Articole

Comparatii auto

Bentley Bentayga vs. Lamborghini Urus: Comparație completă 2026

Comparație detaliată a SUV-urilor de lux Bentley Bentayga vs. Lamborghini Urus. Descoperiți diferențele reale de performanță, dotări și confort și citiți verdictul nostru.

16 aprilie 2026

VS
Bentley Bentayga

Bentley Bentayga

Lamborghini Urus

Lamborghini Urus

Introducere

Bentley Bentayga reprezintă vârful britanic în segmentul SUV-urilor ultra-luxoase, unde combină măiestria manuală de top, materialele de primă clasă și un confort de rulare extraordinar de silențios. În schimb, Lamborghini Urus, deși utilizează aceeași platformă a grupului, alege o abordare complet opusă și aduce într-un pachet practic cu cinci uși o putere brutală, un design agresiv și dinamica fără compromisuri a unui supersport pur sânge. Următoarea comparație detaliată a acestor două mașini excepționale vă va ajuta să aflați dacă noblețea maiestuoasă sau, dimpotrivă, o experiență plină de adrenalină și fără limite se potrivește mai bine caracterului și preferințelor dumneavoastră de condus.

Comparația dimensiunilor exterioare

Deși Bentley Bentayga și Lamborghini Urus împart aceeași platformă de grup MLB Evo și la ambele modele veți întâlni prima lor generație pe piața mașinilor second-hand de patru ani, dimensiunile exterioare reflectă clar orientările lor diferite. În timp ce SUV-ul britanic mizează pe maiestozitate și pe proporțiile clasice ale unei nave de lux, modelul italian se profilează ca un supersportiv agresiv pe picioroange, care aspiră la o postură cât mai aerodinamică și joasă.

În ceea ce privește amprenta totală la sol, ambele mașini se numără printre adevărații giganți care impun respect în parcările europene obișnuite. Versiunile standard ale Bentley Bentayga și Lamborghini Urus au o lungime de puțin peste 5,1 metri (Urus măsoară 5 112 mm, în timp ce Bentayga între 5 125 și 5 144 mm, în funcție de anul de fabricație și motorizare). Ampatamentul în aceste configurații de bază este aproape identic și oscilează în jurul a trei metri. Bentley are însă un atu major pentru cei interesați de spațiu maxim, sub forma versiunii EWB (Extended Wheelbase). Această variantă alungită, care începe să apară treptat pe piața second-hand, măsoară o lungime respectabilă de 5 305 mm și oferă un ampatament masiv de 3 175 mm, ceea ce o face o alegere imbatabilă pentru pasagerii de pe scaunele din spate.

Cea mai pronunțată diferență vizuală și fizică între cele două mașini este reprezentată de înălțime și lățime. Bentayga se înalță la 1 728 până la 1 742 mm, ceea ce îi oferă șoferului acea vizibilitate tipică, suverană asupra drumului și facilitează urcarea în mașină. În schimb, Urus, cu ai săi 1 638 mm, este cu aproximativ 10 centimetri mai scund. Dacă adăugăm faptul că Urus este, în medie, cu mai puțin de doi centimetri mai lat (până la 2 026 mm față de 1 998 mm la Bentley), SUV-ul italian lasă o impresie mult mai robustă.

Din perspectiva utilizării zilnice, ambele mașini sunt destul de greu de manevrat în mediul urban, din cauza lățimii care atinge pragul de doi metri. Cu toate acestea, centrul de greutate mai coborât și ecartamentul mai lat al Lamborghini contribuie fundamental la caracteristicile sale de condus superioare în curbe strânse, în timp ce construcția mai înaltă a Bentley accentuează, dimpotrivă, senzația de a conduce o fortăreață luxoasă și inexpugnabilă.

ParametruBentley Bentayga SUVLamborghini Urus SUV
Lățime (mm)19982016 - 2026
Lungime (mm)5125 - 53055112 - 5137
Înălțime (mm)1722 - 17421618 - 1638
Ampatament (mm)2992 - 31753003 - 3006

Volumul portbagajului

Deși modele precum Bentley Bentayga și Lamborghini Urus sunt achiziționate în principal pentru dinamica lor uluitoare și luxul de neegalat, pentru mulți potențiali cumpărători acestea reprezintă și mașini de familie veritabile. Diferențele de volum ale portbagajului pot juca astfel un rol surprinzător de important în procesul de decizie, mai ales dacă intenționați să folosiți mașina nu doar pentru deplasările zilnice prin oraș, ci și pentru vacanțe lungi în familie sau cumpărături mari de weekend. Ambii reprezentanți ai segmentului de lux împart aceeași platformă a grupului, însă abordarea lor privind spațiul interior diferă destul de fundamental datorită orientării distincte a celor două mărci.

Poate surprinzător, tocmai Lamborghini Urus, cu designul său agresiv și sportiv, oferă un portbagaj de bază mai generos. În configurația standard cu cinci locuri, acesta oferă un spațiu excelent de 616 litri. Aceasta este o valoare absolut suficientă pentru câteva valize în plus sau genți mari de golf, fără ca familia să fie nevoită să se limiteze. Dacă ați găsi pe piața mașinilor rulate versiunea mai exclusivistă cu patru locuri, acest volum scade la un nivel încă foarte respectabil de 574 litri. Practicitatea mașinii italiene este sporită și de suspensia pneumatică adaptivă, care poate coborî partea din spate a vehiculului la comandă, facilitând astfel semnificativ încărcarea obiectelor voluminoase și grele. După rabatarea spătarelor din spate, suprafața se mărește la un maxim de 1 596 litri.

Bentley Bentayga, propulsat de obicei de un motor V8 rafinat, oferă un volum standard al portbagajului de 484 litri. Pentru activitățile zilnice obișnuite ale unei familii este suficient, însă în comparație directă cu concurentul italian în configurația de bază, rămâne semnificativ în urmă. Cei interesați de versiunea plug-in hybrid (Bentayga Hybrid), care este foarte populară pe piața secundară pentru mașinile de aproximativ patru ani, trebuie să fie deosebit de precauți. Instalarea bateriei de tracțiune ocupă litri prețioși din capacitate, iar volumul poate scădea până la un modest 387 litri în cazul variantei de lux cu patru locuri. Aristocratul britanic compensează însă atunci când aveți nevoie să transformați mașina într-un vehicul de transport – după rabatarea scaunelor din spate, acesta poate oferi un total de 1 774 litri, depășind modelul mai sportiv Urus cu aproape 200 de litri.

ParametruBentley Bentayga SUVLamborghini Urus SUV
Volum de bază (litri)484616
Volum maxim cu scaunele rabatate (litri)17741596

Din punctul de vedere al utilității zilnice pentru familie, Lamborghini Urus oferă condiții de pornire vizibil mai bune pentru bagaje. Dacă intenționați să călătoriți regulat cu patru sau cinci persoane la drum lung, veți aprecia volumul său de bază generos. În schimb, Bentley Bentayga îi va atrage pe cei care nu călătoresc de obicei cu atât de multe bagaje, dar care, din când în când, au nevoie de spațiul maxim de depozitare posibil cu scaunele din spate rabatate pentru transportul încărcăturilor voluminoase.

Italianul agresiv câștigă la volumul de bază 🧳

Dacă transportați un portbagaj plin și aveți nevoie de toate scaunele, Lamborghini Urus vă va surprinde cu un spațiu de bază mult mai voluminos, în timp ce Bentley își va arăta forța de transport abia după rabatarea spătarelor din spate.

Aflați starea reală a mașinii datorită unei inspecții independente

Comandă CarAudit™

Greutățile remorcii

Deși în cazul SUV-urilor ultra-luxoase și performante se pune accent în principal pe dinamică și dotări opulente, capacitatea de a tracta remorci grele joacă un rol surprinzător de important pentru mulți proprietari. Fie că trebuie să transportați o barcă de lux la lac pentru weekend sau să tractați o platformă cu o mașină de curse la circuit, masa maximă autorizată a remorcii determină cât de versatilă este cu adevărat mașina respectivă.

Bentley Bentayga de primă generație domină categoric comparațiile pe hârtie în această privință. Indiferent dacă optați pentru varianta standard cu motor V8, versiunea cu motorul gigant W12 sau chiar pentru varianta cu ampatament mărit EWB, SUV-ul britanic poate tracta o remorcă cu sistem de frânare cu o masă standard și maximă impresionantă de 3 500 kg. Deosebit de impresionant este faptul că această capacitate maximă este menținută pe deplin și de versiunea plug-in hybrid (Bentayga Hybrid). Aceasta este o raritate absolută în lumea auto, deoarece bateriile grele de pe multe alte vehicule limitează radical capacitatea de tractare.

În cazul primei generații a modelului Lamborghini Urus, baza noastră de date oficială nu menționează deloc valori pentru dispozitivul de remorcare. Acest frate italian, supranumit primul „Super SUV”, se concentrează pur și simplu în principal pe performanța brutală, greutatea redusă și caracteristicile de circuit, unde tractarea remorcilor nu tinde să fie o prioritate inginerească. Deși ambele mașini împart aceeași platformă a grupului și se știe din practică faptul că Urus ar putea face față fizic unei sarcini grele din punct de vedere tehnic, în tabelele de bază acesta apare cu rubrica goală.

În practică, aceste diferențe înseamnă că, alături de aristocratul britanic, aveți certitudinea absolută a spațiului pentru câteva valize în plus sau pentru transportul fiabil a doi cai adulți la competiții. În schimb, în cazul taurului italian, trebuie să acceptați faptul că scopul principal al mașinii este emoția la volan, nu rolul de cal de povară, iar capacitățile de tractare depind doar de modificări individuale și dotări opționale.

În concluzie, dacă la alegerea unei mașini rulate capacitatea certificată, care poate gestiona cu încredere cele mai grele remorci, este esențială pentru dumneavoastră, Bentley Bentayga este în mod demonstrabil alegerea mai practică și fără compromisuri.

Model și motorizareRemorcă cu sistem de frânare (kg)Remorcă fără sistem de frânare (kg)
Bentley Bentayga V8 / EWB V83500750
Bentley Bentayga W12 / Speed3500750
Bentley Bentayga Hybrid3500750
Bentley Bentayga V8 Diesel3500750

Prezentarea generală a celor mai frecvente motorizări

Atunci când aleg între modelele Bentley Bentayga și Lamborghini Urus, cei interesați de un SUV de lux decid între două abordări diferite ale performanței, deși ambele mașini împart aceeași platformă a grupului și baza tehnică a motorului V8 pe benzină. În timp ce Bentley mizează pe rafinamentul aristocratic, pe un cuplu imens la turații joase și oferă o gamă mai variată de motorizări (inclusiv plug-in hybrid) pentru diferite stiluri de viață, Lamborghini pariază totul pe un caracter sportiv brutal, explozivitate și dramatism sonor. Pentru cei interesați de o mașină veche de aproximativ patru ani, aceasta înseamnă alegerea între o călătorie maiestuoasă în liniște (Bentayga) și performanțe de supersportivă care impresionează chiar și pe circuit (Urus). Avantajul ambelor mașini este tracțiunea integrală permanentă sofisticată, oferită standard, și transmisia automată rapidă cu opt trepte. Însă, chiar și în specificația standard, taurul italian, cu ai săi 478 kW, își devansează concurentul britanic, a cărui cea mai comună motorizare V8 oferă 404 kW.

Gama de motorizări pentru Bentley Bentayga este excepțional de largă și acoperă totul, de la deplasări line prin oraș până la o dinamică extremă pe autostradă. În cazul mașinilor rulate cu o vechime de aproximativ patru ani (după modernizarea din 2020), cea mai frecventă alegere este motorul rafinat 4.0 V8 de 404 kW, care oferă un echilibru ideal între costurile de exploatare și o elasticitate suverană. O atenție deosebită pe piața mașinilor second-hand atrage și versiunea Bentayga Hybrid, orientată spre economie. Aceasta combină un motor 3.0 V6 cu un motor electric (total 330 kW) și permite zeci de kilometri de conducere fără emisii și perfect silențioasă, lucru apreciat în special de șoferii din zonele urbane strict reglementate. Bijuteria tehnologică absolută a acestor ani este versiunea de top Bentayga Speed, propulsată de legendarul motor biturbo 6.0 W12, care produce 467 kW și un cuplu remarcabil de 900 Nm. Acest motor iconic cu doisprezece cilindri – la fel ca motorizarea rară V8 Diesel vândută la începuturi – nu mai este disponibil în prezent ca mașină nouă (versiunea Speed a fost retrasă pe parcursul anului 2024), ceea ce îi conferă o exclusivitate uriașă și o valoare de colecție pe piața second-hand.

MotorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
3.0 V6 HybridBenzină / Electric3307008AT
4.0 V8Benzină4047708AT
6.0 W12 (Speed)Benzină4679008AT

Lamborghini Urus de la lansarea sa pe piață refuză orice compromis și se concentrează pe o singură filozofie dominantă: performanță uluitoare în orice situație. Astfel, clienții nu trebuie să se preocupe de alegerea conceptului de motor, deoarece mașinile din jurul anului 2021 se bazează exclusiv pe motorul extrem de potent 4.0 V8 supraalimentat cu două turbocompresoare. Această unitate de bază generează impresionanții 478 kW (650 CP) și un cuplu mamut de 850 Nm, disponibil pe o gamă largă de turații. Producătorul a reproiectat motorul de la zero față de unitățile similare din grup, echipându-l cu noi chiuloase și un reglaj mai agresiv, astfel încât SUV-ul robust să atingă 100 km/h în doar 3,6 secunde. În 2022, această specificație de bază a fost înlocuită în listele de prețuri de derivatele modernizate Urus S și varianta ușurată Urus Performante, care au oferit o ușoară creștere a puterii la 490 kW (666 CP), păstrând același cuplu. Pentru iubitorii celor mai noi tehnologii, la sfârșitul anului 2024 a apărut și plug-in hybrid-ul Urus SE cu o putere masivă a sistemului, însă pentru căutarea unei mașini rulate de patru ani, atractivă și rezonabilă financiar, configurația pură pe benzină, fără compromisuri și cu un sunet inimitabil, este cea care deține supremația.

MotorCombustibilPutere (kW)Cuplu (Nm)Transmisie
4.0 V8 (Urus)Benzină4788508AT
4.0 V8 (S / Performante)Benzină4908508AT

Sportiv pur-sânge vs. regele maiestuos al șoselelor 🏎️

În timp ce Lamborghini Urus se adresează șoferilor dornici de adrenalină, care își doresc performanța pur-sânge a unei mașini supersport într-un pachet SUV, Bentley Bentayga reprezintă o alegere mai versatilă și mai confortabilă, cu o gamă mai largă de motorizări, printre care se remarcă atât hibridul economic, cât și motorul cu doisprezece cilindri în toată regula, care nu se mai produce astăzi.

Motorizări recomandate

Alegerea motorului potrivit este absolut crucială pentru satisfacția pe termen lung, de aceea recomandările noastre se bazează pe experiențe reale privind performanța, consumul real de combustibil, feedback-ul proprietarilor și fiabilitatea mecanică. Un aspect interesant al acestei comparații este faptul că ambele SUV-uri de lux analizate ascund sub capotă, la bază, același motor V8 de patru litri al grupului, cu codul EA825. Totuși, în timp ce marca britanică Bentley a reglat acest motor sofisticat pentru o funcționare demnă, fluidă și catifelată, inginerii din Sant'Agata Bolognese, Italia, l-au reproiectat radical – l-au echipat cu o răcire mai agresivă, turbocompresoare specifice și o mapare mai ascuțită a unității de control. Datorită acestui fapt, Lamborghini Urus oferă acel temperament faimos, exploziv și inconfundabil din punct de vedere sonor, care este atât de tipic pentru marca cu taurul furios în emblemă.

Pentru Bentley Bentayga recomandăm: 4.0 V8 (404 kW / 550 CP)

În categoria mașinilor rulate de aproximativ patru ani (adică versiunile de după facelift-ul din 2020), acest V8 pe benzină reprezintă clar cea mai bună și mai rezonabilă alegere. Este important de menționat că motorizările legendare W12 și V8 Diesel au fost deja eliminate definitiv din oferta obișnuită în acea perioadă (le găsiți doar la modelele mai vechi, de dinainte de 2020), motiv pentru care V8 devine compromisul perfect între utilitatea zilnică și performanța ridicată.

  • Avantaje tehnice și eficiență: Motorul V8 se mândrește cu un cuplu motor masiv de 770 Nm, disponibil încă de la doar 1960 rpm. În practică, acest lucru înseamnă că vehiculul de lux și greu accelerează cu o dezinvoltură și o ușurință totală. Datorită faptului că V8 este semnificativ mai ușor decât vechiul și greul motor cu doisprezece cilindri, au dispărut zeci de kilograme de deasupra punții față, ceea ce a beneficiat mult agilitatea mașinii în viraje. Consumul în condiții normale de condus variază în limite rezonabile, între 12 și 14 litri la 100 km.
  • Riscuri cunoscute și cum să le preveniți: Din punct de vedere mecanic, motorul EA825 este foarte fiabil, însă la mașinile rulate aveți grijă la separatorul de ulei defect (așa-numita supapă PCV) și la scurgerile ascunse de lichid de răcire. Această verificare este absolut esențială, deoarece neglijarea ambelor defecțiuni duce adesea la intervenții de service inutil de scumpe. O supapă PCV defectă poate fi detectată cu siguranță dacă, atunci când motorul este cald, observați un ralanti instabil sau auziți un șuierat fin din compartimentul motor. Scurgerea lichidului de răcire în spațiul în formă de „V” dintre cilindri este trădată ușor de mirosul dulceag al motorului încins și de petele roz uscate de sub capacul superior din plastic al motorului.
  • Cărui tip de șofer i se adresează mașina: Această motorizare este ideală pentru proprietarii care parcurg frecvent trasee lungi pe autostradă, caută un confort absolut și își doresc o mașină extrem de reprezentativă. Este alegerea perfectă pentru șoferii care apreciază o utilizare zilnică fără probleme, fără cerințe de service extreme.

Pentru Lamborghini Urus recomandăm: 4.0 V8 Bi-Turbo (478 kW / 650 CP)

La prima generație a modelului Lamborghini Urus (oferită între anii 2018–2022, ceea ce acoperă perfect piața mașinilor rulate de patru ani), această unitate de propulsie a fost, dimpotrivă, singura alegere posibilă din gamă. Dar acest lucru nu este deloc un dezavantaj, deoarece este o capodoperă absolută de inginerie care a împins limitele categoriei SUV.

  • Avantaje tehnice și dinamică: Cu o putere masivă de 650 CP și un cuplu de 850 Nm, mașina reușește, în ciuda greutății sale de 2,2 tone, să țâșnească până la o sută în uimitorul timp de 3,6 secunde. Cea mai mare dominantă tehnică a acestui agregat este tracțiunea sa brutală pe întreg spectrul de turații, răspunsul extrem de rapid la accelerație și cooperarea perfectă cu transmisia cu opt trepte, care pocnește sălbatic în eșapament la retrogradare.
  • Riscuri cunoscute și cum să le preveniți: Motorul în sine este excepțional de robust chiar și sub această sarcină, însă puterea și greutatea uriașă impun cerințe extreme sistemului de frânare și șasiului. O verificare amănunțită a frânelor și a geometriei este critic de importantă înainte de achiziție, deoarece înlocuirea sau repararea acestor componente va ruina cu siguranță bugetul. Urus este echipat standard cu frâne gigantice din carbon-ceramică. Printr-o simplă privire la disc nu se poate estima nivelul de uzură al ceramicii, de aceea solicitați întotdeauna cântărirea lor precisă sau o diagnosticare aprofundată într-un service autorizat. De asemenea, examinați cu atenție marginile interioare ale anvelopelor; dacă sunt uzate excesiv sau neuniform, acest lucru indică clar o geometrie deteriorată din cauza comportamentului brutal al proprietarului anterior sau a daunelor cauzate de gropi mari.
  • Cărui tip de șofer i se adresează mașina: Urus este alegerea de vis pentru șoferii foarte dinamici, orientați spre sportivitate și extroverți. Îi va satisface pe cei care au neapărat nevoie de spațiul și practicalitatea unui SUV pentru familia lor, dar refuză să facă compromisuri în ceea ce privește experiența de condus și tânjesc după agresivitatea unui supersport pur sânge, cu un consum real de aproximativ 16 până la 18 litri la 100 km.

Consumul real de combustibil

Privind datele de pe hârtie referitoare la consumul de combustibil al SUV-urilor de lux și de înaltă performanță, întâlnim adesea valori care, în condiții normale de trafic, par a fi o pură utopie. În timp ce normele de laborator promit cifre de vis pentru acești giganți, realitatea de pe șosea tinde să fie considerabil mai „însetată”. Pentru a obține o imagine obiectivă a cantității de combustibil pe care aceste modele o consumă în realitate, ne bazăm pe date reale de la utilizatori de pe popularul portal independent Spritmonitor.de. Ne-am concentrat în principal pe motorizările și generațiile ambelor mașini care sunt în prezent tipice pentru piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani, adică vehicule din perioada 2021-2022.

Model și motorizareConsum mediu (l/100 km)
Bentley Bentayga 3.0 V6 Hybrid7,4
Bentley Bentayga 4.0 V815,2
Bentley Bentayga 6.0 W12 Speed16,0
Lamborghini Urus 4.0 V819,7
Lamborghini Urus Performante 4.0 V820,5

O privire mai detaliată asupra datelor reale relevă câteva tendințe interesante și uneori surprinzătoare. Deși Bentley Bentayga Hybrid arată pe hârtie ca un miracol ecologic, datorită omologării cu o valoare de aproximativ 3,3 l/100 km, în practică, consumul pentru mașinile rulate de patru ani este în medie de peste 7 litri. Acest lucru se datorează faptului că sistemul plug-in hybrid, după descărcarea bateriei, trage o mașină de peste 2,5 tone doar cu ajutorul motorului cu șase cilindri. Cu toate acestea, pentru traficul urban, aceasta este de departe cea mai economică alegere. În schimb, motoarele convenționale cu opt cilindri de la ambele mărci arată o diferență abisală. În timp ce Bentley Bentayga V8 gestionează traficul mixt cu un consum de puțin peste 15 litri, Lamborghini Urus, înrudit tehnic, dar reglat pentru o performanță mult mai ascuțită și mai agresivă, solicită în lumea reală aproape 20 de litri la suta de kilometri. O constatare foarte surprinzătoare este faptul că versiunea de top Bentayga Speed, cu uriașul motor W12 cu doisprezece cilindri, nu aduce în practică nicio creștere dramatică a consumului față de V8 și este chiar mai economică în realitate decât Urus-ul cu opt cilindri. Varianta istoric cea mai economică – dieselul cu opt cilindri de la Bentley, cu un consum sub 9 litri – nu mai poate fi găsită pe piața mașinilor rulate de patru ani, deoarece producția sa a fost oprită în 2019.

Pentru utilizatorul obișnuit, acest lucru înseamnă câteva constatări fundamentale în ceea ce privește utilizarea zilnică. Deși proprietarii de mașini de lux cu un preț care depășește 205.000 € nu își fac de obicei griji pentru bugetul de combustibil, autonomia joacă un rol cheie pentru aceștia. Dacă planificați călătorii lungi pe autostrăzile din Europa, veți petrece mult mai puțin timp în benzinării cu un Bentley Bentayga decât cu un Urus. Raportele de transmisie mai scurte și maparea dinamică a motorului la Lamborghini înseamnă o scădere rapidă a combustibilului din rezervor, ceea ce face ca deplasările lungi să fie o experiență mai puțin fluidă. Dimpotrivă, hibridul plug-in menționat are cel mai mult sens pentru clientela care parcurge în principal trasee scurte prin oraș și are la dispoziție încărcare la domiciliu sau la birou.

În concluzie, deși prețul benzinei în sine nu este de obicei principalul criteriu de decizie atunci când se alege între Urus și Bentayga, consumul real influențează semnificativ impresia de conviețuire cu mașina. Lamborghini Urus plătește un preț ridicat pentru dinamismul și emoția sa fără compromisuri sub forma unui apetit extrem, ceea ce limitează considerabil autonomia. Bentley Bentayga, pe de altă parte, chiar și cu motoarele sale voluminoase, oferă o abordare ceva mai rafinată și mai economică, care completează perfect caracterul relaxat al acestui tradițional crucișător britanic.

Gama de prețuri și oferta de mașini second-hand

Privind piața mașinilor rulate de aproximativ patru ani (anii de fabricație 2021 și 2022), veți întâlni lumi complet diferite în cazul acestor două vehicule. Deși ambele SUV-uri împart aceeași bază tehnică, piața mașinilor rulate le percepe diametral opus. În timp ce Bentley oferă după câțiva ani un raport preț-lux foarte atractiv datorită unei deprecieri mai accentuate, Lamborghini se dovedește a fi una dintre mașinile premium care își păstrează cel mai bine valoarea în prezent.

Bentley Bentayga (anii 2021–2022)

Versiunea modernizată (facelift) a modelului Bentley Bentayga din 2021 și 2022 se găsește pe piața mașinilor rulate la prețuri considerabil mai accesibile decât atunci când era nouă. Segmentul tradițional de lux britanic aduce cu sine o trăsătură tipică sub forma unei deprecieri mai mari.

  • Preț estimat mașină rulată: 144 000 – 185 000 € (în funcție de motorizare și dotările exclusive Mulliner).
  • Depreciere: Bentayga pierde în medie 48 până la 50 % din valoarea sa inițială în primii cinci ani de utilizare. Pentru cumpărătorul unei mașini rulate, aceasta reprezintă o oportunitate fantastică de a achiziționa luxul aristocratic suprem la o fracțiune din preț.

Lamborghini Urus (anii 2021–2022)

Lamborghini Urus este un succes absolut de vânzări pentru constructorul italian și funcționează ca un puternic simbol al statutului. Cererea uriașă se reflectă direct în prețurile mașinilor rulate. Un Urus vechi de patru ani își păstrează prețul cu o tenacitate surprinzătoare.

  • Preț estimat mașină rulată: 205 000 – 267 000 € (un surplus semnificativ de preț este tipic pentru edițiile limitate precum Pearl Capsule sau pentru mașinile cu programul specific de personalizare Ad Personam).
  • Depreciere: În primii cinci ani, Urus pierde în medie doar 34 până la 36 % din valoarea sa. În cadrul segmentului super-SUV, acesta se numără printre cele mai stabile mașini rulate din punct de vedere al prețului.

Comparație prețuri și depreciere

Model (Generația 2021–2022)Preț estimat mașină rulată (€)*Depreciere medie după 5 ani
Bentley Bentayga144 000 – 185 000 €Aprox. 48–50 %
Lamborghini Urus205 000 – 267 000 €Aprox. 34–36 %

*Prețurile pot varia în funcție de numărul de kilometri parcurși, istoricul de service și dotările opționale specifice.

Ce determină prețul pe piața mașinilor rulate?

  • Cererea pentru imagine: Urus este cumpărat de șoferi care vor să fie văzuți și auziți. Piața este dispusă să plătească sume uriașe pentru disponibilitatea imediată pe piața mașinilor rulate, deoarece listele de așteptare pentru noile Lamborghini sunt foarte lungi.
  • Motorizarea și costurile de exploatare: La modelul Bentayga, varianta de top cu motorul complex W12 scade cel mai mult și cel mai rapid în preț din cauza riscului unor costuri de întreținere ridicate. În schimb, versiunea cu motor V8 își păstrează valoarea considerabil mai bine datorită fiabilității dovedite și întreținerii mai rezonabile.
  • Specificații vizuale: Paradoxal, modelele Lamborghini cu vopsea conservatoare (negru, gri închis) pot avea un preț de vânzare mai mic pe piața mașinilor rulate decât modelele în culori foarte stridente (de exemplu, galben Giallo Auge sau verde Verde Mantis), care se potrivesc mai bine caracterului agresiv al mașinii. În schimb, la Bentley, piața mașinilor rulate apreciază eleganța clasică – vopsele închise și un interior din piele deschisă, perfect conservat.

Rațiune vs. Emoție pe piața mașinilor rulate 📉

În timp ce achiziția unui Bentley Bentayga rulat reprezintă o cale foarte rațională către luxul maxim datorită scăderii bruște a prețului la primul proprietar, Lamborghini Urus își păstrează valoarea cu o siguranță de oțel și necesită o investiție inițială substanțial mai mare.

Siguranță și evaluare Euro NCAP

Deși în majoritatea comparațiilor am începe cu afirmația generală că ambele vehicule au obținut un rating de cinci stele Euro NCAP, este necesar să subliniem întotdeauna importanța contextului și a anului testării. Protocoalele de testare Euro NCAP evoluează și devin tot mai stricte în timp, ceea ce înseamnă că scorurile procentuale din ani diferiți nu pot fi comparate direct. Standardele mai noi includ, de exemplu, simulări îmbunătățite de impact frontal, detecție avansată a bicicliștilor și analiză detaliată a scenariilor în intersecții. În cazul modelelor Bentley Bentayga și Lamborghini Urus, există însă o particularitate fundamentală: niciunul dintre aceste modele ultra-luxoase nu a fost testat oficial de organizația Euro NCAP, din cauza producției de serie mică și a prețului de achiziție extrem de ridicat. Astfel, orice evaluare a siguranței pe piața mașinilor rulate este derivată în principal de la „frații” lor de concern cu arhitectură comună, pentru care standardul de cinci stele este o certitudine absolută.

Bentley Bentayga se bazează în principal pe greutatea sa enormă, pe structura masivă de siguranță și pe o gamă largă de sisteme de asistență. Din cauza absenței testelor, nu putem specifica anul exact al testării și nici modul în care mașina ar face față celor mai noi și mai stricte protocoale. Totuși, în cazul mașinilor rulate cu o vechime de aproximativ patru ani, este evident că nivelul de siguranță activă este la cel mai înalt nivel. Vehiculul este echipat cu pachete complexe care includ frânarea autonomă de urgență cu detecția pietonilor, asistent pentru traversarea intersecțiilor, menținerea benzii de rulare și un sistem precis de vedere pe timp de noapte. Aceste sisteme previn eficient coliziunile și corespund pe deplin celor mai moderne cerințe privind siguranța participanților la trafic vulnerabili.

Reguli similare se aplică și pentru Lamborghini Urus. Deși lipsesc scorurile procentuale oficiale pentru protecția pasagerilor adulți și a copiilor, ADN-ul sportiv al acestui SUV a impus utilizarea unor asistenți de stabilitate și siguranță calibrați și mai agresiv. Urus excelează prin controlul avansat al tracțiunii, tempomatul adaptiv inteligent și reacțiile foarte rapide ale funcțiilor de siguranță predictivă. Structura caroseriei, partajată cu alte vehicule premium, oferă cumpărătorilor certitudinea unei rigidități și protecții de top, chiar și la viteze extreme. Absența testării nu reduce, în acest caz, cu nimic avansul tehnologic și protecția pe care mașina o oferă ocupanților săi.

În concluzie, se poate afirma că, în ciuda tabelelor goale ale evaluărilor oficiale Euro NCAP, ambele mașini oferă un nivel de siguranță de top pe piața mașinilor rulate moderne. Bentley Bentayga oferă însă o dotare ușor mai cuprinzătoare, axată pe confort maxim și asistență proactivă în traficul urban, în timp ce Lamborghini Urus beneficiază de reacțiile precise ale sistemelor optimizate mai degrabă pentru un condus dinamic. Din perspectiva standardelor actuale de siguranță, ambele vehicule reprezintă o alegere excelentă, Bentley părând a fi un pachet de familie ceva mai complex datorită abordării sale holistice a elementelor de asistență.

ParametruBentley BentaygaLamborghini Urus
Anul testării--
Protecția pasagerilor adulți--
Protecția pasagerilor copii--
Protecția participanților la trafic vulnerabili--
Sisteme de asistență pentru siguranță--

🛡️ Protecție de top chiar și fără certificate

În ciuda lipsei testelor oficiale Euro NCAP, ambele modele împărtășesc tehnologia excelentă a concernului și reprezintă vârful absolut pentru siguranța ocupanților în traficul real, pe care cumpărătorii de mașini rulate se pot baza sută la sută.

Comparația caracteristicilor interesante de echipare

Pe lângă dotările de lux standard, fiecare dintre modele oferă câteva elemente unice care pot fi decisive pentru client, iar ambele mașini demonstrează astfel clar abordarea lor complet diferită în ceea ce privește valoarea adăugată și utilizarea cotidiană.

Bentley Bentayga: Lux tradițional și eleganță britanică

Bentley se concentrează pe un confort fără compromisuri, măiestrie artizanală și reprezentare de top, transformând fiecare călătorie într-o experiență la nivelul unui jet privat.

  • Finisajele interioare și Mulliner: Majoritatea materialelor din cabină sunt prelucrate manual. Domină pielea perfect cusută, furnirurile din cele mai rare esențe de lemn și ceasul analogic clasic Breitling de pe tabloul de bord. În plus, divizia Mulliner oferă clienților posibilități aproape infinite de personalizare conform propriilor dorințe.
  • Confort și variabilitatea spațiului: Bentayga punctează prin flexibilitatea sa uriașă. Pe piața second-hand veți întâlni frecvent versiuni clasice cu cinci locuri, configurații mai practice cu șapte locuri, dar și configurația supremă cu patru locuri. Aceasta oferă două fotolii spate separate, cu programe avansate de masaj, ventilație și un spațiu imens pentru picioare.
  • Infotainment și funcții inteligente pentru pasagerii din spate: În timp ce în față șoferul utilizează ecranul central de 10,9 inchi cu grafică de o claritate de cristal, pasagerii de pe locurile din spate au la dispoziție o tabletă tactilă specială, detașabilă. Cu ajutorul acesteia, pot controla de la distanță climatizarea, jaluzelele, sistemul audio sau iluminarea ambientală.
  • Audio premium Naim: Pentru cunoscătorii de muzică este destinat sistemul audio opțional Naim for Bentley. Cu o putere de 1.780 wați și 20 de difuzoare, acesta oferă una dintre cele mai bune experiențe acustice care pot fi imaginate într-un automobil de serie.
  • Șasiul și electronica inteligentă: Sistemul Bentley Dynamic Ride utilizează o arhitectură de 48V pentru a alimenta stabilizatoarele active. Datorită acestui fapt, șasiul poate elimina instantaneu ruliul în viraje, fără a afecta renumita moliciune și fluiditate a rulării.

Lamborghini Urus: Suflet de curse și temperament nestăvilit

Lamborghini, pe de altă parte, mizează pe adrenalină pură, design ascuțit și tehnologii inspirate din lumea motorsportului și a ingineriei aeronautice. Mașina este orientată către șofer și implicarea maximă a acestuia în acțiune.

  • Selectorul modurilor de condus ANIMA: Inima consolei centrale este așa-numitul „Tambour”, un selector unic prin care șoferul alege caracterul mașinii. Pe lângă modurile tradiționale de șosea Strada, Sport și Corsa (circuit), acesta ascunde și programe specifice off-road: Neve (zăpadă), Terra (pietriș) și Sabbia (nisip).
  • Design și ergonomie în stilul unui avion de vânătoare: Pornirea motorului este un ritual la Lamborghini. Butonul de pornire este ascuns sub un capac roșu rabatabil, ceea ce evocă direct lansarea armelor în cockpitul unui avion de vânătoare. La fel de ascuțite sunt și ecranele sistemului de infotainment, cu grafica caracteristică hexagonală și în formă de Y.
  • Tehnică de frânare de top: Pentru a putea stăpâni în siguranță o putere și o greutate atât de masive, Lamborghini a echipat Urus cu un sistem de frânare extrem. Mașina dispune de unele dintre cele mai mari discuri carbon-ceramice din lume (în față cu un diametru de 440 mm), care nu își pierd eficiența nici la solicitări ridicate și repetate pe circuit.
  • Scaune sport și arhitectura tabloului de bord: În timp ce în Bentley stai sus, „deasupra lucrurilor”, Urus oferă scaune sport montate jos, cu o formă pronunțată, care îmbrățișează strâns șoferul și pasagerul. Arhitectura tabloului de bord este orientată semnificativ către șofer.
  • Telematică și conectivitate sportivă: Sistemul Lamborghini Connect nu servește doar pentru navigație obișnuită și divertisment. Acesta oferă telematică avansată cu posibilitatea de înregistrare și analiză detaliată a datelor de condus și a timpilor pe tur, ceea ce face trimitere clară la ADN-ul producătorului italian de supermașini.

Avantaje și dezavantaje cheie

Bentley Bentayga

Avantaje

Nivel de lux fără egal, materiale de primă clasă și finisaje interioare de excepție

Suspensie pneumatică extrem de confortabilă care absoarbe perfect toate denivelările

Izolare fonică excelentă a cabinei, asigurând liniște absolută chiar și la viteze mari pe autostradă

Gamă largă de motorizări, inclusiv un hibrid plug-in eficient, potrivit pentru naveta în oraș

Prestigiu imens și aspect maiestuos al mărcii tradiționale britanice

Dezavantaje

Masă proprie foarte mare, care limitează vizibil ambițiile sportive și agilitatea în curbe

Scădere a valorii pe piața second-hand vizibil mai mare și mai rapidă comparativ cu concurentul italian

Sume astronomice pentru piese de schimb originale și orice service peste standard

Design exterior mai conservator și, pentru unii, chiar prea masiv

Bentley Bentayga reprezintă vârful absolut în segmentul SUV-urilor de lux și se adresează clienților care preferă confortul maxim, noblețea și izolarea de lumea exterioară în detrimentul dinamicii. Este alegerea ideală pentru cumpărătorii exigenți care caută un crucișător de familie extrem de reprezentativ, care transformă chiar și călătoriile transcontinentale lungi într-o experiență relaxantă.

Lamborghini Urus

Avantaje

Dinamică uluitoare și performanță explozivă a motorului V8 biturbo (650 CP)

Caracteristici de condus de top și agilitate care, datorită aerodinamicii active și direcției pe puntea spate, sfidează legile fizicii

Design agresiv, inconfundabil, cu linii ascuțite, inspirat de mașinile supersport

Valoare reziduală excelentă a mașinii pe piața second-hand, ceea ce atenuează pierderile financiare pe termen lung

Frâne carbon-ceramice uriașe oferite standard, cu o eficiență neobosită

Dezavantaje

Reglaj al suspensiei vizibil mai rigid și mai puțin maleabil, chiar și în cel mai confortabil mod, Strada

Din cauza liniei coborâte a plafonului, există mai puțin spațiu pentru cap în spate și un volum mai mic al portbagajului

Rudenie vizuală și funcțională evidentă a unor butoane și a sistemului de infotainment cu modelele de la Audi

Consum de combustibil extrem de ridicat și un rezervor de combustibil relativ mic, ceea ce limitează autonomia

Lamborghini Urus este un super-SUV fără compromisuri, creat pentru șoferii care cer un flux constant de adrenalină, accelerație brutală și își doresc să fie în centrul atenției. Se potrivește perfect celor care au nevoie de caracterul practic al unei mașini cu gardă la sol mai mare, dar refuză categoric să renunțe la emoțiile și comportamentul rutier al unui supersport pur sânge.

Probleme comune și plângeri ale proprietarilor

Pe baza feedback-ului pe termen lung al utilizatorilor, a rapoartelor de service, a campaniilor de rechemare în service și a datelor furnizate de inspecția fizică a mașinii în cadrul serviciului nostru certificat CarAudit, am întocmit o prezentare generală a celor mai frecvente probleme ale ambelor modele, la care potențialii cumpărători de mașini second-hand ar trebui să fie atenți.

Bentley Bentayga își împarte platforma tehnică (MLB Evo) cu Audi Q7, ceea ce îi asigură o bază solidă. Cu toate acestea, electronica de bord extrem de complexă și sistemele avansate de șasiu își cer uneori tributul și necesită service costisitor.

  • Suspensia pneumatică și stabilizarea: Mașinile second-hand suferă adesea de scurgeri de aer din perne sau de un compresor uzat. O problemă destul de costisitoare tind să fie și defecțiunile stabilizatoarelor active de 48V, care se manifestă cel mai adesea prin aprinderea martorilor de avertizare ai șasiului și înclinarea asimetrică a vehiculului.
  • Electronica și infotainment-ul: Utilizatorii menționează destul de des blocarea ecranului sistemului multimedia, întreruperi ale conexiunii Bluetooth sau defectarea ocazională a senzorilor de asistență la parcare. În majoritatea cazurilor, această problemă este rezolvată printr-o actualizare de software.
  • Motoarele și răcirea: La motorul V8 foarte răspândit, pot apărea scurgeri în sistemul de răcire la exemplarele cu rulaj mai mare. Modelele cu masivul motor W12 cu doisprezece cilindri (frecvente în primii ani de producție) pot prezenta un consum crescut de ulei și uzura arborilor cu came dacă întreținerea este neglijată.
  • Campanii de rechemare: La modelele din anii 2019–2020, s-a rezolvat în masă problema cuplajului rapid neetanș al conductei de combustibil din compartimentul motor. Modelele mai noi (2022–2023) au trebuit să meargă în service pentru refixarea scaunelor ancorate incorect pe al doilea rând.

Bentley Bentayga: Tehnologiile scumpe își cer drepturile

Bentayga este o mașină robustă cu o mecanică dovedită, dar cantitatea uriașă de electronică de lux și suspensia pneumatică adaptivă cresc riscul unor reparații costisitoare. Întreținerea atentă și regulată la specialiști este o necesitate absolută aici.

Lamborghini Urus este înrudit tehnic îndeaproape cu modelele Porsche Cayenne și Audi RS Q8. Datorită acestui fapt, se poate baza pe o unitate de propulsie surprinzător de rezistentă, dar, ca SUV super-sportiv, suferă de afecțiuni specifice și costuri extreme pentru piesele de uzură.

  • Electronica și ecranele: Similar altor modele din familia VW Group, o problemă frecventă sunt erorile de software (blocarea infotainment-ului sau repornirea spontană a ecranelor de bord). În plus, producătorul a anunțat o campanie amplă de rechemare pentru modelele 2019–2024, unde software-ul defect cauza întreruperi ale imaginii de la camera video spate.
  • Frânele carbon-ceramice care scârțâie: Deși aceste frâne de top oferă o forță de frânare fenomenală și constantă, proprietarii se plâng adesea de un scârțâit puternic și deranjant la viteze mici de oraș (aceasta este o caracteristică, nu un defect). În plus, înlocuirea discurilor carbon-ceramice uzate costă sume astronomice.
  • Scurgeri de lichide și răcirea: La motorul 4.0 V8 biturbo, pot apărea scurgeri de ulei sau întârzieri în răspunsul turbocompresoarelor la exemplarele care au fost exploatate dur la rece. La fel ca Bentayga, și Urus din anii 2019–2020 s-a confruntat cu o campanie de rechemare din cauza temperaturilor ridicate de sub capotă, care puteau deteriora cuplajul rapid de combustibil și cauza scurgeri de benzină.
  • Încuietoarea capotei și caroseria: Modelele Urus S și Performante din anii 2023–2024 s-au confruntat cu o campanie de rechemare din cauza unei încuietori slăbite a capotei din carbon. La viteze mari, exista riscul deformării acesteia și al defectării zăvorului sub influența fluxului de aer.

Lamborghini Urus: O bază solidă cu toane

Urus este neobișnuit de fiabil pentru standardele super-mașinilor italiene, datorită tehnologiei verificate a grupului. Totuși, așteptați-vă la greve ocazionale ale software-ului și pregătiți un buget generos pentru consumabilele extrem de scumpe, în special sistemul de frânare și anvelopele.

Sfaturi pentru cumpărarea unei mașini second-hand

La achiziționarea unui autoturism rulat, o inspecție amănunțită este esențială, iar în cazul unor modele atât de exclusive și extrem de puternice, acest lucru este de două ori mai valabil, deoarece chiar și micile neglijențe pot însemna facturi astronomice pentru service. O verificare tehnică atentă și independentă a mașinii ar trebui să fie un standard absolut înainte de cumpărare. Iată câteva puncte specifice asupra cărora să vă concentrați.

La alegerea unui Bentley Bentayga:

  • Starea suspensiei pneumatice: Bentayga cântărește peste 2,4 tone, iar suspensia sa pneumatică este sub o sarcină constantă uriașă. În timpul testului de drum, încercați toate modurile de înălțime. Urmăriți dacă mașina se ridică și coboară lin și ascultați dacă compresorul scoate zgomote excesive. Dacă mașina „se lasă” vizibil pe o parte după parcare, acest lucru indică o neetanșeitate a pernelor de aer sau o defecțiune la blocul de valve, ceea ce înseamnă o reparație foarte costisitoare.
  • Scurgeri de ulei și probleme de răcire: Indiferent dacă alegeți motorul W12 cu doisprezece cilindri sau V8-ul cu opt cilindri, inspectați cu atenție compartimentul motor. Aceste motoare pot suferi de scurgeri de ulei (adesea în jurul admisiei către turbocompresoare) sau de neetanșeități ale pompei de apă mecanice. Nu subestimați mirosul de ulei ars în cabină sau picăturile de sub vehicul – intervențiile la aceste motoare necesită mult timp și instrumente specifice.
  • Comportamentul sistemului de infotainment și al electronicii: Sistemele de bord ale modelului Bentayga sunt complexe, iar primele generații, precum și exemplarele rulate dinainte de facelift, pot suferi de erori de software. Verificați dacă ecranul central nu se blochează, dacă camera de marșarier pornește lin și fără întârzieri și dacă toate reglajele electrice ale scaunelor funcționează, inclusiv funcțiile de masaj. Defecțiunile se termină de obicei cu intervenții costisitoare la unitățile de control.
  • Caseta de direcție și zgomote de la punți: La mașinile rulate apare uneori problema pătrunderii apei în electronica direcției. În timpul testului de drum, într-un loc liniștit, opriți radioul și rotiți volanul pe loc, precum și în timpul deplasării lente. Concentrați-vă pe orice scârțâit, trosnit sau rezistență nefirească în direcție.
  • Uzura interiorului de lux: Deși în cabină sunt folosite cele mai bune materiale, la tapițeriile din piele deschisă la culoare poate apărea o uzură surprinzător de rapidă (ștergerea culorii) pe coroana volanului și pe marginile scaunelor. Un interior uzat la un Bentley vechi de patru ani este adesea un indicator clar al faptului că proprietarul anterior a neglijat vehiculul.

La alegerea unui Lamborghini Urus:

  • Starea frânelor carbon-ceramice: Urus este echipat standard cu frâne carbon-ceramice uriașe, care îi strunesc dinamica masivă. În timpul mersului, cu geamurile deschise, ascultați dacă frânele scot scârțâituri sau huruituri. Înlocuirea discurilor și a plăcuțelor costă sute de mii de coroane, motiv pentru care o inspecția fizică a vehiculului detaliată pe elevator, pentru a verifica grosimea și suprafața discurilor, este absolut necesară.
  • Răspunsul cutiei de viteze automate: Cutia automată ZF cu opt trepte este robustă în sine, însă la Urus ar fi putut fi supusă unui tratament brutal dacă proprietarul a abuzat frecvent de funcția de plecare de pe loc (Launch Control). În timpul testului de drum, urmăriți comportamentul la deplasarea lentă în coloană – transmisia nu ar trebui să smucească, să tremure sau să ezite neplăcut la retrogradare.
  • Jantele gigantice din aliaj și șasiul: Majoritatea modelelor Urus rulează pe jante de 22 sau chiar 23 de inchi, dotate cu anvelope cu profil extrem de mic. Verificați foarte atent marginile jantelor pentru a vedea dacă nu sunt „ciupite” de borduri. O jantă lovită poate ascunde și daune mai extinse la brațele de suspensie din aluminiu.
  • Funcționalitatea ecranului dublu și a sistemului Tamburo: Similar cu vehiculele înrudite din grup, Urus se bazează pe două ecrane mari pe consola centrală. Verificați răspunsul ecranelor. Pixelii morți, „înghețarea” sistemului sau întârzierea la schimbarea modurilor cu selectorul Tamburo pot indica o unitate principală de control care dă semne de oboseală.
  • Rechemări în service și istoricul de întreținere al motorului V8: Motorul 4.0 V8 Biturbo este o bijuterie tehnică, dar necesită o abordare pedantă. Aflați dacă mașina are un istoric impecabil la un dealer autorizat și verificați dacă a trecut prin rechemările importante în service – modelele din anii 2019 și 2020 au avut, de exemplu, o rechemare cunoscută din cauza riscului de scurgere a combustibilului în compartimentul motor sub influența temperaturilor ridicate.

FAQ: Întrebările cele mai frecvente

Lamborghini este axat în mod clar pe performanță maximă, motiv pentru care accelerează de la zero la o sută în doar 3,6 secunde. Concurentul britanic preferă o tracțiune fluidă și, în cea mai comună versiune cu opt cilindri, atinge aceeași viteză în 4,5 secunde. Modelul italian oferă astfel o experiență de condus mult mai ascuțită și mai agresivă pe șosea.

Bentley este vârful absolut în ceea ce privește confortul la rulare, materialele de lux și antifonarea perfectă a cabinei. Suspensia sa pneumatică poate netezi impecabil majoritatea denivelărilor, în timp ce fratele său cu tentă mai sportivă are o reglare vizibil mai rigidă chiar și în modul standard. Pentru călătorii lungi și relaxante, mașina britanică este, prin urmare, clar alegerea mai bună.

Ambele SUV-uri sunt construite pe aceeași platformă de grup MLB Evo și utilizează, în esență, un motor V8 de patru litri cu două turbocompresoare foarte asemănător. La mașina italiană, însă, acest motor este reglat special la 650 de cai putere, în timp ce Bentayga cu opt cilindri dispune de o putere de 550 de cai putere. În plus, Bentley oferă ca alternativă și maiestuosul motor cu doisprezece cilindri (W12) sau un hibrid plug-in mai economic.

Deși ambele modele au dimensiuni exterioare foarte asemănătoare, Bentley oferă o variabilitate mult mai mare a interiorului. Îl puteți achiziționa într-o configurație luxoasă cu patru locuri, standard cu cinci locuri sau chiar practică cu șapte locuri. În schimb, concurentul cu formă sportivă poate găzdui maximum cinci pasageri și are un spațiu pentru cap ușor mai mic pe locurile din spate din cauza plafonului înclinat.

În ambele cazuri, este vorba despre mașini ultra-luxoase cu un preț premium, așa că trebuie să vă așteptați la sume foarte mari pentru întreținerea curentă și asigurare. Cu toate acestea, Lamborghini, datorită orientării sale mai agresive și a frânelor carbon-ceramice oferite standard, presupune înlocuiri semnificativ mai scumpe ale pieselor consumabile. Mașina britanică, datorită caracterului său mai calm, are de obicei o uzură ceva mai mică a anvelopelor și a sistemului de frânare.

Concluzie: Ce model să alegi?

Verdictul nostru

Deși Bentley Bentayga și Lamborghini Urus împart aceeași bază tehnologică, pe piața mașinilor de lux rulate de aproximativ patru ani, acestea reprezintă două lumi complet diferite. Bentayga britanică este alegerea perfectă pentru clienții exigenți care caută la o mașină de familie un confort fără compromisuri, o prezență maiestuoasă și izolare de lumea exterioară în călătoriile lungi. În schimb, Urus funcționează ca un veritabil supersportiv în caroserie de SUV, care, prin dinamica brutală a motorului V8, designul agresiv și menținerea excelentă a valorii, îi atrage pe șoferii care cer emoții constante la volan. În timp ce Bentley excelează ca un cruiser versatil, luxos și extrem de silențios, cu posibilitatea de a tracta remorci grele, Lamborghini câștigă oriunde prioritatea este un caracter extrovertit, agilitate fără compromisuri și adrenalină pură.

Găsește-ți mașina ideală

Surse: ADAC, promotor.ro, digi24.ro, topgear.ro, auto-bild.ro, electricdrive.ro

Acest articol a fost pregătit folosind instrumente de inteligență artificială. Garantul secțiunii este Petr Dušek.

Articole similare

Comparatii auto

Audi Q7 vs. Audi Q8: Comparație completă 2025

Audi Q7 vs Audi Q8: Care SUV de lux ți se potrivește? Comparație detaliată de design, practicitate și manevrabilitate care te ajută să alegi.

13 apr. 2026

Comparatii auto

BMW X5 vs. BMW X7: Comparație completă 2026

Comparație detaliată BMW X5 vs. BMW X7. Descoperă principalele diferențe de spațiu, dotări și comportament rutier real. Citește verdictul nostru și alege corect!

14 apr. 2026

Comparatii auto

Volvo XC90 vs. Volkswagen Touareg: Comparație completă 2026

Volvo XC90 vs. Volkswagen Touareg: Care SUV premium este mai bun? O comparație detaliată, teste și un verdict clar vă vor ajuta să alegeți.

14 apr. 2026

Oferim opțiuni de plată prin transfer bancar și plata online cu cardul.

visa payment provider logovisa-electron payment provider logomastercard payment provider logomaestro payment provider logodiners-club payment provider logodiscover payment provider logo