mild-hybrid și clasice 1.0 T-GDI și 910 kg pentru motorul aspirat cu patru cilindri 1.2. Maximul absolut de 1 110 kg a fost oferit de Kia doar la versiunile diesel mai vechi 1.6 CRDi sau la variantele timpurii 1.0 T-GDI fabricate până în 2020; la mașinile second-hand de patru ani, acestea se întâlnesc mai degrabă excepțional. În plus, remorca fără frânare este limitată la modelul Stonic la o valoare destul de mică de 450 kg, iar unele dintre cele mai noi variante hibride de după 2024 au limitat chiar capacitatea cu frânare la 710 kg.

Rezumat și utilizare practică
În practică, aceste diferențe înseamnă că, în timp ce Ford Puma oferă rezerva necesară pentru încărcături mai grele, iar capacitatea sa este suficientă pentru cumpărăturile de weekend și vacanțe mai lungi (poate tracta chiar și o rulotă ușoară), Kia Stonic va servi mai degrabă pentru remorci mai mici. Cu Kia, obțineți astfel garanția transportului în siguranță al materialelor ușoare către casa de vacanță sau spațiu pentru câteva valize în plus. Din punct de vedere al utilității generale, Ford Puma pare un vehicul de lucru considerabil mai robust, în timp ce Stonic se adresează în principal utilizatorilor nepretențioși cu nevoi familiale de bază.

Model și motorizareGreutatea remorcii cu frânare (kg)Greutatea remorcii fără frânare (kg)
Ford Puma 1.0 EcoBoost900-1100640
Ford Puma 1.0 EcoBoost Hybrid900-1100640
Ford Puma 1.5 EcoBoost ST750640
Kia Stonic 1.0 T-GDI (incl. 48V)900450
Kia Stonic 1.2910450
Kia Stonic 1.6 CRDi (vehicule mai vechi)1110450

Prezentarea generală a celor mai frecvente motorizări

Ford Puma mizează pe o abordare dinamică și pe tehnologii moderne mild-hybrid, în timp ce Kia Stonic oferă o gamă mai largă și mai tradițională de motoare convenționale, atât aspirate, cât și supraalimentate. În timp ce motorizarea de bază a modelului Stonic se adresează mai degrabă șoferilor puțin pretențioși cu un buget restrâns, Ford Puma începe direct cu energicele motoare în trei cilindri 1.0 EcoBoost și oferă o rezervă mai mare de putere pentru călătoriile în afara orașului. Diferențele se accentuează cel mai mult la versiunile de top – în timp ce Stonic se oprește la raționalii 88 kW (120 CP) pentru motorul 1.0 T-GDI, Puma îi va încânta pe șoferii cu înclinații sportive cu derivatul fără compromisuri 1.5 EcoBoost ST, cu o putere uluitoare de 147 kW (200 CP). Ambii producători auto au reacționat de-a lungul anilor la normele de emisii mai stricte prin introducerea electrificării și eliminarea treptată a unităților diesel. Pentru cei interesați de piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani, acest lucru înseamnă că, în cazul variantelor diesel, alegerea este foarte limitată, iar agregatele avansate pe benzină dețin supremația pe ambele fronturi. Per ansamblu, Ford este orientat mai mult spre experiența de condus și performanță, în timp ce Kia vizează accesibilitatea prețului, simplitatea dovedită a tehnologiei și costurile reduse de întreținere.

Ford Puma: Gene sportive și electrificare sofisticată

Oferta de motorizări pentru modelul Ford Puma (generația a II-a) se bazează în principal pe apreciatul motor în trei cilindri supraalimentat de un litru 1.0 EcoBoost, care pe piața mașinilor rulate de patru ani se găsește în principal în combinație cu tehnologia mild-hybrid de 48V (mHEV). Versiunile obișnuite oferă o putere de 92 kW (125 CP) sau 114 kW (155 CP) și se caracterizează printr-o elasticitate excelentă, la care contribuie semnificativ suportul rapid de la motorul electric care înlocuiește întârzierea turbocompresorului. Pentru entuziaștii auto pur sânge, divizia Ford Performance a pregătit versiunea incisivă Puma ST. Aceasta a uimit inițial cu fantasticul motor în trei cilindri 1.5 EcoBoost de 147 kW (200 CP) cu o transmisie manuală precisă, ulterior gama fiind îmbogățită și de varianta mai mică mild-hybrid 1.0 EcoBoost ST cu 125 kW (170 CP) și transmisie automată cu dublu ambreiaj PowerShift. Clasicul 1.0 EcoBoost non-hibrid, precum și rarul motor diesel în patru cilindri 1.5 EcoBlue (88 kW), au fost eliminate din ofertă la sfârșitul anului 2021, astfel încât, atunci când căutați mașini rulate mai moderne, veți da peste ele destul de rar.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu motor (Nm)Transmisie
1.0 EcoBoostBenzină70 / 921706MT / 7DCT
1.0 EcoBoost HybridBenzină (mHEV)92 / 114170 - 2406MT / 7DCT
1.0 EcoBoost Hybrid STBenzină (mHEV)1252487DCT
1.5 EcoBoost STBenzină1473206MT
1.5 EcoBlueDiesel882856MT

Kia Stonic: Alegerea rațională chiar și fără turbocompresor

Kia Stonic (generația YB) adoptă o abordare considerabil mai conservatoare în ceea ce privește gama de unități de propulsie, iar în oferta sa pot fi găsite chiar și motoare aspirate extrem de simple, ceea ce este o caracteristică foarte căutată pe piața actuală. Inițial și pe parcursul celei mai mari părți a perioadei de producție, rolul de opțiune de bază a fost îndeplinit de motorul în patru cilindri 1.2 CVVT (ulterior denumit DPI) de 62 kW (84 CP). Acest motor, cu cuplul său de 122 Nm și transmisia manuală cu cinci trepte, este un instrument absolut ideal pentru traficul urban liniștit și punctează prin fiabilitatea sa legendară pe termen lung, fără riscul unor reparații costisitoare ale sistemelor complexe de emisii. Totuși, nucleul ofertei de mașini rulate recente este format din motoarele în trei cilindri supraalimentate mult mai dinamice 1.0 T-GDI cu o putere de 74 kW (100 CP) sau 88 kW (120 CP). După faceliftul din 2020, varianta mai puternică a primit, de asemenea, asistență mild-hybrid de 48V (EcoDynamics+), cu opțiunea unei transmisii automate cu șapte trepte DCT sau a transmisiei manuale unice iMT (cu ambreiaj controlat electronic). Alternativa diesel pentru șoferii cu un rulaj anual mai mare pe autostradă a fost solidul motor 1.6 CRDi (81 kW), care a fost însă retras discret din listele de prețuri la sfârșitul anului 2020. Motorul mai mare pe benzină în patru cilindri 1.4 MPI (74 kW) a încetat să mai fie oferit chiar din 2019, astfel încât, în cazul mașinilor de aproximativ patru ani, nu îl veți întâlni deloc.

Tip motorCombustibilPutere (kW)Cuplu motor (Nm)Transmisie
1.2 CVVT / DPIBenzină621225MT
1.4 MPIBenzină741336MT / 6AT
1.0 T-GDI 100Benzină741725MT / 6MT / 7DCT
1.0 T-GDI 120Benzină881726MT / 7DCT
1.0 T-GDI 120 48VBenzină (mHEV)88172 - 2006MT / 7DCT
1.6 CRDiDiesel81 - 85260 - 2806MT

Distracție vs. Rațiune ⚖️

În timp ce Ford Puma entuziasmează prin sistemele sale mild-hybrid agile și satisface șoferul cu înclinații sportive prin versiunile incisive ST, Kia Stonic punctează în fața utilizatorilor pragmatici datorită disponibilității motoarelor aspirate necomplicate, create pentru o utilizare îndelungată și fără întreținere costisitoare în oraș.

Motorizări recomandate

Alegerea motorizării corecte este absolut crucială pentru satisfacția pe termen lung și fiabilitatea mașinii. În timp ce ambii producători au mizat în principal pe motoare de trei cilindri supraalimentate cu cilindree mică pentru aceste crossover-uri, abordarea lor diferă. Ford a mizat aproape exclusiv pe tehnologia sofisticată mild-hybrid (mHEV) combinată cu motorul 1.0 EcoBoost pentru modelul Puma, în timp ce motorul diesel 1.5 EcoBlue a dispărut discret din ofertă încă de la sfârșitul anului 2021 și este mai degrabă o raritate pe piața second-hand pentru mașini de aproximativ patru ani. Kia Stonic, pe de altă parte, a păstrat o gamă mai variată de-a lungul timpului, inclusiv motoare atmosferice simple (1.2), deși s-a despărțit de dieselul 1.6 CRDi încă din 2020. Recomandarea noastră se concentrează, așadar, pe compromisul ideal între consumul real, dinamică și rezistența mecanică, care are cel mai mult sens pe piața mașinilor rulate tinere.

Pentru Ford Puma recomandăm: 1.0 EcoBoost mHEV (92 kW / 125 CP)

  • De ce este cea mai bună alegere: Această unitate mild-hybrid este nucleul absolut al ofertei modelului Puma și o veți găsi dominând complet piața mașinilor rulate din 2021 și 2022. Versiunea de 92 kW reprezintă echilibrul ideal între o dinamică suficientă și costuri de operare rezonabile, fără a necesita un cost suplimentar la achiziție la fel de mare ca varianta mai puternică de 114 kW (155 CP).
  • Avantaje tehnice: Starter-generatorul integrat (ISG) al sistemului mild-hybrid maschează excelent așa-numitul „turbo lag” la turații joase și uniformizează livrarea puterii. Datorită acestui fapt, agregatul este foarte elastic, iar consumul real în condiții normale de condus se situează pe termen lung în jurul valorii excelente de 5,5 până la 6 l/100 km.
  • Riscuri și puncte slabe (cum să le gestionați): Generațiile mai vechi de motoare 1.0 EcoBoost au devenit faimoase în sens negativ pentru distrugerea curelei de distribuție principale, care era imersată în ulei. Puma utilizează însă o evoluție mai nouă a motorului, unde distribuția principală este antrenată de un lanț mult mai fiabil. Atenție însă, antrenarea pompei de ulei este asigurată în continuare de o curea „umedă”. Pentru a preveni fărâmițarea acesteia și griparea fatală a motorului, este absolut necesar să scurtați intervalul de schimb de ulei la 10.000 - 15.000 km (sau maxim 1 an) și să folosiți strict doar uleiul cu specificația exactă aprobată de Ford.
  • Cui i se potrivește: Este o alegere excelentă atât pentru șoferii activi, cât și pentru naveta zilnică. Asistența mild-hybrid face mai plăcută deplasarea în coloanele din oraș, în timp ce puterea de 125 de cai este arhisuficientă chiar și pentru deplasări rapide pe autostradă și excursii de weekend la distanță.

Pentru Kia Stonic recomandăm: 1.0 T-GDI 100 (74 kW / 100 CP)

  • De ce este cea mai bună alegere: Motorul de bază 1.2 este extrem de fiabil, dar în afara orașului îi lipsește vizibil suflul. Reușitul motor atmosferic de 1,4 litri a fost scos din producție în 2019, iar dieselul economic 1.6 CRDi în 2020, așa că nu le veți mai găsi la o mașină rulată de patru ani. Motorul de trei cilindri supraalimentat 1.0 T-GDI cu 100 de cai este, prin urmare, calea de mijloc pentru modelele din jurul anului 2022 – oferă o dinamică vizibil mai bună și mai sigură decât motorizarea de bază și, în același timp, la modelele mai vechi, nu avea instalat sistemul mild-hybrid de 48V mai complex, pe care îl are versiunea mai puternică de 120 de cai.
  • Avantaje tehnice: Motorul are o distribuție pe lanț foarte robustă și o funcționare surprinzător de silențioasă și rafinată pentru un concept cu trei cilindri. Cuplul maxim este disponibil la turații favorabil de joase, ceea ce face ca ușorul Stonic să pară foarte agil la volan. Consumul real se menține constant în jurul valorii de 6 l/100 km.
  • Riscuri și puncte slabe (cum să le gestionați): Deoarece este un motor cu injecție directă (T-GDI), în cazul conducerii frecvente la turații prea joase și exclusiv pe trasee urbane scurte, unde motorul nu are timp să se încălzească complet, există riscul depunerii de calamină pe supapele de admisie. Puteți preveni acest lucru scoțând ocazional mașina la o plimbare mai lungă și mai dinamică în afara orașului și alimentând cu combustibil premium cu aditivi de curățare. Din punct de vedere al fiabilității pe termen lung, recomandăm să alegeți mai degrabă transmisia manuală pentru o mașină rulată. Transmisia automată opțională cu dublu ambreiaj DCT7 poate avea ambreiaje uzate prematur în cazul deplasărilor frecvente prin oraș.
  • Cui i se potrivește: Alegerea universală ideală pentru un regim de utilizare mixt. Va servi excelent ca mașină agilă pentru naveta periurbană la serviciu și la cumpărături, dar cu siguranță nu vă va lăsa la greu nici la depășirile pe drumurile naționale sau pe autostradă.

Consumul real de combustibil

Valorile consumului de combustibil de pe hârtie, furnizate de producători, sunt adesea considerabil mai optimiste decât realitatea cotidiană, în special în cazul motoarelor moderne supraalimentate de cilindree mică, care sunt extrem de sensibile la stilul de condus. Pentru a obține o imagine mai precisă a costurilor reale cu combustibilul la care trebuie să vă așteptați pentru mașinile second-hand de aproximativ patru ani, din perioada 2020–2022, ne bazăm pe date reale de la șoferi, colectate pe platforma Spritmonitor.de. Din acestea reiese clar că, deși producătorii auto se laudă în cărțile tehnice cu valori foarte mici, în practică, în special la unitățile pe benzină, trebuie luată în calcul o ușoară creștere.

Model și motorizareConsum mediu (l/100 km)
Ford Puma 1.0 EcoBoost6,5
Ford Puma 1.0 EcoBoost Hybrid6,3
Ford Puma 1.5 EcoBlue4,6
Ford Puma 1.5 EcoBoost ST7,5
Kia Stonic 1.26,2
Kia Stonic 1.0 T-GDI 1006,5
Kia Stonic 1.0 T-GDI 120 48V-Mild-Hybrid6,0
Kia Stonic 1.6 CRDi4,6

O privire detaliată asupra cifrelor medii din trafic relevă câteva tendințe interesante. Pentru cei care călătoresc mult pe autostradă, cea mai economică alegere o reprezintă motorizările diesel – 1.5 EcoBlue la Ford și 1.6 CRDi la Kia. Ambele pot rula cu un consum foarte plăcut, de aproximativ 4,6 l/100 km. Totuși, versiunile diesel ale crossoverelor mici sunt mai degrabă o raritate pe piața second-hand și nu sunt foarte potrivite pentru scopul principal al acestor vehicule. În cazul celor mai solicitate variante pe benzină, apare o constatare destul de surprinzătoare: micile motoare turbo de un litru nu economisesc combustibil atât de drastic pe cât promite teoria. Interesant este faptul că motorul de bază aspirat cu patru cilindri de 1.2 de pe modelul Kia Stonic poate fi chiar ceva mai economic la un condus fluid decât motorul turbo cu trei cilindri de putere comparabilă. Tehnologia mild-hybrid (mHEV/48V), oferită de ambele mărci, reușește în lumea reală să reducă consumul cu aproximativ o jumătate de litru, în principal în traficul urban aglomerat, datorită recuperării mai frecvente a energiei și uniformizării vârfurilor de putere.

Pentru șoferul obișnuit, care alege o mașină pentru naveta zilnică la serviciu, cumpărături și ocazionale excursii de weekend, cel mai logic este să opteze pentru versiunile mild-hybrid menționate. Cu un consum mediu situat între 6 și 6,3 litri, acestea oferă cel mai bun raport între costurile de operare și dinamică. Șoferii axați strict pe fiabilitate și buget redus vor aprecia probabil cel mai mult varianta simplă aspirată Kia Stonic 1.2. La polul opus se află modelul cu valențe sportive Ford Puma ST, cu motorul puternic 1.5 EcoBoost, unde apetitul mediu este, logic, considerabil mai mare, iar valorile de aproximativ 7,5 l/100 km sunt un preț acceptabil pentru o experiență de condus atractivă.

În concluzie, se dovedește că consumul de combustibil nu ar trebui să fie factorul principal care să decidă alegerea între aceste două modele. Atât Ford Puma, cât și Kia Stonic oferă, pentru cele mai populare generații pe benzină, costuri de operare aproape identice, care diferă doar cu câteva zecimi de litru. Verdictul final ar trebui, prin urmare, să se bazeze mai degrabă pe preferința pentru caracteristicile de condus, cerințele de spațiu și simpatia generală pentru designul mașinii, decât pe încercarea de a economisi sume neglijabile la alimentare.

Gama de prețuri și oferta de mașini second-hand

Piața mașinilor second-hand din categoria crossoverelor urbane mici oferă o selecție variată. Dacă ne concentrăm pe modelele vechi de aproximativ patru ani (anii de fabricație 2021–2022), vom întâlni diferențe notabile în ceea ce privește nivelurile de preț. Ford Puma, fiind un crossover cu o notă ușor mai premium și tehnologii mild-hybrid mai moderne, își păstrează o valoare mai mare, în timp ce Kia Stonic reprezintă o alegere semnificativ mai accesibilă și orientată spre latura practică.

În timp ce Kia Stonic se adresează clienților care caută cel mai bun raport calitate-preț, Ford Puma atrage cumpărătorii dispuși să plătească în plus pentru un design mai dinamic și un șasiu mai sofisticat.

  • Kia Stonic: Mașinile second-hand de patru ani cu motoare de bază 1.2 DPi sau motorul turbo 1.0 T-GDI încep de la pragul atractiv de 9 500 € până la 9 900 €. Vehiculele cu dotări mai bune și un kilometraj mai mic ajung de obicei la sume cuprinse între 11 500 € și 12 300 €. Stonic este astfel o alegere excelentă pentru cumpărătorii cu buget limitat.
  • Ford Puma: Acest model își păstrează prețul mult mai bine. Modelele Puma rulate (anii 2021 și 2022) cu popularul motor în trei cilindri de un litru EcoBoost pornesc de la sume în jurul a 12 500 € până la 13 600 €. Dacă sunteți în căutarea unor mașini cu echiparea sportivă mai atractivă ST-Line, așteptați-vă ca prețul acestora să urce frecvent spre nivelul de 15 600 € până la 16 500 €.
Model (an de fabricație 2021–2022)Preț de pornire second-hand (aprox.)Preț mediu pentru mașini mai bine echipateCele mai frecvente motorizări pe piață
Kia Stonic9 700 €11 500 €1.2 DPi, 1.0 T-GDI
Ford Puma13 000 €16 000 €1.0 EcoBoost (incl. mHEV)

Pierderea valorii și avantajele ascunse ale mașinilor second-hand

Din punctul de vedere al costurilor inițiale, Kia Stonic este unul dintre cei mai accesibili reprezentanți ai segmentului B de crossovere. Avantajul său imens pe piața second-hand este renumita garanție de fabrică de șapte ani. În cazul unei mașini de aproximativ patru ani, rămân adesea încă doi până la trei ani de acoperire a garanției, ceea ce le oferă cumpărătorilor de mașini rulate o mare liniște sufletească.

Ford Puma, pe de altă parte, beneficiază de aspectul său modern rotunjit și de caracteristicile de condus mult mai agile. Se numără printre mașinile căutate, iar marea sa popularitate în rândul clienților europeni ajută la menținerea valorii reziduale la un nivel foarte bun. Prețul de achiziție mai mare al unei Puma de patru ani este astfel compensat, pe termen lung, de o scădere mai lentă și mai stabilă a prețului la o eventuală revânzare.

Stonic pentru rațiune, Puma pentru plăcere 🚙

În timp ce Kia Stonic excelează prin prețul de achiziție extrem de scăzut pe piața second-hand și prin transferul garanției lungi de fabrică, Ford Puma își justifică prețurile mai mari printr-o mai bună păstrare a valorii reziduale și o tehnologie mai atractivă.

Siguranță și evaluare Euro NCAP

În ceea ce privește evaluarea siguranței, la prima vedere ambele modele se pot mândri cu obținerea punctajului maxim de cinci stele de la organizația independentă Euro NCAP. Cu toate acestea, este extrem de important să punem acest rezultat în context și să ținem cont de anul în care a avut loc testarea. Metodologia și protocoalele de testare Euro NCAP evoluează constant în timp și devin considerabil mai stricte. Din acest motiv, scorurile procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate direct. În timp ce testele mai vechi erau mai îngăduitoare, cele mai recente necesită simulări avansate de impact frontal, detectarea fiabilă a bicicliștilor și gestionarea unor scenarii de criză complexe, cum ar fi virarea în intersecții.

Ford Puma a fost supus ultima dată testelor de impact în anul 2022. Deși mașina a primit cinci stele la lansarea sa inițială în 2019, testarea repetată conform noilor protocoale, semnificativ mai dure, a dus la un punctaj total de patru stele. Cu toate acestea, în practică, acest rezultat reprezintă un nivel de siguranță ridicat și foarte actual. Puma a obținut un rating de 75% pentru protecția pasagerilor adulți și un excelent 84% pentru protecția copiilor. Scorul pentru protecția participanților la trafic vulnerabili a atins 70%, iar sistemele moderne de asistență pentru siguranță au obținut un scor foarte solid de 69%. Rezultatul reflectă prezența asistenților moderni, care fac față chiar și celor mai noi standarde.

În schimb, modelul Kia Stonic a trecut testele de impact Euro NCAP încă din 2017. În plus, mașina a obținut punctajul maxim de cinci stele doar pentru versiunile echipate cu pachetul opțional Safety Pack (varianta standard a trebuit să se mulțumească cu trei stele). Modelul testat cu pachetul de siguranță a atins un impresionant 93% la protecția adulților și 84% la protecția copiilor. Protecția participanților la trafic vulnerabili a fost de 71%. Din perspectiva actuală, însă, sistemele de asistență activă, cu un rating de 59%, rămân clar în urma standardelor de vârf de astăzi. Având în vedere vechimea testului și metodologia mai blândă, certificarea oficială de cinci stele pentru acest model este considerată deja expirată.

Din punctul de vedere al siguranței generale, Ford Puma se dovedește a fi o alegere considerabil mai modernă și mai complexă pentru cumpărătorul de pe piața second-hand. Deși Kia Stonic are procente aparent mai mari din testul său mai vechi, Ford a trecut printr-o selecție mult mai riguroasă în trecutul recent. Acesta oferă elemente de protecție și asistență mai avansate, concepute pentru a proteja eficient echipajul împotriva amenințărilor traficului dens de astăzi.

ParametruFord PumaKia Stonic
Anul testării20222017
Protecția pasagerilor adulți75 %93 %
Protecția copiilor84 %84 %
Protecția participanților la trafic vulnerabili70 %71 %
Sisteme de asistență pentru siguranță69 %59 %

Standardele mai moderne câștigă 🛡️

Deși ambele mașini au primit cinci stele în trecut, Ford Puma a trecut prin teste mult mai stricte în 2022, ceea ce o face o mașină rulată mai sigură și mai avansată tehnologic în traficul real.

Comparația caracteristicilor interesante de echipare

Pe lângă dotările standard, fiecare dintre modele oferă o serie de elemente unice, iar ambele abordează valoarea adăugată în felul lor. În timp ce marca americană mizează pe dotări practice de neegalat și experiențe de condus, concurentul coreean plusează cu opțiuni largi de personalizare și tehnologii moderne de propulsie.

Ford Puma: Soluții inteligente și spirit sportiv autentic

La modelul Puma, Ford a reușit să combine un aspect atractiv cu o utilitate cotidiană surprinzătoare și caracteristici de condus peste medie.

  • Portbagajul și MegaBox: Un element absolut iconic al acestui model. Sub podeaua portbagajului se află un compartiment lavabil de 80 de litri, cu propriul dop de evacuare. Este locul ideal pentru transportul pantofilor plini de noroi, al echipamentului sportiv umed sau chiar al plantelor mici în ghivece.
  • Practicitatea interiorului: Ford s-a gândit la întreținere, motiv pentru care, la anumite niveluri de echipare, oferă scaune cu huse detașabile cu fermoar. În caz de murdărie, pur și simplu le scoateți, le spălați în mașina de spălat și le puneți la loc.
  • Tehnologia mild-hybrid și șasiul: Apreciatul motor de un litru cu trei cilindri EcoBoost, în combinație cu sistemul mild-hybrid, completează perfect șasiul mai rigid, dar reglat fenomenal. Puma este considerată una dintre mașinile cu cea mai bună ținută de drum din segmentul său și nu își neagă genele modelului înrudit, Fiesta.
  • Derivatele sportive: Pentru iubitorii de dinamică, este disponibil pachetul ST-Line, care aduce bare de protecție mai sportive și amortizoare mai rigide. În vârful gamei se află modelul Puma ST veritabil, care, cu o putere de 200 CP și un diferențial cu alunecare limitată disponibil, reprezintă o adevărată „rachetă de buzunar”.
  • Electronica de bord și infotainment: În fața șoferului se poate afla un panou de instrumente complet digital cu o diagonală de 12,3 inchi, care își schimbă grafica în funcție de modul de condus selectat. Sistemul multimedia SYNC 3 este rapid, intuitiv și oglindește fiabil smartphone-urile.

Kia Stonic: Personalizare extinsă și transmisie inovatoare

După modernizarea sa în jurul anului 2020, Kia Stonic a întinerit semnificativ în ceea ce privește tehnologiile de bord și se concentrează pe a oferi proprietarilor conectivitate maximă și un stil urban șic.

  • Design și culori: Kia oferă opțiuni extinse de personalizare pentru Stonic. Vopseaua caroseriei în două tonuri, cu plafon contrastant, poate fi combinată cu decoruri multicolore în interior, permițându-vă să adaptați cu ușurință mașina gustului dumneavoastră.
  • Conectivitate și telematică: După facelift, Stonic se mândrește cu sistemul UVO Connect (respectiv Kia Connect) cu un ecran de 8 inchi. Acesta aduce funcții precum navigație online cu date de trafic în timp real, căutarea locurilor de parcare sau acces de la distanță la vehicul prin intermediul unei aplicații mobile.
  • Transmisia manuală inovatoare iMT: O soluție tehnică absolut unică pentru motorizările mild-hybrid 1.0 T-GDi este transmisia manuală inteligentă (iMT). Ambreiajul acesteia nu este acționat mecanic, ci electronic („clutch-by-wire”). Acest lucru permite mașinii să oprească complet motorul și să „planeze” atunci când eliberați accelerația, fără a fi nevoie să scoateți din viteză, ceea ce reduce real consumul.
  • Echiparea GT-Line: Pentru cei care caută un aspect mai dinamic, Kia a introdus varianta GT-Line. Aceasta oferă bare de protecție cu linii mai agresive, un difuzor spate, volan sport și jante din aliaj specifice. Spre deosebire de Ford Puma ST veritabil, șasiul lui Stonic rămâne fidel confortului cotidian, fără ambiții sportive extreme.
  • Asistenți avansați: Pachetul de sisteme de siguranță Drive Wise include funcții precum menținerea activă a benzii de rulare (LFA), care menține mașina în centrul benzii, sau sistemul îmbunătățit de frânare autonomă de urgență, care recunoaște în mod fiabil bicicliștii și pietonii.

Avantaje și dezavantaje cheie

Ford Puma

Avantaje

Caracteristici de rulare de top și direcție agilă, care se numără printre cele mai bune din clasa SUV-urilor mici

Portbagaj inovator cu compartimentul practic și lavabil MegaBox în podea

Motoare mild-hybrid EcoBoost economice și suficient de dinamice

Design exterior atractiv și cu tentă sportivă, care îmbătrânește mai greu

Dezavantaje

Spațiu limitat pentru picioare și cap pentru pasagerii de pe locurile din spate

Reglajul mai rigid al suspensiei (în special la echiparea ST-Line) poate reduce confortul pe drumurile deteriorate

Vizibilitate spate mai slabă din cauza liniei plonjate a plafonului și a montanților spate masivi

Arhitectura planșei de bord este preluată aproape neschimbată de la modelul Fiesta și pare oarecum banală

Ford Puma este ideală pentru șoferii care cer de la un crossover compact, în primul rând, plăcere de a conduce, un aspect atractiv și un portbagaj proiectat inteligent. Caracterul său mai sportiv și jucăuș vine însă cu prețul unei amortizări mai rigide a denivelărilor și al unui spațiu mai strâmt pe al doilea rând de scaune.

Kia Stonic

Avantaje

Preț de achiziție foarte avantajos pe piața second-hand și, în general, un raport preț-calitate excelent

Garanție de fabrică de șapte ani (transferabilă următorilor proprietari), ceea ce reprezintă un beneficiu uriaș pentru o mașină rulată de aproximativ patru ani

Ergonomie de control complet intuitivă, cu păstrarea butoanelor fizice pentru climatizare și radio

Poziție joasă la volan și un comportament rutier care, prin reacțiile sale, amintește mai degrabă de un hatchback clasic decât de un SUV

Dezavantaje

Portbagaj vizibil mai mic (doar 352 litri), care rămâne în urma mediei clasei

Utilizarea abundentă a plasticelor mai tari și cu aspect mai ieftin în interior

Gama de motorizări este mai restrânsă și îi lipsește opțiunea unui sistem complet hibrid

Șasiu mai puțin sofisticat, care poate fi săltăreț și mai zgomotos pe denivelări mai pronunțate

Kia Stonic reprezintă o alegere foarte rațională și accesibilă pentru cumpărătorii care apreciază siguranța unei garanții de fabrică lungi, comenzile clare și o utilizare zilnică fără pretenții. Se potrivește perfect pentru persoane singure sau cupluri care se deplasează preponderent în oraș și în împrejurimi, dar va satisface mai puțin familiile cu cerințe mai mari privind capacitatea de transport.

Probleme comune și plângeri ale proprietarilor

Pe baza propriilor noastre verificări CarAudit, a experienței pe termen lung a utilizatorilor, a rapoartelor de service și a statisticilor privind ratele de defectare, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care cumpărătorii de mașini rulate vechi de aproximativ patru ani ar trebui să fie atenți.

Ford Puma

Ford Puma este evaluat în general ca fiind un crossover fiabil, totuși pot apărea defecte specifice asupra cărora ar trebui să vă concentrați în detaliu în timpul inspecției fizice a mașinii rulate.

  • Motorizarea și cureaua în ulei: La versiunile mai vechi sau în cazul unei întrețineri neglijate a motoarelor mild-hybrid 1.0 EcoBoost, există riscul degradării curelei care antrenează pompa de ulei (așa-numita curea umedă). Dacă proprietarul nu respectă intervalele stricte de schimbare a tipului corect de ulei, cureaua se fărâmițează și înfundă sorbul pompei, ceea ce poate duce la o defecțiune fatală a motorului.
  • Baterie de 12V descărcată: Un număr mare de proprietari de modele din primii ani de producție s-au plâns de descărcarea rapidă a bateriei de 12V la versiunile mild-hybrid (MHEV). Această problemă este cauzată cel mai adesea de o eroare a unității de control și se rezolvă de obicei printr-o actualizare de software.
  • Infotainment SYNC 3: La sistemul multimedia, utilizatorii se confruntă cu blocarea ecranului, întreruperi ale conexiunii Bluetooth sau instabilitatea interfețelor Apple CarPlay și Android Auto.
  • Calitatea interiorului: La rularea pe drumuri de calitate slabă, din bord și din panourile ușilor se aud uneori scârțâituri de plastic. Multe exemplare prezintă mici jocuri cosmetice în interior după câțiva ani de utilizare.

Ford Puma: Fiabilă, dar sensibilă la service-ul regulat

Ford Puma încântă printr-o fiabilitate foarte bună, cu condiția ca proprietarul anterior să fi respectat cu strictețe intervalele de schimb de ulei și să fi rezolvat micile probleme software inițiale la un service autorizat.

Kia Stonic

Kia Stonic este considerată o mașină simplă și rezistentă din punct de vedere mecanic, totuși, înainte de decizia finală de cumpărare, merită o verificare independentă a stării tehnice a mașinii, axată pe următoarele puncte slabe cunoscute.

  • Ambreiajul și transmisiile: La transmisiile manuale, în special în combinație cu motorul 1.0 T-GDi, ambreiajul se uzează destul de repede. La transmisia automată cu dublu ambreiaj DCT cu șapte trepte, în traficul urban intens, pot apărea în timp smucituri inconfortabile la plecarea de pe loc.
  • Filtrele de particule (GPF): Dacă vehiculul cu motor pe benzină cu injecție directă (T-GDi) a fost utilizat exclusiv pe trasee urbane scurte, pot apărea probleme cu regenerarea filtrului de particule. Acest lucru duce la pierderea puterii și la aprinderea martorului motor în bord.
  • Sensibilitatea vopselei caroseriei: Proprietarii se plâng adesea de vopseaua moale și subțire a caroseriei. Capota și bara de protecție față la mașinile de patru ani poartă adesea urme de la pietricele, în timp ce părțile laterale sunt mai predispuse la zgârieturi de la spălătoriile auto.
  • Electronica și senzorii: Ocazional apar erori în sistemul de monitorizare a presiunii în anvelope (TPMS), când senzorii raportează presiune scăzută chiar și la roțile umflate corect. Sistemul de bord și navigația se pot bloca ocazional.

Kia Stonic: Un cal de povară rezistent, cu mici compromisuri

Kia Stonic reprezintă o alegere foarte sigură din punct de vedere mecanic, cel mai mare risc fiind reprezentat de ambreiajul uzat mai rapid și de filtrul GPF înfundat la mașinile conduse anterior preponderent pe trasee scurte în oraș.

Sfaturi pentru cumpărarea unei mașini second-hand

La achiziționarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială. Indiferent dacă vă decideți pentru un Ford cu alură sportivă sau pentru o Kia practică, baza absolută a unei achiziții reușite ar trebui să fie o inspecție fizică detaliată a mașinii rulate și un test drive riguros. Iată câteva puncte specifice pe care să vă concentrați la aceste două modele, care apar cel mai frecvent în parcurile auto ca mașini de aproximativ patru ani (generații din jurul anilor 2020–2022).

La alegerea unui Ford Puma:

  • Starea uleiului și cureaua pompei de ulei (motoare EcoBoost): Deși motoarele mild-hybrid mai noi (din 2020) au trecut la un lanț mai rezistent pentru distribuția principală, antrenarea pompei de ulei este asigurată în continuare de o curea care rulează în baie de ulei. Dacă proprietarul anterior a prelungit intervalele de schimb de ulei sau a folosit o specificație incorectă de lubrifiant, cureaua se poate degrada și poate înfunda sorbul pompei. Solicitați un istoric de service complet curat și, după deșurubarea capacului de ulei, verificați dacă în interior există urme de depuneri. Orice clipire a martorului de presiune a uleiului este un semnal de oprire imediată.
  • Starea sistemului mild-hybrid (mHEV): În timpul test drive-ului, concentrați-vă pe fluiditatea cu care intervine starter-generatorul integrat. Încercați să eliberați pedala de accelerație și observați dacă sistemul recuperează energia cursiv și dacă oprește și repornește motorul fără șocuri (sistemul start-stop). Dacă motorul cu ardere internă nu pornește instantaneu și imperceptibil, sau dacă apar smucituri, acesta poate fi un indiciu al unei baterii de 48V degradate sau al unor contacte slăbite.
  • Comportamentul cutiei automate cu șapte trepte: Transmisia cu dublu ambreiaj poate uneori să ezite sau să smucească la mașinile rulate cu un kilometraj mai mare. În timpul testului, simulați mersul în coloană. Acordați o atenție deosebită fluidității plecării de pe loc și schimbării din treapta întâi în a doua. Smuciturile indică, de obicei, o înlocuire costisitoare a ambreiajelor în viitorul apropiat.
  • Reacția sistemului de infotainment SYNC 3: La modelele de la începutul producției (în jurul anului 2020), pot apărea blocări ale ecranului tactil, întreruperi ale conexiunii Bluetooth sau instabilitate la utilizarea Apple CarPlay și Android Auto. Înainte de a porni la drum, butonați temeinic sistemul și verificați dacă reacționează rapid. De obicei, o actualizare de software ajută, dar uneori poate fi vorba de un modul defect.

La alegerea unei Kia Stonic:

  • Patinarea ambreiajelor la cutia automată (7DCT): Similar cu Ford, la un Stonic de patru ani este necesar să vă concentrați pe comportamentul transmisiei cu șapte trepte și dublu ambreiaj uscat. Conduceți mașina în traficul urban și observați finețea plecărilor din intersecție. Vibrațiile mai mari la eliberarea frânei, smuciturile sesizabile sau patinarea la schimbarea din treapta întâi în a doua sunt semne clare ale unui set de ambreiaje uzat excesiv.
  • Transmisia manuală cu ambreiaj electronic (iMT): Dacă alegeți un model cu facelift echipat cu sistem mild-hybrid și transmisie manuală iMT, trebuie să știți că la această mașină lipsește legătura mecanică între pedala de ambreiaj și transmisia propriu-zisă (așa-numitul „clutch-by-wire”). În timpul test drive-ului, verificați dacă sistemul reacționează corect și cursiv la retrogradările rapide. Inițial poate părea „moale”, dar nu ar trebui să împiedice cuplarea ușoară a treptelor de viteză.
  • Pornirea la rece a motorului 1.0 T-GDi și bateria de 12V: Mulți proprietari semnalează o degradare rapidă a bateriei clasice de 12V. Primul avertisment este reprezentat de pornirile mai greoaie dimineața și de nefuncționarea sistemului inteligent start-stop (ISG). Motorul în trei cilindri poate vibra ușor și poate părea mai zgomotos imediat după pornirea la rece. Totuși, turația ar trebui să se stabilizeze la un minut după încălzire. Dacă nu, acest lucru poate indica o problemă la injectoare sau la aprindere.
  • Zgomote de la suspensia mai rigidă: Stonic are o setare destul de rigidă a amortizoarelor și arcurilor, ceea ce îi oferă stabilitate pe șosea, dar își spune cuvântul pe suprafețe denivelate. Găsiți o porțiune de drum mai proastă, cu limitatoare de viteză sau gropi, și coborâți geamurile. Ascultați cu atenție – eventualele bătăi înfundate sau zgomote metalice vă vor avertiza asupra uzurii tipice la bieletele stabilizatoare, pivoții de direcție sau bucșele brațelor.

FAQ: Întrebările cele mai frecvente

Ford Puma este câștigătorul clar în această privință, oferind un volum peste medie al portbagajului de 456 de litri. Această valoare include și compartimentul inovator lavabil Megabox de sub podea, care este extrem de practic pentru transportul obiectelor murdare. Kia Stonic dispune de un portbagaj considerabil mai mic, cu un volum de 352 de litri, ceea ce este suficient pentru cumpărăturile obișnuite, dar poate fi limitativ atunci când vă împachetați pentru vacanță.

Ford Puma împarte platforma cu modelul extrem de jucăuș Fiesta, motiv pentru care oferă unele dintre cele mai bune și mai agile caracteristici de condus din segmentul SUV-urilor mici. În schimb, Kia Stonic este foarte stabilă și previzibilă la drum, însă șasiul său este reglat în principal pentru deplasări liniștite și confortabile. Dacă vă place să vă bucurați de drumurile secundare virajate la volan, modelul de la Ford va fi o alegere mult mai tentantă pentru dumneavoastră.

Kia Stonic folosește adesea motoare aspirate foarte fiabile, care sunt ușor de întreținut, iar ca mașină rulată poate beneficia în continuare de garanția transferabilă de șapte ani de la producător. Ford Puma se bazează în marea majoritate pe motoarele mild-hybrid de un litru cu trei cilindri EcoBoost, care sunt vioaie și economice, dar pe termen lung sunt mai complexe din punct de vedere constructiv și tehnic. Pentru clienții care caută o tehnologie simplă, cu cel mai mic risc de reparații costisitoare, modelul coreean are adesea mai mult sens.

Ambele mașini se bazează tehnologic pe hatchback-uri mici de oraș, prin urmare spațiul pe scaunele din spate este mai degrabă mediu și potrivit în principal pentru copii. Din cauza liniei atractive și plonjate a acoperișului, Ford are mai puțin spațiu la nivelul capului, ceea ce poate pune probleme pasagerilor adulți mai înalți. Kia dispune de o formă a caroseriei mai tradițională și mai pătrățoasă, ceea ce oferă o rezervă de spațiu pentru cap ceva mai generoasă în spate și o senzație mai mare de aerisire.

Datorită utilizării pe scară largă a tehnologiei avansate mild-hybrid, Ford obține un consum excelent, care în condiții reale de utilizare variază între 5,5 și 6 litri la 100 km. Versiunile supraalimentate 1.0 T-GDi ale modelului Stonic prezintă o eficiență foarte asemănătoare, totuși motoarele aspirate mai vechi și mai simple pot consuma cu aproximativ o jumătate de litru mai mult. În general, ambele crossover-uri sunt economice și prietenoase cu portofelul, motoarele EcoBoost beneficiind de asistența electrică în special în ambuteiajele urbane.

Concluzie: Ce model să alegi?

Verdictul nostru

Comparația finală a acestor două crossover-uri populare arată clar că fiecare model excelează în domenii ușor diferite și vizează un tip diferit de client. Ford Puma reprezintă alegerea ideală pentru șoferii mai exigenți, care solicită caracteristici de condus sportive și agile, tehnologii mild-hybrid moderne și un volum de portbagaj imbatabil, în frunte cu compartimentul inteligent MegaBox. De cealaltă parte a baricadei se află Kia Stonic ca întruchipare a raționalității, care va atrage cumpărătorii pragmatici ce caută un raport excelent între preț și valoare utilă, comenzi intuitive și siguranța unei garanții de fabrică de șapte ani, transferabilă. În timp ce Ford este, așadar, o alegere ceva mai premium și mai distractivă la condus pentru persoanele active și familiile cu cerințe mai mari de spațiu, Kia reprezintă un vehicul accesibil financiar, fiabil și extrem de agil, creat pentru deplasarea zilnică fără griji pe străzile orașului.

Găsește-ți mașina ideală

Surse: ADAC, zf.ro, adevarul.ro, topgear.ro, start-up.ro, motorsportnews.ro

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Ford Puma vs. Hyundai Kona: Comparație completă 2026

Ford Puma vs Hyundai Kona: Comparație detaliată a SUV-urilor urbane populare. Comparați caracteristicile de condus, consumul și spațiul și citiți verdictul nostru final.

30 apr. 2026

Comparatii auto

Citroën C5 Aircross vs. Seat Ateca: Comparație completă 2026

Comparație detaliată Citroën C5 Aircross vs Seat Ateca. Află care SUV rulat oferă un confort și dotări mai bune. Citește faptele și verdictul nostru final.

8 apr. 2026

Comparatii auto

Ford Kuga vs. Renault Austral: Comparație completă 2026

Comparație SUV-uri rulate: Ford Kuga vs. Renault Austral. Aflați care model oferă motoare mai bune, dotări și valoare reală. Citiți verdictul nostru final!

18 apr. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo