
Suzuki Swift vs. Toyota Yaris: Comparație completă 2026
Comparație detaliată între Suzuki Swift și Toyota Yaris. Ce hatchback de oraș să alegi? Descoperă diferențele de consum, dotări și fiabilitate. Citește verdictul nostru.
16 apr. 2026
Articole
Comparatii auto
Comparație mașini rulate: Citroën C3 vs Suzuki Swift. Citiți o comparație detaliată a motoarelor, fiabilității și dotărilor. Aflați care hatchback de oraș este cel potrivit.
28 aprilie 2026


Modelul francez Citroën C3 aduce în segmentul mașinilor mici de oraș un design avangardist inconfundabil și un accent tradițional pe confortul maxim la rulare. Împotriva sa vine modelul japonez Suzuki Swift, oferit în unele regiuni sub numele de Maruti Suzuki Swift și cunoscut istoric sub denumiri precum Suzuki Cultus sau Geo Metro, care mizează, dimpotrivă, pe o greutate extrem de redusă, agilitate și plăcerea de a conduce. Să analizăm în detaliu cum se comportă acești doi reprezentanți diferiți, dar foarte populari ai pieței de mașini second-hand, într-o comparație directă și care dintre ei se va potrivi mai bine nevoilor dumneavoastră zilnice.
Privind dimensiunile exterioare ale ambelor vehicule de pe piața second-hand – dacă ne concentrăm pe modele vechi de aproximativ patru ani, adică a treia generație Citroën C3 (2017–2024) și a șasea generație Suzuki Swift (2017–2024) – întâlnim abordări diferite ale celor doi producători auto. În timp ce reprezentantul francez mizează pe o construcție mai robustă, apropiindu-se de pragul de patru metri, concurentul japonez își păstrează proporțiile foarte compacte, strict urbane.
Citroën C3 măsoară 3996 mm în lungime, ceea ce este cu 156 mm mai mult decât varianta standard Suzuki Swift, a cărui lungime este de 3840 mm (în versiunea sport Swift Sport, 3890 mm). Această diferență se manifestă în practică în două moduri. Pe de o parte, Swift are un avantaj clar la manevrare și parcare laterală pe străzile aglomerate ale orașului, datorită caroseriei mai scurte. Pe de altă parte, Citroën beneficiază de un ampatament mai lung. Acesta are o valoare de 2539 mm, în timp ce Swift oferă 2450 mm. Acești 89 mm în plus în favoarea C3 înseamnă o rulare mai lină peste denivelări și ceva mai mult spațiu pentru genunchii pasagerilor de pe locurile din spate. Ampatamentul mai scurt al Suzuki, pe de altă parte, asigură un comportament mai jucăuș și mai agil în virajele strânse.
În ceea ce privește lățimea, diferența este mai degrabă simbolică – Citroën, cu ai săi 1749 mm, este cu doar 14 mm mai lat decât Swift (1735 mm), astfel încât senzația de lățime interioară la nivelul umerilor este foarte asemănătoare. Surpriza se ascunde însă în înălțimea caroseriei. Deși C3 pare o mașină mai înaltă și mai masivă datorită designului său rotunjit și elementelor din plastic, Suzuki Swift este, de fapt, cu ai săi 1480 până la 1505 mm, puțin mai înalt decât hatchback-ul francez (1474 mm). Pentru pasageri, acest lucru înseamnă în practică faptul că mașina japoneză, în ciuda amprentei la sol mai mici, poate oferi o porție foarte decentă de spațiu deasupra capului, lucru apreciat în special de pasagerii mai înalți.
| Parametru | Citroën C3 Hatchback | Suzuki Swift Hatchback |
|---|---|---|
| Lățime (mm) | 1749 | 1735 |
| Lungime (mm) | 3996 | 3840 - 3890 |
| Înălțime (mm) | 1474 | 1480 - 1505 |
| Ampatament (mm) | 2539 | 2450 |
Atunci când alegeți o mașină rulată compactă, cum ar fi un Citroën C3 de aproximativ patru ani (generația a 3-a) sau un Suzuki Swift (generația a 6-a), volumul portbagajului joacă adesea un rol surprinzător de important. Deși sunt mașini tipice de oraș, pentru mulți cumpărători ele reprezintă singurul vehicul de familie, unde caracterul practic de zi cu zi este esențial. Capacitatea de a găzdui nu doar cumpărăturile obișnuite, ci și echipamente sportive sau bagaje de weekend, poate fi factorul decisiv. Și tocmai în această disciplină, cele două modele diferă destul de mult prin abordările lor privind organizarea spațiului interior.
Modelul francez Citroën C3 mizează pe o construcție mai robustă și oferă, în configurația de bază, un volum foarte decent de 300 de litri pentru standardele clasei sale. Acest lucru înseamnă spațiu pentru câteva valize în plus, iar volumul este complet suficient pentru cumpărăturile de weekend sau pentru o vacanță mai lungă în doi. În schimb, Suzuki Swift este mai orientat către dimensiuni generale mai compacte și o conducere agilă, ceea ce se reflectă într-un volum de bază al portbagajului mai mic, de 265 de litri. Diferența de 35 de litri înseamnă, în practică, faptul că Citroën poate înghiți în configurația de bază cu aproximativ o geantă sport medie mai mult. O întorsătură interesantă apare însă după rabatarea spătarelor scaunelor din spate. În timp ce Citroën C3 poate oferi un spațiu maxim utilizabil de 922 litri, Suzuki Swift, datorită eficienței inteligente a amenajării interioare, crește surprinzător până la un total de 947 litri.
Aceste diferențe de pe hârtie au impactul lor practic real. Citroën C3 punctează printr-un portbagaj ceva mai adânc, cu o formă destul de regulată, sub a cărui podea se ascunde adesea, la multe mașini rulate, o roată de rezervă de dimensiuni normale, ceea ce este o raritate la mașinile moderne. Un mic dezavantaj este însă pragul de încărcare ușor mai înalt și treapta nepractică ce se formează după rabatarea spătarelor. Deși Suzuki Swift transportă ceva mai puțin pentru cumpărăturile zilnice, acesta punctează mai bine prin spațiul utilizabil pentru încărcături mai mari după rabatarea scaunelor. Pe piața mașinilor rulate veți întâlni frecvent versiuni Swift cu tehnologie mild-hybrid (SHVS) sau cu tracțiune integrală AllGrip; în timp ce mecanica suplimentară și bateriile reduc câțiva centimetri la unele mașini, valorile oficiale standard pentru hatchback-urile mild-hybrid rămân la cifre identice, ceea ce demonstrează ambalarea excelentă a mașinii japoneze.
| Parametru | Citroën C3 Hatchback | Suzuki Swift Hatchback |
|---|---|---|
| Volum de bază (litri) | 300 l | 265 l |
| Volum maxim cu scaunele rabatate (litri) | 922 l | 947 l |
Citroën C3 este o alegere mai bună pentru cei care au nevoie să transporte regulat cumpărături și bagaje mai mari fără a rabata scaunele, în timp ce Suzuki Swift va fi apreciat de șoferii care caută o mașină agilă cu un potențial de transport surprinzător de mare după plierea celui de-al doilea rând. Ambele mașini satisfac fără probleme cerințele zilnice ale traficului urban și suburban.
Greutatea remorcabilă a hatchback-urilor mici de oraș este adesea un parametru trecut cu vederea, însă dacă plănuiți să transportați încărcături mai voluminoase, să mutați piese mici de mobilier sau să transportați biciclete electrice, aceste valori joacă un rol crucial pentru cumpărători. Comparând mașini second-hand de aproximativ patru ani de pe piață – mai exact a șasea generație Suzuki Swift și a treia generație Citroën C3 – întâlnim diferențe surprinzător de mari în capacitatea totală de remorcare, care definesc clar limitele practice ale ambelor vehicule.
În timp ce Suzuki Swift funcționează ca un cal de povară discret, Citroën C3 este mult mai rezervat în ceea ce privește remorcarea. Swift-ul japonez, în aproape toate versiunile disponibile – inclusiv popularul motor 1.2 Dualjet cu tehnologie mild-hybrid sau motorul mai puternic de un litru Boosterjet – menține greutatea standard și maximă a remorcii cu frânare la o valoare generoasă de 1000 kg. În schimb, a treia generație Citroën C3 oferă pentru motorizările sale pe benzină standard (de exemplu, versiunea 1.2 PureTech cu 61 kW) o limită foarte modestă pentru remorca cu frânare, de doar 450 kg. C3 stă ceva mai bine în cazul motoarelor mai puternice, cum ar fi dieselul 1.5 BlueHDi sau motorul turbo 1.2 PureTech 110, unde capacitatea crește la maximum 600 kg. În ceea ce privește remorca fără frânare, ambele mașini oscilează în limite similare, care se situează de obicei în jurul a 400 kg pentru Swift și 450 kg pentru Citroën.
În practică, aceste diferențe înseamnă că Suzuki Swift oferă o utilitate mult mai mare. Capacitatea sa stabilă de remorcare creează un spațiu sigur pentru câteva valize suplimentare încărcate într-o remorcă mai voluminoasă, mașina fiind astfel suficientă pentru cumpărăturile de weekend sau pentru o vacanță mai lungă cu echipament de camping. În schimb, Citroën C3, cu limitele sale foarte strânse, poate gestiona fără probleme, în esență, doar transportul ușor de frunze și crengi din grădină sau poate servi în mod fiabil pentru fixarea unui suport de biciclete.
Astfel, pentru cumpărători, greutatea remorcabilă reprezintă un factor de decizie neașteptat, dar esențial. Dacă uneori aveți nevoie ca mașina dumneavoastră să transporte o încărcătură mai grea și să înlocuiască un vehicul dintr-o clasă superioară, Suzuki Swift este favoritul clar datorită capacității sale de remorcare fără compromisuri. Citroën C3, pe de altă parte, se profilează ca o mașină destinată în principal utilizării individuale și în oraș, unde dispozitivele de remorcare și remorcile complet încărcate nu joacă un rol crucial.
| Model și motorizare | Greutate remorcabilă cu frânare (kg) | Greutate remorcabilă fără frânare (kg) |
|---|---|---|
| Citroën C3 1.2 PureTech 83 (61 kW) | 450 | 450 |
| Citroën C3 1.5 BlueHDi 100 (75 kW) | 600 | 450 |
| Suzuki Swift 1.2 Dualjet Hybrid (61 kW) | 1000 | 400 |
| Suzuki Swift 1.0 Boosterjet (82 kW) | 1000 | 400 |
Comparând motorizările mașinilor second-hand de aproximativ patru ani, modelele Citroën C3 și Suzuki Swift, întâlnim două filozofii tehnice complet diferite, care influențează fundamental consumul, dinamica de condus și costurile totale de operare. În timp ce reprezentantul francez rămâne fidel soluțiilor tradiționale de ardere internă și oferă popularele motoare pe benzină cu trei cilindri (în versiuni aspirate și turbo) și chiar un motor diesel veritabil, concurentul japonez s-a reorientat complet, pentru a șasea generație din perioada respectivă (din 2020), către sisteme mild-hybrid pe benzină, eficiente. Pentru cumpărătorul de mașini rulate, acest lucru înseamnă că Suzuki oferă o economie fenomenală în oraș datorită greutății foarte reduse a vehiculului și ajutorului de la motorul electric. În schimb, Citroën mizează pe cuplul mai mare al motoarelor turbo, posibilitatea combinării cu o transmisie automată clasică fiabilă și oferă chiar și un diesel, ceea ce este o raritate reală astăzi în categoria mașinilor mici de oraș și pentru drumuri secundare.
A treia generație Citroën C3 (disponibilă ca mașină nouă până în 2024) acoperă prin portofoliul său de motoare un spectru larg de șoferi. Baza este formată din motorul aspirat cu trei cilindri 1.2 PureTech 83 de 61 kW, care este simplu din punct de vedere mecanic și absolut suficient pentru deplasările urbane. Dacă planificați călătorii mai frecvente în afara orașului, versiunea sa turbo 1.2 PureTech 110 (81 kW) are mult mai mult sens. Acest motor nu numai că oferă un cuplu excelent de 205 Nm, dar a fost și singurul din gamă care a permis alegerea unei transmisii automate clasice cu șase trepte și convertizor de cuplu (EAT6). O particularitate a modelului C3 este prezența turbodieselului cu patru cilindri 1.5 BlueHDi 100, care, datorită consumului său adesea mult sub 5 litri la suta de kilometri, este căutat de șoferii cu rulaje anuale mari.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.2 PureTech 83 | Benzină | 61 | 118 | 5MT |
| 1.2 PureTech 110 | Benzină | 81 | 205 | 6MT / 6AT |
| 1.5 BlueHDi 100 | Diesel | 75 | 250 | 6MT |
Pe piața mașinilor de patru ani, la a șasea generație Suzuki Swift după facelift, veți găsi exclusiv o ofertă electrificată la nivel general. Unitățile convenționale mai vechi (de exemplu, 1.0 Boosterjet) au fost eliminate. Agregatul dominant este cel cu patru cilindri aspirat 1.2 Dualjet Hybrid (61 kW), care utilizează un sistem mild-hybrid de 12 volți (SHVS). Deși valorile sale pe hârtie nu par agresive, într-o mașină cu o greutate de doar aproximativ 900 de kilograme, răspunsul său este foarte agil, iar consumul real scade frecvent sub pragul de 5 l/100 km. Un avantaj considerabil la acest hatchback mic este tracțiunea integrală AllGrip oferită opțional, ceea ce este aproape fără precedent în acest segment. Nu trebuie omisă nici versiunea extrem de solicitată Swift Sport cu motor turbo 1.4 Boosterjet Hybrid (95 kW), care oferă un cuplu peste medie de 230 Nm și, datorită construcției ușoare, oferă experiențe sportive excelente.
| Tip motor | Combustibil | Putere (kW) | Cuplu (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| 1.2 Dualjet Hybrid | Benzină (MHEV) | 61 | 107 | 5MT / CVT |
| 1.2 Dualjet Hybrid AllGrip | Benzină (MHEV) | 61 | 107 | 5MT |
| 1.4 Boosterjet Hybrid | Benzină (MHEV) | 95 | 230 | 6MT |
Punctul forte al modelului Citroën C3 este existența unei transmisii automate clasice confortabile și a unui motor diesel rar și foarte eficient. Motorul turbo PureTech 110 punctează printr-o rezervă generoasă de cuplu, pe de altă parte, varianta de bază PureTech 83 este, prin puterea sa, limitată în principal la oraș. Avantajul motoarelor de la Suzuki este fiabilitatea excelentă pe termen lung a conceptului de motor aspirat cu patru cilindri, economia extremă asigurată de greutatea redusă și prezența modelului distractiv Sport. Sistemul de tracțiune integrală AllGrip este un beneficiu imens pentru clienții care locuiesc în zone cu condiții de aderență precare. Un punct slab poate fi absența unui agregat diesel pentru cei care parcurg mulți kilometri pe autostradă și faptul că Swift se bazează pentru automatizare exclusiv pe transmisia CVT, care este lină, dar specifică ca senzație.
Pentru șoferii urbani și periurbani care caută cel mai mic consum posibil și agilitate, alegerea optimă va fi Suzuki Swift mild-hybrid. Totuși, cumpărătorii care au nevoie de flexibilitatea unui turbocompresor, de o transmisie automată tradițională fără griji sau care caută kilometri economici pentru trasee lungi vor găsi cu siguranță o soluție mai bună în Citroën C3.
În timp ce Swift excelează prin ușurința fantastică și motoarele mild-hybrid pe benzină eficiente pentru oraș, Citroën C3 păstrează ași în mânecă sub forma unei transmisii automate confortabile, a motoarelor turbo și a unei alternative diesel neașteptate.
Alegerea motorizării corecte este absolut crucială pentru satisfacția pe termen lung cu o mașină rulată, deoarece influențează fundamental nu doar dinamica de zi cu zi și consumul real de combustibil, ci mai ales fiabilitatea mecanică și costurile viitoare de întreținere. În timp ce pentru mașinile rulate de aproximativ patru ani din generațiile analizate (a treia generație Citroën C3 și a șasea generație Suzuki Swift, ambele disponibile până în 2024), producătorul francez mizează exclusiv pe motoare cu trei cilindri pline de caracter și dornice de turații, japonezii de la Suzuki oferă în această clasă motoare aspirate cu patru cilindri, tot mai rare și extrem de rezistente din punct de vedere mecanic, susținute de o tehnologie eficientă mild-hybrid.
Acest motor pe benzină cu trei cilindri supraalimentat reprezintă, în oferta celei de-a treia generații (produsă până în 2024), de departe cel mai bun compromis între caracterul practic cotidian, dinamica fluidă și eficiența operațională. Față de varianta aspirată mai slabă, oferă o curbă de cuplu excelentă (205 Nm încă de la 1.500 rpm), datorită căreia mașina nu își pierde suflul nici la deplasările pe autostradă sau când este complet încărcată. Consumul real, în condiții de utilizare rezonabilă, se menține fără probleme în jurul valorii de 5,5 până la 6 litri la 100 km.
Principalul risc mecanic al acestei motorizări este cureaua de distribuție imersată în baie de ulei. În cazul deplasărilor urbane frecvente și scurte, motorul nu apucă să se încălzească complet, combustibilul nears pătrunde în ulei, ceea ce provoacă o degradare mai rapidă și ulterior fărâmițarea materialului curelei. Fragmentele desprinse pot apoi înfunda sorbul pompei de ulei. Aceste probleme pot fi însă prevenite cu succes: scurtați intervalul de schimb de ulei la maximum 10.000 km sau 1 an și verificați vizual starea curelei la fiecare schimb – un mecanic experimentat sau chiar un amator informat o poate verifica printr-o simplă privire prin orificiul de umplere cu ulei. Acest motor este alegerea ideală pentru șoferii versatili care doresc să folosească mașina nu doar pentru deplasări scurte, ci apreciază și rezerva de putere în excursiile de weekend sau la naveta pe drumuri rapide.
Sub capota celei de-a șasea generații (disponibilă până în primăvara anului 2024), cu greu veți găsi o alegere mai logică decât motorul aspirat cu patru cilindri 1.2 Dualjet cu sistem mild-hybrid integrat (SHVS). Din punctul de vedere al fiabilității pe termen lung, este o adevărată bijuterie. Nu veți găsi aici o turbosuflantă sensibilă și nici o distribuție complexă. Un mic starter-generator ajută motorul cu ardere internă să acopere punctele moarte la plecările de pe loc de la turații joase și contribuie semnificativ la o eficiență fascinantă a combustibilului – consumul mediu real pentru acest motor se situează de obicei sub pragul de 5 litri la 100 km, chiar și în oraș.
Principala „slăbiciune” a motorului nu provine din tehnologie, ci din natura sa constructivă – admisia aspirată înseamnă că motorului îi lipsește forța de tracțiune viguroasă la turații joase și medii. Dacă trebuie să depășiți în siguranță pe un drum național sau să intrați pe o bandă rapidă pe autostradă, nu trebuie să vă temeți să retrogradați chiar și două trepte și să turați motorul. Exact acolo prinde viață. Din punctul de vedere al defecțiunilor, este o tehnologie aproape indestructibilă, la care este suficient să respectați reviziile anuale obișnuite și să schimbați uleiul. Acest motor este partenerul perfect pentru șoferii care se deplasează preponderent în regim urban și periurban, care preferă fiabilitatea maximă, longevitatea și cele mai mici costuri de operare posibile în detrimentul dinamicii pe autostradă.
Valorile oficiale ale consumului declarate de producători diferă adesea semnificativ de realitate, care este influențată de stilul de condus al șoferului, profilul traseului, influențele sezoniere și sarcina totală a vehiculului. Pentru o imagine cât mai exactă, este ideal să ne uităm la datele concrete de la utilizatori reali. În evaluare, ne-am concentrat pe mașini cu o vechime de aproximativ patru ani (modele fabricate în jurul anilor 2020–2022), care sunt printre cele mai căutate pe piața second-hand – în acest caz, a treia generație Citroën C3 și a șasea generație Suzuki Swift.
Sursa datelor: Spritmonitor.de și
| Model și motorizare | Consum mediu (l/100 km) |
|---|---|
| Citroën C3 (generația a 3-a) | |
| Citroën C3 1.5 BlueHDi 100 (75 kW) | 4,2 |
| Citroën C3 1.2 PureTech 83 (61 kW) | 5,4 |
| Citroën C3 1.2 PureTech 110 (81 kW) | 5,6 |
| Suzuki Swift (generația a 6-a) | |
| Suzuki Swift 1.2 Dualjet Hybrid (61 kW) | 5,0 |
| Suzuki Swift 1.0 Boosterjet (82 kW) | 5,1 |
| Suzuki Swift Sport 1.4 Boosterjet Hybrid (95 kW) | 5,6 |
Analiza valorilor reale indică tendințe destul de clare ale ambelor școli de proiectare. Suzuki Swift, la a șasea generație, punctează de mult timp datorită greutății sale extrem de reduse și a sistemului mild-hybrid excelent reglat. Motorul de bază cu patru cilindri 1.2 Dualjet reușește să se mențină în condiții normale de utilizare în jurul pragului de fix cinci litri, și este interesant faptul că motorul mai puternic cu trei cilindri 1.0 Boosterjet nu crește consumul în mod dramatic. În schimb, unitățile pe benzină cu trei cilindri PureTech de la Citroën C3 solicită o cantitate ușor mai mare de combustibil, fapt datorat greutății ceva mai mari și construcției mașinii. O surpriză poate fi însă faptul că varianta turbo mai puternică, de 81 kW, nu înseamnă o deteriorare semnificativă a consumului față de baza aspirată. O capitol cu totul aparte este Citroën C3 diesel, care chiar și în condiții reale atinge valoarea extrem de scăzută de 4,2 litri și arată clar că agregatele diesel au în continuare avantaj în ceea ce privește economia maximă la drumuri lungi.
Pentru cumpărătorii tipici ai acestor mașini, de aici rezultă recomandări destul de clare. Dacă sunteți în căutarea unei mașini agile pentru deplasările zilnice prin jungla urbană și deplasări scurte în zonele periurbane, Suzuki Swift pe benzină cu propulsie mild-hybrid va fi o alegere mai economică și mai eficientă din punct de vedere financiar. Pentru șoferii economi care, dimpotrivă, parcurg zeci de kilometri pe autostradă sau fac naveta pe distanțe mai lungi între orașe, un Citroën C3 diesel poate avea mult sens. Acesta nu doar că reduce costurile la minim, dar, spre deosebire de rivalul japonez, oferă și o reglare mai moale a suspensiei, pe care o veți aprecia la drum lung.
În concluzie, se poate afirma că ambele mașini sunt printre cele mai cumpătate din segmentul lor și cu siguranță nu vă vor ruina la benzinărie. Consumul de combustibil nu ar trebui să fie principalul și singurul factor de decizie aici, ci mai degrabă o confirmare a modelului care se potrivește mai bine stilului dumneavoastră de viață cotidian și caracterului călătoriilor planificate.
Când căutați mașini vechi de aproximativ patru ani (ani de fabricație în jurul 2021 și 2022), pe piața second-hand întâlnim cel mai des versiunile cu facelift ale ambelor modele. În ambele cazuri, este vorba despre reprezentanți populari ai mașinilor de oraș din segmentul B, a căror abordare privind stabilirea prețurilor și deprecierea valorii diferă însă ușor.
În timp ce Citroën C3 (a 3-a generație după facelift) mizează pe o accesibilitate maximă și, datorită unei scăderi inițiale mai rapide a prețului, reprezintă o alegere extrem de atractivă pentru cei interesați de o mașină rulată, Suzuki Swift își păstrează valoarea pe termen lung ceva mai bine. Motivul este nu doar renumita fiabilitate mecanică a acestui model japonez, ci și faptul că, din 2020, Swift este echipat aproape exclusiv cu tehnologie standard mild-hybrid, ceea ce crește în mod natural valoarea sa reziduală pe piața secundară.
| Model (anii 2021–2022) | Preț de la (echipare de bază / rulaj mare) | Preț până la (echipare bogată / rulaj mic) |
|---|---|---|
| Citroën C3 | 9 000 € | 13 000 € |
| Suzuki Swift | 10 000 € | 14 000 € |
La o privire mai detaliată asupra ofertelor de vânzare, se pot observa câteva tendințe interesante de piață:
Citroën C3 este o alegere excelentă pe piața second-hand pentru cei care își doresc o mașină de oraș cât mai accesibilă și stilată, în timp ce Suzuki Swift, ceva mai scump, punctează prin deprecierea mai mică a valorii și oferta unică de tracțiune 4x4.
Deși în multe comparații actuale putem constata încă de la început că ambele mașini au obținut un rating de cinci stele Euro NCAP, în cazul acestor reprezentanți mai accesibili ai clasei mașinilor mici din 2017, situația este diferită, ceea ce scoate și mai mult în evidență importanța contextului și a anului testării. Metodologia și protocoalele de testare ale organizației independente Euro NCAP evoluează și devin tot mai stricte în mod constant. În practică, acest lucru înseamnă că scorurile procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate direct. În timp ce testele de astăzi includ simulări avansate de intersecții sau detectarea bicicliștilor și a mersului înapoi, protocoalele valabile pentru aceste modele puneau abia primul accent major pe frânarea autonomă de urgență de bază. Totuși, ambele mașini second-hand de aproximativ patru ani provin din generații care au trecut testele în același an (2017), ceea ce, din fericire, permite o comparație reciprocă foarte precisă.
Citroën C3 a obținut un rating solid de patru stele la testele de impact din 2017. Mașina a demonstrat un nivel foarte bun de siguranță pasivă, fapt dovedit clar de scorul de 88% pentru protecția pasagerilor adulți și 83% pentru protecția copiilor. Comisarii au lăudat rigiditatea generală a caroseriei, însă mașina a pierdut puncte la categoria protecției participanților la trafic vulnerabili (59%) și în cadrul sistemelor de asistență (58%). Echiparea de siguranță standard de la acea vreme includea mai degrabă elemente de bază, cum ar fi avertizarea la părăsirea involuntară a benzii de rulare sau recunoașterea semnelor de circulație. Valabilitatea acestui certificat a expirat oficial în ianuarie 2024, având în vedere vechimea mașinii.
Suzuki Swift a fost supus testelor conform aceleiași metodologii în echiparea standard, obținând un rezultat de doar trei stele. În timp ce la protecția adulților mașina a atins un scor decent de 83%, iar la copii 75%, a fost penalizată semnificativ pentru siguranța activă de bază insuficientă. Acest lucru s-a reflectat într-un scor foarte mic, de 25%, la categoria sistemelor de asistență. Față de rivalul său francez, Swift s-a descurcat mai bine la protecția pietonilor (69%), datorită barei de protecție față proiectate cu materiale mai moi. O informație esențială pentru cumpărători este că, dacă primul proprietar a bifat în lista de prețuri pachetul opțional de siguranță „Radar Brake Support” cu frânare autonomă (AEB), scorul de siguranță al modelului Swift a sărit imediat la patru stele.
| Parametru | Citroën C3 | Suzuki Swift |
|---|---|---|
| Anul testării | 2017 | 2017 |
| Protecția pasagerilor adulți | 88 % | 83 % |
| Protecția copiilor | 83 % | 75 % |
| Protecția participanților la trafic vulnerabili | 59 % | 69 % |
| Sisteme de asistență pentru siguranță | 58 % | 25 % |
Din perspectiva standardelor stricte de siguranță de astăzi, ambele mașini second-hand oferă mai degrabă o protecție de bază, iar certificarea ambelor vehicule a expirat deja oficial. Într-o comparație directă a versiunilor de bază, Citroën C3 oferă un pachet de siguranță ceva mai modern și mai complex – protejează mai bine ocupanții și dispune în varianta standard de o gamă mai largă de sisteme electronice de siguranță. Suzuki Swift devine un concurent egal în momentul în care, pe piața de mașini second-hand, alegeți un exemplar mai bine echipat, cu pachetul opțional AEB menționat anterior.
Citroën C3 oferă în echiparea standard o protecție pasivă mai bună pentru adulți și copii, în timp ce la Suzuki Swift, din punct de vedere al siguranței, are sens să căutați pe piața second-hand specificații cu sistemul opțional de frânare cu radar.
Pe lângă dotările standard, fiecare dintre modele oferă câteva elemente unice, care pot fi decisive pentru client și demonstrează clar că și mașinile mici de oraș pot oferi mult mai mult decât o simplă mobilitate de bază. Ambele mașini au propria lor abordare, complet diferită, în ceea ce privește valoarea adăugată – în timp ce una mizează pe designul avangardist și confortul maxim, cealaltă mizează pe ușurință, eficiență și implicarea șoferului.
Confort de rulare peste medie datorită suspensiei mai moi și scaunelor speciale Advanced Comfort
Design original și ușor de recunoscut, cu panouri laterale de protecție Airbump
Motoare pe benzină PureTech economice, cu costuri de operare reduse
Opțiuni largi de personalizare a exteriorului, inclusiv vopsea bicoloră pentru caroserie
Volum mai mare al portbagajului (300 litri) în comparație directă cu Swift
Înclinare mai pronunțată a caroseriei în viraje și un feedback al direcției mai degrabă detașat
Control anevoios al climatizării și al altor funcții exclusiv prin intermediul ecranului tactil mai lent
Spațiu mai restrâns pentru picioare și cap pe locurile din spate pentru pasagerii mai înalți
Citroën C3 este alegerea ideală pentru șoferii care preferă o călătorie extrem de confortabilă și stilul francez inconfundabil în detrimentul performanțelor sportive. Se potrivește de minune în traficul urban, unde suspensia sa fluidă filtrează ușor denivelările, și îi va atrage pe cei care caută o mașină stilată, economică și ușor de manevrat pentru naveta zilnică.
Ținută de drum excelentă și manevrabilitate distractivă datorită greutății proprii extrem de reduse
Tehnologie mild-hybrid oferită standard, care garantează un consum excelent de combustibil
Posibilitate unică în segmentul mașinilor mici de a opta pentru tracțiune integrală opțională (sistemul AllGrip)
Fiabilitate legendară a motoarelor aspirate și costuri reduse de întreținere
Ergonomie intuitivă a postului de conducere, cu butoane fizice tradiționale pentru climatizare
Volum al portbagajului sub medie, oferind doar 265 de litri în configurația de bază
Proporție mai mare de plastice dure în interior și o finisare generală mai simplă a materialelor din cabină
Izolare fonică mai slabă, ceea ce se traduce printr-un zgomot aerodinamic crescut la viteze de autostradă
Ofertă mai restrânsă de elemente de individualizare și sisteme de asistență în comparație cu concurența
Suzuki Swift va fi apreciat în special de șoferii practici și entuziaști, pentru care prioritățile sunt manevrabilitatea agilă, fiabilitatea pe termen lung și eficiența în exploatare. Datorită ușurinței și agilității sale, este o mașină compactă perfectă pentru oraș, care însă, datorită suspensiei excelent reglate, poate oferi o experiență de condus foarte distractivă chiar și pe drumurile secundare virajate.
Pe baza propriilor noastre verificări, a experienței pe termen lung a utilizatorilor, a buletinelor de service și a statisticilor privind ratele de defectare, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme la care ar trebui să fie atenți cumpărătorii de mașini second-hand. O dezvăluire crucială a defectelor ascunse poate fi adusă de o verificare complexă a mașinii independentă, chiar înainte de achiziția propriu-zisă.
A treia generație Citroën C3 (mașini de aproximativ patru ani, după facelift) este stilată și confortabilă, dar ascunde câteva slăbiciuni binecunoscute, care vizează în principal unitățile de propulsie și electronica de bord.
Cel mai mare risc la un C3 rulat este, fără îndoială, degradarea curelei de distribuție la motoarele 1.2 PureTech, altfel populare. Un istoric de service impecabil și documentat, cu intervale scurte de schimb de ulei, este o condiție absolută pentru o achiziție sigură în cazul acestei mașini.
Suzuki Swift (în a șasea sa generație, produsă până în 2024) beneficiază de simplitatea constructivă tradițională japoneză și, per ansamblu, se numără printre mașinile second-hand cu o fiabilitate peste medie, deși micile defecte de funcționare nu îl ocolesc complet.
Motoarele și tehnica modelului Swift sunt renumite pentru fiabilitatea lor, astfel că principalul preț plătit pentru greutatea redusă rămâne vopseaua mai subțire și interiorul cu aspect mai ieftin, care mai scârțâie uneori. Din punctul de vedere al rezistenței mecanice generale, este însă una dintre cele mai sigure alegeri din lumea mașinilor second-hand.
La cumpărarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială și recomandăm întotdeauna să nu subestimați pregătirea. Ambele mașini au specificul lor și puncte slabe la care trebuie să fiți atenți. Înainte de decizia finală, cel mai bun pas este întotdeauna o inspecție fizică a mașinii rulate detaliată, care va dezvălui eventualele defecte ascunse. Iată câteva puncte specifice pe care să vă concentrați la aceste două modele:
Citroën C3 oferă un portbagaj mai spațios, cu o capacitate de 300 de litri, ceea ce este o valoare solidă pentru această clasă. Suzuki Swift are un portbagaj mai mic, de 265 de litri, din cauza dimensiunilor sale mai compacte. Pentru transportul încărcăturilor mai mari sau al cumpărăturilor de familie, reprezentantul francez este, prin urmare, mai practic.
Citroën C3 se concentrează în principal pe un confort maxim la rulare, datorită suspensiei mai moi și scaunelor Advanced Comfort cu formă specială. Suzuki Swift, pe de altă parte, este vizibil mai ușor, mai agil și oferă un răspuns mai sportiv al direcției pentru un condus mai vioi. Depinde, așadar, dacă preferați o rulare calmă și lină sau mai degrabă abordarea dinamică a curbelor.
Modelul japonez Suzuki Swift punctează prin motoarele aspirate foarte fiabile, care au o durată de viață lungă și o tendință minimă spre defecțiuni. La un Citroën C3 second-hand cu motor pe benzină 1.2 PureTech, este necesar să monitorizați cu atenție înlocuirea regulată a curelei de distribuție, care este imersată în ulei. Din punctul de vedere al fiabilității pe termen lung și al costurilor de întreținere mai mici, Suzuki este o alegere ceva mai sigură.
Ambele mașini fac parte din categoria vehiculelor foarte economice, însă Suzuki Swift obține adesea rezultate mai bune datorită greutății sale extrem de reduse și tehnologiei mild-hybrid standard. În traficul urban real, se poate conduce cu un consum de sub 5 litri la 100 km fără probleme. Citroën C3 are un consum pentru versiunile pe benzină doar puțin mai mare, dar, spre deosebire de concurentul său, oferă și o motorizare diesel economică pentru călătorii mai lungi și frecvente.
În această categorie de mașini mici de oraș, Suzuki Swift este o raritate absolută, deoarece oferă opțional un sistem fiabil de tracțiune integrală cunoscut sub numele de AllGrip. Citroën C3 se vinde pe piața second-hand exclusiv cu tracțiune pe puntea față. Așadar, dacă locuiți în zone montane sau conduceți frecvent pe drumuri înzăpezite, modelul japonez reprezintă alegerea evidentă.
Modelul francez Citroën C3 reprezintă alegerea ideală pentru șoferii care caută un vehicul stilat și extrem de confortabil, cu un portbagaj standard mai spațios, și care apreciază disponibilitatea unei transmisii automate clasice sau a unui motor diesel economic pentru călătorii lungi. În schimb, modelul japonez Suzuki Swift excelează clar prin greutatea sa extrem de redusă, fiabilitatea mecanică remarcabilă a sistemelor mild-hybrid aspirate, manevrabilitatea agilă și tracțiunea integrală, o raritate absolută în acest segment. În timp ce Citroën vă va cuceri prin rularea sa lină și designul îndrăzneț care asigură confortul zilnic pe străzile urbane denivelate, Swift se va dovedi un partener extrem de eficient și accesibil, oferind în același timp proprietarului său o doză neașteptată de plăcere la volan.
Surse: ADAC, zf.ro, adevarul.ro, economica.net, automarket.ro, ecologic.auto
Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Comparație detaliată între Suzuki Swift și Toyota Yaris. Ce hatchback de oraș să alegi? Descoperă diferențele de consum, dotări și fiabilitate. Citește verdictul nostru.
16 apr. 2026

Comparație detaliată Peugeot 208 vs Renault Clio. Aflați care hatchback francez are dotări, consum și fiabilitate mai bune. Citiți verdictul nostru!
8 apr. 2026

Comparație detaliată Hyundai i20 vs Toyota Yaris. Citiți verdictul nostru și descoperiți date reale despre consumul, fiabilitatea și dotările acestor mașini rulate.
18 apr. 2026