
BMW iX1 vs. Mercedes-Benz EQB: Comparație completă 2026
BMW iX1 vs. Mercedes-Benz EQB: Pe care SUV electric să îl alegi? Citește o comparație detaliată a autonomiei, spațiului și dotărilor și află verdictul nostru final.
15 apr. 2026
Articole
Comparatii auto
Comparație detaliată BMW iX1 vs Volvo XC40 Recharge (EX40). Care SUV electric are o autonomie, dotări și caracteristici mai bune? Citiți verdictul nostru clar.
12 mai 2026


BMW iX1, cunoscut și sub denumirea internă a generației U11, este un SUV electric compact premium care îmbină dinamica sportivă tipică constructorului auto din München cu cele mai noi tehnologii. Concurentul său direct este Volvo XC40 Recharge, vândut la modelele mai noi și sub numele de Volvo EX40, care mizează pe designul minimalist scandinav, performanțe excelente și un nivel de siguranță fără compromisuri. Următoarea comparație va analiza în detaliu ambele vehicule, vechi de aproximativ patru ani pe piața second-hand, și vă va ajuta să aflați care mașină electrică se potrivește mai bine nevoilor dumneavoastră zilnice.
Privind dimensiunile exterioare ale ambelor SUV-uri compacte premium, veți observa rapid că, deși se adresează aceluiași tip de client, abordează proporțiile spațiale în mod diferit. BMW iX1 este, cu cei 4 500 mm ai săi, cu o valoare deloc neglijabilă de 60 până la 75 mm mai lung decât Volvo XC40 Recharge, a cărui lungime variază între 4 425 și 4 440 mm, în funcție de anul modelului și de versiunea specifică. Această porție suplimentară de milimetri îi conferă reprezentantului din München o siluetă ceva mai alungită, ceea ce în practică ajută la mărirea ușoară a consolei spate și, teoretic, a volumului total al portbagajului. Pe de altă parte, modelul Volvo, fiind mai scurt, se va simți ceva mai sigur pe străzile înguste de oraș și la parcarea laterală pe străzile aglomerate.
În ceea ce privește lățimea și înălțimea, situația se schimbă în favoarea modelului suedez. Volvo XC40 Recharge este, cu o lățime de 1 863 mm, cu 18 mm mai lat decât BMW (1 845 mm) și atinge o înălțime de până la 1 652 mm, în timp ce BMW iX1 rămâne mai aproape de sol, cu o valoare de 1 616 mm. Datorită acestui fapt, XC40 lasă o impresie mult mai robustă, tipic „pătrățoasă”, acesta fiind un limbaj de design pe care mulți clienți de SUV-uri îl caută în mod natural. Structura mai înaltă a modelului Volvo poate însemna un interior ceva mai aerisit, cu un spațiu mai bun la nivelul capului, în timp ce profilul mai scund al BMW iX1 ajută la reducerea rezistenței aerodinamice, ceea ce are un impact pozitiv asupra consumului de energie și a autonomiei pe autostradă.
Foarte interesantă este analiza ampatamentului, care este de obicei un parametru esențial pentru spațiul la picioare în cabină. Deși Volvo este semnificativ mai scurt în ansamblu, se mândrește cu un ampatament de 2 702 mm, depășind BMW iX1 (2 692 mm) cu exact 10 mm. Deși în practică este o diferență aproape imperceptibilă, din punct de vedere ingineresc, acest lucru arată cât de eficient a reușit Volvo să împingă roțile spre colțurile caroseriei pentru a maximiza utilizarea spațiului interior. În concluzie, ambele mașini oferă un caracter diferit: BMW mizează pe o caroserie mai lungă, mai elegantă și mai aerodinamică, în timp ce Volvo replică cu o amprentă la sol mai robustă, utilizată foarte inteligent, cu o postură de SUV mai pronunțată.
| Parametru | BMW iX1 SUV | Volvo XC40 Recharge SUV |
|---|---|---|
| Lungime (mm) | 4500 | 4425 - 4440 |
| Lățime (mm) | 1845 | 1863 |
| Înălțime (mm) | 1616 | 1647 - 1652 |
| Ampatament (mm) | 2692 | 2702 |
Portbagajul este un factor cheie pentru mulți cumpărători de SUV-uri compacte premium rulate, fie că este vorba de utilizarea zilnică în familie, transportul unui cărucior sau excursii ocazionale de weekend. Deși BMW iX1 și Volvo XC40 Recharge aparțin aceluiași segment și concurează direct pe piață prin dimensiunile lor exterioare, abordarea lor privind amenajarea interioară și utilizarea generală a spațiului construit diferă ușor. Tocmai dimensiunea și variabilitatea portbagajului joacă adesea un rol crucial în decizia finală privind care dintre aceste două vehicule atractive se potrivește mai bine stilului de viață al viitorului proprietar.
Dacă ne uităm la cifrele exacte pentru mașinile din aproximativ al patrulea an de funcționare (în jurul anului 2022), reprezentantul bavarez are un avantaj clar. BMW iX1 (generația U11) oferă un volum standard al portbagajului de 490 de litri, iar după rabatarea scaunelor din spate, spațiul total de încărcare crește la un respectabil 1.495 de litri. În schimb, modelul complet electric Volvo XC40 Recharge din aceeași perioadă are un volum de bază de 419 litri, în timp ce după rabatarea spătarelor obțineți un volum maxim de 1.295 de litri. De menționat sunt și diferențele la alte versiuni – de exemplu, motorizările plug-in hybrid mai vechi de la Volvo (T4 și T5 Recharge) oferă o capacitate de bază redusă la doar 405 litri din cauza amplasării diferite a bateriilor. În schimb, la modelele electrice Volvo mai noi, începând cu 2023, spațiul de bază a crescut ușor la 452 de litri, însă BMW își păstrează în continuare cu siguranță supremația.
În practică, această diferență de peste 70 de litri în configurația de bază în favoarea BMW înseamnă un spațiu neprețuit pentru câteva valize în plus, ceea ce facilitează considerabil împachetarea pentru călătoriile cu copiii sau depozitarea echipamentului sportiv voluminos. Cu toate acestea, în ciuda valorilor mai mici pe hârtie, portbagajul modelului Volvo XC40 Recharge este excelent profilat, are pereți laterali regulați și este absolut suficient pentru cumpărăturile de weekend sau o vacanță mai lungă în doi. În plus, modelul electric Volvo se poate lăuda cu un atu foarte util sub forma unui spațiu de depozitare frontal practic sub capotă (așa-numitul frunk), unde cablurile de încărcare murdare pot fi depozitate curat și în siguranță, astfel încât să nu încurce în portbagajul principal.
| Parametru | BMW iX1 SUV | Volvo XC40 Recharge SUV |
|---|---|---|
| Volum de bază (litri) | 490 | 419 |
| Volum maxim cu scaunele rabatate (litri) | 1495 | 1295 |
BMW iX1 punctează printr-un portbagaj mai voluminos și, în general, mai flexibil, ceea ce îl face o alegere mai potrivită pentru familiile care au nevoie de mai mult spațiu, în timp ce Volvo XC40 Recharge oferă un portbagaj ceva mai mic, dar profilarea sa inteligentă și spațiul de depozitare frontal suplimentar acoperă cu ușurință toate nevoile obișnuite.
Capacitatea de remorcare este un factor cheie pentru mulți clienți interesați de un SUV premium compact, fie că plănuiesc să tracteze o rulotă de familie, fie că au nevoie doar să atașeze o remorcă pentru a transporta materiale de la un magazin de bricolaj. În acest sens, există diferențe destul de fundamentale între modelele BMW iX1 și Volvo XC40 Recharge, care pot influența semnificativ alegerea dumneavoastră pe piața auto second-hand.
Privind mașinile fabricate aproximativ între anii 2020 și 2023, este evident că Volvo are un avantaj clar în ceea ce privește forța de remorcare. Versiunile complet electrice și plug-in hybrid ale modelului Volvo XC40 Recharge (prima generație) oferă valori foarte generoase pentru clasa lor – variantele electrice cu un singur motor (Single Motor) pot tracta o remorcă frânată cu o greutate de până la 1500 kg, în timp ce versiunile mai puternice cu tracțiune integrală (Twin Motor) sau popularele plug-in hybrid (T4 și T5 Recharge) pot gestiona chiar și 1800 kg. În schimb, BMW iX1 (generația U11) este mult mai modest în abilitățile sale. Versiunea electrică de bază eDrive20 cu tracțiune pe o singură punte este limitată la doar 750 kg pentru o remorcă frânată. Varianta mai puternică cu tracțiune integrală xDrive30 oferă un maxim de 1200 kg.
În practică, aceste diferențe înseamnă că, în timp ce BMW iX1 va servi excelent în special pentru sarcini mai ușoare – fiind absolut suficient pentru cumpărăturile de weekend de obiecte voluminoase, transportul deșeurilor de grădină sau pentru susținerea în siguranță a unui suport greu cu mai multe biciclete electrice. Volvo XC40 Recharge, pe de altă parte, oferă posibilitatea unei utilizări mult mai solicitante. Capacitatea de până la 1800 kg este suficientă pentru a tracta cu ușurință chiar și o rulotă de dimensiuni medii pentru vacanțe mai lungi sau pentru transportul materialelor de construcție mai grele.
Scurt rezumat la final: dacă dispozitivul de remorcare este un instrument utilizat activ de către dumneavoastră, iar capacitatea de a tracta remorci mai grele reprezintă o prioritate, Volvo XC40 Recharge este, datorită limitelor de greutate semnificativ mai mari la toate versiunile sale electrificate, o alegere clar mai practică și mai versatilă.
| Model și motorizare | Remorcă frânată (kg) | Remorcă nefrânată (kg) |
|---|---|---|
| BMW iX1 eDrive20 | 750 | 750 |
| BMW iX1 xDrive30 | 1200 | 750 |
| Volvo XC40 Recharge Single Motor | 1500 | 750 |
| Volvo XC40 Recharge Twin Motor | 1800 | 750 |
| Volvo XC40 Recharge T4 / T5 (PHEV) | 1800 | 750 |
Cei interesați de un SUV compact premium au de ales, în cazul modelelor BMW iX1 și Volvo XC40 Recharge, între abordări foarte diferite ale electrificării, ceea ce joacă un rol esențial în ceea ce privește consumul, performanța și utilitatea cotidiană. În timp ce modelul bavarez BMW iX1 oferă strict o propulsie pur electrică (BEV), Volvo, prin gama XC40 Recharge, satisface un spectru mai larg de șoferi. Mai ales în cazul modelelor fabricate între anii 2021 și 2024, puteți găsi atât mașini pur electrice, cât și hibrizi plug-in (PHEV), foarte apreciați de utilizatori. Diferențele constau în principal în puterile maxime. În timp ce versiunea de top iX1 xDrive30 oferă o putere excelentă de 230 kW (313 CP), Volvo, în versiunea Twin Motor cu o putere a sistemului de 300 kW (408 CP), aduce o dinamică neașteptată, comparabilă mai degrabă cu cea a mașinilor sport.
BMW iX1
Modelul bavarez iX1 intră pe piață cu un portofoliu pur electric, care încântă atât printr-un compromis rezonabil, cât și printr-o dinamică foarte agilă și o eficiență ridicată. Baza este reprezentată de varianta iX1 eDrive20, disponibilă pe piață de la sfârșitul anului 2023, care are tracțiune doar pe roțile din față. Puterea sa de 150 kW (204 CP) și cuplul de 250 Nm reprezintă o alegere absolut suficientă pentru șoferii mai liniștiți și aduce avantajul unei autonomii ceva mai lungi datorită consumului mixt de energie mai scăzut. Pe de altă parte, versiunea iX1 xDrive30 (produsă din 2022) îi va încânta pe utilizatorii mai exigenți. Pentru a asigura tracțiunea integrală, aceasta utilizează două motoare electrice care furnizează o putere combinată masivă de 230 kW și un cuplu de 494 Nm. Ambele variante se bazează pe o transmisie automată cu o singură treaptă (reductoare), care asigură o accelerație fluidă.
| Tip motor | Tip combustibil | Putere (kW) | Cuplu motor (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| iX1 eDrive20 | Electric | 150 | 250 | AT cu 1 treaptă (reductoare) |
| iX1 xDrive30 | Electric | 230 | 494 | AT cu 1 treaptă (reductoare) |
Volvo XC40 Recharge
Modelul suedez oferă pe piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani un mix de versiuni pur electrice și hibride plug-in, deși pentru modelele fabricate după 2024, prioritate au exclusiv mașinile pur electrice. Baza familiei electrice este varianta Single Motor (disponibilă cu tracțiune față, iar la reviziile mai noi cu tracțiune spate), cu o putere moderată, dar suficientă, de 170 până la 175 kW (până la 238 CP). Forța brută este reprezentată, în schimb, de Twin Motor (tracțiune integrală), ai cărui 300 kW și cuplu masiv de 660 Nm propulsează acest SUV compact de la 0 la 100 km/h în mai puțin de cinci secunde. Cei care nu sunt siguri de infrastructura de încărcare pot opta pentru hibrizi plug-in scoși din fabricație, T4 Recharge și T5 Recharge, care au dispărut definitiv din oferte la începutul anului 2024. Aceste modele combină un motor pe benzină de 1.5 litri cu trei cilindri, supraalimentat, cu un motor electric. În funcție de specificația aleasă, acestea dispun de o putere a sistemului de 155 kW sau 192 kW, transmițând puterea către roțile din față prin intermediul unei transmisii cu dublu ambreiaj (DCT) cu șapte trepte.
| Tip motor | Tip combustibil | Putere (kW) | Cuplu motor (Nm) | Transmisie |
|---|---|---|---|---|
| Recharge T4 | Hibrid plug-in (Benzină/Electric) | 155 | 405 | DCT cu 7 trepte |
| Recharge T5 | Hibrid plug-in (Benzină/Electric) | 192 | 425 | DCT cu 7 trepte |
| Single Motor | Electric | 170 / 175 | 330 / 420 | AT cu 1 treaptă (reductoare) |
| Twin Motor | Electric | 300 | 660 | AT cu 1 treaptă (reductoare) |
Punctul forte al BMW iX1 este platforma modernă dezvoltată pentru o eficiență maximă a sistemului electric. BMW excelează prin consumul real scăzut și comportamentul rafinat, dar îi lipsește o motorizare termică tranzitorie sub formă de PHEV, dacă nu luăm în calcul modelele clasice din seria X1. Volvo XC40 Recharge oferă o diversitate mai mare și o putere de vârf copleșitoare în specificația Twin Motor. Totuși, are o aerodinamică ușor inferioară și o bază constructivă mai veche, ceea ce se reflectă negativ printr-un consum mai mare de energie electrică. Pentru șoferii atenți la buget și mai liniștiți, iX1 eDrive20 este o alegere impecabilă. Pentru șoferii care parcurg distanțe lungi fără siguranța stațiilor de încărcare, un Volvo XC40 Recharge T4 sau T5 second-hand va fi un partener excelent. Dacă însă căutați în primul rând emoție la volan și accelerația unei mașini sport într-un spațiu familial, Twin Motor de la Volvo este câștigătorul clar.
În timp ce BMW iX1 mizează pe o eficiență reală de top a propulsiilor exclusiv electrice, Volvo oferă posibilitatea de a alege între hibrizi plug-in practici și modelul electric Twin Motor, brutal de rapid.
Alegerea motorizării corecte este un pas cheie pentru satisfacția pe termen lung cu o mașină rulată, iar recomandările noastre se bazează pe experiențe reale, consum, fiabilitate și feedback-ul proprietarilor. Ambele SUV-uri compacte comparate oferă un acces excelent la electrificarea completă – în timp ce BMW iX1 impresionează prin tracțiunea integrală avansată cu reacții fulgerătoare și șasiu sportiv, Volvo XC40 Recharge punctează prin abordarea minimalistă nordică, siguranța renumită și, în oferta de mașini rulate de aproximativ patru ani, oferă posibilitatea de a alege între o variantă pur electrică economică sau, dimpotrivă, una extrem de puternică.
Diferența dintre valorile de consum declarate și cele reale este adesea uriașă în cazul vehiculelor electrificate moderne. Deși normele oficiale promit cifre nerealist de mici pentru mașinile electrice și hibride plug-in, realitatea utilizării zilnice este considerabil mai sobră. Pentru a obține o imagine cât mai exactă, am analizat datele utilizatorilor de pe cunoscutul portal comunitar Spritmonitor.de, unde sute de șoferi își înregistrează cu conștiinciozitate fiecare încărcare și alimentare în condiții reale. Având în vedere clientul tipic de pe piața second-hand, ne-am concentrat în principal pe generațiile vechi de aproximativ patru ani sau pe motorizările care au fost cele mai răspândite pe piață în acea perioadă.
| Model și motorizare | Consum mediu (l/100 km sau kWh/100 km) |
|---|---|
| Volvo XC40 T4 Recharge PHEV (155 kW) | 4,5 l/100 km + electricitate |
| Volvo XC40 T5 Recharge PHEV (192 kW) | 4,7 l/100 km + electricitate |
| BMW iX1 eDrive20 (150 kW) | 18,6 kWh/100 km |
| Volvo XC40 Recharge Single Motor (170 kW) | 20,5 kWh/100 km |
| BMW iX1 xDrive30 (230 kW) | 20,8 kWh/100 km |
| Volvo XC40 Recharge Twin Motor (300 kW) | 23,2 kWh/100 km |
Privind datele concrete, este clar că garda la sol mai înaltă și aerodinamica mai slabă își spun cuvântul în cazul ambelor SUV-uri populare, însă BMW iX1 se dovedește a fi un vehicul electric mai eficient din punct de vedere energetic. Chiar și în versiunea mai puternică cu două motoare, xDrive30, SUV-ul bavarez reușește să ruleze cu un consum rezonabil de 20,8 kWh/100 km, în timp ce varianta mai slabă, eDrive20, se menține în medie sub 19 kWh/100 km. În schimb, Volvo XC40 Recharge, care prin forma sa amintește de un cub elegant, se luptă destul de mult cu consumul de energie. Versiunea puternică cu două motoare, Twin Motor (sau fosta P8), prezintă în practică un consum mediu de peste 23 kWh la 100 km, ceea ce reduce considerabil autonomia totală. De asemenea, este surprinzător faptul că nici varianta mai slabă cu un singur motor de la Volvo nu este tocmai economică și, cu cei 20,5 kWh/100 km ai săi, pierde la capitolul eficiență chiar și în fața modelului BMW cu tracțiune integrală, mai puternic. În ceea ce privește hibridele plug-in mai vechi (T4 și T5), pe care BMW nu le oferă deloc pentru iX1, modelele Volvo obțin un consum solid de sub cinci litri de benzină. Această cifră este însă valabilă exclusiv pentru proprietarii responsabili care conectează mașina zilnic la priză; de îndată ce ieșiți pe autostradă cu bateria descărcată, consumul crește rapid spre cifre complet diferite.
Pentru utilizatorul obișnuit, din aceste tendințe reiese o lecție fundamentală. Dacă parcurgeți mulți kilometri pe autostradă și insistați pe un vehicul pur electric, BMW iX1 va fi alegerea clară datorită managementului mai avansat al energiei, asigurând o autonomie mai mare fără stres inutil. Volvo XC40 Recharge are, în schimb, mai mult sens pentru naveta suburbană, unde rezistența aerului la viteze mai mici nu se manifestă atât de mult, iar consumul mai ridicat nu va fi o problemă atât de mare în practică. Dacă luați în considerare achiziționarea unui hibrid plug-in, Volvo oferă o soluție atractivă, dar numai cu condiția unei discipline totale în ceea ce privește încărcarea zilnică acasă sau la serviciu.
Prin urmare, consumul ar trebui să joace fără îndoială un rol cheie în decizia dintre aceste două mașini. Diferența de aproape 3 kWh la 100 km în defavoarea mașinii electrice suedeze înseamnă, pe termen lung, costuri de exploatare considerabil mai mari și opriri mai frecvente la stațiile de încărcare. În timp ce Volvo punctează pe piața second-hand prin disponibilitatea sistemului hibrid plug-in pentru cei care nu sunt încă pregătiți pentru un EV pur, BMW iese din această comparație ca un câștigător clar în ceea ce privește eficiența energetică generală a propulsiei electrice.
Piața mașinilor electrice rulate este în creștere, iar atât Volvo XC40 Recharge (disponibil din 2020), cât și modelul ceva mai nou BMW iX1 (generația U11, pe piață de la sfârșitul anului 2022) reprezintă alegeri excelente pentru cumpărătorii care caută un SUV electric premium. Având în vedere datele diferite de lansare pe piață, cele două mașini se situează însă în categorii de preț diferite.
Volvo XC40 Recharge: Valoare imbatabilă
Datorită prezenței sale mai îndelungate pe piață, Volvo XC40 Recharge este mult mai bine reprezentat printre mașinile rulate și este mai accesibil ca preț. Modelele de trei până la patru ani pot fi achiziționate astăzi de la dealerii de mașini rulate începând de la aproximativ 24.000 € pentru versiunile cu un rulaj mai mare. Exemplarele populare din 2022, cu un număr mai mic de kilometri, se situează de obicei între 27.000 și 33.000 €. Specificațiile mai puternice Twin Motor sunt foarte atractive. Prețul lor inițial de achiziție ar fi putut depăși 62.000 €, însă, datorită deprecierii naturale a mașinilor electrice, le puteți găsi acum la o fracțiune din preț, beneficiind de o putere impresionantă de peste 400 CP.
BMW iX1: Mai scump, dar încă aproape nou
Concurentul bavarez a ajuns pe șosele cu câțiva ani mai târziu, ceea ce se reflectă în valoarea sa reziduală semnificativ mai mare. Majoritatea mașinilor rulate oferite fac parte din anul 2023, ceea ce le face practic mașini aproape noi. Cele mai ieftine variante rulate eDrive20 încep de la sume în jur de 37.000 €. Dacă vă doriți o versiune xDrive30 mai bine echipată, cu tracțiune integrală și pachet M Sport, prețul urcă peste 43.000 €. Deși un iX1 rulat aduce o economie financiară considerabilă față de un exemplar nou-nouț, investiția inițială pe piața second-hand rămâne relativ ridicată.
| Model | Generație | Ani tipici pentru mașini rulate | Preț orientativ de la | Preț orientativ până la |
|---|---|---|---|---|
| Volvo XC40 Recharge | 1. generație | 2020–2022 | 24.000 € | 39.000 € |
| BMW iX1 | U11 | 2022–2023 | 37.000 € | 49.000 € |
Notă: Prețurile depind de echiparea specifică (Single/Twin motor la Volvo, eDrive20/xDrive30 la BMW), capacitatea bateriei și starea generală a vehiculului.
Care are mai mult sens?
Din punct de vedere pur financiar, Volvo XC40 Recharge se dovedește a fi o achiziție mai avantajoasă pentru vânătorii de mașini rulate. Curba de scădere a valorii s-a stabilizat deja în cazul său, ceea ce înseamnă că mașina nu va suferi o pierdere de preț atât de rapidă în anii următori. BMW iX1, pe de altă parte, este alegerea pentru șoferii care nu doresc să facă compromisuri în ceea ce privește tehnologia și sunt dispuși să plătească în plus pentru o mașină mai nouă, cu un sistem de infotainment mai modern, în cazul căreia trebuie să se aștepte la o scădere ulterioară a prețului.
În timp ce Volvo XC40 Recharge încântă cu un preț mult mai favorabil datorită vechimii sale, BMW iX1 funcționează pe piața mașinilor rulate mai degrabă ca un model premium aproape nou, care necesită o investiție inițială mai mare.
Ambele modele, BMW iX1 și Volvo XC40 Recharge, se mândresc cu obținerea punctajului maxim de cinci stele în testele de siguranță independente Euro NCAP. Este însă esențial să privim aceste rezultate excelente în contextul perioadei în care au fost testate mașinile. Protocoalele și metodologia Euro NCAP evoluează constant și devin semnificativ mai stricte în fiecare an. În ultimii ani, se pune un accent mult mai mare pe siguranța activă, detectarea bicicliștilor și scenariile complexe de evitare a coliziunilor în intersecții. Rezultatele procentuale din două teste efectuate în perioade diferite nu pot fi așadar comparate direct din punct de vedere matematic, deoarece cerințele pentru obținerea aceluiași procent au crescut dramatic astăzi.
Volvo XC40 Recharge beneficiază de arhitectura de bază pe care organizația Euro NCAP a testat-o fizic încă din 2018, acest rating fiind extins oficial și asupra versiunilor ulterioare complet electrice. La acea vreme, mașina a excelat absolut, obținând un respectabil 97% pentru protecția adulților și 87% pentru protecția copiilor, ceea ce nu a făcut decât să confirme reputația mărcii suedeze. Din perspectiva actuală, însă, scorul de 76% pentru asistenții de siguranță reflectă faptul că certificarea a avut loc înainte de introducerea celor mai moderne și foarte stricte metodologii de testare pentru siguranța activă. Din cauza regulilor actuale, valabilitatea certificării din 2018 a expirat formal la începutul anului 2025, însă în cazul mașinilor rulate de patru ani de pe piață, acesta este un fenomen absolut standard, care nu periclitează în niciun fel protecția mecanică solidă a vehiculului.
BMW iX1, pe de altă parte, a fost evaluat recent. Testele de impact au fost efectuate conform protocoalelor mult mai stricte din 2022 și 2023, unde, în cadrul unor teste suplimentare specifice, a fost verificată și influența greutății mai mari a modelului electric. Scorul de 86% pentru protecția adulților poate părea optic puțin mai slab în tabel lângă cel al vechiului Volvo, însă în contextul testelor moderne mult mai exigente, este un rezultat de top absolut. SUV-ul bavarez este complet dominant în ceea ce privește protecția participanților la trafic vulnerabili (76%) și, mai ales, în categoria asistenților de siguranță activă, unde a obținut un fenomenal 92%. Acest lucru demonstrează clar cât de mare a fost progresul tehnologic realizat de radare și sistemele anti-coliziune în doar câțiva ani.
| Parametru | BMW iX1 | Volvo XC40 Recharge |
|---|---|---|
| Anul testării | 2022 | 2018 |
| Protecția pasagerilor adulți | 86 % | 97 % |
| Protecția copiilor | 89 % | 87 % |
| Protecția participanților la trafic vulnerabili | 76 % | 71 % |
| Sisteme de asistență pentru siguranță | 92 % | 76 % |
Din punctul de vedere al rezistenței mecanice pure, ambele vehicule oferă o celulă de siguranță extrem de solidă, exact ceea ce cumpărătorii așteaptă de la SUV-urile europene premium. Totuși, dacă sunteți în căutarea celor mai actuale tehnologii software și radare pentru prevenirea propriu-zisă a situațiilor de criză, BMW iX1 are un avans obiectiv datorită datei mai recente de dezvoltare și testare. Sistemele sale de asistență excelent reglate răspund perfect celor mai noi standarde, ceea ce îl face o alegere mai avansată din perspectiva siguranței active complexe.
Ambele SUV-uri vă vor proteja în mod fiabil în cazul unui eventual accident, însă BMW iX1, datorită software-ului său substanțial mai nou și asistenților avansați, oferă o șansă vizibil mai mare ca accidentul să nu aibă loc deloc.
Pe lângă dotările standard, fiecare dintre modele oferă mai mult decât simple funcții de bază, ambele demonstrând clar propria abordare distinctă față de valoarea adăugată, tehnologie și inovație.
Caracteristici de rulare excelente, cu o direcție precisă, tipică mărcii
Finisaje interioare premium cu sistemul iDrive modern și rapid
Eficiență ridicată a propulsiei electrice, oferind o autonomie reală foarte solidă
Curbă de încărcare rapidă excelent optimizată
Portbagaj mai practic și mai voluminos (490 litri)
Preț de achiziție semnificativ mai mare pe piața mașinilor rulate
Reglaj mai rigid al suspensiei, care reduce confortul general pe drumurile deteriorate
Absența butoanelor fizice pentru controlul climatizării (integrate în ecran)
Designul mai controversat al părții frontale s-ar putea să nu fie pe placul tuturor
BMW iX1 este o alegere excelentă pentru șoferii care așteaptă de la un SUV compact electric o dinamică de condus peste medie și cele mai moderne tehnologii. În ciuda prețului mai ridicat și a suspensiei mai rigide, acesta își va cuceri proprietarii prin propulsia foarte eficientă și interiorul finisat la cel mai înalt nivel.
Nivel exemplar de siguranță activă și pasivă, cu o construcție robustă
Sistem de infotainment Google Automotive briliant, cu hărți și servicii native
Reglaj al suspensiei mai confortabil și mai lin pentru o rulare relaxată
Performanță și accelerație extreme pentru varianta Twin Motor
Design atemporal cu forme tradiționale de SUV și o vizibilitate excelentă din cabină
Consum mai mare de energie electrică, ceea ce afectează negativ autonomia totală
Volum de bază al portbagajului mai mic (419 litri) în comparație cu iX1
Utilizarea unei platforme mai vechi, care contribuie la o greutate totală mai mare
Încărcare ceva mai lentă pe vreme rece la modelele din anii anteriori
Volvo XC40 Recharge este ideal pentru familii și șoferi care caută un vehicul sigur, extrem de confortabil, cu comenzi simple și intuitive. Se va potrivi perfect celor care preferă stilul scandinav minimalist și apreciază integrarea inteligentă a serviciilor Google, deși vor trebui să accepte un consum ușor mai ridicat.
Pe baza feedback-ului pe termen lung al utilizatorilor, a înregistrărilor din service, a campaniilor oficiale de rechemare și a informațiilor din serviciul nostru Inspecția tehnică independentă a mașinii, am alcătuit o comparație detaliată a celor mai frecvente probleme ale ambelor mașini. Având în vedere că, în cazul acestor modele electrice, ne mișcăm pe piața second-hand cu o vechime de cel mult patru ani, ne-am concentrat în principal pe acele probleme cu care cumpărătorii europeni se confruntă cel mai des în practică.
Deși modelul iX1 este pe piață de relativ puțin timp și utilizează platforma modernă U11, mecanicii și proprietarii au observat deja câteva deficiențe repetitive, care vizează în principal electronica de bord și „bolile copilăriei” primelor serii de producție.
Modelul electric iX1 este afectat în principal de probleme software și de boli izolate ale copilăriei din primii ani de producție. În ceea ce privește bateria de tracțiune și motoarele electrice în sine, acesta se dovedește a fi până acum un vehicul electric foarte robust și fiabil.
Primul model complet electric al mărcii suedeze a trecut printr-o naștere destul de dificilă. La mașinile rulate din anii de fabricație mai vechi, veți întâlni o serie de probleme electronice supărătoare care, la vehiculele neactualizate, pot necesita și astăzi intervenții neplanificate în service.
Anii de fabricație mai vechi ai modelului Volvo plătesc prețul imperfecțiunilor sistemului de infotainment și al problemelor ocazionale cu modulele cheie ale propulsiei. La cumpărarea unei mașini rulate, este absolut critic să verificați efectuarea cu succes a tuturor campaniilor de rechemare software și de siguranță pentru acest vehicul.
La achiziționarea unei mașini rulate, o inspecție amănunțită este esențială. Iată câteva puncte specifice asupra cărora să vă concentrați la aceste două modele. Dacă nu sunteți sigur de starea reală a mașinii electrice vizate, o inspecție fizică a mașinii rulate efectuată de un expert vă va oferi siguranță și va dezvălui din timp eventualele defecte ascunse.
Ambele vehicule oferă o autonomie oficială similară, de aproximativ 430 până la 460 de kilometri la o singură încărcare, în funcție de dimensiunea bateriei alese. În condiții reale de trafic, BMW iX1 este ușor mai eficient datorită aerodinamicii mai bune, ceea ce îi oferă un mic avantaj, în special la un stil de condus constant. Volvo XC40 Recharge (în special în versiunea mai veche cu două motoare) tinde să aibă un consum de energie electrică ceva mai ridicat la viteze de autostradă.
BMW iX1 oferă un portbagaj principal mai mare, cu un volum de 490 de litri, depășind considerabil cei 419 litri ai concurentului nordic. Totuși, Volvo compensează acest neajuns cu un portbagaj frontal practic (așa-numitul frunk) de 31 de litri, ideal pentru depozitarea cablurilor de încărcare. Spațiul pentru pasagerii din spate este comparabil la ambele mașini, deși modelul bavarez lasă o impresie generală de mai multă spațialitate.
Volvo XC40 Recharge, în cazul anilor de fabricație mai recenți, suportă încărcarea rapidă cu o putere de până la 200 kW, în timp ce BMW este limitat la o putere maximă de 130 kW. Datorită acestui fapt, Volvo poate încărca bateria mai mare de la 10 la 80% în aproximativ 28 de minute. Deși BMW nu atinge astfel de valori maxime pe hârtie, oferă o curbă de încărcare foarte plată, ceea ce îi permite să mențină o putere ridicată pentru o perioadă mai lungă de timp.
BMW iX1 nu își dezminte genele, oferind un reglaj mai sportiv al șasiului, o direcție mai directă și reacții mult mai agile în viraje. În schimb, Volvo XC40 Recharge pune un accent maxim pe confort, o izolare fonică excelentă a cabinei și călătorii relaxante pe distanțe lungi. Totuși, ambele versiuni complet echipate, cu tracțiune integrală, dispun de o putere uriașă și accelerează de la zero la o sută în mai puțin de șase secunde.
Volvo mizează pe sistemul integrat Android Automotive, care oferă nativ Google Maps și asistent vocal direct din fabrică, fiind unul dintre cele mai intuitive sisteme de pe piață. BMW utilizează sistemul iDrive 8 pe un panou curbat de mari dimensiuni, care impresionează prin grafica avansată și multitudinea de setări detaliate ale vehiculului. În timp ce sistemul suedez este apreciat pentru simplitatea sa, modelul bavarez îi va încânta mult mai mult pe pasionații de tehnologie.
Alegerea între aceste două SUV-uri compacte premium depinde în primul rând de prioritățile dumneavoastră și de nevoile zilnice ale familiei. BMW iX1 este, datorită portbagajului său mai spațios, eficienței de top a propulsiei electrice și sistemelor moderne de asistență, alegerea ideală atât pentru pasionații de tehnologie, cât și pentru familiile care caută o experiență de condus mai sportivă, deși pe piața second-hand veți plăti puțin mai mult pentru el. Pe de altă parte, Volvo XC40 Recharge punctează printr-un preț de achiziție mult mai avantajos, o capacitate mare de tractare și un șasiu extrem de confortabil, aspecte apreciate în special de șoferii pragmatici care preferă confortul, sistemul intuitiv de la Google și minimalismul scandinav. Indiferent dacă vă decideți în cele din urmă pentru reacțiile fulgerătoare și agilitatea reprezentantului german sau pentru robustețea liniștitoare a celui suedez, ambele mașini second-hand vechi de aproximativ patru ani reprezintă o intrare excelentă și sigură în lumea electromobilității premium.
Surse: ADAC, promotor.ro, zf.ro, start-up.ro, automarket.ro, drive-test.ro
Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

BMW iX1 vs. Mercedes-Benz EQB: Pe care SUV electric să îl alegi? Citește o comparație detaliată a autonomiei, spațiului și dotărilor și află verdictul nostru final.
15 apr. 2026

Comparație detaliată Tesla Model X vs Volvo EX90. Aflați autonomia reală, comparați dotările și citiți verdictul nostru. Alegeți cel mai bun SUV electric!
16 apr. 2026

Nu vă puteți decide între un Volvo XC40 și un VW T-Roc? Comparația noastră vă va ajuta să alegeți. Descoperiți principalele diferențe, impresii din utilizarea de zi cu zi și un verdict clar.
14 apr. 2026